Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 czerwca 2024 r.
11:35

Duchowość i tradycja. Przed nami festiwal „Drzewo życia”

Autor: Zdjęcie autora IC
21 czerwca 2024 18:00
(fot. DW)

Eseje, debaty, teatr, koncerty, historia, smak, spacery w rytmie słów – to wszystko czeka na nas podczas Festiwalu „Drzewo Życia”, który odbędzie się od 21 do 23 czerwca na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Gardzienicach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak mówią organizatorzy ideą festiwalu jest wydany w 1613 roku „Przewodnik po drzewie żywota”.

– To najstarszy dotychczas znany, świecki tekst o charakterze dietetyczno medycznym, spisany w języku jidysz. Autor przewodnika deklarował, że wobec śmierci wszyscy są równi i nie ma potrzeby dzielić ich według narodowości czy wyznania. Ów traktat o zachowaniu dobrego zdrowia i pozyskaniu harmonii ze światem dobrze wpisuje się w obecny nurt ekologii życia i jej korelacji pomiędzy środowiskiem a naszym zdrowiem – informują organizatorzy.

Festiwal ma na celu zintegrowanie lokalnej społeczności, a także przekazywane z pokolenia na pokolenie tradycji Gardzienic i doliny Giełczwi.

Patronem duchowym tego wydarzenia jest święty Franciszek, który znany był ze swojego zamiłowania do przyrody.

Festiwal będzie podzielony na strefy, w której każdy znajdzie coś dla siebie:

  • W Strefie wiedzy: eseje, wykłady, rozmowy.
  • W strefie sztuki: koncerty, teatr, wystawę.
  • W Strefie Smaku: rekonstrukcje kulinarne, kolację komentowaną, pokazy kulinarne.
  • W Strefie Natury: spacery z przewodnikami, wyprawy botaniczne, relaks w gardzienickich ogrodach.

Wśród gości festiwalu znajda się m.in.: Bogusław Deptuła, historyk i krytyk sztuki, kurator

wystaw, marszand, autor licznych publikacji w dziedzinie sztuki, literatury i kulinariów, prof.

Jarosław Dumanowski z UMK w Toruniu, badacz historii żywienia w Polsce, prof. Agnieszka Ludwiczuk z Zakładu Farmakognozji z Ogrodem Roślin Leczniczych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, zajmująca się badaniem związków leczniczych w roślinach, Łukasz Modelski, historyk sztuki i kultury średniowiecza, Jacek Wakar, krytyk teatralny, stały współpracownik TVP Kultura, portalu Onet.pl oraz miesięcznika „Teatr ” badający wątki jedzenia w polskim teatrze.

Więcej o festiwalu, poszczególnych wydarzeniach w ramach imprezy, a także zaproszonych gościach można znaleźć na FACEBOOK’u FESTIWALU.

(fot. DW)

Program festiwalu

Piątek, 21 czerwca 2024

  • 18.00 Włodzimierz Staniewski, Esej o św. Franciszku. Inauguracja festiwalu, Pałac w Gardzienicach
     
  • 19:00 Wszystkie zwierzęta pana Józefa, otwarcie wystawy plenerowej rzeźby Józefa Felczyńskiego, plener przed Pałacem w Gardzienicach
  • 20:00, Koncert Doroty Kuzieli „Drzewo”, Amfiteatr na skarpie
  • 21.00. Spotkanie przy Stole Spotkań pod Drzewem, czytanie fragmentów Przewodnika po Drzewie Żywota z udziałem Włodzimierza Staniewskiego, Łukasza Modelskiego i publiczności 

Sobota 22 czerwca 2024

  • 12.00 Zgromadzenie uczestników festiwalu, śpiewy, rozmowy, plener
  • 12.30 Warsztaty rzeźbienia w drewnie, spotkanie z Józefem Felczyńskim
  • 13.00 Warsztat wypieku ciasteczek św Franciszka, prowadzi Elżbieta Cwalina, Stół Spotkań pod Drzewem
  • 14.00 W kuchni św. Franciszka, pokaz gotowania prowadzą Dziki Kuk i Anna Szcześniak z Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli, Stół Spotkań pod Drzewem
  • 15.00 Łukasz Modelski i Jacek Wakar: o scenach jedzenia w teatrze i scenach teatralnych w jedzeniu, Pałac w Gardzienicach
  • 16.00 Wykład prof. Jarosława Dumanowskiego z UMK w Toruniu: „Solenny bankiet”. Wesele rodziców Michała Potockiego z Gardzienic jako spektakl i dzieło sztuki, Pałac w Gardzienicach
  • 17.00 Łukasz Modelski i Bogusław Deptuła: o motywach jedzenia w sztuce, Pałac w Gardzienicach
  • 18.00 Spektakl Włodzimierza Staniewskiego „ WESELE WYSPIAŃSKI – MALCZEWSKI – KONIECZNY”, Sala Teatralna
  • 19.00 Inscenizacja kulinarna: „Wina wypili węgierskiego beczek 270. Wesele rodziców dziedzica Gardzienic z 1661 r.”, Stół Spotkań pod Drzewem przed pałacem w Gardzienicach, degustacja dań historycznych przygotowanych pod kierunkiem prof. Jarosława Dumanowskiego przez Annę Szcześniak i pracownie kulinarne Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli, komentarze Jarosław Dumanowski, toasty, komentarze - Łukasz Modelski, komentarze winne, wino na kieliszki - sommelier Michał Kasiński, Winny Skład
  • 20.30 Koncert zespołu Falochron, Amfiteatr na skarpie 

Niedziela 23 czerwca 2024

  • 9.30 Rytuał, rozruch, ćwiczenia poranne, plener
  • 10.00 Wspólne śniadanie, Szopa 
  • 10.30 Śniadanie na trawie, inscenizacja w wykonaniu Stacji Teatr, plener przed Szopą
  • 12.00 Dziki Kuk - wyprawa po rośliny jadalne. Wykład w drodze
  • 13.00 Wspólne gotowanie przy Stole Spotkań pod Drzewem z Dzikim Kukiem
  • 14.00 Spacer z przewodnikiem. Po Gardzienicach widzialnych i niewidzialnych oprowadza Agata Hrycaj
  • 16.00 Wykład prof. Agnieszki Ludwiczuk „Eliksir ogrodowy św. Franciszka na ziołach gardzienickich. O zdrowotnych i leczniczych właściwościach roślin”, Pałac w Gardzienicach
  • 17.00 Spacer zielarski z prof. Agnieszką Ludwiczuk, plener, łąki
  • 20.00 Koncert zespołu Przedwieczór, Amfiteatr na skarpie
  • 21.00 Rozmowy, pożegnania.

 

(fot. DW)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Motor Lublin przegrywa w Gdyni po dogrywce i żegna się z STS Pucharem Polski już po pierwszej rundzie
galeria

Motor Lublin przegrywa w Gdyni po dogrywce i żegna się z STS Pucharem Polski już po pierwszej rundzie

Od dłuższego czasu mecze pomiędzy Arką Gdynia, a Motorem Lublin budzą ogromne emocje i tak też było w „Pucharze Tysiąca Drużyn”. Do wyłonienia zwycięzcy w czwartkowym starciu potrzebna była dogrywka, w której gola na wagę awansu zdobył zespół znad morza

Ścianka i defibrylatory to niektóre ze zwycięskich projektów puławskiego BO 2026
Puławy

Wyniki budżetu obywatelskiego w Puławach. Te projekty wygrały

Niecałe trzy tysiące puławian oddało ważne głosy na projekty budżetu obywatelskiego 2026. Finansowanie otrzyma 8 z 38 finałowych propozycji. Najwięcej pieniędzy pochłonie nowa ścianka wspinaczkowa na puławskich błoniach.

Avia Świdnik sensacyjnie pokonała u siebie pierwszoligowy Ruch Chorzów
galeria

Sensacja w Świdniku. Avia zasłużenie pokonała Ruch Chorzów w STS Pucharze Polski! [ZDJĘCIA]

Takie historie kochają kibice piłki nożnej. W czwartkowe popołudnie Avia Świdnik postarała się o nie lada niespodziankę i w pierwszej rundzie „Pucharu Tysiąca Drużyn” niespodziewanie pokonała u siebie grający w Betclic I Lidze Ruch Chorzów

Od lewej: ul. Sadowa, ul. 4 Pułku Piechoty oraz ul. Powstańców Listopadowych w Puławach
zdjęcia
galeria

Puławy remontują ulice. Pomagają państwowe dotacje

W tym roku rozpoczęte zostały długo oczekiwane remonty kilku puławskich dróg. Na odcinku za stacją transformatorową do wału wiślanego, rozpoczęto przebudowę ul. 4 Pułku Piechoty. Z kolei na os. Niwa trwa remont ul. Sadowej. W lecie do użytku oddano przedłużenie ul. Powstańców Listopadowych.

Fragment meczu w Piotrkowie Trybunalskim

PGE MKS El-Volt Lublin sensacyjnie przegrał w Piotrkowie Trybunalskim

Ten wynik to potężne zaskoczenie, bo przecież PGE MKS El-Volt Lublin ma w tym sezonie mocarstwowe plany.

Trwa VI Polski Kongres Górniczy.

Drugi dzień kongresu górniczego. Jakie wyzwania czekają sektor wydobywczy?

Od środy w Lublinie i częściowo na terenie kopalni Bogdanka odbywa się VI Polski Kongres Górniczy. Czwartek był dniem poświęconym obradom w sesjach tematycznych. W obliczu transformacji energetycznej nie sposób uciec od kwestii wyzwań, jakie czekają górnictwo w najbliższych latach i dekadach.

Oni w Polsce już nie pomieszkają. Zostali wydaleni i dostali zakaz wjazdu

Oni w Polsce już nie pomieszkają. Zostali wydaleni i dostali zakaz wjazdu

Dwójka mężczyzn decyzją policji i straży granicznej została wydalona z Polski. Obcokrajowcy nie mają także możliwości wjazdu do krajów strefy Schengen.

Lubelszczyzna na weekend: co zobaczyć, jadąc samochodem z Ukrainy? Przewodnik 2025

Lubelszczyzna na weekend: co zobaczyć, jadąc samochodem z Ukrainy? Przewodnik 2025

Bliskość granicy, malownicze krajobrazy i bogactwo historii sprawiają, że Lubelszczyzna jest idealnym kierunkiem na weekendową podróż samochodem dla gości z Ukrainy. To region, który zachwyca na każdym kroku – od renesansowych perełek architektury, przez tętniące życiem miasta, po spokojne oazy natury. Zapomnij o pośpiechu i odkryj z nami najciekawsze zakątki województwa lubelskiego.

Kiedy autostradą do Białej Podlaskiej? Nowe aneksy przesunęły terminy
drogi

Kiedy autostradą do Białej Podlaskiej? Nowe aneksy przesunęły terminy

Z Siedlec do Warszawy od kilku miesięcy można już dojechać autostradą A2. Kiedy z takiej możliwości skorzystają kierowcy z Białej Podlaskiej? Zarządca drogi próbuje mobilizować wykonawców, ale nowe aneksy dają wykonawcom więcej czasu.

Nawierzchnia ulicy Chemicznej pozostawia wiele do życzenia.
Lublin

Chemiczna do remontu? Chcą tego przedsiębiorcy

Każdy kierowca, który zmierzył się z przejechaniem ulicy Chemicznej wie, że jest to ciężkie przeżycie, szczególnie dla zawieszenia samochodu. Od lat jest to jedna z najbardziej zaniedbanych i wysłużonych nawierzchni w Lublinie. Pojawiła się szansa na zmiany.

Zespół Svahy w niedzielę wystąpi podczas myśliwskiej imprezy na zamku

Dni renesansu i baroku. Myśliwska niedziela w Janowcu

W najbliższą niedzielę, 28 września, na zamku w Janowcu świętować będą myśliwi i leśnicy. W programie "Fety u hetmana" m.in. wernisaż, pokazy łucznictwa konnego i koncerty.

Pierwsza wizyta u psychologa – jak się przygotować i czego się spodziewać?

Pierwsza wizyta u psychologa – jak się przygotować i czego się spodziewać?

Niektórzy potrafią tygodniami porównywać modele telefonów, a jednocześnie odkładają decyzję o umówieniu się do psychologa, choć może to przynieść im znacznie większą ulgę. Według badań aż 1 na 4 osoby w Polsce doświadczy w ciągu życia problemów wymagających wsparcia psychologicznego. Mimo to wiele osób wciąż obawia się pierwszej wizyty u specjalisty – głównie dlatego, że nie wie, czego się spodziewać. Pierwsza wizyta stanowi często początek prawdziwej ulgi, choć najtrudniejszy pozostaje pierwszy krok.

Cztery dworce z lubelskiego w nowym programie PKP
kolej

Cztery dworce z lubelskiego w nowym programie PKP

Kolejowa spółka ogłosiła nowy program „Dworce przyjazne pasażerom”. Na liście wśród 181 obiektów znalazły się również te z województwa lubelskiego.

Puławskie Azoty nadal walczą o rentowność. Pierwsze półrocze 2025 zakończyło się wielomilionową stratą. Przed publikacją raportu ze stanowiska zrezygnował prezes spółki, Hubert Kamola (na zdj.)
Puławy

Puławskie Azoty wciąż z wysoką stratą. Spółka traci prezesa

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych w Puławach nadal więcej traci, niż zarabia. W pierwszym półroczu spółka traciła ok. 35 mln zł miesięcznie. Strata netto za ten okres wyniosła 209 mln zł, a jej łączne zobowiązania przekraczają już 4 miliardy. Prezes Hubert Kamola zrezygnował ze stanowiska.

Narkotyki w lodówce. 45-latek z Chełma w rękach policji
Chełm

Narkotyki w lodówce. 45-latek z Chełma w rękach policji

Ponad 140 porcji amfetaminy i marihuana zabezpieczone przez chełmskich kryminalnych – to efekt przeszukania jednego z mieszkań w centrum miasta. Mężczyzna, który tłumaczył posiadanie narkotyków „własnymi potrzebami”, usłyszał już zarzuty.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

43,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

ruraelas

ZAMOŚĆ

43,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

129,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

69,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

139,00 zł

Komunikaty