Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

21 lutego 2022 r.
12:00

Pałac, stawy i plany. Zabytkowy majątek w Jastkowie czekają dodatkowe prace

40 0 A A

– Jeśli chodzi o pałac, to uważam, że na kolejne 100 lat zrobiliśmy wszelkie zabezpieczenia, dlatego że budynek został gruntownie wyremontowany – mówi Teresa Kot, wójt podlubelskiej gminy Jastków. Zaplanowane są jeszcze dodatkowe prace związane z zabytkowym zespołem, w skład którego wchodzi park ze stawami. Urzędnicy chcą uratować m.in. polichromie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Majątek w Jastkowie, do którego należał XIX-wieczny pałac i park krajobrazowy w stylu angielskim (obecnie zajmuje on powierzchnię blisko 8 ha, w tym powierzchnia stawów wynosi 1,3 ha), był własnością Nikodema Budnego (1863-1934). Po II wojnie światowej zabytek pełnił różne funkcje.

– W momencie wyzwolenia majątek był opuszczony, więc podlegał nacjonalizacji – opowiada Teresa Kot, wójt gminy Jastków. – Działał tutaj i PGR, i szkoła mechanizacji rolnictwa. Zupełnie przypadkiem – po wizycie dwóch pań – dowiedziałam się też, że funkcjonował w tym miejscu też przejściowo dom dziecka dla powojennych sierot. Później, w 1972 r., został utworzony Zakład Doświadczalny Hodowli i Upraw Chmielu.

Pierwotnie podlegał pod Ministerstwo Rolnictwa. – A później włączono go w strukturę Zakładów Doświadczalnych Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach – dodaje Teresa Kot. – I w 2002 r. IUNG, jako wieczysty użytkownik, wystawił ten majątek do sprzedaży. Gmina skorzystała z prawa pierwokupu. Nabyła własność budynków i użytkowanie gruntów. Po 2 latach ówczesny wojewoda Andrzej Kurowski skomunalizował to mienie. Czyli to wszystko stało się własnością gminy.

Kiedy wójtem została Teresa Kot, rozpoczął się gruntowny remont zabytku i kordegardy (obecnie Izba Pamięci Legionów Polskich pod Jastkowem 1915 r.) i parku.

– To nie są częste przypadki, kiedy samorządy mają swoją siedzibę w zabytkowych budynkach lub też zarządzają takimi zabytkami – przyznaje dr Dariusz Kopciowski, lubelski wojewódzki konserwator zabytków. – Gmina Jastków jest jednym z takich przykładów. Do tego działania pani wójt gminy Jastków i radnych dotyczące zespołu pałacowo-parkowego są kompleksowe, dotyczą parku i pałacu jednocześnie. Innym przykładem mogą być Ciechanki Łańcuchowskie (w powiecie łęczyńskim, gdzie znajduje się XIX-wieczny dworek Lachertów – red). I dodaje: – Na pewno jest to godne pochwalenia. Z przyjemnością wspieramy tego typu działania. W przypadku gminy Jastków na dodatkową uwagę zasługuje zaangażowanie obecnych władz gminy, bo pamiętam, jak źle jeszcze kilkanaście lat temu pałac i jego otoczenie wyglądało.

– Jeśli chodzi o pałac, to uważam, że na kolejne 100 lat zrobiliśmy wszelkie zabezpieczenia, dlatego że budynek został gruntownie wyremontowany. Odkopywane były fundamenty na zewnątrz, na 5 metrów. Zrobiliśmy nowe izolacje – relacjonuje pani wójt. Poza tym, został wymieniony dach, są też nowe okna i drzwi. – W środku budynku zostały wykonane nowe instalacje.

– Budynek został gruntownie wyremontowany. Odkopywane były fundamenty na zewnątrz, na 5 metrów. Zrobiliśmy nowe izolacje – mówi Teresa Kot (fot. Maciej Kaczanowski)

Zostały jeszcze drobniejsze rzeczy do wykonania, wśród nich odkryte malowidła ścienne. Są dosyć cenne, szczególnie w wysokiej części pałacu, gdzie zachowały się oryginalne polichromie. Znajdują się w dawnym gabinecie dziedzica (obecnie gabinet wójta) i jego bibliotece (obecnie sala konferencyjna, w której odbywają się sesje Rady Gminy Jastków). – Gdzie są najpiękniejsze malowidła. Znajdują się na suficie i m.in. właśnie nimi chcemy się teraz zająć – zapowiada pani wójt.

Podobnie jak tymi w na dole (w pomieszczeniu, gdzie dawnej była sala balowa, ale też funkcjonowała kaplica). Po przeprowadzonym remoncie jest to sala ślubów. W tym miejscu odbywają się też konferencje i szkolenia.

W zabytkowym zespole, przy finansowym wsparciu rządowego programu Polski Ład, zaplanowana została m.in. renowacja stawów.

– Nie pamiętam, kiedy cokolwiek było przy nich robione. Stawy się wypłyciły, są zamulone. Chcemy to poprawić. Będzie napowietrzanie, a także pływająca wyspa dla ptaków (których jest bardzo dużo m.in. łabędzie i kaczki) oraz fontanna – zapowiada Teresa Kot. Wyremontowany zostanie także budynek hydroforni. – Przy tym budynku, w ramach tego samego projektu, chcemy wykonać zadaszoną wiatę na agregat prądotwórczy, żeby mieć dodatkowe źródło zasilania w razie awarii czy braku prądu. Chodzi o ochronę zasobów urzędu. Obok, za grodzeniem, mamy gminną działkę, na której zostanie zamontowana instalacja fotowoltaiczna, po to aby wytwarzać prąd na potrzeby obiektu.

Do remontu przewidziano też dwie sale, w których także są zachowane polichromie i one też mają być odtwarzane. – Staramy się o wsparcie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – mówi pani wójt.

Urząd czeka na rozstrzygnięcie resortu. – Jeśli się nie uda, to zrobimy to w dłuższej perspektywie czasowej – przewiduje pani wójt. I dodaje: – Nigdy nie zakładaliśmy bowiem, że remont pałacu będzie dominował nad pozostałymi potrzebami gminy. Staraliśmy się zawsze tak wygospodarowywać pieniądze, aby robić wszystko to, co jest potrzebne mieszkańcom. A jednocześnie nie doprowadzać tego zespołu do ruiny.

Prace są prowadzone etapami. Zaczęły się 6 lat temu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pilnie potrzebna krew, grupa 0 RhD

Pilnie potrzebna krew, grupa 0 RhD

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa nie przestaje szukać dawców w regionie. Tym razem najbardziej potrzebna jest grupa krwi 0 RhD -, którą można podać każdemu człowiekowi na świecie.

Dyrektor KRUS ekspresowo stracił zaufanie do kierownika. „Nie znam go”

Dyrektor KRUS ekspresowo stracił zaufanie do kierownika. „Nie znam go”

Dyrektor lubelskiego oddziału KRUS po kilkunastu dniach od objęcia stanowiska stracił zaufanie do kierownika jednostki w Białej Podlaskiej. Marek Uściński ma żal do kolegów z rady powiatu bialskiego, że w porę nie zareagowali na pismo

MKS Funfloor Lublin wygrywa w Koszalinie. Srebrny medal coraz bliżej!

MKS Funfloor Lublin wygrywa w Koszalinie. Srebrny medal coraz bliżej!

MKS Funfloor Lublin wygrał na wyjeździe z Młynami Stoisław Koszalin i jest bardzo blisko wywalczenia drugiego miejsca na koniec sezonu

Dzięki roślinom poznaję naprawdę fajnych ludzi

Dzięki roślinom poznaję naprawdę fajnych ludzi

Na rogu ul. Zamojskiej i Rusałki wzrok przyciąga kolorowy ogródek u wejścia do Studia Wnętrz Da Vinci. Prowadzi je wspólnie z mężem Jolanta Salamucha. Rośliny to jej pasja, którą łączy z biznesem, co widać również wewnątrz lokalu

Majówka 2024. W Krasnobrodzie sporo imprez
1 maja 2024, 14:00

Majówka 2024. W Krasnobrodzie sporo imprez

Rajd rowerowy, zawody wędkarskie, konkursy, zlot starych samochodów i motocykli, a także wiele najróżniejszych koncertów i patriotyczne uroczystości. Program tegorocznej, organizowanej już po raz XIX Majówki Roztoczańskiej w Krasnobrodzie jest zapełniony wydarzeniami. Potrwają do 5 maja.

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?
Zdjęcia
galeria

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?

W PRL każdy musiał wziąć udział w pochodzie 1-majowym. Nie było wymówek. Jeśli ktoś nie poszedł musiał się z tego grubo tłumaczyć. Uroczystości pierwszomajowe były obowiązkowe. Święto 1 Maja było jednym z najważniejszych w PRL. Kanon zachowań wymagał aby nieść tzw. szturmówkę, albo transparent z napisem swojej firmy. Zobaczmy, jak w Lublinie obchodzono 1 Maja.

Sznur ciężarówek do Koroszczyna. „Niektórzy wynajmują pola rolne pod bazy tuż przed terminalem”

Sznur ciężarówek do Koroszczyna. „Niektórzy wynajmują pola rolne pod bazy tuż przed terminalem”

Sznur ciężarówek do terminala w Koroszczynie coraz częściej sięga ponad 20 kilometrów. Bywa, że dociera aż do Międzyrzeca Podlaskiego. Kierowcy narzekają jednak, że niektórzy przewoźnicy wpychają się do kolejki

Zamość. Auto, moja pasja, moje oczko w głowie - zdjęcia
ZDJĘCIA
galeria

Zamość. Auto, moja pasja, moje oczko w głowie - zdjęcia

Kupują z reguły okazyjnie, a później... zaczynają się już duże wydatki. Życie kręci się wtedy między pracą, domem, a garażem. Kiedy już można z niego wyjechać, czas mija od zlotu do zlotu. Około takich 200 pasjonatów motoryzacji dotarło w środę swoimi zabytkowymi pojazdami do Zamościa.

Świdnik. Wyniki czwartej kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Świdnik. Wyniki czwartej kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej

Bukmacherzy FC Wahadłowi po zaciętym meczu byli lepsi od Kopaczy FC zwyciężając minimalnie 6:5

Puławy. Sport traci głównego sponsora

Puławy. Sport traci głównego sponsora

Czarne chmury zbierają się nad kolejnym klubem sportowym z Puław. We wtorek KS Wisła poinformował, że Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A. wypowiedziała umowę sponsoringową zawartą z klubem ze skutkiem na dzień 30 czerwca 2024 roku.

Krwawy początek majówki. 4 osoby zginęły

Krwawy początek majówki. 4 osoby zginęły

4 osoby zginęły, 7 zostało rannych. Początek długiego weekendu wyjątkowo tragiczny

LNBA. Zwycięstwa 12 Małp oraz Alco

LNBA. Zwycięstwa 12 Małp oraz Alco

Chociaż do zakończenia zmagań w tej części rozgrywek została jeszcze jedna seria gier, to znany jest już skład czołowej czwórki, która będzie rywalizować w fazie play-off

Lubelskie Perła Polski Cycling Team pojawiło się w wyścigach we Włoszech oraz Austrii

Lubelskie Perła Polski Cycling Team pojawiło się w wyścigach we Włoszech oraz Austrii

Obie imprezy były bardzo mocno obsadzone, chociaż na Półwyspie Apenińskim startowali jedynie orlicy

Imprezy klubowe w Lublinie – 1-5 maja
1 maja 2024, 19:00

Imprezy klubowe w Lublinie – 1-5 maja

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Przed nami długi weekend. W gotowości są już wszystkie lubelskie kluby. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach w mieście. Oto nasze propozycje.

Lublin. Piknik Europejski w Parku Ludowym - Zdjęcia
galeria

Lublin. Piknik Europejski w Parku Ludowym - Zdjęcia

W środę 1 maja w Parku Ludowym w Lublinie, odbył się Piknik Europejski. Okazją do świętowania jest zbliżająca się dwudziesta rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!