Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 lipca 2024 r.
15:05

Ale cyrk. Sztukmistrze zaraz opanują Lublin

25 lipca 2024 0:00
(fot. Katarzyna Anna Kubiak/Materiały organizatora)

Cztery dni emocji w ramach Carnavalu Sztukmistrzów. Występy kuglarzy i klaunów, popisy akrobatów, spektakle iluzji i magii. Zobaczymy sztukę najwyższych lotów. Czasem dosłownie, bo niebo nad miastem przesłonią wędrówki linoskoczków. To wszystko od 25 do 28 lipca.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na 15. już edycję Carnavalu zjeżdżają z najdalszych stron świata specjaliści nowego cyrku. W przeciwieństwie do „starego”, to cyrk świadomy i cywilizowany, który nie eksploatuje zwierząt. Stąd w ofercie Carnavalu znajdziemy popisy artystów ekwilibrystyki, akrobatyki, żonglerki, fire-show i iluzji.

W tym roku, w przeddzień festiwalu, już 24 lipca, organizatorzy szykują przedsmak wydarzenia, który ma miejsce w Centrum Handlowym Lublin Plaza. Od godz. 13, na publiczność czeka mini miasteczko cyrkowe „Frikart”, następnie, aż do wieczora: spektakl „Carnaval show”, pokaz aerialowy, warsztaty kuglarskie oraz parada cyrkowa.

Na Sztukmistrzów czekają głównie zaczepki tzw. Buskerów; dawniej kuglarzy czy klaunów. Tradycyjnie zobaczymy ich na lubelskich ulicach i placach, dosłownie na każdym kroku, solo i w grupach.
Na scenach w plenerze będą również etiudy cyrkowe, oraz spektakle zamknięte na deskach teatru lub w namiocie cyrkowym. Bogaty program festiwalu, około 100 pozycji znajdziemy na www.carnavallublin.eu.

– Zachęcamy! Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie to czas wielkich widowisk z pogranicza nowego cyrku i teatru ludycznego zlokalizowanych w przestrzeni miasta, w większości otwartych dla publiczności – mówi Iwona Kornet z Warsztatów Kultury, dy-rektorka festiwalu. Dodaje, że Carnaval pulsuje nad Bystrzycą każdego lata już od 2008 roku.

Z argentyńskiej Patagonii zawita do nas Manshula Circo, która zaprosi widzów na urodzinową imprezę: szykuje tort, tańce, akrobacje i mnóstwo przewrotnych gagów.

Przechodniów będzie zaczepiać i rozśmieszać Cesco; sympatyczny klaun włosko-tajskiego pochodzenia, przekonując, że naj-ważniejsza w życiu jest zabawa.

Wśród ulicznych artystów znajdziemy dwie pary: Cia Rumba w akrobatycznym występie pełnym metamorfoz, emocji i śmiechu oraz Duo LollyPop – dwójka oryginalnych osobowości, miłośników absurdu i stylu vintage. Pokazy buskerskie dopełni subtelny i wzruszający familijny show pełen iluzji, żonglerki i akrobatyki w wykonaniu Cia Ferzza Clown.

Festiwalowa scena na zielonych błoniach pod Zamkiem przez cztery dni zapewni nam jedyny w swym rodzaju, eklektyczny i zwariowany „Carnaval Show!”.
Słynne żarty przedstawi tu niezawodny Pan Ząbek, sztuczki iluzjonistyczne pokaże Człowiek Siano, a imponujące fire show zaprezentuje Marcin Ex Styczyński.

Będzie też osobliwy rodzaj humoru – bryluje w nim Piotr Sikora, który od kilku sezonów odnosi sukcesy na festiwalach Fringe na całym świecie (Edynburg, Adelaida, Los Angeles). To komedia o wściekłości i furii, niepokojący, absurdalnie zabawny, paro-dystyczny portret toksycznej męskości. Ale i tęsknota za miłością. Wszystko to w jednej osobie agresywnego chuligana, który szuka kłopotów.

Warto także zobaczyć królową polskiego hula-hoop, Matyldę Górską. Oryginalne pomysły w ramach muzycznej klaunady za-prezentuje Romano D. Franto.

Na pograniczu spektaklu i interaktywnej zabawy oscyluje pokaz „Pile Ou Caisse” francuskiej kompanii Vol À L’étalage. Tu szalone, przyodziane w pstrokate barwy dziewczyny wyciągną widzów do budowania ogromnej wieży ze skrzynek, prezentując przy tym ewolucje na wysokości 8 m.

Wystąpi też włoski artysta Fabrizo Solinas, który wymyka się wszelkiej klasyfikacji. Jego spektakl pantomimy „Little Garden” przepełnia dziki ruch, żonglerka i taniec. Istotną rolę odgrywa również miejsce, gdyż jest to forma site-specific oparta na dżungli, którą poznamy dopiero w spektaklu. Na ten występ obowiązują zapisy.

Rekomendujemy spektakl do obejrzenia gratis już w pierwszy wieczór festiwalu na scenie plenerowej w zespole szkół im. A. i J. Vetterów. To „Przyjaciele Sztukmistrza 2024”, coroczne objazdowe widowisko przygotowane przez Ośrodek Brama Grodzka „Teatr NN” oraz międzynarodową ekipę artystów cyrkowych.

Jeśli ktoś pragnie doświadczyć więcej z oferty Carnavalu, w programie jest cały szereg przedstawień cyrkowych odpłatnych. Bilety na nie można kupić przez witrynę stage24.pl.

Co dla dzieci?
Na zamkowych błoniach od 25 od 28 lipca będą występować utalentowane bliźniaczki Hadka: Wiktoria i Oliwia tworzące duet Aerial Twins. W ramach atrakcji dla dzieci zaprezentują spektakl „W Starym Teatrze”. Jest to historia lalkarza i marionetki opowiedziana poprzez piękny taniec na szarfie i kole akrobatycznym.

Z myślą o najmłodszych organizatorzy przygotowali specjalne miasteczko cyrkowe „FrikArt” – działa w Strefie Warsztatów na zielonych błoniach codziennie w godz. 12-16. Tu szykuje się niezły cyrk dla całych rodzin.

Najmłodsi będą mieli okazję poznać tajniki sztuki cyrkowej, jak żonglerka, chodzenie na szczudłach i po taśmie. Zapowiada się wiele godzin zabawy, która nie nudzi się nikomu. Ponadto kształtuje charakter, rozwija pasje, zachęca do sportowych ćwiczeń i uczy prawidłowej postawy ciała. Zajęcia, realizowane na wielu różnych stanowiskach ćwiczeń, są symultanicznie obsługiwane przez profesjonalnych, przeszkolonych do pracy z dziećmi animatorów. To zapewnia najmłodszym maksymalne bezpieczeństwo.

Dzieciom i ich opiekunom polecamy również Strefę Slackline na błoniach - idealne miejsce dla osób, które chcą poczuć adre-nalinę i rozwijać zdolność równowagi czy koordynacji ciała. W strefie tej każdy, niezależnie od wieku, może spróbować swoich sił. Instruktorzy udzielą wskazówek i wyeliminują błędy prowadząc warsztaty z podstawowych technik z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa.

Urban Highline Festival
W ramach Carnavalu odbywa się jak zwykle najstarszy i wciąż największy festiwal highline’owy na świecie. To przegląd naj-większych talentów sztuki chodzenia po taśmach na dużej wysokości. Organizatorzy twierdzą, że jest połączeniem elementu iden-tyfikacji kulturowej naszego miasta – ikonicznej postaci Sztukmistrza z Lublina - oraz dyscyplin highline i slackline.

Śmiałków wędrujących wysoko ponad głowami zobaczymy w godz. 10 - 21 w ścisłym centrum miasta i w jego zabytkowej części. Miejsca popisów highlinerów to m.in. Trybunał Koronny, Brama Krakowska, Wieża Trynitarska, Centrum Spotkania Kultur, Urząd Wojewódzki.

Szczególne umiejętności i brawurę ich podniebnych wyczynów można podziwiać pod „Church Line”; taśmą rozpiętą ok. 50 m. nad ziemią od Wieży Trynitarskiej do katedry. Z kolei nad ulicą Wieniawską zawisną najdłuższe taśmy festiwalu UHF - w tym jedna mierząca prawie 100 metrów.

Atrakcją tej edycji Urban Highline Festival będzie też siatka rozwieszona przy Trybunale. Nad nią artyści będą próbować trickline. To bardzo widowiskowe akrobacje, a siatka doskonale asekuruje wszelkie upadki i jest bezpieczna. W piątek organizatorzy zapraszają widzów, zwłaszcza po zmroku, do podziwiania linoskoczków UHF na pierwszej w świecie takiej miejskiej prezentacji. Będą to popisy na „led line” - jaskrawo świecącej taśmie rozpiętej między Lubelskim Centrum Konferencyjnym a Centrum Spo-tkania Kultur przy placu Teatralnym.

Na błoniach pod Zamkiem w godz. 12 - 19 będzie znajdować się Strefa Slackline - czyli taśm zawieszonych nisko nad gruntem. To miejsce, gdzie każdy początkujący może poczuć ekscytację tym sportem. Niezależnie od wieku można nauczyć się chodzenia po taśmie i wykonywania tam sztuczek. Bez obaw. Organizatorzy zapewniają odpowiednie stanowiska o różnej wysokości i stopniu trudności.

Szczegółowe informacje na carnavallublin.eu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty