Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

1 listopada 2023 r.
8:27

Żurawie spod Urszulina w 10 godzin dotarły na Węgry

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 A A
Konferencja podsumowująca trzeci rok badań żurawi z Poleskiego Parku Narodowego<br />
<br />
Konferencja podsumowująca trzeci rok badań żurawi z Poleskiego Parku Narodowego

(fot. Marcin Kujawiak/LW Bogdanka SA)

W Polsce są ich tysiące, ale tylko pięć ma nadajniki GPS/GSM, tzw. loggery, dzięki którym przyrodnicy śledzą trasy migracji żurawi z Poleskiego Parku Narodowego. Dziś żurawie z polskich mokradeł bawią na Węgrzech, ale za kilka dni mogą cieszyć się słońcem środkowej Hiszpanii, łagodnym klimatem doliny rzeki Pad we Włoszech czy mokradłami Camargue w południowej Francji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Właśnie skończył się trzeci sezon projektu badawczego „Wędrówki lubelskich żurawi”, realizowanego przez Fundację dla Przyrody. Ornitolodzy dowiedzieli się, jakie są trasy migracji żurawi, i jakie niebezpieczeństwa czyhają na te majestatyczne ptaki z Poleskiego Parku Narodowego.

– „Wędrówki Lubelskich Żurawi” to wyjątkowy projekt, wielopłaszczyznowy i wielowymiarowy, który koncentruje się wokół jednego niesamowitego gatunku, jakim jest żuraw – mówi Kamil Stepuch prezes Fundacji Dla Przyrody. W ramach tego projektu zajmujemy się ochroną, badaniami naukowymi, monitoringiem, edukacją, jak i promocją regionu – dodaje prezes. I coś w tym jest, bo żurawie świetnie czują się także na południu naszego regionu, w Lasach Janowskich i Puszczy Solskiej. Populacja tego dystyngowanego ptaka rośnie z roku na rok.

https://www.dziennikwschodni.pl/ekologia/co-zagraza-lubelskim-zurawiom-drapiezniki-susza-wycinki-drzew,n,1000316204.html

Fundacja zaczynała od dwóch ptaków z loggerami. Dziś śledzi sześć sztuk (jeden żuraw padł, być może po ataku jenota). Ptaki spod Urszulina migrują po całej Europie. Zimowały na Węgrzech, we Francji, Hiszpanii i Włoszech. Dzięki programowi po raz pierwszy przyrodnicy mogli zbadać trasy przelotu na południe i z powrotem do Poleskiego Parku Narodowego.

To nie koniec. KamerY podglądają codzienne bytowanie żurawi na mokradłach w okolicach Urszulina. A wraz z nim ptasiego Big Brothera" w mediach społecznościowych śledzi ponad 10 tysięcy fanów.

Projekt ma charakter interinstytucjonalny. Partnerem Strategicznym jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Partnerami projektu są również: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie, Poleski Park Narodowy i Bogdanka Lubelski Węgiel. Ten ostatni jest donatorem środków umożliwiających realizację badań nad migracją żurawi.

– Dla Bogdanki, oprócz korzyści środowiskowych, ważne są również aspekty społeczne projektu. Nasze partnerstwo opiera się na międzysektorowej współpracy, która promuje edukację, ale też partycypację. Przykładem mogą być tu organizowane spotkania z mieszkańcami regionu i miejskie pikniki, podczas których promujemy przyrodę Polesia. Uważamy, że taka aktywność przyczynia się do ochrony najcenniejszych walorów naszego regionu i promocji żurawia, jako symbolu Polesia – mówi Kasjan Wyligała prezes zarządu Lubelskiego Węgla „Bogdanka” S.A.

 – Dzięki nadajnikom wpadliśmy na ciekawy aspekt tych badań. W latach 1561-1565 Jan Zamoyski studiował w Akademii Padewskiej w Padwie. Dzięki loggerom okazało się, że po 500 latach, żurawie z okolic Zamościa, z PPN, lądują we tej samej okolicy – mówi prof. Grzegorz Grzywaczewski. – W PPN bytuje 35-40 par lęgowych żurawi, a podczas zlotowiska, przed jesiennym  odlotem na południe, w parku zjawia się ok. 2000 osobników. My obserwujemy kilka ptaków, ale optymalna liczba, ze względów naukowych, to 15 sztuk. Do tego dążymy – mówi prof. Grzegorz Grzywaczewski z Wydział Biologii Środowiskowej, Katedra Zoologii i Ekologii Zwierząt, konsultant naukowy PPN.

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/jelen-spotyka-zurawie-na-bagnach-poleskiego-parku-narodowego-a-my-mozemy-to-ogladac,n,1000295861.html

Żurawie z PPN odleciały na początku października. Ptaki zahaczyły o Worek Bieszczadzki, ominęły Słowację i wleciały na Węgry, przelatując przez teren Ukrainy. Cała wędrówka trwała zaledwie 10 godzin i zakończyła się na północ od Parku Narodowego Hortobágy na Węgrzech. Stado regularnie zmienia miejsce noclegu o średnio 1,3 km, szukając pożywienia na żerowiskach w promieniu około 6 km, ale cały czas pozostając w obrębie Parku Narodowego i jego otuliny. Niebawem ptaki mogą ruszyć dalej na południe. Wrócą do nas wczesną wiosną, na początku marca. Ich przelot można śledzić w mediach społecznościowych Fundacji Dla Przyrody.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowocześnie i przyjaźnie. Lubelski szpital wyróżniony
ZDROWIE

Nowocześnie i przyjaźnie. Lubelski szpital wyróżniony

Certyfikat „Szpital Przyjazny Dziecku” otrzymał Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Lublinie. Placówka propaguje karmienie piersią oraz szkoli personel w skutecznym wspieraniu ciężarnych.

Adam Bartoś
DO USŁYSZENIA
7 grudnia 2024, 19:00

Lublin Blues Session: dwa koncerty jednego dnia

15. edycja Lublin Blues Session to dwa koncerty. Jeden promujący album Gitara marzeń, a drugi: W kraju poetów. Kiedy? Już na początku grudnia.

Świętowali i strzelali. Zawody strzeleckie „O Puchar Niepodległości”
DO CELU
galeria

Świętowali i strzelali. Zawody strzeleckie „O Puchar Niepodległości”

Na strzelnicy lubelskiego Klubu Strzeleckiego „Snajper” zawodnicy rywalizowali o Puchar Niepodległości. Do tarczy mierzyło się 150 zawodników.

Krakowskie brzmienie - Kraków Street Band w Teatrze Starym
koncert
22 listopada 2024, 19:00

Krakowskie brzmienie - Kraków Street Band w Teatrze Starym

Kraków Street Band powraca do Lublina! Po doskonale przyjętej płycie “Czekanie” i hucznie obchodzonym 10-leciu, muzycy biorą na warsztat nowe piosenki i między innymi ten materiał będzie można usłyszeć na koncercie 22 listopada (piątek) w lubelskim Teatrze Starym.

Świdnik Jazz Festival
MUZYKA

Świdnik Jazz Festival: kto wystąpi w tym roku?

Ostatni weekend listopada zapowiada się wyjątkowo jazzowo. Przed nami już XIX edycja Świdnik Jazz Festival.

ChKS Chełm pokonał Mickiewicza Kluczbork 3:0

Nie ma mocnych na ChKS Chełm, PZL Leonardo Avia zawiodła kibiców

ChKS Chełm pokonał Mickiewicza Kluczbork 3:0. To ósma wygrana drużyny Krzysztofa Andrzejewskiego.

Maurycy Zamoyski
Historia

To jeden z ojców naszej niepodległości

Nie piastował ważnych stanowisk, choć dla zwolenników monarchii mógł być nawet kandydatem na króla. Wystartował za to w wyborach prezydenckich i przegrał w starciu z Gabrielem Narutowiczem. Poznajmy historię hrabiego Maurycego Zamoyskiego, jednej z najbogatszych osób w tej części Europy.

Pogrom w Gdyni. Osłabieni Edach Budowlani bez szans w meczu z Arką

Pogrom w Gdyni. Osłabieni Edach Budowlani bez szans w meczu z Arką

W ostatniej kolejce w tym roku Edach Budowlani przegrali na wyjeździe z Life Style Catering Arką Gdynia 5:82. Była to piąta z rzędu porażka ekipy trenera Andrzeja Kozaka.

Gęś na talerzu: pięć przepisów na św. Marcina
W KUCHNI

Gęś na talerzu: pięć przepisów na św. Marcina

Lepiej raz do roku niż wcale. W dzień św. Marcina podaje się gęś, polaną aromatycznym sosem. W Polsce trwa akcja „Gęsina na św. Marcina”, a my mamy dla was sprawdzone przepisy na pyszne dania.

Węglin Południowy bez ciepłej wody i ogrzewania. Jak długo?
Przyda się sweter

Węglin Południowy bez ciepłej wody i ogrzewania. Jak długo?

4 ulice, 29 budynków i cały dzień bez wody. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada przerwę w dostawie ciepła. Mieszkańcy Węglina przez cały dzień nie będą mieli ciepłej wody i ogrzewania.

LZS Sielczyk pokonał Sokoła Adamów 4:0

LZS Sielczyk rozbił Sokoła, 57-letni trener na boisku i 51 bramek w ostatniej kolejce bialskiej okręgówki

LZS Sielczyk pokonał Sokoła Adamów 4:0. Co ciekawe, na boisku musiał się pojawić nawet... 57 letni trener gości Andrzej Zarzycki.

Lutnia Piszczac pokonała na wyjeździe Orła Czemierniki

Lutnia Piszczac utrzymała drugie miejsce po wygranej z Orłem Czemierniki

W ostatniej kolejce Orzeł Czemierniki przegrał z Lutnią Piszczac 2:4, chociaż gospodarze po 33 minutach mieli w zapasie dwie bramki.

Święto Niepodległości w Lublinie. Pamięć, tradycja i patriotyzm
11 LISTOPADA
galeria

Święto Niepodległości w Lublinie. Pamięć, tradycja i patriotyzm

Jesteśmy tu po to, by oddać hołd naszym bohaterom, którzy walczyli o naszą wolności i niepodległość Rzeczpospolitej. Jesteśmy tu również po to, aby podziękować ojcom niepodległości – mówił wojewoda lubelski, Krzysztof Komorski.

Na scenie: Podwójne życie Weroniki. Dwa razy
TEATR ANDERSENA
16 listopada 2024, 17:00
film

Na scenie: Podwójne życie Weroniki. Dwa razy

Spektakl oparty na motywach scenariusza „Chórzystka” Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza oraz filmu „Podwójne życie Weroniki” z muzyką Zbigniewa Preisnera. Do zobacvzenia w sobotę i w niedzielę w Teatrze Andersena.

Budzimy Lublin na Niepodległość. Pobiegli i upamiętnili
Święto Niepodległości
galeria

Budzimy Lublin na Niepodległość. Pobiegli i upamiętnili

To hasło 9. już edycji Lubelskiego Biegu Niepodległości. Wydarzenie do Ogrodu Saskiego przyciągnęło w poniedziałkowy poranek setki uczestników.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium