Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 marca 2019 r.
7:37

"Wolimy wycinać i wycinać". Biolog o zmianach nie tylko na górkach czechowskich

0 1048 A A
Górki czechowskie
Górki czechowskie

Korytarze przewietrzające są konieczne, by nie powtórzył się krakowski scenariusz, gdzie pomimo wymiany starych pieców węglowych smog nie ustąpił. Dlaczego? Ponieważ blokowiska, jak parawany na polskich plażach, zastawiły kliny przewietrzające miasto - pisze w liście do mediów biolog Tomasz Buczek

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przez ostatni rok z każdej strony słyszało się: górki, na górkach, z górek, o górkach czechowskich. Temat sprawił, że po latach pasywności obudzili się obywatele miasta. W oficjalnych i kuluarowych dyskusjach stanowiska argumentowano bioróżnorodnością terenu. Postanowiłem przybliżyć pojęcie bioróżnorodności w kontekście funkcjonowania ekosystemu miejskiego Lublina i znaczenia górek. W tej toczącej się na wielu frontach batalii nie chodzi tylko o Górki, lecz o pomysł na miasto. 

Trwa dekada bioróżnorodności

ONZ, ustanawiając lata 2011-2020 dekadą bioróżnorodności, oczekiwało od rządzących działań zmierzających do podniesienia świadomości na temat tempa wymierania gatunków i niszczenia ekosystemów na Ziemi. Jest to wezwanie do życia w harmonii z naturą, zaprzestania degradacji przyrody i racjonalnego zarządzania bogactwami. Śmiem twierdzić, że więcej o ochronie bioróżnorodności mówi się w krajach trzeciego świata niż u nas.

Czy bioróżnorodność się opłaca?

Bioróżnorodność to nic innego, jak bogactwo przyrodnicze. Tyle podpowiada nam intuicja. Jakie korzyści z bioróżnorodności ma mieszkaniec miasta? Pod względem bioróżnorodności miasta należą do najuboższych ekosystemów. Większość ludzi, zachowujących elementarną wrażliwość, cieszą przylatujące do karmników sikorki, powracające z zimowisk jaskółki, czy fiołki kwitnące na trawnikach.

Do innych przemawiają konkretne argumenty, np. że nietoperz zjada dziennie do 3500 komarów i innych podobnej wielkości owadów. Z kolei on nie może konkurować z jaskółką (ok. 6000), czy jerzykiem (nawet do 20 000!). To jest coś!

Kuna, która kilka lat temu zadomowiła się w Lublinie, likwiduje szczury. Żółto kwitnąca nawłoć, uważana – poniekąd słusznie – za chwast, należy do ważnych roślin miododajnych. Na dodatek kwitnie jesienią, gdy pszczoły nie mają zbyt dużego wyboru, a muszą zabezpieczyć energię na przezimowanie. A jeśli to niezbyt przekonujące, to warto wiedzieć, że rośliny wydzielają fitoncydy, hamujące rozwój mikroorganizmów. Dzikie gatunki krzewów, jak tarnina, dzika róża czy głóg dostarczają pełnych witamin owoców.
Porosty ostrzegają przed skażeniem środowiska

Badania Williama Nylandera prowadzone w połowie XIX wieku na terenie Paryża, dowiodły, że porosty reagują na dwutlenek siarki w powietrzu. Proste do przeprowadzenia obserwacje, których metodę bez trudu znajdziemy w internecie pod hasłem „skala porostowa”, zastępują skomplikowane metody analityczne. Na Górkach Czechowskich porosty wskazują, że jest to miejsce o dobrych parametrach powietrza. To w Lublinie rzadkość! Warto też powiedzieć, że mają one jeden z najwyższych wskaźników bioróżnorodności w mieście, zarówno jeśli chodzi o roślinność (222 gatunki roślin zielnych, w tym 170 to zioła i gatunki miododajne), ptaki (91 gatunków, w tym 58 lęgowych), jak i motyle (36 gatunków).

Bezwartościowe (według niektórych dyskutantów) łany nawłoci można kosić, zastępując je bogatymi zbiorowiskami murawowymi, które z kolei zasiedlą, zachowane tylko na fragmentach, gatunki ziół i rzadkich roślin, a za nimi motyle i ptaki. Jest to tzw. renaturyzacja, realizowana z powodzeniem w parkach narodowych czy rezerwatach.

Nie musimy używać betonu lub asfaltu, żeby się pozbyć nawłoci i chwastów. Opowiadający się po stronie TBV profesorowie, z powodzeniem prowadzący renaturyzację innych terenów przyrodniczych Lubelszczyzny, wypowiadając się o górkach zapominają o swoim dorobku.

Owszem, są i takie gatunki, które negatywnie wpływają na nas i miejski ekosystem. Są wśród nich roznoszące choroby lisy czy gołębie domowe, zagrażające ruchowi ulicznemu dziki czy kuna – drapieżnik doskonały. Są też rośliny, które alergizują lub wydzielają szkodliwe olejki eteryczne.

Zielony skwer czy betonowy plac?

W przestrzeni miasta decydującą rolę stanowią enklawy zieleni. Eksperci WHO uznali, że mieszkańcowi terenów zurbanizowanych komfort życia i zdrowie zapewnia 50 mkw. zieleni. Tymczasem nasi włodarze, w publikacji wydanej z okazji 700-lecia miasta, w rozdziale pt. Mój „zielony” Lublin (znamienne, że umieścili słowo zielony w cudzysłowie), chlubią się tym, że na mieszkańca przypada 24 mkw. A tu na górkach kolejne 30 hektarów mogą pokryć bloki, asfalt i betonowe chodniki.

Roślinność ma nie tylko zapewniać odpoczynek oczom. Wyspy miejskiej zieleni pozwalają skryć się przed uporczywym miejskim hałasem. Nasadzenia drzew poprawiają estetykę ciągów komunikacyjnych: pieszych, rowerowych, jak i samochodowych.

A tymczasem dowiadujemy się, że przebudowa Alei Racławickich, Poniatowskiego i Lipowej pochłonie 200 drzew. Urzędnicy pytani, czy to konieczne, odpowiadają: taki projekt... Chwilę! Projekty robi się na zamówienie, a te złe odrzuca. Będę wnioskował o wykreślenie z nazwy głównego lubelskiego traktu słowa „aleje”. Według oficjalnych danych w Lublinie wycina się rocznie od 3000-9000 drzew! Owszem, straty rekompensują obowiązkowe nasadzenia, ale wycina się w centrum, a w zamian sadzi na obrzeżach. Trzeba nam wiedzieć, że duże drzewo w ciągu roku wydziela tyle tlenu, ile ludzki organizm zużywa w ciągu dwóch lat.

Zimą smog, latem skwar

Badania dowodzą, że dobrze zaplanowane nasadzenia wokół źródeł zanieczyszczeń redukują je o 40 proc. Dzieje się to dzięki spowolnieniu tempa cyrkulacji, osiadaniu pyłów na liściach, a następnie ich spłukiwaniu do gleby. Liście i systemy korzeniowe roślin mają zdolność pochłaniania szkodliwych gazów, jak tlenki siarki czy azotu, a nawet metali ciężkich. Ale to wymaga planowania! My zaś wolimy wycinać i wycinać.

Przybywający do naszego miasta mówią, że tu śmierdzi. W Lublinie od wielu lat mówi się o przekroczeniach norm związków tworzących smog, dosłownie dymną mgłę. Przekroczenia pyłów niskiej emisji PM2,5 osiągały maksymalnie 1288 proc. normy, a pyłów PM10 maksymalnie 744 proc. normy (9 stycznia 2018).

Przeciętnie w roku było 53 dni (dane z lat 2014-2018), w których dochodziło do przekroczeń norm zapylenia, a dopuszczająca norma to 35 dni.

Według danych Urzędu Marszałkowskiego z powodu smogu przedwcześnie umiera w naszym mieście 1300 osób rocznie, a zwolnienia szacuje się na 471 tys. pracowniczych dni chorobowych!!! Padamy jak muchy i dalej wycinamy drzewa i likwidujemy kliny napowietrzające aglomerację.

Kręgosłup systemu ekologicznego

O napowietrzaniu miasta, a w tym o klinach napowietrzających, padło w dyskusji o górkach wiele sprzecznych argumentów. Ja polegam na opinii znanego w świecie, zmarłego 7 stycznia bieżącego roku, lubelskiego architekta Romualda Dylewskiego, który w latach 50-tych tworzył projekt urbanistyczny Koziego Grodu.

Na Górkach Czechowskich planował park wyżynny, który wraz z dolinami rzek i wąwozami miał dopełniać „kręgosłup systemu ekologicznego miasta”. Po wielu latach wykorzystano tę koncepcję włączając Górki do Ekologicznego Systemu Obszarów Chronionych. Taką rolę górek widzieli też autorzy obowiązującego Studium Kierunków i Uwarunkowań Zagospodarowania Przestrzennego Lublina z 2000 roku.

Korytarze przewietrzające są konieczne, by nie powtórzył się krakowski scenariusz, gdzie pomimo wymiany starych pieców węglowych smog nie ustąpił. Dlaczego? Ponieważ blokowiska, jak parawany na polskich plażach, zastawiły kliny przewietrzające miasto.

Lublin „miastem obciachu”

Co robi się w Lublinie? Ratusz podejmuje próbę zmiany Studium tak, by zabudowa największego z klinów, czyli Górek, była możliwa. Pominięto głosy ok. 6,5 tysiąca mieszkańców z głosami sprzeciwu dla zabudowy górek, którzy złożyli uwagi do drugiego wyłożenia Studium (przy pierwszym wyłożeniu uwagi zgłosiło ok. 900 osób). Mówiąc językiem Pawła Kukiza, zmielono te głosy i ogłoszono wątpliwe prawnie referendum.

Śmieją się z nas w Polsce, pisząc, że jesteśmy „miastem obciachu”. Kto widział pytanie referendalne składające się z 63 wyrazów, będące zdaniem wielokrotnie złożonym, na które trzeba odpowiedzieć „tak” lub „nie”?!

Tablica Mendelejewa w płucach

Kliny napowietrzające wpływają na termikę miasta. W upalne dni asfalt i beton intensywnie nagrzewają się, w wyniku czego powstaje „miejska wyspa ciepła”. W miejscu unoszącego się gorącego powietrza powstaje podciśnienie zasysające chłodniejsze powietrze z obrzeży miasta. Aby taka „miejska bryza” mogła dotrzeć do centrum, potrzebne są korytarze napowietrzające.

Najlepszym sposobem na utrzymanie właściwego bilansu ciepła jest roślinność, która szybciej się schładza. W centrum Lublina na nasadzenia nie ma miejsca, a te które są, znikają pod kolejnymi budynkami. Upał nie słabnie nawet nocą. A nam, zamiast rozwiązywać problem, zaleca się w upały nie wychodzić z domu, by uniknąć udaru.

W Lublinie od lat obserwuje się deficyt opadów. Mam wrażenie, że ta lubelska wyspa ciepła wypycha chmury poza granice miasta. Deszcz nie spłukuje z ulic pyłu nagromadzonego po zimowym smogu, toksycznych drobin ścierających się opon i klocków hamulcowych. Wystarczy lekki wiatr, a cała tablica Mendelejewa trafia do naszych płuc.

Park mój widzę ogromny

Po tych mrożących krew w żyłach statystykach wracam do górek czechowskich. W wyobraźni widzę spalone słońcem trawniki w parku 700-lecia. Widzę rozmywanie lessowych wierzchowin, jakiego doświadczono przy budowie parku na Zawilcowej. Czy miasto będzie stać na nawodnienie terenu i obiecywane nasadzenia, alejki, ogródki jordanowskie itd.? Przecież miasto już nie wytrzymuje budżetu przeznaczonego na parki miejskie.

Utrzymanie 13 hektarowego parku Saskiego kosztowało w ubiegłym roku 1,2 mln zł, a jego rewitalizacja, czyli kosmetyka, pochłonęła 13 mln. W przyszłym roku planowana jest modernizacja 30 hektarowego parku Ludowego za 29 mln złotych. A park 700-lecia na górkach ma mieć 70 hektarów. Czy mieszkańcy będą chcieli spłacać kolejne długi miasta?

Walka o dziś i jutro

Przeciwnicy zabudowy górek proponują na całej powierzchni terenu naturalistyczny park z fragmentami przeznaczonymi pod użytki ekologiczne, miejscami przeznaczonymi na sport, rodzinną rekreację i edukację. Tym sposobem zdołamy zachować bioróżnorodność gatunkową i krajobrazową terenu, jak i całego miasta.

Roślinność porastająca górki zatrzymuje wodę. W najcieplejsze lata górki były oazą zieleni wśród wypalonych blokowisk. Park naturalistyczny nie wymagałby wielkich inwestycji i nie byłby kosztowny w utrzymaniu. Tym bardziej, że na ochronę występujących tu zwierząt chronionych na mocy prawa krajowego i Dyrektywy Siedliskowej Unii Europejskiej z roku 1992 będzie można pozyskać fundusze. Na części terenu będzie można stworzyć arboretum, o którym marzył obrońca górek prof. Dominik Fijałkowski.

Przytoczę, co ponad pół wieku temu napisał o górkach wspomniany wcześniej Romuald Dylewski: „w pięknym krajobrazie suchych dolin i wąwozów miał powstać wielki, półnaturalny, ogólnomiejski park”.

Rozumiem, że można mieć różne pomysły na miasto, ale nie można ignorować wyników badań. Nie można też pytać w referendum o to, co regulowane jest nadrzędnym prawem krajowym i unijnym. Wypowiedział się na ten temat w liście do Prezydenta Krzysztofa Żuka Andrzej Szweda-Lewandowski, dyrektor Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Polityka spalonej ziemi

O ile mi wiadomo, najpierw się planuje, a potem przystępuje do realizacji. To, co dzieje się w Lublinie, przypomina mi odcinki czeskiego filmu animowanego „Sąsiedzi”. To polityka spalonej ziemi. Dramat zielonego kiedyś miasta. Mądry Polak po szkodzie – powiadają. Brakuje wciąż kompleksowego pomysłu rozwoju miasta. I nie wystarczą deklaracje, bo ocenie podlegają efekty.

Trzeba też brać pod uwagę, co piszą eksperci. Trzydziestu dziewięciu z nich podpisało się w 2018 roku pod „Planem Adaptacji do zmian klimatu Miasta Lublin do roku 2030”. W wielu miejscach znajdziemy tam informacje o istotnym znaczeniu Górek dla ekosystemu miasta. Eksperci sugerują podjęcie działań „w celu objęcia ochroną ustawową najcenniejszej pod względem przyrodniczym części Górek Czechowskich, które wyróżniają się na tle miasta walorami przyrodniczo-krajobrazowymi oraz pełnią istotne funkcje rekreacyjne dla mieszkańców”.

Obiecałem sobie, że nie wspomnę w tym tekście o chomiku. Żeby nie było, że tylko z powodu tego miłego zwierzątka jacyś ludzie blokują zabudowę górek. Udało mi się!

*Tomasz Buczek,

z wykształcenia biolog (ornitologia i ochrona przyrody), nauczyciel (w liceum i szkole podstawowej), badacz fauny Lublina (w tym ptaki i miejska populacja chomika). Na swoim koncie ma ponad 30 publikacji naukowych, artykuły popularyzatorskie i liczne ekspertyzy przyrodnicze.

Skróty i śródtytuły pochodzą od redakcji

e-Wydanie

Komentarze 1048

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Lublinianin / 24 marca 2019 o 12:22
+24
Polskie prawo zakazuje przeprowadzania referendum w sprawach planowania przestrzennego,ponieważ wynik referendum nie może być niezgodny z prawem.Rada Miasta Lublin łamie prawo i marnotrawi publiczne pieniądze tj.500 tysięcy złotych na organizowanie bezprawnego referendum !!!
Avatar
NIE w referendum / 20 marca 2019 o 07:29
+24
Gdyby w ratuszu był włodarz z prawdziwego zdarzenia dbający o interes publiczny i zdrowie mieszkańców deweloper by się prosił o wykup. Sprzedał by za kilkadziesiąt milionów i jeszcze by zarobił. Teren pod park i tak ciąży, bo podatek.. Mieszkaniówki jest tam z hektar po 300 PLN a byłby jeszcze jakiś hotel jakaś biedronka, no i boiska i korty które są tam w zdecydowanej przewadze. Jak Żukowi na spotkaniach mówili że to deal na jakie 500 baniek to się krzywił i zaprzeczał a teraz sam ratusz takie cyfry podaje. Oj nieładnie. Górki można by odzyskać za niewielką kwotę gdyby była wola. A jest uważam przeciwnie. Przeczuwam, że jest przyklepane jak na targu koni w Piaskach, tylko co innego. Głosuj na NIE - bądź świadomy
Gdyby w ratuszu był włodarz z prawdziwego zdarzenia dbający o interes publiczny i zdrowie mieszkańców deweloper by się prosił o wykup. Sprzedał by za kilkadziesiąt milionów i jeszcze by zarobił. Teren pod park i tak ciąży, bo podatek.. Mieszkaniówki jest tam z hektar po 300 PLN a byłby jeszcze jakiś hotel jakaś biedronka, no i boiska i korty które są tam w zdecydowanej przewadze. Jak Żukowi na spotkaniach mówili że to deal na jakie 500 baniek to się krzywił i zaprzeczał a teraz sam ratusz takie cyfry podaje. Oj nieładnie. Górki można by odzy... rozwiń
Avatar
Gerard / 24 marca 2019 o 12:16
+23
Bolesław Stelmach określił wycięcie 4 lutego 2012 r., 71 drzew w wieku 200-300 lat - (w tym drzewa mającego być uznanym za Pomnik Przyrody) przez parafię przy ul.Ruskiej w Lublinie, z terenu "Starego cmentarza unickiego" Unicka/Walecznych w Lublinie  (przestępczą decyzję wydał UM Lublin w 2011 r.,za którą został skazany przez sad Rejonowy w Lublinie ówczesny dyr.Wydz.Ochr.Środowiska, na śmiesznie niską grzywnę 10 tys.zł.) -  że było to niewiarygodne barbarzyństwo.Parafia przy ul.Ruskiej w Lublinie wycięła te drzewa,bo wymyśliła sobie,że zbuduje supermarket na terenie zabytkowego cmentarza (!!!), będącego w Ewidencji zabytków,a tym samym chronionego na podstawie Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.UM Lublin przygotował MPZP dla terenu "Starego cmentarza unickiego",a Rada Miasta Lublin uchwaliła ten plan, z przeznaczeniem terenu jako zabytkowego cmentarza zamkniętego(nieczynnego).Jest to wg.MPZP -  jako prawa miejscowego opartego na ustawach i Konstytucji - przestrzeń publiczna ogólnodostępna.Taki jest też wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie w sprawie "Dawnego cmentarza unickiego" w Lublinie. Właściciel prywatny,który posiada teren mający znaczenie dla społeczeństwa (pod różnym względem np.kulturowym,przyrodniczym,zdrowotnym itd.) ma ustawowo ograniczane prawo własności w interesie publicznym.Wtedy teren taki jest przestrzenią publiczną,którą właściciel prywatny ma obowiązek udostępniać wszystkim, i o nią dbać w interesie publicznym.Taka sam sytuacja jest z Górkami Czechowskimi.
A teraz ten sam Bolesław Stelmach popiera blokowisko na Górkach i w ulotce wspiera TBV... Musieli dobrze zapłacić:)
 TBV łamie prawa obywatelskie zakazując wstępu na Górki Czechowskie !
 TBV łamie prawa obywatelskie zakazując wstępu na Górki Czechowskie ! rozwiń
Avatar
Gość / 26 marca 2019 o 07:42
+21
Durnie w całym kraju wyrzynaja drzewa,a w drugą stronę nadają temat smogu i kupowania limitu od przekretów UE na CO2. To jest jakiś obłęd .To jest jakaś zemsta na ludzi i rośliny tak jak za komunizm.Czyż tak trudno zrozumieć ,że rośliny utrzymują nas ,ludzi przy życiu?I czy dlatego nie powinniśmy o nich szczególnie dbać? Każdy pracownik administracji i samorządu wchodzący do pracy powinien otrzymać 3 uderzenia gumowym młotkiem/najlepiej w głowę/ dla otrzeźwienia!!!
Avatar
Pytanie / 20 marca 2019 o 07:23
+21
Ja tez popieram  bojkot konsumencki tego dewelopera.  nie zgadzam sie na takie praktyki oparte na trollach i manipulacji reklamowej. Bojkot! !!
Ojeje jakże się boimy ze ekolodzy nie kupią mieszkań od TBV. DO LASU SZAŁAS STAWIAĆ
To fajnie ze sie towarzyszu przyznaliście w ten sposób, żeście z tbv :) nie wstyd wam tak sie podszywać pod mieszkancow??
Ładnie sie koleś z TBV samozaorał:)
 Mam pytanie do tbv, po co nasyłacie trolle na fora internetowe zeby siali dezinformacje? Przeciez te komentarze wynajetych przez was trolli mozna z daleka rozpoznac, fałszem bije na kilometr...
 Mam pytanie do tbv, po co nasyłacie trolle na fora internetowe zeby siali dezinformacje? Przeciez te komentarze wynajetych przez was trolli mozna z daleka rozpoznac, fałszem bije na kilometr... rozwiń
Avatar
NIE w referendum / 20 marca 2019 o 07:19
+21
Nie dla zamiany usług i terenów sportowych na zamknięte blokowisko. tak dla planu. nie w referendum idę na referendum i głosuję na NIE
Avatar
xxx / 26 marca 2019 o 08:10
+20
Bardzo mądry artykuł, mam nadzieję, że komentujący tutaj go czytają, a nie tylko komentują ...
Avatar
NIE w referendum / 20 marca 2019 o 07:28
+20
Ho ho ho trochę lat mam, a ten wynajęty się pod emeryta podszywa. Dziecko by się połapało. Takie metody jak za czasów Gomółki. Jakbym Trybune Ludu czytała. Prawdziwie partyjny hurraotymizm. Czem raz tak, 3 razy Tak. Dzisiaj przewodnią rolę pełnią deweloperzy. Każda działka, skwer czy boisko nada się pod "nowe budownictwo. Powstaja potem takie koszmarki jak Botanik, gdzie w lecie powietrze od stania aż faluje, konstka bauma i żwirek pięknie wszystko, tzn parkingi pokrywają. Każdy domek z innej parafii, a dzieci maja placyk 3 na 3 metry. Nie ma ładu ani składu do Stokrotki idzie się zygzakiem wsród płotów. W planie zagospodarowania są przede wszystkim tereny i urządzenia sportowe i trochę usług których dookoła nie ma. Nie mogę patrzyć na tą nowomowe jak ze starych czasów jakby jakiś komuch to układał. Gorzej bo komuchy bywały różne. A to Jakiś komuch oportunista. Doś tego wciskania kitu. NIE stanowcze nie w tym referendum za które płacę z emerytury. Niech deweloper sobie płaci i w koszty wrzuci . Nie chce na onkologię z powodu smogu. NFZ nie płaci za refundowane leki na raka płuc. Będziecie się w piekle smażyć.
Ho ho ho trochę lat mam, a ten wynajęty się pod emeryta podszywa. Dziecko by się połapało. Takie metody jak za czasów Gomółki. Jakbym Trybune Ludu czytała. Prawdziwie partyjny hurraotymizm. Czem raz tak, 3 razy Tak. Dzisiaj przewodnią rolę pełnią deweloperzy. Każda działka, skwer czy boisko nada się pod "nowe budownictwo. Powstaja potem takie koszmarki jak Botanik, gdzie w lecie powietrze od stania aż faluje, konstka bauma i żwirek pięknie wszystko, tzn parkingi pokrywają. Każdy domek z innej parafii, a dzieci maja placyk 3 na 3 metry. ... rozwiń
Avatar
Gość / 20 marca 2019 o 07:18
+20
NIE dla zamieniania górek na sralnie dla psów i zadeptane śmietnisko. NIE dla kilku tysięcy samochodów. NIE dla większego smogu. NIE dla zamykania klinów powietrznych. NIE dla wyspy ciepła w centrum. NIE dla wizualizacji z 3 blokami. Nie dla osiedla większego od Felina na mniejszym o Felina terenie. NIE dla złej samorządności. NIE dla korków na Willowej i Koncertowej. Powiedz NIE w referendum
Avatar
NIE w referendum / 20 marca 2019 o 21:02
+19
Uwaga dewelotroll judasz zarobił już z 1000 złotych . On nie będzie tego wdychał do wy bo jak tu pisano spamuje z Mordoru w warszawie. Podszywa sie pod mieszkańców. Pisze dla odwrócenia uwagi o parku nie pisać o 4 z 6 wzgórzach z blokowiskiem. nie daj się frajerować .powiedz NIE w referendum
Avatar
gość / 3 kwietnia 2019 o 21:22
-5
Halo, obrońcy? Kto was opłaca? Czy to jest jakiś inny deweloper? Ile wam płacą?
Avatar
Sylwia / 2 kwietnia 2019 o 10:45
-5
Tak dla referendum, tak dla pięknego nowego i czystego parku.
Avatar
Nabucco / 27 marca 2019 o 13:33
+10
Od dawna twierdzę, że skarabeusz to szkodnik. Wygrał kolejne wybory tylko jako anty PiS a ni dobry gospodarz! Teraz rozbestwił się, nie liczy się z nikim i niczym. Ważni są kolesie z firm i urzędnicze klasa próżniacza z cyrkusza! Koniec samowoli, miasto jesr nasze, mieszkańców a bi urzędasów i napływowej wiochy!!!
Avatar
Gość / 26 marca 2019 o 12:31
+13
Nie będzie żadnego parku: gazeta.jawnylublin.pl/deweloperzy-obiecuja-pieniadze-ktore-nie-trafiaja-do-kasy-miasta/
Avatar
xxx / 26 marca 2019 o 08:10
+20
Bardzo mądry artykuł, mam nadzieję, że komentujący tutaj go czytają, a nie tylko komentują ...
Avatar
Gość / 26 marca 2019 o 07:42
+21
Durnie w całym kraju wyrzynaja drzewa,a w drugą stronę nadają temat smogu i kupowania limitu od przekretów UE na CO2. To jest jakiś obłęd .To jest jakaś zemsta na ludzi i rośliny tak jak za komunizm.Czyż tak trudno zrozumieć ,że rośliny utrzymują nas ,ludzi przy życiu?I czy dlatego nie powinniśmy o nich szczególnie dbać? Każdy pracownik administracji i samorządu wchodzący do pracy powinien otrzymać 3 uderzenia gumowym młotkiem/najlepiej w głowę/ dla otrzeźwienia!!!
Avatar
won z #blokowisko700lecia / 25 marca 2019 o 16:28
+18
Skoro ten teren jest tak strategiczny dla miasta to może warto przypomnieć historię jak znalazł się w prywatnych rękach i który prezydent wyraził na to zgodę? Stawiam na wsamraśnego
 teren nigdy nie był własnością miasta. natomiast jeśli pana interesuje w jaki sposób firma tbv ominęła prawo pierwokupu przez miasto za rządów prezydenta Żuka to już tłumaczę. właściciel terenu, spółka Echo, założył spółkę której jedynym majątkiem były Górki Czechowskie, po czym tbv przejęło tą spółkę i w ten sposób stali się właścicielami Górek. normalnie gdbyby Echo chciało sprzedać sam teren, miasto miałoby prawo pierwokupu. 
 teren nigdy nie był własnością miasta. natomiast jeśli pana interesuje w jaki sposób firma tbv ominęła prawo pierwokupu przez miasto za rządów prezydenta Żuka to już tłumaczę. właściciel terenu, spółka Echo, założył spółkę której jedynym majątkiem były Górki Czechowskie, po czym tbv przejęło tą spółkę i w ten sposób stali się właścicielami Górek. normalnie gdbyby Echo chciało sprzedać sam teren, miasto miałoby prawo pierwokupu.  rozwiń
Avatar
Gość / 25 marca 2019 o 11:27
-12
Nie chodzi o wycinanie, ale stworzenie na tej bazie (70 ha
Avatar
Yogi / 25 marca 2019 o 10:52
+9
Skoro ten teren jest tak strategiczny dla miasta to może warto przypomnieć historię jak znalazł się w prywatnych rękach i który prezydent wyraził na to zgodę? Stawiam na wsamraśnego
Avatar
Lublinianin / 24 marca 2019 o 12:22
+24
Polskie prawo zakazuje przeprowadzania referendum w sprawach planowania przestrzennego,ponieważ wynik referendum nie może być niezgodny z prawem.Rada Miasta Lublin łamie prawo i marnotrawi publiczne pieniądze tj.500 tysięcy złotych na organizowanie bezprawnego referendum !!!
Zobacz wszystkie komentarze 1048

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Speed Car Motor Lublin przegrał w Grudziądzu z MRGARDEN GKM, ale zostaje w lidze na kolejny rok

Speed Car Motor Lublin przegrał w Grudziądzu z MRGARDEN GKM, ale zostaje w lidze na kolejny rok 0 8

Speed Car Motor Lublin utrzymał się w światowej elicie na kolejny rok. „Koziołki” przegrały co prawda na wyjeździe z MRGARDEN GKM Grudziądz 38:52, ale uratowała ich wygrana żużlowców z Częstochowy w Gorzowie. Sezon zakończyły na szóstej lokacie

Speed Car Motor Lublin zostaje w PGE Ekstralidze! Zadecydował wynik spotkania Stali z Włókniarzem

Speed Car Motor Lublin zostaje w PGE Ekstralidze! Zadecydował wynik spotkania Stali z Włókniarzem 272 13

Speed Car Motor Lublin utrzymał się w PGE Ekstralidze jeszcze zanim lubelscy zawodnicy wyjechali na tor w Grudziądzu. W Gorzowie Wielkopolskim tamtejsza truly.work Stal zremisowała 45:45 z forBET Włókniarzem Częstochowa. Dzięki temu "Koziołki" nie muszą się już martwić o wynik swojego starcia z MRGARDEN GKM Grudziądz.

Speed Car Motor Lublin - MRGARDEN GKM Grudziądz 38:52. Wyraźna przewaga gospodarzy [zapis relacji na żywo]

Speed Car Motor Lublin - MRGARDEN GKM Grudziądz 38:52. Wyraźna przewaga gospodarzy [zapis relacji na żywo] 13 16

Speed Car Motor Lublin powalczy dzisiaj na wyjeździe z MRGARDEN GKM Grudziądz. Dla żółto-biało-niebieskich jest to niezwykle ważne spotkanie, bo zadecyduje o tym, czy utrzymają się oni bezpiecznie w PGE Ekstralidze. Jednocześnie lublinianie muszą jednak bacznie obserwować to, co dzieje się na torze w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie truly.work Stal podejmuje forBET Włókniarza Częstochowa. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo!

"Nie będziemy się skupiać tylko na samym mieście Lublin, tak jak było to wcześniej". PiS rozpoczął kampanię w Białej Podlaskiej

"Nie będziemy się skupiać tylko na samym mieście Lublin, tak jak było to wcześniej". PiS rozpoczął kampanię w Białej Podlaskiej 42 27

– To są listy śmierci, oczywiście w tym pozytywnym znaczeniu – stwierdził na inauguracji kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości w Białej Podlaskiej poseł Marcin Duszek.

Był bardzo przekonujący. Jego ofiara, żeby stracić pieniądze oszukała nawet kasjerkę w banku

Był bardzo przekonujący. Jego ofiara, żeby stracić pieniądze oszukała nawet kasjerkę w banku 9 9

Prawie 16 tysięcy złotych straciła 55-letnia mieszkanka gminy Nałęczów, która uwierzyła oszustowi podającemu się za policjanta.

Śmiertelny wypadek pod Chełmem. Rowerzysta wymusił pierwszeństwo

Śmiertelny wypadek pod Chełmem. Rowerzysta wymusił pierwszeństwo 0 2

Do tragicznego wypadku doszło w czwartek w miejscowości Depułtycze Królewskie (gm. Chełm).

Małżeństwo zaczęło podejrzewać nianię. Zainstalowali w mieszkaniu kamerę

Małżeństwo zaczęło podejrzewać nianię. Zainstalowali w mieszkaniu kamerę 2 8

W środę, policjanci przyjęli zgłoszenie od mieszkanki Lubartowa o kradzieży z jej mieszkania pieniędzy i biżuterii. Straty oszacowała na 5 tys. złotych.

Wisła Puławy w sobotę gra z liderem tabeli. To będzie zupełnie inny mecz?

Wisła Puławy w sobotę gra z liderem tabeli. To będzie zupełnie inny mecz? 0 1

Poza derbami w weekend jeszcze jedno spotkanie zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Wisła Puławy zagra przed własną publicznością z liderem tabeli – Siarką Tarnobrzeg (godz. 17)

Nowa atrakcja turystyczna koło Kazimierza Dolnego. Inwestor walczy o pozwolenie na budowę

Nowa atrakcja turystyczna koło Kazimierza Dolnego. Inwestor walczy o pozwolenie na budowę 7 11

Wieżę widokową z przeszklonym tarasem chce zbudować w Parchatce właściciel stoku narciarskiego i nowy najemca kawiarni Rynkowa. Sprawa pozwolenia na budowę trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Popularne leki na kaszel wycofane przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego

Popularne leki na kaszel wycofane przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego 0 2

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wstrzymał obrót leków zawierających fenspiryd.

Łęczna zdobyła pieniądze na basen. Ten sam, w którym kąpał się burmistrz

Łęczna zdobyła pieniądze na basen. Ten sam, w którym kąpał się burmistrz 0 3

Lech Włodarski, burmistrz Łęcznej, znów skoczył, ale tym razem po duże dofinansowanie do remontu basenu. Tego samego, w którym wykąpał się w ubraniu, co wzbudziło wątpliwości miejscowego sanepidu.

Avia Świdnik kontra Motor Lublin. Gospodarze muszą się wznieść na wyżyny

Avia Świdnik kontra Motor Lublin. Gospodarze muszą się wznieść na wyżyny 0 15

Derbowego początku nowego sezonu ciąg dalszy. W sobotę, w ramach czwartej serii gier Avia Świdnik zagra u siebie z Motorem Lublin (godz. 17)

Chmielaki Krasnostawskie 2019. Program koncertów i wydarzeń
23 sierpnia 2019, 16:00

Chmielaki Krasnostawskie 2019. Program koncertów i wydarzeń 27 6

Od piątku do niedzieli w Krasnymstawie odbywa się 49. Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów "Chmielaki 2019".

Program TV 23-25 sierpnia 2019. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?

Program TV 23-25 sierpnia 2019. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji? 0 1

Trzecia część "Harry'ego Pottera", kolejna odsłona "X-Men" i kultowe "Gangi Nowego Jorku" to niektóre z filmowych propozycji na weekend. Sprawdź, jakie filmy będzie można zobaczyć w naziemnej telewizji cyfrowej.

Lublin: Gdy właściciele psów zobaczyli nowy wybieg, ich radość zamieniła się w kpiący śmiech

Lublin: Gdy właściciele psów zobaczyli nowy wybieg, ich radość zamieniła się w kpiący śmiech 23 54

Jak to zobaczyłam, to stałam i się śmiałam. A inni psiarze ze mną – tak o urządzonym na Czubach nowym wybiegu dla psów opowiada nasza Czytelniczka. Nie tylko ją zastanawia, dlaczego ogrodzono tak mały teren. Okazuje się, że wszystko rozbiło się o pieniądze.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.