Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

31 sierpnia 2022 r.
13:02

Wycena nieruchomości komercyjnych- czym jest i jak przebiega?

0 A A
Galeria to nieruchomość komercyjna
Galeria to nieruchomość komercyjna

Na rynku nieruchomości coraz częściej wystawiane są na sprzedaż lub na wynajem lokale przeznaczone do prowadzenia różnego rodzaju działalności gospodarczych. Nieruchomością komercyjną może być pojedynczy lokal usługowy lub cały budynek, a nawet ich kompleks. Dlaczego warto się zainteresować tym rodzajem nieruchomości? Czy warto dokonać wyceny przed jej zakupem? Dowiedzmy się z artykułu!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Co to jest nieruchomość komercyjna?

Nieruchomość komercyjna to tak zwana nieruchomość niemieszkalna, przeznaczona do prowadzenia działalności gospodarczej lub do wynajmu. Można się również spotkać z budynkiem, w którym na parterze znajdują się lokale usługowo-handlowe, na pierwszym piętrze biura, a na najwyższych kondygnacjach znajdują się mieszkania. Nieruchomość komercyjna nastawiona jest na generowanie zysku, dlatego nazywana jest "nieruchomością dochodową".

Rodzaje nieruchomości komercyjnych

Ze względu na zastosowanie danego miejsca, na rynku dostępne są:

1) Nieruchomości biurowe

To nieruchomości przystosowane do pracy biurowej. Klasa A to biurowce o najwyższym standardzie, natomiast klasa C najniższa to lokale ze słabą jakością wykończenia.

2) Nieruchomości usługowe

Prowadzona w nich jest działalność usługowa i usytuowane są w atrakcyjnych punktach miasta lub na osiedlach. Do nieruchomości usługowych zaliczamy: restauracje, prywatne przychodnie, gabinety kosmetyczne, salony fryzjerskie, pensjonaty, hotele, magazyny i fabryki.

3) Nieruchomości handlowe

To budynki o dużej przestrzeni handlowej. Zaliczamy do nich: galerie handlowe lub mniejsze parki handlowe skupiające najemców z takich branż jak drogerie, apteki, RTV, AGD czy sklepy spożywcze.

4) Działki przeznaczone pod zabudowę komercyjną

To działki, których przeznaczeniem jest budowa na niej nieruchomości komercyjnej w zależności od jej położenia.

Pojedynczy lokal to również nieruchomość komercyjna

Czym jest wycena nieruchomości komercyjnej?

Wycena nieruchomości to określenie rzeczywistej wartości nieruchomości. Wykonywana jest przez rzeczoznawcę majątkowego i może dotyczyć pojedynczych lokali lub całych budynków. To dokument sporządzony w formie pisemnej. Wyceny dokonuje się zgodnie z Ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 o gospodarce nieruchomościami. Więcej informacji o wycenach na: https://bwn-rzeczoznawca.pl/wycena-nieruchomosci-komercyjnych/

Co to jest operat szacunkowy?

Opinia o wartości nieruchomości sporządzana jest za pomocą operatu szacunkowego. Jest to dokument urzędowy sporządzony w formie pisemnej przez rzeczoznawcę majątkowego. Przygotowuje się go zwykle z powodu chęci zaciągnięcia kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości lub na użytek stron postępowań sądowych.

Na czym polega wycena nieruchomości?

Wyceny nieruchomości komercyjnej dotyczy wartości danego obiektu, jak również jego dochodowości na podstawie danych rynkowych.

Do oszacowania wartości nieruchomości stosowane są najczęściej dwie metody:

  1. Metoda dochodowa zakłada, że podstawowym czynnikiem wpływającym na wartość nieruchomości jest przewidywany dochód, jaki uzyska się z tej nieruchomości. W podejściu dochodowym wykorzystywane są dwie metody:
  • Inwestycyjna- stanowi dochód wynajmu lub dzierżawy nieruchomości oraz dochód poza czynszowy np. odpłatne udostępnienie nieruchomości na szyld reklamowy, antenę telefonii komórkowej czy nawet bankomat. Tę metodę wykorzystuje się najczęściej do określenia wartości nieruchomości takich jak: pomieszczenia biurowe, handlowe, garaże czy lokale użytkowe.
  • Zysków- w tej metodzie wpływy z działalności uzależnione są od dochodów z prowadzonej działalności. Stosuje się ją przy wycenie takich nieruchomości jak: hotele, restauracje, kina, stacje benzynowe czy obiekty sportowe.
  • Metoda porównawcza polega na porównaniu cen nieruchomości podobnych do tej będącej przedmiotem wyceny. Wartość nieruchomości ocenia się na podstawie średniej ceny nieruchomości, podobnych ze względu na poszczególne cechy uwzględniając ewentualne różnice pomiędzy nimi.

Istnieje możliwość zastosowania metody inwestycyjnej i zysków jednocześnie. Dochód stanowi w tym przypadku sumę obu dochodów.

Co wpływa na wycenę nieruchomości komercyjnej?

Na wycenę wpływa wiele czynników, a do kluczowych należą:

  1. Lokalizacja nieruchomości

Lokale znajdujące się w centrum miasta są o wiele droższe niż te na jego obrzeżach, czy w mniej atrakcyjnych miejscach. Na cenę wpływa również otoczenie, czyli jak rozbudowana jest infrastruktura np. dla magazynu, bliskość drogi dojazdowej jest kluczowa.

  1. Stan nieruchomości

Dla rzeczoznawców ważny jest stan techniczny budynku, data jego powstania, standard wykończenia, jak również rozkład pomieszczeń, ich nasłonecznienie, ogólny metraż budynku oraz czy w budynku znajduje się winda.

  1. Koszty eksploatacyjne

Bardzo ważną kwestią są koszty utrzymania nieruchomości, do których wlicza się ogrzewanie, kanalizacja, wentylacja czy ochrona budynku.

Gdzie i jak sprzedać nieruchomość komercyjną?

Podobnie jak w przypadku mieszkań nieruchomość komercyjną można nabyć przez biuro nieruchomości. Sam wybór biura nie jest łatwy, warto wybrać renomowaną agencję z dużymi możliwościami. Doświadczony agent nieruchomości pokaże obiekt tak, aby potencjalny nabywca zobaczył jego potencjał. W sprzedaży komercyjnej bardzo ważne są kontakty z przedsiębiorcami i znajomość ich potrzeb inwestycyjnych, a profesjonalne biuro nieruchomości dopełni wszelkich starań, aby oferta trafiła do odpowiedniej grupy odbiorców.

Jakie dokumenty są potrzebne do wyceny nieruchomości komercyjnej?

W zależności od wyceny nieruchomości rzeczoznawca majątkowy będzie potrzebował informacji, danych/dokumentów do prawidłowej jej wyceny.

Oto najważniejsze niezbędne dokumenty:

  • odpis z księgi wieczystej
  • wypis z ewidencji gruntów i budynków
  • decyzja o pozwoleniu na budowę
  • decyzja o pozwoleniu na użytkowanie
  • wyrys z mapy
  • informacja o:
  1. wysokości podatku od nieruchomości
  2. wysokości opłat za ubezpieczenie budynku
  3. wysokości opłat za użytkowanie wieczyste gruntu
  • informacja o rodzaju umowy najmu
  • informacje o wysokości stawek za wynajem
Rzeczoznawca majątkowy określi wartość nieruchomości

Dlaczego warto przeprowadzić wycenę nieruchomości komercyjnej?

Wycena nieruchomości komercyjnej pozwala nabywcy na podjęcie bezpiecznej decyzji. Pozwala określić wartość obiektu w transakcjach obejmujących kupno i sprzedaż. Znajomość wyceny może wyznaczyć kierunek negocjacji z najemcami, a przy sprzedaży z kupcami. Jest też potwierdzeniem wartości nieruchomości dla banku lub dla Urzędu Skarbowego.

Kto może dokonać wyceny nieruchomości?

Rzeczoznawca majątkowy to osoba zajmująca się określaniem wartości nieruchomości. Zawód ten wykonywać może osoba, która uzyskała specjalne uprawnienia zawodowe nadawane przez Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii. Wszyscy rzeczoznawcy majątkowi wpisani są do Centralnego Rejestru Rzeczoznawców Majątkowych. Rejestr ten jest publicznie dostępny, więc można w nim sprawdzić, czy dany rzeczoznawca majątkowy ma potrzebne uprawnienia.

Podsumowanie

Nieruchomości komercyjne położone w atrakcyjnych miejscach to sposób na długoterminowy dochód. Jednak koszty ponoszone przy kupnie nieruchomości komercyjnej są dużo wyższe niż przy nabyciu mieszkania. Osoby zajmujące się zawodowo wyceną nieruchomości doskonale znają charakterystykę rynku nieruchomości i gwarantują podjęcie właściwych działań i decyzji.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Budowanie wież mają w małym palcu - studenci z Lublina najlepsi w kraju

Budowanie wież mają w małym palcu - studenci z Lublina najlepsi w kraju

Kreatywność, precyzja i lekkość to drugie imię ich konstrukcji. Studenci Politechniki Lubelskiej osiągnęli sukces w architektonicznym konkursie

Grzegorz Turnau w CSK
10 maja 2024, 19:00

Grzegorz Turnau w CSK

Piosenki takie jak: „Bracka”, „Cichosza”, „Naprawdę nie dzieje się nic” sprawiły, że Grzegorz Turnau skradł serca słuchaczy. W tym roku artysta obchodzi jubileusz 40-lecia twórczości. Jubileuszowy koncert już w najbliższy piątek w lubelskim CSK.

Stand-up w Łukowskim Ośrodku Kultury
9 maja 2024, 19:00

Stand-up w Łukowskim Ośrodku Kultury

Michał Kutek zaprezentuje najnowszy program „Bilans żenady własnej”. Wydarzenie odbędzie się w najbliższy czwartek o godzinie 19:00 w sali widowiskowej ŁOK.

Trzecia Droga zgarnia niemal całą pulę w powiecie bialskim

Trzecia Droga zgarnia niemal całą pulę w powiecie bialskim

Tym razem już bez współrządzenia z PiS. W powiecie bialskim niemal całą pulę najważniejszych funkcji zgarnął PSL. I nieprzerwanie starostą pozostanie Mariusz Filipiuk.

XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
7 maja 2024, 9:00

XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

W dniach 7-15 maja odbędzie się Tydzień Bibliotek. Tegoroczne wydarzenie będzie przebiegało pod hasłem - "Biblioteka - miejsce na czasie". Z tej okazji WBP im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie przygotowała szereg bezpłatnych wydarzeń. Tylko na niektóre obowiązują wcześniejsze zapisy.

Trzecia Droga zaprezentowała kandydatów do Parlamentu Europejskiego
Zdjęcia/Wideo
galeria

Trzecia Droga zaprezentowała kandydatów do Parlamentu Europejskiego

Trzecia Droga zaprezentowała dzisiaj kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego z okręgu nr 8 obejmującego województwo lubelskie. Tak, jak już informowaliśmy przed tygodniem, listę otwierają posłowie Sławomir Ćwik z Polska 2050 Szymona Hołowni i Wiesław Różyński z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Przebiegną kilometry dla chorej Ani

Przebiegną kilometry dla chorej Ani

Już 23 maja wystartuje Akademicki Bieg Charytatywny UMCS. Celem jest zbiórka funduszy na turnus rehabilitacyjny i wsparcie psychologiczne dla ciężko chorej Anny Gajos.

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Wpadł na nieoznakowany radiowóz
WIDEO
film

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Wpadł na nieoznakowany radiowóz

Radzyńscy policjanci w miniony weekend zatrzymali 5 kierowców przekraczających prędkość w terenie zabudowany o ponad 50 km/h. Oprócz tego zatrzymali zawodowego kierowcę, który wyprzedzał inny pojazd na przejściu dla pieszych.

Kto przejmie władzę w Puławach? Wkrótce pierwsza sesja

Kto przejmie władzę w Puławach? Wkrótce pierwsza sesja

We wtorek o godz. 15 w sali konferencyjnej puławskiego Ratusza, zgodnie z decyzją komisarza wyborczego, odbędzie się pierwsza sesja nowej kadencji rady miasta. Kto będzie sprawował władzę? Tego jeszcze nie wiemy. PiS potrzebuje zaledwie jednego głosu, a Koalicja Obywatelska - trzech.

Ponad 3 mln zł ukryli w bagażach. Pieniądze miały trafić na teren UE

Ponad 3 mln zł ukryli w bagażach. Pieniądze miały trafić na teren UE

Tylko od stycznia do marca lubelscy celnicy wykryli kilkadziesiąt prób nielegalnego wwozu gotówki. Grozi za to wysoka grzywna

Policja przeciwko agresywnym kierowcom. Ponad 1200 kontroli

Policja przeciwko agresywnym kierowcom. Ponad 1200 kontroli

Policjanci z lubelskiej drogówki w ostatni weekend patrolowali lubelskie ulice. Efektem działań było wykrycie ponad 700 wykroczeń.

Pierwsza sesja Rady Miasta w Chełmie. Na wybór przewodniczącego musimy jeszcze poczekać

Pierwsza sesja Rady Miasta w Chełmie. Na wybór przewodniczącego musimy jeszcze poczekać

Nowo wybrani radni Rady Miasta w Chełmie podczas pierwszej sesji, która odbyła się w poniedziałek nie zdecydowali o wyborze przewodniczącego, a także jego zastępców. Zajmą się tym dopiero na kolejnym posiedzeniu, które zaplanowane zostało na 17 maja.

Dzieci były za głośno, więc strzelał do nich z wiatrówki

Dzieci były za głośno, więc strzelał do nich z wiatrówki

Policjanci z Chełma zatrzymali 52-letniego mężczyznę, który na jednym z osiedli strzelał w kierunku dzieci z wiatrówki. Mężczyźnie grozi do 3 lat pozbawienia wolności

Pierwsza sesja i pierwsza zapowiedź nowego przewodniczącego
Zdjęcia
galeria

Pierwsza sesja i pierwsza zapowiedź nowego przewodniczącego

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) liczy na szeroki konsensus w radzie. W tej kadencji z pewnością będzie to łatwiejsze, bo to jego ludzie zdobyli najwięcej mandatów. A w poniedziałek wybrali ze swojego grona przewodniczącego.

Azoty zrywają umowy. Puławskie kluby tracą sponsora

Azoty zrywają umowy. Puławskie kluby tracą sponsora

Zakłady Azotowe, gospodarczy filar regionu i kluczowy sponsor lokalnego sportu, radzi sobie coraz gorzej. W zeszłym roku grupa "Puławy" straciła 621 mln zł. Jej nowe władze szukają oszczędności. Na pierwszy ogień poszły umowy sponsoringowe. Chemiczny gigant wycofuje się ze wspierania puławskiego sportu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium