Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

10 września 2022 r.
10:42

Budowa Dworca Metropolitalnego w Lublinie. Za chwilę otworzą nowe drogi

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
44 9 A A

Jeszcze we wrześniu otwarte mają być dla kierowców nowe drogi zbudowane w sąsiedztwie powstającego Dworca Metropolitalnego. Zakończenie jego budowy powinno nastąpić w lutym przyszłego roku – taki termin widnieje w umowie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pierwotnie planowano, że budowa dworca zakończy się 29 lipca bieżącego roku, ale wiosną wykonawca (warszawski Budimex) poprosił o dodatkowy czas, tłumacząc to komplikacjami na placu budowy.

Mowa była o nieprzewidzianych w projekcie podziemnych zbiornikach będących pozostałością po działającej tu niegdyś gazowni. Zbiorniki trzeba było zdemontować oraz poddać utylizacji.

Beton i stal

Budimex prosił o dodatkowe 11 miesięcy, co oznaczałoby, że budowa zakończy się dopiero w czerwcu 2023 r. Ratusz stwierdził, że zgadza się na wydłużenie czasu robót "tylko" do końca lutego 2023 roku.

I właśnie taki termin pozostaje dziś obowiązującym, choć nie ma gwarancji, że się to nie zmieni.

Niecałe pół roku przed dniem, w którym budowa powinna się zakończyć, o postępy w inwestycji pytamy Urząd Miasta.

– W budynku dworca zakończono prace przy budowie konstrukcji betonowych i stalowych. Dach na części nieużytkowej został zabetonowany, natomiast w części użytkowej trwa wykonywanie szalunków i zbrojenia płyty – informuje Monika Głazik z biura prasowego Ratusza. – W garażach podziemnych i w budynku kładzione są instalacje wewnętrzne oraz wykonywane fasady aluminiowe. Zamontowano pompy ciepła oraz trwa montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu, który jest zaawansowany w 50 proc. Również na półmetku są prace przy budowie dróg manewrowych i stanowisk odjazdowych.

Ulice i stanowiska

Przejeżdżający obok dworca mogą zauważyć, że wyraźnie widać już miejsca, w których będą się zatrzymywały autobusy zabierające pasażerów.

Nieco wyżej widać, że w niektórych miejscach trwa jeszcze spawanie stalowych konstrukcji. A obok budynku trwa montaż trakcji trolejbusowej. Dodajmy, że na dworcu znalazło się też miejsce dla komunikacji miejskiej.

Dworcowa inwestycja obejmuje również przebudowę okolicznych ulic. Jedną z nich jest ul. 1 Maja na odcinku od pl. Dworcowego do pl. Bychawskiego.

– Na ul. 1 Maja aktualnie trwają roboty brukarskie oraz wykończeniowe, których zaawansowanie określamy na ok. 80 proc. – raportuje Głazik. Ul. 1 Maja dostaje nową, kamienną nawierzchnię. Ratusz zapewnia, że w planach jest również nowa zieleń.

Przebudową objętych jest więcej ulic. – Na Młyńskiej pozostało położenie warstwy ścieralnej nawierzchni oraz budowa ścieżki rowerowej, na ul. Pocztowej pozostała budowa ok. 50 m ulicy. Na Dworcowej pozostały prace dotyczące uzbrojenia podziemnego, na Gazowej położenie warstwy ścieralnej jezdni oraz budowa części chodnika – wylicza Urząd Miasta. – Na łączniku ul. Młyńskiej z Gazową przed wykonawcą jest jeszcze położenie na jezdni warstwy wiążącej i ścieralnej. Z kolei na pl. Dworcowym rozpoczęto prace przy kładzeniu podbudowy oraz wykonano uzbrojenia podziemne.

Zadania zakończone

Osobną inwestycją, chociaż powiązaną z dworcem, jest budowa dużego placu postojowego dla autobusów czekających na godzinę, o której powinny się stawić na peronach po pasażerów.

Taki plac zbudowano przy ul. Krochmalnej niemal naprzeciw ul. Cukrowniczej, przy okazji przebudowany został fragment ul. Krochmalnej. Te prace zostały już odebrane przez miasto od wykonawcy.

Obok placu postojowego powstał również „budynek socjalno-sanitarny” dla kierowców wspomnianych autobusów. Jego budowa już się zakończyła, ale miasto czeka jeszcze na dostawę rozdzielnic do stacji trafo, do wykonania pozostały jeszcze drobne prace instalacyjne.

Gotowe są już nowe drogi prowadzące do dworca w rejonie al. Piłsudskiego i ul. Lubelskiego Lipca ’80.

Pierwsza z nich to jednokierunkowa łącznica, która umożliwi kierowcom poruszającym się ul. Lubelskiego Lipca ’80 od strony Aqua Lublin zjazd do ronda przed Targami Lublin i dojazd ul. Dworcową do nowego centrum komunikacyjnego.

Przedłużenie ul. Dworcowej do ul. Lubelskiego Lipca ’80, wraz z wiaduktem, jest zadaniem zakończonym. Złożono wniosek o pozwolenie na użytkowanie. 5 września Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego potwierdził przyjęcie zawiadomienia o zakończeniu budowy i niewniesienie sprzeciwu do użytkowania. W związku z tym planujemy udostępnienie kierowcom obu dróg przy Targach Lublin jeszcze we wrześniu – zapowiada Głazik.

Druga droga biegnie od wspomnianego ronda do al. Piłsudskiego, gdzie będzie można skręcić w prawo, w kierunku pl. Bychawskiego. Możliwy będzie również przejazd w przeciwnym kierunku: jadący al. Piłsudskiego od strony Lipowej będą mogli skręcić w prawo w nową drogę i dojechać nią do ronda przed Targami Lublin, a dalej do dworca. – Dzięki temu zostanie odciążone rondo Sportowców, a dojazd do dworca i w stronę centrum Lublina będzie upłynniony.

Jak dużo zostało jeszcze do zrobienia?

– Zaawansowanie prac na całym zadaniu składającym się z budynku dworca oraz sieci dróg dojazdowych wynosi obecnie ok. 60 proc. – odpowiada Urząd Miasta.

Budowany na jego zlecenie dworzec autobusowy ma docelowo zastąpić ten działający przy al. Tysiąclecia.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wiemy już kim jest tajemnicza sokolica krążąca wokół lubelskiego gniazda
WIDEO
film

Wiemy już kim jest tajemnicza sokolica krążąca wokół lubelskiego gniazda

Sokolica, która pojawiła się przy gnieździe lubelskich sokołów w środowe popołudnie przyleciała aż spod Warszawy.

Jaki rozmiar roweru wybrać dla dziecka?

Jaki rozmiar roweru wybrać dla dziecka?

Planując wyjątkowy prezent na komunię dla swojego dziecka, warto zastanowić się nad wyborem roweru, który nie tylko będzie praktyczny, ale także dostosowany do potrzeb małego rowerzysty. W tym artykule przyjrzymy się zaletom rowerów junior 24 cali, trendy w wyborze rowerów dla dzieci na komunię oraz sposobom dopasowania roweru do wieku i wzrostu małego rowerzysty.

Zalety montażu dystansów do felg – co zyskuje Twój samochód?

Zalety montażu dystansów do felg – co zyskuje Twój samochód?

Dystanse do felg są coraz popularniejszym dodatkiem wśród właścicieli samochodów, zarówno wśród entuzjastów tuningu, jak i zwykłych kierowców, którzy szukają sposobów na poprawę wyglądu i działania swojego pojazdu. W tym artykule przyjrzymy się, jakie korzyści niesie za sobą montaż tych komponentów.

Jakie tajemnice kryje Kazimierz Dolny?

Jakie tajemnice kryje Kazimierz Dolny?

Kazimierz Dolny, znany ze swojego renesansowego uroku i malowniczych krajobrazów, skrywa również wiele tajemnic i legend. Te historie dodają miastu magicznej atmosfery i zachęcają do odkrywania jego ukrytych zakamarków.

Biurka z regulacją wysokości – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Biurka z regulacją wysokości – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Ergonomia w miejscach pracy oraz biurka z regulacją wysokości zyskują na popularność. Innowacje technologiczne pozwalają na zaprojektowanie mebli, które nie tylko ułatwiają wykonywanie obowiązków, ale również przyczyniają się do poprawy zdrowia i samopoczucia pracowników. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Tomek Makowiecki w Domu Kultury
20 kwietnia 2024, 19:00

Tomek Makowiecki w Domu Kultury

Tomasz Makowiecki rusza na „Bailando” po Polsce. Jego nowy album „Bailando” będziecie mogli usłyszeć na żywo już w najbliższą sobotę w lubelskim Domu Kultury. Artyście na scenie towarzyszyć będą: Mikołaj Dobber, Krzysztof Pożarowski oraz Wojciech Warmijak.

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team startowali w Czechach oraz Kanadzie

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team startowali w Czechach oraz Kanadzie

Dużo bardziej istotny start miał miejsce w Kanadzie, gdzie w Pucharze Świata w kolarstwie torowym walczono o kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

Porozmawiajmy o Strategii Kultury Lublin 2030+

Porozmawiajmy o Strategii Kultury Lublin 2030+

W Lublinie rozpoczęły się konsultacje społeczne Strategii Kultury Lublin 2030+. Swoje uwagi dotyczące dokumentu można do ratusza kierować do 30 kwietnia. Dla zainteresowanych będzie zorganizowane także spotkanie konsultacyjne.

Upadek profesjonalnego dziennikarstwa? Gorące dyskusje o przyszłości mediów na prestiżowej konferencji w Lublinie!
Dzień Wschodzi
film

Upadek profesjonalnego dziennikarstwa? Gorące dyskusje o przyszłości mediów na prestiżowej konferencji w Lublinie!

Najważniejsi badacze mediów zjechali do Lublina na 15. jubileuszową konferencję naukową pt. "Współczesne Media". Tegorocznym hasłem przewodnim jest "nadawca-odbiorca-użytkownik".

Ważna impreza żużlowa w sierpniu odbędzie się w Lublinie

Ważna impreza żużlowa w sierpniu odbędzie się w Lublinie

Na 6 lipca zaplanowano pierwszą imprezę z cyklu Indywidualnych Mistrzostw Polski. Jedna z czterech rund zostanie rozegrana w Lublinie.

"Przysięga Ireny" film nakręcony w przestrzeniach Lublina już w kinach
ZDJĘCIA
galeria

"Przysięga Ireny" film nakręcony w przestrzeniach Lublina już w kinach

Premiera filmu " Przysięga Ireny"  z udziałem twórców, odbyła się w środę w Chatce Żaka. Premiera polsko-kanadyjskiej produkcji w reżyserii Louise Archambaut, trafi do kin już 19 kwietnia. Fabuła dramatu wojennego oparta jest na faktach z życia Ireny Gut-Opdyke, która z narażeniem życia ratowała Żydów ukrywających się po likwidacji getta. To przejmująca opowieść o zachowaniu człowieczeństwa w nieludzkich czasach II wojny światowej.

Samica sokoła przed gniazdem na kominie, ale to nie Wrotka. Co dalej z sokołami?
WIDEO

Samica sokoła przed gniazdem na kominie, ale to nie Wrotka. Co dalej z sokołami?

Fani lubelskich sokołów obserwując gniazdo na kominie elektrociepłowni Wrotków zauważyli obcą samicę sokoła. To może być trop w zaginięciu Wrotki.

Mateusz Cierniak z dziką kartą na Grand Prix w Warszawie

Mateusz Cierniak z dziką kartą na Grand Prix w Warszawie

To sytuacja, której chyba jeszcze nie było. Aż czterech zawodników Orlen Oil Motoru będzie występować w cyklu Grand Prix. Do Bartosza Zmarzlika, Fredrika Lindgrena i Jacka Holdera dołączył na stałe jeszcze Dominik Kubera. Co więcej, w środę gruchnęła wieść, że podczas zawodów w Warszawie, które odbędą się 11 maja, z dziką kartą wystartuje dodatkowo Mateusz Cierniak!

Dąb posadzony, teraz trzeba go nazwać

Dąb posadzony, teraz trzeba go nazwać

Posadzony z okazji 70-lecia uczelni dąb przezimował i teraz puszcza pierwsze wiosenne liście. Uczelnia ogłasza konkurs na imię dla niego.

XIV edycja Lublin Blues Session
patronat
17 maja 2024, 19:00

XIV edycja Lublin Blues Session

W dniach 17-18.05. w Dzielnicowym Domu Kultury SM „Czechów” odbędzie się po raz 14. „Lublin Blues Session”. Podczas tegorocznej edycji usłyszymy różne oblicza gitary rezofonicznej (dobro). Wystąpią: Puhovsky, Adam Bartoś oraz słowacki duet - Bena i Radvanyi.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium