Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Historia

28 kwietnia 2023 r.
14:11

Dwa kościoły, zamek i pałac. Laur Konserwatorski 2023 przyznany. Zdjęcia

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 0 A A

Znamy laureatów tegorocznej edycji konkursu „Laur Konserwatorski”. Z siedmiu kandydatów nagrodą wyróżniono cztery realizacje. Najpiękniej odnowione zabytki są w Krasnymstawie, Zamościu, Jastkowie i Białej Podlaskiej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Elewacja kościoła wymagała remontu. Wspólnie z parafianami podjęliśmy decyzję o inwestycji. Ludzie są otwarci na zmiany, cieszą się, że kościół ma takie polichromie. To radość, że wracamy do stanu z czasów powstania świątyni, że mamy tak bogato zdobiony kościół – mówił latem 2021 roku ksiądz kan. Jarosław Wójcik, proboszcz parafii św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie.

Wówczas fronton świątyni skrywały rusztowania i siatki za którymi pracowali konserwatorzy. Teraz wszystko jest gotowe. Zrealizowano projekt, który powstał na podstawie badań i wydawał się niemożliwy. Zamienił szarobiały kościół w niezwykle bogaty i pastelowy czyli taki, jakim go chcieli widzieć fundatorzy. I właśnie te działania zostały docenione.

28 kwietnia 2023 roku kapituła pod przewodnictwem lubelskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków przyznała jeden z czterech „Laurów Konserwatorskich” parafii rzymskokatolickiej p.w. Św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie. Uzasadnienie: za prace konserwatorskie i restauratorskie przy elewacji frontowej kościoła parafialnego, łącznie z XVII-wieczną dekoracją malarską.

Podczas piątkowej uroczystości w sali Muzeum Narodowego w Lublinie pozostałe prestiżowe nagrody dwudziestej czwartej edycji Wojewódzkiego Otwartego Konkursu „Laur Konserwatorski” otrzymali:

Parafia rzymskokatolicka p.w. Zwiastowania NMP w Zamościu – za prace konserwatorskie i restauratorskie związane z odtworzeniem XVII-wiecznej bryły i wystroju wnętrza kościoła parafialnego. W efekcie prowadzonej inwestycji zmieniła się panorama najstarszej części Zamościa. Kościół uznawany za największą XVII-wieczną świątynię na ziemiach Rzeczypospolitej odzyskał swoją pierwotną bryłę, którą stracił w czasie zaborów.

Gmina Jastków – za rewaloryzację zespołu pałacowo-parkowego w Jastkowie, w tym prace konserwatorskie i restauratorskie przy pałacu.

Biała Podlaska - za rewaloryzację zespołu zamkowego w Białej Podlaskiej oraz prace konserwatorskie i restauratorskie przy zlokalizowanych na jego terenie zabytkach nieruchomych.

Podsumowanie „Lauru Konserwatorskiego było okazją by wyróżnić dziewięć osób złotymi a pięć srebrnymi odznakami „Za Opiekę nad Zabytkami”.

Złote Odznaki dostali:

Michał Litwiniuk, prezydent Białej Podlaskiej, zaangażowany w prace przy Zespole Zamkowym Poradziwiłłowskim, inicjator remonty zabytkowych piwnic bialskiego magistratu;

ksiądz Krzysztof Marczak, proboszcz parafii rzymskokatolickiej Narodzenia NMP w Płonce, który jest inicjatorem przeprowadzenia  prac remontowo-konserwatorskich przy drewnianej świątyni oraz przy dzwonnicy. Dzięki niemu rozpoczęto także konserwację  zabytkowego wyposażenia kościoła;

ksiądz Robert Mirończuk, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach i diecezjalny konserwator zabytków diecezji siedleckiej;

ksiądz Krzysztof Pawelec, proboszcz Parafii Świętej Trójcy w Radzyniu Podlaskim. Z jego  inicjatywy przeprowadzono gruntowny remont Kaplicy pw św. Anny na cmentarzu parafialnym oraz prace konserwatorskie i restauratorskie w kościele parafialnym;

Marcin Piotrowski, archeolog, kierownik lub uczestnik wielu badań  na stanowiskach archeologicznych w Polsce, we Włoszech, na Ukrainie. Jest autorem i redaktorem publikacji naukowych, ekspertyz, opinii, uczestnikiem wielu konferencji naukowych, organizatorem wielu wystaw archeologicznych;

Marcin Szeliga, z-ca dyrektora Instytutu Archeologii UMCS, od 2017 Rzeczoznawca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie opieki nad zabytkami w dziedzinie archeologii. Autor i współautorem wielu publikacji naukowych, ekspertyz, opinii, prowadzi samodzielne badania archeologiczne na terenie woj. lubelskiego i świętokrzyskiego;

Anna Trocha, właścicielka firmy ANTE Zabytki, od 30 lat z dużym profesjonalizmem działa zawodowo w zakresie konserwacji malarstwa, rzeźby oraz wystroju architektonicznego i wyposażenia wnętrz obiektów sakralnych oraz użyteczności publicznej; 

Marek Trocha, właściciel firmy AEIKON, od ponad 30 lat działa zawodowo w zakresie konserwacji malarstwa, rzeźby oraz elementów wystroju architektonicznego i wyposażenia wnętrz obiektów sakralnych i użyteczności publicznej, zarówno w regionie, jak i na terenie kraju i za granicą;

ksiądz Jarosław Wójcik proboszcz Parafii pw św Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie. Z jego inicjatywy rozpoczęto prace konserwatorskie przy elewacjach kościoła w Krasnymstawie, które dzięki wielkiemu zaangażowaniu księdza są systematycznie realizowane. Dotychczas ukończono prace przy unikatowej w skali kraju fasadzie kościoła wraz ze wszystkimi elewacjami wież kościelnych. Ksiądz kanonik jest wzorem właściciela i użytkownika zabytku, jest szczególnie wrażliwy na sprawy ochrony zabytków.

Srebrne odznaki otrzymali:

Tomasz Chomicki, właściciel firmy Serwis Drzewny, która zajmuje się pielęgnacją i kierowaniem pracami przy drzewostanie otaczającym zabytki Lubelszczyzny. Propaguje pozytywne praktyki pielęgnacji i ochrony drzew na terenie zabytkowych parków, ogrodów i terenów zieleni w układach urbanistycznych. Pomaga i doradza właścicielom obiektów zabytkowych;

Mariusz Głos, inżynier budownictwa, pracuje jako kierownik budowy w Polskich Pracowniach Konserwacji Zabytków SA. Doświadczonym inżynier, wielokrotnie  pełnił funkcje kierownika budowy, inspektora nadzoru  oraz konsultanta ds. zabytków podczas prac remontowych i renowacyjnych obiektów zabytkowych;

ksiądz Bogdan Jaworowski, proboszcz Parafii pw Nawiedzenia NMP w Wożuszynie, diecezjalny duszpasterz kolejowy, wicedziekan Dekanatu Tomaszów Lubelski. Dzięki jego inicjatywie, systematycznie realizowane są prace naprawcze w celu  przywrócenia dobrego stanu zachowania wyposażenia bardzo zaniedbanego przez wiele lat kościoła w Wożuszynie;

Waldemar Raczkiewicz, inspektor ds. inwestycji w Urzędzie Miasta Biała Podlaska. Od 30 lat z wielkim zaangażowaniem bierze udział we wszystkich działaniach mających na celu utrzymanie dziedzictwa miasta zgodnie z zasadami opieki nad zabytkami. Społecznie pełnił nadzór nad pracami renowacyjnymi w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów w Białej Podlaskiej przy elewacji oraz  przy zagospodarowaniu placu przed kościołem. 

Marek Wieczerzak, specjalista ds. informacji i promocji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, społecznie pełni funkcję przewodniczącego Rady Gminy Jastków. Przyczynił się do rozpropagowania wiedzy na temat zabytków na terenie gminy, w szczególności Zespołu Pałacowo-Parkowego oraz Cmentarza Legionistów w Jastkowie, Cmentarza wojennego w Marysinie, kaplicy parafialnej w Tomaszowicach.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ostatni etap. Pożegnalny koncert zespołu KAMP
25 maja 2024, 19:00

Ostatni etap. Pożegnalny koncert zespołu KAMP

KAMP! wyruszył w ostatni etap pożegnalnej trasy Endless Party. W najbliższą sobotę zespół zagra pożegnalny koncert w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Gospodarzem święta był komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Jacek Szcząchor.
Dużo zdjęć
galeria

33 świeczki na torcie nadbużańskich pograniczników

Były awanse, odznaczenia i koncert – tak hucznie obchodzono 33. rocznicę powstania Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie. Pogranicznicy z NOSGchronią jeden z nadłużsych odcinków polskiej, a zarazem unijnej granicy.

Kto najlepiej ratuje życie?
Foto/wideo
galeria
film

Kto najlepiej ratuje życie?

3 dni, 36 zespołów i 6 konkurencji. Zespoły ratownictwa medycznego z całej Polski przyjechały do Lublina.

Liga la. Tak biegają, skaczą i rzucają najlepsi uczniowie w Lublinie
Zdjęcia/Wyniki
galeria

Liga la. Tak biegają, skaczą i rzucają najlepsi uczniowie w Lublinie

Uczennice z SP nr 4 i uczniowie z „12” wygrali drużynową ligę la w Lublinie. Młodzi lekkoatleci z lubelskich szkół rywalizowali w czwartek na stadionie przy al. Piłsudskiego w dziewięciu konkurencjach: biegach na 60 m, 100 m, 300 m i 1000 m, sztafetach 4x100 m, skoku w dal i skoku wzwyż, rzucie oszczepem oraz w pchnięciu kulą.

Kadrowa miotła w Bogdance

Kadrowa miotła w Bogdance

Zaczęła się kadrowa karuzela w Bogdance. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Seweryn Szwarowski, Mariusz Wojdanowski i Adam Laskowski stracili dyrektorskie posady. Byli to ludzie z ekipy byłego prezesa Kasjana Wyligały.

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Za nami ogólnopolska gala Grand Press Photo 2024. Wśród laureatów w kategorii dla młodych znalazła się studentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Willa Raabego
galeria

Drugie życie willi Raabego. Warszawska firma rysuje projekt wielkiego remontu

To może być zabytkowa perełka Białej Podlaskiej. Powstaje projekt modernizacji dawnej willi Raabego przy ulicy Łomaskiej. Obecnie to siedziba oddziału muzeum. Ale jest w opłakanym stanie.

KPR Padwa Zamość stanie przed szansą sprawienia niespodzianki

Padwa Zamość zagra z Zagłębiem Lubin o Orlen Superligę. Nie mają nic do stracenia

W pierwszym meczu barażu o Orlen Superligę KPR Padwa Zamość zmierzy się z Zagłębiem Lubin. Początek piątkowego starcia w Zamościu o godzinie 19

Marszałek nagrodził studentów. Wiemy, ile wynosi stypendium
Zdjęcia
galeria

Marszałek nagrodził studentów. Wiemy, ile wynosi stypendium

Osiągają nie tylko wysokie wyniki w nauce i aktywnie działają w kołach naukowych, wydają publikacje, ale także odnoszą sukcesy artystyczne i sportowe. W czwartek blisko 300 uzdolnionych studentów zamieszkujących lub studiujących w naszym regionie otrzymało stypendia od marszałka województwa lubelskiego.

Jakub Karolak podpisał nowy kontrakt z Polskim Cukrem Startem Lublin

Jakub Karolak zostaje w Lublinie

Polski Cukier Start ogłosił w czwartek, że w klubie zostaje Jakub Karolak. 30-latek podpisał w Lublinie nowy, dwuletni kontrakt.

Biżuteria męska – jak wybrać najlepsze dodatki do stylizacji eleganckich i casualowych

Biżuteria męska – jak wybrać najlepsze dodatki do stylizacji eleganckich i casualowych

Mężczyźni w każdym wieku chętnie sięgają po biżuterię męską. Wybór dodatków jest w tym sezonie ogromny, dlatego z łatwością wybierzemy te pasujące do naszych stylizacji. Pamiętajmy, że nie każda biżuteria pasująca do stylizacji casualowej będzie nadawała się do pracy czy na ważne wyjście. Jak wybrać najlepsze dodatki do kreacji casualowych i eleganckich?

Działka przy ulicy Jasnej w Lublinie zostanie sprzedana przez miasto

Działka przy ulicy Jasnej w Lublinie zostanie sprzedana przez miasto

Radni Prawa i Sprawiedliwości mówią o betonowaniu miasta. Z kolei radni prezydenta Krzysztofa Żuka odbijają piłeczkę. Twierdzą, że działka jest za mała, aby przekazać ją na cele społeczne. W głosowaniu rozstrzygnięto przyszłość małej działki w samym centrum miasta.

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny? O czym należy pamiętać?

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny? O czym należy pamiętać?

Z nadpłatą kredytu hipotecznego bank ma do czynienia wtedy, gdy kredytobiorca zdecyduje się na wcześniejszą spłatę części pożyczonej kwoty. Wysokość nadpłaty nie jest ściśle określona i zależy od możliwości finansowych klienta. Często nadpłata to równowartość dwóch lub trzech rat. Sprawdź, jak najlepiej nadpłacać kredyt hipoteczny.

Charlie z Holandii to oszust. Omotał i okradł 35-latkę

Charlie z Holandii to oszust. Omotał i okradł 35-latkę

Zapożyczyła się w banku i wśród znajomych. Bo poznany przez aplikację randkową Charlie, podobno Holender obiecywał 35-latce złote góry. Kobieta straciła przez swoją łatwowierność naprawdę duże pieniądze.

Rada Miasta Lublin w końcu w komplecie

Rada Miasta Lublin w końcu w komplecie

Na pierwszej sesji Rady Miasta stolicy Lubelszczyzny obecnych było wyjątkowo 30 radnych, a nie tylu, ilu powinno czyli 31. Teraz Rada Miasta jest już skompletowana, wszyscy radni złożyli przysięgi i prace ruszyły w normalnym trybie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!