Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie Ekstra

1 października 2019 r.
14:46

Elektryczna rewolucja na drogach [zdjęcia]

0 3 A A

Słowo „elektromobilność” padało z ust prelegentów Kongresu Nowej Mobilności w Lublinie tysiące razy i było odmieniane przez wszystkie przypadki. Kryje się za nim rewolucja, która ma wprowadzić na polskie drogi rzesze aut elektrycznych i hybrydowych. Na razie jednak trzeba się uzbroić w cierpliwość

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Międzynarodowa firma audytorska KPMG w swoim badaniu „Global Automotive Executive Survey” podkreśliła, że elektromobilność to kluczowy trend w branży motoryzacyjnej. I faktycznie, na koniec 2018 roku - według niemieckiego Centrum Energii Słonecznej i Badań nad Wodorem (ZSW) - po światowych drogach jeździło 5,6 mln samochodów elektrycznych i hybryd plug-in (drugie z tych aut ma konwencjonalny silnik spalinowy połączony z motorem elektrycznym - przyp. aut.). Najwięcej takich pojazdów jest w Chinach (2.61 mln) i w USA (1.1 mln).

Na tle innych krajów w Polsce podobne statystyki wyglądają blado. Warto jednak wziąć poprawkę na to, że jest to sektor motoryzacyjny, który stawia w kraju nad Wisłą swoje pierwsze kroki. Według danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, na 20 mln zarejestrowanych aut 6300 to samochody elektryczne i hybrydowe. - Musimy, jako Polska, wykazać się wielkim wizjonerstwem, jeśli chodzi o przyszłość, oraz pragmatyzmem, jeśli chodzi o to, co teraz najlepiej się sprzedaje - apelował wiceminister środowiska Michał Kurtyka podczas zakończonego we wtorek, 10 września, pierwszego Kongresu Nowej Mobilności w Lublinie.

W kwietniu tego roku Beata Jędrzejewska-Kozłowska, dyrektor Biura Zarządzania Energią w Urzędzie Miasta mówiła, że w Lublinie było zarejestrowanych 35 elektrycznych samochodów osobowych, 5 ciężarowych i ponad 400 hybrydowych plug-in. Ładowarek również nie było zbyt wiele, bo pięć, ale w planach jest powstanie dwunastu kolejnych. Lepiej wygląda za to sytuacja w kontekście komunikacji zbiorowej. W tej chwili pojazdy zeroemisyjne stanowią 37 proc. całego taboru. Do 2023 roku ma być ich już 50 proc.

W Polsce jest obecnie 785 punktów ładowania samochodów elektrycznych, z czego 300 z nich umożliwia szybkie doładowanie. Kluczowe w kontekście elektromobilności jest nie tylko rozmieszczenie takich stacji, ale także odpowiednie nimi zarządzanie. Łukasz Grądzki z firmy ENGIE powiedział podczas swojej prezentacji na Kongresie, że dziennie pokonujemy samochodem odległość około 60-70 kilometrów. W przypadku baterii samochodowej o pojemności 30 kWh, zużycie w takim przypadku sięga około 15-18 kWh. Najwolniejsza obecnie dostępna ładowarka do pojazdu elektrycznego pozwoli nam uzupełnić takie ubytki w trzy godziny. Zdaniem Grądzkiego, istotna jest również sama infrastruktura stacji ładowania. Przykładowo, przy dużym obciążeniu ładowarek na parkingu, najwięcej mocy ma być skierowane do tego auta, którego bateria pracowała najbardziej intensywnie. W tym czasie ładowanie pozostałych pojazdów zostanie na krótko wstrzymane do czasu wyrównania poziomów ich pojemności.

Podczas Kongresu Nowej Mobilności przedstawiciele 30 samorządów - w tym Lublina, Warszawy czy Łodzi - oraz wiceminister środowiska Michał Kurtyka podpisali Deklarację Miast na rzecz rozwoju elektromobilności. To kolejny dokument, po uchwalonej w zeszłym roku ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych, który ma pomóc w rozwoju rynku pojazdów zeroemisyjnych.

Ciągle jednak brakuje ustandaryzowanych oznaczeń poziomych i pionowych dla aut elektrycznych. Wspomniana ustawa wprowadziła znak wjazdu i końca strefy czystego transportu. Od 2021 roku „elektryki” będą też jeździć na zielonych tablicach rejestracyjnych. PSPA zaproponowało system identyfikacji wizualnej dla elektromobilności. W praktyce chodzi o wprowadzenie czytelnego i jednolitego oznakowania pionowego i poziomego dla właścicieli aut elektrycznych. Takie znaki miałyby informować, między innymi o tym, gdzie jest najbliższa ładowarka.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Choinka na LSM już udekorowana

Choinka na LSM już udekorowana

Mieszkańcy osiedla Mickiewicza tradycyjnie udekorowali osiedlową choinkę, świętując rozpoczęcie okresu bożonarodzeniowego.

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

W dzisiejszym dynamicznym świecie cyfrowym, skuteczne tworzenie sklepów internetowych to nie tylko kwestia technologii, ale także odpowiedniego podejścia do designu i użyteczności. Z odpowiednio zaprojektowanym sklepem internetowym możesz osiągnąć znaczną przewagę nad konkurencją i skutecznie zwiększyć swoje przychody.

Poczuj magię pisania z piórami wiecznymi

Poczuj magię pisania z piórami wiecznymi

Pióra wieczne to nie tylko narzędzie do pisania, ale także symbol elegancji, klasy i indywidualności. Od dekad stanowią one niezastąpiony element codziennego życia osób ceniących tradycję oraz jakość.

Aleksandra Mirosław inspiruje najmłodszych
galeria

Aleksandra Mirosław inspiruje najmłodszych

Wczoraj XXX LO, a dzisiaj SP29 odwiedziła złota medalistka olimpijska Aleksandra Mirosław. Lublinianka rozmawiała z najmłodszymi o sporcie, wyzwaniach i codziennym życiu zawodowych sportowców.

Julia Szeremeta zmierzy się z Leną Buchner w ramach Suzuki Boxing Night. Andrzej Gołota gościem specjalnym?
ZDJĘCIA Z CEREMONII WAŻENIA
galeria

Julia Szeremeta zmierzy się z Leną Buchner w ramach Suzuki Boxing Night. Andrzej Gołota gościem specjalnym?

Piątkowy wieczór w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli w Lublinie upłynie pod znakiem boksu. O godz. 20.45 wystartuje gala Suzuki Boxing Night 32. Gwiazdami tego wieczoru będą Julia Szeremeta oraz Damian Durkacz. W czwartek odbyło się oficjalne ważenie przed imprezą.

Strefowanie przestrzeni – klucz do funkcjonalnego i estetycznego wnętrza

Strefowanie przestrzeni – klucz do funkcjonalnego i estetycznego wnętrza

Zastanawiałeś się kiedyś, jak sprawić, by wnętrza Twojego domu były nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne? Sekretem jest strefowanie przestrzeni, które pozwala na stworzenie harmonijnego i praktycznego układu w mieszkaniu. W tym artykule przyjrzymy się, jak dzięki odpowiedniemu podziałowi na strefy możemy zyskać więcej niż tylko porządek i estetykę.

Gdzie szukać pracowników fizycznych i jak znaleźć odpowiednich kandydatów?

Gdzie szukać pracowników fizycznych i jak znaleźć odpowiednich kandydatów?

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie, znalezienie odpowiednich pracowników fizycznych stało się prawdziwym wyzwaniem dla wielu pracodawców. Globalizacja, migracje oraz zmiany demograficzne wpływają na rynek pracy, wprowadzając zarówno możliwości, jak i wyzwania. Jak więc skutecznie dotrzeć do kandydatów, którzy spełnią nasze oczekiwania?

50-latek wypadł z drogi i uderzył w drzewo w Jarosławcu

50-latek wypadł z drogi i uderzył w drzewo w Jarosławcu

50-letni kierowca Audi stracił panowanie nad pojazdem na skrzyżowaniu w Jarosławcu, w wyniku czego uderzył w drzewo. Z obrażeniami trafił do szpitala.

Czym są testy penetracyjne i dlaczego każda firma ich potrzebuje?

Czym są testy penetracyjne i dlaczego każda firma ich potrzebuje?

Żyjemy w czasach, gdzie dane to nowa waluta, a ich bezpieczeństwo powinno być priorytetem dla każdej firmy. Jednak cyberprzestępcy nieustannie opracowują coraz bardziej zaawansowane metody łamania zabezpieczeń. Tu na scenę wchodzą testy penetracyjne — skuteczny sposób na wykrycie luk w systemach informatycznych, zanim zrobią to hakerzy.

Skoczkowie narciarscy przenoszą się do Titisee-Neustadt. Przestać tracić punkty za telemark

Skoczkowie narciarscy przenoszą się do Titisee-Neustadt. Przestać tracić punkty za telemark

Po dwóch konkursach w Wiśle, które odbyły się w fantastycznej atmosferze dzięki licznie zgromadzonym polskim kibicom skoczkowie narciarscy przenoszą się do Niemiec. W Titisee-Neustadt od piątku do niedzieli odbędą się dwa kolejne konkursy indywidualne. Czy wreszcie doczekamy się Polaka w czołowej dziesiątce?

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Po intensywnych poszukiwaniach, 42-letni mężczyzna z Bełżyc został odnaleziony cały i zdrowy w Lublinie.

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Decyzja o rezygnacji z programu „kredyt 0 proc.” powinna zostać podjęta dużo wcześniej – ocenił w czwartek dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD) Bartosz Guss. Dodał, że ci, którzy szukali mieszkań, zbyt długo trzymani byli w niepewności.

Piłkarki ręczne reprezentacji Polski w swoim ostatnim meczu na mistrzostwach Europy ograły Rumunię

ME piłkarek ręcznych: Polki zakończyły turniej na dziewiątym miejscu. Bez zmiany kultury lepiej nie będzie

Dziewiąte miejsce na trwających wciąż mistrzostwach Europy to najlepsze osiągniecie kobiecej reprezentacji Polski od prawie dwóch dekad. Nawet ekipa Kima Rasmussena z Karoliną Kudłacz, Aliną Wojtas czy Kingą Achruk w składzie nie zanotowała tak wysokiej lokaty, a przypomnijmy, że wtedy w czempionacie naszego kontynentu rywalizowało tylko 16 drużyn

Ukradła byłemu sporo gotówki

Ukradła byłemu sporo gotówki

57-letnia kobieta ukradła 8 000 złotych swojemu byłemu partnerowi. Teraz odpowie za kradzież przed sądem.

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka
Dużo zdjęć
galeria

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka

W Trybunale Koronnym w Lublinie spotkali się politycy, urzędnicy, kler, mundurowi i biznesmeni na tradycyjnym opłatku prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium