Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

BIEGI

8 października 2018 r.
21:12

Ćwiczmy z głową. Jak zacząć biegać, jak przygotować się do zawodów

0 7 A A

Rozmowa z Marcinem Trębowiczem, szefem Centrum Diagnostyki i Fizjoterapii Werandki w Nałęczowie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jak powinien przygotować się do treningu początkujący biegacz?

Zanim zaczniemy biegać powinniśmy skonsultować się ze specjalistą. Osoby po 35. roku życia powinni umówić się na wizytę do lekarza rodzinnego i wykonać podstawowe badania. Podobnie osoby młodsze, które długo nie ćwiczyły. Wskazana jest także konsultacja z fizjoterapeutą, który ułoży początkowy trening i dostosuje go do indywidualnych możliwości. Można też wykonać próby wysiłkowe i wydolnościowe, żeby poznać możliwości organizmu. Chodzi o to, żeby bieganie przyniosło pozytywne skutki dla zdrowia, a nie wyrządziło krzywdę np. naderwanie mięśni czy szkody dla serca i układu krążeniowego.

• Jak zacząć?

Biegania nie należy zaczynać od biegania tylko od marszu, który przejdzie stopniowo w tryb interwałowy - ze zmienną intensywnością. Podczas treningu powinniśmy kontrolować tętno. Można to zrobić samemu sprawdzając tętno na przedramieniu lub kupić pulsometr, który kosztuje ok. 30 zł. Maksymalne tętno treningowe to ok. 170 uderzeń na minutę. Podczas bezpiecznego treningu powinniśmy mieć ok. 110 uderzeń. Maksymalne tętno treningowe możemy policzyć sami wykorzystując prosty wzór 220 minus wiek co np. dla 50-latka daje 170 uderzeń na minutę. Maksymalne tętno dla początkującego powinno wynosić 40-60 proc. tętna maksymalnego czyli dla 50-latka około 110 uderzeń na minutę. Powinniśmy też kontrolować odległość, jaką jesteśmy w stanie przebiec i stopniowo, w zależności od indywidualnych możliwości ją zwiększać. Tak powinien wyglądać trening przez pierwsze dwa tygodnie.

• Ile razy w tygodniu powinno się biegać?

Minimum 2-3 razy w tygodniu. Ważna jest systematyczność, żeby organizm przyzwyczaił się do stałego wysiłku. Jeśli przygotowujemy się do zawodów to będzie to oczywiście częściej i bardziej intensywnie. Jeśli przygotowujemy się do biegu na długim dystansie poza próbami wysiłkowymi musimy też pamiętać o sprawdzeniu pojemności tlenowej i wydalania dwutlenku węgla, a także parametrów krwi.

• Jak powinno wyglądać przygotowanie do zawodów?

Na pewno nie powinniśmy się na to porywać bez pomocy specjalisty. Poza fizjoterapeutą konieczna jest konsultacja dietetyczna, bo dobrze zaplanowany trening musi być połączony z odpowiednim odżywianiem. Powinniśmy też bezwzględnie zbadać układ sercowo-naczyniowy. Mężczyźni po 40. roku życia tylko z powodu swojej płci są w grupie ryzyka choroby niedokrwiennej.

Przed właściwym treningiem trzeba pamiętać o rozgrzewce, na którą powinniśmy poświęcić 10-15 minut, żeby przygotować organizm do wysiłku i rozgrzać m.in. stawy kolanowe czy biodrowe. Mogą to być np. skłony, przysiady, krążenia biodrami. Bez tego jesteśmy narażeni na urazy.

Intensywność samego treningu, tryb interwałowy lub ciągły czy dystans zależy już od indywidualnego planu. Zawsze należy jednak pamiętać o wyciszeniu po zakończonym treningu. Nie zatrzymujemy się gwałtownie, bo to jest szok dla organizmu. Zwalniamy stopniowo do truchtu, potem do chodu. Na wyciszenie powinniśmy poświęcić 10-15 proc. długości całego treningu czyli np. przy godzinnym treningu to będzie 15 minut. Należy też pamiętać o ćwiczeniach oddechowych na zakończenie. Kilkanaście głębokich wdechów z unoszeniem rąk do góry. Wdech nosem a wydech ustami przy czym wydech powinien być o 1/3 dłuższy od wdechu.

• A regeneracja po treningu?

Po zakończonym biegu powinniśmy się porozciągać m.in. mięśnie ud, łydek a także mięśnie grzbietu, które podobnie jak mięśnie klatki piersiowej są bardzo zaangażowane podczas biegu. W czasie treningu mięśnie skurczają się i skracają, więc ćwiczenia strechingowe są obowiązkowe. Bardzo dobrze możemy się też zregenerować idąc na basen czy korzystając z sauny. Dobrym sposobem jest też prysznic na przemian z wodą ciepłą i zimną. Po treningu musimy też uzupełnić płyny. Doskonały jest do tego izotonik, który możemy przygotować sami w domu z wody mineralnej, soku z cytryny i miodu pszczelego. Pijemy schłodzony dla lepszej absorpcji minerałów.

• Jak wybrać buty do biegania?

Tu także powinniśmy skorzystać z pomocy fachowca. Dobrze dobrane buty to podstawa bezpiecznego treningu. Każdy z nas ma inną stopę. Jedni będą potrzebować twardszych inni bardziej miękkich butów. Możemy też kupić specjalne wkładki ortopedyczne, które zapewnią nam komfort podczas biegu. Pamiętajmy, że stopy są głównym amortyzatorem naszego ciała, nie mogą więc być przeciążone. Źle dobrane buty to ryzyko urazów.

Pozostałe informacje

Udany występ zapaśniczek Sokoła Lublin i Cementu-Gryfa Chełm na Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży

Udany występ zapaśniczek Sokoła Lublin i Cementu-Gryfa Chełm na Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży

Martyna Kłoda z Sokoła Lublin wywalczyła złoty medal podczas finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Halowych „Dolnośląskie 2024”, które rozegrane zostały w Miliczu

Bus z dentystą rusza w trasę. Pierwszy postój zaraz po majówce

Bus z dentystą rusza w trasę. Pierwszy postój zaraz po majówce

Kolejny raz mobilny dentobus pojedzie do mniejszych miast i wsi w regionie. Skorzystają głównie dzieci i młodzież z utrudnionym dostępem do stomatologa.

Kolarze pojadą „Po Ziemi Zamojskiej”. Będą utrudnienia w kilku miejscach

Kolarze pojadą „Po Ziemi Zamojskiej”. Będą utrudnienia w kilku miejscach

Albo będą całkowicie zamykać ruch, albo tylko częściowo. Tak czy inaczej utrudnień na drogach wokół Zamościa w nadchodzący weekend nie zabraknie. A wszystko dlatego, że Klub Sportowy Agros organizuje kolarski wyścig „Po Ziemi Zamojskiej”.

Co Unia Europejska dała Białej Podlaskiej? Top inwestycje

Co Unia Europejska dała Białej Podlaskiej? Top inwestycje

To już 20 lat Polski w Unii Europejskiej. Z tej okazji prezentujemy 3 największe inwestycje z unijnym dofinansowaniem w Białej Podlaskiej z ostatniej dekady

Migał się przed odsiadką. Znaleźli go w Warszawie

Migał się przed odsiadką. Znaleźli go w Warszawie

Za posiadanie znacznych ilości narkotyków miał do odbycia karę 3,5 roku więzienia. Ale nie zamierzał "siedzieć", ukrywał się od jakiegoś czasu. Policjanci namierzyli jednak 28-latka z powiatu radzyńskiego, za którym wystawiono list gończy.

Śmiertelny wypadek w Cycowie

Śmiertelny wypadek w Cycowie

Dzisiejszej nocy doszło do kolejnego śmiertelnego wypadku. Tym razem w Cycowie.

Wróciły pokazy na fontannie multimedialnej. Pierwszy już za nami. Kiedy kolejne?
ZDJĘCIA
galeria

Wróciły pokazy na fontannie multimedialnej. Pierwszy już za nami. Kiedy kolejne?

„Wieniawski IMPRO” i „Symfonia Nauki” te dwa spektakle zaplanowano na pierwszy po zimowej przerwie pokaz na fontannie multimedialnej na placu Litewskim w Lublinie. Sezon zainaugurowano w środę, 1 maja. Dzisiaj zobaczyć będzie można "Czarcią Łapę" i "Unię Narodów".

Pilnie potrzebna krew, grupa 0 RhD

Pilnie potrzebna krew, grupa 0 RhD

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie przestaje szukać dawców w regionie. Tym razem najbardziej potrzebna jest grupa krwi 0 RhD -, którą można podać każdemu człowiekowi na świecie.

Dyrektor KRUS ekspresowo stracił zaufanie do kierownika. „Nie znam go”

Dyrektor KRUS ekspresowo stracił zaufanie do kierownika. „Nie znam go”

Dyrektor lubelskiego oddziału KRUS po kilkunastu dniach od objęcia stanowiska stracił zaufanie do kierownika jednostki w Białej Podlaskiej. Marek Uściński ma żal do kolegów z rady powiatu bialskiego, że w porę nie zareagowali na pismo

MKS Funfloor Lublin wygrywa w Koszalinie. Srebrny medal coraz bliżej!

MKS Funfloor Lublin wygrywa w Koszalinie. Srebrny medal coraz bliżej!

MKS Funfloor Lublin wygrał na wyjeździe z Młynami Stoisław Koszalin i jest bardzo blisko wywalczenia drugiego miejsca na koniec sezonu

Dzięki roślinom poznaję naprawdę fajnych ludzi

Dzięki roślinom poznaję naprawdę fajnych ludzi

Na rogu ul. Zamojskiej i Rusałki wzrok przyciąga kolorowy ogródek u wejścia do Studia Wnętrz Da Vinci. Prowadzi je wspólnie z mężem Jolanta Salamucha. Rośliny to jej pasja, którą łączy z biznesem, co widać również wewnątrz lokalu

Majówka 2024. W Krasnobrodzie sporo imprez
1 maja 2024, 14:00

Majówka 2024. W Krasnobrodzie sporo imprez

Rajd rowerowy, zawody wędkarskie, konkursy, zlot starych samochodów i motocykli, a także wiele najróżniejszych koncertów i patriotyczne uroczystości. Program tegorocznej, organizowanej już po raz XIX Majówki Roztoczańskiej w Krasnobrodzie jest zapełniony wydarzeniami. Potrwają do 5 maja.

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?
Zdjęcia
galeria

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?

W PRL każdy musiał wziąć udział w pochodzie 1-majowym. Nie było wymówek. Jeśli ktoś nie poszedł musiał się z tego grubo tłumaczyć. Uroczystości pierwszomajowe były obowiązkowe. Święto 1 Maja było jednym z najważniejszych w PRL. Kanon zachowań wymagał aby nieść tzw. szturmówkę, albo transparent z napisem swojej firmy. Zobaczmy, jak w Lublinie obchodzono 1 Maja.

Sznur ciężarówek do Koroszczyna. „Niektórzy wynajmują pola rolne pod bazy tuż przed terminalem”

Sznur ciężarówek do Koroszczyna. „Niektórzy wynajmują pola rolne pod bazy tuż przed terminalem”

Sznur ciężarówek do terminala w Koroszczynie coraz częściej sięga ponad 20 kilometrów. Bywa, że dociera aż do Międzyrzeca Podlaskiego. Kierowcy narzekają jednak, że niektórzy przewoźnicy wpychają się do kolejki

Zamość. Auto, moja pasja, moje oczko w głowie - zdjęcia
ZDJĘCIA
galeria

Zamość. Auto, moja pasja, moje oczko w głowie - zdjęcia

Kupują z reguły okazyjnie, a później... zaczynają się już duże wydatki. Życie kręci się wtedy między pracą, domem, a garażem. Kiedy już można z niego wyjechać, czas mija od zlotu do zlotu. Około takich 200 pasjonatów motoryzacji dotarło w środę swoimi zabytkowymi pojazdami do Zamościa.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!