Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

16 listopada 2019 r.
18:09

Korepetycje. Teraz bez nich uczniowie nie mogą żyć

0 16 A A
(fot. Pixabay)

Zwykle zaczynają się w klasie szóstej szkoły podstawowej, a apogeum osiągają w drugiej klasie ogólniaka - mowa o korepetycjach. Zainteresowanie nimi nie spada, ale dobrych korepetytorów jest jak na lekarstwo. Pojawiają się też nowości na miarę XXI wieku: e-korepetycje

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Teraz to już praktycznie bez szans. Nikogo więcej nie przyjmę - mówi prywatna nauczycielka matematyki. Oficjalnie na urlopie macierzyńskim. - Wszystkie miejsca miałam już zarezerwowane pod koniec wakacji. Zgodziłam się na dwie dodatkowe osoby we wrześniu, ale tylko dlatego, że to nie ja będę dojeżdżać do tych uczniów, a oni do mnie.

Poczta pantoflowa

Takie odpowiedzi usłyszymy u większości korepetytorów uczących od lat.

- To idzie pocztą pantoflową wśród członków rodziny, albo pracowników - opowiada anglistka. - W tamtym roku miałam ucznia, którego mama pracuje w urzędzie. Wyciągnęłam chłopaka z jedynek na czwórki, bo był bardzo ambitny, ale miał spore braki. To zaowocowało i z tej samej instytucji mam już kilkoro dzieci. Rodzice mówią wprost dzwoniąc po raz pierwszy, że dowiedziały się od pani X i mają dziecko w podobnej sytuacji.

Zdecydowana większość korepetytorów, z którymi rozmawialiśmy nie pracuje jako nauczyciele. Pani Marta (imię zmienione) miała w tym roku propozycję pracy w jednym z techników na Lubelszczyźnie. Odmówiła.

- Powrót do szkoły był kuszący, ale po przemyśleniu sobie wszystkiego zrezygnowałam. Po pierwsze: na korepetycje trafiają do ciebie najczęściej dzieci, które chcą się czegoś nauczyć, żeby na przykład jak najlepiej zdać egzamin lub są zdesperowane wizją złych stopni i chcą się wyciągnąć z jedynek - zauważa. - W technikum spotkałabym uczniów w bardzo trudnym okresie, którym w większości nic się nie chce lub którzy mają olbrzymie zaległości w nauce. Uczenie ich przewyższa moje siły.

Strajk włoski i zarobki

Na korepetycjach można też zarobić znacznie więcej. Dziś nauczyciel dyplomowany otrzymuje 3817 zł brutto. Korepetytor średnio 35-50 zł na godzinę. Tylko jedna godzina w tygodniu może dać przez miesiąc 200 zł. Większość przychodzi jednak na 1,5-2 godziny.

A uczniów można mieć wielu.

- Są minusy: brak ubezpieczenia, ZUS-u. Oczywiście można założyć małą działalność i wiem, że kilku moich znajomych nie zatrudnionych na etat się na to zdecydowało - opowiada nauczycielka chemii z Lublina. Sama udziela korepetycji po godzinach. Ma jedną zasadę: nigdy nie uczy swoich uczniów. - Wychodzę z założenia, że w szkole mam nauczać, jak najlepiej umiem. Nie włączyłam się w strajk włoski. Jeśli ktoś zgłasza mi, że czegoś nie rozumie, umawiam się z nim lub częściej z grupą i tłumaczę raz jeszcze. Robię to po godzinach, ale nie biorę za to ani złotówki. To mój obowiązek. Inne zachowanie byłoby zwyczajnie nieetyczne. Trafiają do mnie za to uczniowie z innych szkół. Mam nadzieję, że moi nigdzie chodzić nie muszą. Chyba nie, bo pewnie któryś spytałby mnie, czy udzielam korepetycji, a takich zapytań nigdy nie miałam.

Powtórka z biologii

Co zaskakujące, kilku korepetytorów z którymi rozmawiałam przyznaje, że trafiają do nich wcale nie najgorsi uczniowie.

- Mam kilka osób z jednej z najlepszych prywatnych szkół. Jej uczniowie zawsze doskonale wypadają na egzaminach z matematyki. Dlatego bardzo mnie początkowo zdziwiło, że trafili do mnie i że mają spore zaległości - przyznaje matematyczka. - Teraz już wiem, że ich nauczyciele spieszą się z programem, ale nie potrafią do końca dobrze przekazać swoją wiedzę. Uczniowie żeby nadążyć, ale też mieć dobre stopnie, bo w tych szkołach to niezwykle ważne, uczą się „na boku”.

Ale korepetycje bywają już dzisiaj także e-lekcjami. Pomoc licealistom, którzy chcą dostać się na najbardziej oblegane kierunki studiów, takie jak medycyna, farmacja czy weterynaria pospieszyli Kuba i Anna Gajos. On pochodzi z Lublina, ona z podlubelskiej miejscowości. Przez kilka lat mieszkali w Warszawie, ale zdecydowali się wrócić. On był grafikiem i dyrektorem artystycznym. Ona przez kilkanaście lat przygotowywała uczniów do matury. Pomysł na to, by połączyć swoje siły przyszedł dość spontanicznie. Chcieli zrobić coś dobrego i jednocześnie sprawić, by był to ich pomysł na życie. Na początek powstała „Powtórka z biologii” na YouTube.

Dziś ten kanał ma już ponad 15 000 subskrybentów i ponad 430 000 wyświetleń. Okazało się, że maturzystom łatwiej jest powtórzyć materiał oglądając wideo. To jednak było za mało. Wiele osób chciało wiedzy ułożonej od początku do końca. Tak więc powstała platforma do korepetycji online powtorkazbiologii.pl. Zainteresowanie okazało się ogromne, Kuba więc rzucił pracę i zajął się ułatwianiem prowadzenia lekcji Ani.

Korepetycje społecznościowe

- Muszę ją trochę pilnować, bo ona za swoich uczniów dałaby się pokroić. Nieraz siedziała przed kamerą na lekcjach live nawet pół godziny dłużej, żeby na pewno odpowiedzieć na wszystkie pytania. Tuż przed maturą robiła też dla nich dodatkowe zajęcia tylko i wyłącznie pod analizę matur - mówi Kuba Gajos.

- To niesamowite, gdy ludzie piszą ci, że po twoich zajęciach dostali się na wszystkie uczelnie, na które chcieli albo, jak ostatnio, na studia na prestiżowej uczelni za granicą - tłumaczy Anna Gajos.

Dlaczego ten sposób nauki jest tak efektywny?

Przede wszystkim maturzyści mają więcej czasu i większy komfort nauki, bo uczą się z domu i nie tracą cennych godzin na dojazdach. Ponadto tworzą na Facebooku społeczność, która liczy kilka tysięcy osób: tam wymieniają się materiałami i informacjami.

- Staram się nie oceniać, tylko motywować do pracy. Uczę pod klucz, bo tak rozumiem swoją rolę. Nie jestem ich nauczycielką tylko korepetytorką. Czasem ciśnie się uczniom do głowy wiedzę, której powinni się uczyć dopiero na studiach, a przecież będzie na to czas. Teraz mają zdać maturę, bo to ona zadecyduje o dostaniu się na wymarzony kierunek - mówi Ania.

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie powstała „Powtórka z chemii”, a w tym roku ruszyli też z lekcjami z matematyki na poziomie podstawowym.

Uczniowie zapisują się na lekcje online, korzystają z bazy lekcji nagranych, komunikują się przez Facebooka i Instagram, powtarzają na YouTube.

e-Wydanie

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
E-H / 17 listopada 2019 o 08:19
+17
Podstawowa różnica - uczyć jedno zmotywowane do nauki dziecko, a uczyć jednocześnie 30, w tym połowa "przymusowych" (muszą chodzić do szkoły, bo obowiązek szkolny)
Avatar
po prostu wiem.... / 16 listopada 2019 o 18:45
+16
...odgórnie (ministerialnie) ułożony program dydaktyczny jest po prostu zły i uwłaczający zdrowemu rozsądkowi. Rodzice także nie pomagają swoim pociechom godząc się na pomysły szkodliwe dla ucznia! Większość dzieci posiada zdolności uprawniające ich do doskonałych wyników ze wszystkich przedmiotów, ale dojrzewają w tak rożnym okresie życia!!! Przeładowany i nieuwzgledniający różnic program po prostu jest do niczego.....
Avatar
Gość / 16 listopada 2019 o 22:20
+14
Ale przemycona reklama tych e-korepetycji!
Avatar
Mama / 16 listopada 2019 o 21:31
+10
A co z dziećmi, których nie stać na korki? 
Avatar
HAŁDERJU ! / 16 listopada 2019 o 20:35
+10
nauczyciel w szkole odwala pańszczyznę, by później skosić siano na korkach?
Avatar
Gość / 17 listopada 2019 o 13:53
+8
Powiem tyle, twój sposób myślenia jest niewłaściwy, jak rodzice mają coś tłumaczyć dzieciom skoro sami nie wiedzą nic na ten temat, szkoła w dzisiejszych czasach nie przygotowuje do życia tylko do egzaminów
Avatar
Gość / 16 listopada 2019 o 19:35
+8
O co chodzi z tym tytułem bo nie rozumiem?
Avatar
Ren / 17 listopada 2019 o 22:36
+4
Mój syn mówi że dzieci na lekcjach się wściekają, bo po to przychodzą do szkoły. Uczą się na korkach. Przeszkadzają tym, którzy wiedzą po co się chodzi do szkoły
Avatar
Kasia / 17 listopada 2019 o 18:02
+3
Gdyby dzieci na lekcjach uważały, chciały coś zapamiętać to by nie było problemu. No, ale ten wzrok cielęcy, w domu czeka gra, Messenger, głupoty w głowie to i braki w nauce. 
Avatar
Gość / 18 listopada 2019 o 08:51
0
Nie mogą żyć?Chodzę do drugiej technikum i nigdy się nawet w domu nie musiałem uczyć,tylko na lekcji uważam i mam głównie same 4
Avatar
Gość / 18 listopada 2019 o 08:51
0
Nie mogą żyć?Chodzę do drugiej technikum i nigdy się nawet w domu nie musiałem uczyć,tylko na lekcji uważam i mam głównie same 4
Avatar
Gość / 17 listopada 2019 o 23:31
-4
Omijać pracę w szkole szerokim lukiem. Za te grosze to nawet przejść obok szkoły się nie opłaca a co dopiero przez miesiąc tam uczyć. Totalna demotywacja i marazm rządzą szkołami. Dramat.
Avatar
Ren / 17 listopada 2019 o 22:36
+4
Mój syn mówi że dzieci na lekcjach się wściekają, bo po to przychodzą do szkoły. Uczą się na korkach. Przeszkadzają tym, którzy wiedzą po co się chodzi do szkoły
Avatar
Mama / 17 listopada 2019 o 20:52
-4
Nauczyciele ??? Ja bym ich tak nie nazywała !!! Niczego nie uczą , niczego nie tłumaczą . Najlepiej wprowadzić nowy temat , po godzinie zrobić kartkówkę , postawić pałę i to wszystko na co ich stać !!! . A ty rodzicu płać za korki . Nauczyciel od tego jest by wytłumaczyć , dotrzeć do dziecka , za to bierze pieniądze . Płaczą , że mało zarabiają , ale za co im płacić ???
Avatar
Kasia / 17 listopada 2019 o 18:02
+3
Gdyby dzieci na lekcjach uważały, chciały coś zapamiętać to by nie było problemu. No, ale ten wzrok cielęcy, w domu czeka gra, Messenger, głupoty w głowie to i braki w nauce. 
Avatar
Gość / 17 listopada 2019 o 14:07
-2
Co za i
Avatar
Gość / 17 listopada 2019 o 13:53
+8
Powiem tyle, twój sposób myślenia jest niewłaściwy, jak rodzice mają coś tłumaczyć dzieciom skoro sami nie wiedzą nic na ten temat, szkoła w dzisiejszych czasach nie przygotowuje do życia tylko do egzaminów
Avatar
Gość / 17 listopada 2019 o 10:33
-9
Swiadczy to tylko o tym, ze dzieci sa coraz glupsze i stana sie jeszcze wiekszymi imbecylami niz ich szanowni rodziciele, ktorzy rowniez intelektem nie grzeszyli;p Jezeli ja czegos nie rozumialem w szkole to tlumaczyli mi to rodzice ale to byly daaawne czasy...
Avatar
E-H / 17 listopada 2019 o 08:19
+17
Podstawowa różnica - uczyć jedno zmotywowane do nauki dziecko, a uczyć jednocześnie 30, w tym połowa "przymusowych" (muszą chodzić do szkoły, bo obowiązek szkolny)
Avatar
Eni / 17 listopada 2019 o 06:52
-2
Podwyżek nauczyciele chca tak ucza w szkołach....A dzieci korepetycje z różnych przedmiotów biorą
Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Chcieli zwiedzić miasto. Ale woleli kopać w auto Straży Miejskiej

Chcieli zwiedzić miasto. Ale woleli kopać w auto Straży Miejskiej 0 0

Młodzi mężczyźni kopali w samochód Straży Miejskiej. Całe zajście zarejestrował miejski monitoring w Zamościu.

Tragedia nad Zalewem. Lód utrudnia poszukiwania drugiego wędkarza
galeria

Tragedia nad Zalewem. Lód utrudnia poszukiwania drugiego wędkarza 6 2

Służby nie wznowią dzisiaj poszukiwań wędkarza, który wpadł do Zalewu Zemborzyckiego wraz z drugim wędkarzem. Ciało tego drugiego udało się odnaleźć w sobotę.

Tomasovia powalczy o awans? Tak, ale nie za wszelką cenę

Tomasovia powalczy o awans? Tak, ale nie za wszelką cenę 0 0

Na razie niewielkie zmiany szykują się w zespole Tomasovii. Trener Paweł Babiarz chciałby, żeby na wiosnę jego drużyna nadal należała do czołowych zespołów i powalczyła z Lewartem Lubartów o pierwsze miejsce.

 Straż Rybacka czuwa: Za karasie i leszcze do aresztu

Straż Rybacka czuwa: Za karasie i leszcze do aresztu 11 5

61–latek nielegalnie złowił ponad 200 sztuk różnych gatunków ryb. Mężczyzna trafił do aresztu.

Poszukiwania: Jechał do domu, ale do niego nie dotarł

Poszukiwania: Jechał do domu, ale do niego nie dotarł 10 0

Komisariat Policji w Niemcach poszukuje zaginionego Jerzego Zbigniewa Przesmyckiego. Mężczyzna jechał samochodem do domu, ale do niego nie dotarł.

Od świtu do północy będą czytać Pismo Święte: "Każdego zachęcam do lektury"

Od świtu do północy będą czytać Pismo Święte: "Każdego zachęcam do lektury" 48 3

Od świtu do północy - codziennie - od 9 grudnia do 15 grudnia, wierni różnych wyznań w ramach inicjatywy "Chełmianie Czytają Pismo Święte" będą czytać Biblię. Akcję zakończy uroczyste nabożeństwo o godz. 10.30 w chełmskim Kościele Chrześcijan Baptystów przy ul. Ogrodowej.

Brak porozumienia w sprawie ZDZ. Protesty trwają

Brak porozumienia w sprawie ZDZ. Protesty trwają 3 2

Nie widać końca sporu w bialskim Zakładzie Doskonalenia Zawodowego. Rodzice uczniów tej szkoły grożą zaostrzeniem protestu, jeżeli zarząd z Lublina nie przywróci im zwolnionego dyscyplinarnie dyrektora Henryka Zacharuka.

Pożar wybuchł w nocy. Spłonęła restauracja w Hrubieszowie [zdjęcia]
galeria

Pożar wybuchł w nocy. Spłonęła restauracja w Hrubieszowie [zdjęcia] 88 3

14 zastępów Straży Pożarnej walczyło w nocy z pożarem restauracji przy ulicy Piłsudskiego w Hrubieszowie.

Tęczowy Białystok z nagrodą za Marsz Równości [zdjęcia]
galeria

Tęczowy Białystok z nagrodą za Marsz Równości [zdjęcia] 20 16

Stowarzyszenie Tęczowy Białystok laureatem tegorocznej Nagrody im prof. Zbigniewa Hołdy. Uroczysta gala, na której zostało wręczone odznaczenie, odbyła się w sobotę.

Barbórka Bogdanki. Wyróżnienia dla najlepszych [zdjęcia]
galeria

Barbórka Bogdanki. Wyróżnienia dla najlepszych [zdjęcia] 10 8

W sobotę w Centrum Spotkania Kultur odbył się wieczór barbórkowy Bogdanki. Zasłużeni górnicy dostali wyróżnienia, a inni nagrody.

Natalia wyjechała za pracą do Finlandii. Nie ma z nią kontaktu

Natalia wyjechała za pracą do Finlandii. Nie ma z nią kontaktu 5 0

Policja poszukuje zaginionej 33–letniej Natalii Iwaniuk z Dobrynki. Kobieta wyjechała do pracy za granicę.

Pogoda na niedzielę. Ma padać deszcz
film

Pogoda na niedzielę. Ma padać deszcz 0 1

Na niedzielę synoptycy przewidują przeważnie pochmurną pogodę. Do południa na wschodzie, a po południu na zachodzie kraju będzie padał słaby deszcz.

27-latek zbiera na wózek inwalidzki. Bez pomocy musiałby odkładać pieniędze przez 10 lat

27-latek zbiera na wózek inwalidzki. Bez pomocy musiałby odkładać pieniędze przez 10 lat 138 15

Wszystko sprzysięgło się przeciwko niemu. Nie widzi, ma niedowład kończyn – skutek niedotlenienia mózgu, co przyniosło czterokończynowe porażenie dziecięce.

Jej zdjęcia zachwycają. Jako jedna z nielicznych w Polsce stale współpracuje z NASA
MAGAZYN

Jej zdjęcia zachwycają. Jako jedna z nielicznych w Polsce stale współpracuje z NASA 84 3

Jej zdjęcia zdobią okładki kalendarzy i od lat zachwycają miłośników astrofotografii z całego świata. Jako jedna z czterech osób w Polsce, stale współpracuje z NASA. Jej pasją są zdjęcia nocnego nieba - rozmowa z Kamilą Mazurkiewicz-Osiak

Miejska ślizgawka w Chełmie już czynna. W jakiej cenie są bilety?
galeria

Miejska ślizgawka w Chełmie już czynna. W jakiej cenie są bilety? 8 1

Wystarczyło, że temperatury spadły poniżej zera a Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji otworzył sztuczne lodowisko przy ul. Sienkiewicza.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.