Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Teatr

24 sierpnia 2022 r.
21:35

Pokaż swój teatr, pokaż się. Tak działają Przestrzenie Sztuki w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 0 A A
Tancerze Wiktoria Uziębło, Maria Micek i Dmytro Vyskorka zaprezentowali efekt warsztatów z Januszem Orlikiem
Tancerze Wiktoria Uziębło, Maria Micek i Dmytro Vyskorka zaprezentowali efekt warsztatów z Januszem Orlikiem (fot. CK w Lublinie)

Możemy się poznać, spotkać z osobami z innych szkół tańca, sami jesteśmy z różnych środowisk – mówią uczestnicy warsztatów organizowanych w ramach Przestrzeni Sztuki. W środę zaprezentowali efekt pracy z choreografem. Tak działa ministerialny program wsparcia artystów. Są oferty dla kolejnych twórców. I widzów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wiktoria Uziębło, Maria Micek i Dmytro Vyskorka przez cztery dni brali udział w zajęciach z Januszem Orlikiem, tancerzem, choreografem i pedagogiem tańca.

– Znaleźliśmy informację o zapisach, odpłatność nie była wysoka. Pracowaliśmy bardzo intensywnie, po sześć godzin dziennie, w grupie było dziesięć osób, głównie z Lublina. Było świetnie, byliśmy przez te dni jak rodzina – opowiadają młodzi ludzie, którzy mogli się spotkać na mistrzowskich warsztatach dla choreografów i tancerzy z doświadczeniem dzięki programowi Przestrzenie Sztuki. To ministerialny projekt w ramach którego oglądamy premiery, artyści przyjeżdżają do Lublina do Centrum Kultury na rezydencje czy mogą aplikować by zrealizować swoje przedsięwzięcie.

Wiktoria i Dmytro są związani z lubelskim UDS. Maria, absolwentka choreografii z Lubelskim Teatrem Tańca. Ich przykład świetnie pokazuje zasadę działania Przestrzeni Sztuki. Swoje życiowe wybory wiążą z tańcem, choć Wiktoria jest grafikiem a Dmytro informatykiem.

– To było jak piorun, kiedy zobaczyłam tancerzy, a potem sama poszłam na zajęcia i stwierdziłam, że to jest to – wspomina Wiktoria Uziębło. Cała trójka będąc w podstawówce uznała, że chcą tańczyć, choć każde z nich zaczynało od zupełnie innego stylu.

– Byłem bardzo żywotnym dzieckiem, rozpierała mnie energia. Gdy miałem 3 lata rodzice zapisywali mnie na różne zajęcia, żebym sobie coś wybrał i pewnie żeby mnie zmęczyć – opowiada z uśmiechem Dmytro Vyskorka i dodaje, że jego pierwszym zespołem była grupa tańca ludowego.

– Mamy świetne warunki lokalowe, zaplecze. W tym pomyśle chodziło o to, żeby bardzo różni artyści mogli z niego korzystać – mówi Ryszard Kalinowski, kierownik działającego w CK Lubelskiego Teatru Tańca. Pobyt Janusza Orlika, który najpierw pracował w Lublinie nad swoim spektaklem, a potem prowadził warsztaty to jedna z form realizacji Przestrzeni Sztuki. Bierze w nich udział kilka ośrodków w Polsce. CK jest lokalnym operatorem programu, przy tym Lublin wspiera artystów dwóch nurtów – tańca i teatru.

Właśnie w ramach teatralnej części jest organizowany nabór inicjatyw, dla osób kochających teatr.

Zapewnimy środki na realizację projektu, Centrum Kultury w Lublinie zapewnia zaś wsparcie organizacyjno-logistyczne. Zaproszenie kierujemy do wszystkich formalnych grup i zespołów teatralnych (NGO, działających przy instytucjach etc.), nieformalnych grup teatralnych, indywidualnych artystów (np. wsparcie reżyserskie, producenckie promocyjne lub rezydencje) – wyliczają organizatorzy.

Uczestnicy muszą wypełnić formularz zgłoszeniowy (na stronie Centrum Kultury) na jego podstawie przejdą do drugiego etapu: bezpośrednie spotkanie, dialog i wypracowanie zasad oraz podpisanie stosownych porozumień i umów.

Jak zapowiadała Gabriela Żuk, zastępca dyrektora Centrum Kultury w Lublinie planowane jest wsparcie kilku inicjatyw teatralnych, których finałem ma być spektakl lub wystawienie premierowe. Nabór będzie prowadzony do 13 września, 20 września poznamy listę twórców, który zrealizuję swoje pomysły.

Poza otwartym oficjalnym naborem w ramach open call możliwe jest przyznanie pieniędzy dla indywidualnych twórców.

Dzisiaj w CK: Konrad Kurowski i Ryszard Kalinowski (Lubelski Teatr Tańca), dyr. Gabriela Żuk (CK), Jadwiga Grabowska-Majewska (Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego) i dr Aleksandra Kleinrok (Narodowy Instytut Muzyki i Tańca) zapowiadali wydarzenia kolejnego roku realizacji Przestrzeni Sztuki (fot. CK w Lublinie)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

W Lublinie 23 nauczycieli ma nowe stopnie
EDUKACJA
galeria

W Lublinie 23 nauczycieli ma nowe stopnie

23 pedagogów z lubelskich szkół i placówek awansowało. Miasto uroczyście przyznało stopnie nauczycieli mianowanych.

Wycięli duży dąb. Teraz wreszcie rozpoczęli sadzenie drzew na osiedlu Poręba
LUBLIN

Wycięli duży dąb. Teraz wreszcie rozpoczęli sadzenie drzew na osiedlu Poręba

Na prywatnej działce przy ul. Bursztynowej i Perłowej, gdzie w 2021 roku wycięto duży dąb, w końcu rozpoczęło się sadzenie nowych drzew. Proces ten miał zostać zakończony do końca listopada 2024 roku, jednak pierwsze nasadzenia zobaczyliśmy dopiero dzisiaj.

Łukasz Łukawski (z piłką) to lider 4tego Piętra
NA PARKIECIE

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Problemy 4tego Piętra

4te Piętro miało potężne problemy z pokonaniem Quattro Tech w ramach kolejnej serii gier rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego .

Daniel Obajtek zarekomendował mieszkańcom Puław fuzję miejscowego kombinatu z Orlenem, którym zarządzał w czasie rządów PiS. Obecne władze Grupy Azoty stanowczo odcinają się od takich sugestii, nazywając ich potencjalne skutki osłabianiem polskiej branży chemicznej
POMYSŁY i MILIARDY

Daniel Obajtek i jego pomysły na "Puławy". Grupa Azoty odpowiada

Daniel Obajtek skrytykował sposób zarządzania Grupą Azoty. Stwierdził, że porzucony po wyborach plan fuzji z Orlenem, byłby najlepszym rozwiązaniem dla Zakładów Azotowych. Na te słowa odpowiedziała rzecznik tarnowskiego przedsiębiorstwa.

Lublin jest jednym z dziewięciu miast w Polsce, które otrzymało zaproszenie do udziału w projekcie „Urban Lab – Miasto dla Młodych” oraz pierwszym z podpisaną umową na dofinansowanie.
URBAN LAB

Lublin to pierwsze takie miasto w Polsce. Miasto dla młodych

Miasto Lublin jako pierwsze miasto w Polsce podpisało umowę na dofinansowanie w ramach projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy
GONIEC NA G7

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy

Kiedy? 14 grudnia. Gdzie? Arena Lublin. Będą pojedynki w najlepszej grze świata, będzie współpraca i będzie wsparcie dla potrzebujących.

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i był w stanie zrobić wszystko, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Kalendarz
grudzień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31