Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

13 czerwca 2015 r.
9:29

Artyści z Lublina w Gruzji. ArtAttack 2015/SPACE, czyli 3 aspekty prezentacji Lublina w Tbilisi

Autor: Zdjęcie autora p@#
0 0 A A
Fot. Sobczuk
Fot. Sobczuk

Dobiegający właśnie końca festiwal prezentujący kulturę Lublina w Tbilisi okazał się być wydarzeniem, którego wartość można oceniać nie tylko w kategoriach artystycznych, a skutki współpracy środowiska lubelskiego z tbiliskim mogą okazać się przyczynkiem do zmiany.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

1. Aspekt artystyczny

ArtAttack był prawdopodobnie jedną z największych inicjatyw kulturalnych podjętych przez polskie środowisko artystyczne w Tbilisi, a także całej Gruzji. Przez cztery finałowe dni odbyło się kilkanaście wydarzeń artystycznych o różnej skali - od wernisaży monumentalnych prac Roberta Kuśmirowskiego (Tężnia) i Jarosława Koziary (Transformacja), poprzez prezentacje wielkoformatowego muralu zaprojektowanego przez Kamila Filipowskiego i wykonanego w ramach warsztatów prowadzonych przez Cezarego Hunkiewicza i Piotra Grykałowskiego, aż po interwencje miejskie Katarzyny Szczypior (Dla ludzi), kończąc na imprezach muzycznych w przestrzeni miejskiej granych przez dj Papę Zurę.

Te wszystkie wydarzenia w Tbilisi nabierały nowego wymiaru - w stolicy Gruzji sztuka w przestrzeni publicznej, szczególnie ta nastawiona na estetyzowanie zniszczonych przestrzeni, praktycznie nie istnieje. Dlatego też efekt artystyczny prac wykonanych przez artystów z Lublina stał się jeszcze silniejszy. Patrząc na tbiliskie realia, można także zakładać, że dzieła takie jak mural czy instalacja Jarosława Koziary przetrwają tu znacznie dłużej, niż zakładał to projekt.

 

2. Efekt społeczny

To, że sztuka współczesna nie jest zbyt często prezentowana w przestrzeni miasta Tbilisi widać po reakcjach odbiorców. Tężnia Kuśmirowskiego jest tu instalacją szokującą w pozytywnym tego słowa znaczeniu, zielony "parking" dla ludzi Katarzyny Szczypior natychmiast został zajęty przez młodych ludzi, którzy w końcu odnaleźli dla siebie przestrzeń do rozmów czy bawienia się smartfonami w obrębie jednego z ważniejszych, aczkolwiek niezbyt przyjemnych dla pieszych, placów. Mural wywołał poważną dyskusję w środowisku tbiliskich street-artystów, praca Jarosława Koziary zamieniła stalową konstrukcję, która od lat straszy w obiekt, przy którym zarówno turyści jak i mieszkańcy miasta chętnie robią sobie zdjęcia. Podsumowując ten aspekt, ArtAttack pokazał, że sztuka w przestrzeni publicznej ma sens i może odmienić miasto, nie zawsze najprzyjemniejsze dla swoich mieszkańców. Ten wniosek w Tbilisi do tej pory nie był tak oczywisty.

3.Transfer wiedzy

Srodowisko artystyczne Lublina jest przyzwyczajone do niestandardowych działań, takich jak Noc Kultury. Potrafi współpracować międzynarodowo, czego najlepszym przykładem jest kooperacja ze Lwowem i Ukrainą. Lata doświadczenia to umiejętność rozwiązywania nieoczekiwanych problemów, niejednokrotnego pójścia na skróty. W Tbilisi do tej pory zbyt wiele tego typu działań nie było, brakowało zarówno przychylności miasta jak i woli animatorów. Przygotowanie ArtAttacku było poligonem nowych doświadczeń, żywą szkołą dla każdej ze stron, również lubelskich organizatorów. Jeśli dodamy do tego kilkanaście bloków warsztatowych, które zostały w tym czasie przeprowadzone rzez ekspertów z Lublina, ArtAttack może mieć bardzo duży wpływ na poszerzanie kompetencji. Zarówno w Gruzji jak i w Polsce.

Podsumowując, ArtAttack okazał się być wydarzeniem wielowymiarowym, jego sukces to nie tylko sukces recepcji prac artystycznych. To przede wszystkim sukces innowacyjności, pionierskiego projektu, który może okazać sięmpierwszym kamyczkiem, który zainicjuje zmianę.

Projekt przygotowany i realizowany przez Centrum Kultury w Lublinie i Centrum Sztuki Współczesnej Tbilisi przy finansowym wsparciu MKiDN oraz Miasta Lublin.

Pozostałe informacje

Adam Deja i jego koledzy po pokonaniu Stali Stalowa Wola celują także w komplet punktów w Rzeszowie

Górnik Łęczna jedzie po trzy punkty do Rzeszowa. Powtórka z pierwszego meczu mile widziana

Górnik Łęczna kończy rywalizację ligową w tym roku. W ostatnim spotkaniu zielono-czarni zagrają na wyjeździe ze Stalą Rzeszów. Spotkanie zaplanowano na sobotę (godz. 19.35). Goście z chęcią powtórzyliby wynik z pierwszego starcia obu ekip, które wygrali 2:1

Zwłoki młodej kobiety w mieszkaniu w Lublinie

Zwłoki młodej kobiety w mieszkaniu w Lublinie

W czwartek po południu policja otrzymała zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety w jednym z mieszkań w centrum Lublina.

Ubieranie choinki, kiermasz i śpiewanie kolęd na Uniwersytecie Przyrodniczym

Ubieranie choinki, kiermasz i śpiewanie kolęd na Uniwersytecie Przyrodniczym

"Wesołych Świąt - wymiana tradycji" to wydarzenie, na które w piątek zapraszają studenci i pracownicy Uniwersytetu Przyrodniczego.

Chełm mistrzom po drodze
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Chełm mistrzom po drodze

Kolejny wielki sportowiec zawitał do Chełma. Nieco ponad tydzień po odwiedzinach Otylii Jędrzejczak - polskiej mistrzyni olimpijskiej w pływaniu - w Niedźwiedzim Grodzie pojawił się wielokrotny mistrz w chodzie sportowym. Robert Korzeniowski, bo to o nim mowa, spotkał się z mieszkańcami w Chełmskiej Bibliotece Publicznej.

Motor w poniedziałek wygrał czwarty mecz z rzędu. W sobotę postara się przedłużyć dobrą passę

Cel Motoru na mecz z Rakowem? Udanie zakończyć rok

Motor Lublin zakończy kapitalny 2024 rok meczem w Częstochowie. Na inaugurację sezonu 24/25 beniaminek przegrał u siebie z Rakowem 0:2. Drużyna Mateusza Stolarskiego przystąpi jednak do rewanżu po czterech kolejnych zwycięstwach. I chociaż zmierzy się na wyjeździe z wiceliderem tabeli, to nie chce wracać do domu z pustymi rękami. Spotkanie zaplanowano na sobotę (godz. 20.15). Transmisja w Canal+ Sport 3

Imprezy klubowe w weekend (6 – 7 grudnia)
impreza
6 grudnia 2024, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (6 – 7 grudnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach klubowych w Lublinie.

A co zdjęciem do dowodu? Urząd ułatwi sprawę

A co zdjęciem do dowodu? Urząd ułatwi sprawę

Ułatwienie dla mieszkańców w międzyrzeckim ratuszu. Na korytarzu stanęła fotobudka.

PZL Leonardo Avia Świdnik szybko załatwiła sprawę w Białymstoku

PZL Leonardo Avia Świdnik szybko załatwiła sprawę w Białymstoku

W spotkaniu otwierającym 13. kolejkę PZL Leonardo Avia Świdnik pokonała na wyjeździe REA BAS Białystok 3:0. MVP wybrany został atakujący ekipy z Lubelszczyzny Tomasz Kryński.

Przez żołądek do więzienia
Włodawa

Przez żołądek do więzienia

Takiej interwencji w pewnością nie spodziewali się włodawscy policjanci. Wezwani zostali do mieszkania, z którego wydobywał się zapach spalenizny. Na miejscu oprócz spalonego jedzenia, napotkali na poszukiwanego, mającego do odsiadki rok pozbawienia wolności.

Skoda Superb będzie użytkowana przez prezydenta, jego zastępców i innych urzedników, dopóki nie zostanie sprzedana

Prezydent Zamościa: Mamy długi. Nie będę jeździł limuzyną

„Nie czuję potrzeby używania limuzyny wiedząc w jakiej sytuacji jest obecnie miasto”– stwierdził Rafał Zwolak i zakomunikował, że Miejski Zakład Komunikacji chce sprzedać komfortową skodę superb, z której dotąd prezydent korzystał. Jak się dowiadujemy, w służbowe podróże samorządowiec ma jeździć busikiem, którymś z prywatnych aut albo pociągiem.

Ślubowanie nowych  funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej
Lublin/galeria zdjęć
galeria

Ślubowanie i awanse funkcjonariuszy "skarbówki"

Dziś w siedzibie Izby Administracji Skarbowej w Lublinie odbyła się zbiórka, podczas której nowo zatrudnieni funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej złożyli ślubowanie, a zasłużeni pracownicy oraz funkcjonariusze zostali uhonorowani odznaczeniami i awansami.

Tevin Brown jest już w Lublinie i ma za sobą pierwsze treningi ze Startem

Tevin Brown jest już w Lublinie i ma za sobą pierwsze treningi ze Startem

Tevin Brown jest już w Lublinie i załapał się nawet na pierwsze treningi z nowymi kolegami. Przypomnijmy, że Brown zastąpił w składzie Emmanuela Lecomte’a, który doznał kontuzji podczas meczu reprezentacji Belgii.

Nadjeżdżają nowe przystanki. Miasto szuka projektantów
Lublin

Nadjeżdżają nowe przystanki. Miasto szuka projektantów

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie szykuje się do dużej inwestycji. W planach przebudowa ponad stu przystanków i budowa sześciu nowych. Pojawią się również nowe udogodnienia dla pasażerów, w szczególności dla tych z niepełnosprawnościami.

Dwa dobre kwadranse to za mało. Polki z drugą porażką na mistrzostwach Europy [zdjęcia]
galeria

Dwa dobre kwadranse to za mało. Polki z drugą porażką na mistrzostwach Europy [zdjęcia]

Reprezentacja Polski piłkarek ręcznych przegrała swoje pierwsze starcie w fazie głównej mistrzostw Europy. Biało-Czerwone uległy w Debreczynie Szwedkom 25:33 (15:17). W piątkowy wieczór nasze kadrowiczki zmierzą się z Węgierkami.

Stracił prawo jazdy, bo jechał w terenie zabudowanym 103 km/h
Kraśnik/Opole Lubelskie

Zarzucili sieć, złapali 54 zbyt szybkich

Policjanci z drogówki z Opola Lubelskiego i Kraśnika na terenie swoich powiatów prowadzili wspólne działania pod nazwą „Kaskadowy pomiar prędkości”. Na 59 skontrolowanych kierowców, aż 54 kierujących przekroczyło dozwoloną prędkość. Policjanci zatrzymali jedno prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h.

Kalendarz
grudzień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31