Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

16 listopada 2019 r.
18:09

Korepetycje. Teraz bez nich uczniowie nie mogą żyć

0 17 A A
(fot. Pixabay)

Zwykle zaczynają się w klasie szóstej szkoły podstawowej, a apogeum osiągają w drugiej klasie ogólniaka - mowa o korepetycjach. Zainteresowanie nimi nie spada, ale dobrych korepetytorów jest jak na lekarstwo. Pojawiają się też nowości na miarę XXI wieku: e-korepetycje

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Teraz to już praktycznie bez szans. Nikogo więcej nie przyjmę - mówi prywatna nauczycielka matematyki. Oficjalnie na urlopie macierzyńskim. - Wszystkie miejsca miałam już zarezerwowane pod koniec wakacji. Zgodziłam się na dwie dodatkowe osoby we wrześniu, ale tylko dlatego, że to nie ja będę dojeżdżać do tych uczniów, a oni do mnie.

Poczta pantoflowa

Takie odpowiedzi usłyszymy u większości korepetytorów uczących od lat.

- To idzie pocztą pantoflową wśród członków rodziny, albo pracowników - opowiada anglistka. - W tamtym roku miałam ucznia, którego mama pracuje w urzędzie. Wyciągnęłam chłopaka z jedynek na czwórki, bo był bardzo ambitny, ale miał spore braki. To zaowocowało i z tej samej instytucji mam już kilkoro dzieci. Rodzice mówią wprost dzwoniąc po raz pierwszy, że dowiedziały się od pani X i mają dziecko w podobnej sytuacji.

Zdecydowana większość korepetytorów, z którymi rozmawialiśmy nie pracuje jako nauczyciele. Pani Marta (imię zmienione) miała w tym roku propozycję pracy w jednym z techników na Lubelszczyźnie. Odmówiła.

- Powrót do szkoły był kuszący, ale po przemyśleniu sobie wszystkiego zrezygnowałam. Po pierwsze: na korepetycje trafiają do ciebie najczęściej dzieci, które chcą się czegoś nauczyć, żeby na przykład jak najlepiej zdać egzamin lub są zdesperowane wizją złych stopni i chcą się wyciągnąć z jedynek - zauważa. - W technikum spotkałabym uczniów w bardzo trudnym okresie, którym w większości nic się nie chce lub którzy mają olbrzymie zaległości w nauce. Uczenie ich przewyższa moje siły.

Strajk włoski i zarobki

Na korepetycjach można też zarobić znacznie więcej. Dziś nauczyciel dyplomowany otrzymuje 3817 zł brutto. Korepetytor średnio 35-50 zł na godzinę. Tylko jedna godzina w tygodniu może dać przez miesiąc 200 zł. Większość przychodzi jednak na 1,5-2 godziny.

A uczniów można mieć wielu.

- Są minusy: brak ubezpieczenia, ZUS-u. Oczywiście można założyć małą działalność i wiem, że kilku moich znajomych nie zatrudnionych na etat się na to zdecydowało - opowiada nauczycielka chemii z Lublina. Sama udziela korepetycji po godzinach. Ma jedną zasadę: nigdy nie uczy swoich uczniów. - Wychodzę z założenia, że w szkole mam nauczać, jak najlepiej umiem. Nie włączyłam się w strajk włoski. Jeśli ktoś zgłasza mi, że czegoś nie rozumie, umawiam się z nim lub częściej z grupą i tłumaczę raz jeszcze. Robię to po godzinach, ale nie biorę za to ani złotówki. To mój obowiązek. Inne zachowanie byłoby zwyczajnie nieetyczne. Trafiają do mnie za to uczniowie z innych szkół. Mam nadzieję, że moi nigdzie chodzić nie muszą. Chyba nie, bo pewnie któryś spytałby mnie, czy udzielam korepetycji, a takich zapytań nigdy nie miałam.

Powtórka z biologii

Co zaskakujące, kilku korepetytorów z którymi rozmawiałam przyznaje, że trafiają do nich wcale nie najgorsi uczniowie.

- Mam kilka osób z jednej z najlepszych prywatnych szkół. Jej uczniowie zawsze doskonale wypadają na egzaminach z matematyki. Dlatego bardzo mnie początkowo zdziwiło, że trafili do mnie i że mają spore zaległości - przyznaje matematyczka. - Teraz już wiem, że ich nauczyciele spieszą się z programem, ale nie potrafią do końca dobrze przekazać swoją wiedzę. Uczniowie żeby nadążyć, ale też mieć dobre stopnie, bo w tych szkołach to niezwykle ważne, uczą się „na boku”.

Ale korepetycje bywają już dzisiaj także e-lekcjami. Pomoc licealistom, którzy chcą dostać się na najbardziej oblegane kierunki studiów, takie jak medycyna, farmacja czy weterynaria pospieszyli Kuba i Anna Gajos. On pochodzi z Lublina, ona z podlubelskiej miejscowości. Przez kilka lat mieszkali w Warszawie, ale zdecydowali się wrócić. On był grafikiem i dyrektorem artystycznym. Ona przez kilkanaście lat przygotowywała uczniów do matury. Pomysł na to, by połączyć swoje siły przyszedł dość spontanicznie. Chcieli zrobić coś dobrego i jednocześnie sprawić, by był to ich pomysł na życie. Na początek powstała „Powtórka z biologii” na YouTube.

Dziś ten kanał ma już ponad 15 000 subskrybentów i ponad 430 000 wyświetleń. Okazało się, że maturzystom łatwiej jest powtórzyć materiał oglądając wideo. To jednak było za mało. Wiele osób chciało wiedzy ułożonej od początku do końca. Tak więc powstała platforma do korepetycji online powtorkazbiologii.pl. Zainteresowanie okazało się ogromne, Kuba więc rzucił pracę i zajął się ułatwianiem prowadzenia lekcji Ani.

Korepetycje społecznościowe

- Muszę ją trochę pilnować, bo ona za swoich uczniów dałaby się pokroić. Nieraz siedziała przed kamerą na lekcjach live nawet pół godziny dłużej, żeby na pewno odpowiedzieć na wszystkie pytania. Tuż przed maturą robiła też dla nich dodatkowe zajęcia tylko i wyłącznie pod analizę matur - mówi Kuba Gajos.

- To niesamowite, gdy ludzie piszą ci, że po twoich zajęciach dostali się na wszystkie uczelnie, na które chcieli albo, jak ostatnio, na studia na prestiżowej uczelni za granicą - tłumaczy Anna Gajos.

Dlaczego ten sposób nauki jest tak efektywny?

Przede wszystkim maturzyści mają więcej czasu i większy komfort nauki, bo uczą się z domu i nie tracą cennych godzin na dojazdach. Ponadto tworzą na Facebooku społeczność, która liczy kilka tysięcy osób: tam wymieniają się materiałami i informacjami.

- Staram się nie oceniać, tylko motywować do pracy. Uczę pod klucz, bo tak rozumiem swoją rolę. Nie jestem ich nauczycielką tylko korepetytorką. Czasem ciśnie się uczniom do głowy wiedzę, której powinni się uczyć dopiero na studiach, a przecież będzie na to czas. Teraz mają zdać maturę, bo to ona zadecyduje o dostaniu się na wymarzony kierunek - mówi Ania.

W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie powstała „Powtórka z chemii”, a w tym roku ruszyli też z lekcjami z matematyki na poziomie podstawowym.

Uczniowie zapisują się na lekcje online, korzystają z bazy lekcji nagranych, komunikują się przez Facebooka i Instagram, powtarzają na YouTube.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
E-H / 17 listopada 2019 r. o 08:19
+19
Podstawowa różnica - uczyć jedno zmotywowane do nauki dziecko, a uczyć jednocześnie 30, w tym połowa "przymusowych" (muszą chodzić do szkoły, bo obowiązek szkolny)
Avatar
po prostu wiem.... / 16 listopada 2019 r. o 18:45
+16
...odgórnie (ministerialnie) ułożony program dydaktyczny jest po prostu zły i uwłaczający zdrowemu rozsądkowi. Rodzice także nie pomagają swoim pociechom godząc się na pomysły szkodliwe dla ucznia! Większość dzieci posiada zdolności uprawniające ich do doskonałych wyników ze wszystkich przedmiotów, ale dojrzewają w tak rożnym okresie życia!!! Przeładowany i nieuwzgledniający różnic program po prostu jest do niczego.....
Avatar
Gość / 16 listopada 2019 r. o 22:20
+14
Ale przemycona reklama tych e-korepetycji!
Avatar
Mama / 16 listopada 2019 r. o 21:31
+10
A co z dziećmi, których nie stać na korki? 
Avatar
HAŁDERJU ! / 16 listopada 2019 r. o 20:35
+10
nauczyciel w szkole odwala pańszczyznę, by później skosić siano na korkach?
Avatar
Gość / 17 listopada 2019 r. o 13:53
+8
Powiem tyle, twój sposób myślenia jest niewłaściwy, jak rodzice mają coś tłumaczyć dzieciom skoro sami nie wiedzą nic na ten temat, szkoła w dzisiejszych czasach nie przygotowuje do życia tylko do egzaminów
Avatar
Gość / 16 listopada 2019 r. o 19:35
+8
O co chodzi z tym tytułem bo nie rozumiem?
Avatar
Ren / 17 listopada 2019 r. o 22:36
+4
Mój syn mówi że dzieci na lekcjach się wściekają, bo po to przychodzą do szkoły. Uczą się na korkach. Przeszkadzają tym, którzy wiedzą po co się chodzi do szkoły
Avatar
Kasia / 17 listopada 2019 r. o 18:02
+2
Gdyby dzieci na lekcjach uważały, chciały coś zapamiętać to by nie było problemu. No, ale ten wzrok cielęcy, w domu czeka gra, Messenger, głupoty w głowie to i braki w nauce. 
Avatar
Anna Lazik / 22 kwietnia 2020 r. o 14:09
0
Nie myślę, że dzieci są głupsze, korepetycje istniały zawsze, różnica tylko w tym, że obecnie mamy internet dlatego o tym wszyscy wiedzą. Korzystać z usług korepetytora można też poszerzać wiedzę, dzielić się doświadczeniem, nie tylko coś poprawiać. Na przykład, uwielbiam matematykę, biore udział w olimpiadach i korzystam się z usług nauczyciela z serwisu ***s://buki.org.pl/korepetycje/matematyka/ żeby dowiedzieć się jeszcze więcej.
Avatar
Anna Lazik / 22 kwietnia 2020 r. o 14:09
0
Nie myślę, że dzieci są głupsze, korepetycje istniały zawsze, różnica tylko w tym, że obecnie mamy internet dlatego o tym wszyscy wiedzą. Korzystać z usług korepetytora można też poszerzać wiedzę, dzielić się doświadczeniem, nie tylko coś poprawiać. Na przykład, uwielbiam matematykę, biore udział w olimpiadach i korzystam się z usług nauczyciela z serwisu ***s://buki.org.pl/korepetycje/matematyka/ żeby dowiedzieć się jeszcze więcej.
Avatar
Gość / 18 listopada 2019 r. o 08:51
0
Nie mogą żyć?Chodzę do drugiej technikum i nigdy się nawet w domu nie musiałem uczyć,tylko na lekcji uważam i mam głównie same 4
Avatar
Gość / 17 listopada 2019 r. o 23:31
-3
Omijać pracę w szkole szerokim lukiem. Za te grosze to nawet przejść obok szkoły się nie opłaca a co dopiero przez miesiąc tam uczyć. Totalna demotywacja i marazm rządzą szkołami. Dramat.
Avatar
Ren / 17 listopada 2019 r. o 22:36
+4
Mój syn mówi że dzieci na lekcjach się wściekają, bo po to przychodzą do szkoły. Uczą się na korkach. Przeszkadzają tym, którzy wiedzą po co się chodzi do szkoły
Avatar
Mama / 17 listopada 2019 r. o 20:52
-2
Nauczyciele ??? Ja bym ich tak nie nazywała !!! Niczego nie uczą , niczego nie tłumaczą . Najlepiej wprowadzić nowy temat , po godzinie zrobić kartkówkę , postawić pałę i to wszystko na co ich stać !!! . A ty rodzicu płać za korki . Nauczyciel od tego jest by wytłumaczyć , dotrzeć do dziecka , za to bierze pieniądze . Płaczą , że mało zarabiają , ale za co im płacić ???
Avatar
Kasia / 17 listopada 2019 r. o 18:02
+2
Gdyby dzieci na lekcjach uważały, chciały coś zapamiętać to by nie było problemu. No, ale ten wzrok cielęcy, w domu czeka gra, Messenger, głupoty w głowie to i braki w nauce. 
Avatar
Gość / 17 listopada 2019 r. o 14:07
-2
Co za i
Avatar
Gość / 17 listopada 2019 r. o 13:53
+8
Powiem tyle, twój sposób myślenia jest niewłaściwy, jak rodzice mają coś tłumaczyć dzieciom skoro sami nie wiedzą nic na ten temat, szkoła w dzisiejszych czasach nie przygotowuje do życia tylko do egzaminów
Avatar
Gość / 17 listopada 2019 r. o 10:33
-9
Swiadczy to tylko o tym, ze dzieci sa coraz glupsze i stana sie jeszcze wiekszymi imbecylami niz ich szanowni rodziciele, ktorzy rowniez intelektem nie grzeszyli;p Jezeli ja czegos nie rozumialem w szkole to tlumaczyli mi to rodzice ale to byly daaawne czasy...
Avatar
E-H / 17 listopada 2019 r. o 08:19
+19
Podstawowa różnica - uczyć jedno zmotywowane do nauki dziecko, a uczyć jednocześnie 30, w tym połowa "przymusowych" (muszą chodzić do szkoły, bo obowiązek szkolny)
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wystarczy kilka sekund. Tak płonie sucha choinka
Wideo
film

Wystarczy kilka sekund. Tak płonie sucha choinka

Służby przypomniały swoim obywatelom, jak ważne jest podlewanie choinki.

Lublin: Ostatnia szansa na oznakowanie psa na koszt miasta

Lublin: Ostatnia szansa na oznakowanie psa na koszt miasta

Jeszcze do poniedziałku włącznie można przyprowadzić swojego psa na opłacony przez miasto zabieg znakowania wszczepianym pod skórę mikroprocesorem

Wirus szaleje, a dla ministra Czarnka kwiaty. Zakaz spotkań nie dotyczy wszystkich
Zdjecia
galeria

Wirus szaleje, a dla ministra Czarnka kwiaty. Zakaz spotkań nie dotyczy wszystkich

Z wizytą Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek objeżdża szkoły z województwa lubelskiego rozdając tablety do zdalnej nauki. W spotkaniach z nim biorą udział nauczyciele, samorządowcy, a nawet najmłodsi uczniowie.

Radni z Kraśnika zdecydowali o stawkach podatków. "Nie kompromitujmy się"

Radni z Kraśnika zdecydowali o stawkach podatków. "Nie kompromitujmy się"

Zdecydowany sprzeciw radnych spoza klubu burmistrza Kraśnika Wojciecha Wilka (PO) wobec podnoszenia podatków w 2021 roku. – Budżet miasta to nie jest worek bez dna – podkreślał burmistrz. Mimo to na 21 radnych jego propozycje popadło tylko 7. – Takim oto sposobem pozbawimy w przyszłym budżecie miasto 1,2 mln zł na rozwój – ostrzegał w imieniu radnych burmistrza Krzysztof Ślusarz

Od soboty zostaną otwarte sklepy i usługi w galeriach. Jakie zasady?

Od soboty zostaną otwarte sklepy i usługi w galeriach. Jakie zasady?

Od soboty przywrócone zostanie funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym, z wyłączeniem działalności polegającej na prowadzeniu sal zabaw - zakłada rozporządzenie przyjęte w czwartek przez Radę Ministrów w trybie obiegowym z autopoprawkami.

Górnik Łęczna kontra ŁKS Łódź, czyli zatrzymać łódzką tiki-takę
film

Górnik Łęczna kontra ŁKS Łódź, czyli zatrzymać łódzką tiki-takę

Przed Górnikiem Łęczna jedno z największych wyzwań tej jesieni. Już w piątek o godzinie 17.40 zielono-czarni zagrają u siebie z ŁKS Łódź, a więc głównym kandydatem do awansu do PKO BP Ekstraklasy

Są już łóżka. Coraz bliżej uruchomienia "ostatniej linii obrony" w Lublinie
nowe zdjęcia
galeria

Są już łóżka. Coraz bliżej uruchomienia "ostatniej linii obrony" w Lublinie

Trwają prace nad uruchomieniem szpitala tymczasowego w Lublinie. Będzie znajdował się w halach Targów Lublin. Na miejsce przyjechały już łóżka dla przyszłych pacjentów. Prowadzone są też kolejne prace. Szpital ma zostać uruchomiony na przełomie listopada i grudnia. Jak mówił ostatnio minister zdrowia, tego typu placówki mają być „ostatnią linią obrony” w przypadku nadejścia trzeciej fali pandemii. Szpitale tymczasowe mają działać przynajmniej do marca.

Lublin: Miasto podeprze sypiący się most. Co z budową nowego?

Lublin: Miasto podeprze sypiący się most. Co z budową nowego?

Zaczęły się przygotowania do budowy tymczasowej konstrukcji, która podeprze osłabiony most w ciągu al. Unii Lubelskiej. Eksperci orzekli, że most należy przebudować do końca przyszłego roku, jednak na proponowanej przez prezydenta liście wydatków na rok 2021 nie ma pieniędzy na przeprowadzenie takich prac

Jutro rano wielkie skrobanie szyb. W nocy marznący deszcz i gołoledź

Jutro rano wielkie skrobanie szyb. W nocy marznący deszcz i gołoledź

Służby meteorologiczne ostrzegają, że w nocy z czwartku na piątek może spaść marznący deszcz. Alert został wydany dla niemal wszystkich powiatów województwa lubelskiego.

Sąd w Lublinie zdecydował, że Zbigniew Stonoga nie wróci do aresztu

Sąd w Lublinie zdecydował, że Zbigniew Stonoga nie wróci do aresztu

Sąd odwoławczy nie zgodził się na aresztowanie Zbigniewa Stonogi. To kolejna porażka prokuratury w tej sprawie. Stonoga ma odpowiadać za malwersacje finansowe.

Lublin. Przedsiębiorcy mogą zapłacić niższy czynsz. Ważne terminy

Lublin. Przedsiębiorcy mogą zapłacić niższy czynsz. Ważne terminy

Jeszcze tylko do poniedziałku przyjmowane będą wnioski o ulgi czynszowe od przedsiębiorców wynajmujących lokale użytkowe od miejskiej spółki pod nazwą Lubelskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.

Alicja Tracz ze Stojeszyna na Eurowizji Junior. Zobacz wideo z próby przed finałem
Wideo
film

Alicja Tracz ze Stojeszyna na Eurowizji Junior. Zobacz wideo z próby przed finałem

W niedzielę 10-latka z województwa lubelskiego wystąpi w finale konkursu Eurowizji Junior.

Rowerzyści pytają o zdanie. Jak się jeździ po Lublinie?

Rowerzyści pytają o zdanie. Jak się jeździ po Lublinie?

Do końca roku potrwa „Badanie klimatu rowerowego” prowadzone w Lublinie i 89 innych polskich miastach przez Polską Unię Mobilności Aktywnej. Twórcy raportu pytają o zdanie samych użytkowników dwóch kółek

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin bliska powrotu na parkiet. Jak radziła sobie do tej pory?

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin bliska powrotu na parkiet. Jak radziła sobie do tej pory?

Dokładnie 24 dni przerwy od ligowej gry mają w sumie zaplanowane koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Po sześciu rozegranych spotkaniach lublinianki zajmują 6. miejsce w tabeli. Jak do tej pory spisywały się podopieczne Krzysztofa Szewczyka?

Miasto pomoże gastronomii i branży fitness. Zwolnienie z podatku i bonifikata

Miasto pomoże gastronomii i branży fitness. Zwolnienie z podatku i bonifikata

Chełm wprowadza swój pakiet pomocowy dla lokalnych przedsiębiorców poszkodowanych przez koronakryzys. Jeśli ktoś chce skorzystać z bonifikaty na usługi komunalne, do 15 grudnia musi złożyć wniosek.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.