Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 sierpnia 2022 r.
13:30

Na co zagłosują mieszkańcy Lublina? Jest ostateczna ocena projektów

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
6 3 A A
Odrzucony został projekt dotyczący wymiany nawierzchni alejek Ogrodu Saskiego ze żwirowej na asfaltową
Odrzucony został projekt dotyczący wymiany nawierzchni alejek Ogrodu Saskiego ze żwirowej na asfaltową (fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Ogłoszono już ostateczną listę projektów dopuszczonych do głosowania nad podziałem budżetu obywatelskiego na 2023 r. Po zdyskwalifikowaniu części pomysłów mieszkańcy będą mogli wybrać spośród 86 projektów dzielnicowych i 51 ogólnomiejskich.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W piątek poznaliśmy wyniki odwołań, które złożyli autorzy pomysłów zdyskwalifikowanych przez komisję sprawdzającą projekty. W tym roku komisja odrzuciła 40 projektów, autorzy 8 z nich nie pogodzili się z decyzją i złożyli odwołania. Tylko dwa okazały się skuteczne.

Tym autorom się udało

W efekcie „wybronił” się pomysł na urządzenie wybiegu dla psów na Wrotkowie. Za pierwszym razem komisja uznała, że wybieg „spowoduje negatywne skutki społeczne” z powodu „zlokalizowania wybiegu dla psów w bezpośrednim sąsiedztwie bloków mieszkalnych”. Po odwołaniu urzędnicy zmienili zdanie, na wybieg będzie można głosować.

Skuteczne okazało się też odwołanie dotyczące od autora pomysłu na umieszczenie w szkołach „różowych skrzyneczek” z artykułami higienicznymi dla kobiet. Urząd początkowo zdyskwalifikował ten projekt, bo uznał, że uzupełnianie skrzynek to dodatkowy koszt. Projekt wrócił jednak na listę pomysłów dopuszczonych do głosowania.

A na to nie zagłosujemy

Ratusz nie uwzględnił sześciu odwołań. Jedno z nich dotyczyło projektu związanego z górkami czechowskimi, na których miałby być organizowany m.in. wypas owiec, usuwanie nawłoci i wzbogacanie muraw kserotermicznych. Ratusz podtrzymał negatywną ocenę, której uzasadnieniem są „trwające postępowania sądowe oraz prowadzone na tym terenie prace Instytutu Pamięci Narodowej”.

Mieszkańcy nie zagłosują też na odrzucony projekt dotyczący wymiany nawierzchni alejek Ogrodu Saskiego ze żwirowej na asfaltową. Urzędnicy nie zmienili zdania. Tłumaczą, że „wymiana nawierzchni jest bezzasadna” z troski o „zachowanie tożsamości miejsca” w zgodzie ze sztuką ogrodową z przełomu XVIII i XIX w., poza tym byłaby niegospodarna.

Nie ma też szans na posadzenie drzew na staromiejskiej ul. Cyruliczej. Ratusz zdyskwalifikował ten pomysł, co wyjaśniał obecnością podziemnych instalacji. Odwołania nie uwzględnił. Tłumaczy, że musi respektować prawo, „a zgodnie z nim odległość pnia drzewa od krawędzi jezdni nie powinna być mniejsza niż 3 m, co jest niemożliwe do wykonania na wąskiej ulicy Cyruliczej”. Urząd uznał też, że „niegospodarnością byłoby niszczenie dobrej nawierzchni”.

Na listę projektów poddanych pod głosowanie nie trafi pomysł na przebudowę lodowiska Icemania. Miałaby ona polegać na zaizolowaniu szklanej ściany w sposób obniżający temperaturę w hali, dzięki czemu lodowisko mogłoby działać od września do maja. Urząd uznał, że urządzenia nie są przystosowane do pracy latem, koszty utrzymania wynosiłyby 100 tys. zł, więc byłoby to niegospodarne. Ratusz tłumaczył też, że już w marcu bardzo maleje zainteresowanie lodowiskiem. Po odwołaniu, którego nie uwzględnił, podaje dodatkowy argument: „w obecnej sytuacji dynamicznych zmian cen energii oraz zmian klimatycznych nie można zagwarantować realizacji projektu w przedstawionej formule”.

Nieskuteczne okazało się też odwołanie złożone od negatywnej oceny projektu związanego ze stadionem Sygnału. Tutaj chodziło o brak wymaganych załączników. Ostatecznie odrzucono też projekt dotyczący utworzenia wybiegu dla psów w miejscu zarezerwowanym wcześniej pod inny zwycięski projekt budżetu obywatelskiego, niezrealizowany z powodu braku dojazdu do działki.

Pozostałe odwołania

Komisja oceniająca projekty dopuściła część z nich warunkowo, czyli z zastrzeżeniem, że muszą zostać zmodyfikowane. Z tą decyzją nie pogodzili się autorzy trzech pomysłów i też skorzystali z możliwości złożenia odwołania.

W dwóch przypadkach argumenty autorów zostały uwzględnione przez Ratusz. Chodzi o projekt związany z boiskiem w dzielnicy Głusk oraz drugi, dotyczący remontu chodników i schodów w osiedlach LSM.

Urzędnicy nie zmienili natomiast zdania w przypadku obywatelskiego pomysłu na modernizację boisk na os. Błonie. – Wskazany projekt obejmuje m.in. modernizację boiska w części znajdującej się na sąsiedniej nieruchomości stanowiącej własność osoby prywatnej – tłumaczy Ratusz.

Na złożenie odwołania zdecydował się również autor jednego z projektów, które uzyskały pozytywną, bezwarunkową ocenę. Mowa o planie ułożenia asfaltu na uliczkach dzielnicy Hajdów-Zadębie. – Celem odwołania była modyfikacja zakresu projektu – wyjaśnia Piotr Choroś, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej w Urzędzie Miasta Lublin. Autor projektu chciał w nim uwzględnić także inne ulice niż pierwotnie. – Uzyskał na to zgodę – potwierdza Choroś.

Głosowanie jesienią

W tym roku mieszkańcy Lublina (nawet ci zbyt młodzi, by czytać i pisać) będą mogli poprzeć dwa projekty dzielnicowe i dwa ogólnomiejskie. Do podziału na zwycięskie projekty przeznaczono 14 mln zł.

– Głosowanie rozpocznie się 23 września i potrwa do 10 października – informuje Izolda Boguta z biura prasowego Ratusza. Swój głos będzie można oddać przez internet lub na papierowej karcie. – Tradycyjnie już głosowanie w formie papierowej możliwe będzie w wybranych filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Szansa na kolejny odcinek S12 w Lubelskiem. Teraz ruch wojewody

Szansa na kolejny odcinek S12 w Lubelskiem. Teraz ruch wojewody

Wniosek o wydanie decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej jest już u wojewody. Jeżeli zostanie zaakceptowany, to będzie mogła ruszyć budowa drogi S12 Dorohucza – Chełm.

Znamy gwiazdy Juwenaliów AZ. Wstęp na koncert za darmo
10 maja 2024, 17:00

Znamy gwiazdy Juwenaliów AZ. Wstęp na koncert za darmo

Piątek, 10 maja, godz. 17. O tej porze zacznie się koncert organizowany z okazji Juwenaliów Akademii Zamojskiej. Wiadomo już, kto wówczas wystąpi. Wstęp będzie wolny.

Wielkie odliczanie do otwarcia Armii Krajowej

Wielkie odliczanie do otwarcia Armii Krajowej

To już ostatnie szlify przy wyczekiwanej inwestycji. Do końca maja mieszkańcy pojadą kolejnym odcinkiem ulicy Armii Krajowej.

Imieniny u biskupa. Z życzeniami może przyjść każdy

Imieniny u biskupa. Z życzeniami może przyjść każdy

Biskup Marian Rojek, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej obchodzi w przyszłym tygodniu swoje imieniny. Okazuje się, że solenizanta może wtedy z życzeniami odwiedzić właściwie każdy.

Pracowali nielegalnie. Gdy przyszła kontrola, schowali się w... pojemnikach na mięso

Pracowali nielegalnie. Gdy przyszła kontrola, schowali się w... pojemnikach na mięso

Czwórkę cudzoziemców ukrytych w pojemnikach na mięso znaleźli strażnicy graniczni, którzy prowadzili kontrole legalności zatrudnienia w jednym z powiatów na południu Polski.

MKS FunFloor podejmie w hali Globus MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski

MKS FunFloor podejmie w hali Globus MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski

Po porażce z Zagłębiem Lubin lubelskie szczypiornistki skupiają się na obronie drugiego miejsca w tabeli

Cztery dni egzaminów. Trzeba zdać i można być radcą prawnym
ZDJĘCIA
galeria

Cztery dni egzaminów. Trzeba zdać i można być radcą prawnym

80 osób w Lublinie zasiadło we wtorek do komputerów i przystąpiło do egzaminu na radcę prawnego. Przyszłych adeptów w zawodzie czekają zagadnienia z wybranych dziedzin prawa oraz etyki zawodowej.

Miliony już na koncie miasta. Za rok mieszkańców wozić będą elektryki

Miliony już na koncie miasta. Za rok mieszkańców wozić będą elektryki

Wyniki konkursu już były, teraz wielka kasa jest już na koncie miasta. W planach są nie tylko zakupy autobusów elektrycznych.

Nagroda w konkursie IKEA? Lepiej uważać. Bo to oszustwo

Nagroda w konkursie IKEA? Lepiej uważać. Bo to oszustwo

Miała wygrać, a straciła. 52-latka padła ofiarą oszustów działających metodą "na nagrodę w konkursie Ikea".

Zmarł Bogusław Smolik. "Włodawa straciła jednego ze swoich najznakomitszych obywateli"

Zmarł Bogusław Smolik. "Włodawa straciła jednego ze swoich najznakomitszych obywateli"

Nie żyje Bogusław Smolik, były dyrektor, a także pracownik Włodawskiego Domu Kultury i miejscowego muzeum.

Górnik Łęczna zaprasza na dni otwarte swojej Szkoły Mistrzostwa Sportowego

Górnik Łęczna zaprasza na dni otwarte swojej Szkoły Mistrzostwa Sportowego

Datę dziewiątego maja powinni zapisać w swoich kalendarzach wszyscy, którzy kochają grać w piłkę i marzą o karierze sportowej. Właśnie tego dnia Górnik Łęczna organizuje dni otwarte w swoim Liceum

Przez wieś, jak po wyścigowym torze. Motocyklista "zarobił" mandat i punkty karne

Przez wieś, jak po wyścigowym torze. Motocyklista "zarobił" mandat i punkty karne

W jednej wiosce natknął się na oznakowany radiowóz, ale minął go i pojechał dalej. W drugiej namierzyli go policjanci z wideorejestratorem. A że jechał zdecydowanie za szybko, to nie uszło mu to na sucho.

Srebro dla lubelskich terytorialsów

Srebro dla lubelskich terytorialsów

Reprezentacja z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej została wicemistrzem w biegu na orientację. Mundurowi musieli wykazać się w sprincie, sztafecie czy w odczytywaniu mapy.

Ostatnia chwila na skorzystanie z oferty Restaurant Week
NASZ PATRONAT

Ostatnia chwila na skorzystanie z oferty Restaurant Week

Jeszcze tylko do środy potrwa festiwal Restaurant Week. W tym wydarzeniu na Lubelszczyźnie udział bierze 20 restauracji.

Jerzy Żytkowski (organizator rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego): Medal jest najmniej ważny

Jerzy Żytkowski (organizator rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego): Medal jest najmniej ważny

Rozmowa z Jerzym Żytkowskim, organizatorem rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

Sprzedam pole gm. Niemce

Pryszczowa Góra

83 000,00 zł

Różne -> Sprzedam

sprzedam ubrania

Lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

linat

Zamość

199,00 zł

Hobby -> Sport i rekreacja -> Sprzedam

rower

Zamość

335,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

hydrau

Zamość

99,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam
Domek drewniany letniskowy całoroczny 4m/5m 20mm

Domek drewniany letniskowy całoroczny 4m/5m 20mm

cała Polska

32 000,00 zł

Komunikaty