Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

8 września 2019 r.
9:11

Pan Adam nie ma ręki, ale według ZUS może pracować. "Oni nie patrzą na człowieka"

83 40 A A

Pan Adam spod Zamościa najpierw przeżył tragedię związaną z utratą prawej ręki teraz musi się zmagać się z nieludzkimi przepisami na podstawie, których ZUS odebrał mu rentę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pan Adam mieszka w małej miejscowości w okolicach Zamościa. Mężczyzna od najmłodszych lat chciał zostać mechanikiem, żeby spełnić swoje marzenia poszedł do szkoły o takim profilu. - To była moja pasja, jednego dnia potrafiłem kilka razy rozebrać motocykl i go złożyć. To samo z samochodami – wspomina Adam Jakubiak.

Amputacja
 
Mając 16 lat pan Adam ciężko zachorował. Zaczął odczuwać bóle palców prawej ręki. Lekarze nie potrafili znaleźć przyczyn tej dolegliwości.
 
- Wysyłali mnie, a to do dermatologa, a to do chirurga. Byłem operowany, zostały przecięte ścięgna, ręka zaczęła się robić czarna. Jeden lekarz powiedział mi, że albo amputacja, albo rozejdzie się to dalej i będzie grozić śmiercią. Dla mnie to był szok. To prawa ręka i ciężko bez niej sobie poradzić.
 
Pan Adam próbował przystosować się do życia bez ręki, ale nie było to łatwe. Najprostsze czynności do tej pory sprawiają mu trudność. Wciąż też przeżywa trudne chwile, gdy musi założyć protezę.
 
- Przyszedł syn ze szkoły i mówi, że się z niego śmieją, bo tata ma plastikową rękę. Gdziekolwiek nie pójdę to patrzą na mnie jakbym był nie z tego świata. Wstydzę się tego – przyznaje mężczyzna.
 
Po amputacji ręki ZUS przyznał panu Adamowi rentę, jednak po trzech latach lekarze uznali, że renta już mu się nie należy. Mężczyzna już trzykrotnie starał się odzyskanie świadczenia, za każdym razem odpowiedź była taka sama.
 
„Zaadoptowany do jednoręczności z zachowanymi pewnymi czynnościami pomocniczej pracy prawej kończyny górnej. Może wykonywać pewne prace, niewymagające leworęczności”.
 
- Po amputacji, w czasie gojenia, przystosowywania się do nowej sytuacji, pan Adam miał stwierdzoną całkowitą niezdolność do pracy. Później, wszyscy lekarze, którzy badali go od 2007 roku, nie stwierdzili już całkowitej niezdolności do pracy – mówi Małgorzata Korba, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie.
 
Okazuje się, że przypadek Jakubiaka jest szczególny.
 
- Współczuje panu Adamowi, jest to trudna życiowa sytuacja i nikomu jej nie życzę, ale rzeczywiście pan Adam wpadł w pewną lukę. Z jednej strony nie może skorzystać ze zwykłej renty, z tytułu niezdolności do pracy, ponieważ nie był ubezpieczony. Z drugiej strony nie może skorzystać z renty socjalnej, która jest dla osób nieubezpieczonych. Ponieważ przy rencie socjalnej warunkiem koniecznym jest całkowita niezdolność do pracy – wyjaśnia Korba.
 
„ZUS jest jak maszyna”
 
Rodzina pana Adama żyje w okolicy, w której niezwykle trudno znaleźć pracę. Na dodatek musi wynajmować mieszkanie. Mężczyzna pracuje, jako ochroniarz, zarabia 1400 złotych, ale umowa kończy mu się pod koniec września. Żona pana Adama pracowała, jako sprzątaczka w szkole, ale ze względu na brak środków placówka rozwiązała z nią umowę.
 
- ZUS jest jak maszyna, oni nie patrzą na człowieka, tylko stawiają pieczątkę i biorą następnego człowieka. A powinni brać pod uwagę ludzką, sytuację życiową, niech pojadą i zobaczą, jak ktoś mieszka i co robi – denerwuje się pan Adam.
 
- W ustawie o orzekaniu nie ma mowy o tym, by sprawdzać sytuację finansową, rodzinną, czy sytuację na rynku. To są warunki, których niestety nie możemy brać pod uwagę przy orzekaniu o niezdolności do pracy. Nie leży to w kompetencjach Zakładu - mówi Korba.
 
Pan Adam marzy o protezie. Jej zakup znacznie przewyższa możliwości finansowe mężczyzny.
 
Skontaktowaliśmy go z fundacją „Aktywizacja”. Ta chce przede wszystkim pomóc panu Adamowi, by stał się aktywny i znalazł pracę, dzięki, której mógłby normalnie żyć. Pomoże mu także zdobyć pieniądze na nową protezę, która zwiększy jego szanse na zatrudnienie.
 
- Oferujemy wsparcie doradcze, szukamy takiej osobie pracy. Tego w systemie nie ma. System powinien generować wsparcie właśnie w tym, żeby człowiek był aktywny. Tutaj tego zabrakło, ale cieszę się, że pan trafił do nas, bo myślę, że pomożemy mu stanąć na nogi, bardzo możliwe, że z dwoma sprawniejszymi rękami - mówi Przemysław Żydok, prezes Fundacji „Aktywizacja”.
 
- Mam nadzieję, że znajdę pracę i będę miał lepszą protezę i nie będę już walczyć z ZUS-em o rentę - mówi Jakubiak.
e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 40

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
uber / 8 września 2019 o 12:22
+13
ZUS to powinien co roku w czasie pielgrzymek do Częstochowy łapanki zrobić i pozabierać renty tym co potrafią 400 km przejść piechotą a pracować nie mogą. 
Avatar
KOWAL / 8 września 2019 o 12:12
+12
A dlaczego nikt z ZUS nie stał pod Częstochowä i nie sprawdzał tych chorych starych jeczacych babek co nie mogą chodzić stać i srają trzymając się trawy też mogą pracować w ochronie jak doszły do Częstochowy to i obiekt upilnuja.
Avatar
WSZYSCY WON ! / 8 września 2019 o 10:54
+12
ORZECZNICY I BIEGLI Z KAST POWSTAŁYCH ZA KOMUNY ?
Avatar
Gość / 8 września 2019 o 10:12
+12
Już dawno orzecznicy ZUSu to jego pracownicy na stanowiskach urzędników nie lekarzy !!! A Ci dbają o własne interesy....Dlaczego ZUS nie zatrudnia w swoich szeregach "cudownie uzdrowionych" przez siebie, przecież tam są np. stanowiska komputerowe, informacyjne, magazynowe itp. na których zatrudniane są osoby z "własnego kręgu"....dzieci, znajomi, przyjaciele itd... ZUS to instytucja "zamknięta" dla "świata zewnętrznego" i "szarogęsi" się jak chce !!!
Avatar
filuś / 8 września 2019 o 13:48
+11
W ZUSie więcej cudów się dokonało jak w całej historii kościoła katolickiego. A zna ktokolwiek nazwisko, kto zarządza tą instytucją? A Franciszka nie trzeba zbytnio przypominać? W ZUSie siedzi komando i ze swej roli we wszystkich widzą wyłudzaczy. Ale jak kasę wpłaca się na ich konto, to wszystko gra i cyka. Tam są lekarze, którzy składali przysięgę na Hipokrytę. Człowiek ksztalcił się na mechanika. Pracował jako mechanik. Stracił rękę. To co tutaj przemawia za tym, że inwalidzie nie przysługuje renta? Owszem są kierowcy rajdowi bez rąk. Są też malarze?! Ale do tego trzeba mieć zdolności. Mógłby malować. A jak spadnie z drabiny? A propos, jak rozstawi ową drabinę? Tutaj mamy doczynienia z urzędniczym debilizmem. Ma rękę to może nią pisać książki. A może zatrudnią go w owym ZUSie i będzie pieczątki przybijał? Do tego nawet nóg nie trzeba. Logika niczym ćwoka, który uważa, że za 500+ to ludzie biznesy pootwierali. A jedyne co to rodzicom dało, że obecnie nie wydają 800zł/mc, lecz "tylko" 300zł/mc na dziecko. O poświęconym czasie nie będę wspominał. Ale Bykownicy tego nie pojmą. Oni jak alkoholicy widzą, ile litrow mogliby za te 5stów zakupić. No i dobrze, że wreszcie chwilówki nie mają z kogo ździerać. Gdzie się podziały te chwilówki po 2.000%?!
W ZUSie więcej cudów się dokonało jak w całej historii kościoła katolickiego. A zna ktokolwiek nazwisko, kto zarządza tą instytucją? A Franciszka nie trzeba zbytnio przypominać? W ZUSie siedzi komando i ze swej roli we wszystkich widzą wyłudzaczy. Ale jak kasę wpłaca się na ich konto, to wszystko gra i cyka. Tam są lekarze, którzy składali przysięgę na Hipokrytę. Człowiek ksztalcił się na mechanika. Pracował jako mechanik. Stracił rękę. To co tutaj przemawia za tym, że inwalidzie nie przysługuje renta? Owszem są kierowcy rajdowi bez rąk. Są ... rozwiń
Avatar
Gość / 8 września 2019 o 11:33
+11
Inwalida bez nóg musi co pół roku stawiać się na komisję do zusu bo lekarz musi sprawdzić czy mu te nogi nie odrosły. Tak tam polska pisowska.
Avatar
Karol / 8 września 2019 o 11:48
+9
ale do Częstochowy , to ZUS ze sztandarami pójdzie, jak co roku
Avatar
Jacek / 8 września 2019 o 14:23
+8
ROZJEBAĆ TEN PARSZYWAY ZUS. TAM PRACUJĄ NAJWIĘKSI LENIE. ABY PRÓŹNIAKI JEŹDŹĄ PO SENATORIACH I SIĘ BYCZĄ. PŁACĄC ZA TO PRZYSŁOWIOWĄ ZŁOTÓWKĘ.
Avatar
Gość / 8 września 2019 o 11:42
+8
I za co płacimy ZUS tym kur%%%m
Avatar
Gość / 8 września 2019 o 11:31
+8
Jacy tu k... domorosli darwinisci, bez reki a nawet obu rak wysylaliby do pracy - najlepiej przymusowej a sami pewnie pierdza w stolki w jakims urzedzie i zdecydowanie sie nie przemeczaja.
Avatar
podłość ! Groza sekta pislam niszczy / 9 września 2019 o 14:47
+2
ZUS to szczególna instytucja potrafi wszczepić rękę albo nada czary, że mu urośnie ! Znam taki przypadek młodego ok. 40-tki chłopaka, którego też wołają co rok na komisję i stwierdzają, że mimo "chętek" zeusa ręka nie odrosła ! To banialuki bo to co napisane w tekście i to co mówi pani Korba jest zwykłą nie prawdą ! Można i z zgodnie z przepisami ale zagmatwał wszystko zeus i s....lił cały system i teraz - ! renka w nocniku !
Avatar
Lublinianka / 9 września 2019 o 11:01
-5
A ja mam znajmomego,którt trzydzieści lat temu stracił prawą ręke.Przez ten czas cały czas pracuje,przekwalifikował się.ukończtł studia. A P.Adam co zrobił?Z artykułu wynika,że już2007r nie miał Pan ręki i co przez 12lat nic Pan z sobą nie zrobił?Dlaczego?Ja nie rozumie,dlaczego społeczeństwo ma Pana utrzymywać przez przez kilkadziesiąt lat.Jest Pan młodym człowiekiem,który mimo braku ręki, może w wielu zawodach pracować.TYLKO TRZEBA CHCIEC.
Avatar
Gość / 9 września 2019 o 09:26
+1
Pytanie czemu ten pan nie był ubezpieczony
Avatar
czarny / 9 września 2019 o 09:26
+1
Może trzeba im było najpierw dać łapówę, to by zmienili zdanie.
Avatar
Pielegniarka / 9 września 2019 o 09:18
+6
Jedyną pracę, jaką ten człowiek może wykonywać to dyrektorowanie w ZUS, a do tego nie są potrzebne ręce tylko plecy. Myślę że ta instytucja da mu zatrudnienie.
Avatar
HI / 9 września 2019 o 09:07
+5
Drrr! - Słucham. - Czy to ZUS? - Nie. Straż Pożarna. - Aha. dziękuję. Za chwilę: Drrr! - Słucham. - Czy to ZUS? - Nie. Straż Pożarna. - Aha. dziękuję. Za następną chwilę: Drrr! - Słucham. - Czy to ZUS? - Nie. Trzeci raz panu mówię, że to Straż Pożarna. Nawiasem mówiąc - ZUS się pali. - Może pan powtórzyć? - Powtarzam: - W ZUS jest pożar! Głuchy pan, czy co? - Nie, ale przyjemnie to usłyszeć . . . :)
Avatar
Gość / 9 września 2019 o 08:03
+6
Trzeba szczegółowo zbadać półkule orzecznika,różne "nieroby" otrzymują różne 5 i +++++ a inwalida ma na nich z...ć. BAGNO."Źle się dzieje w państwie duńskim".
Avatar
Gość / 8 września 2019 o 23:20
+7
ORZECZNICY I BIEGLI Z KAST POWSTAŁYCH ZA KOMUNY ?
 Cejrowski ma rację co do kasty... "wszystkich won"
Avatar
Gość / 8 września 2019 o 21:15
+1
jak by sie zapisał do PIS to moze by mu pomogli
Avatar
Trzeźwy / 8 września 2019 o 20:53
0
Oooo! Pan Adam z Lublina sie uaktywnił ,-) brawo ! ciekawe.. Łatwo jest krytykować... niech opozycja wygra wybory i pomoże.  Jak Pan sądzi ?
Zobacz wszystkie komentarze 40

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Górnik Łęczna – Gryf Wejherowo 1:0. Fotel lidera na urodziny

Górnik Łęczna – Gryf Wejherowo 1:0. Fotel lidera na urodziny 0 4

W rozegranym w 40-rocznicę założenia klubu z Łęcznej  Górnik pokonał u siebie Gryfa Wejherowo 1:0. Mecz z outsiderem tabeli nie był dla „zielono-czarnych” łatwym spotkaniem tym bardziej, że Leandro i spółka przez ponad 30 minut grali w osłabieniu

Dariusz Oleński rezygnuje ze stanowiska dyrektora szpitala w Białej Podlaskiej. Ale dostał nową propozycję
film

Dariusz Oleński rezygnuje ze stanowiska dyrektora szpitala w Białej Podlaskiej. Ale dostał nową propozycję 2 2

Tylko do końca września Dariusz Oleński kieruje szpitalem w Białej Podlaskiej. Już jakiś czas temu było wiadomo, że złożył rezygnację ze stanowiska dyrektora. W placówce jednak zostanie. W piątek żegnał się z załogą, a ta składała mu podziękowania.

XXI Święto Jesieni w Kazimierzu Dolnym
22 września 2019, 10:00

XXI Święto Jesieni w Kazimierzu Dolnym 0 2

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym i Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli zapraszają na XXI Święto Jesieni. Impreza odbędzie się w niedzielę, 22 września o godz. 10 przy oddziale Muzeum Przyrodniczego w Kazimierzu Dolnym (ul. Puławska 54).

Potęga kulinarnej historii w Lublinie. Ugotuj coś według przepisu sprzed 450 lat
Magazyn

Potęga kulinarnej historii w Lublinie. Ugotuj coś według przepisu sprzed 450 lat 0 0

Jean Bos ugotował dla 300 historyków 3 dania z czasów renesansu. Receptury opracował prof. Jarosław Dumanowski, znawca literatury staropolskiej. Rekonstrukcja stołu z czasów Jadwigi i Jagiełły uświetniła jubileuszowy, XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich zwołany do Lublina w 450 rocznicę Unii Polsko-Litewskiej.

Eksperci z Lublina: Nie da się odczytać uszkodzonej płyty z akt ws. wypadku Beaty Szydło
film

Eksperci z Lublina: Nie da się odczytać uszkodzonej płyty z akt ws. wypadku Beaty Szydło 3 7

Nie da się odzyskać danych z uszkodzonej płyty będącej dowodem w sprawie wypadku rządowej kolumny Beaty Szydło, do którego doszło w lutym 2017 roku w Oświęcimiu - poinformowali sąd eksperci z Biura Ekspertyz Sądowych z Lublina, którzy zbadali płytę.

Groźne bakterie w dwóch szpitalach w woj. lubelskim
Alarm 24

Groźne bakterie w dwóch szpitalach w woj. lubelskim 8 4

W Szpitalu Powiatowym w Lubartowie wstrzymano przyjęcia pacjentów na Oddział Neurologiczny. Na tym oddziale oraz na Oddziale Chirurgicznym Ogólnym obowiązuje też zakaz odwiedzin. Na pozostałych oddziałach odwiedziny należy ograniczyć do minimum.

"Wokół zdrowia z Botanikiem". Spotkanie w Ogrodzie Botanicznym
22 września 2019, 11:00

"Wokół zdrowia z Botanikiem". Spotkanie w Ogrodzie Botanicznym 0 0

Przed nami kolejne spotkanie z cyklu "Wokół zdrowia z Botanikiem". 22 września o godz. 11 w Ogrodzie Botanicznym UMCS rozpocznie się wydarzenie promujące wykorzystanie naturalnych produktów w poprawie kondycji ciała i ducha.

Międzynarodowy Strajk Klimatyczny. Licealiści z Puław w obronie Ziemi [zdjęcia]
galeria
film

Międzynarodowy Strajk Klimatyczny. Licealiści z Puław w obronie Ziemi [zdjęcia] 34 19

Międzynarodowy "Młodzieżowy Strajk Klimatyczny" nie ominął Puław. Przed Urzędem Miasta zebrała się kilkunastoosobowa grupa uczniów, którzy nawoływali m.in. do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i całkowitego zrezygnowania z węgla, jako paliwa energetycznego.

Lubelskie: Samochód potrącił rowerzystę, kierowca uciekł. Na miejscu została tablica rejestracyjna

Lubelskie: Samochód potrącił rowerzystę, kierowca uciekł. Na miejscu została tablica rejestracyjna 19 5

Rowerzysta został potrącony w czwartek w miejscowości Radwanówka. Z obrażeniami został zabrany do szpitala.

Połączenie traktora z trabantem i polonez na gąsienicach. Takie pojazdy powstają na Politechnice Lubelskiej
Zdjęcia
galeria

Połączenie traktora z trabantem i polonez na gąsienicach. Takie pojazdy powstają na Politechnice Lubelskiej 5 10

Terenowe, szkoleniowe i zaskakujące - studenci i naukowcy z Politechniki Lubelskiej zaprezentowali nietypowe pojazdy.

Rocznica walk pod Świnkami

Rocznica walk pod Świnkami 0 0

73 lata temu oddział majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory” starł się z siłami UB-KBW pod Świnkami w Lasach Janowskich. Na sobotę zaplanowano tam uroczystości upamiętniające to wydarzenie.

Wydział starszy od uczelni. Jubileusz lubelskiej weterynarii [zdjęcia]
galeria

Wydział starszy od uczelni. Jubileusz lubelskiej weterynarii [zdjęcia] 2 3

Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie świętuje rocznicę 75-lecia powstania.

Nowa sława w Alei Sław w Zamościu [zdjęcia]
galeria

Nowa sława w Alei Sław w Zamościu [zdjęcia] 0 2

Małgorzata Dybowska, muzyk, pedagog to nowa sława w alei. Uroczysta gala XII edycji „Alei Sław” w ulicy Grodzkiej odbyła się w piątek.

Rajd Rowerowy "Dwa Mosty" w Puławach

Rajd Rowerowy "Dwa Mosty" w Puławach 0 0

22 września o godz. 10 z Portu Marina Puławy wystartuje Rajd Rowerowy "Dwa Mosty" skierowany do dzieci w wieku od 8 do 14 lat wraz z ich opiekunami.

Największe przeboje Elvisa Presleya. Koncert w Kazimierzu Dolnym
21 września 2019, 19:00

Największe przeboje Elvisa Presleya. Koncert w Kazimierzu Dolnym 0 0

"Elvis wiecznie żywy!" to tytuł koncertu, który 21 września o godz. 19 odbędzie się w Dawnej Synagodze w Kazimierzu Dolnym. Na scenie pojawi się Grzegorz Trzciński "LVis", który wykona największe przeboje lat 50., 60., i 70.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!