Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

27 stycznia 2022 r.
19:04

Jaka jest zawartość Polaków w Polsce? GUS podał dane ze spisu powszechnego

Autor: Zdjęcie autora sko
(fot. Archiwum)

Starzejemy się. Takie wnioski płyną z prezentacji pierwszego opracowania Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań. Statystycy ostrzegają, że przed Polską dwa bardzo trudne wyzwania.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Takie badanie w Polsce przeprowadza się co dekadę, a Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 miał jeszcze symboliczną wymowę: odbył się w 100-lecie pierwszej takiej akcji w Polsce.

Spis robi się po to, aby dokładnie wiedzieć ilu nas jest, jak mieszkamy, jak zarabiamy, jak się leczymy... To pomaga planować społeczno-gospodarcze ruchy na kolejne lata. W 2021 roku statystycy rozpoczęli akcję 1 kwietnia a zakończyli ją 30 września. Ze względu na pandemię to była trudna operacja. Można się było spisać osobiście przez internet, albo poczekać na wizytę rachmistrza. Mogli też dzwonić.

Główny Urząd Statystyczny uznał tę operację za udaną i właśnie przedstawił pierwsze wnioski płynące z badania. Kolejne będą publikowane cyklicznie, aż do czerwca 2023 roku, gdy poznamy finalne, pełne wyniki.

Ilu nas jest

Czego dowiadujemy się z pokazanych danych? Po pierwsze: w Polsce mieszka 38,179,8 mln osób i jest to nieznaczny spadek w porównaniu z danymi sprzed dekady. Wówczas było nas o zaledwie 0.9 procent więcej, czyli o 333 tys. osób.

Wiadomo też, i nie jest to zaskoczeniem, że więcej jest kobiet. Stanowią 51,5 procent społeczeństwa. Polacy żyją w 15,2 mln mieszkaniach. Ich liczba wzrosła, przez 10 lat, o 12,6 procent (1,7 mln). W całym kraju jest 6,8 mln budynków czyli o 800 tys. więcej niż wskazano w ostatnim wpisie. Statystycy podkreślają, że zwłaszcza w ostatnich latach widać boom budowlany.

– Powierzchnia mieszkań pozostających do dyspozycji ludności według stanu na 31 marca 2021 r. wyniosła 1121,3 mln m2 i w stosunku do wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2011 zwiększyła się o prawie 175 mln m2 (tj. o 18,5 proc.) – opisują wyniki statystycy.

I to zdaje się koniec dobrych wieści, bo kolejne dane nie są tak optymistyczne.

Maleje liczba osób w wieku od 0 do 17 lat, a przybywa w wieku poprodukcyjnym. Najmłodsi stanową zaledwie 18,2 procent populacji, gdy 10 lat temu był to wynik o około 1,3 mln wyższy.

Kto ma pracować?

Osób najstarszych jest znacznie więcej niż w 2011 roku. Dziś stanowią 21,9 proc. ludności, a jeszcze dekadę temu 6,9 procent. Przybywa także osób w przedziale wiekowym 60-65 lat. Jest ich o 1,8 mln więcej niż 10 lat temu.

– Wstępne wyniki spisu wskazują, że w okresie 2011-2021 miały miejsce duże zmiany w strukturze ludności według ekonomicznych grup wieku. W okresie międzyspisowym zmniejszył się odsetek ludności w wieku przedprodukcyjnym: z 18,7 proc. w 2011 r. do 18,2 proc. w 2021 r., a także w wieku produkcyjnym: z 64,4 proc. w 2011 r. do 60,0 proc. w 2021 r. Odnotowano większy spadek udziału osób w wieku produkcyjnym mobilnym w ludności ogółem (o 2,4 p.proc.) niż udziału osób w wieku produkcyjnym niemobilnym (o 2,0 p.proc.). Wyraźnie zwiększył się natomiast udział ludności w wieku poprodukcyjnym: z 16,9 proc. do 21,8 proc. tj. o prawie 5 p. proc. Oznacza to, że w ciągu dekady przybyło ponad 1,8 miliona osób w grupie wieku 60-65 i więcej, a tym samym już ponad co 5 mieszkaniec Polski ma ponad 60 lat – czytamy w przedstawionym opracowaniu.

Pokolenia

To oznacza, że – i mówiono o tym otwarcie podczas czwartkowej konferencji spisowej – Polska stoi przed dwoma poważnymi wyzwaniami demograficznymi. Raz, że ludność będzie się starzeć. Dwa: Polaków będzie coraz mniej. Jak mówił Prof. Piotr Szukalski już teraz są gminy, w których 40 proc. mieszkańców stanowią osoby w wieku postprodukcyjnym i są obszary, gdzie 14 proc. ludzi ma ponad 80 lat. Tłumaczył też, że demograficzną prawidłowością jest, że pokolenie prawnuków stanowi jedną piątą pokolenia pradziadków.

Polska w liczbach

Liczba ludności (dane w tysiącach)

2011 - 38511,8

2021 - 38179,8

Kobiety (dane w tysiącach)

2011 - 19868,0

2021 - 19680,2

Mężczyźni (dane w tysiącach)

2011 - 18643,9

2021 - 18499,5

Mieszkania (w milionach)

2011 - 13,5

2021 - 15,2

Budynki (w milionach)

2011 - 6,0

2021 - 6,8

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Emmanuel Lecomte to jeden z liderów PGE Start Lublin

Czas na energetyczne derby. PGE Start kontra PGE Spójnia

Sponsorem Startu i Spójni jest PGE, dlatego w środowisku mówi się o „energetycznych” derbach. I właśnie energia będzie słowem kluczowym tej rywalizacji, która rozpocznie się o godz. 17.30.

Zdjęcie ilustracyjne

Wypadek na drodze wojewódzkiej. Trzy osoby poszkodowane

Na ten moment wiadomo, że jedna z osób poszkodowanych trafiła do szpitala. Nie miejscu trwają utrudnienia w ruchu.

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja
UTRUDNIENIA W RUCHU

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja

W sobotę 3 maja w Lublinie odbędzie się barwny korowód tańczący poloneza. Na kierowców w czasie obchodów święta czekają utrudnienia.

Zdjęcie ilustracyjne

Cień Sahrynia nad Tomaszowem. Pamięć kpt. Jachymka na celowniku

W lokalnej społeczności jest uważany za bohatera, który bronił polskiej ludności przed atakami UPA. Jednak jego działalność budzi kontrowersje wśród mniejszości ukraińskiej. Sprawą zajęli się radni Tomaszowa Lubelskiego.

Już w półfinale play-off Bogdanka LUK Lublin sprawiła niespodziankę eliminując mistrza Polski JSW Jastrzębski Węgiel. W finale zagra z wicemistrzem z Zawiercia

Bogdanka LUK Lublin zaczyna walkę o złoto z Aluron CMC Wartą Zawiercie

W pierwszym meczu finałowym play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na wyjeździe z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Pierwszy gwizdek środowego spotkania o godzinie 18.

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium