Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 lipca 2016 r.
6:53

Historyk z Lublina chce ekshumacji Żydów w Jedwabnem. Zbiera podpisy pod projektem ustawy

83 70 A A
Pomnik w Jedwabnem w miejscu pogromu Żydów w lipcu 1941 r.
Pomnik w Jedwabnem w miejscu pogromu Żydów w lipcu 1941 r.

Akcję zbierania podpisów pod projektem ustawy nakazującej wznowienie ekshumacji Żydów zamordowanych w Jedwabnem prowadzi dr Ewa Kurek z Lublina. Liczy, że po wakacjach uda się przekazać dokument rządowi. – Będą to naprawdę dobrze wydane nasze podatkowe obywatelskie pieniądze – przekonuje

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dr Ewa Kurek, absolwentka historii na KUL, zajmująca się stosunkami polsko-żydowskimi w okresie okupacji, zbieranie podpisów pod projektem ustawy rozpoczęła pod koniec czerwca. Chodzi o przeprowadzenie ekshumacji, która została wstrzymana w 2001 roku przez ówczesnego ministra sprawiedliwości Lecha Kaczyńskiego. Stało się tak na wniosek Gminy Żydowskiej, mimo sprzeciwu prowadzącego śledztwo prokuratora z Instytutu Pamięci Narodowej. Rabin Warszawy i Łodzi Michael Schudrich mówił wtedy: „Szacunek dla kości naszych ofiar jest dla nas ważniejszy niż wiedza, kto zginął i jak, kto zabił i jak”.

Zdaniem dr Ewy Kurek przeprowadzenie ekshumacji pozwoli wyjaśnić, ile osób i w jaki sposób zginęło w Jedwabnem. Spowoduje też, że szczątki pomordowanych Żydów będą mogły spocząć godnie w zgodzie z żydowskim prawem i religią.

– Na pewno ekshumacja zakończy wreszcie ciągnące się już kilkanaście lat wymyślanki polskich i żydowskich dziennikarzy, polityków i urzędników na temat Jedwabnego, których dość mają zarówno mieszkańcy tego białostockiego miasteczka jak i większość Polaków oraz polskich Żydów – przekonuje dr Ewa Kurek.

Historycy pytani o ten pomysł wypowiadają się ostrożnie. – To drażliwa sprawa ze względów religijnych, ale od strony historycznej są wątpliwości dotyczące liczby ofiar. Nie jest też wyjaśnione, czy użyto broni palnej, co mogłoby pomóc ustalić udział Niemców w tej zbrodni. Ekshumacja mogłaby wnieść do sprawy nowe informacje – uważa dr hab. Mirosław Szumiło z Zakładu Historii Społecznej XX wieku UMCS.

- Pojawia się pytanie, czy w imię wyjaśnienia sprawy powinniśmy ingerować w czyjąś religię, bo w kulturze żydowskiej ekshumacje są zakazane. Zbieranie podpisów za jej dokonaniem przy braku zgody strony żydowskiej uważam za niestosowne – twierdzi z kolei dr hab. Mariusz Mazur z Zakładu Historii Najnowszej UMCS.

Wątpliwości nie ma za to Jonny Daniels, prezes fundacji From The Depths, która zajmuje się budowaniem relacji pomiędzy Polakami i Żydami. – Nawet jeśli pod tą inicjatywą podpisze się 40 milionów osób, ekshumacja w Jedwabnem nie odbędzie się. To jest sprzeczne z prawem żydowskim, żydowskie dusze wystarczająco już cierpiały i nie ma potrzeby, żeby cierpiały ponownie. Ponowna ekshumacja w Jedwabnem zniszczyłaby wszelkie relacje pomiędzy Polska a międzynarodową społecznością Żydów. Ta poszukująca medialnej kariery pani doktor rujnuje międzynarodowy wizerunek Polski i godzi w dobre imię jego świątobliwości Jana Pawła II, którego imię nosi uniwersytet, który ukończyła – mówi Daniels.

Dr Ewa Kurek przekonuje, że domaganie się ekshumacji w Jedwabnem to żądanie wolności dla badań historycznych w Polsce. Liczy, że po w trakcie wakacji uda się zebrać wystarczającą liczbę podpisów i jesienią obywatelski projekt ustawy zostanie przekazany rządowi. – Będą to naprawdę dobrze wydane nasze podatkowe obywatelskie pieniądze – zapowiada.

Pogrom w Jedwabnem

Uznawany jest za masowe morderstwo dokonane przez grupę Polaków zamieszkujących miasto Jedwabne na kilkuset Żydach zamieszkujących to miasto i jego okolice. 10 lipca 1941 z inspiracji niemieckiej w wyniku zbrodni zginęło co najmniej 340 osób, z czego około 300 zostało żywcem spalonych w stodole.

Czytaj więcej o:

Komentarze 70

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
adevo / 24 lipca 2016 o 14:29
+3
Komentarz c.d. Jestem przeciw błaganiu Prezydenta Dudy. Sam obiecał w wyborach, że się sprawą zajmie. To niech się zajmuje!Tu link do art. O tym jak Żydzi przypasowali religię do planów budowy domu towarowego za 120 milionów Euro. Centrum handlowe Mercado, a kości w Jedwabnem. Idb.prawynurt.pl/polityka/centrum-handlowe-mercado-a-kosci-w-jedwabnem,2144.htm
Avatar
pytający z Lublina / 19 lipca 2016 o 23:26
+3
A co ma za przeproszeniem wiarygodność Pis z badaniami w Jedwabnem?. Jak wynika z artykułu za kadencji Prezydenta L. Kaczyńskiego wstrzymana prace ekshumacyjne, zatem z logiki wynika, że odstąpiono od czynności mających na celu ustalenie faktów. Konsekwencją jest do dnia dzisiejszego owiadanie bujd na zasadzie mnie się tak wydaje, albo babcia Józia w wieku 105 lat powiedziała w szczegółach przebieg wydarzeń z minuty na minutę jak to  tak to i tyle tam;)
Avatar
Gość / 19 lipca 2016 o 10:00
+3
Czas ostatecznie wyjaśnić kto i w jaki sposób zamordował tych ludzi. Ponoć szczątki mają przestrzeliny dlatego przerwano ekshumacje w 2001 roku. Wyjaśnijmy to.
Avatar
Gość / 19 lipca 2016 o 08:38
+3
W Polsce obowiązuje prawo żydowskie? Od kiedy?
Avatar
Gość / 19 lipca 2016 o 08:26
+3
A ja myślałem, że Polska jest państwem suwerennym w którym obowiązuje polskie prawo. Okazuje się, że jednak prawo nie jest jednakowe dla wszystkich. A z innej beczki, jeśli wyznawca takiej czy innej religii zabije człowieka zgodnie z zasadami tej teligii, to też nie powinien być sądzony wegług prawa świeckiego ???
Avatar
Gość / 19 lipca 2016 o 08:26
+3
,,Nawet jeśli pod tą inicjatywą podpisze się 40 milionów osób, ekshumacja w Jedwabnem nie odbędzie się. To jest sprzeczne z prawem żydowskim....,, panie Jonny Daniels tu jest Polska tu obowiązuje prawo polskie. Niestety Żydzi podobnie jak Ukraińcy często zapominają o tym fakcie - polskie władze zresztą też nie reagując na taki bełkot.
Avatar
adevo / 24 lipca 2016 o 14:48
+2
Z Jakubem Szadajem, przewodniczącym Niezależnej Gminy Wyznania Mojżeszowego RP w Gdańsku, rozmawia Dorota Abramowicz. Podczas budowy amerykańskiej fabryki w Kokoszkach odnaleziono szczątki więźniów, prawdopodobnie w większości Żydów. Czy to oznacza, że nie będzie można ich ekshumować ze względów religijnych? Jakub Szadaj: Moim zdaniem - można. dziennikbaltycki.pl/artykul/443051,ekshumacja-szczatkow-w-kokoszkach-zgodna-z-zasadami-judaizmu,id,t.html
Avatar
Gość / 19 lipca 2016 o 10:18
+2
było tyle ekshumacji żydów a tych akurat nie wolno, zresztą skąd pewność, że ci żydzi byli religijni
Avatar
Gość / 19 lipca 2016 o 08:38
+2
Ciekawa inicjatywa. Wreszcie byłyby twarde dowody w sprawie Jedwabnego zamiast ideologicznej naparzanki ze strony umęczonego narodu wybranego.
Avatar
Gość / 19 lipca 2016 o 08:29
+2
Jestem za !!!!
Avatar
Mada / 23 czerwca 2018 o 10:39
0
A czy ci żydzi mieli obywatelstwo Izraela ???ze Daniels mowi co mozna robic w Polsce a czego nie ???
Avatar
Gość / 14 maja 2018 o 22:50
0
Czerwone komunistyczne czosnki wrobili nas w Jedwabne, jak samobójca Kosinski "malowanym ptakiem" załatwił swoich polskich wybawicieli. Opluł fałszywie Polaków, którzy uratowali jego i jego rodzinę. Hańba wszystkim, którzy fałszywie podnoszą rękę na Polskę - ofiarę Hitlera i Stalina.
Avatar
zgred / 15 lutego 2018 o 15:59
0
@ja  Takie ma znaczenie cwaniaczku, że Jedwabne służy Żydom do pisania naszej historii na nowo poprzez swoich "historyków" . Tak, ma znaczenie i to wielkie, czy to był spontaniczny wybuch antysemityzmu jak to opisuje w swoich paszkwilach Gross czy miejscowa ludność została do tego zmuszona pod lfami niemieckich karabinów. W całym cywilizowanym świecie bada się miejsca zbrodni i dochodzi się do prawdy w oparciu o fakty, a nie urojone mity. Jak widać ty nie bierzesz nic, choć powinieneś, więc może idź za własną radąi zgłoś siędo lekarza.
Avatar
ja / 5 lutego 2018 o 15:08
0
undefined napisał:
To nie chodzi o to, czy był czy nie, tylko o zakłamywanie faktów. Nikt nie mówi, że w Jedwabnem czy w Kielcach nie zginęli ludzie. Natomiast kłamstwa dotyczą liczb, sposobu, odpowiedzialności (m. in. sprawstwo podżegające itp.). Np. jedna z hipotez zakładała, że pogrom kielecki został sprowokowany przez Urząd Bezpieczeństwa, celem przerzucenia odpowiedzialności na podziemie niepodległościowe i ewentualne odwrócenie uwagi światowej opinii publicznej od faktu sfałszowania wyników referendum. To są uwarunkowania historyczne, bez znajomości których można tylko wierzyć w "idę" i "Pokłosie", zaczytując się "Sąsiadami".
 Jakie ma znaczenie liczba? Jak zabijesz mnie to nie będziesz mordercą? A jak kilka osób to już tak? A może trzeba kilkadziesiąt? Jak Cię ktoś sprowokuje to nie jesteś mordercą? Nie wiem co bierzesz, ale zmień lekarza (albo dawkę jeśli sam sobie zaordynowałeś), bo straszne farmazony opowiadasz.
 Jakie ma znaczenie liczba? Jak zabijesz mnie to nie będziesz mordercą? A jak kilka osób to już tak? A może trzeba kilkadziesiąt? Jak Cię ktoś sprowokuje to nie jesteś mordercą? Nie wiem co bierzesz, ale zmień lekarza (albo dawkę jeśli sam sobie zaordynowałeś), bo straszne farmazony opowiadasz. rozwiń
Avatar
Gość / 5 lutego 2018 o 14:57
0
Jak trzeba być podłym człowiekiem, aby korzystając z przychylności politycznej bezcześcić miejsce pochówku? Jakie to ma znaczenie ile osób zginęło? Nawet jedno ludzkie życie ma wyjątkową wartość. Ktoś mądry powiedział, że ratując jedno życie ratujesz cały świat. Szacunek dla odmienności jest podstawą zgodnego funkcjonowania we współczesnym świecie, ale dla niektórych to zbyt skomplikowane.
Avatar
Gość / 5 lutego 2018 o 01:07
0
Panie Tomaszu Maciuszczak, skad Pan ma te dane liczbowe. Kto je udokumentował i na jakiej podstawie. Każda osoba to istota ludzka i ja nie chciałbym by była pominięta. Proszę więc pamiętać, że dotąd , dokąd nie będzie niezbitych dowodów, a te może dać tylko i wyłącznie ekshumacja, nik nie ma prawa podawać żadnych danych w postaci cyfr. Będą to powiem brednie wyssane z brudnych paluchów i kalumnie rzucane na naród polski. Bez przeprowadzonej ekshumacji, każde posądzanie polaków o tą zbrodnię nazywam żydowskim antypolononizmem i polakofobią.
Avatar
Gość / 23 maja 2017 o 22:30
0
blog wolny od atlantyzmu i syjonizmu ***s://***google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahukewj1z8w97ybuahwkj5okhcmacg0qfggkmaa&url=***s%3a%2f%2fpiotrorlickiblog.wordpress.com%2fauthor%2fpiotrorlickiblog%2f&usg=afqjcnetsjllikg6zibiabijrevk2dzakq&sig2=sxjngf_lsoykolzhrdl2-a
Avatar
adevo / 24 lipca 2016 o 14:48
+2
Z Jakubem Szadajem, przewodniczącym Niezależnej Gminy Wyznania Mojżeszowego RP w Gdańsku, rozmawia Dorota Abramowicz. Podczas budowy amerykańskiej fabryki w Kokoszkach odnaleziono szczątki więźniów, prawdopodobnie w większości Żydów. Czy to oznacza, że nie będzie można ich ekshumować ze względów religijnych? Jakub Szadaj: Moim zdaniem - można. dziennikbaltycki.pl/artykul/443051,ekshumacja-szczatkow-w-kokoszkach-zgodna-z-zasadami-judaizmu,id,t.html
Avatar
adevo / 24 lipca 2016 o 14:29
+3
Komentarz c.d. Jestem przeciw błaganiu Prezydenta Dudy. Sam obiecał w wyborach, że się sprawą zajmie. To niech się zajmuje!Tu link do art. O tym jak Żydzi przypasowali religię do planów budowy domu towarowego za 120 milionów Euro. Centrum handlowe Mercado, a kości w Jedwabnem. Idb.prawynurt.pl/polityka/centrum-handlowe-mercado-a-kosci-w-jedwabnem,2144.htm
Avatar
adevo / 24 lipca 2016 o 14:22
0
Komentarz wstępny Przez TT znalazłem ten artykuł. Chiałem skomentować. Po rejestracji przekierowano mnie na stronę główną. Szukam, nie ma ani na SG, ani w zakładce KRAJ, ani w zakładce LUBLIN. Musiałem użyć wyszukiwarki. Widać, że akcji nie popieracie- Żydzi? Komentarz właściwy Jestem przeciw błaganiu Prezydenta Dudy. Sam obiecał w wyborach, że się sprawą zajmie. To niech się zajmuje! Minęło już więcej niż 7 miesięcy! Dla mnie udowadnia swoimi kłamstwami, że jest KRYPTOŻYDEM, który nie zamierza dbać o polskie interesy, gdyż dba o żydowskie. Tu link do artykułu o tym jak Żydzi nprzypasowali religię do planów budowy za 120 milionów Euro. "Centrum handlowe Mercado, a kości w Jedwabnem" idb.prawynurt.pl/polityka/centrum-handlowe-mercado-a-kosci-w-jedwabnem,2144.htm
Komentarz wstępny Przez TT znalazłem ten artykuł. Chiałem skomentować. Po rejestracji przekierowano mnie na stronę główną. Szukam, nie ma ani na SG, ani w zakładce KRAJ, ani w zakładce LUBLIN. Musiałem użyć wyszukiwarki. Widać, że akcji nie popieracie- Żydzi? Komentarz właściwy Jestem przeciw błaganiu Prezydenta Dudy. Sam obiecał w wyborach, że się sprawą zajmie. To niech się zajmuje! Minęło już więcej niż 7 miesięcy! Dla mnie udowadnia swoimi kłamstwami, że jest KRYPTOŻYDEM, który nie zamierza dbać o polskie interesy, gdyż dba o żydowskie.... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 70

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowy stadion Lublinianki oficjalnie otwarty

Nowy stadion Lublinianki oficjalnie otwarty 0 3

W niedzielę oficjalnie otwarto odnowiony stadion piłkarski Lublinianki przy ul. Leszczyńskiego.

Lublin: Kolejni terytorialsi złożyli przysięgę [zdjęcia]
galeria

Lublin: Kolejni terytorialsi złożyli przysięgę [zdjęcia] 0 3

130 żołnierzy ochotników 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej przysięgało wczoraj na lubelskim pl. Zamkowym.

Lublin: Położą asfalt na ul. Kaskadowej

Lublin: Położą asfalt na ul. Kaskadowej 0 2

Po latach próśb ze strony mieszkańców Ratusz zabiera się za dokończenie ul. Kaskadowej, gdzie brakuje odcinka asfaltu i wciąż jeździ się po betonowych płytach

Lublin na wojnie z dopalaczami. Statystyki są alarmujące

Lublin na wojnie z dopalaczami. Statystyki są alarmujące 0 2

Co zażywają młodzi ludzie i jak wcześnie po to sięgają? Odpowiedzi na te pytania szukają władze Lublina i zamawiają specjalną diagnozę zjawisk związanych z narkotykami i coraz groźniejszymi dopalaczami. – Chcemy dzięki temu określić najlepsze metody walki z zagrożeniem – tłumaczą urzędnicy

Zadał serię śmiertelnych ciosów piłkarzowi, a potem go okradł. Koniec procesu
galeria

Zadał serię śmiertelnych ciosów piłkarzowi, a potem go okradł. Koniec procesu 10 4

Zakończył się proces dotyczący zabójstwa Grzegorza Kijowskiego – piłkarza Garbarni Kurów. Sportowiec zginął z ręki 37-letniego Ukraińca, który zadał mu serię ciosów nożem – dowodzi prokuratura. Serhii V. miał następnego dnia wyjechać z Polski.

Przywłaszczył ciągnik, autobus i kombajn. Sprzęt był warty 2,3 mln zł

Przywłaszczył ciągnik, autobus i kombajn. Sprzęt był warty 2,3 mln zł 4 6

Mężczyzna, który przywłaszczył sobie autobus, ciągnik rolniczy, kombajn zbożowy i inne maszyny rolnicze został tymczasowo aresztowany.

Czy ulice Lublina zmienią się w wyborczy śmietnik z plakatami?

Czy ulice Lublina zmienią się w wyborczy śmietnik z plakatami? 0 13

Czy ulice Lublina zmienią się w wyborczy śmietnik z plakatami na latarniach i barierkach? Ratusz zapewnia, że nie. – Ktokolwiek poprosi o zgodę na plakat na latarni, spotka się z odmową – twierdzą urzędnicy. Ale to nie znaczy, że śmietnika nie będzie. Kampania po prostu przeniesie się na przydrożne trawniki

Chciał wyminąć auto, najechał na rowerzystę. 25-latek zginął na miejscu

Chciał wyminąć auto, najechał na rowerzystę. 25-latek zginął na miejscu 13 19

Tragiczny wypadek w Michowie (pow. lubartowski). 25-latek na rowerze został potrącony przez samochód. Zginął na miejscu.

Turniej golfowy nad Zalewem Zemborzyckim. Walczyli o puchar marszałka [zdjęcia]
galeria

Turniej golfowy nad Zalewem Zemborzyckim. Walczyli o puchar marszałka [zdjęcia] 11 2

25 zawodniczek i zawodników rywalizowało w niedzielę nad Zalewem Zemborzyckim w Turnieju o Puchar Marszałka Województwa Lubelskiego.

Improwizacja w Pożegnaniu z Afryką: Sokrates
3 października 2018, 18:00

Improwizacja w Pożegnaniu z Afryką: Sokrates 1 0

Co Gdzie Kiedy. LubLarp i Pożegnanie Z Afryką (ul. Złota 3) zapraszają na kolejną improwizację, która odbędzie się 3 października o godz 18.

Absurdalna lista pacjentów w przychodni. Lekarz tłumaczy, skąd ten pomysł
galeria

Absurdalna lista pacjentów w przychodni. Lekarz tłumaczy, skąd ten pomysł 12 22

Jogi, Batman, Szogun, Masa, Skrzat i Bambuko w kolejce do lekarza. Pseudonimy nadali pacjentom medycy. – Chciałem pokazać bezsens nowych przepisów związanych z RODO, czyli ochroną danych osobowych – tłumaczy kierownik przychodni

Wybory 2018: Jedni kandydaci wybrali kasę, inni grzyby

Wybory 2018: Jedni kandydaci wybrali kasę, inni grzyby 0 9

Aż dziesięcioro obecnych radnych sejmiku województwa lubelskiego nie będzie się ubiegać o reelekcję w październikowych wyborach samorządowych. Niezależnie od ich wyniku największe zmiany personalne zajdą w klubie radnych Prawa i Sprawiedliwości

Ostre strzelanie Ogniwa. Grała chełmska klasa okręgowa

Ostre strzelanie Ogniwa. Grała chełmska klasa okręgowa 5 0

Patryk Bąk zdobył trzy bramki dla Ogniwa w meczu z Tatranem Kraśniczyn. Lider Sparta Rejowiec Fabryczny pokonała beniaminka Agros Suchawa 6:2

Wichury w woj. lubelskim. Ponad 500 interwencji, 13 tys. osób bez prądu [zdjęcia]
Aktualizacja
galeria

Wichury w woj. lubelskim. Ponad 500 interwencji, 13 tys. osób bez prądu [zdjęcia] 20 11

Ogromne wichury w woj. lubelskim. Ponad 500 interwencji straży pożarnej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.