Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

1 kwietnia 2023 r.
15:58

Tłumy na otwarciu nowej mediateki. Kosztowała 33 mln zł

0 A A

Biblioteka Miejska w poniedziałek zaczyna nowy rozdział swojej historii - w gmachu przy ul. Wojska Polskiego. Dzisiaj zainteresowani mieszkańcy i zaproszeni goście mieli okazję wejść do środka i zobaczyć, jak mediateka prezentuje się od wewnątrz.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zanim puławianie odwiedzili nową siedzibę miejskiej biblioteki, przed głównym wejściem zorganizowano krótką uroczystość z okazji jej otwarcia. - To obiekt łączący teraźniejszość z przeszłością. Aż prosi się o to, żeby przebywać w nim cały czas. Wiem, że będzie to wspaniałe miejsce, gdzie każdy z nas otrzyma wytchnienie od codzienności. Wszyscy stworzymy genius loci, ducha tego miejsca, a nowa biblioteka będzie żywą książką naszych doświadczeń i wymiany myśli - mówił prezydent Puław, Paweł Maj, który nazwał mediatekę "świątynią piękna i wiedzy".

- Chciałabym podziękować byłemu prezydentowi, Januszowi Groblowi i radzie miasta siódmej kadencji, która w 2016 roku podjęła decyzję o budowie mediateki. Naszą inspiracją była wizyta w mieście partnerskim Nieuwegein, gdzie zobaczyliśmy nowoczesny dom kultury i mediatekę. Potem rozpoczęliśmy kształtowanie koncepcji i dążyliśmy do tego, aby wygląd tego budynku był taki, jaki jest - przypomniała Bożena Krygier, przewodnicząca rady miejskiej.- Życzę wszystkim, zwłaszcza najmłodszym, żeby ten obiekt był miejscem magicznym, gdzie zapomnicie o problemach dnia codziennego i będziecie mogli wzbogacać swoją wiedzę - dodała.

- Cieszę się, że mimo problemów i sprzeciwów, wszystkie przeszkody udało się pokonać i ten piękny obiekt w tych trudnych czasach możemy dzisiaj oddać do użytkowania - powiedział poseł Krzysztof Szulowski.

Po przecięciu wstęgi, w którym uczestniczyli m.in. wspomniany Janusz Grobel, projektant Janusz Gąsiorowski, dyrektor biblioteki Małgorzata Szczypa i starosta Danuta Smaga, gmach poświęcił ks. dziekan Piotr Trela, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Puławach. Następnie zgromadzeni puławianie weszli do środka, gdzie mieli okazję obejrzeć wnętrza, zapoznać się z układem regałów, poleżeć na leżankach, pograć na konsolach itd.

Wielu mieszkańców wychodziłp również na taras, gdzie rozważane jest otwarcie sezonowej kawiarni. Ściany sali wystawowej ozdobiły obrazy namalowane przez studentów warszawskiej ASP. Dzieła wypożyczono od puławskiej fundacji KZMRZ.

33 mln zł i nowinki techniczne

Goście, którzy wychodzili z budynku byli pod pozytywnym wrażeniem. - Bardzo nam się podoba, bo jest więcej miejsca, dobre rozmieszczenie regałów, łatwiejszy dostęp do książek. Na plus jest także lokalizacja, bo jest to centrum miasta - wymienia Marianna Wiącek.

Podobnego zdania jest także Grażyna Wójcik - Wspaniałe, nowoczesne miejsce. Na pewno będę tutaj przychodzić, szczególnie, że mam blisko - zapowiada. - Na pewno dzięki temu, że biblioteka jest w centrum, więcej ludzi z niej skorzysta. Wszystko jest bardzo fajne. Najbardziej podobają mi się te wygodne siedziska - mówi pani Katarzyna.

Budowa mediateki kosztowała ponad 33 mln zł. Obiekt powstał na miejscu dawnego pawilonu wystawowego Domu Chemika. Oferuje 4 tys. mkw powierzchni użytkowej, co plasuje go w krajowej czołówce nieruchomości tego rodzaju.

W części podziemnej znalazł się parking na prawie 50 miejsc postojowych. Parter to dwie czytelnie, wypożyczalnia, sala zabaw, kącik z grami wideo i sala komputerowa. Na piętrze umieszczono salę wystawową, widowiskową i klubową oraz pomieszczenia biurowe. Mediateka oferuje kilka nowinek technicznych, w tym wrzutomat, książkomat i dwa selfchecki do samodzielnego wypożyczania wybranych pozycji. Do wyboru jest ok. 55 tysięcy woluminów.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium