Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 lipca 2018 r.
13:38

Muzeum Osiedli Mieszkaniowych w Lublinie. Drobne wspomnienia z wielkiej płyty

Autor: Zdjęcie autora agdy
7 2 A A
MOM słucha i notuje: od lewej Paulina Paga, Jerzy Płatakis i Iwona Mariańska-Księżniak
MOM słucha i notuje: od lewej Paulina Paga, Jerzy Płatakis i Iwona Mariańska-Księżniak (fot. archiwum)

Najnowsza placówka muzealna w Lublinie nie ma jeszcze miesiąca. Jest tak bardzo obywatelska jak tylko można sobie wyobrazić. Każdy może przynieść obiekt muzealny i podzielić się jego historią ze zwiedzającymi. Jest tylko jeden warunek - trzeba być mieszkańcem osiedla mieszkaniowego. Bo to Muzeum Osiedli Mieszkaniowych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Charakterystyczne łamane dachy hansenowskich pawilonów i targ przy Wileńskiej zna chyba każdy. Nie każdy sprawnie się porusza w wąskich uliczkach między stoiskami i potrafi znaleźć schody by trafić do danego lokalu. A to ważne by między Chochlikiem, sklepem z artykułami fryzjerskimi a paniami z czereśniami i koperkiem trafić do MOM. Muzeum Osiedli Mieszkaniowych.

– Kiedyś tu był wielki zakład fryzjerski. Dlatego na oknach widać resztki reklam. Później tą przestrzeń podzielono i my jesteśmy w miejscu gdzie działał sklep z używaną odzieżą – mówi Paulina Paga z Fundacji Teren Otwarty, inicjatorka powstania MOM.

Duże okna w metalowych ramach pokazujące zadaszenia targu i w perspektywie bloki. Białe ściany, czarna podłoga i stół, przy którym spotykają się twórcy MOM. Czyli każdy, kto tam przyjdzie i podzieli się swoją mieszkaniową-osiedlową historią.

– Od 50 lat mieszkam na LSM, pamiętam czasy, gdy tu wszystko powstawało, ze śródmieścia dojeżdżał jeden autobus. Chyba numer „5”. Mama jeździła na motorze, był charakterystyczny, bo niebieski – opowiada pan Jerzy Płatakis, który jest jedną z osób dokładających do muzealnych zbiorów swoje opowieści. I wspomina, że gdy jeździł z mamą, był tak mały, że nie sięgał do motocyklowych podnóżków. Dlatego z psiej smyczy były zrobione uchwyty, w które mały Jurek wsuwał stopy jak w strzemiona.
W opowieściach zapisywanych na potrzeby powstającej ekspozycji pan Jerzy relacjonuje jak wyglądały mieszkania oddawane spółdzielcom, jak były wykańczane. Jak lokatorzy je urządzali. Jakie były relacje cenowe, czy wkład własny był wówczas znacząca kwotą. Dla MOM ważne są nawet takie detale jak opis systemu spuszczania wody w ubikacji, bo był oryginalny.

– Prace koncepcyjne nad pierwszą ekspozycją trwają. Od połowy czerwca czekamy na artefakty i opowieści. Na razie rozmówcy polecają nas swoim znajomym i krewnym, zbieramy opowieści w mieszkaniach. Ale mamy już logo i plakat, będzie nas widać na mieście – dodaje Paulina Paga, która z Iwoną Mariańską-Księżniak gromadzi muzealne opowieści.

Twórcy MOM przyjmują też deklaracje jakie przedmioty mieszkańcy mogą w muzeum pokazać. Bo przestrzeń MOM się dopiero tworzy. Na razie potrzebne jest miejsce do rozmów. Ze stołem na wysoki połysk. Później miejsce stołu zajmie główna bohaterka ekspozycji – meblościanka. Twórcy MOM chcą by powstała z elementów meblościanek i mebli mieszkańców.

Otwarcie ekspozycji zaplanowano na październik. Jej założeniem jest pokazanie osiedla i spółdzielni jako idei po szczegóły i najdrobniejsze elementy pokazujące realizację. Twórcy wychodzą od LSM, ale myślą o kolejnych dzielnicach Lublina. Dlatego kierują zaproszenie do wszystkich związanych z blokami, wielką płytą i osiedlami.

– Ekspozycja będzie się zmieniać, chcemy by to mieszkańcy ją tworzyli. Ciekawa jestem czy się zaangażują. Lokal mamy do końca roku, zobaczymy czy zagłosują nogami i MOM będzie żyło – dodaje Paulina Paga, która przyznaje, że tworząc muzeum inspirowała się projektem Muzeum Społecznego Pawła Laufra i Szymona Pietrasiewicza z 2014 roku. – Różnicą zasadniczą jest to, że oni kupowali przedmioty.

Muzeum

Czynne jest przy ul. Wileńskiej 21 w czwartki i piątki (w godz. 10-16) i soboty (godz. 9-12). MOM ma też profil na FB.
Plakat zapraszający do MOM jak i znak graficzny projektowała Iwona Drewniak.

Pozostałe informacje

Dla oszustów pracowały dziesiątki komputerów

Mała dziewczynka wpadła do rwącej rzeki

Tak zaczynał się jeden z wielu fałszywych wpisów, które zamieszczali dwaj oszuści na portalach społecznościowych. Stworzyli 50 stron on-line, które utrzymywali za pomocą całej infrastruktury komputerowej, żeby wykradać hasła i przejmować konta użytkowników. Przejęli również wiele "tożsamości" internautów z Lublina

Odpowiedz na pytania dotyczące festiwali i zarób pieniądze

Odpowiedz na pytania dotyczące festiwali i zarób pieniądze

Warsztaty Kultury zachęcają mieszkańców Lublina do udziału w badaniach na temat lubelskich festiwali. Uczestnicy otrzymają wynagrodzenie w wysokości 300 zł

Krystian Kobus zdobył w sobotę dwie bramki

Cisowianka Drzewce z kolejną wygraną w lubelskiej klasie okręgowej

KS Cisowianka Drzewce nie przegrał już od czterech spotkań. Podopieczni Grzegorza Komora utrzymują się w czubie tabeli

7 października 1954 r. gromada Adampol została miastem Świdnik  (zdjęcia)
70-lecie nadania praw miejskich
galeria

7 października 1954 r. gromada Adampol została miastem Świdnik (zdjęcia)

Miasto Świdnik świętuje jubileusz 70-lecia nadania praw miejskich. W niedzielę w Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się uroczysta gala, podczas której zostali odznaczeni medalem "Zasłużony dla Miasta Świdnika" byli burmistrzowie miasta.

Kadencja dotychczasowego dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Szczebrzeszynie zakończyła się 30 września

Burmistrz szuka dyrektora. Jest wakat, jest nabór.

Kadencja się skończyła i umowa przedłużona nie została. Burmistrz Szczebrzeszyna szuka następcy Sławomira Kality na stanowisku dyrektora Miejskiego Domu Kultury

Przekazanie dowództwa nastąpiło w obecności dowódcy 18. Dywizji Zmechanizowanej, Generała Dywizji Arkadiusza Szkutnika

Kadrowe zmiany w wojsku. Żołnierze z Zamościa mają nowego dowódcę

Żołnierze 18. Pułku Przeciwlotniczego im. Feliksa Kamińskiego mają nowego dowódcę. Został nim płk. Krzysztof Pietrzak

Izabela Czajkowska (z lewej) i burmistrz Marta Majewska

Nowa kierownik USC. Jej poprzedniczka została wicewójtem

Bożena Borna-Musiej rozwiązała umowę z UM Hrubieszów, bo została zastępcą wójta w gminie Trzeszczany. Zwolnione stanowisko kierownika USC powierzono nowej osobie

Górnik Łęczna nie zdołał pokonać Chrobrego Głogów. "Mecz miał dwie różne połowy"

Górnik Łęczna nie zdołał pokonać Chrobrego Głogów. "Mecz miał dwie różne połowy"

Górnik Łęczna choć nie przegrywa, to nadal nie potrafi zapunktować za pełną pulę. W niedzielę zielono-czarni zremisowali 1:1 w Głogowie z tamtejszym Chrobrym. Jak spotkanie podsumowali obaj szkoleniowcy?

Stella Johnson zaliczyła znakomite wejście z ławki rezerwowych

Polski Cukier AZS UMCS rozpoczął nowy sezon od wygranej w Warszawie

Polski Cukier AZS UMCS Lublin rozpoczął rozgrywki od zwycięstwa w Warszawie. Kapitalny mecz rozegrała Stella Johnson

Mazi sparaliżowany po wypadku. W strugach deszczu pobiegli po wózek inwalidzki
galeria

Mazi sparaliżowany po wypadku. W strugach deszczu pobiegli po wózek inwalidzki

W niedzielę, 6 października nad Zalewem Zemborzyckim odbyło się charytatywne wydarzenie sportowe "Biegiem po Wózek - dla Maziego", zorganizowane przez Stowarzyszenie InNeed. Wzięło w nim udział niemal 200 biegaczy

Przyjaciel na lata. Schronisko otworzyło drzwi dla odwiedzających
ZDJĘCIA
galeria

Przyjaciel na lata. Schronisko otworzyło drzwi dla odwiedzających

Pomimo niesprzyjającej pogody, lublinianie tłumnie ruszyli na dni otwarte w lubelskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt. Można było poznać jego podopiecznych i porozmawiać o odpowiedzialnej adopcji

Zbrodnia w Szczuczkach - upamiętnili ofiary mordu sprzed 85 lat
galeria

Zbrodnia w Szczuczkach - upamiętnili ofiary mordu sprzed 85 lat

– Ten bestialski akt przemocy na zawsze wpisał się w historię Lubelszczyzny i to bolesne piętno tkwi w pamięci społeczności –Artur Makowski, wójt gminy Wojciechów podkreślił podczas niedzielnych uroczystości upamiętniających mord ponad 100 mieszkańców wsi Szczuczki przez Niemców, do którego doszło przed 85 laty.

Obieraczki kapuściane (zdjęcia, obrzęd z Kocudzy)
galeria

Obieraczki kapuściane (zdjęcia, obrzęd z Kocudzy)

Najpierw była obierana, potem siekana tasakiem, a na koniec zakwaszano beczki mąką żytnią i złożono ją do kiszenia. Kapusta, królowa jesiennych dań królowała w niedzielę w Muzeum Wsi Lubelskiej.

Branislav Spacil i jego koledzy po meczu z Chrobrym Głogów dopisali na swoje konto tylko jeden punkt

Górnik Łęczna wciąż bez zwycięskiego przełamania

Kolejny mecz i kolejny remis Górnika Łęczna. Tym razem podopieczni trenera Pavola Stano podzielili się punktami w Głogowie z tamtejszym Chrobrym. Tym samym dla zielono-czarnych był to czwarty z rzędu podział punktów wliczając w to mecz w Pucharze Polski

Zagrał to ponad 150 raz. "Warto pielęgnować w sobie nadzieję, pielęgnować coś jasnego"
MAGAZYN

Zagrał to ponad 150 raz. "Warto pielęgnować w sobie nadzieję, pielęgnować coś jasnego"

Zagrał „Od przodu i od tyłu” 154 razy. W tym 46 razy za granicą: w 20 krajach na 4 kontynentach. Do tej pory spektakl dostał 25 nagród. A 13 października o 19 zagra jubileuszowy spektakl w Teatrze Wschodnim w Lublinie – Rozmowa z Mateuszem Nowakiem. Aktorem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

pług i wał

lublin

0,00 zł

Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

dmuchawę i zbiorniki

lublin

0,00 zł

Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów i wałów maszyn(inż mechanik)

Lublin

400,00 zł

Motoryzacja -> Sprzedam -> Osobowe
Mitsubishi Lancer 1.6 benzyna, sedan, 2015 r.

Mitsubishi Lancer 1.6 benzyna, sedan, 2015 r.

Motycz

38 600,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Komunikaty