Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

11 stycznia 2022 r.
9:41

Stanowczy głos Rady Medycznej w kontekście kurator Nowak

Autor: Zdjęcie autora PAP (TOMA)
87 20 A A
Barbara Nowak
Barbara Nowak (fot. Małopolski Urząd Wojewódzki)

Negowanie wartości szczepień przeciw COVID-19 przez osoby pełniące funkcje publiczne jest niedopuszczalne i winno skutkować utratą stanowisk publicznych - podkreśla Rada Medyczna.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pismo, w imieniu Rady Medycznej, podpisał główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban.

Rada Medyczna podkreśliła, że szczepienie przeciw COVID-19 jest procedurą medyczną ratującą zdrowie i życie, pozwalającą na zmniejszenie tragicznych skutków pandemii.

"Jakiekolwiek twierdzenia podważające ten fakt nie tylko nie mają żadnego uzasadnienia naukowego, ale zniechęcając do szczepień zwiększają liczbę ofiar pandemii. W tym kontekście Rada Medyczna uważa, że negowanie wartości szczepień przeciw COVID-19 przez osoby pełniące funkcje publiczne jest niedopuszczalne i winno skutkować utratą stanowisk publicznych" - napisano w poniedziałkowym stanowisku Rady.

Rada Medyczna to organ pomocniczy premiera Mateusza Morawieckiego. W jej skład wchodzi przewodniczący prof. Andrzej Horban oraz ponad piętnastu ekspertów medycznych. Do zadań Rady Medycznej należy przede wszystkim analiza i ocena bieżącej sytuacji w kraju, opracowywanie propozycji działań oraz opiniowanie aktów prawnych.

Kurator Nowak

To wystąpienie trzeba łączyć z kontrowersyjną wypowiedzią małopolskiej kurator Barbary Nowak. Na antenie Radia Zet stwierdziła ona, że jest przeciwniczką obowiązkowych szczepień wśród nauczycieli, a same szczepienia nazwała „eksperymentem”. Później przeprosiła za swoje słowa, ale wielu polityków zaczęło się domagać jej dymisji. Wśród nich była chełmska europosłanka Beata Mazurek, która w jednym z wpisów napisała: "Hej, Przemysław Czarnek, Ty głuchy jesteś? Nie trzymaj nas w nieustannej niepewności tylko miej odwagę udzielić odpowiedzi".

Minister Czarnek

Minister na to pytanie odpowiedział w poniedziałek, za pośrednictwem Facebooka. „A propos pytań europoseł Beaty Mazurek i wielu innych, pojawiających się od piątku – w załączeniu zaświadczenie” – napisał, dodając uśmiechniętą emotikonkę. I załączył podpisany przez lekarza dokument z poniedziałkową datą, potwierdzający jego zdolność do wykonywania pracy. „Zdrowy – słuch prawidłowy!” – możemy przeczytać na zaświadczeniu.

Polityk w rozmowie z Dziennikiem potwierdza, że wpis jest autentyczny. – Bardzo lubię i szanuję panią europoseł Mazurek, która ma swój styl bycia w przestrzeni publicznej. Wszyscy zdążyliśmy się do tego przyzwyczaić. Chciałem potwierdzić, że jestem zdrowy i z moim słuchem jest wszystko w porządku – komentuje Czarnek, gdy pytamy go o udzieloną partyjnej koleżance odpowiedź. Zapytany o sugestie dotyczące dymisji małopolskiej kurator oświaty, dodaje: – Bezzwłocznie podjąłem działania w tej sprawie. Pani kurator wycofała się ze swoich słów i przyznała, że nie będąc medykiem, nie powinna się na ten temat wypowiadać. Dalszą procedurę przekazałem wiceministrowi Tomaszowi Rzymowskiemu, który nadzoruje pracę kuratorów i wojewodzie małopolskiemu, jako bezpośredniemu przełożonemu. Co dalej? Najbliższe dni to wyjaśnią.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
_XD_ / 11 stycznia 2022 r. o 11:09
+15
DLACZEGO NIEDZIEłSKI pracując jako szef MZ  NIE JEST LEKARZEM ?
 Mnie bardziej zastanawia, dlaczego minister finansów nie ma nawet tytułu magistra?
Avatar
___K___ / 11 stycznia 2022 r. o 15:38
+8
Tuż przed Wigilią 2021..... "W ciągu kilku tygodni do szpitali może trafić nawet milion osób zakażonych covidem" - powiedział prof. Andrzej Horban,.... Negowanie wartości szczepień ???
Jeśli wierzysz PiSiorom, to do kogo masz pretensje? Zapytaj Morawieckiego o milion elektrycznych polskich samochodów...
Avatar
_XD_ / 11 stycznia 2022 r. o 11:18
+8
Miesiąc od odkrycia wirusa, rusza produkcja szczepionki . .... Dyrektor generalny firmy Pfizer, Albert Bourla
 Prace nad technologią szczepionek mRNA trwały już wtedy od dekad. A szeroka wymiana wyników badań między krajami i koncernami znacznie przyspieszyła te prace. Chociaż patrząc na te wysrywy antyszczepów, to w sumie szkoda. Może gdyby wirus bardziej przetrzebił populację, mniej byłoby głupoty na świecie.
Avatar
_XD_ / 11 stycznia 2022 r. o 11:13
+8
W "wyszczepionych" USA 1,1 miliona zakażeń, o takim wyniku przed "szczepieniami" nawet nikt nie śmiał marzyć. "Szczepienia" pięknie działają ..... jak maseczki :)
 No jak widać działają, bo liczba zgonów przy takiej liczbie zakażeń to 1673 przypadki. Co daje grubo poniżej 1% umieralności. W Polsce jest ponad 2% 
Avatar
TECZOWY_ZSL / 11 stycznia 2022 r. o 10:13
+7
Miesiąc od odkrycia wirusa, rusza produkcja szczepionki . .... Dyrektor generalny firmy Pfizer, Albert Bourla
Avatar
TECZOWY_ZSL / 11 stycznia 2022 r. o 09:53
+6
"Szczepionki są w 100% bezpieczne."... kto powiedział te słowa przed kamerami wobec 38 milionów Polaków?
Avatar
TECZOWY_ZSL / 11 stycznia 2022 r. o 10:14
+4
28.12.2020 - "Zaszczepieni przeciwko COVID-19 nie będą zarażali, bo nie będą zakażeni" - stwierdził główny doradca premiera ds. Covid-19 prof. Andrzej Horban. ...Negowanie wartości szczepień ???
Avatar
syn / 11 stycznia 2022 r. o 17:16
+3
Nie wiem jak Dziennik może tolerować takiego trolla jak Tęczowy.
Avatar
_XD_ / 6 dni temu o 10:46
+2
Miesiąc od odkrycia wirusa, rusza produkcja szczepionki . .... Dyrektor generalny firmy Pfizer, Albert Bourla
Prace nad technologią szczepionek mRNA trwały już wtedy od dekad. A szeroka wymiana wyników badań między krajami i koncernami znacznie przyspieszyła te prace. Chociaż patrząc na te wysrywy antyszczepów, to w sumie szkoda. Może gdyby wirus bardziej przetrzebił populację, mniej byłoby głupoty na świecie.
"...OD DEKAD? To ile potrzeba dawek, żeby zadziałały ?  Na omicrona w miesiąc? Znowu experymenty?
 Nawet nie wiesz o czym próbujesz dyskutować. Na tym właśnie polega przewaga szczepionek mRNA. Też opracowana, szczepionka pozwala na szybkie przystosowanie do nowych jednostek chorobowych przez wymianę pojedynczego składnika. W ruskiej trolowni tego nie uczą?
 Nawet nie wiesz o czym próbujesz dyskutować. Na tym właśnie polega przewaga szczepionek mRNA. Też opracowana, szczepionka pozwala na szybkie przystosowanie do nowych jednostek chorobowych przez wymianę pojedynczego składnika. W ruskiej trolowni tego nie uczą? rozwiń
Avatar
___K___ / 11 stycznia 2022 r. o 15:37
+2
DLACZEGO NIEDZIEłSKI pracując jako szef MZ  NIE JEST LEKARZEM ?
A gdzie jest napisane, że minister zdrowia ma być lekarzem?
Avatar
_XD_ / 6 dni temu o 10:46
+2
Miesiąc od odkrycia wirusa, rusza produkcja szczepionki . .... Dyrektor generalny firmy Pfizer, Albert Bourla
Prace nad technologią szczepionek mRNA trwały już wtedy od dekad. A szeroka wymiana wyników badań między krajami i koncernami znacznie przyspieszyła te prace. Chociaż patrząc na te wysrywy antyszczepów, to w sumie szkoda. Może gdyby wirus bardziej przetrzebił populację, mniej byłoby głupoty na świecie.
"...OD DEKAD? To ile potrzeba dawek, żeby zadziałały ?  Na omicrona w miesiąc? Znowu experymenty?
 Nawet nie wiesz o czym próbujesz dyskutować. Na tym właśnie polega przewaga szczepionek mRNA. Też opracowana, szczepionka pozwala na szybkie przystosowanie do nowych jednostek chorobowych przez wymianę pojedynczego składnika. W ruskiej trolowni tego nie uczą?
 Nawet nie wiesz o czym próbujesz dyskutować. Na tym właśnie polega przewaga szczepionek mRNA. Też opracowana, szczepionka pozwala na szybkie przystosowanie do nowych jednostek chorobowych przez wymianę pojedynczego składnika. W ruskiej trolowni tego nie uczą? rozwiń
Avatar
syn / 11 stycznia 2022 r. o 17:16
+3
Nie wiem jak Dziennik może tolerować takiego trolla jak Tęczowy.
Avatar
___K___ / 11 stycznia 2022 r. o 15:38
+8
Tuż przed Wigilią 2021..... "W ciągu kilku tygodni do szpitali może trafić nawet milion osób zakażonych covidem" - powiedział prof. Andrzej Horban,.... Negowanie wartości szczepień ???
Jeśli wierzysz PiSiorom, to do kogo masz pretensje? Zapytaj Morawieckiego o milion elektrycznych polskich samochodów...
Avatar
___K___ / 11 stycznia 2022 r. o 15:37
+2
DLACZEGO NIEDZIEłSKI pracując jako szef MZ  NIE JEST LEKARZEM ?
A gdzie jest napisane, że minister zdrowia ma być lekarzem?
Avatar
TECZOWY_ZSL / 11 stycznia 2022 r. o 11:40
-7
Pozakonstytucyjny organ żymski, nie mający żadnego mandatu wyborczego od SUWERENA , zaczyna uzurpować sobie prawo do decydowania kto powinien sprawować funkcje publiczne w POLSCE?. Orwell na żywo.... a może jaruzel z piekła zakłada nową WRONę ???
Avatar
TECZOWY_ZSL / 11 stycznia 2022 r. o 11:26
-11
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków przyznaje, że test PCR "covid" został opracowany bez wyizolowanych próbek wirusa covid do kalibracji testu... czyli co "czule" testujemy?
Avatar
TECZOWY_ZSL / 11 stycznia 2022 r. o 11:25
-11
To co się dzieje od półtora roku, nie pozostawia żadnych wątpliwości... zaszczepieni wrócili do normalności ;)
Avatar
TECZOWY_ZSL / 11 stycznia 2022 r. o 11:23
-10
Tuż przed Wigilią 2021..... "W ciągu kilku tygodni do szpitali może trafić nawet milion osób zakażonych covidem" - powiedział prof. Andrzej Horban,.... Negowanie wartości szczepień ???
Avatar
TECZOWY_ZSL / 11 stycznia 2022 r. o 11:23
-9
Miesiąc od odkrycia wirusa, rusza produkcja szczepionki . .... Dyrektor generalny firmy Pfizer, Albert Bourla
Prace nad technologią szczepionek mRNA trwały już wtedy od dekad. A szeroka wymiana wyników badań między krajami i koncernami znacznie przyspieszyła te prace. Chociaż patrząc na te wysrywy antyszczepów, to w sumie szkoda. Może gdyby wirus bardziej przetrzebił populację, mniej byłoby głupoty na świecie.
 "...OD DEKAD? To ile potrzeba dawek, żeby zadziałały ?  Na omicrona w miesiąc? Znowu experymenty?
 "...OD DEKAD? To ile potrzeba dawek, żeby zadziałały ?  Na omicrona w miesiąc? Znowu experymenty? rozwiń
Avatar
_XD_ / 11 stycznia 2022 r. o 11:18
+8
Miesiąc od odkrycia wirusa, rusza produkcja szczepionki . .... Dyrektor generalny firmy Pfizer, Albert Bourla
 Prace nad technologią szczepionek mRNA trwały już wtedy od dekad. A szeroka wymiana wyników badań między krajami i koncernami znacznie przyspieszyła te prace. Chociaż patrząc na te wysrywy antyszczepów, to w sumie szkoda. Może gdyby wirus bardziej przetrzebił populację, mniej byłoby głupoty na świecie.
Zobacz wszystkie komentarze 20

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 stycznia 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 stycznia 2022 r.

Sklepikarze, którzy nie obniżą cen w strachu. "Boję się, że któryś z klientów doniesie"
galeria

Sklepikarze, którzy nie obniżą cen w strachu. "Boję się, że któryś z klientów doniesie"

Boję się, że klienci na mnie doniosą – mówi właścicielka małego sklepu spożywczego w Lublinie. Ze względu na drogie media i rosnące koszty pracy kobieta najprawdopodobniej nie będzie mogła 1 lutego obniżyć cen podstawowych produktów spożywczych. Powinna to zrobić, bo wtedy 5-procentowa stawka VAT na żywność ma być zniesiona.

Lublin. Był zagajnik, będzie sklep

Lublin. Był zagajnik, będzie sklep

Ruszyła wycinka drzew przy ul. Zelwerowicza, gdzie niebawem ma się zacząć budowa sklepu. Inwestor dostał od miasta komplet niezbędnych mu pozwoleń.

Nie żyje lubelski raper AdoDe. Miał 43 lata
film

Nie żyje lubelski raper AdoDe. Miał 43 lata

– Człowiek o wielkim sercu, optymista, wiecznie uśmiechnięty przyjaciel, fantastyczny raper, legenda lubelskiego hip hopu – żegna artystę producent medyczny.

Niedzielski zapowiada szczyt V fali. Nawet 140 tys. zakażeń dziennie

Niedzielski zapowiada szczyt V fali. Nawet 140 tys. zakażeń dziennie

W Polsce mamy już do czynienia z V falą pandemii COVID-19. Zgodnie z naszym modelem szczyt zakażeń przypadnie w połowie lutego i będzie wynosił ok. 60 tys. przypadków dziennie. Inne dane mówią o nawet 140 tys. zakażeń – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Poinformował, że we wtorek może być więcej niż 20 tys. zachorowań.

Górnik Łęczna wyleciał do Turcji
film

Górnik Łęczna wyleciał do Turcji

Piłkarze Górnika Łęczna zakończyli pierwszy etap przygotowań do rundy wiosennej efektowną wygraną z trzecioligowym KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski. W poniedziałek Maciej Gostomski i spółka zameldowali się w klubie skąd wyruszyli na zgrupowanie do tureckiej Antalyi

Zawiesza, a jednak wraca. Burmistrz Włodawy zatęsknił do lewicy

Zawiesza, a jednak wraca. Burmistrz Włodawy zatęsknił do lewicy

Mimo nawiązania współpracy z PiS burmistrz Włodawy chce być członkiem Nowej Lewicy. Wiesław Muszyński przekonał lubelskich kolegów, że porozumienie z partią rządzącym dotyczy tylko samorządu. Ale będzie musiał się wytłumaczyć centrali swojej partii.

Filmowe przeboje w Filharmonii. Dwa koncerty karnawałowe
21 stycznia 2022, 19:00

Filmowe przeboje w Filharmonii. Dwa koncerty karnawałowe

Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprasza na dwa wyjątkowe koncerty karnawałowe, podczas których będzie można usłyszeć największe przeboje muzyki filmowej i musicalowej. Wydarzenia odbędą się 21 stycznia o godz. 19 i 22 stycznia o godz. 18.

Niedzielski: namawiałem ekspertów do pozostania w Radzie Medycznej

Niedzielski: namawiałem ekspertów do pozostania w Radzie Medycznej

Namawiałem ekspertów Rady Medycznej, którzy złożyli rezygnacje, do tego, żeby kontynuowali swoją misję mimo rozbieżności. Niestety nie przekonaliśmy ich, stąd zbliżamy się do końca funkcjonowania rady w tej formule – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Ksiądz aresztowany za załatwianie fałszywych certyfikatów covidowych

Ksiądz aresztowany za załatwianie fałszywych certyfikatów covidowych

Ksiądz Łukasz Sz. jest jednym z tymczasowo aresztowanych ws. fałszowania certyfikatów covidowych – poinformowała w poniedziałek poznańska prokuratura. W ub. tygodniu zatrzymano w tej sprawie łącznie pięć osób, w tym dwóch żołnierzy.

Najpierw dziecko znalazło ciało ojca. Teraz w szpitalu w Lublinie na Covid-19 zmarła matka

Najpierw dziecko znalazło ciało ojca. Teraz w szpitalu w Lublinie na Covid-19 zmarła matka

Nie żyje 50-letnia pacjentka z Covid-19, która przez ponad tydzień walczyła o życie w lubelskim szpitalu. Nie zaszczepiła się, podobnie jak jej mąż, który zmarł w domu. Martwego ojca znalazło dziecko.

Lubelskie. Norki na kwarantannie z powodu koronawirusa

Lubelskie. Norki na kwarantannie z powodu koronawirusa

Licząca ok. trzech tysięcy ferma norek w Starym Zadybiu w powiecie ryckim została objęta kwarantanną po tym jak badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u pięciu osobników. Izolacja zwierząt potrwa 90 dni.

Seria włamań do domów koło Lublina. Alarmuje radny

Seria włamań do domów koło Lublina. Alarmuje radny

O „wzmożoną czujność” prosi mieszkańców Kamil Rarak, zastępca przewodniczącego Rady Gminy Niemce. Apel radnego ma związek z włamaniami do domów w podlubelskich miejscowościach.

"Inspiracje Ziemią... Zakwitły Bursztynem" - nowa wystawa w Centrum Spotkania Kultur
20 stycznia 2022, 18:00

"Inspiracje Ziemią... Zakwitły Bursztynem" - nowa wystawa w Centrum Spotkania Kultur

Od 21 stycznia w Galerii City Project Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) będzie można podziwiać wystawę Krystyny Rudzkiej-Przychody i Lucjana Gazdy "Inspiracje Ziemią... Zakwitły Bursztynem". Wernisaż zostanie zorganizowany w czwartek, 20 stycznia o godz. 18.

Luxiona AZS UMCS Lublin – Heiro Rzeszów 8:4. Pokazali siłę w ataku

Luxiona AZS UMCS Lublin – Heiro Rzeszów 8:4. Pokazali siłę w ataku

Luxiona AZS UMCS Lublin udanie rozpoczęła ligową rywalizację w 2022 roku. Akademicy pokonali w Świdniku Heiro Rzeszów, choć spotkanie zaczęło się zdecydowanie lepiej dla gości

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!