Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

15 marca 2019 r.
12:47

Skarga do WSA na referendum ws. górek. "Normalne życie w tej okolicy będzie niemożliwe"

889 625 A A
Paweł Cegiełko
Paweł Cegiełko (fot. Krzysztof Mazur)

- Dla mnie i moich sąsiadów ma to ogromne znaczenie, czy za oknem mamy teren zielony, czy kolejne bloki. Jest też dla nas bardzo istotne, jak bardzo wzrośnie natężenie ruchu, jeśli powstanie nowe osiedle. Gdy przybędzie kolejne 10 tys. mieszkańców, a wraz z nimi 5 tys. samochodów, to normalne życie w tej okolicy będzie niemożliwe - uważa Paweł Cegiełko, autorem skargi na uchwałę Rady Miasta Lublin

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rozmowa z Pawłem Cegiełko, autorem skargi na uchwałę Rady Miasta Lublin do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

• W imieniu własnym i grupy sąsiadów zaskarżył pan do WSA styczniową uchwałę Rady Miasta Lublin o przeprowadzeniu referendum w sprawie przyszłości górek czechowskich. Pisze pan o naruszeniu szeregu ustaw: o referendum lokalnym, o ochronie przyrody, Konstytucji RP. 

– Jest wiele argumentów poddających w wątpliwość celowość takiego referendum. Nie tylko ja mam wątpliwości, czy rada miasta się z ogłoszeniem referendum za bardzo nie pospieszyła.

• Korzystał pan z pomocy prawnika?

– Nie, z zawodu jestem radcą prawnym. Jestem też mieszkańcem os. Botanik, więc dla mnie i moich sąsiadów ma to ogromne znaczenie, czy za oknem mamy teren zielony, czy kolejne bloki. Jest też dla nas bardzo istotne, jak bardzo wzrośnie natężenie ruchu, jeśli powstanie nowe osiedle. Już dziś w godzinach szczytu na skrzyżowaniu trzeba czekać 4–5 zmian świateł. A gdy przybędzie kolejne 10 tys. mieszkańców, a wraz z nimi 5 tys. samochodów, to normalne życie w tej okolicy będzie niemożliwe. Udusimy się. Zna pani os. Botanik?

• Nie bardzo.

– Wbrew swojej nazwie nie ma ono nic wspólnego z zieloną przestrzenią. Moi znajomi się dziwią, dlaczego mieszkania tutaj mają najwyższe ceny w Lublinie, skoro to tylko same bloki. Z okien mojego mieszkania widzę górki czechowskie od strony ul. Poligonowej. Jeśli na wysoczyźnie od tej strony powstaną 8-piętrowe bloki – a takie plany ma inwestor – to górek już nie zobaczę.

• Często bywa pan na górkach?

– Tam się chodzi z psem, jeździ na rowerze, spotyka sąsiadów. To wcale nie jest tak, jak przedstawia to deweloper, że to „jeden wielki śmietnik”. Owszem, mnie samemu nie raz zdarzyło się tam sprzątać. Kupiłem worki i pozbierałem, ale nie mam czasu, by robić to regularnie, a tam śmieci powinno się zbierać przynajmniej raz w tygodniu. Napisałem też na naprawmyto@lublin.eu. Po dwóch czy trzech tygodniach teren rzeczywiście posprzątano, ale śmietników nie ma do dziś. Najgorsze są rozbite butelki na wejściu na poligon. Psa trzeba tam wziąć na ręce. Mój na szczęście jest mały.

Z sąsiadami uważamy, że to bardzo cenny teren, który wymaga jedynie niewielkiej ingerencji, jak wykoszenie szerszych ścieżek, bo czasem są tak wąskie, że dwie osoby się nie miną. Wykoszenia, a nie zalania betonem czy przysypania żwirem.
Inne nasze sąsiedzkie marzenie to ustawienie tam grilli na wzór miast hiszpańskich czy portugalskich. Dziś ludzie, by upiec sobie kiełbaskę, palą tam ogniska. A potem są pożary.

Co ważne, nasze osiedle nie ma ani jednego obiektu sportowego. Pierwotnie tu, gdzie dziś stoi Stokrotka przy ul. Willowej, było planowane boisko... Do dziś doczekaliśmy się tylko „boiska wyborczego” (tak je nazywamy), które powstało z inicjatywy dzielnicowych radnych. Ale to klepisko z bramkami bez siatek. Może być używane tylko przy słonecznej pogodzie, czyli praktycznie bardzo rzadko.

• Jest pan związany z Lubelskim Ruchem Miejskim czy tzw. ruchem obrońców górek czechowskich?

– Formalnie nie, choć znam większość lubelskich aktywistów. Od nich wiem o kwestiach przyrodniczych i chronionych gatunkach, które podnoszę w swojej skardze. Bo ja osobiście na przyrodzie się nie znam, jestem prawnikiem.

• Chodzi o chomika europejskiego?

– Z pewnością chomik tam jest.

• Widział go pan?

– Nie, ale widziałem nory. I nikt jego obecności na górkach przecież nie kwestionuje. W skardze przywołuję kazus z Alzacji. Francja pozwoliła zabudować 20 proc. terenu, na którym były siedliska chomika. Tymczasem według Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu, na takim terenie nie można budować w ogóle.

Kolejna rzecz to dziko żyjące ptaki. Nie ma wątpliwości, że budowa bloków wypłoszy je z górek. Kuropatwy i bażanty zostaną zastąpione przez gawrony i wróble.

Kwestię roślinności konsultowałem natomiast z profesjonalnym ogrodnikiem.

Z ust osób związanych z budową tzw. Parku 700-lecia padały słowa, że będzie można „zagęścić drzewostan”. Tymczasem tam jest taka gleba, że żadne duże drzewo na niej nie urośnie!

Nie bez znaczenia jest też stan wód gruntowych i fakt, że taka inwestycja w istotnym stopniu gospodarkę wodną górek naruszy. O pozbawieniu tego terenu funkcji napowietrzania miasta nie wspominając.

Ale większość moich argumentów sprowadza się do tego, że nikt nie wie, jak to będzie wyglądało. Są jedynie wizualizacje, a nie projekt!

• Kupiłby mieszkanie na os. Botanik, gdyby pan wiedział o takich planach?

– Nie kupiłbym. Przez podpisaniem umowy dokładnie sprawdziłem, co w przyszłości powstanie w sąsiedztwie. Deweloper oprowadził mnie po najbliższej okolicy tłumacząc, co i gdzie można zbudować. Jeśli chodzi o górki czechowskie, to wówczas była mowa o galerii handlowej i terenach rekreacyjnych, ale tylko na niewielkiej części oraz o przebudowaniu węzła drogowego Willowa–Ducha–Poligonowana koszt inwestora. Zabudowanie blokami 30 ha to pomysł zupełnie nowy.

Dziś jesteśmy też bardzo zaskoczeni tym, jak miasto samo przebudowało skrzyżowanie. Już pomijam fakt, że powstały zaślepione obecnie wjazdy na poligon…

Willowa to nie jest uliczka osiedlowa, ale droga o bardzo dużym znaczeniu komunikacyjnym. Jeżdżą tędy mieszkańcy wielu podlubelskich miejscowości. Oczekiwaliśmy kaskadowego skrzyżowania tam, gdzie się obecnie korkuje. Takie skrzyżowanie powstało, ale… zorientowane prostopadle. To była inwestycja z kilkadziesiąt milionów złotych, kolejnej takiej tu nie będzie.

• Brak dialogu na linii urząd – mieszkańcy?

– Nie pierwszy raz. Skoro tyle osób chce przedstawić swoje argumenty to może należałoby ich wysłuchać? A nie zrobić tak jak prezydent Żuk, który obiecuje, że treść pytania skonsultuje z aktywistami, po czym tego nie robi. Jeszcze wcześniej mówi, że podporządkuje się tym rekomendacjom panelu obywatelskiego, które będą miały 80-proc. poparcie. Po czym gdy 90 proc. członków panelu głosuje za pozostawieniem całego obszaru górek czechowskich w stanie naturalnym, to stwierdza, że się jednak nie podporządkuje i szuka innego rozwiązania. To nie jest w porządku.

• Pana wątpliwości budzi też treść referendalnego pytania.

– Mamy decydować o sprawach, które nie zostały wyjaśnione. Proszę zwrócić uwagę, co się pojawia w przestrzeni publicznej, odkąd wrze kampania referendalna. Deweloper przedstawia nam jedno rozwiązanie: jak zagłosujemy na „tak” to będziemy mieli park. W ogóle nie mówi o blokach. Dlatego jest możliwość zaskarżenia prawdziwości takiej kampanii do Sądu Okręgowego. Gdyby ktoś się tego podjął.

• A pan by się podjął?

– Być może, myślę nad tym.

• Dostał już pan do skrzynki ulotki zachęcające do głosowania na „tak”?

– Ja osobiście jeszcze nie, ale dochodzą do mnie takie głosy z całego miasta. Stąd też wiem o reklamie dewelopera w kinie, czy podczas I-ligowego meczu koszykówki.

• To według pana – jako prawnika – legalne działanie?

– Legalne, ale pod warunkiem, że mówi się prawdę. Kampania referendalna powinna przedstawić problem i wszelkie wątpliwości najszerzej, jak to możliwe, by każdy oddał głos świadomie. A tu mamy do czynienia z manipulacją. To nie jest uczciwe.
Wtedy ludzie zaczęliby się zastanawiać, czy rzeczywiście dostaną park, i kiedy. Przecież w pytaniu referendalnym wyraźnej deklaracji nie ma. Tak duże osiedle będzie powstawać etapami, a park może być za 10 lat, za 30, albo nigdy. Żadnej gwarancji nie mamy.

Proszę też zwrócić uwagę, że w pytaniu wcale nie jest napisane, że miasto dostanie ten teren bezpłatnie i na własność, a jedynie, że inwestor go „przekaże”. Równie dobrze może być tak, że deweloper przekaże ten teren w dzierżawę np. na 10 lat. I każe sobie płacić za to czynsz. Z punktu widzenia treści pytania referendalnego to jak najbardziej możliwe.

e-Wydanie

Komentarze 625

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
czeee / 15 marca 2019 o 13:04
+23
ludzie, przecież to ściema z tym parkiem....czy jakikolwiek inwestor dotrzymał takich pustych obietnic wobec urzędu miasta? czy lecelrc zbudował multikino na zana? czy plaza zbudowała hotel? czy w końcu same lubelskie urzędasy dotrzymały obietnicy danej mieszkańcom że nowa wylotówka na warszawę nie będzie straszyć betonem odwiedzających skansen bo zostanie kompleksowo zasłonięta roślinnością? przecież tak samo będzie z tym pseudo parkiem, to taka wspólna ściema dewelopera i przychylnych mu urzędasów, żeby uspokoić opinię publiczną 
Avatar
bee / 18 marca 2019 o 15:42
+17
deweloper udający troskę o przyrodę - to coś jak lis zatroskany o kury w kurniku :)
Avatar
Lekarz / 5 dni temu o 18:15
+14
Tu nie chodzi tak naprawde o chomicki i widoki ale o nasze zdrowie i życie więc problem jest znacznie poważniejszy. Zamknięcie korytarza przewietrzającego Lublin spowoduje że masowo będziemy chorować na raka i choroby układu oddechowego. Dlaczego ten problem jest pomijany w dyskusjach.???  Kampania informacyjna dla mieszkańców powinna iść w tym kierunku to jest uświadamiania zgubnych skutków zabudowy Górek dla naszego zdrowia , a prawidłowe pytanie referendalne powinno brzmieć: czy chcesz mieć park i zachorować na raka czy wolisz być zdrowy !!
Avatar
Wnerw / 18 marca 2019 o 16:47
+14
Trzeba byc imbelcylem, żeby kupić tą gadkę dewelopera. A mydlenie oczu durnej gawiedzi jakimis alejkami i placem zabaw dla dzieci to dramat. Nie wszyscy mają życzenie zeby pojawiły sie tam bachory, gówniaki i rozhisteryzowane mamusie z wózeczkami. Jedyny teren gdzie mozna puścić luzem psa i miec wszystko gdzies! Mimo ze w mieście poczuć sie swobodnie. Bez kamer, regulaminów, bachorów i konwenansów. "Nie" na referendum!
Avatar
zezem / 15 marca 2019 o 13:04
+14
Panie Pawle.Deweloper wybuduje na 31 ha mieszkania a gdzie będą wybudowane szkoły,przedszkola sklepy przychodnie i cała inna infrastruktura.Powierzchniowo to mające powstać osiedle jest takie jak Tatary.Niech Pan zorientuje się ile jest tam obiektów infrastruktury która musi powstać by mieszkańcy mogli normalnie żyć. Deweloper wie że Ci zmuszą miasto by ta infrastruktura była na terenach niby parku.
Avatar
Gość / 15 marca 2019 o 13:17
+13
Z tym 4 - 5 zmianami świateł to bujda, niemal codziennie przejeżdżam tamtędy i to w godzinach szczytu. Nigdy nie stałem dłużej jak dwie zmiany świateł. Dzisiaj ul. Poligonowa to dwujezdniowa o czterech pasach ruchu, na której ruch jest mikry. Jeśli mieszkańcy os. Botanik narzekają na brak zieleni to nic prostszego niż wziąć przykład z mieszkańców os. Mickiewicza, którzy w nieprawomyślnych czasach peerelu sami sadzili drzewa i zakładali zieleńce, a później o nie dbali w ramach czynów społecznych. Niestety dzisiaj wspólnoty mieszkaniowe zdominowali "roszczeniowcy", którzy zamiast sadzić drzewa wolą stawiać płoty i obsadzać je tujami.
Z tym 4 - 5 zmianami świateł to bujda, niemal codziennie przejeżdżam tamtędy i to w godzinach szczytu. Nigdy nie stałem dłużej jak dwie zmiany świateł. Dzisiaj ul. Poligonowa to dwujezdniowa o czterech pasach ruchu, na której ruch jest mikry. Jeśli mieszkańcy os. Botanik narzekają na brak zieleni to nic prostszego niż wziąć przykład z mieszkańców os. Mickiewicza, którzy w nieprawomyślnych czasach peerelu sami sadzili drzewa i zakładali zieleńce, a później o nie dbali w ramach czynów społecznych. Niestety dzisiaj wspólnoty mieszkaniowe zdomi... rozwiń
Avatar
B... / 15 marca 2019 o 13:16
+13
A jak ten pan kupował mieszkanie to nie zastanowiło to że komuś jego blok widok zasłonił?
Avatar
DJ / 15 marca 2019 o 15:18
+12
Tak to już jest jak się żyje w mieście. Dziś sąsiadów nie masz ale jutro możesz mieć. Ten Pan to chyba do Lublina przyjechał ze wsi, skoro tak go to dziwi?
 Albo z lepianki pod Sosnowcem.
Avatar
Gość / 15 marca 2019 o 13:05
+12
Stop TBV! Zapraszamy na Paganiniego12! Postawili budowlaną kolubrynę zasłaniając ludziom wspaniałą panoramę Lublina. To samo zrobią z górkami!
Avatar
Gość / 6 dni temu o 10:38
+11
Nie będzie żadnego parku: gazeta.jawnylublin.pl/deweloperzy-obiecuja-pieniadze-ktore-nie-trafiaja-do-kasy-miasta/
Avatar
Lekarz / 5 dni temu o 18:15
+14
Tu nie chodzi tak naprawde o chomicki i widoki ale o nasze zdrowie i życie więc problem jest znacznie poważniejszy. Zamknięcie korytarza przewietrzającego Lublin spowoduje że masowo będziemy chorować na raka i choroby układu oddechowego. Dlaczego ten problem jest pomijany w dyskusjach.???  Kampania informacyjna dla mieszkańców powinna iść w tym kierunku to jest uświadamiania zgubnych skutków zabudowy Górek dla naszego zdrowia , a prawidłowe pytanie referendalne powinno brzmieć: czy chcesz mieć park i zachorować na raka czy wolisz być zdrowy !!
Avatar
NIE / 5 dni temu o 11:30
+10
Brawo panie Cegiełko. argumentem w łęb deweloperską hydrę. Nie dla bloków NIE w referendum
Avatar
Gość / 5 dni temu o 02:01
-9
Brawo dla PARKU! Co wy piszecie jakiś facet ustawia całe miasto pod swój widok z okna?!
Avatar
Gość / 6 dni temu o 22:48
+5
Brawo pani Cegielko. Nikt nie przejmuje sie tym marnym trollem. Wszyscy go znają. Nic nie umie wic obraza. Nrawo
Avatar
Opat / 6 dni temu o 18:13
-12
propagandziści tbv bojąsię prawdy, boją się tej jednej rzeczy. zadajmy sobie pytanie dlaczego referendum ogłoszono akurat teraz, kiedy nadal trwają prace nad najnowszą inwentaryzacją gatunków roślin, owadów, ptaków i ssaków na Górkach? ani deweloper ani ratusz nie chcą dopuścić do tego żeby mieszkańcy dowiedzieli się jak wielka bioróżnorodność gatunków występuje na Górkach. jak wiele na Górkach znajduje się gatunków prawnie chronionych, objętych ochroną całkowitą i częsciową. jak wiele jest na Górkach roślin leczniczych (168 gatunków!!!) i miododajnych. tbv i ratusz prowadzą politykę faktów dokonanych. wydaje się im, że zdążą zniszczyć ekosystem Górek i nikogo to nie obejdzie. wszystko miało być załatwione po cichu i pewnie tak by się stało, gdyby nie ciągle rosnąca grupa obrońców Górek. na Górki buldożery wjechałyby już rok temu i pozamiatane. no cóż okazuje się że nawet jeśli ktoś ma kieszenie wypchane kasą nie zawsze wszystko idzie po jego myśli!
  Gwiżdżę na tą całą przyrodę. Takie łekologiczne gadki może połechtają japiszońskie paniusie, które zamiast chłopa wolą mieć psa w domu (czasem i pseudopsa, bo świnka morska od takiego większa). Nie będę litować się nad badylami i szczurami. Jak komuś pomyliła się dżungla z miastem to jego problem. 
  Gwiżdżę na tą całą przyrodę. Takie łekologiczne gadki może połechtają japiszońskie paniusie, które zamiast chłopa wolą mieć psa w domu (czasem i pseudopsa, bo świnka morska od takiego większa). Nie będę litować się nad badylami i szczurami. Jak komuś pomyliła się dżungla z miastem to jego problem.  rozwiń
Avatar
Gość / 6 dni temu o 10:44
-12
Większość moich znajomych przychylnie patrzy na pomysł parku, więc zastanawia mnie kto tak się sili na te wszystkie negatywne komentarze, coś musi być na rzeczy
Avatar
Gość / 6 dni temu o 10:38
+11
Nie będzie żadnego parku: gazeta.jawnylublin.pl/deweloperzy-obiecuja-pieniadze-ktore-nie-trafiaja-do-kasy-miasta/
Avatar
Kro pidło / 18 marca 2019 o 21:50
0
Trzeba byc imbelcylem, żeby kupić tą gadkę dewelopera. A mydlenie oczu durnej gawiedzi jakimis alejkami i placem zabaw dla dzieci to dramat. Nie wszyscy mają życzenie zeby pojawiły sie tam bachory, gówniaki i rozhisteryzowane mamusie z wózeczkami. Jedyny teren gdzie mozna puścić luzem psa i miec wszystko gdzies!  Mimo ze w mieście poczuć sie swobodnie. Bez kamer, regulaminów, bachorów i konwenansów. "Nie" na referendum!
 Spokojnie, to w większości najemnicy, którzy po powrocie do domu uczą swoje dzieci tolerancji, niezależności, wolności słowa i miłości do innych. Nie daj się sprowokować, bo wyjdzie na to, że wszystkie one są już za życia świeci...
 Spokojnie, to w większości najemnicy, którzy po powrocie do domu uczą swoje dzieci tolerancji, niezależności, wolności słowa i miłości do innych. Nie daj się sprowokować, bo wyjdzie na to, że wszystkie one są już za życia świeci... rozwiń
Avatar
ha ha ho ho / 18 marca 2019 o 21:47
+8
Hahaha.. nie budujmy nic bo Pan za oknem w środku miasta oczekuje lasu :)
 Ten "las" jest tam wpisany od 19 lat.
Avatar
histor ja / 18 marca 2019 o 21:46
+7
Ale histeria! A ja się dziwiłem dlaczego 20 lat temu miasto nie skorzystało z prawa pierwokupu.... Nie byłoby problemu, ale jak widać chodzi właśnie o to, by problem był.
 Misto nie skorzystało, czy odradził to "ratuszowi" ówczesny szef lubelskiej delegatury MSP, dr Krzysztof Żuk?
Zobacz wszystkie komentarze 625

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Do wymarzonych szkół dostaną się tylko najlepsi". Będą nowe zasady naboru do szkół średnich w Lublinie

"Do wymarzonych szkół dostaną się tylko najlepsi". Będą nowe zasady naboru do szkół średnich w Lublinie 0 1

Na prośbę rodziców władze Lublina zmienią zasady tegorocznego naboru do szkół średnich. Rodzice prosili, by każdy uczeń mógł składać dokumenty w dowolnej liczbie szkół, a nie tylko w trzech. Ratusz zgadza się na pięć.

Konkurs plastyczny z nagrodami!

Konkurs plastyczny z nagrodami! 0

Już po raz siódmy organizowany jest konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży promujący efekty realizacji unijnych projektów. Prace można składać do 19 kwietnia.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 25 marca 2019 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 25 marca 2019 r. 0 0

Polska – Łotwa 2:0. Jesteśmy liderami grupy G
film

Polska – Łotwa 2:0. Jesteśmy liderami grupy G 0 1

W drugim meczu eliminacji do Euro 2020 Polska pokonała na PGE Stadionie Narodowym Łotwę 2:0. Oba gole „Biało-Czerwoni” zdobyli po przerwie, a ich autorami byli Robert Lewandowski i Kamil Glik

Zamość: Szkoły kuszą kandydatów podczas dni otwartych [zdjęcia]
galeria

Zamość: Szkoły kuszą kandydatów podczas dni otwartych [zdjęcia] 0 0

W minionym tygodniu na dzień otwarty zaprosiły I LO w Zamościu oraz w Zespole Szkół Mundurowych w Zamościu.

Puławy: Licealiści sadzą drzewka przy szkołach i przedszkolach
galeria

Puławy: Licealiści sadzą drzewka przy szkołach i przedszkolach 0 0

Grupa uczniów II LO im. Komisji Edukacji Narodowej zasadziła drzewka przy miejskich szkołach podstawowych i przedszkolach. Dzięki nim, dzieci dowiedziały się także o tym, jak ważna jest segregacja śmieci, recykling oraz znaczenia zieleni dla środowiska.

To jedna z największych inwestycji w mieście. Tak będzie wyglądać kompleks basenów [zdjęcia z budowy, wizualizacje]
galeria

To jedna z największych inwestycji w mieście. Tak będzie wyglądać kompleks basenów [zdjęcia z budowy, wizualizacje] 40 3

Budowa kompleksu basenów idzie zgodnie z planem. Ściany krytej pływalni widać już zza ogrodzenia placu budowy. Za nieco ponad miesiąc budowa zasadniczej konstrukcji budynku basenów krytych zostanie zakończona i rozpoczną się kolejne roboty budowlano-instalacyjne.

Nie czekają, aż ktoś posprząta Lublin, tylko robią to sami. Już po raz trzeci, a będą kolejne akcje [zdjęcia]
galeria

Nie czekają, aż ktoś posprząta Lublin, tylko robią to sami. Już po raz trzeci, a będą kolejne akcje [zdjęcia] 233 8

Już po raz trzeci grupa ochotników sprzątała w sobotę zaśmiecone zakątki Lublina. Skrzyknęli się przez internet i zapowiadają kolejne porządki w najbliższą sobotę. Dołączyć może każdy, kto ma czas i chęci.

Nocne ABeCadło. Te litery powstają z myślą o Nocy Kultury
galeria

Nocne ABeCadło. Te litery powstają z myślą o Nocy Kultury 0 0

Noc Kultury będzie w tym roku z 1 na 2 czerwca. Są miejsca w mieście gdzie już trwają przygotowania.

Wisła II – Granit 2:0. Pozostałe wyniki lubelskiej klasy okręgowej

Wisła II – Granit 2:0. Pozostałe wyniki lubelskiej klasy okręgowej 1 5

Udany mecz młodych puławian. Podopieczni Roberta Złotnika pokonali 2:0 Granit Bychawa

Spontaniczna akcja ekologiczna w Poniatowej. "Trochę pracy włożone i aż miło na duchu"
Alarm 24
galeria

Spontaniczna akcja ekologiczna w Poniatowej. "Trochę pracy włożone i aż miło na duchu" 79 4

– Wspólnie z kolegą charytatywnie zrobiliśmy małą akcję „zielona Poniatowa”. Efekty na zdjęciu. Trochę pracy włożone i aż miło na duchu. Apel do wszystkich brudasów sprzątajcie po sobie w lesie śmiecie. Zachęcamy do podobnych akcji – napisał do nas Czytelnik i wysłał zdjęcia robione przed akcją i po.

Tomasovia - Polesie 0:0. Obie drużyny mogły wygrać

Tomasovia - Polesie 0:0. Obie drużyny mogły wygrać 0 0

Długo Tomasovia toczyła wyrównany bój z Polesiem. Spotkanie nabrało rumieńców w ostatnim kwadransie. Mogli wygrać jedni, mogli drudzy, ale nikomu nie udało się ostatecznie strzelić zwycięskiego gola

Galeria Chełm z kamieniem węgielnym. Zakupy za rok

Galeria Chełm z kamieniem węgielnym. Zakupy za rok 5 1

Prace na budowie trwają od miesiąca ale kamień węgielny pod budowę Galerii Chełm wmurowano w piątek.

Omega  – Tanew  5:5. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Omega – Tanew 5:5. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej 1 0

Takich emocji w Starym Zamościu przewidzieć nie mógł nikt. Tamtejsza Omega i Tanew Majdan Stary rozegrały iście szalone zawody zakończone hokejowym remisem 5:5, a po końcowym gwizdku obie strony odczuwały duży niedosyt

Będzie nowy starosta kraśnicki? "Temat zmiany rzeczywiście jest dyskutowany"

Będzie nowy starosta kraśnicki? "Temat zmiany rzeczywiście jest dyskutowany" 29 12

Może się to stać już w środę, na najbliższej sesji Rady Powiatu. Zarówno obecny starosta jak też wymieniany na jego następcę nie chcą komentować tej sprawy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.