Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

24 czerwca 2022 r.
19:46

Skazany za usiłowanie kradzieży prądu. Teraz były radny nie chce oddać pieniędzy do urzędu

48 8 A A
Były radny Zbigniew A. powinien oddać 9,3 tysiąca złotych
Były radny Zbigniew A. powinien oddać 9,3 tysiąca złotych (fot. Radosław Szczęch / archiwum)

Były radny powiatowy Zbigniew A., zgodnie z decyzją władz powiatu puławskiego, ma zwrócić diety, które zostały mu wypłacone po prawomocnym wyroku skazującym. Samorządowiec został o to poproszony już pod koniec lutego, ale pieniędzy do dzisiaj nie zwrócił.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

21 października ubiegłego roku ówczesny radny powiatu puławskiego, został uznany za winnego usiłowania kradzieży energii elektrycznej i prawomocnie skazany na grzywnę oraz 5 miesięcy więzienia w zawieszeniu. W tej sytuacji jego mandat powinien zostać bezzwłocznie wygaszony, ale tak się nie stało.

Akta sprawy miesiącami wędrowały pomiędzy sądami w Lublinie i Puławach i dopiero w lutym odpis skazującego wyroku trafił do komisarza wyborczego, który mógł obwieścić wygaszenie mandatu. Przez cały ten czas, czyli ponad cztery miesiące, skazany prawomocnie radny uczestniczył w posiedzeniach poszczególnych komisji i sesji rady powiatu. Brał również udział w głosowaniach, a za swoją pracę otrzymywał diety. Był dopuszczany do prac rady mimo powszechnej już wtedy wiedzy o prawomocnym wyroku.

Dopiero 25 lutego, gdy ukazało się długo oczekiwane obwieszczenie komisarza wyborczego o wygaszeniu mandatu skazanego samorządowca, Zbigniew A. z listy radnych został skreślony. Z tym, że zgodnie z treścią obwieszczenia, jego mandat wygasł z datą ogłoszenia wyroku, czyli 21 października.

W starostwie uznano więc, że wypłacone mu diety za pracę w radzie powiatu za listopad, grudzień, styczeń i luty były radny powinien zwrócić. Chodzi o ponad 9,3 tys. zł.

– Dwukrotnie występowaliśmy o zwrot tych pieniędzy. Najpierw w lutym, a następnie w marcu tego roku. To nie przyniosło skutku, więc nasz dział księgowości skierował tę sprawę do radców prawnych celem wyegzekwowania nienależnie pobranych diet – przyznaje Maciej Saran, rzecznik powiatu puławskiego.

Sam skazany, mimo wyroku, do winy się nie przyznaje. I wygląda na to, że nie uważa, by zwrot pieniędzy na prośbę powiatowych urzędników był konieczny. Zwłaszcza, że przez 4 miesiące bez żadnych przeszkód brał udział w sesjach. Z drugiej strony, znając prawo, wiedząc o tym, kiedy zapadł prawomocny wyrok, powinien zdawać sobie sprawę, że dokładnie od tego momentu jego mandat straci ważność ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
sstan9591 / 26 czerwca 2022 r. o 07:39
A kto wypłacił nienależne pieniądze skazanemu za kradzież? Czy ma je zwrócić bo został o to poproszony, czy wezwany do zwrotu. Jeśli wezwany to -komornik! Troska o finanse publiczne władz starostwa w lesie. Nikt nic nie wie - czeski film?
Avatar
Gutek / 25 czerwca 2022 r. o 12:15
Przecież pan radny jest z PiSu, a ich nawet prawomocne wyroki nie obowiązują przykład dał prezio .
Avatar
luoi / 25 czerwca 2022 r. o 09:09
Co nie ma w polsce komornika co to za święta krowa z pisu
Avatar
antypiss / 25 czerwca 2022 r. o 05:06
Każdy pisowiec to złodziej. Im się to po prostu należy.
Avatar
Obserwatorka_1-2. / 24 czerwca 2022 r. o 21:46
To chyba sądownie też można egzekwować? A jeśli nie , to przecież koledzy z tej samej partii mogą go wspomóc np. Pan Michna,Pan Woch ma milionowe gospodarstwo, Pan Wicik jest na drugim miejscu najbogatszych radnych, Pan Szymajda też do biednych nie należy... A jak nie to przecież Pan Ambryszewski tak fotografował się z Morawieckim, to chyba też już kolega? Wstyd to mało powiedziane!!!! Zakasać rękawy i wziąć się do roboty a nie liczyć na darmowe koryto!!!!
Avatar
Izydor / 24 czerwca 2022 r. o 21:07
Na pewno odda... no chyba, że przelał kasę na żonę?, to wtedy nie..
Avatar
Max... / 24 czerwca 2022 r. o 20:23
Człowieczek jest na bieżąco z filozofią swoich panów z Nowogrodzkiej i najprawdopodobniej nie zgadza się z wyrokiem!
Avatar
Kroll / 24 czerwca 2022 r. o 19:52
Elektorat PiS to ma nosa do swoich wybrańców. Wiedzą komu powierzyć swój los i losy Kraju. Sami wybrańcy. Praca, umiar, transparentność. Bo im się te pieniądze po prostu należą. Szacun. Już nie mogę doczekać się ponownych wyborów. Nowe rozdanie, nowi kandydaci, nowe szanse...
Avatar
sstan9591 / 26 czerwca 2022 r. o 07:39
A kto wypłacił nienależne pieniądze skazanemu za kradzież? Czy ma je zwrócić bo został o to poproszony, czy wezwany do zwrotu. Jeśli wezwany to -komornik! Troska o finanse publiczne władz starostwa w lesie. Nikt nic nie wie - czeski film?
Avatar
Gutek / 25 czerwca 2022 r. o 12:15
Przecież pan radny jest z PiSu, a ich nawet prawomocne wyroki nie obowiązują przykład dał prezio .
Avatar
luoi / 25 czerwca 2022 r. o 09:09
Co nie ma w polsce komornika co to za święta krowa z pisu
Avatar
antypiss / 25 czerwca 2022 r. o 05:06
Każdy pisowiec to złodziej. Im się to po prostu należy.
Avatar
Obserwatorka_1-2. / 24 czerwca 2022 r. o 21:46
To chyba sądownie też można egzekwować? A jeśli nie , to przecież koledzy z tej samej partii mogą go wspomóc np. Pan Michna,Pan Woch ma milionowe gospodarstwo, Pan Wicik jest na drugim miejscu najbogatszych radnych, Pan Szymajda też do biednych nie należy... A jak nie to przecież Pan Ambryszewski tak fotografował się z Morawieckim, to chyba też już kolega? Wstyd to mało powiedziane!!!! Zakasać rękawy i wziąć się do roboty a nie liczyć na darmowe koryto!!!!
Avatar
Izydor / 24 czerwca 2022 r. o 21:07
Na pewno odda... no chyba, że przelał kasę na żonę?, to wtedy nie..
Avatar
Max... / 24 czerwca 2022 r. o 20:23
Człowieczek jest na bieżąco z filozofią swoich panów z Nowogrodzkiej i najprawdopodobniej nie zgadza się z wyrokiem!
Avatar
Kroll / 24 czerwca 2022 r. o 19:52
Elektorat PiS to ma nosa do swoich wybrańców. Wiedzą komu powierzyć swój los i losy Kraju. Sami wybrańcy. Praca, umiar, transparentność. Bo im się te pieniądze po prostu należą. Szacun. Już nie mogę doczekać się ponownych wyborów. Nowe rozdanie, nowi kandydaci, nowe szanse...
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Bitwa pod Komarowem. Kawalerzyści już na postumencie. Odsłonią ich na 102. rocznicę
zdjęcia, wideo
galeria
film

Bitwa pod Komarowem. Kawalerzyści już na postumencie. Odsłonią ich na 102. rocznicę

Jeszcze trzeba dopiąć ostatnie szczegóły, uporządkować teren, zamontować tablice. Pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej jest już prawie gotowy. Między potężnymi skrzydłami wielkie dźwigi posadowiły rzeźby. Odsłonięcie niebawem.

Daniel W. drugi raz wpadł w pułapkę łowców pedofilów. Teraz w internecie używał konta matki

Daniel W. drugi raz wpadł w pułapkę łowców pedofilów. Teraz w internecie używał konta matki

Działający w internecie łowcy pedofilów ujęli 46-letniego mężczyznę, który miał proponować seks dziecku. Daniel W. po raz pierwszy został namierzony już kilka miesięcy temu. Dostał wówczas policyjny dozór i zniknął z sieci. Ale tylko na miesiąc.

Opole Lubelskie. Budżet obywatelski nabiera tempa. Terminy, zasady, kwoty

Opole Lubelskie. Budżet obywatelski nabiera tempa. Terminy, zasady, kwoty

Można już składać projekty do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego w Opolu Lubelskim. Chodzi o inwestycje, na których realizację jest 60 tys. złotych. Uwaga, są zmiany w regulaminie! Laureaci mają dać szansę innym.

Nie tylko Marsz Równości w Lublinie. Jest zgłoszenie o kontrpikiecie
galeria

Nie tylko Marsz Równości w Lublinie. Jest zgłoszenie o kontrpikiecie

Kolejne zgromadzenie publiczne zapowiedziano na 3 września, czyli na dzień, na który zaplanowany został Marsz Równości będący demonstracją środowisk LGBT.

Tego jeszcze nie grali. Pokażą "Piranię" na basenie w Lublinie
18 sierpnia 2022, 21:00

Tego jeszcze nie grali. Pokażą "Piranię" na basenie w Lublinie

Można przyjść popływać i obejrzeć horror o krwiożerczych piraniach. Taka atrakcja w ramach cyklu "filMOSiRowe seanse" będzie czekać na odwiedzających basen Aqua Lublin przy al. Zygmuntowskich 4. Projekcja filmu odbędzie się 18 sierpnia o godz. 21.

Spokojna Tarnawatka i nagły telefon na 112. Broń i trotyl

Spokojna Tarnawatka i nagły telefon na 112. Broń i trotyl

Zadzwonił na numer alarmowy i oznajmił, że „jest niebezpieczny”. Miał mieć broń, materiały wybuchowe, noże i gaz.

Puławy. Konar stuletniego dębu spadł na zabytkowy dom

Puławy. Konar stuletniego dębu spadł na zabytkowy dom

W sobotnie popołudnie na osiedlu Kołłątaja rozległ się trzask. Od dębu z 1918 roku odłamała się gałąź, która z impetem spadła podwórko. Lekko uszkodziła jeden z najstarszych budynków w mieście.

Przybędzie biur na Węglinie

Przybędzie biur na Węglinie

Trzypiętrowy biurowiec może stanąć przy ul. Gęsiej. Mówi o tym decyzja środowiskowa wydana przez Urząd Miasta na wniosek lubelskiej spółki JBU. Budynek będzie mieć zielony taras dostępny schodami z ulicy.

Lublin jak poemat - spacery z literaturą w tle
20 sierpnia 2022, 12:00

Lublin jak poemat - spacery z literaturą w tle

Lublin lat 20. i 30. XX wieku, świat ówczesnej bohemy oraz wątki literackie - to wszystko czeka na uczestników serii spacerów organizowanych w sierpniu i wrześniu przez Stowarzyszenie Edukacji i Kultury "Literat". Pierwsze z wydarzeń już 20 sierpnia.

Gmina Wilków słynie z upraw chmielu, ale w tych tunelach było coś innego
zdjęcia, wideo
galeria
film

Gmina Wilków słynie z upraw chmielu, ale w tych tunelach było coś innego

Blisko 200 krzaków konopi indyjskich znajdowało się w dwóch sporych tunelach foliowych. Policja wie, kto stoi za tą uprawą.

Poważny kłopot KS Cisowianki Drzewce w nadchodzącym sezonie

Poważny kłopot KS Cisowianki Drzewce w nadchodzącym sezonie

Boisko w Drzewcach nie otrzymało pozytywnej weryfikacji i miejscowy KS Cisowianka będzie musiał rozgrywać swoje domowe mecze w innych miejscowościach

Lublin. Kilogram cukru za 1 zł. Uwaga na nowe oszustwo

Lublin. Kilogram cukru za 1 zł. Uwaga na nowe oszustwo

Kobieta chciała kupić 50 kg cukru. Wpłaciła pieniądze, a one przepadły.

Lubelskie. Pijany policjant zajechał przed komendę. W ostatnim czasie to kolejny podobny przypadek

Lubelskie. Pijany policjant zajechał przed komendę. W ostatnim czasie to kolejny podobny przypadek

Mimo że był po służbie, to nadal ciągnęło go do pracy. Tak bardzo, że wsiadł za kierownicę po pijanemu. I zupełnie mu się to nie opłaciło: przynajmniej z dwóch powodów.

Lubelskiego Lipca '80 ma być dłuższa

Lubelskiego Lipca '80 ma być dłuższa

Już formalnie został ogłoszony został przetarg na budowę 1100-metrowego przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca ’80. Na zlecenie miasta ma powstać odcinek od ul. Cukrowniczej do dwupoziomowego skrzyżowania Diamentowej z Krochmalną.

Setki odwołanych egzaminów na prawo jazdy. Protest egzaminatorów
Wideo
film

Setki odwołanych egzaminów na prawo jazdy. Protest egzaminatorów

Szczecin. Łódź. Częstochowa. Nawet sto egzaminów na prawo jazdy nie odbędzie się w pierwotnie wyznaczonym terminie w łódzkim Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w związku z protestem egzaminatorów.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!