Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

17 października 2022 r.
8:03

Dług szpitali marszałka to już 1 miliard 183 miliony złotych. Dyrektor COZL doczekała się nagrody

Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski i dyrektor COZL Elżbieta Starosławska
Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski i dyrektor COZL Elżbieta Starosławska (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

1 miliard 183 miliony złotych – tyle na koniec czerwca wynosiło zadłużenie wszystkich zakładów opieki zdrowotnej podległych marszałkowi. Połowa tej kwoty to „zasługa” Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie. Drugi najbardziej zadłużony jest COZL, którego szefowa – mimo minusa na koncie – w końcu dostała roczną nagrodę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Już dziś radni sejmiku zapoznają się z sytuacją finansową 17 zakładów opieki zdrowotnej, których organem założycielskim jest samorząd województwa. Po pierwszym półroczu na plusie było 9 jednostek, najlepiej radził sobie Szpital Psychiatryczny w Radecznicy (+1,6 mln zł).

Ale największe jednostki są na dużym minusie. Najtrudniejsza sytuacja finansowa wciąż jest w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie, który pierwsze sześć miesięcy skończył 33 milionową stratą. Ale na tę stratę zapracował również wchłonięty przez WSS Szpital Jana Bożego. Połączenie miało przynieść oszczędności, ale dyrektor szpitala Piotr Matej przekonuje, że za wcześnie, aby już dało się to zauważyć.

– Pierwsze efekty będą widoczne po zakończeniu 2022 roku. A naprawdę wymierne różnice zobaczymy dopiero w 2025 roku, kiedy nastąpi pełne wdrożenie koncepcji – mówi dyr. Matej.

Szpitalom rosną koszty z powodu rosnących wynagrodzeń pracowników, za którymi nie idą odpowiednio wyższe przychody w postaci kontraktów z NFZ. Każdy ze szpitali dostaje także po kieszeni m.in. z powodu wzrostów cen energii. Dyrektor Matej przekonuje, że broni się przed nimi, jak może. – W części szpitala przy al. Kraśnickiej wprowadziliśmy inteligentny system zarządzania energią, dzięki któremu mogliśmy liczyć na 24 proc. oszczędności – mówi Matej.

Równocześnie jednak inne koszty wzrosły o 26 proc. Utrzymanie planu finansowego w ryzach będzie więc wyzwaniem.

Strata większa niż zakładana przez rok

Zaskakująco dużą stratą półrocze kończą szpitale w Białej Podlaskiej (-5,2 mln zł) oraz papieski w Zamościu (-5,5 mln zł). W tym ostatnim problemy wynikły z powodu trwającej jeszcze na początku roku pandemii oraz przestoju w pracy oddziału neurochirurgii. Nowy dyrektor szpitala ma jednak dobre prognozy. – W tej chwili już sytuacja się poprawia, widać to w wynikach za sierpień. Są dobre rokowania, że na koniec roku sytuacja się znacznie poprawi i wyrobimy plan finansowy, który zakłada roczny zysk – zapowiada Adam Fimiarz, dyrektor SPSW im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu.

Jeszcze większe problemy po pierwszym półroczu są widoczne w Szpitalu Neuropsychiatrycznym w Lublinie (-11,9 mln zł). To strata już dwa razy wyższa niż przewidywał plan na koniec całego roku. Dyrektor Piotr Dreher nie odpowiedział na nasze pytania o przyczyny tej sytuacji.

Wyniki ZOZ marszałkowskich. Pierwsze półrocze 2022 r. (fot. Urząd Marszałkowski)

Nagroda dla Elżbiety Starosławskiej. Dwa miesięczne wynagrodzenia

W trudnej sytuacji wciąż jest Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Szpital w pierwszym półroczu miał 21 milionów straty. To i tak nieco mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Cały ubiegły rok szpital zakończył największą stratą spośród wszystkich marszałkowskich szpitali – aż 46 milionów złotych. Zadłużenie na koniec roku wzrosło do 179 milionów. Kiedy 27 lipca pisaliśmy o nagrodach rocznych dla dyrektorów marszałkowskich ZOZ, na liście nagrodzonych szefowej COZL Elżbiety Starosławskiej nie było. Ale już następnego dnia do marszałka wpłynął wniosek o nagrodę dla niej od Rady Społecznej COZL. 17 sierpnia zarząd województwa ją przyznał.

– Za realizację strategii rozwoju Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, zaangażowanie w walkę z pandemią Sars-CoV-2, skuteczne pozyskiwanie środków finansowych ze źródeł krajowych i zagranicznych, a także inne osiągnięcia, m.in. zakończenie rozbudowy i modernizacji Centrum, w wyniku której powstała nowoczesna infrastruktura, zwiększenie wartości Planu Finansowego NFZ na 2021 rok oraz poszerzenie zakresu świadczeń realizowanych w COZL o zakres świadczeń zdrowotnych – wylicza zasługi Anna Nycz z Urzędu Marszałkowskiego.

>> COZL byłoby w D. Jedyny szpital w województwie lubelskim w tak złej sytuacji<<

Ile nagrody dostała Elżbieta Starosławska? W piątek urzędnicy marszałka nie ustalili, jaka była to dokładnie kwota. Możemy się więc tylko opierać na uchwale zarządu województwa, gdzie pada informacja o dwukrotnym przeciętnym wynagrodzeniu w roku poprzednim. Z oświadczenia majątkowego dyrektor COZL wynika, że w ubiegłym roku zarobiła z tytułu umowy o pracę 474 tysiące złotych. Dzieląc tę kwotę na 12 miesięcy otrzymujemy 39 tysiące złotych za miesiąc.

Pozbywanie się balastu. KUL przejmie dwie lokalizacje szpitala

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Lublinie po połączeniu z Jana Bożego działa w czterech lokalizacjach: przy al. Kraśnickiej, ul. Biernackiego, Lubartowskiej i Herberta. Te dwa ostatnie miejsca mogą jednak już wkrótce trafić do KUL, który w przyszłym roku akademickim utworzy kierunek lekarski na nowym Wydziale Medycznym. Żeby kształcić lekarzy, musi mieć swoją klinikę. Katolickiej uczelni pomoże marszałek, który też skorzysta na transakcji, bo pozbędzie się części szpitala przynoszącego duże straty.

– Zostałem zobowiązany do pewnych czynności w tej sprawie. Chodzi o przedłożenie obszarów i zasobów, które po ewentualnej zmianie właściciela nie ograniczą funkcjonowania naszego szpitala i nie są niezbędne do prowadzenia działalności – przyznaje Piotr Matej, dyrektor WSS im. Wyszyńskiego.

Zadłużenie ZOZ marszałkowskich (fot. Urząd Marszałkowski)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium