
3 maja Polska i Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji. Święto Konstytucji 3 Maja jest jednym z najważniejszych świąt państwowych Rzeczypospolitej Polskiej.

Konstytucja 3 Maja była silnym impulsem pobudzającym społeczną świadomość potrzeby zmian w funkcjonowania państwa, dawała też nadzieję na reformy. Konstytucja była cywilizacyjnym osiągnięciem obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów, ważną kartą wspólnej historii Polski i Litwy. Stała się też wzorem dla innych państw. Dzień uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 r. został uznany za święto narodowe już 2 dni później, niestety niedługo potem, przez kolejne 123 lata zaborów Polski było świętem zakazanym.
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja od 1919 roku była świętem państwowym, obchodzonym bardzo uroczyście. Była także dniem wolnym od pracy. Sytuacja zmieniła się po przejęciu władzy przez komunistów w 1944 roku. Od tego czasu stopniowo ograniczano obchodzenie święta 3 Maja. W 1947 roku dzień ten przestał być dniem wolnym od pracy. Ostatecznie zniesiono święto Konstytucji 3 Maja ustawą z 18 stycznia 1951 o dniach wolnych od pracy. Ponieważ 3 maja przestał być świętem państwowym, zaprzestano także oficjalnych obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji. Przejawem lekceważenia dla dawnego święta były tez losy lubelskiego pomnika Konstytucji 3 Maja. W 1963 roku, pomnik został usunięty z pierwotnego miejsca. Przeniesiono go na ubocze, między drzewa, nieopodal publicznego szaletu.
Na początku lat 80., na fali ruchów politycznych w Polsce, pojawiły się postulaty przywrócenia obchodów święta Konstytucji 3 Maja. Sprzyjała temu zbliżająca się 190. rocznica uchwalenia Konstytucji. W 1981 r. dzień 3 maja po raz pierwszy od dłuższego czasu obchodzono na terenie całego kraju. Uroczystości były organizowane przede wszystkim przez NSZZ „Solidarność" i Stronnictwo Demokratyczne. Obecnie jest to święto, które ma rozmaity charakter. Zazwyczaj odbywają się wtedy różne wydarzenia, takie jak: parady, marsze, festyny, oraz spotkania patriotyczne, a także rodzinne pikniki.
