Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Tomaszów Lubelski

2 grudnia 2021 r.
16:34

Lubelskie. Myśliwy zastrzelił psa na oczach właściciela [drastyczne zdjęcia]

974 22 A A
Bąbel nie miał szans na przeżycie
Bąbel nie miał szans na przeżycie (fot. Archiwum prywatne)

To był mój przyjaciel, domownik – mówi pan Tomasz o swoim psie Bąblu. Ich przyjaźń gwałtownie przerwał myśliwy z Tomaszowa Lubelskiego: czworonoga zastrzelił na oczach właściciela.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Wrzeszczałem do niego, żeby pomógł, ale on uciekł. Minuta i już go nie było – tak zachowanie myśliwego zapamiętał Tomasz Piwko, właściciel psa. Półtora roku temu adoptował Bąbla ze schroniska. Wychowywał go od szczeniaka. – Mieszkam sam. To był mój przyjaciel, domownik – zaznacza mężczyzna.

Taki zwyczajny spacer

26 listopada po południu wybrał się z psem na spacer. Szli przez pole, tuż za domem w miejscowości Tarnawatka-Tartak w powiecie tomaszowskim.

– Byliśmy doskonale widoczni, jak na patelni. Miałem ze sobą duży biały worek. Pies biegał jakieś 10-20 metrów ode mnie. On się zawsze pilnował człowieka – wspomina pan Tomasz.

Nagle z pobliskiej ambony padł strzał. Zakrwawiony pies padł na ziemię. Strzelec uciekł. Właściciel rzucił się ratować psa.

– Niosłem go na tym worku, próbował nawet iść sam. Dotarliśmy do weterynarza, ale się nie udało. Pies żył jeszcze niecałą godzinę – mówi pan Tomasz. Bąbel miał na podbrzuszu ranę wielkości pięści. Nie miał szans na przeżycie.

– Nie rozumiem, jak można zrobić coś takiego. Mojego psa nie można było pomylić np. z lisem. Poza tym w pobliżu byli ludzie. Jak w takiej sytuacji można oddać strzał? – dodaje pan Tomasz.

W cywilizowanym świecie nie do pomyślenia

Właściciel Bąbla zawiadomił policję. Mundurowi szybko ustalili, że w dniu zdarzenia w pobliżu jego domu polował Wiesław Ś. – myśliwy z Koła Łowieckiego „Sokół” w Tomaszowie Lubelskim.

– Mamy już gotowe postanowienie o postawieniu zarzutów dotyczących uśmiercenia zwierzęcia – informuje sierż. szt. Małgorzata Pawłowska, rzecznik tomaszowskiej policji. – W sprawie zebrano obszerny materiał dowodowy. Zabezpieczyliśmy broń, sztucer myśliwski, który trafi na badania laboratoryjne.

Z zapowiedzi policjantów wynika, że w przyszłym tygodniu Wiesławowi Ś. postawione zostaną zarzuty. Wtedy myśliwy zostanie formalnie przesłuchany. Dzisiaj nie chce z nami rozmawiać. – Nie będę niczego komentował – ucina Wiesław Ś., po czym się rozłącza.

Zatrzelony pies Bąbel

Również prezes Koła Łowieckiego „Sokół” nie ma dużo do powiedzenia. – Historię znam tylko z opowieści, a to za mało, by oceniać sytuację. Jak będzie oficjalna informacja, to zarząd koła będzie głosował w sprawie ewentualnej kary dla myśliwego – mówi Jan Zgardziński.

Wcześniej jednak koledzy Wiesława Ś. będą musieli wyjaśnić sytuację swoim zwierzchnikom z Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Zamościu.

– Poprosiliśmy już koło o wyjaśnienia. Takie zdarzenie nie powinno mieć miejsca w cywilizowanym świecie – ocenia Wojciech Adamczyk, przewodniczący zamojskiego zarządu PZŁ. – Zgodnie z przepisami do psa można strzelić tylko gdy bezpośrednio zagraża innym zwierzętom bądź ludziom. Sam mam cztery psy i nie wyobrażam sobie, żeby mi je ktoś zastrzelił. Sprawę skierujemy do rzecznika dyscyplinarnego, który będzie prowadził postępowanie równolegle z postępowaniem karnym.

To oznacza, że Wiesław Ś. musi się liczyć z wyrzuceniem z PZŁ. A za bezprawne zastrzelenie psa grozi mu do 3 lat więzienia.

Olga Kisielewicz, Lubelski Ruch Antyłowiecki

– Zwykle tego typu zdarzenia są zamiatane pod dywan. Myśliwi tłumaczą się, że pomylili psa z lisem czy dzikiem. Były przypadki, kiedy zamiast do zwierzyny strzelali do krowy, domu, czy roweru. Głośne było zdarzenie z Kluczkowic, kiedy myśliwy, były policjant, zastrzelił nastolatka. Tłumaczył później, że pomylił go z dzikiem. Od 2023 roku myśliwi mają przechodzić obowiązkowe badania psychologiczne i badania wzroku. Może to coś zmieni. Na razie robią, co chcą.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
-Christopher. / 3 grudnia 2021 r. o 06:06
+86
Który myśliwy strzela i ucieka? To on zawsze zostawia swoje ofiary na pastwę losu? Wygląda jakby wiedział co zrobił a i strzelił precyzyjnie także oczy to on ma dobre. Za to z głową duży problem.
Avatar
Motormaxx / 2 grudnia 2021 r. o 23:06
+63
A kto to jest myśliwy? Zwykły morderca zwierząt i tyle. Jak chce postrzelać to armia czeka albo taka legia cudzoziemska. Niech stanie oko w oko z równym sobie a nie strzela do bezbronnej zwierzyny. Poza tym trzeba być niekoniecznie normalnym żeby frajdę sprawiało mordowanie zwierząt a inaczej tego nie sposób nazwać. A szczytem hipokryzji jest nazwanie koła łowieckiego imieniem jednego ze zwierząt...
Avatar
anais1977 / 2 grudnia 2021 r. o 21:35
+63
Bestialec strzelał tak, żeby zabić. Czas ukrócić bezkarność "myśliwych" psycholi. Łączę się w bólu z opiekunem Bąbla. A mogli spędzić razem jeszcze tyle szczęśliwych lat...:(
Avatar
anais1977 / 2 grudnia 2021 r. o 22:43
+60
Ja bym pozwala tego "myśliwego" za uszczerbek na zdrowiu psychicznym, kto ma trochę empatii ten może sobie wyobrazić jak traumatyczne to przejście jest. Stres pourazowy zostaje na całe lata...
Avatar
Gutek / 2 grudnia 2021 r. o 18:08
+55
Następny kamyk do ogródka myśliwych . Oj nie dobrze dzieje się wśród braci myśliwskiej . Chyba zbyt dużo trafiło osób przypadkowych i tylko patrzą aby coś ustrzelić bez względu na rozsądek i przepisy .
Avatar
anka-anka / 2 grudnia 2021 r. o 17:43
+54
A dlaczego przepis dot. badań psychologicznych wchodzi dopiero od 2023 r.? Niektóre przepisy wchodzą w ciągu 14 dni od ich wydania, a tu tyle trzeba czekać, chociaż co chwilę słychać o wyczynach myśliwych.
Avatar
PISFAN / 2 grudnia 2021 r. o 21:37
+51
Co to za myśliwy co nie potrafi odróżnić psa od Lisa ale czasami myśliwi nie odróżniają człowieka od dzikiego zwierza
Avatar
lublinsylwia / 2 grudnia 2021 r. o 21:32
+42
Kiedy umorzenie? Nie bądźmy naiwni. Sprawę ukarania myśliwego może uratować jedynie jej przypominanie w wiadomościach.
Avatar
Pats / 3 grudnia 2021 r. o 08:29
+39
Szczęście od Boga, że pana Tomasza nie postrzelił... Wyrazy współczucia, taki kochany piesek :(
Avatar
Max... / 3 grudnia 2021 r. o 14:51
+35
Ponoć zabijanie zwierząt (a nieraz i ludzi) sprawia tym typkom radość! Czy można zaufać komuś rozkoszującemu się widokiem krwi? Ustawodawca dał przyzwolenie,a ogarnięci żądzą mordu osobnicy poczuli się bezkarni!
Avatar
_miki_ / 3 grudnia 2021 r. o 21:07
+13
strzelił i s***ił ? 10 lat powinni ch... przywalić
Avatar
METATRON / 3 grudnia 2021 r. o 19:37
+20
Piękny pies, widać, że ten krótki czas, który przeżył, przeżył szczęśliwie. Jaka szkoda, że trafił na członka koła myśliwskiego. Na swojego mordercę.
Avatar
Normalny54 / 3 grudnia 2021 r. o 19:24
+10
Pijaki i tyle
Avatar
METATRON / 3 grudnia 2021 r. o 17:17
+19
Ambony Ogniem Zapłoną.
Avatar
Max... / 3 grudnia 2021 r. o 14:51
+35
Ponoć zabijanie zwierząt (a nieraz i ludzi) sprawia tym typkom radość! Czy można zaufać komuś rozkoszującemu się widokiem krwi? Ustawodawca dał przyzwolenie,a ogarnięci żądzą mordu osobnicy poczuli się bezkarni!
Avatar
Pats / 3 grudnia 2021 r. o 14:13
+26
 Poza tym trzeba być niekoniecznie normalnym żeby frajdę sprawiało mordowanie zwierząt a inaczej tego nie sposób nazwać.
 No właaaśnie...sprawia im to frajdę...wykolejeńcy
Avatar
Prawdziwie / 3 grudnia 2021 r. o 13:27
+25
Od kilku lat widzę jak ci niby myśliwi podjeżdzają samochodem do wsi,wysiadają gotowi do zabijania ptaków(gumofilce,broń,psy )i zaraz za naszą stodołą strzelają do baźantów..Śrut strzela po dachach zabudowań,psy płoszą z traw ptaki krzyczące rozpaczliwie,a nasze dzieci płaczą.Trzeba narażać się i interweniować.Napewno ,to miesz kańcy pobliskich miejscowości..,znają teren,mają przyzwolenie ....chyba tak można?
Avatar
luoi / 3 grudnia 2021 r. o 10:44
+16
To teraz właściciel psa zastrzeli myśliwego jak jest po.....dolony i będzie ok
Avatar
Pats / 3 grudnia 2021 r. o 08:29
+39
Szczęście od Boga, że pana Tomasza nie postrzelił... Wyrazy współczucia, taki kochany piesek :(
Avatar
-Christopher. / 3 grudnia 2021 r. o 06:06
+86
Który myśliwy strzela i ucieka? To on zawsze zostawia swoje ofiary na pastwę losu? Wygląda jakby wiedział co zrobił a i strzelił precyzyjnie także oczy to on ma dobre. Za to z głową duży problem.
Zobacz wszystkie komentarze 22

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 stycznia 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 stycznia 2022 r.

Sklepikarze, którzy nie obniżą cen w strachu. "Boję się, że któryś z klientów doniesie"
galeria

Sklepikarze, którzy nie obniżą cen w strachu. "Boję się, że któryś z klientów doniesie"

Boję się, że klienci na mnie doniosą – mówi właścicielka małego sklepu spożywczego w Lublinie. Ze względu na drogie media i rosnące koszty pracy kobieta najprawdopodobniej nie będzie mogła 1 lutego obniżyć cen podstawowych produktów spożywczych. Powinna to zrobić, bo wtedy 5-procentowa stawka VAT na żywność ma być zniesiona.

Lublin. Był zagajnik, będzie sklep

Lublin. Był zagajnik, będzie sklep

Ruszyła wycinka drzew przy ul. Zelwerowicza, gdzie niebawem ma się zacząć budowa sklepu. Inwestor dostał od miasta komplet niezbędnych mu pozwoleń.

Nie żyje lubelski raper AdoDe. Miał 43 lata
film

Nie żyje lubelski raper AdoDe. Miał 43 lata

– Człowiek o wielkim sercu, optymista, wiecznie uśmiechnięty przyjaciel, fantastyczny raper, legenda lubelskiego hip hopu – żegna artystę producent medyczny.

Niedzielski zapowiada szczyt V fali. Nawet 140 tys. zakażeń dziennie

Niedzielski zapowiada szczyt V fali. Nawet 140 tys. zakażeń dziennie

W Polsce mamy już do czynienia z V falą pandemii COVID-19. Zgodnie z naszym modelem szczyt zakażeń przypadnie w połowie lutego i będzie wynosił ok. 60 tys. przypadków dziennie. Inne dane mówią o nawet 140 tys. zakażeń – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Poinformował, że we wtorek może być więcej niż 20 tys. zachorowań.

Górnik Łęczna wyleciał do Turcji
film

Górnik Łęczna wyleciał do Turcji

Piłkarze Górnika Łęczna zakończyli pierwszy etap przygotowań do rundy wiosennej efektowną wygraną z trzecioligowym KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski. W poniedziałek Maciej Gostomski i spółka zameldowali się w klubie skąd wyruszyli na zgrupowanie do tureckiej Antalyi

Zawiesza, a jednak wraca. Burmistrz Włodawy zatęsknił do lewicy

Zawiesza, a jednak wraca. Burmistrz Włodawy zatęsknił do lewicy

Mimo nawiązania współpracy z PiS burmistrz Włodawy chce być członkiem Nowej Lewicy. Wiesław Muszyński przekonał lubelskich kolegów, że porozumienie z partią rządzącym dotyczy tylko samorządu. Ale będzie musiał się wytłumaczyć centrali swojej partii.

Filmowe przeboje w Filharmonii. Dwa koncerty karnawałowe
21 stycznia 2022, 19:00

Filmowe przeboje w Filharmonii. Dwa koncerty karnawałowe

Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprasza na dwa wyjątkowe koncerty karnawałowe, podczas których będzie można usłyszeć największe przeboje muzyki filmowej i musicalowej. Wydarzenia odbędą się 21 stycznia o godz. 19 i 22 stycznia o godz. 18.

Niedzielski: namawiałem ekspertów do pozostania w Radzie Medycznej

Niedzielski: namawiałem ekspertów do pozostania w Radzie Medycznej

Namawiałem ekspertów Rady Medycznej, którzy złożyli rezygnacje, do tego, żeby kontynuowali swoją misję mimo rozbieżności. Niestety nie przekonaliśmy ich, stąd zbliżamy się do końca funkcjonowania rady w tej formule – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Ksiądz aresztowany za załatwianie fałszywych certyfikatów covidowych

Ksiądz aresztowany za załatwianie fałszywych certyfikatów covidowych

Ksiądz Łukasz Sz. jest jednym z tymczasowo aresztowanych ws. fałszowania certyfikatów covidowych – poinformowała w poniedziałek poznańska prokuratura. W ub. tygodniu zatrzymano w tej sprawie łącznie pięć osób, w tym dwóch żołnierzy.

Najpierw dziecko znalazło ciało ojca. Teraz w szpitalu w Lublinie na Covid-19 zmarła matka

Najpierw dziecko znalazło ciało ojca. Teraz w szpitalu w Lublinie na Covid-19 zmarła matka

Nie żyje 50-letnia pacjentka z Covid-19, która przez ponad tydzień walczyła o życie w lubelskim szpitalu. Nie zaszczepiła się, podobnie jak jej mąż, który zmarł w domu. Martwego ojca znalazło dziecko.

Lubelskie. Norki na kwarantannie z powodu koronawirusa

Lubelskie. Norki na kwarantannie z powodu koronawirusa

Licząca ok. trzech tysięcy ferma norek w Starym Zadybiu w powiecie ryckim została objęta kwarantanną po tym jak badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u pięciu osobników. Izolacja zwierząt potrwa 90 dni.

Seria włamań do domów koło Lublina. Alarmuje radny

Seria włamań do domów koło Lublina. Alarmuje radny

O „wzmożoną czujność” prosi mieszkańców Kamil Rarak, zastępca przewodniczącego Rady Gminy Niemce. Apel radnego ma związek z włamaniami do domów w podlubelskich miejscowościach.

"Inspiracje Ziemią... Zakwitły Bursztynem" - nowa wystawa w Centrum Spotkania Kultur
20 stycznia 2022, 18:00

"Inspiracje Ziemią... Zakwitły Bursztynem" - nowa wystawa w Centrum Spotkania Kultur

Od 21 stycznia w Galerii City Project Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) będzie można podziwiać wystawę Krystyny Rudzkiej-Przychody i Lucjana Gazdy "Inspiracje Ziemią... Zakwitły Bursztynem". Wernisaż zostanie zorganizowany w czwartek, 20 stycznia o godz. 18.

Luxiona AZS UMCS Lublin – Heiro Rzeszów 8:4. Pokazali siłę w ataku

Luxiona AZS UMCS Lublin – Heiro Rzeszów 8:4. Pokazali siłę w ataku

Luxiona AZS UMCS Lublin udanie rozpoczęła ligową rywalizację w 2022 roku. Akademicy pokonali w Świdniku Heiro Rzeszów, choć spotkanie zaczęło się zdecydowanie lepiej dla gości

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!