Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 października 2023 r.
19:36

Rabin z doktoratem honorowym KUL

Papież Franciszek z rabinem profesorem Abrahamem Skórką. Za nimi  pomnik "Nostra Aeatate"<br />
przed Uniwersytem Sw. Józefa w Filadelfii, gdzie rabin wykładał. <br />
Papież Franciszek z rabinem profesorem Abrahamem Skórką. Za nimi pomnik "Nostra Aeatate"
przed Uniwersytem Sw. Józefa w Filadelfii, gdzie rabin wykładał.
(fot. Fot. St. Joseph's University)

Rabin Abraham Skórka otrzyma doktorat honorowy KUL. Towarzystwo Jana Karskiego wystąpiło o nadanie mu tej godności trzy lata temu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

  Niebawem nastąpi pomyślny finał inicjatywy z jaką do władz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zwróciło się w październiku 2020 roku Towarzystwo Jana Karskiego. Wówczas to przekazane zostało rektorowi uczelni ks. prof. Mirosławowi Kalinowskiemu wystąpienie o nadanie doktoratu honoris causa wywodzącemu się rodzinnie z Polski rabinowi profesorowi Abrahamowi Skórce, wybitnemu teologowi judaistycznemu, długoletniemu liderowi społeczności żydowskiej w Argentynie, rzecznikowi dialogu judeochrześcijańskiego i najbliższemu przyjacielowi papieża Franciszka.

W 2017 roku uhonorowanemu Nagrodą Orła Jana Karskiego. Jej wręczenie  w Pałacu Świętego Marcina w Buenos Aires miało szczególnie uroczysty charakter z udziałem ówczesnego ambasadora Polski w Argentynie Marka Pernala, ambasadora Izraela Ilana Sztulman, sekretarza Konferencji Episkopatu Argentyny abp. Carlosa Malfy i sekretarza generalnego argentyńskiego MSZ Santiago De Estrady. Specjalne posłanie skierował do uczestników ceremonii papież Franciszek. Laudacja Waldemara Piaseckiego podkreślająca zasługi laureata na rzecz dialogu i zbliżenia chrześcijańsko-żydowskiego przywołała m.in.  postać Jerzego Klugera, żydowskiego przyjaciela Karola Wojtyły, który odgrywał trudną do przecenienia rolę w podobnych działaniach dialogowych papieża-Polaka.

Rabin Abrahm Skórka otrzymuje Orła Jana Karskiego z rąk ambasadora Marka Pernala (fot. Foto: Mauro Roll)
Statueta nagrodowa z inskrypcją. (fot. Foto: Mauro Roll)

Początkowa reakcja KUL na inicjatywę Towarzystwa sugerowała powrót do tematu doktoratu h.c. w 2024 roku z perspektywą przyznania w 2025 roku. Szczęśliwie okazało się to możliwe wcześniej. Abraham Skórka otrzyma najwyższa godność uniwersytecką podczas inauguracji roku akademickiego 15 października br.  Komentuje to w takich słowach:

- Zaszczyt, jakim obdarza mnie KUL, jest dla mnie bardzo ważny. Moi dziadkowie wyemigrowali do Argentyny w połowie lat dwudziestych XX wieku z Łodzi i Radomska, i pomimo integracji z nową rzeczywistością, ich związek z Polską był bardzo silny. Zostawili w Polsce swoje rodziny, które zostały niemal całkowicie unicestwione w latach Holocaustu, który zamknął tragicznie i gorzko rozdział historii Żydów w Polsce. Myślę, że pośród wielu ważnych czynów dialogowych takich jak działalność Towarzystwa Jana Karskiego z jego Nagrodą Orła, inauguracja na KUL Centrum Heschela i aktualnie przyznanie mi tytułu doktora honoris causa otwierają nowy rozdział naszych relacji wzmacnianych modlitwami nadziei i błogosławieństw na całe życie.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Do złotego medalu Bogdankce LUK Lublin potrzeba jeszcze tylko jednej wygranej

Bogdanka LUK Lublin gra trzeci mecz o złoto mistrzostw Polski

W trzecim spotkaniu finału play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zagra w Sosnowcu z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Wygrana lublinian zapewni im historyczny złoty medal. Pierwszy gwizdek, o godzinie 20.30

W Lublinie zadbają o drzewa. Wybrano 30 projektów Zielonego Budżetu
LISTA

W Lublinie zadbają o drzewa. Wybrano 30 projektów Zielonego Budżetu

W ósmej edycji Zielonego Budżetu Lublina wybrano 30 projektów, które pomogą poprawić kondycję drzew w różnych częściach miasta. Ich realizacja ruszy jeszcze w tym sezonie.

W nowej strażnicy jest m.in. przestronny garaż z 12 stanowiskami, nowoczesne zaplecze socjalne z czystymi i brudnymi strefami, 35-metrowy masz radiowy, a na dachu - panele fotowoltaiczne. Wykonawcą zadania była firma Now-Bud
Puławy

Nowa komenda już czeka na strażaków. Niedługo przeprowadzka

Lada dzień strażacy przeniosą się z puławskiego technoparku przy ul. Mościckiego do nowej komendy PSP na rogu Słowackiego i Lubelskiej. Obiekt jest już prawie gotowy. Jego oficjalne otwarcie już za miesiąc.

Umowę podpisali w środę w zamojskim ratuszu Marcin Górski, dyrektor ds. produktu i sprzedaży w MAN Polska, prezydent Rafał Zwolak i prezes Sławomir Ożgo

Tylu takich elektryków nie ma nikt. Nowe autobusy dla Zamościa

Za 330 dni, może ciut wcześniej MAN Polska dostarczy do Zamościa kolejnych 14 autobusów elektrycznych. Dołączą do takiej samej liczby już jeżdżących po mieście tej samej firmy. Prezydentowi marzy się, by były w barwach miasta.

Święto literatury w Nałęczowie. Majówka z Prusem
Nasz Patronat
11 maja 2025, 10:00

Święto literatury w Nałęczowie. Majówka z Prusem

Już 11 maja, jak zawsze w Nałęczowie, odbędzie się tradycyjna Majówka z Panem Prusem. Kuracjusze, turyści oraz mieszkańcy Nałęczowa będą mogli wziąć udział w dorocznym święcie literatury. Uczestnicy wydarzenia wraz z pisarzem oraz zaproszonymi zespołami muzycznymi, grupami aktorskimi, miłośnikami twórczości pisarza i uczniami lokalnych szkół przenoszą się do przełomu XIX i XX wieku, kiedy to Nałęczów nazywano polską kolonią literacką.

Mozliwe trajektorie lotu sondy Cosmos 482

Radziecka sonda przeleci nad Polską? A gdzie spadnie?

Radziecka sonda COSMOS 482, wystrzelona w przestrzeń kosmiczną w 1972 roku, po 53 latach ponownie wejdzie w atmosferę ziemską. Cały obiekt lub jego fragmenty mogą dotrzeć do powierzchni Ziemi. Moment wejścia sondy w atmosferę ziemską przewiduje się na noc z 9 na 10 maja – informuje POLSA.

9-latka zadławiła się cukierkiem i zmarła. Rzecznik dyscyplinarny chce wyjaśnień od szkoły

9-latka zadławiła się cukierkiem i zmarła. Rzecznik dyscyplinarny chce wyjaśnień od szkoły

9-letnia dziewczynka zakrztusiła się w szkole cukierkiem i zmarła. Sprawą zajmuje się prokuratura i rzecznik dyscyplinarny przy wojewodzie lubelskim.

Konstytucja, flagi i maskotki. Polska ma 11 nowych obywateli
ZDJĘCIA
galeria

Konstytucja, flagi i maskotki. Polska ma 11 nowych obywateli

11 osób - w tym dwójka dzieci - od środy może nazywać się Polakami. Akty obywatelstwa odebrali z rąk wicewojewody Wojciecha Wołocha.

Motor Lublin kontra Piast Gliwice. Kibiców po meczu zabierze komunikacja miejska

Motor Lublin kontra Piast Gliwice. Kibiców po meczu zabierze komunikacja miejska

W piątek, 9 maja, piłkarze Motoru Lublin zmierzą się Piastem Gliwice. Po meczu kibice będą mogli wrócić autobusami, których będzie więcej.

Stare Miasto w Zamościu

Pieniądze, pomysły i projekty. Startuje budżet obywatelski

Do podziału są ponad 3 mln zł. O tym, na co zostaną wydane, zdecydują mieszkańcy. Oni też mogą zgłaszać swoje propozycje do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego Zamościa.

Karol Nawrocki: „zdecydowałem o przekazaniu mieszkania na cele charytatywne”

Karol Nawrocki: „zdecydowałem o przekazaniu mieszkania na cele charytatywne”

Karol Nawrocki zwołał konferencję prasowa, na której mówił o swojej pomocy dla pana Jerzego i wątpliwościach, jakie pojawiły się w sprawie mieszkania w Gdańsku. Powiedział też, że razem z żoną Martą podjął decyzję, by „przekazać to mieszkanie na cele charytatywne”.

Kariera w alpinizmie przemysłowym - jak zostać specjalistą od prac wysokościowych?

Kariera w alpinizmie przemysłowym - jak zostać specjalistą od prac wysokościowych?

Praca na wysokości, często w miejscach trudno dostępnych, wymaga nie tylko sprawności fizycznej i braku lęku przestrzeni, ale przede wszystkim specjalistycznych umiejętności i rygorystycznego podejścia do bezpieczeństwa.

Pierwszy taki ośrodek w Polsce. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie ma nową placówkę

Pierwszy taki ośrodek w Polsce. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie ma nową placówkę

Wykrywanie chorób roślin, reakcja na suszę, skuteczności działania nawozów – do tego służy obrazowanie cyfrowe, które stosuje Centrum Fenomiki Roślin otwarte na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. To pierwszy taki ośrodek w Polsce.

W Bazylice Świętego Piotra w Watykanie kardynałowie uczestniczyli w specjalnej mszy „Pro eligendo papa”, czyli za wybór papieża

Rozpoczyna się konklawe. Jak będzie wybrany nowy papież?

W środę rozpocznie się konklawe, które wybierze 267. papieża. Weźmie w nim udział rekordowa liczba 133 kardynałów elektorów. Drzwi Kaplicy Sykstyńskiej zostaną zamknięte po południu i tego samego dnia odbędzie się jedno głosowanie.

Łosiem, który zranił się prawdopodobnie przeskakując przez przeszkody zajęli się pracownicy ZOO

Przyszedł łoś do przedszkola. Interweniowały służby

Nie wiadomo skąd przyszedł ani jak pokonał ogrodzenie. Faktem jest, że dzisiaj rano po placu jednego z przedszkoli w Zamościu spacerował sobie... łoś.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

46,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty