Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

16 lipca 2021 r.
19:32

Skargi, kontrole i komunikaty. Co się dzieje w spółdzielni?

0 1 A A
Przy wjeździe do Świdnika, u zbiegu al. Jana Pawła II, Solidarności i Lotników Polskich, jest billboard, który odnosi się do wyników głosowań spółdzielców na Walnym Zgromadzeniu, wzywający zarząd i radę nadzorczą spółdzielni do dymisji
Przy wjeździe do Świdnika, u zbiegu al. Jana Pawła II, Solidarności i Lotników Polskich, jest billboard, który odnosi się do wyników głosowań spółdzielców na Walnym Zgromadzeniu, wzywający zarząd i radę nadzorczą spółdzielni do dymisji (fot. Piotr Michalski)

Straszenie, szczucie i poniżanie – tak atmosferę w pracy w Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdniku określają niektórzy pracownicy, a także osoby, które w spółdzielni już nie pracują. Spotkali się z nami. W przeciwieństwie do władz. Mimo kilku prób kontaktu, zarówno prezes spółdzielni Katarzyna Denis jak też przewodniczący rady nadzorczej Konrad Sawicki milczą. Tymczasem w spółdzielni trwa kontrola inspekcji pracy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Pani prezes od początku wprowadzała nerwową atmosferę – opowiada nam jeden z byłych pracowników Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdniku. – Stwierdziła też, że w Pegimeku (miejska spółka – przyp. aut.) również są zwolnienia, że w spółdzielni nikt nas nie trzyma, że są osoby na nasze miejsce.

– Padło też stwierdzenie, że jesteśmy rodem z PRL – dodaje osoba, która cały czas pracuje w spółdzielni.

– Pani prezes wyrażała się negatywnie o swoich poprzednikach. Dodam tylko, że chodzi o czasy, kiedy Spółdzielnia Mieszkaniowa w Świdniku funkcjonowała bardzo dobrze. Była jedną z lepiej zarządzanych spółdzielni w Polsce. Zdaniem pani prezes czasy przed nią, to było jak za króla Świeczka. Przedpotopowe.

– Czujemy się jak idioci, niedouczeni, bez żadnego doświadczenia. To bardzo poniżające – żalą się nasi rozmówcy.

Kilkanaście osób, z którymi się spotkaliśmy, boi się mówić pod nazwiskiem. Przeraża ich wizja zemsty. Ci którzy jeszcze pracują obawiają się, że szybko mogą stracić pracę. Niektóre z osób nie kryją emocji. Są tacy, którzy opowiadając mieli łzy w oczach.

Początki

30 lipca 2018 r. miejska radna Katarzyna Denis zaczyna kierować Spółdzielnią Mieszkaniową w Świdniku. Nieco ponad rok później, 22 sierpnia 2019 r. Związek Zawodowy Pracowników Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdniku a także Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdniku skierowali pismo do rady nadzorczej spółdzielni by wyjaśnić „nieścisłości związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi przez ówczesny zarząd”. O sprawie został też poinformowany szef lubelskiej „Solidarności”.

„Wyjaśniamy co następuje: od stycznia br. część pracowników jest dyskryminowana przez nierówne traktowanie w zatrudnianiu oraz uniemożliwianie awansu mimo podnoszonych kwalifikacji zawodowych. Pracownicy są oskarżani o rozsiewanie plotek na temat ówczesnego zarządu, co nie jest poparte żadnymi dowodami” – czytamy w piśmie. Jest też mowa o zastraszaniu i poniżaniu pracowników. „‘Niewygodni’” dla zarządu pracownicy są odsuwani od wszelkich wspólnych wydarzeń związanych ze spółdzielnią (…) Część pracowników jest lub było na długich zwolnieniach lekarskich z powodu mobbingu jaki stosuje wobec nich zarząd”. I dalej: „Zarząd dzieli pracowników na „obozy” skłócając ich pomiędzy sobą poprzez udzielanie pracownikom z „obozu” zarządu wysokich premii. Przekroczenie funduszu płac rekompensuje działaniami zmierzającymi do likwidacji stanowisk pracy.”

– Premie wybrańcy otrzymywali regularnie co kwartał, pozostali byli notorycznie pomijani – precyzuje jedna z pracownic.

Mariusz Wilk, miejski radny ze Świdnik Wspólna Sprawa Osoba wybrana do bycia radnym miejskim to osoba obdarzona zaufaniem publicznym. Informacje jakie docierają do nas o prezes Spółdzielni Mieszkaniowej i radnej miejskiej Katarzynie Denis są wielce niepokojące. Konflikt z pracownikami, zamieszanie wokół głosowań (nad uchwałami Walnego Zgromadzenia – przyp. aut.) i wiele innych niejasności sprawiają, że to zaufanie stoi pod wielkim znakiem zapytania. Czy faktycznie osoba, która wzbudza aż tak skrajne emocje i wątpliwości powinna pełnić nadal funkcję radnej już nie mówiąc o byciu prezesem spółdzielni mieszkaniowej? Z anonimów, pisma związków zawodowych oraz doniesień medialnych jasno wynika, że działania Katarzyny Denis już od dłuższego czasu odbijają się na np. zdrowiu pracowników. I tu dziwię się burmistrzowi Waldemarowi Jaksonowi, który nie wyciągnął wobec niej żadnych konsekwencji. Należy do jego klubu i „firmuje” tym samym jego osobę. Jej decyzje jak chociażby wymówienie lokalu częściowo miejskiej spółce Remondis są jawnym działaniem na szkodę naszej gminy i na brak kompetencji do bycia zarówno radną jak i prezesem.

Niezrozumiałe i problemowe

Zgłaszane przez pracowników dwa lata temu problemy pozostały bez odpowiedzi. Zdaniem naszych rozmówców od tamtego czasu konflikt narastał.

– Nam nieodparte wrażenie, że pani prezes posługuje się kompletnie niezrozumiałym językiem. Nie znam drugiej takiej osoby, która mówi, a raczej krzyczy dużo, ale z tego nic nie wynika. Efekt jest taki, że nie wiem czego dotyczyła rozmowa i co pani prezes chciała mi zakomunikować – opisuje jedna z wieloletnich pracownic spółdzielni. – Myślę, że to wynika z niekompetencji, która jest przysłaniana słowotokiem.

– Pewne sytuacje są nad wyraz wyolbrzymiane, urastają do mega problemu – opowiada kolejna z pracownic. – Błędy, które mogą się zdarzyć każdemu kończą się wezwaniem na dywanik i w obecności przełożonych jest drwienie i szydzenie z osoby, która popełniła błąd. A przecież każdemu może się to zdarzyć, zwłaszcza w sytuacji ogromnego stresu.

– Tymczasem np. do działu techniczno-inwestycyjnego były przyjmowane osoby dalece niekompetentne, nie miały nic wspólnego z tym działem np. z rozliczeniem mediów – zwraca uwagę kolejny z naszych rozmówców. – Poza tym pani prezes przenosi pracowników z miejsca w miejsce bez żadnego wcześniejszego przeszkolenia.

Dezorganizacja pracy

– Przenoszenie pracowników wprowadza chaos i dezorganizuje pracę. Co później odczuwają spółdzielcy, bo coś nie jest zrobione na czas a powinno – podaje przykład kolejny z pracowników. – Przenoszenie odbywa się bez żadnego wcześniejszego uprzedzenia. Po prostu ktoś przychodzi do pracy i dowiaduje się, że został skierowany gdzie indziej, często jest to funkcja poniżej jego kompetencji i doświadczenia, tylko dlatego, że czymś podpadł. Nie ma nawet czasu aby przekazać innej osobie obowiązki.

– Totalną głupotą było otwarcie nowego działu konserwacji i remontów, do którego zostali poprzenoszeni konserwatorzy z trzech administracji – dodaje kolejna z osób pracujących w świdnickiej spółdzielni. – Administracje zostały tylko z gospodarzami rejonów. To bardzo wydłuża czas pracy. Przykładowo wcześniej, jak było zgłoszenie do administracji o awarii – np. nieszczelność instalacji grzewczej, to kierownik lub administrator wysyłał na miejsce konserwatora. Teraz zgłoszenie musi zostać wysłane do tego nowego działu, gdzie jego przełożony je przyjmuje i po uzyskaniu zgody wysyła pracownika na awarię. Droga wydłuża się dwukrotnie. Efekt? Telefony się rozdzwaniają. Bo spółdzielcy są sfrustrowani i niezadowoleni czasem realizacji zlecenia.

– Na polecenie pani prezes zrobiono porządki u konserwatorów. A dodatkowo w jednej z administracji pomieszczenia zostały wręcz gruntownie wyczyszczone i odmalowane. Po czym okazało się, że konserwatorzy zostali przeniesieni do nowego działu. A pomieszczenia świecą pustkami do dziś. To kolejny przykład niegospodarności zarządu – dodaje kolejny z pracowników.

Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika Z Katarzyną Denis odbyłem nieformalną rozmowę. Wysłuchałem tego co miała do powiedzenia w sprawie pracowników Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdniku. Z drugiej strony miałem pisma od pracowników i związkowców, którzy nakreślili w nich sytuację. Relacje obu stron są różne. Uważam, że tym tematem powinna zająć się inspekcja pracy, która ma kompetencje. aby zajmować się sprawami związanymi z mobbingiem. W dalszej kolejności powinien to być sąd pracy. Jako burmistrz miasta nie mam możliwości aby profesjonalnie zająć się tym problemem. Nie mam też żadnej mocy sprawczej, aby wypływać na decyzje podejmowane zawodowo przez radnych z mojego klubu. Na marginesie dodam, że mój komitet wyborczy jest szeroką koalicją kilku ugrupowań, nie tylko jednego. Oprócz tego, czy analogicznie do sytuacji związanej z radną Katarzyną Denis nie powinienem zainteresować się też sprawami formalno-prawnymi innych radnych z mojego klubu albo nawet wszystkich radnych? Może na innych też są skargi? Problem w tym, że to absolutnie nie leży w kompetencjach burmistrza. Nie mam też żadnych prawnych możliwości aby takie problemy rozwiązać.

Skargi

– Kiedy informowaliśmy, że te zmiany nie są dobre, że zwiększa się liczba zadań do wykonania przy mniejszej obsadzie usłyszeliśmy od pani prezes, że ona nas reaktywuje, że będziemy chodzić jak zegarki – opisuje kolejny z naszych rozmówców.

– W takich sytuacjach pojawia się krzyk – akcentuje kolejna z pracownic. – Agresja i krzyk są spowodowane tym, że pani prezes czegoś nie wie.

– Dla pani prezes nigdy nie ma dobrych odpowiedzi na zadane przez nią pytania – dodaje kolejna z osób. – Wzywa ludzi na dywanik, a spotkania nagrywa. To tzw. wysłuchanie pracownika. Nikt nie protestuje, bo większość się boi. Nie wiadomo co dalej dzieje się z tymi nagraniami – dodaje kolejna z osób.

– Pani prezes nie szanuje ludzi. Powtarzają się sytuacje, kiedy umowy czasowe nie są przedłużane aż do ostatniej chwili. Osoby, którym kończy się taka umowa praktycznie do ostatniego dnia nie wiedzą czy będą dalej pracować czy nie – podkreśla nasza rozmówczyni.

– Odebrałam to jako granie na moich uczuciach – przyznaje jedna z osób. – Praca w spółdzielni to nie jest zbiór truskawek, że do końca nie wiadomo kiedy skończą się owoce i czy następnego dnia będzie jeszcze praca.

Poprawianie

Pracownicy opowiadają, że czasem dochodzi o wręcz absurdalnych sytuacji. – Pewne rzeczy urastają do problemu niemal życia i śmierci – porównuje jedna z osób, z którymi się spotkaliśmy.

– Dla pani prezes było niezmiernie ważne prawidłowe położenie płytek na ścianach czy podłodze i dopracowanie fug. Osobiście doglądała te prace – podaje przykład jedna z pracownic.

– Pani prezes przygotowane przez nas pisma potrafi sprawdzać jak w szkole. Poprawiać stylistycznie, dostawiać przecinki, niestety często robi to błędnie – podaje przykład jedna z pracownic.

– To szkalowanie, poniżanie to nie jest tylko problem konkretnych pracowników, ale problem całych rodzin. To wszystko odbija się na relacjach w domu – dodaje jeden z pracowników. – Wracamy po pracy i musimy odreagować stres. Wali się nam cały świat. Nie mogę pojąć, jak można w ten sposób traktować pracownika, żeby musiał szukać pomocy u specjalistów.

– Pani prezes była nastawiona „anty” do osób, które pracowały jeszcze za poprzedniego zarządu. Byłem w tej grupie – przyznaje jeden z mężczyzn. – Byłem napiętnowany na osobistych spotkaniach z panią prezes. Musiałem się tłumaczyć po co coś robię i dlaczego. To, co powiedziałem i tak było złą odpowiedzią. Po chwili dodaje: Zdiagnozowano u mnie depresję.

Edyta Lipniowiecka, radna powiatu świdnickiego z Świdnik Wspólna Sprawa Przede wszystkim szkoda mi pracowników świdnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Miałam okazję porozmawiać z kilkoma osobami na temat sytuacji i atmosfery jaka ma tam miejsce od blisko już 3 lat. Z ich opisu wyłania się naprawdę niezbyt przyjemny, wręcz smutny obraz. Nie mam żadnych powodów by im nie uwierzyć. Potwierdzeniem są dla mnie chociażby sprawy sądowe o bezprawne zwolnienia. Równie przykre jest to, że ta nerwowa atmosfera oraz te wszystkie rotacje wśród pracowników, odejścia i zwolnienia bezpośrednio odbijają się również na spółdzielcach. Mam wrażenie, że w spółdzielni panuje chaos jakiego nigdy nie było. Czy winna jest prezes Katarzyna Denis czy rada nadzorcza z Konradem Sawickim na czele, która powinna panować nad działaniami zarządu? Nie będę wskazywać winnego. Jedno wiem na pewno to powinno się zmienić jak najszybciej a osoby odpowiedzialne, dla dobra mieszkańców i pracowników, powinny czym prędzej odejść ze spółdzielczych władz.

Kolejna skarga

– Sprawy byłych trzech pracowników trafiły do sądu pracy. W dwóch są już wyroki, jedna zakończyła się ugodą – mówi jedna z  naszych rozmówczyń. – Wcześniej usłyszeliśmy od osób, z którymi się w tej sprawie konsultowaliśmy, że albo powinniśmy się zwolnić, albo przystosować do sytuacji. Oczywiście: każdy z nas może też złożyć pozew do sądu o mobbing. Dlatego zdecydowaliśmy się też nagłośnić nasz problem m.in. w mediach.

Pod koniec maja br. pracownicy spółdzielni skierowali kolejne pismo do członków rady nadzorczej, ale też m.in. do Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, burmistrza Świdnika, starosty świdnickiego a także miejskich radnych i inspekcji pracy.

W piśmie jest mowa m.in. o sposobie komunikowania się prezes Katarzyny Denis z pracownikami, „przekazywania poleceń służbowych, częste zmiany podejmowanych decyzji – donośnym głosem, najczęściej przechodzącym w krzyk – spowodowały, że spora grupa spośród nas przebywa lub przebywała na zwolnieniach lekarskich od lekarza psychiatry” – napisali pracownicy.

Na koniec stwierdzają: „Uważamy, że jedynym wyjściem dla dobra pracowników i spółdzielców będzie natychmiastowe odwołanie Pani Katarzyny Denis ze stanowiska Prezesa Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdniku”.

Kontrola

Nasi rozmówcy relacjonują, że po nagłośnieniu problemu chwilowo się uspokoiło. – Pytanie tylko na ile to wystarczy? Krew musi być. Dlatego powrót do tego co było, to tylko kwestia czasu – przewiduje jedna z wieloletnich pracownic.

– Niestety po powrocie pani prezes ze zwolnienia lekarskiego już się zaczęło – dodaje jedna z pracownic, z którą rozmawialiśmy dwa dni temu.

W Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdniku obecnie trwa kontrola Okręgowej Inspekcji Pracy w Lublinie. – Z uwagi na fakt, że kontrola nie została jeszcze zakończona, szczegółowe informacje o zakresie kontroli, ustaleniach dokonanych podczas kontroli i ewentualnych środkach prawnych skierowanych przez inspektora pracy, zostaną udostępnione po zakończeniu postępowania kontrolnego – odpisała na nasze zapytania Małgorzata Wojda, okręgowy inspektor pracy w Lublinie.

Odpowiedzi brak

Po raz pierwszy z prezes SM w Świdniku Katarzyną Denis, spróbowaliśmy skontaktować się telefonicznie 3 lipca, aby umówić się na spotkanie. Bezskutecznie. Katarzyna Denis przekazała nam, że przebywa na zwolnieniu lekarskim i poprosiła o przesłanie pytań. Zrobiliśmy to 5 lipca. Odpowiedzi, mimo próśb, nie otrzymaliśmy.

Próbowaliśmy skontaktować się także z przewodniczącym rady nadzorczej Konradem Sawickim, który jest także radnym sejmiku województwa, także bezskutecznie. Nie odbierał telefonu, nie odpisał też na smsy. W nawiązaniu kontaktu nie pomógł również telefon do szpitala w Parczewie, gdzie Sawicki pełni funkcję dyrektora. W sekretariacie dowiedzieliśmy się, że jeśli nie dzwonimy w sprawie szpitala to nikt nas z dyrektorem nie połączy.

Komunikaty

Władze spółdzielni w wydanych dotychczas komunikatach zaprzeczają jakoby istniał jakiś pracowniczy problem. „Wszelkie wewnętrzne akty prawne wymagające akceptacji Związków Zawodowych, taką akceptację zyskały. Związki Zawodowe nie wniosły żadnych zastrzeżeń. Ponadto Związki Zawodowe nie zgłaszały żadnych spraw pracowniczych w okresie ostatnich dwóch lat” – czytamy w jednym z nich. W stanowisku jest też mowa, że spółdzielnia była już kontrolowana przez inspekcję pracy (jesień 2020 r.) a w kwietniu i maju br. przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych „Obie kontrole dotyczyły również spraw pracowniczych. W obszarze pracowniczym żadnych uchybień nie stwierdzono.”

Pojawiające się zarzuty ze strony pracowników są określane w piśmie jako „insynuacje”.

Zgłoszenie do prokuratury

W stanowisku jest też mowa o tym, że żadna sprawa o mobbing nie została złożona do sądu pracy. „A tym samym żadna nie jest rozpatrywana”. Jest też ostrzeżenie, że w związku z „rozpowszechnianiem nieprawdziwych informacji na temat Spółdzielni Mieszkaniowej w Świdniku” w czerwcu „zostało złożone do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez osoby będące autorami korespondencji.” (chodzi o pisma, które otrzymali też dziennikarze – przyp. aut.)

– Zawiadomienie w tej sprawie złożył przewodniczący rady nadzorczej spółdzielni – potwierdza Agnieszka Kępka, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie. – Dotyczyło oczerniania spółdzielni w e-mailach. Wszczęto postępowanie w kierunku zniesławienia. Zleciliśmy policji przesłuchanie świadków. Postępowanie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Świdniku.

„Przez cały okres zatrudnienia powódki pracodawca nie miał zastrzeżeń, ani uwag co do wykonywanej przez nią pracy. Powódka nie była też karana karami porządkowymi. Jednocześnie, o ile bezpośredni przełożeni cenili pracę powódki, o tyle prezes Spółdzielni nie podzielała tej opinii, formułując wobec (imię i nazwisko-red.) zarzuty nie związane z pracą i pozbawione merytorycznej treści (…)*

„(…) Powódki nie poinformowano, dlaczego to właśnie z nią rozwiązano umowę o pracę (…)*

Obowiązki zwolnionej powierzono jej podwładnej, która „miała przy tym niższe od niej kwalifikacje i mniejsze oświadczenie zawodowe (…)”.

(…) u podstaw zwolnienia powódki mogły lec osobiste uprzedzenia i niechęć do pracownika części osób z kadry zarządzającej (…)”.*

*Cytaty z uzasadnienia wyroku sądu pracy, który zapadł w sprawie jednej z byłych pracownic

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 1

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Kroll / 16 lipca 2021 r. o 22:51
+7
Świdnik - miasto niespełnionych obietnic, Eldorado awiacji. Oszukanych obywateli karmiących się dobrobytem wypracowanym w Lublinie rządzonym przez znienawidzone PO. Ale kasa nie śmierdzi. Szkoda ze moralność na poziomie "0" i uwielbienia kłamstw rządzących. Ktoś chyba powiedział mieszkańcom tego miasta że są wybrani. Tylko do czego? Do oszukiwania samych siebie?
Avatar
Kroll / 16 lipca 2021 r. o 22:51
+7
Świdnik - miasto niespełnionych obietnic, Eldorado awiacji. Oszukanych obywateli karmiących się dobrobytem wypracowanym w Lublinie rządzonym przez znienawidzone PO. Ale kasa nie śmierdzi. Szkoda ze moralność na poziomie "0" i uwielbienia kłamstw rządzących. Ktoś chyba powiedział mieszkańcom tego miasta że są wybrani. Tylko do czego? Do oszukiwania samych siebie?
Zobacz wszystkie komentarze 1

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ruszyły rozgrywki Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. The Reds lepsi od Symbitu

Ruszyły rozgrywki Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. The Reds lepsi od Symbitu

W najciekawszym meczu inauguracyjnej kolejki The Reds IGLO-KLIMA pokonali Symbit. To była konfrontacja aktualnego mistrza rozgrywek z poważnym pretendentem do tytułu.

Więcej firm w Janowskiej Strefie Inwestycji. Ma powstać "duży zakład pracy"

Więcej firm w Janowskiej Strefie Inwestycji. Ma powstać "duży zakład pracy"

Przybywa firm w Janowskiej Strefie Inwestycji. Jeden z inwestorów kupił 15 ha gruntu „pod budowę dużego zakładu pracy” – poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych burmistrz Krzysztof Kołtyś. Już teraz swój zakład buduje firma zajmująca się przerobem zbóż i produkcją kasz

W gminie Opole Lubelskie ledy zastąpią stare lampy

W gminie Opole Lubelskie ledy zastąpią stare lampy

W gminie Opole Lubelskie wymienią oświetlenie uliczne. Ledy zastąpią starego typu lampy sodowe. Przyniesie to spore oszczędności – nawet pół miliona złotych rocznie

Zielony Festyn w Parku na Górkach Czechowskich
26 września 2021, 13:00

Zielony Festyn w Parku na Górkach Czechowskich

W najbliższą niedzielę, 26 września w godz. 13-17 na Górkach Czechowskich odbędzie się Zielony Festyn, czyli propozycja spędzenia czasu dla całych rodzin.

Kierowcy ominą Szczebrzeszyn, jadąc obwodnicą. "Przez środek miasta przetacza się cała masa ciężarówek"

Kierowcy ominą Szczebrzeszyn, jadąc obwodnicą. "Przez środek miasta przetacza się cała masa ciężarówek"

Obwodnica Szczebrzeszyna ma powstać do 2029 roku. Właśnie podpisano umowę na wykonanie m.in. studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego inwestycji.

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi czekają na filmy o rolnikach

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi czekają na filmy o rolnikach

Młodzi mieszkańcy wsi, którzy nie boją się kamery, mają szanse na pieniądze. Wystarczy, że nakręcą krótkie wideo, na którym opowiedzą o swoim życiu, otoczeniu i planach na przyszłość. Najlepsze materiały otrzymają nagrody finansowe od resortu rolnictwa

Spotkanie z Edytą Bystroń w DDK Czuby Południowe
20 września 2021, 12:00

Spotkanie z Edytą Bystroń w DDK Czuby Południowe

Edyta Bystroń będzie gościem kolejnej odsłony cyklu "Komiksiary" w DDK Czuby Południowe (ul. Wyżynna 16). Spotkanie odbędzie się 26 września o godz. 12.

Fortuna Puchar Polski: Motor kontra Podbeskidzie, Orlęta Spomlek grają z Lechią Zielona Góra

Fortuna Puchar Polski: Motor kontra Podbeskidzie, Orlęta Spomlek grają z Lechią Zielona Góra

W lidze piłkarzom Motoru idzie ostatnio całkiem nieźle. W środę podopieczni Marka Saganowskiego będą mogli za to sprawdzić się na tle pierwszoligowego Podbeskidzia Bielsko-Biała w ramach pierwszej rundy Fortuna Pucharu Polski. Początek spotkania na Arenie Lublin o godz. 19.

Biała Podlaska: Czy mieszkańcy pojadą za darmo autobusami? Biała Samorządowa o to wnioskuje

Biała Podlaska: Czy mieszkańcy pojadą za darmo autobusami? Biała Samorządowa o to wnioskuje

Biała Samorządowa wnioskuje o uruchomienie bezpłatnej komunikacji w mieście. To jedna z 10 propozycji radnych tego klubu do przyszłorocznego budżetu. Wcześniej swoje wnioski prezentowali już radni Zjednoczonej Prawicy. Prezydent ma zaprosić kluby do rozmów.

Lublin: Chodnik dopiero co powstał, a już są z nim problemy. Szwankuje też oświetlenie
Alarm24

Lublin: Chodnik dopiero co powstał, a już są z nim problemy. Szwankuje też oświetlenie

To miało być wygodne, bezpieczne dojście do przystanku kolejowego – pisze do nas Czytelniczka z Węglina, która martwi się o stan zbudowanego niedawno chodnika. Część została podmyta przez wodę, a przy schodach nie świeci większość latarni

Nowa wystawa w muzeum, poświęcona "ravensbruczankom". "Do obozu pojechały z wyrokami śmierci"
Zdjęcia
galeria

Nowa wystawa w muzeum, poświęcona "ravensbruczankom". "Do obozu pojechały z wyrokami śmierci"

Historię 74 Polek, poddanych eksperymentom pseudomedycznym w czasie II wojny światowej, opowiada wystawa „Więźniarki w KL Ravensbruck” w nowej części Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”

Lekcje przedsiębiorczości dla uczniów z Kraśnika. Chętnych nie brakuje

Lekcje przedsiębiorczości dla uczniów z Kraśnika. Chętnych nie brakuje

Uczniowie klas 6 i 7 szkół podstawowych w Kraśniku od tego roku szkolnego mogą brać udział w lekcjach przedsiębiorczości. Listy uczestników nie są jeszcze zamknięte

"Osiecka" w Puławach. Koncert zespołu STARsi
28 września 2021, 18:00

"Osiecka" w Puławach. Koncert zespołu STARsi

We wtorek, 28 września o godz. 18 w Puławskim Domu Chemika (ul. Wojska Polskiego 4) odbędzie się koncert "Osiecka" w wykonaniu zespołu STARsi.

9-letni Filip zginął po potrąceniu przez samochód. Mieszkańcy Krężnicy Jarej organizują protest
Pierwsza strona Dziennika
galeria

9-letni Filip zginął po potrąceniu przez samochód. Mieszkańcy Krężnicy Jarej organizują protest

Mieszkańcy Krężnicy Jarej mają dość piratów drogowych. Śmierć 9-letniego Filipa wstrząsnęła jego rówieśnikami i lokalną społecznością. We wsi odbędzie się akcja protestacyjna.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 22 września 2021 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 22 września 2021 roku

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.