Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

3 sierpnia 2024 r.
19:16

„To nauczyło mnie ciężkiej pracy” – 19-latka z Biłgoraja w gronie 50. najlepszych studentów na świecie

Autor: Zdjęcie autora KaNa
0 A A
(fot. nadesłane)

– Chciałabym pracować nad technologiami, które będą wspierać człowieka, a nie go degradować – mówi nam Martyna Łuszczek, studentka 2. roku ekonomii.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

●       Przede wszystkim gratuluję sukcesu! Znalezienie się na liście 50 najlepszych studentów na świecie to chyba duże wyróżnienie. Jak się z tym czujesz?

Martyna Łuszczek: Dziękuję, niesamowicie mi miło! Właściwie przez to, że dużo się dzieje, do tej pory nie bardzo miałam przestrzeń, aby się z tą myślą oswoić. To wyjątkowe wyróżnienie, którego się nie spodziewałam. Bardzo się cieszę i czuję ogromną motywację do dalszej pracy naukowej.

●       Ale to ostatnie wyróżnienie, to nie jest Twój pierwszy tak duży sukces. Znalazłaś się w końcu na liście 25 under 25 i w grupie Top 100 Women in AI. Chyba niewielu Twoich rówieśników może pochwalić się podobnymi osiągnięciami.

Myślę, że każdy ma swoje tempo rozwoju, również na płaszczyźnie naukowej. Dlatego, pomimo że czuję niesamowitą wdzięczność za to, jaką ścieżkę udało mi się obrać i którą konsekwentnie podążam, to absolutnie nie chciałabym nakładać podobnej presji na swoich rówieśników. Niezaprzeczalnie mam też to szczęście, że wielu moich przyjaciół to bardzo ambitne osoby, które z determinacją osiągają swoje cele i podbijają różne dziedziny nauk nawet w skali świata. Jestem z nich niesamowicie dumna!

●       Studiujesz ekonomię, interesujesz się nowymi technologiami i transformacją cyfrową. Od kiedy taka zajawka? To niewątpliwie przyszłościowe kierunki rozwoju i duże możliwości.

Wygląda na to, że moje zainteresowania zaczęły kiełkować w liceum. To wtedy zainicjowałam pierwsze projekty badawcze, pisałam artykuły, uczestniczyłam w konkursach i wyjeżdżałam na konferencje. Budowanie zaangażowania w te tematy trwało kilka lat i stopniowo wzmacniało się w miarę poświęcania czasu na edukację. Często przypominam sobie, jak w szkole średniej spędzałam noce w pociągach, podróżując po różnych częściach Polski w poszukiwaniu nowych możliwości rozwoju.

Pole, którym się zajmuję, ma duży potencjał na przyszłość, ale jest już mocno nasycone. Aby odnaleźć się w tej dziedzinie, potrzebne jest kreatywne i innowacyjne podejście. Chciałabym pracować nad technologiami, które będą wspierać człowieka, a nie go degradować — co niestety zbyt często obserwujemy.

 

 

(fot. nadesłane )
  • Możesz opowiedzieć coś więcej, o tym, czym się zajmujesz w ramach tych zainteresowań naukowych? Co robisz, jak je rozwijasz?

 Aktualnie jestem studentką drugiego roku na kierunku ekonomia ze specjalizacją z rynków zagranicznych. Ten obszar od początku szkoły średniej mnie interesował, chociaż moje pierwotne plany były zupełnie inne, ponieważ byłam na kierunku biologiczno-chemicznym, a nawet pomyślnie zakończyłam aplikacje na medycynę. Jednak życie miało dla mnie inne zamiary. Studiowanie ekonomii otworzyło przede mną nowe możliwości, które chętnie eksploruję. Jestem także aktywną członkinią Krakowskiego Koła Ekonomicznego, gdzie piszę publikacje naukowe. Prowadzę własny projekt badawczy. Skupia się on na analizie, jak transformacja cyfrowa wpływa na rozwarstwienie społeczne na świecie. Jest to temat niezwykle ważny, zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy cyfrowe technologie tak mocno wkraczają w codzienne życie, a w wielu krajach nadal nie mamy dostępu do Internetu.

 Dzięki moim wynikom na studiach udało mi się zakwalifikować do indywidualnego programu rozwojowego dla najlepszych studentów na uczelni. W jego ramach współpracować będę z moją opiekunką naukową nad projektami z zakresu greentech, które mają na celu rozwijanie technologii wspierających zrównoważony rozwój.

 Oprócz tego, w ostatnim roku pracowałam nad własnym programistycznym konceptem, który mam nadzieję niedługo przedstawić. To innowacyjne podejście ma potencjał, aby znacząco wpłynąć na wybrane aspekty życia społecznego. W międzyczasie staram się o przyjęcie na Massachusetts Institute of Technology. Jeśli uda mi się tam dostać, będzie to kolejny krok w kierunku realizacji moich naukowych i zawodowych ambicji.

(fot. nadesłane )
  • Czy studia, które wybrałaś, umożliwiają Ci rozwój w tym obszarze? Masz wsparcie ze strony wykładowców i innych studentów?

Zdecydowanie wybrałam kierunek studiów, który spełnia moje oczekiwania. Na uczelni poznałam wspaniałych przyjaciół, którzy są dla mnie niezastąpionym wsparciem. Ich obecność w moim życiu jest najcenniejszym darem, jaki mogłam otrzymać dzięki studiom, za co jestem ogromnie wdzięczna! Ponadto, na uczelni spotkałam kompetentne władze, wykwalifikowanych wykładowców oraz pracowników, którzy są nieocenieni w codziennym funkcjonowaniu i tworzeniu przestrzeni do rozwoju. Wszystko co poza tym, tworzy system, który na szczęście działa tutaj bardzo dobrze.

●       Pochodzisz z Biłgoraja, mówi się, że o tym jak będzie wyglądać nasza przyszłość, w dużej mierze decyduje dzieciństwo. Co Cię ukształtowało? Szkoła, rodzina, a może własna, ciężka praca?

Wydaje mi się, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Dzieciństwo spędziłam na wsi, wspierając rodziców na gospodarstwie, co z pewnością nauczyło mnie ciężkiej pracy, ale też wrażliwości na środowisko naturalne. Jako dziecko bardzo często udzielałam się społecznie i chętnie brałam udział w różnych aktywnościach, jakie były organizowane w mojej gminie. Uważam, że wpłynęło to na moją otwartość i poczucie pewnej misji w życiu. Dużo zawdzięczam swojej rodzinie i przyjaciołom, którzy zawsze mnie wspierali i dopingowali, gdy wątpiłam w swoje możliwości. Tata po dziś dzień uczy mnie nabierania dystansu do życia i wytrwałości w podejmowanych decyzjach. Jednak działając naukowo, trzeba być świadomym tego, że największą część pracy wykonuje się w odosobnieniu  i  samodzielnie trzeba podnosić swoje morały, a tym, co mi pomogło, była moja mocno zakorzeniona wiara i poczucie, że duchem nigdy nie jestem sama.

 

(fot. nadesłane )

●       Przeprowadziłaś się do stolicy. Swoją przyszłość widzisz właśnie w tym miejscu? Czym chciałabyś się zajmować? Domyślam się, że przed Tobą doktorat i dalsza kariera naukowa.

Aktualnie moje życie skupia się na studiach w stolicy, które są dla mnie priorytetem. Jednakże nie planuję pozostać tu na stałe. W zależności od przyszłych okoliczności moje plany mogą ulec zmianie. Moim głównym celem zawodowym jest zaangażowanie w rozwój technologii wspierających rolnictwo. Chcę pomagać rolnikom, którzy każdego dnia wkładają ciężką pracę w uprawę ziemi, jednocześnie dbając o ochronę środowiska i minimalizację jego degradacji. Uważam, że ta dziedzina jest kluczowa nie tylko dla mojej kariery, ale także dla dobra społecznego i ekologicznego.

Ponadto, poza nauką, marzę o założeniu rodziny w przyszłości, co również wpisuje się w moje długoterminowe plany życiowe. Pragnę znaleźć równowagę między ambicjami zawodowymi a życiem prywatnym, co jest dla mnie równie ważne. Zdaję sobie sprawę, że te dwa aspekty życia będą się wzajemnie przenikać i kształtować moją przyszłość.

 

(fot. nadesłane )

Martyna Łuszczek – absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu, a obecnie studentka ekonomii w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Pochodzi z Bukowiny w powiecie biłgorajskim. 19-latka znalazła się w gronie TOP50 Global Student Prize 2024, czyli 50 najlepszych studentów na świecie. Na swoim koncie ma również wiele innych osiągnięć - jest m.in. na liście "TOP100 Women in AI" oraz „25under25” - dwudziestu pięciu najbardziej wpływowych ludzi przed dwudziestym piątym rokiem życia wg Forbes. Martyna reprezentowała również Polskę podczas konferencji EXPO 2020 w Dubaju.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zawilgocone mury kamienicy w Janowie Podlaskim

Gmina traci siedzibę ważnego parku krajobrazowego

Janów Podlaski stracił siedzibę parku krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu. Kierownictwo tłumaczy decyzję przenosin do Białej Podlaskiej złymi warunkami lokalowymi w janowskim biurze.

Motor Lublin będzie współpracować z Akademią Nauk Stosowanych Wincentego Pola
galeria

Motor Lublin będzie współpracować z Akademią Nauk Stosowanych Wincentego Pola

W niecodziennych okolicznościach, bo w przerwie meczu pomiędzy Motorem, a Górnikiem Zabrze klub z Lublina podpisał kolejną umowę o współpracy. Tym razem chodzi o akademię Motoru i Akademię Nauk Stosowanych Wincentego Pola.

Mieszkańcy Lubelszczyzny otrzymali ALERT

Przed nami ulewna doba. Czy mogą wystąpić podtopienia?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami i silnym deszczem. Zagrożone jest kilkanaście powiatów.

Azoty Puławy w sobotę pierwszy raz w nowym sezonie zagrają przed własną publicznością

Azoty Puławy grają u siebie z Zagłębiem Lubin. "Kluczem będzie obrona"

W trzeciej kolejce Azoty Puławy zagrają z Zagłębiem Lubin. Początek sobotniego meczu, pierwszego w roli gospodarza o godzinie 16.

Jaka ja jestem szczęśliwa już tutaj na tej ziemi - mówi jedna z solenizantek
MAGAZYN
galeria

„Sto lat” to już za mało – Lublin ma nowych jubilatów

Urodzili się w 1924, a w mijającym tygodniu świętowali swoje setne urodziny. Dwoma zerami z tyłu może pochwalić się aż trójka solenizantów z Lublina. Nie zabrakło kwiatów, życzeń i tortu.

zdjęcie ilustracyjne
biała podlaska

Oni wskażą drogi do remontu. Powstał 13-osobowy zespół

Mają zaplanować drogi i chodniki do remontu na najbliższe lata. Prezydent Białej Podlaskiej powołał specjalny zespół do tego.

Mateusz Stolarski (Motor): Nie mogę się doczekać co będzie, jak nasza sytuacja w tabeli się uspokoi
galeria

Mateusz Stolarski (Motor): Nie mogę się doczekać co będzie, jak nasza sytuacja w tabeli się uspokoi

Motor wygrał pierwszy domowy mecz na poziomie PKO BP Ekstraklasy. W piątek żółto-biało-niebiescy pokonali Górnika Zabrze 1:0. Jak spotkanie oceniają trenerzy obu ekip?

Bogdanka LUK Lublin ograła na wyjeździe wicemistrza Polski
ZDJĘCIA
galeria

Wilfredo Leon nie zadebiutował, ale Bogdanka LUK Lublin wygrała na inaugurację sezonu z wicemistrzem Polski

Na otwarcie nowego sezonu Bogdanka LUK Lublin po ponad trzech godzinach gry pokonała na wyjeździe wicemistrza Polski Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:2. MVP wybrany został rozgrywający lublinian Marcin Komenda. Goście wygrali mimo nieobecności Wilfredo Leona.

Mistrzowska forma. Orlen Oil Motor rozbił KS Apator Toruń i czwarty raz pojedzie w finale PGE Ekstraligi
galeria

Mistrzowska forma. Orlen Oil Motor rozbił KS Apator Toruń i czwarty raz pojedzie w finale PGE Ekstraligi

Wiele osób postawiło już krzyżyk na lubelskich „Koziołkach”. Żużlowcy Orlen Oil Motoru, jak na mistrzów przystało w wielkim stylu odrobili jednak 12 punktów straty z Torunia. W piątkowy wieczór Bartosz Zmarzlik i spółka rozbili u siebie KS Apator aż 59:31. Dzięki temu po raz czwarty z rzędu wywalczyli awans do wielkiego finału.

Euforia na trybunach w Lublinie. Orlen Oil Motor odrobił straty z Torunia
ZDJĘCIA KIBICÓW, WIDEO
galeria
film

Euforia na trybunach w Lublinie. Orlen Oil Motor odrobił straty z Torunia

Wielki mecz Orlen Oil Motoru. Lublinianie byli pod niesamowitą presją. Mistrzowie Polski przegrali pierwszy mecz z Apatorem Toruń aż 39:51. Nie załamali się jednak i w rewanżu nie dali rywalom najmniejszych szans, wygrywając tym razem 59:31. Sporą cegiełkę do tego sukcesu dorzucili kibice, którzy od początku spotkania wspierali swoich pupili. A ci odpłacili im kapitalną jazdą.

Na domową wygraną w PKO BP Ekstraklasie czekali 32 lata. Motor zasłużenie pokonał u siebie Górnika Zabrze
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Na domową wygraną w PKO BP Ekstraklasie czekali 32 lata. Motor zasłużenie pokonał u siebie Górnika Zabrze

Okazuje się, że nie do trzech, a do czterech razy sztuka. Motor właśnie za czwartym podejściem pierwszy raz w sezonie 24/25 wywalczył komplet punktów przed własną publicznością. Drużyna Mateusza Stolarskiego pokonała na Arenie Górnika Zabrze 1:0. I trzeba od razu przyznać, że jak najbardziej na pełną pulę zasłużyła

Do 23 września mieszkańcy Chełma mają możliwość udziału w konsultacjach dotyczących rewitalizacji Młyna Michalenki. Ich głosy są kluczowe dla przyszłości inwestycji.
galeria

Młyn Michalenki czeka na głosy mieszkańców Chełma

Historia Młyna Michalenki w Chełmie jest skomplikowana, ale kluczowa dla przyszłości miasta. Władze lokalne planują przekształcenie go w centrum kultury, jednak realizacja tego ambitnego projektu wymaga znacznych nakładów finansowych. W związku z tym miasto rozpoczęło konsultacje społeczne.

Marcin Dmowski

Burmistrz Świdnika z dyplomem Collegium Humanum. „Czuję się pokrzywdzony przez uczelnię”

Marcin Dmowski, który od niedawna sprawuje funkcję burmistrza Świdnika przyznaje, że zdobył dyplom na studiach MBA w Collegium Humanum. „Uczciwi ludzie cierpią przez nieuczciwe praktyki władz uczelni”

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń. "Koziołki" powalczą o obronę tytułu! (zapis relacji na żywo)
ZDJĘCIA
galeria

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń. "Koziołki" powalczą o obronę tytułu! (zapis relacji na żywo)

Okazuje się, że 12 punktów straty to wcale nie jest tak dużo. Orlen Oil Motor w rewanżowym meczu półfinałowym PGE Ekstraligi w bardzo dobrym stylu pokonał KS Apator Toruń aż 59:31 i będzie miał okazję obronić tytuł mistrzowski, bo awansował do finału.

Alert RCB: w nocy możemy spodziewać się intensywnych opadów. Wojewoda spotkał się ze służbami

Alert RCB: w nocy możemy spodziewać się intensywnych opadów. Wojewoda spotkał się ze służbami

Mieszkańcy województwa lubelskiego otrzymali dzisiaj po południu Alert RCB informujący, że w nocy z piątku na sobotę w regionie możemy spodziewać się intensywnych opadów deszczu. Możliwe są także podtopienia. W związku z aktualną i prognozowaną sytuacją pogodową wojewoda Komorski spotkał się dzisiaj z kierownictwem Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego LUW oraz Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium