Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 września 2019 r.
20:06

O grzechu, Marsjanach i tęczowej zarazie. Gorąca dyskusja w Radzie Miasta Lublin

Autor: Zdjęcie autora drs
211 65 A A

Posłuchaliśmy o strzelaniu z palców, paleniu na stosie, dyskusja zahaczyła nawet o Marsjan. W taki sposób lubelska Rada Miasta dyskutowała dzisiaj nad „potępieniem wypowiedzi i zachowań nawołujących do przemocy wobec abp. Marka Jędraszewskiego”. Projekt takiego apelu przygotowali radni PiS. Dyskusja zakończyła się… niczym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przypomnijmy, że burza wokół duchownego rozpętała się po jego kazaniu wygłoszonym 1 sierpnia podczas obchodów 75. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Hierarcha mówił wówczas o „tęczowej zarazie”, która chce „opanować nasze dusze, serca i umysły”.

Słowa arcybiskupa wywołały skrajne reakcje. Jedną z najłagodniejszych był milczący protest mniejszości seksualnych przed krakowską kurią, a najbardziej skandalizującą było zajście w Poznaniu, gdzie jeden z uczestników wydarzenia „Mr Gay Poland” symulował poderżnięcie gardła lalce ze zdjęciem abp. Jędraszewskiego, czym zajęła się już prokuratura.

Duchowny dostał też wiele wyrazów poparcia, w tym od prezesa PiS, rządzącej krajem partii, Jarosława Kaczyńskiego. W obronie duchownego wystąpili też działacze z różnych samorządów. W Lublinie miejscy radni PiS zaproponowali, by Rada Miasta uchwaliła specjalne stanowisko będące „sprzeciwem wobec nieuzasadnionych ataków na metropolitę krakowskiego”.

– Są w życiu społecznym wydarzenia i fakty, wobec których nie można przejść obojętnie. Mają ten ciężar gatunkowy, że w pewien sposób wstrząsają zasadami życia społecznego – tłumaczył na dzisiejszym posiedzeniu radny Tomasz Pitucha (PiS), współautor projektu stanowiska. – Nie możemy zgodzić się na to, aby czyjakolwiek wypowiedź była powodem do reakcji nienawiści, podżegania do pozbawienia życia, znęcania się, hejtu słownego.

Radny Pitucha wspominał też o zabójstwie prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, a także o zamordowaniu ks. Jerzego Popiełuszki. Zdecydowanie bronił wypowiedzi abp. Jędraszewskiego. – Niewyobrażalnym dla mnie jest fakt, żeby kwestionować nauczanie biskupa wobec wiernych. To jest pewnie jakiś znak czasu – mówił radny PiS.

Incydent z podrzynaniem gardła kukle potępił również radny Bartosz Margul z klubu prezydenta Krzysztofa Żuka. Przyznał, że to dobrze, że sprawą tej inscenizacji zajęła się prokuratura. – Tak powinno być z biskupem. Powinna się prokuratura zająć tymi wypowiedziami – oznajmił Margul. Radnemu Pitusze zarzucił, że nie reagował równie ostro w innych przypadkach.

– Gdzie pan był, panie radny, jak na szubienicach wieszali polityków PO? Stanowisko pan wtedy wygłaszał? Gdzie pan był, jak wystawiano akty zgonu i jeden akt zgonu został zrealizowany? – pytał Margul. Nawiązywał w ten sposób do sytuacji, gdy do związanych z PO prezydentów miast (w tym do prezydenta Krzysztofa Żuka i do zamordowanego później prezydenta Gdańska) rozesłane zostały „akty politycznego zgonu”. Sugerował też, że po „mowę nienawiści” sięgnął też abp. Jędraszewski. – Jak może nie być nienawiści, jak ktoś odczłowiecza jakąś grupę społeczną?

Margul zgłosił też poprawkę do projektu stanowiska autorstwa PiS. W poprawce była mowa m.in. o tym, że poznański skandal nie może być usprawiedliwiany „bardzo kontrowersyjną wypowiedzią wobec pewnej grupy społecznej”. Do treści stanowiska dopisane miałby być również sprzeciw wobec kontrowersyjnych i prowokacyjnych wypowiedzi, była nawet mowa o hejcie wobec sędziów inspirowanym w Ministerstwie Sprawiedliwości.

– Czy arcybiskup odnosił się do jakiegokolwiek człowieka? – pytał radny Marcin Jakóbczyk (PiS). Przekonywał, że duchowny występował przeciw szkodliwemu zjawisku. Sięgał też po biblijne cytaty dotyczące homoseksualistów.

– Porównywanie tej, niewątpliwie wstępnej, inscenizacji z udziałem kukły arcybiskupa do śmierci ks. Popiełuszki albo śmierci prezydenta Adamowicza to jest grzech. Panie radny, pan grzeszy – oburzał się przewodniczący rady Jarosław Pakuła (klub Żuka).

– Jakie środki walki z tym grzechem dopuszczacie i czy wchodzi w zakres tych środków stos? – dociekała radna Maja Zaborowska (klub Żuka), zaś radny Margul stwierdził, że wypowiedź abp. Jędraszewskiego była obraźliwa dla pewnej grupy ludzi. – To nie powinno być dla pana obraźliwe, jeżeli powiem o pisowskiej zarazie – zwracał się do radnego PiS.

– O które stosy chodzi? Czy o te stosy ciał Żydów, które palili Niemcy w czasie II wojny światowej, czy o stosy oficerów polskich w Katyniu? – pytał radny Robert Derewenda (PiS).

– Stanowczo mamy problem – stwierdziła radna Anna Ryfka (klub Żuka) i poinformowała o sytuacji, którą zauważyła podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Miasta. Według jej relacji jeden z radnych złożył dłonie w kształt pistoletu i skierował w stronę swojego oponenta. – Ludzie kochani, do czego to zmierza? – dziwiła się Ryfka. – Jeden człowiek udając, że strzela do drugiego, pokazuje swoje niezadowolenie z tego, że oponent nie zgadza się z jego wypowiedziami. Jest to niedopuszczalne – oceniała radna i apelowała o przyjęcie takiego stanowiska, które napiętnuje wszelkie nienawistne zachowania. – Wszyscy jesteśmy ludźmi.

– Państwo chcecie, aby tym stanowiskiem poprzeć i uzasadnić słowa arcybiskupa, które raczył był wypowiedzieć. Dla mnie te słowa są nie do obrony – stwierdził radny Dariusz Sadowski (klub Żuka), zwracając się do radnych PiS. – To był atak personalny, skierowany wiadomo do kogo, przecież nie do Marsjan – mówił Sadowski. – Słowa „kochaj bliźniego swego, jak siebie samego” są zapomniane. Istotne jest poszukiwanie wroga i napiętnowanie go.

– Przypuszczam, że to raczej chrześcijanie będą płonąć na stosach, bo za wypowiedź biskupa próbuje się podżegać do tego, by go zamordować, czy odciąć mu głowę – tłumaczył radny Pitucha. Zastrzegł, że zbrodnie na prezydencie Adamowiczu i księdzu Popiełuszce „to jest inny ciężar gatunkowy”. Zaprzeczał też, jakoby abp. Jędraszewski wymierzył swoje słowa w konkretne osoby. – Nie wypowiadał się o żadnych osobach, żadnych grupach, powiedział o tęczowej zarazie. Jeżeli państwo wywodzicie z tego atak na kogokolwiek, to tak działają te środowiska.

Po zakończonej dyskusji pod głosowanie została poddana poprawka zgłoszonego przez radnego Margula. 14 radnych zagłosowało za taką zmianą, 10 było przeciw. Radni PiS stwierdzili wówczas, że zaproponowana przez nich treść została tak zniekształcona, że wycofali projekt z obrad.

e-Wydanie

Komentarze 65

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Ewa / 5 września 2019 o 20:26
+33
Radny Pitucha jak zwykle przedstawił ważne sprawy dla mieszkańców, czyli durne wypowiedzi księdza z krakowa
Avatar
Gość / 5 września 2019 o 20:44
+24
Niesamowita jest ta umiejętność PiSu zaslaniania realiów zastępczymi tematami. Radni, wy macie uchwalać wnioski które rozwijają miasto a nie cofają mentalnie społeczeństwo!
Avatar
a / 5 września 2019 o 20:40
+23
Radny Margul ma rację: słowa arcybiskupa to jest nawoływanie do nienawiści, i gadanie pisiorów że nie jest to skierowane do nikogo tego nie może usprawiedliwiać. Czy jakbym ja zaczął twierdzić że musimy wyplenić pisowską zarazę to byłbym napiętnowany czy nie? Idąc tokiem rozumowania Pituchy jestem niewinny
Avatar
Gość / 5 września 2019 o 20:15
+23
debile, za nasze pieniądze, debila]e
Avatar
praktyczny i pragmatyczny / 5 września 2019 o 21:37
+20
No q-rwa ma-ć co to jest do jasnej ch-olery? Synod biskupów czy posiedzenie ŚWIECKICH władz samorządowych? Czym się radni zajmują? Może zaczną interpretować i głosić "słowo Boże" bo takie ich naszło natchnienie? Przecież oni marnują czas, który mogliby przeznaczyć na rozwiązywanie REALNYCH problemów miasta - a tak para idzie w gwizdek, i na dodatek bardzo głupio trwonią czas i pieniądze ......
Avatar
Gość / 6 września 2019 o 07:07
+19
To od tego jest rada miasta i sesja, a nie kółko parafialne ?? panie pituch, powiem słowami brata pana prezesa do wyborcy: cyt. ,,spieprza j dziad u'' i nie marnuj czasu innych w radzie miasta.
Avatar
. / 6 września 2019 o 06:35
+18
Jak można odwołać radnego pituchę z pełnionej funkcji ?? Przecież on nic nie robi dla rozwoju miasta, tylko zajmuje się jakimiś pierdołami które nie mają nic wspólnego z radą miasta. Co więcej marnuje czas ludzi którym my płacimy pieniądze za pełnione funkcje. Jak wierzy w jakąś mitologię, jego prywatna sprawa, ale tu ma reprezentować mieszkańców, a nie swoje chore prywatne poglądy.
Avatar
akapit / 5 września 2019 o 21:07
+17
nazwiska radnych, którzy się podpisali pod tym dyskutowanym apelem poproszę, w końcu nastepne wybory nadejdą i trzeba wiedzieć
Avatar
Gość / 6 września 2019 o 06:28
+16
No tak w tym są dobrzy. Ale co zrobić w sprawie DPS co spłoną czy brakujących pieniędzy do zakupu nowych pojazdów komunikacji to nie mają nic do powiedzenia. Żenada, kto na takie coś głosuje ??
Avatar
smuteczek... / 5 września 2019 o 20:50
+15
...możemy sobie dworować z tego typu debat, ale czy nie jest przerażającym fakt, iż jakieś kretyństwa o katabasie wprowadza się na agendę obrad ciała mającego za zadanie dbać o miasto?
Avatar
_K_ / 9 września 2019 o 07:41
0
Niech mi jakiś KODomita wytłumaczy - jak chowano na Wawelu Prezydenta RP to były protesty i do dnia dzisiejszego blokuje się dostęp do grobu dla rodziny (protesty itp) Jak w Bazylice w Gdańsku chowano bezbożnika to już jest ok. Ktoś mi wytłumaczy jak to jest wielce gorliwi przeciwnicy nienawiści?
Naprawdę ktoś blokuje do dziś dostępu d krypty na Wawelu? Nie owtarzaj głupot! Poza tym na Wawelu chowano raczej wybitnych Polaków, a Pan Lech Kaczyński politykiem był raczej miernym.
Avatar
KZ NSZZ SOLIDARNOŚĆ ORGANISTÓW i ASC / 6 września 2019 o 15:35
0
DEBILIADA po lubelskuowy,. Jędraszewskiego z kumplami Biskupami wystroić w złoty ornat, w zielony, czerwony, fioletowy... i LGBT jak Kuria Jego Mać. Lepszej TĘCZY na niebie nawet nie ma. A sam Budzik w TVP PIeR...niczy takie głupoty, że żal tego słuchać - podobnie jak bezRADNI. NIE WIERZYCIE?
Avatar
Gość / 6 września 2019 o 15:26
-1
DEBILIADA po lubelskuowy,. Jędraszewskiego z kumplami Biskupami wystroić w złoty ornat, w zielony, czerwony, fioletowy... i LGBT jak Kuria Jego Mać. Lepszej TĘCZY na niebie nawet nie ma. A sam Budzik w TVP PIeR...niczy takie głupoty, że żal tego słuchać - podobnie jak bezRADNI. NIE WIERZYCIE?
Avatar
K / 6 września 2019 o 14:43
+3
Nie piszcie juz wiecej o tej Pitusze.
Avatar
Japolan / 6 września 2019 o 14:29
+1
[ul] Autor (być może przypadkiem) trafił w sedno - odnośnie do panowania nad Lublinem. Zachęcam do lektury książki:Krzysztof Mroziewicz - Delirium władzy Kto rządzi ten błądzi Czy jesteśmy skazani na rządy psychopatów? Co musi zrobić świat, by wyjść z zaklętego kręgu dyktatur, populizmu i terroru? Krzysztof Mroziewicz pisze o tym w najnowszej książce Delirium władzy. [/ul] Kontynuuj czytanie na stronie:  ***s://sklep.tygodnikprzeglad.pl/produkt/delirium-wladzy/  |  Sklep Tygodnika Przegląd
[ul] Autor (być może przypadkiem) trafił w sedno - odnośnie do panowania nad Lublinem. Zachęcam do lektury książki:Krzysztof Mroziewicz - Delirium władzy Kto rządzi ten błądzi Czy jesteśmy skazani na rządy psychopatów? Co musi zrobić świat, by wyjść z zaklętego kręgu dyktatur, populizmu i terroru? Krzysztof Mroziewicz pisze o tym w najnowszej książce Delirium władzy. [/ul] Kontynuuj czytanie na stronie:  ***s://sklep.tygodnikprzeglad.pl/produkt/delirium-wladzy/  |  Sklep Tygodnika Przegląd rozwiń
Avatar
W.w / 6 września 2019 o 13:04
+1
Pani radna Magdo K, czy pani tez uczestniczy w tych durnych dyskusjach? Oddycha pani tym samym powietrzem co radny Pitucha? Rozczarowalam sie, a glosowalam na pania.
Avatar
mając 2 wojny w pamięci / 6 września 2019 o 13:03
+1
Brawo, nalezy dać stanowczy i zdecydowany odpór neomarksistoskim ideologiom...
Avatar
Jol / 6 września 2019 o 12:56
+5
A radny Pitucha , konsekwentnie dazy do zostania debilem roku. Gratuluje
Avatar
anty PO LGBT i inne wynalazki / 6 września 2019 o 11:55
-7
tak naprawdę dużo osób myśli tak jak pan Pitucha tylko boi się głośno powiedzieć i sprzeciwić! Szacun dla niego!
Avatar
rrrr / 6 września 2019 o 11:43
0
Może ktoś panią radną jakąśtam douczy i powie jej, że stosy to było narzędzie stosowane przede wszystkim w tej "oświeconej" protestanckiej Europie, głownie w Niemczech?
Zobacz wszystkie komentarze 65

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nieczyste gry w lubelskim sanepidzie. Pracownicy zarzucają szefowej mobbing i zastraszanie
Alarm 24

Nieczyste gry w lubelskim sanepidzie. Pracownicy zarzucają szefowej mobbing i zastraszanie 0 2

Odwołania szefowej wojewódzkiego sanepidu w Lublinie chce część jej podwładnych. Swojej przełożonej zarzucają mobbing – czują się szkalowani, zastraszani, uporczywie krytykowani. Sprawę zbadają główny inspektor sanitarny i wojewoda.

Narzekają na współpracę z wójtem gm. Biała Podlaska. "To największa bzdura jaką mogę usłyszeć"

Narzekają na współpracę z wójtem gm. Biała Podlaska. "To największa bzdura jaką mogę usłyszeć" 0 2

Trzech radnych z gminy Biała Podlaska narzeka na złą współpracę z wójtem i zbyt wolny rozwój gminy. – To największa bzdura jaką mogę usłyszeć – odpowiada wójt Wiesław Panasiuk (PSL).

Nowe porządki na Starym Mieście w Lublinie. Przedsiębiorcy będą musieli się dostosować

Nowe porządki na Starym Mieście w Lublinie. Przedsiębiorcy będą musieli się dostosować 7 5

Na zlecenie Ratusza powstaje „Księga standardów”, która określi jak mają wyglądać na Starym Mieście piwne ogródki, jak duże mogą być szyldy i gdzie wolno przycupnąć sprzedawcom pamiątek. Urząd Miasta zbiera już sugestie od zainteresowanych mieszkańców Lublina i zaprasza ich na wspólny spacer.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 września 2019 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 września 2019 r. 0 0

Liga Mistrzów. Bramki Lewandowskiego i Krychowiaka

Liga Mistrzów. Bramki Lewandowskiego i Krychowiaka 0 0

W hicie pierwszej kolejki Paris Saint Germain grające bez Neymara i Kyliana Mbappe pokonało w Parku Książąt Real Madryt 3:0. Wygrane odniosły też zespoły Roberta Lewandowskiego i Grzegorza Krychowiaka

Ekspresowo budują dojazd do S17. Prace mogą skończyć się szybciej [zdjęcia]
galeria

Ekspresowo budują dojazd do S17. Prace mogą skończyć się szybciej [zdjęcia] 10 8

Szybkie tempo robót przy budowie ul. Kusocińskiego może oznaczać, że inwestycja zakończy się szybciej niż zakładano – przewidują urzędnicy. Planowe zakończenie prac to październik przyszłego roku.

Spotkania w Bramie Grodzkiej: Ulrike Grossarth i Ośrodek Karta
19 września 2019, 16:00

Spotkania w Bramie Grodzkiej: Ulrike Grossarth i Ośrodek Karta 0 0

Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" (ul. Grodzka 21) zaprasza na najbliższe spotkania. 19 września o godz. 16 będzie miała miejsce prezentacja Ośrodka Karta, natomiast 25 września o godz. 17 odbędzie się spotkanie z Ulrike Grossarth.

Młodzież z Zamościa wyjdzie na Rynek Wielki, by dołączyć do grona strajkujących

Młodzież z Zamościa wyjdzie na Rynek Wielki, by dołączyć do grona strajkujących 0 2

Młodzi ludzie chcą zwracać uwagę na kryzys klimatyczny. Ale by zrobić to legalnie, powinni mieć zgodę rodziców na wyjście ze szkoły w czasie lekcji.

Kraina Lessowych Wąwozów i Lublin z turystycznymi laurami

Kraina Lessowych Wąwozów i Lublin z turystycznymi laurami 0 5

Kraina Lessowych Wąwozów oraz Lublin zostały nagrodzone tytułami Polska Marka Turystyczna. Z kolei Zamość został zauważony jako kandydat do tego tytułu.

Trudno znaleźć szefa MOSiR w Puławach. Prezydent obniża wymagania dla kandydatów

Trudno znaleźć szefa MOSiR w Puławach. Prezydent obniża wymagania dla kandydatów 1 17

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Puławach po odejściu Antoniego Rękasa wciąż pozostaje bez dyrektora. Pierwszy konkurs nie przyniósł rozstrzygnięcia, więc Ratusz ogłosił nowy. Urzędnicy obniżyli wymagania stawiane kandydatom, zarówno te dotyczące doświadczenia, jak i znajomości poszczególnych ustaw.

Łęczna: Ulica Nadrzeczna do remontu jeszcze w tym roku

Łęczna: Ulica Nadrzeczna do remontu jeszcze w tym roku 0 0

Łęczna uzyskała kolejne dofinansowanie w ramach rządowego Funduszu Dróg Samorządowych.

Jest nowa trasa Marszu Równości w Lublinie. Wystawa militariów już nie przeszkodzi

Jest nowa trasa Marszu Równości w Lublinie. Wystawa militariów już nie przeszkodzi 114 40

W środę do Urzędu Miasta wpłynęło zgłoszenie o zmianie trasy tęczowego pochodu zaplanowanego na 28 września w centrum Lublina.

Eksperci chwalą potencjał gospodarczy Lublina

Eksperci chwalą potencjał gospodarczy Lublina 1 43

W środę ogłoszony został nowy raport o potencjale gospodarczym miasta przygotowany przez firmy Antal, Cushman&Wakefield oraz Vastint.

EKS Start Elbląg – MKS Perła Lublin 21:30. Koncert po przerwie

EKS Start Elbląg – MKS Perła Lublin 21:30. Koncert po przerwie 0 0

Elbląg w poprzednich latach był dla MKS Perła Lublin bardzo trudnym terenem. W tym sezonie mistrzynie Polski są jednak w znakomitej formie i rozbiły Start aż 30:21

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010