Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Krasnystaw

25 sierpnia 2024 r.
16:23

Chmielaki - barwny korowód (zdjęcia)

Autor: Zdjęcie autora KN
0 A A

Niedziela to ostatni dzień piwnego święta w Krasnymstawie. Przez miasto przeszedł Korowód Chmielakowy: były wieńce, stare samochody, grupa rekonstrukcyjna i kiermasz rękodzieła

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Korowód Chmielakowy przeszedł ulicami Krasnegostawu prezentując elementy widowiska, które obrazowały uprawę chmielu. Oprócz tego były występy kapel i zespołów ludowych. W korowodzie wzięła udział Orkiestra Dęta, ZPiT „Jawor”, Koła Gospodyń Wiejskich, finalistki konkursu Miss Chmielaków, turyści, mieszkańcy Krasnegostawu oraz zaproszeni goście.

- Zaczęło się w 1971 roku. I od tamtej pory, co roku przez trzy dni to nasze piękne, małe miasteczko nad Wieprzem brzmi od śpiewu i tańców - mówił Janusz Szpak, starosta Krasnostawski. - U rolników to jest tak: jak pracować to pracować, jak siać to siać, jak kosić to kosić, a jak się bawić to się bawić.

Jak podkreślają organizatorzy, pomysł zorganizowania w Krasnymstawie „jakiegoś święta” narodził się w 1970 roku w głowach dwóch osób skierowanych z Opola Lubelskiego do pracy w aparacie administracyjno-politycznym. Antoni Janoszczyk, ówczesny przewodniczący Prezydium Powiatowej Rady Narodowej i Ryszard Piotrowski, I Sekretarz Komitetu Powiatowego PZPR, pracując w Opolu byli na Święcie Kwitnących Sadów w Józefowie nad Wisłą. A że czasy były takie, że każde miasto, każda gmina chciała mieć jakieś święto, zaczęli się zastanawiać nad tym, co można zorganizować w Krasnymstawie. Na początku miało to być święto ziemniaka, ale jak się okazało, takie już było organizowane w Mońkach w województwie białostockim. Ponieważ w tamtym okresie ówczesny powiat krasnostawski należał do największych producentów chmielu w Polsce, wspólnie postanowili zorganizować święto chmielarzy. Nazwę „Chmielaki” zaproponował Czesław Klepacki. Zrealizowanie projektu nie byłoby możliwe bez udziału producentów chmielu i piwowarów. Zwrócili się więc oni do zarządu Związku Plantatorów Chmielu oraz do dyrektora Lubelskich Zakładów Chmielarsko-Piwowarskich Kazimierza Mijala, przedstawiając im swoje plany na organizację święta chmielu. Pomysł tak bardzo spodobał się wszystkim, że już we wrześniu 1971 roku odbyły się pierwsze „Chmielaki Krasnostawskie” będące dożynkami chmielowymi o charakterze lokalnym. Na początku cała impreza odbywała się na stadionie miejskim i była de facto ludowym festynem, aczkolwiek przeprowadzonym z wielkim rozmachem. Był korowód chmielakowy z widowiskiem obrzędowym, obrazującym uprawę chmielu, a także występy kapel ludowych i zespołów folklorystycznych.

Na tegoroczne chmielaki zgłosiło się 56 browarów, a to oznacza, że można było spróbować naprawdę różnych rodzajów piwa. Podczas trzydniowego wydarzenia nie zabrakło atrakcji i koncertów polskich gwiazd. Dwie sceny: Dworek i Rynek, a na niej m.in. Sara James, Ania Dąbrowska, Smolasty czy zespół Dżem. Poza licznymi koncertami organizatorzy przewidzieli dla smakoszy również inne atrakcje a wśród nich wesołe miasteczko, recital organowy, Chmieloty – XIV Ogólnopolski Piknik Paralotniowy, półmaraton chmielakowy, kiermasz sztuki ludowej czy Chmielakowy Zlot Weteranów Szos.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

To mogło skończyć się tragicznie. Pijany traktorzysta zajechał drogę osobówce

To mogło skończyć się tragicznie. Pijany traktorzysta zajechał drogę osobówce

Cztery osoby, w tym trójka dzieci została przewieziona do szpitala po tym jak ich samochód uderzył w drzewo. Wypadek spowodował traktorzysta, który był pod wpływem alkoholu.

Grzybowy zawrót głowy! Jedliście kiedyś deser z grzybami?
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Grzybowy zawrót głowy! Jedliście kiedyś deser z grzybami?

Jesień to oczywiście sezon na grzyby. A Polacy kochają dania z grzybami. Ale czy ktoś kiedyś spotkał się z deserem, gdzie mamy dodatek grzybów?

Tańce na Ostro
foto
galeria

Tańce na Ostro

Weekend to czas relaksu. Spotkania z kumplami albo kumpelkami. Zobaczcie, jak spędzono weekend w klubokawiarni OSTRO. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Brawura nie popłaca. Tragiczny wypadek w powiecie lubartowskim

Brawura nie popłaca. Tragiczny wypadek w powiecie lubartowskim

Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze było przyczyną tragicznego wypadku w Wandzinie w powiecie lubartowskim. Zderzyły się dwie ciężarówki.

Zderzenie ciężarówki z motorowerem. Jedna osoba poszkodowana

Zderzenie ciężarówki z motorowerem. Jedna osoba poszkodowana

W piątkowy wieczór doszło do zderzenia motocykla z samochodem ciężarowym. Jedna osoba została ranna

Sax w wielkim mieście
foto
galeria

Sax w wielkim mieście

Weekend w Helium to gwarancja udanej zabawy. Zapraszamy Was na kolejną wystrzałową fotogalerię z wyjątkowej nocy. Tak się bawi Lublin!

Odpowiedz na pytania dotyczące festiwali i zarób pieniądze

Odpowiedz na pytania dotyczące festiwali i zarób pieniądze

Warsztaty Kultury zachęcają mieszkańców Lublina do udziału w badaniach na temat lubelskich festiwali. Uczestnicy otrzymają wynagrodzenie w wysokości 300 zł.

Adam Deja wierzy, że Górnik wróci do wygrywania, ale przeciwko Chrobremu Głogów nie zagra

Górnik Łęczna chce zacząć październik od wygranej z Chrobrym Głogów

Ostatni raz Górnik Łęczna sięgnął po trzy punkty 25. sierpnia wygrywając na wyjeździe z Arką Gdynia. W niedzielę łęcznianie postarają się kolejny raz o przełamanie passy bez wygranej. O godzinie 12 zielono-czarni zagrają w Głogowie z Chrobrym

Akademicki Lublin. Studenci, uczelnie i nowe wyzwania

Akademicki Lublin. Studenci, uczelnie i nowe wyzwania

Po wakacyjnej przerwie studenci tłumnie wrócili do Lublina. Za nimi rekrutacja i wybór mieszkania. Przed nimi nauka, ewentualna praca i czas dla siebie

Jak się zmieniały lubelskie uczelnie
foto
galeria

Jak się zmieniały lubelskie uczelnie

Lubelskie uczelnie rozpoczęły kolejny rok akademicki. Naukę w lubelskich uczelniach podjęło ok. 60 tys. osób. Uczelnie prezentują się okazale ale nie zawsze tak było. Przypominamy, jak dawniej wyglądały nasze lubelskie uniwersytety i akademie

Przeprowadzka na ukończeniu. Tak wygląda nowy Urząd Gminy
zdjęcia
galeria

Przeprowadzka na ukończeniu. Tak wygląda nowy Urząd Gminy

Przestronny parking, sala konferencyjna, winda, klimatyzacja, kolorowe tapety ze zdjęciami gminy, fotowoltaika - tak wygląda nowa siedziba Urzędu Gminy Żyrzyn. Budynek kosztował prawie 6 mln zł.

Dominik Kubera z awansem do Grand Prix 2025

Dominik Kubera z awansem do Grand Prix 2025

Czterech Polaków w piątek walczyło o awans do finału Grand Prix 2025. Jednak sukces udało się odnieść jedynie Dominikowi Kuberze. Polak zajął w czeskich Pardubicach trzecie miejsce i zrobił to, co sobie założył przed zawodami

Wisła Puławy wciąż bez przełamania

Wisła Puławy wciąż bez przełamania

Wisła Puławy wciąż bez punktowego przełamania. W piątek w inauguracyjnym meczu 12. kolejki podopieczni trenera Macieja Tokarczyka ulegli na własnym stadionie Wieczystej Kraków 0:2

Po raz pierwszy założyli biały fartuch
Zdjęcia
galeria

Po raz pierwszy założyli biały fartuch

To dopiero początek ich drogi zawodowej. Blisko 450 studentów Uniwersytetu Medycznego po raz pierwszy założyło atrybut lekarza – biały fartuch.

Prawo jazdy miała od 3 dni. Doprowadziła do poważnego wypadku

Prawo jazdy miała od 3 dni. Doprowadziła do poważnego wypadku

Niedługo prawem jazdy nacieszyła się 18-latka z powiatu tomaszowskiego, która uderzyła w barierę ochronną i spadła ze skarpy. Poważnych obrażeń doznała 16-letnia pasażerka.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!