Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Imprezy

22 kwietnia 2019 r.
17:49

Święto Dwóch Unii w Lublinie, Majówka na Litewskim. Pięć dni z imprezami w centrum miasta [program wydarzeń]

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 4 A A
1 maja 2019 12:00
W multimedialnej fontannie na placu Litewskim po raz pierwszy pokazane będzie specjalne widowisko z okazji 450. rocznicy zawarcia unii lubelskiej
W multimedialnej fontannie na placu Litewskim po raz pierwszy pokazane będzie specjalne widowisko z okazji 450. rocznicy zawarcia unii lubelskiej (fot. Maciej Kaczanowski)

Pięć dni potrwają imprezy organizowane w centrum Lublina z okazji kilku zbiegających się rocznic. Wybór jest duży: od jazzu po pieśni patriotyczne, od soulu po muzykę cerkiewną. W majowy weekend będzie można pójść na widowisko w fontannie, paradę historycznych pojazdów, albo zjeść tort wielkiego kompozytora.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Władze Lublina planują udowodnić, że poważne rocznice wcale nie muszą być nudne, a okazji do świętowania jest kilka: 1 maja minie 15 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej, 3 maja będziemy obchodzić święto narodowe, 5 maja przypada 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki, a wielkimi krokami zbliża się też 450. rocznica unii lubelskiej.

– Zachęcamy mieszkańców do tego, żeby wspólnie z nami świętowali jubileusze – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta miasta.

Dzwon i Piknik Europejski

Imprezowa kumulacja zacznie się 1 maja, gdy na pl. Litewskim stanie… okolicznościowy dzwon. – Został odlany 15 lat temu, gdy wstępowaliśmy do Unii Europejskiej. Ten dzwon będzie tutaj stać przez całą majówkę, każdy z mieszkańców będzie mógł go uruchomić – zapowiada Michał Karapuda, dyrektor Wydziału Kultury w Urzędzie Miasta.

Niecodzienną atrakcją będzie też plenerowy koncert symfoniczny na pl. Litewskim (1 maja, godz. 18). Najpierw nasi filharmonicy będą grać litewską muzykę, później usłyszymy utwory dwóch lubelskich kompozytorów: Henryka Wieniawskiego i Karola Lipińskiego. – Wykona je najwybitniejszy polski skrzypek Konstanty Andrzej Kulka – cieszy się Wojciech Rodek, dyrektor Filharmonii Lubelskiej, któremu udało się zaprosić również chór z Wilna.

Przez pięć dni z rzędu (od 1 do 5 maja) na pl. Litewskim będzie organizowany Piknik Europejski z atrakcjami dla całych rodzin, grami, konkursami i nagrodami. Za każdym razem zbawa ma się zaczynać o godz. 13 i trwać do 18.

2 maja, czyli w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, na pl. Litewskim będzie można się wcielić w jedną z postaci z obrazu „Unia Lubelska”, który został namalowany przez Jana Matejkę dla uczczenia 300. rocznicy unii. Po 150 latach Poławiacze Pereł Improv Teatr będą zapraszać do wspólnego zdjęcia na wzór obrazu Matejki. – Co 30 minut na planie zdjęciowym będzie się pojawiać nowy zespół statystów – obiecują organizatorzy. Zabawa potrwa od godz. 11 do 17.

Rodziny z dziećmi mogą się wybrać na spektakl „Fju, fju!” przygotowany specjalnie dla najmłodszych. Widowisko będzie wystawiane na wirydarzu Centrum Kultury 2, 3, 4 i 5 maja. Wystarczy przyjść przed godz. 14 i zająć dobre miejsce. Można się również wybrać na rodzinny spektakl o pechowej żyrafie, czyli „Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek”. Przedstawienie będzie pokazywane na pl. Litewskim 2 maja o godz. 18 oraz 3 maja o godz. 16.

Święto Narodowe Trzeciego Maja nie obędzie się bez uroczystego apelu na pl. Litewskim (godz. 11.45) oraz następującej po nim defilady kompanii honorowych, jazdy konnej w historycznych mundurach oraz pojazdów historycznych, o godz. 13 każdy chętny będzie mógł zatańczyć poloneza, a o godz. 14.15 zacznie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry wojskowej.
Jazz, potańcówka i tort Moniszki

Wieczór będzie już mniej podniosły: o godz. 19 na scenie na pl. Litewskim będą grane na żywo standardy jazzowe, o godz. 20 na wirydarzu Centrum Kultury zacznie się potańcówka pełna soulu i funku, natomiast o godz. 21 w multimedialnej fontannie po raz pierwszy pokazane będzie specjalne widowisko z okazji 450. rocznicy zawarcia unii lubelskiej. – Będzie można je obejrzeć także 4 i 5 maja – informuje Karapuda.

4 maja na pl. Litewskim będzie wystawiony spektakl muzyczny z wykorzystaniem piosenek Kabaretu Starszych Panów (początek o godz. 15), natomiast chorał gregoriański i muzyka cerkiewna będą muzyczną bazą spektaklu o zawarciu unii lubelskiej (godz. 17, bazylika dominikanów). Wieczorem (godz. 20, wirydarz CK) zacznie się impreza taneczna z muzyką świata.

Mało znana historia pomnika Unii Lubelskiej będzie tematem spektaklu „Duch Unii”, który przygotowuje Poławiacze Pereł Improv Teatr. Widzowie, którzy przyjdą 5 maja na pl. Litewski (o godz. 16) dowiedzą się, że pierwszy pomnik został zniszczony przez władze carskie, a ten obecny zawdzięczamy Stanisławowi Staszicowi.

Wieczorem plac wypełni muzyka Stanisława Moniuszki, bo tego dnia przypada 200. rocznica jego urodzin. Jeżeli ktoś będzie mieć ochotę na urodzinowy tort, powinien zajrzeć na Czechów, na osiedle Moniuszki. Impreza potrwa tu od godz. 12 do 16.

Wstęp na wszystkie wspomniane wydarzenia jest bezpłatny.

PEŁNY PROGRAM WYDARZEŃ

ŚWIĘTO DWÓCH UNII, Majówka na Litewskim, 1-5 maja 2019 r.

1 maja | 15-lecie Polski w Unii Europejskiej

12:00 Uroczyste odegranie hymnu Polski i hejnału Lublina | Podniesienie flagi Unii Europejskiej oraz wspólne odśpiewanie Ody do Radości | Otwarcie wystawy „Lublin w Unii Europejskiej – 15 lat” | plac przed Ratuszem

12:30 Uroczyste podniesienie flagi Unii Europejskiej | symboliczne uderzenie Dzwonu Europy | plac Litewski

13:00–18:00 Festiwal Dzieci – Piknik Europejski | piknik rodzinny, zabawy, warsztaty, spektakle oraz gry interaktywne i konkursy o Unii Europejskiej i europejskich projektach Lublina | plac Litewski

Piknik Europejski to wspólne rodzinne świętowanie 15. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w miłej i radosnej konwencji. W programie: animacje, gry i zabawy dla dzieci, quizy o Unii Europejskiej z przewidzianymi nagrodami, wielkoformatowe gry planszowe, interaktywna gra o Unii Europejskiej, malowanie na szkle, warsztaty sitodruku na ekotorbach, mini plac zabawa dla najmłodszych.

Organizator: Centrum Kultury w Lublinie oraz Wydział Funduszy Europejskich UM Lublin

18:00 Koncert symfoniczny „Lublin dla Europy” | kompozycje polskie, litewskie oraz Oda do Radości (hymn Unii Europejskiej) w wykonaniu Chóru Akademii Muzycznej i Teatralnej w Wilnie, chóru Kameralnego Filharmonii Lubelskiej, Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. H. Wieniawskiego pod dyrekcją Wojciecha Rodka | plac Litewski

Organizator: Miasto Lublin

Program:

  1. Pakalnis – Uwertura romantyczna
  2. Lipiński – Fantazja na temat „Krakowiaków i górali” op. 23
  3. Wieniawski – Legenda op. 7
  4. Wieniawski – Polonez koncertowy D-dur op. 4
  5. van Beethoven – IX Symfonia d-moll op. 125 (finał)
  6. Moniuszko – Mazur z opery „Straszny dwór”

2 maja | Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

10:00 Uroczyste podniesienie flagi RP | Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie, ul. Spokojna 4

10:30 Uroczyste podniesienie flagi RP | plac Litewski

11:00 Uroczyste podniesienie flagi RP | Urząd Miasta Lublin, plac Władysława Łokietka 1

11:00-17:00 | Matejko Foto Challenge – Ożywiona historia | scena na Litewskim

To próba przedstawienia kluczowego momentu historii Polski i jego bohaterów w formie współczesnej fotografii. Przyjdź i stań się bohaterem z obrazu Jana Matejki Unia Lubelska. Poławiacze Pereł Improv Teatr zapraszają do wspólnego zdjęcia na wzór dzieła z 1869 roku. Obraz został namalowany dla upamiętnienia 300. rocznicy podpisania Unii Polski i Litwy zawartej na Sejmie Walnym w Lublinie w 1569. Dziś w 450. rocznicę podpisania aktu, każdy może upamiętnić swój udział w tym niepowtarzalnym Jubileuszu. Rozpoczynamy o godzinie 11.00 i co 30 minut na planie zdjęciowym będzie pojawiać się nowy zespół statystów.

13:00-18:00 Festiwal Dzieci – Piknik Europejski | piknik rodzinny, zabawy, warsztaty, spektakle oraz gry interaktywne i konkursy o Unii Europejskiej | plac Litewski | Organizator: Centrum Kultury w Lublinie

14:00 Spektakl Fju, fju! | spektakl dla najmłodszych | wirydarz Centrum Kultury w Lublinie (100 metrów od placu Litewskiego)

Fju fju! to spektakl dla maluchów, który powstał w nurcie teatru dla naj-najmłodszych (theatre for the very young). Dzieci wkraczają w ptasi świat z jego urokami i niebezpieczeństwami. Mogą aktywnie uczestniczyć w spektaklu pomagając Ptasiowi przyjść na świat, opiekując się nim i doświadczając kolejnych etapów jego stawania się prawdziwym ptakiem. Spektakl dostosowany jest do percepcji małego widza. Sama fabuła, choć zredukowana do minimum (co jest jednym z wyznaczników takiego teatru) pozwala dzieciom wczuć się w losy bohatera, który ma zupełnie podobne i ważkie problemy.

Występują: Izabela Śliwa, Dorota Porowska, Sylwia Lasok Wójcik

18:00 Spektakl Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek | spektakl dla młodzieży i dorosłych | scena plac Litewski

„Jeżeli komukolwiek może się coś złego przytrafić, to właśnie jej się przytrafi, taki urok żyrafi” obwieszcza wesoło Kameleon. Spektakl od 3 do 93 roku życia…

Żyrafa jest pechowa odkąd pamięta, a zwierzęta całej Afryki chowają się przed nią, aby nie ściągnąć na siebie jakiejś ałajćki lub większego niedajszef nieszczęścia. Pewnego dnia jednak stanie się coś nieoczekiwanego, co sprawi, że Żyrafa spotka wyjątkowych kompanów, dla których nie będzie kulą u nogi. Razem wyruszą na pewną wyprawę… Wesoła i mądra opowieść o przyjaźni i poszukiwaniu sensu w życiu. W drogę! Każdemu przypisany jest jakiś sens, tylko nie każdy go odnajduje.

Reżyseria: Daniel Adamczyk

Obsada: Anna Dudziak-Klempka, Ewelina Kamińska, Justyna Kazek, Dariusz Jeż, Marcin Mrowca, Jan Tuźnik; scenografia: Daniel Adamczyk, Celestyna Kostrubiec; oprawa muzyczna: Marcin Mrowca; światło: Krzysztof „Brzydal” Cybula; wykonanie scenografii: Piotr Wodzyński; produkcja: Anna Stępień, Celestyna Kostrubiec

3 maja | Święto Narodowe Trzeciego Maja

9:00 Uroczysta sesja Rady Miasta Lublin | Trybunał Koronny

10:00 Msza św. w intencji ojczyzny | Archikatedra lubelska

11:45 Uroczysty apel na placu Litewskim

12:30 Defilada kompanii honorowych, jazdy konnej w mundurach historycznych oraz pojazdów historycznych

13:00 Polonez dla Lublina | Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej oraz Zespół Tańca Ludowego UMCS im. Stanisława Leszczyńskiego | Ratusz – plac Litewski (koncert)

W dniu Święta Konstytucji 3 Maja wszyscy mieszkańcy Lublina zostaną zaproszeni do zatańczenia poloneza prowadzonego przez Prezydenta Miasta Lublin. Polonez będzie prowadzony przez „Kaniorowców”. Po zakończeniu poloneza odbędzie się koncert patriotyczny nawiązujący do Święta 3 Maja.

14:15 Koncert Orkiestry Wojskowej Garnizonu Lublin | plac Litewski

Koncert będzie obejmował pieśni patriotyczne w wykonaniu lubelskiej orkiestry wojskowej Garnizonu Lublin.

13:00-18:00 Festiwal Dzieci – Piknik Europejski | piknik rodzinny, zabawy, warsztaty, spektakle oraz gry interaktywne i konkursy o Unii Europejskiej | plac Litewski | Organizator: Centrum Kultury w Lublinie

14:00 Spektakl Fju, fju! | spektakl dla najmłodszych | wirydarz Centrum Kultury w Lublinie (100 metrów od placu Litewskiego)

16:00 Spektakl Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek | spektakl dla młodzieży i dorosłych | scena plac Litewski

20:00 Europejski wieczór muzyki: Soul Service (Papa Zura, Cpt. Sparky, Burn Reynolds) | wirydarz Centrum Kultury w Lublinie (100 metrów od placu Litewskiego)

Soul Service DJ Team, znany z doskonałych kompilacji z polskim funkiem (i nie tylko). To wszystko składa się na wielobarwną, intrygującą mozaikę pulsującą tysiącem barw. Mówią o nich tak: „SOUL SERVICE to trzech płytowych szperaczy, których łączy muzyczna pasja, muzyka funk i soul, brudne brzmienia lat 60/70, mocne, niepokojące rytmy, jazzowe dęciaki oraz miłość do winylowej płyty i didżejskiego kunsztu to zarówno hobby, jak i sposób życia członków grupy. Są oni autorami albumów serii płytowej Polish Funk; przez lata prowadzili muzyczna audycje, a ze swoimi setami didżejskimi zwiedzili kluby i festiwale w kilkunastu krajach. Trzech żentelmenów czyli; Papa Zura, Cpt. Sparky, Burn Reynolds

19:00-21:00 Koncert Majowy Jazz | scena plac Litewski

Lubelscy Muzycy Right Music Quartet grając wszystkim znane europejskie i światowe standardy jazzowe, prezentują je słuchaczom w sposób mocno niestandardowy, ukazując ogromny potencjał improwizacyjny zawarty, w na pozór tak dobrze znanych melodiach.

Gabriel Menet – piano

Krzysztof Redas – perkusja

Michał Kowalczyk – bas

Andrzej Flis – saksofon

21:00 Inauguracja pokazów „Unia Narodów” na fontannach multimedialnych | plac Litewski

4 maja

13:00-18:00 Festiwal Dzieci – Piknik Europejski | piknik rodzinny, zabawy, warsztaty, spektakle oraz gry interaktywne i konkursy o Unii Europejskiej | plac Litewski | Organizator: Centrum Kultury w Lublinie

14:00 Spektakl Fju, fju! | spektakl dla najmłodszych | wirydarz Centrum Kultury w Lublinie (100 metrów od placu Litewskiego)

15:00 Teatr Seniora – Kabaret Starszych Pań i Panów | spektakl muzyczny z wykorzystaniem piosenek Jeremiego Przybory i muzyki Jerzego Wasowskiego | scena plac Litewski

17:00 Spektakl Te Deum Laudamus! | Bazylika oo. Dominikanów, wirydarz duży Bohaterem spektaklu będzie król Zygmunt August, który zjawił się w klasztorze Ojców dominikanów po zaprzysiężeniu aktu Unii Lubelskiej, aby uroczyście odśpiewać Te Deum Laudamus, jako podziękowanie za doprowadzenie do końca obrad Sejmu. Jego umiejętności wokalne, brak potomka, koniec dynastii Jagiellonów oraz zlecenie wykonania płaskorzeźby (dwie postaci: Polska i Litwa) nad wejściem do dominikańskiego wirydarza będą stanowić kanwę naszej opowieści. Muzycznie spektakl oparty będzie na chorale gregoriańskim oraz muzyce cerkiewnej.

Spektakl w wykonaniu Poławiacze Pereł Improv Teatr w ramach Sezonu Lublin.

20:00 Europejski wieczór muzyki: Brass & Beat (Janek Taraszkiewicz (Ya-Neck), Marcin Suszek ‘Sushkin’, Rafał Maj) | wirydarz Centrum Kultury w Lublinie (100 metrów od placu Litewskiego)

Brass & Beat to live-act czyli granie piosenek przez DJ-a, do których na żywo dźwięki dogrywają muzycy: trębacz i congista. Dzięki temu, brzmienia DJ-a wzbogacane są o elementy perkusyjne i melodyczne. Tworzy to unikalne połączenie – najlepiej sprawdzające się w klimatach world music. Występują: Janek Taraszkiewicz (Ya-Neck); Marcin Suszek “Sushkin”; Rafał Maj.

21:00 Pokazy Unia Narodów na fontannach multimedialnych | plac Litewski

5 maja

13:00-18:00 Festiwal Dzieci – Piknik Europejski | piknik rodzinny, zabawy, warsztaty, spektakle oraz gry interaktywne i konkursy o Unii Europejskiej | plac Litewski | Organizator: Centrum Kultury w Lublinie

14:00 Spektakl Fju, fju! | spektakl dla najmłodszych | wirydarz Centrum Kultury w Lublinie (100 metrów od placu Litewskiego)

16:00 Spektakl Duch Unii! | scena plac Litewski

Spektakl oparty na historii powstania pomnika Unii Lubelskiej, o powstaniu pierwszego pomnika, o zniszczeniu go przez Władze Carskie i o Stanisławie Staszicu, z którego inicjatywy powstał pomnik w obecnym kształcie. Pokusimy się także o refleksję na temat obecnych stosunków polsko-litewskich, polsko-ukraińskich oraz polsko-białoruskich. Będzie to także muzyczna podróż przez wieki (od XVI do XXI wieku). Spektakl w wykonaniu Poławiacze Pereł Improv Teatr w ramach Sezonu Lublin.

Święto 200. urodzin Stanisława Moniuszki 

Osiedle Stanisława Moniuszki (Czechów)

12:00-16:00 urodziny Moniuszki: piknik rodzinny, koncert, konkursy wiedzy, widowiska taneczne, gry terenowe, animacje dla dzieci, działania plastyczne, uroczysty tort

Plac Litewski

18:00-20:00 projekcja opery „Straszny Dwór”

20:30-22:00 koncert najpiękniejszych arii i pieśni Stanisława Moniuszki

Projekt „Moniuszko 200.” zakłada realizację cyklu wydarzeń o charakterze edukacyjnym i popularyzacyjno-naukowym. Ideą programu jest przywrócenie Stanisławowi Moniuszce należytej rangi w panteonie twórców narodowych i utrwalenie jego dorobku w świadomości dzisiejszej publiczności. 5 maja 2019 r., w godz. 12:00-16:00 na osiedlu Stanisława Moniuszki zapraszamy do udziału w działaniach artystyczno-edukacyjnych związanych z obchodami 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. W programie: prezentacje taneczne, animacje dla dzieci, quizy i konkursy, gry terenowe. Dla wszystkich chętnych przewidziano wspólne śpiewanie pieśni i czytanie listów do kompozytora. Z kolei w godz. 18:00-22:00, na placu Litewskim, odbędzie się uroczysty finał wspólnego świętowania urodzin Stanisława Moniuszki. Program wydarzeń obejmuje projekcję opery „Straszny Dwór” w realizacji Teatru Wielkiego-Opery Narodowej i koncert najpiękniejszych arii i pieśni Stanisława Moniuszki w wykonaniu muzyków Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków - Oddział Lubelski. Usłyszymy m.in. Mazura z „Halki", arię Skołuby „Ten zegar stary” z opery „Straszny Dwór”, arię Stefana „Cisza dokoła” czy duet „Już płonie ogień”.

Organizator: Biuro Roku Moniuszko200 - Teatr Wielki Opera Narodowa, Miasto Lublin, Dom Kultury SM „Czechów”, Centrum Kultury w Lublinie.

– Zachęcamy mieszkańców do tego, żeby wspólnie z nami świętowali jubileusze – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta miasta (fot. Maciej Kaczanowski)
e-Wydanie

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Grysik / 23 kwietnia 2019 o 10:21
+1
Lublin znów będzie bawił się sam ze sobą. Dlaczego nie wykorzystać jubileuszu do tego by usłyszała o nas Polska czy Europa? Co z tego dla Warszawiaka, Krakusa, Berlińczyka czy Paryżanina? Jubileusz minie a my dalej będziemy miastem Wschodu. Unia narodów bez narodów - a przepraszam, nie, z jednym narodem - lubelskim :)
Avatar
Gościu / 24 kwietnia 2019 o 16:01
0
Niestety w tym roku konnych nie będzie, pojazdów historycznych również nie.... Szkoda takiej fajnej tradycji....
Avatar
Gość / 23 kwietnia 2019 o 10:27
0
Niby duzo tego a same bzdety, prowincjonalna prowizorka.
Avatar
Gość / 22 kwietnia 2019 o 23:15
0
Panie Dominiku - po pierwsze: pomnika nie zniszczyły władze carskie, tylko władze Królestwa Polskiego, reprezentowane przez gen. Zajączka. Równie dobrze - władze carskie postawiły nowy pomnik, jak zniszczyły stary. Był potrzebny plac do musztry dla wojska. Poza tym lublinianin z urodzenia, Stanisław Kostka Potocki, mason, minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, który zlikwidował w Lublinie zespół kościelno-klasztorny franciszkanów koło kirkutu i dążył do likwidacji wszystkich klasztorów w Królestwie Polskim (łącznie z klasztorem paulinów na Jasnej Górze). Bonifratrzy - po krótkim pobycie w opuszczonym klasztorze franciszkanów reformatów (usuniętych z powodów politycznych przez gen. Zajączka - "wylądowali" ostatecznie przy kościele św. Eliasza, gdzie jest szpital, noszący imię ich patrona - Bożego Jana. Po drugie: "władze carskie" - piszemy z małej litery (tu jest - raz, z małej litery, raz z dużej litery). Profesja dziennikarska zobowiązuje i do rzetelności merytorycznej i do poprawności ortograficznej. Z poważaniem, Wojciech Górski.
Panie Dominiku - po pierwsze: pomnika nie zniszczyły władze carskie, tylko władze Królestwa Polskiego, reprezentowane przez gen. Zajączka. Równie dobrze - władze carskie postawiły nowy pomnik, jak zniszczyły stary. Był potrzebny plac do musztry dla wojska. Poza tym lublinianin z urodzenia, Stanisław Kostka Potocki, mason, minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, który zlikwidował w Lublinie zespół kościelno-klasztorny franciszkanów koło kirkutu i dążył do likwidacji wszystkich klasztorów w Królestwie Polskim (łącznie z klasztore... rozwiń
Avatar
Gościu / 24 kwietnia 2019 o 16:01
0
Niestety w tym roku konnych nie będzie, pojazdów historycznych również nie.... Szkoda takiej fajnej tradycji....
Avatar
Gość / 23 kwietnia 2019 o 10:27
0
Niby duzo tego a same bzdety, prowincjonalna prowizorka.
Avatar
Grysik / 23 kwietnia 2019 o 10:21
+1
Lublin znów będzie bawił się sam ze sobą. Dlaczego nie wykorzystać jubileuszu do tego by usłyszała o nas Polska czy Europa? Co z tego dla Warszawiaka, Krakusa, Berlińczyka czy Paryżanina? Jubileusz minie a my dalej będziemy miastem Wschodu. Unia narodów bez narodów - a przepraszam, nie, z jednym narodem - lubelskim :)
Avatar
Gość / 22 kwietnia 2019 o 23:15
0
Panie Dominiku - po pierwsze: pomnika nie zniszczyły władze carskie, tylko władze Królestwa Polskiego, reprezentowane przez gen. Zajączka. Równie dobrze - władze carskie postawiły nowy pomnik, jak zniszczyły stary. Był potrzebny plac do musztry dla wojska. Poza tym lublinianin z urodzenia, Stanisław Kostka Potocki, mason, minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, który zlikwidował w Lublinie zespół kościelno-klasztorny franciszkanów koło kirkutu i dążył do likwidacji wszystkich klasztorów w Królestwie Polskim (łącznie z klasztorem paulinów na Jasnej Górze). Bonifratrzy - po krótkim pobycie w opuszczonym klasztorze franciszkanów reformatów (usuniętych z powodów politycznych przez gen. Zajączka - "wylądowali" ostatecznie przy kościele św. Eliasza, gdzie jest szpital, noszący imię ich patrona - Bożego Jana. Po drugie: "władze carskie" - piszemy z małej litery (tu jest - raz, z małej litery, raz z dużej litery). Profesja dziennikarska zobowiązuje i do rzetelności merytorycznej i do poprawności ortograficznej. Z poważaniem, Wojciech Górski.
Panie Dominiku - po pierwsze: pomnika nie zniszczyły władze carskie, tylko władze Królestwa Polskiego, reprezentowane przez gen. Zajączka. Równie dobrze - władze carskie postawiły nowy pomnik, jak zniszczyły stary. Był potrzebny plac do musztry dla wojska. Poza tym lublinianin z urodzenia, Stanisław Kostka Potocki, mason, minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, który zlikwidował w Lublinie zespół kościelno-klasztorny franciszkanów koło kirkutu i dążył do likwidacji wszystkich klasztorów w Królestwie Polskim (łącznie z klasztore... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Koniec spania na podłodze przy chorym dziecku? Rodzice nie będą płacić za łóżko i jedzenie

Koniec spania na podłodze przy chorym dziecku? Rodzice nie będą płacić za łóżko i jedzenie 2 1

Rodzice czuwający w szpitalu przy chorym dziecku nie będą musieli płacić za łóżko oraz jedzenie – zdecydował Sejm. Radość rodziców studzą medycy. – Sama zmiana przepisów jeszcze nie sprawi, że przybędzie miejsca dla osób chcących czuwać blisko dziecka – słyszymy w szpitalu

Kierowca jechał za szybko. Chevrolet uderzył w drzewo i dachował

Kierowca jechał za szybko. Chevrolet uderzył w drzewo i dachował 0 0

Zbyt szybka jazda doprowadziła do zdarzenia drogowego, do którego doszło w niedzielę w Urzędowie - informuje kraśnicka policja.

Niemka Ama Degbeon ostatnią zagraniczną koszykarką w Pszczółce Polski Cukier

Niemka Ama Degbeon ostatnią zagraniczną koszykarką w Pszczółce Polski Cukier 0 1

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin postawi w nadchodzącym sezonie na mocną rotację podkoszową. Jak ustaliliśmy, kontrakt z klubem podpisała piąta zagraniczna koszykarka – silna skrzydłowa z Niemiec Ama Degbeon

Chciał uniknąć zderzenia z sarną. Razem z pasażerem trafił do szpitala
galeria

Chciał uniknąć zderzenia z sarną. Razem z pasażerem trafił do szpitala 0 0

Kierowca chciał uniknąć zderzenia z sarną, samochód uderzył w betonowe ogrodzenie. Dwie osoby trafiły do szpitala.

Remisy z rezygnacją w tle. Grała bialska klasa okręgowa

Remisy z rezygnacją w tle. Grała bialska klasa okręgowa 0 0

W meczu na szczycie wicelider Grom Kąkolewnica podzielił się punktami z liderem Huraganem Międzyrzec Podlaski. Po porażce 0:3 z Olimpią Okrzeja szkoleniowiec Tytana Jan Jakubiec złożył rezygnację. O przyszłości trenera zdecyduje zarząd klubu

Tomaszów Lubelski: Wjechał w rondo i zaczął uciekać

Tomaszów Lubelski: Wjechał w rondo i zaczął uciekać 0 0

Dzięki czujnej postawie świadków pijany 30-latek został zatrzymany.

Podpory się rozsunęły, mężczyźni spadli z rusztowania. Trafili do szpitala

Podpory się rozsunęły, mężczyźni spadli z rusztowania. Trafili do szpitala 0 0

Dwaj mężczyźni spadli z rusztowania podczas prac budowlanych. Obaj trafili do szpitala.

Spotkanie z Urszulą Stefańską-Andreini
22 maja 2019, 17:00

Spotkanie z Urszulą Stefańską-Andreini 0 0

W ramach cyklu "wernisaże literackie Akcentu" w środę, 22 maja o godz. 17 w siedzibie redakcji przy ul. Grodzkiej 3 odbędzie się spotkanie z Urszulą Stefańską-Andreini - przewodniczącą Związku Polaków we Włoszech.

Śmiertelny wypadek pod Zamościem. 17-latek zmarł w szpitalu

Śmiertelny wypadek pod Zamościem. 17-latek zmarł w szpitalu 1 3

Śmiertelny wypadek w miejscowości Barchaczów (gm. Łabunie).

Chełmska PWSZ zaproszona do Sieci Badawczej Łukasiewicz

Chełmska PWSZ zaproszona do Sieci Badawczej Łukasiewicz 2 0

Chełm ma szansę trafić do elitarnego klubu 12 polskich miast w których swą siedzibę będą miały instytuty naukowe zrzeszone w powołanej 1 kwietnia br. Sieci Badawczej Łukasiewicz, holdingu rządowym w którego skład weszło 38 instytutów naukowych.

Czy pieczywo w supermarketach powinno być zasłonięte? Lubelski sanepid kontra znana sieć handlowa
Tylko u nas

Czy pieczywo w supermarketach powinno być zasłonięte? Lubelski sanepid kontra znana sieć handlowa 13 7

Piątkowe wyroki sądu nie zakończyły trwającego trzy lata sporu sieci handlowej Tesco z lubelskimi inspektorami sanepidu. Poszło o brak osłon nad pojemnikami z pieczywem sprzedawanym luzem. Sanepid chce zakrycia bułek, by nie zostały zanieczyszczone. Sieć Tesco tłumaczy, że pokrywy są zbędne.

Tancerze UDS Lublin wracają z medalami z Mistrzostw Europy w Rimini
galeria

Tancerze UDS Lublin wracają z medalami z Mistrzostw Europy w Rimini 0 3

Lubelscy tancerze ze Studia Tańca UDS wrócili z Mistrzostw Europy we włoskim Rimini z medalami i pucharami. Obronili trofeum z ubiegłego roku i dołożyli do tego kilka innych sukcesów.

Burze z deszczem i gradem dziś w woj. lubelskim. Najnowsze ostrzeżenie pogodowe IMGW
film

Burze z deszczem i gradem dziś w woj. lubelskim. Najnowsze ostrzeżenie pogodowe IMGW 10 0

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie 2 stopnia dla woj. lubelskiego.

Chełmstok 2019. Riverside gwiazdą festiwalu
16 czerwca 2019, 14:00

Chełmstok 2019. Riverside gwiazdą festiwalu 0 1

Po 10 latach przerwy w Chełmie zostanie zorganizowany rockowy festiwal Chełmstok. Gwiazdą tegorocznej edycji jest długo wyczekiwany zespół Riverside. Wydarzenie rozpocznie się 16 czerwca o godz. 14 w Amfiteatrze Kumowa Dolina.

Tatran sprawił niespodziankę. Grała chełmska klasa okręgowa

Tatran sprawił niespodziankę. Grała chełmska klasa okręgowa 0 3

Drugie zwycięstwo w rundzie wiosennej odniósł zajmujący ostatnie miejsce w tabeli Tatran Kraśniczyn. Outsider pokonał na wyjeździe Granicę Dorohusk 6:2, a pięć goli strzelił młodzieżowiec Bartosz Niedrowski. Trener Unii Białopole Waldemar Kogut złożył rezygnację po wyjazdowej porażce z Agrosem Suchawa

Kalendarz
maj 2019
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.