Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

9 listopada 2023 r.
13:15

Smartwatch dla aktywnych (i nie tylko). Na co zwrócić uwagę?

0 0 A A

Codzienne ćwiczenia mają ogromne znaczenie – nie tylko dla zdrowia fizycznego, lecz także psychicznego. Regularna aktywność pozwala zadbać o kondycję, a także poprawia odporność i nastrój. Jeśli uprawiasz sport dla przyjemności i chcesz wiedzieć jak wpływa na twoje zdrowie, przydatnym gadżetem może okazać się smartwatch z funkcjami sportowymi. Nie wiesz, na co zwrócić uwagę przy wyborze takiego zegarka? Chętnie podpowiemy!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czym jest smartwatch?

Smartwatch to zegarek, który poza wyświetlaniem godziny pełni też wiele innych funkcji. Do tych podstawowych należą: odbieranie powiadomień z telefonu, odczytywanie wiadomości, a także pomiar tętna i liczenie kroków. Wybrane modele umożliwiają także płatności zbliżeniowe czy słuchanie muzyki bez podłączania telefonu. Obecnie coraz popularniejsze stają się smartwatche z bardziej zaawansowanymi funkcjami sportowymi, takie jak Garmin Vivoactive 5. Dzięki wbudowanemu modułowi GPS oraz czujnikowi tętna mogą one zapisywać przebytą trasę, określać intensywność wysiłku czy poziom naszego wytrenowania. 

Sportowy smartwatch – najważniejsze funkcje

Mnogość funkcji w zegarkach sportowych może przyprawić o zawrót głowy. Dopiero zaczynasz swoją przygodę ze sportem lub chcesz monitorować codzienną aktywność? Zobacz, które z nich przydadzą się najbardziej. 

Pomiar tętna

Regularna aktywność fizyczna sprawia, że serce staje się coraz silniejsze i bardziej wydajne. Pomiar tętna, zarówno na co dzień, jak i podczas aktywności, pozwoli określić jak intensywnie pracuje Twoje serce. Dzięki temu można stwierdzić, czy trening nie jest zbyt intensywny lub zbyt lekki. To, jak adekwatny będzie pomiar, zależy od czujnika tętna, np. czujnik czwartej generacji zastosowany w zegarku Garmin Vivoactive 5 zapewni dokładne i wiarygodne informacje. Jeśli zechcesz wprowadzić swoje treningi na wyższy poziom i pracować nad konkretnymi aspektami, takimi jak szybkość czy wytrzymałość, tętno będzie jednym z najważniejszych parametrów – pozwoli zaplanować ćwiczenia tak, aby przyniosły oczekiwane korzyści. 

Monitorowanie snu

Sen to czas, w którym organizm może się zregenerować i przygotować na kolejny dzień pełen wyzwań. Często zdarza się jednak, że budzimy się zmęczeni i mamy wrażenie, że nie wypoczęliśmy. Monitorowanie snu w zegarku pomoże w ocenie jakości odpoczynku i określeniu przyczyny gorszego samopoczucia. Niektóre z nowszych modeli zegarków sportowych monitorują także drzemki, dzięki czemu mamy pełny obraz tego, jak efektywny był nasz sen – nie tylko w nocy!

Body Battery

Ilość energii w ciągu dnia zależy nie tylko od jakości naszego snu. Inne istotne czynniki to stres, aktywność w ciągu dnia, a także to, jak minął nam poprzedni dzień. Sportowy smartwatch bierze pod uwagę te parametry i na ich podstawie szacuje nasz poziom energii, czyli Body Battery. Obserwowanie jego zmian w ciągu dnia umożliwi dostosowanie tempa życia do naszych możliwości. Body Battery będzie także cenną informacją na temat tego, czy mamy siłę na intensywny trening, czy też może lepszym pomysłem byłby spokojny spacer lub po prostu odpoczynek. Jeśli żyjesz w dużym napięciu, zegarek taki jak Vivoactive 5 przypomni ci o tym, aby się zrelaksować. Jeśli twój poziom stresu będzie wyjątkowo wysoki, smartwatch wyświetli specjalne powiadomienie. Zegarek zaproponuje także ćwiczenia oddechowe, które pozwolą Ci odzyskać równowagę, a nawet poprowadzi sesję medytacji. 

Pulsoksymetr

Pulsoksymetr to czujnik, który był szczególnie przydatny podczas pandemii COVID-19. Umożliwia on mierzenie nasycenia krwi tlenem. Regularne sprawdzanie saturacji może być pomocne np. przy wczesnym wykrywaniu infekcji układu oddechowego. Co ciekawe, niższa wartość tego parametru nie zawsze świadczy o chorobie – może być też efektem palenia papierosów lub częstego przebywania w zapylonych pomieszczeniach. 

VO2Max

Aktywność sportowa jest już stałym elementem Twojej codzienności? Parametrem, który może uzupełnić Twoją wiedzę o stanie wytrenowania jest VO2Max, czyli pułap tlenowy. Dzięki pomiarom zegarek będzie w stanie określić, jak efektywnie Twój organizm wchłania tlen dostarczany podczas oddychania. Im wyższa wartość, tym lepiej jesteś wytrenowany. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Funkcje zdrowotne to jednak nie wszystko. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę także na inne funkcje, które oferuje zegarek, a także na jego wydajność. 

Wbudowany moduł GPS

Wbudowany moduł GPS to w większości smartwatchy już standard, jednak istotne jest również to, z jakich systemów – poza GPS – korzysta zegarek. Sam pomiar GPS pozwoli nam na zapisanie pokonanej trasy, jednak jej przebieg może nieco odbiegać od rzeczywistości. Nowe modele zegarków komunikują się z więcej niż jednym satelitą – Vivoactive 5 może odczytywać dane o lokalizacji nie tylko z satelitów GPS, ale także Glonass i Galileo. Im bardziej zaawansowany moduł, tym dokładniejszy będzie zapis trasy naszego treningu. 

Wyświetlacz

Istotna kwestią będzie rodzaj wyświetlacza. Obecnie dwa najpopularniejsze typy to Memory-In-Pixel (MIP) oraz AMOLED. Pierwszy z nich charakteryzuje się mniejszym poborem energii, dzięki czemu możemy rzadziej ładować zegarek. Wygląda on jednak dość blado – kolory są mało nasycone, a kontrasty – niewielkie. Jego zaletą jest dobra widoczność w słońcu. 

Obecnie standardem w większości smartwatchy są wyświetlacze AMOLED. Charakteryzują się mocnymi, nasyconymi kolorami i głębokimi czerniami, dzięki czemu są bardzo czytelne. Ich wadą jest większy pobór energii i tym samym krótszy czas pracy zegarka. 

Czas pracy na baterii

Czas pracy na baterii to jedna z najważniejszych rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając zegarek, który ma monitorować codzienną aktywność. Jeśli zdecydujemy się na model, który potrzebuje codziennego ładowania, musimy liczyć się z częstym przerywaniem pomiarów. Ładowanie będzie się odbywać np. kosztem monitorowania snu. Wśród smartwatchy pod kątem czasu pracy wyróżniają się zegarki marki Garmin – najnowszy Vivoactive 5 może pracować na baterii aż do 11 dni.

Płatności

Podczas aktywności często ważne jest to, aby zabierać ze sobą niewiele rzeczy – portfel czy telefon mogą być niepotrzebnym obciążeniem. Zarówno podczas treningu, jak i na co dzień przyda się funkcja płatności zbliżeniowych. Dzięki temu nie musisz się martwić, że nie masz ze sobą np. karty płatniczej – za zakupy zapłacisz zegarkiem, który zawsze masz na nadgarstku. 

Odbieranie powiadomień

Są sytuacje, w których wyciąganie telefonu jest trudne lub po prostu niewygodne. Jeśli chcesz odbierać ważne powiadomienia lub sprawdzać kto dzwoni bez szukania telefonu w plecaku czy torbie, wybierz smartwatcha z możliwością wyświetlania powiadomień. Niektóre z nich pokażą nie tylko tekst, ale także zdjęcia, a nawet pozwolą odpisać na wiadomość z poziomu zegarka. 

Dostępne na rynku smartwatche oferują cały wachlarz możliwości – zarówno tych przydatnych w życiu codziennym, jak i podczas uprawiania sportu. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem takiego zegarka, warto zainteresować się modelami wyposażonymi w funkcje sportowe. Taki gadżet przyda się nie tylko osobom aktywnym – pozwoli ocenić swój stan zdrowia także domatorom, a może nawet stanie się dodatkową motywacją do aktywności?

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Julita po raz pierwszy poszła do gastronomii w wakacje, po 2 klasie technikum. W tym czasie dostawała jedynie 50 zł kieszonkowego od swoich dziadków
MAGAZYN

Pokolenie Z idzie do wakacyjnej pracy

Mogli wyjechać w góry, lub na Mazury. Albo leniwie spędzić wolny czas przed komputerem. Zdecydowali się jednak na dodatkowy zarobek. Pieniądze wraz z wiekiem coraz bardziej są potrzebne, a w roku szkolnym nie każdy może w końcu dorobić

Marcin Pigiel zdobył w Świdniku swoją ósmą ligową bramkę

Podlasie wygrało z Avią w Świdniku. „Nie mogli znaleźć na nas sposobu”

Dwie porażki na koniec sezonu zanotowali piłkarze Avii Świdnik i zakończyli sezon 23/24 na czwartym miejscu w tabeli. W ostatniej kolejce żółto-niebiescy musieli uznać wyższość Podlasia Biała Podlaska, z którym przegrali 0:1. Goście zgarnęli komplet punktów mimo że od 55 minuty grali w dziesiątkę

Tomasz Złomańczuk wcześniej pracował właśnie w Chełmiance, w której dodatkowo zagrał jego syn Marcel

Orlęta Spomlek zakończyły sezon remisem w Chełmie, wyjątkowy mecz trenera Złomańczuka

Na koniec sezonu Orlęta Spomlek przerwały serię porażek. Drużyna Tomasza Złomańczuka zremisowała na wyjeździe z Chełmianką 2:2, chociaż jeszcze w 86 minucie przegrywała 0:2.

37 lat temu Jan Paweł II odwiedził Lublin
Zdjęcia
galeria

37 lat temu Jan Paweł II odwiedził Lublin

III Pielgrzymka papieża Jana Pawła II w Polsce odbyła się między 8 a 14 czerwca 1987 roku. Papież w ciągu siedmiu dni odwiedził: Warszawę, Lublin, Tarnów, Kraków, Szczecin, Gdynię, Gdańsk, Częstochowę i Łódź.

Weekend z Modelkami
foto
galeria

Weekend z Modelkami

W ubiegły weekend w lubelskim klubie Helium wystąpił girlsband - Modelki, który tworzą: Aga, Zuza i Ula. Wylansowały takie hity jak: ”On Me”, ”Modelki”, ”Chyba że z Tobą”. Zapraszamy Was do obejrzenia fotogalerii z tego wydarzenia.

Sławin na sportowo czyli olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu
Zdjęcia
galeria

Sławin na sportowo czyli olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu

XVIII Festyn Sławin na sportowo - olimpijskie ideały w lokalnym wydaniu odbył się w sobotę w Zespole Szkół nr 12 w Lublinie. Było gwarno i radośnie.

Skorzystają studenci i pracownicy. Uniwersytet w Daugavpils partnerem PANS

Skorzystają studenci i pracownicy. Uniwersytet w Daugavpils partnerem PANS

Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie będzie współpracowała z Uniwersytetem w Daugavpils, jednym z najważniejszych ośrodków akademickich na Łotwie.

"Kibice zobaczyli sporo fajnych wyścigów". Opinie po meczu Orlen Oil Motor Lublin - ZOOleszcz GKM Grudziądz
galeria

"Kibice zobaczyli sporo fajnych wyścigów". Opinie po meczu Orlen Oil Motor Lublin - ZOOleszcz GKM Grudziądz

Tylko 10 biegów, ale pewna wygrana Orlen Oil Motoru nad ZOOleszcz GKM Grudziądz. Piątkowy mecz przerwały intensywne opady deszczu. Jak spotkanie rozegrane w nieco szybszym niż zwykle tempie podsumowali jego bohaterowie?

Iga Świątek po raz czwarty wygrała turniej French Open

Godzinka gry wystarczyła, Iga Świątek wygrała Rolanda Garrosa po raz czwarty

Nie było niespodzianki w finałowym meczu wielkoszlemowego turnieju Rolanda Garrosa. Iga Świątek, jak w większości poprzednich spotkań nie dała szans rywalce. W sobotę rozbiła Włoszkę Jasmine Paolini 6:2, 6:1.

Eko Piknik nad Zalewem Zemborzyckim. Przyjemne z pożytecznym
Zdjęcia
galeria

Eko Piknik nad Zalewem Zemborzyckim. Przyjemne z pożytecznym

Eko Piknik już po raz czwarty zagościł na Słonecznym Wrotkowie nad Zalewem Zemborzyckim. Uczestnicy najpierw wspólnie posprzątali okolicę, a następnie brali udział w grach, zabawach i pokazach.

Lewart Lubartów w sobotę zapewnił sobie awans do III ligi

Lewart Lubartów wraca do III ligi!

Lewart nie zmarnował szansy. W sobotę drużyna Grzegorza Białka pokonała Huragan Międzyrzec Podlaski 3:0 i na kolejkę przed zakończeniem rozgrywek zapewniła sobie awans do III ligi. Ostatni raz na tym poziomie zespół z Lubartowa występował w sezonie 2020/2021.

Rowerzyści już smarują łańcuchy. W niedzielę rajd i ognisko

Rowerzyści już smarują łańcuchy. W niedzielę rajd i ognisko

Sprzed siedziby starostwa powiatowego w Puławach na 35-km rowerową wycieczkę w niedzielę wyruszą setki miłośników dwóch kółek. W programie ognisko, grill i losowanie upominików. Cel - zalew za Matygami i rywalizacja o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Start o godzinie 9.

Pomoc ważniejsza niż bramki. Studenci zagrali dla podopiecznych Krajowego Towarzystwa Autyzmu
Zdjęcia
galeria

Pomoc ważniejsza niż bramki. Studenci zagrali dla podopiecznych Krajowego Towarzystwa Autyzmu

Za nami I Turniej Charytatywny o Puchar Dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki Technicznej Politechniki Lubelskiej. W zmaganiach, w których dział wzięli studenci lubelskich uczelni: PL, Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Przyrodniczego nie chodziło o laury i zwycięstwo, ale pomoc potrzebującym, podopiecznym lubelskiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu.

W maju w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie realizowany był m.in. projekt „Mamy Kreatywne Mamy”. W ramach projektu odbyły się zajęcia coachingowe, które przyniosły sporą dawkę wzruszeń i refleksji, a także spotkanie z Jolantą Dywańską, podczas którego poruszone zostały zagadnienia związane z pracą zawodową.

Biblioteka z Włodawy walczy o tytuł najlepszej w kraju. Na pewno na niego zasługuje

Jeszcze tylko przez niespełna dwa tygodnie potrwa ogólnopolski konkurs na najlepszą bibliotekę w kraju, organizowany przez portal granice.pl. Spore szanse na zwycięstwo ma Miejska Biblioteka Publiczna z Włodawy.

35-latek z Kraśnika znowu wpadł z narkotykami
Wideo

35-latek z Kraśnika znowu wpadł z narkotykami

Niemal kilogram substancji odurzających: amfetaminę, marihuanę, mefedron i tabletki ecstasy znaleźli policjanci w mieszkaniu i piwnicy 35-latka z Kraśnika. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do aresztu. Grozi mu kara do 10 lat więzienia, a w warunkach recydywy może zostać zwiększona o połowę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!