Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biłgoraj

3 października 2021 r.
8:27

Tarnogród. Czytelnicy nie poznają swojej biblioteki

Autor: Zdjęcie autora agdy
Tak ma wyglądać wnętrze XVII wiecznej synagogi po remoncie. - Zawsze chodzi o dwie rzeczy - efekt wizualny i o funkcjonalność, która jest bardzo ważna – mówi projektantka biblioteki
Tak ma wyglądać wnętrze XVII wiecznej synagogi po remoncie. - Zawsze chodzi o dwie rzeczy - efekt wizualny i o funkcjonalność, która jest bardzo ważna – mówi projektantka biblioteki (fot. WIZUALIZACJE AUTORSTWA SABINY MAZUREK-ZAWADZKIEJ)

- Dobrze nam tu było, ale już nie możemy się doczekać wyprowadzki – mówi szefowa biblioteki w Tarnogrodzie. Placówka niebawem wróci z budynku dawnego gimnazjum, do zupełnie odmienionej synagogi. Władze pytają mieszkańców: Co zrobić z miejscem, które zwolni biblioteka? Wygląda na to, że pojawią się w nim przedszkolaki

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dobiega koniec remontu XVII-wiecznej synagogi w Tarnogrodzie, w której od lat 90. ubiegłego wieku działa biblioteka. Dwa lata temu zorganizowano wielką operację logistyczną i księgozbiór oraz wszystkie biblioteczne skarby trafiły do budynku po dawnym gimnazjum. Teraz czas na powrót.

Czas się pakować

- Już są wolontariusze, którzy deklarują pomoc w pakowaniu i przeprowadzce. Znów wszystkie nasze zbiory trzeba będzie włożyć do skrzyń i wypakować w nowym miejscu. Bo synagoga wygląda zupełnie inaczej. Jeszcze trwają ostatnie prace, jeszcze meble stoją zawinięte w folię na środku, ale już nie możemy się doczekać. Oczywiście, że ciągle tam chodzę i podlewam kwiaty, bo już przyjechały – opowiada Joanna Puchacz, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnogrodzie.

- Budynek synagogi z jednej strony był trudny, z drugiej dawał projektantowi możliwości. Bardzo się ucieszyłam, że mogę przygotować ten projekt, wiedziałam, że to będzie bardzo ciekawa przygoda. Szybko z inwestorem złapaliśmy wspólny kierunek, to była bardzo dobra współpraca – mówi Sabina Mazurek-Zawadzka, projektantka wnętrz, której efekty pracy niedługo zobaczą użytkownicy biblioteki w Tarnogrodzie.

- Zawsze chodzi o dwie rzeczy - efekt wizualny i o funkcjonalność, która jest bardzo ważna. Zwłaszcza, że biblioteki zmieniły się w centra kultury. To już nie jest pomieszczenie wypełnione regałami z książkami. Musi być przestrzeń do organizacji spotkań, różnego typu zajęć dla dorosłych i dla dzieci. Bibliotekarze mają dużo różnych zadań, realizują wiele projektów. Synagoga, która właściwie jest jednym, dużym pomieszczeniem, powinna temu wszystkiemu służyć. Dlatego przestrzeń będzie można dowolnie aranżować, dostosowując do różnych potrzeb – dodaje projektantka.

Konsultacje oświatowe

- Ciągle liczymy i robię przymiarki. Nie mogę spać, bo się zastanawiam jak rozplanować ułożenie książek. Firma będzie nam wieszała napisy informujące, gdzie jest jaki dział. Na nowych regałach zmieści się po 500 książek w każdej wnęce, trzeba dobrze ocenić ile mi zajmie na przykład literatura polska. I jak ją podzielić, żeby dobrze oznakować. Okazuje się, że to nie takie proste – dodaje dyrektorka, która jest zdania, że miasteczko w powiecie biłgorajskim będzie miało najpiękniejszą bibliotekę.

- Efekt w rzeczywistości jest lepszy niż na wizualizacji. Zrobi wrażenie – zapewnia Paweł Dec, burmistrz Tarnogrodu.

Oficjalna data otwarcia biblioteki nie jest jeszcze ustalona. Ale władze zaczęły już konsultować z mieszkańcami los budynku, który niebawem opuści 24-tysięczny księgozbiór.

Chodzi o pomieszczenia po byłym Publicznym Gimnazjum w Tarnogrodzie przy ul. Kościelnej 12, które dało schronienie na czas remontu bibliotece, a wcześniej także domowi kultury.

- W czwartek było pierwsze spotkanie z radą rodziców szkoły podstawowej, bo chcemy poznać opinie na temat systemu oświaty w Tarnogrodzie. Opcje są trzy. Jedna: nic nie zmieniamy, budynek dawnego gimnazjum a wcześniej przedszkola nie będzie wykorzystany. Druga zakłada, że dzielimy szkołę podstawową na roczniki starsze i młodsze. W szkole by zostali młodsi, a do dawnego gimnazjum, przy którym jest hala sportowa, by poszli starsi uczniowie. I trzeci pomysł: do opustoszałego budynku wrócą przedszkolaki, bo to dla nich ten obiekt był stawiany. Po rozmowach z rodzicami uczniów podstawówki sądzę, że właśnie ta ostatnia koncepcja będzie realizowana – ocenia burmistrz, którego czekają jeszcze rozmowy z rodzicami przedszkolaków.

Teraz dzieci spędzają czas w pomieszczeniach w podstawówce. Najmłodsi mieszkańcy Tarnogrodu opuścili swoją placówkę w czasach, gdy powstawały gimnazja i szkoła tego typu potrzebowała lokum.

- Czasy się zmieniają, coraz więcej rodziców chce posyłać dzieci do przedszkola. Robią to także rolnicy. Nowoczesna placówka w odnowionym budynku to potrzebne miejsce. Myślimy też o żłobku, musimy się zorientować jakie są potrzeby, żeby się nie okazało, że personelu jest więcej niż maluchów. Mam nadzieję, że sytuacja demograficzna się ustabilizuje, dzieci będzie przybywać. W zeszłym roku urodziło się tylko 42 – dodaje Paweł Dec.

Zanim gmina poszuka finansowania, a mówi się o 1,5 miliona złotych i rozpocznie przedszkolną inwestycję upłynie trochę czasu. W bliższej przyszłości – otwarcie wyremontowanej biblioteki. Jak żartuje Joanna Puchacz, nie będzie żadnego problemu z przecięciem wstęgi, bo przecież na antresoli zabytkowego budynku swoje miejsce znajdzie Muzeum Nożyczek, w którym jest kilkaset eksponatów.

Projekt biblioteki w Tarnogrodzie (fot. WIZUALIZACJE AUTORSTWA SABINY MAZUREK-ZAWADZKIEJ)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
QUIZ

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!

Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

Render nowego stadionu
Aktualizacja

Koniec projektu „nowy stadion żużlowy w Lublinie”

Kavoo Invest  odebrało pismo o odstąpieniu od umowy na zaprojektowanie nowego stadionu żużlowego w Lublinie. Do Ratusza wpłynęło potwierdzenie odbioru tego pisma.

Tak uroczystości wyglądały w ubiegłym roku

Trzy dni świętowania w Lublinie. Wojewoda zaprasza na uroczystości

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski zaprasza mieszkańców Lublina i regionu do udziału w uroczystościach z okazji 21. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dnia Flagi oraz Narodowego Święta Trzeciego Maja. Sprawdzamy program na nadchodzące dni

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

W czasach, gdy turystyczne zwyczaje zmieniają się w zawrotnym tempie, a podróżnicy coraz częściej szukają doświadczeń wykraczających poza klasyczne „pocztówki z wakacji”, Chorwacja wyrasta na prawdziwego lidera.

Nowe autobusy elektryczne będą wozić pasażerów w drugiej połowie maja

Pierwsze elektryki już w bazie MZK. Kiedy pasażerowie wsiądą do cichych solarisów?

Sześć autobusów elektrycznych dotarło już do Białej Podlaskiej. Trwają jeszcze procedury odbiorowe, ale już w drugiej połowie maja z nowego, zeroemisyjnego taboru skorzystają pasażerowie.

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Sprawcą zbrodni na w Oddziale Ortopedii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie okazał się 35-letni funkcjonariusz Służby Więziennej zatrudniony w Katowicach. Dzisiaj został doprowadzony do Prokuratury w Krakowie, gdzie usłyszy zarzuty zabójstwa i usiłowania ataku na pielęgniarkę. – Objawiło się zło w najczystszej postaci – komentuje prof. Wojciech Załuska.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium