Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 listopada 2019 r.
13:11

Budżet Lublina 2020: Na co są pieniądze, na co zabraknie?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
37 59 A A
Al. Racławickie
Al. Racławickie (fot. Maciej Kaczanowski)

W czwartek prezydent Lublina ogłosił projekt przyszłorocznego budżetu miasta. Na liście wydatków nie zmieściła się m.in. przebudowa al. Unii Lubelskiej, ul. Głębokiej i Kunickiego. Ratusz nie rezygnuje z budowy dworca i przebudowy Al. Racławickich, obiecuje też podwyżki wszystkim pracownikom miejskich jednostek

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tegoroczne wpływy do kasy miasta były planowane na 6 494 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W przyszłym roku mają wynieść 7 298 zł, ale prezydent nie jest zadowolony.

– Koszty funkcjonowania miasta wzrosły bardziej niż dochody – wyjaśnia Krzysztof Żuk. Przypomina, że przez budżet przepływają też „znaczone” pieniądze, a Ratusz nie decyduje o tym, na co je wyda. Wśród nich są choćby fundusze na „500 plus”, które będą większe, bo świadczenie przysługuje także na pierwsze dziecko.

Pieniędzy, które miasto mogłoby wydać według własnego uznania, byłoby więcej, gdyby nie zmiany w systemie podatkowym wprowadzone przez państwo. Ratusz szacuje, że byłoby to o ok. 200 zł więcej w przeliczeniu na mieszkańca.

Te inwestycje są w planie

W przyszłym roku ma się zacząć przebudowa Al. Racławickich i ul. Lipowej, a poszukiwania wykonawcy powinny się zacząć już wkrótce. – Przetarg będziemy chcieli ogłosić, jeśli się uda, w grudniu – zapowiada prezydent. Podkreśla, że projekt przebudowy jest właśnie zmieniany, aby oszczędzić część drzew. – Otrzymamy niedługo korektę dokumentacji z firmy, która przygotowuje ją w celu zmniejszenia liczby drzew do przesadzenia czy wycinki w związku z przebudową skrzyżowań – dodaje Żuk, obiecując publiczną prezentację zmodyfikowanego projektu.

Na rok 2020 planowane jest też rozpoczęcie największej od lat miejskiej inwestycji, czyli budowy nowego dworca autobusowego. Ma on powstać naprzeciw Dworca Głównego PKP między ul. Gazową a Młyńską.

Na liście inwestycji jest też budowa nowych węzłów komunikacji miejskiej wraz z parkingami, rozpoczęcie budowy ul. Wiejskiej, Leszka, Ziemowita i Biskupińskiej oraz odcinka ul. Głowackiego. Od początku do końca wykonana ma być droga dojazdowa do szkoły powstającej przy ul. Berylowej, a miasto planuje też dokupić grunt pod boisko dla tej szkoły (budowa w 2021 r.). Na przyszły rok prezydent planuje rozpoczęcie (na kredyt) rozbudowy szkół na Felinie i Sławinie.

W ogłoszonym wykazie jest także odbudowa spalonego domu pomocy przy Głowackiego, rozpoczęcie budowy nowego biurowca przy ul. Leszczyńskiego (w miejscu istniejącego budynku) mającego się stać siedzibą Urzędu Miasta oraz rozbudowa alejek cmentarza na Majdanku. A także dokończenie odnowy parku Ludowego i kilku innych trwających już inwestycji, spodziewane są też dostawy zamówionych już pojazdów komunikacji miejskiej.

W budżecie zarezerwowane będą też pieniądze na powstającą już wstępną dokumentację nowego stadionu żużlowego. Czy wciąż mowa jest o budowie przy Al. Zygmuntowskich? – Na razie tak – odpowiada Żuk. – Jak pojawi się możliwość alternatywnej lokalizacji, co powinno być rozstrzygnięte do końca roku, albo na przełomie tego i obecnego, to projekt zostanie przystosowany do nowej lokalizacji. Kluczowa będzie decyzja środowiskowa.

Ratusz nie zdradza jednak, jaka „alternatywna lokalizacja” wchodzi w grę, choć wiele wskazuje na to, że mowa jest o gruntach będących we władaniu spółek podległych rządowi.

Te plany do zamrażarki

Część inwestycji stanęła pod znakiem zapytania. Prezydent wpisuje je tylko na „listę rezerwową”. – Będziemy je realizować, jeśli w trakcie roku uda nam się pozyskać rezerwowe środki, lub jeśli pojawią nam się oszczędności, co będzie dotyczyć budowy tzw. starej Nałkowskich, czy przedłużenia ul. Węglarza – informuje Żuk. Na liście rezerwowej wylądowała także budowa ul. Zorza. Wszystkie te inwestycje kosztowałyby łącznie 100 mln zł.

Dopiero w trakcie roku okaże się, czy przebudowana zostanie ul. Raszyńska, bo miasto zamierza się starać o rządowe dofinansowanie do jej gruntownej odnowy.

Z tego miasto rezygnuje

Prezydent ogłosił także listę inwestycji, które w przyszłym roku się nie zaczną.

– Rezygnujemy z przebudowy al. Unii Lubelskiej wraz z mostem. Zrealizujemy jedynie dokumentację – zapowiada Żuk. Na półkę odkłada też przebudowę ul. Kunickiego, to samo ma spotkać Głęboką. – Musi poczekać na lepsze czasy.

Wiadomo już, że nie dojdzie także do rozpoczęcia prac przy przedłużaniu ul. Lubelskiego Lipca ’80, która urywa się dziś za stadionem Arena Lublin, a miałaby być dociągnięta do skrzyżowania Diamentowej z Krochmalną.

Nie zacznie się także, mimo gotowej dokumentacji i kompletu pozwoleń, budowa przedłużenia ul. Dekutowskiego od Drogi Męczenników Majdanka do Głuskiej. Taka inwestycja kosztowałaby ponad 60 mln zł. Miasto uznało, że nie wygospodaruje teraz takich pieniędzy.

Na później odłożona została ponadto przebudowa ul. Turystycznej. – To ostatni z dużych wylotów z miasta, który powinien być poddany przebudowie, ale poczekamy na ustabilizowanie finansów jednostek samorządu – wyjaśnia prezydent.

Wydatki nieuniknione

Z niektórych wydatków nie można zrezygnować, tak jak w domowych budżetach nie można zrezygnować z czynszu, jedzenia, czy środków czystości. A w mieście? Latarnie muszą świecić, autobusy kursować, śmieci należy wywozić. – Sama gospodarka odpadami to 70 mln zł w skali roku – mówi Żuk. Działać muszą też miejskie szkoły, a nauczycielom trzeba płacić.

Ze szkołami jest największy problem. Nawet nie dlatego, że oświata to główny wydatek, pochłaniający jedną trzecią budżetu. – To kwota przekraczająca 824 mln zł – podkreśla Irena Szumlak, skarbnik miasta. Problem polega na tym, że na utrzymanie szkół (od wypłat, przez ogrzewanie po pomoce naukowe) powinny wystarczać pieniądze przekazywane przez państwo, ale nie wystarczają i od lat miasto dokłada z własnej kasy. – Subwencja z ledwością pokryje wynagrodzenia – dodaje skarbniczka. W przyszłym roku spodziewa się dołożyć 306 mln zł.

Wszyscy dostaną podwyżki

W przyszłym roku pracownicy opłacani przez miasto (około 13 tys. osób) dostaną wyższe pensje. W przypadku 2 700 osób będzie to skutkiem wzrostu płacy minimalnej, która od 1 stycznia ma wynosić 2600 zł, czyli więcej, niż dostają w umowie. Zrównanie ich pensji z płacą minimalną ma kosztować 13,7 mln zł.

Ale większe pensje trafią też do innych osób na miejskim garnuszku. – Prezydent podjął decyzję o wprowadzenie podwyżki dla pozostałych pracowników – mówi Szumlak. – Mówimy o wszystkich jednostkach organizacyjnych, nie tylko Urzędzie Miasta – zastrzega Żuk.

Chodzi o 10 tys. osób: od urzędników, przez strażników miejskich, po woźne, personel domów pomocy, czy instytucji kultury i wielu innych. Od stycznia mają dostać średnio 300 zł podwyżki, co będzie kosztować miasto 18 mln zł. Prezydent tłumaczy, że zdecydował się na taki gest, bo doświadczeni pracownicy mogliby się czuć pokrzywdzeni, gdyby pensje wzrosły tylko najsłabiej zarabiającym.

Rozkręci się karuzela życzeń

Przedstawienie przez prezydenta projektu budżetu Lublina nie oznacza jeszcze końca prac nad listą dochodów i wydatków. Teraz miejscy radni będą mieć czas na zgłaszanie swoich poprawek, które będą poddawane pod głosowania w komisjach. W taki sposób stworzona zostanie lista proponowanych poprawek, a prezydent będzie musiał się do niej odnieść i – jeśli uzna to za zasadne – zmienić projekt budżetu. Ostateczne głosowanie nad tym dokumentem jest planowane na 19 grudnia.

Dzisiejsza prezentacja założeń budżetu na 2020 rok (fot. Dominik Smaga)

Budżet Lublina w liczbach

Planowane dochody miasta: 2 478 848 511,00 zł

Planowane wydatki miasta: 2 536 034 191,91 zł

Planowany dług na koniec 2020 r.: 1 628 043 120,00 zł

Planowane wydatki inwestycyjne: 404 640 243,91 zł

 

Dochody na głowę mieszkańca: 7 298 zł

Wydatki na głowę mieszkańca: 7 466 zł (w tym 1191 zł to inwestycje)

 

Planowane na 2020 r. wydatki (wybrane pozycje):

98 612 421 zł – budowa dworca i dróg dojazdowych

38 254 582 zł – budowa węzłów przesiadkowych i przystanków

22 401 146 zł – dokończenie prac w parku Ludowym

20 000 000 zł – objęcie akcji w spółce Port Lotniczy Lublin

19 700 000 zł – przebudowa Al. Racławickich i Lipowej

9 440 000 zł – odbudowa spalonego DPS przy Głowackiego

5 638 400 zł – rozbudowa alejek cmentarza na Majdanku

5 487 831 zł – objęcie akcji w spółce MOSiR „Bystrzyca”

3 000 000 zł – rozpoczęcie budowy biurowca przy Leszczyńskiego

2 000 000 zł – rozpoczęcie rozbudowy szkoły na Felinie

2 000 000 zł – rozpoczęcie rozbudowy szkoły na Sławinie

1 450 000 zł – doga dojazdowa do szkoły przy Berylowej

1 000 000 zł – dopłaty do likwidacji pieców węglowych

 

Roczny koszt utrzymania w 2020 r.

– miejsca w placówce opiekuńczo-wychowawczej: 65 496 zł

– miejsca domu pomocy społecznej: 54 579 zł

– miejsca w żłobku: 17 367 zł

 

Średnie wydatki miasta w 2020 r.

– na jednego ucznia podstawówki: 12 701 zł

– na jednego przedszkolaka: 11 267 zł

– na jednego ucznia szkoły średniej: 8 891 zł

 

Wydatki miasta w przeliczeniu na osobę

2 427 zł – na edukację publiczną

1 901 zł – zasiłki, pomoc i opieka społeczna

1 318 zł – na drogi i transport publiczny

447 zł – gospodarka komunalna i ochrona środowiska

175 zł – kultura i ochrona zabytków

137 zł – sport, turystyka i rekreacja

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 59

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 r. o 14:06
+35
"Jeżeli do końca 2020 nie będzie remontu Racławickiej to kupię każdemu swojemu wnuczkowi po samochodzie." - jeżeli dziadu kupisz tych samochodów i jeszcze powiększysz korki, to ja swoim też dokupię. Nie będą się ludzie z moich dzieci śmieli, że stoją w korkach w zatłoczonych autobusach. Każdego stać na auto, więc po co się ograniczać. W Lublinie jest tylko 270.000 samochodów i jeszcze dużo się zmieści.
Avatar
Jot / 14 listopada 2019 r. o 14:12
+34
Przebudowa ul. Jana Samsonowicza (z gotowym projektem przebudowy) znowu olana - pan dr Krzysztof Żuk po raz kolejny złamał dane słowo (wyćwiczony w dawaniu obietnic, patrząc ludziom prosto w oczy).
 Miałby sporą szansę nie złamać, gdyby nie ubytki w kasie miejskiej spowodowane zmianami podatkowymi zaserwowanymi przez władzę centralną.
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 r. o 14:26
+30
Ceny szybują tak w górę, że niewykluczone, iż dworzec metropolitalny pożre kasę przeznaczoną na rozpoczęcie inwestycji pt. Racławickie i jeszcze trzeba będzie dołożyć
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 r. o 14:14
+30
Japolan na prezydenta! On wyremontuje całe miasto za jednym zamachem!
Avatar
gość / 14 listopada 2019 r. o 13:46
+25
przecież ta inwestycja bedzie realizowana 2 lata, większość robót będzie płacona w 2021 roku
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 r. o 15:03
+24
oho, zaczynają się pojawiać wpisy o tbv, dewelocwaniakach oraz inne bzdety - to znak, że zleciały się pisowskie trolle i rozpoczynają propagandowe przedstawienie
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 r. o 14:17
+23
Ja wciąż liczę że rząd pójdzie po rozum do głowy i wypłaci samorządom rekompensaty z tytułu utraconych wpływów do budżetu i wtedy będzie szansa na realizację dodatkowych inwestycji. Jeśli tego nie zrobi, to niestety nastąpi duże spowolnienie w Lublinie oraz innych polskich miastach.
Avatar
Tadam / 14 listopada 2019 r. o 14:28
+22
Koniecznie zróbcie te Racławickie bo normalnie gorszej drogi w Lublinie nie znam a jest to jedna z głównych dróg....Dworzec jakby powstał bez żadnych zmian też byłoby super !!! 3 mam kciuki
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 r. o 15:22
+19
tak tak, jak już za stery złapie bezrobotny ministrant z PiS to do Lublina wreszcie wróci wsamraśność i wszyscy fani Pruszkowskiego oraz jego rządów znowu zatriumfują
Avatar
pytanie / 14 listopada 2019 r. o 14:23
+17
Przypominam, że wydatki na oświatę są prawnie obowiązkiem SAMORZĄDU, a nie państwa, zatem pisanie, że miasto "dokłada" do utrzymania szkół to znana w całej Polsce strategia samorządów na kreowanie się jako ofiary krwiożerczego rządu. Otóż ratusz nic nie "dokłada" do oświaty bo to JEGO obowiązkiem jest utrzymanie oświaty!
 Skoro tak to czemu istnieje coś takiego jak subwencja oświatowa?
Avatar
WE / 22 listopada 2019 r. o 17:52
+2
Czyli dalej my bedziemy mieli glodowe pensje - najniźszą krajową a prezydent swoim urzędnikom pensje podnosi? Po 30 latach pracy mam najniźszą krajową moim platnikiem jest właśnie Urzad Miasta i tłumaczą nam że kasy nie ma dla nas na podwyźki.
Avatar
Zirytowany / 22 listopada 2019 r. o 15:14
+3
Ul. Wallenroda lada moment stanie się nieprzejezdna z racji nie tylko obłożenia parkującymi samochodami urzedników i klientów z ul.. Zana, ale także z powodu całkowitej utraty asfaltowej nawierzchni.
Avatar
WYBORCA1 / 20 listopada 2019 r. o 13:24
+2
BLISKA KIEDY????????????????
Avatar
Bartu / 17 listopada 2019 r. o 10:54
+3
Oprócz ul. Turystycznej została jeszcze jedna duża ulica wylotowa z miasta, być może to droga krajowa, ale możecie mi wierzyć też jest oblegana. Mówię oczywiście o ul. Nałęczowskiej, która jest w tragicznym stanie, a przy rosnącej populacji Szerokiego i Sławinka, przebić się przez nią aż do węzła w Płouszowicach jest coraz trudniej, co chwila trzeba się zatrzymać bo ktoś skręca w uliczkę albo w podwórze :/ A skrzyżowanie z Gnieźnieńską jest dosyć niebezpieczne zarówno dla kierowców jak i pieszych.
Avatar
Japolan / 16 listopada 2019 r. o 00:55
+4
Grunt, że wystarczy na utrzymanie pana doktora Krzysztofa Żuka oraz limuzyny dla niego; dworzanie także "się pożywią".
Avatar
gość / 15 listopada 2019 r. o 12:36
+2
Niech więcej przeznacza na podwyżki płac dla kumpli oraz zaprzyjażnionych spółek to deficyt będzie jeszcze większy !! ha,ha,ha
Avatar
Gość / 15 listopada 2019 r. o 09:44
0
przy tak dużych uszczupleniach budżetu to i tak dobrze, że udało się zaplanować aż 400 mln na inwestycje
Avatar
Gość / 15 listopada 2019 r. o 08:36
+2
'' Na półkę odkłada też przebudowę ul. Kunickiego, to samo ma spotkać Głęboką. – Musi poczekać na lepsze czasy. '' QŹWA, to przynajmniej niech w końcu zrobią frezowanie Głębokiej i Sowińskiego w obrębie ich skrzyżowania tak po 100 metrów - to są minimalne wydatki a o ile poprawiłyby komfort i BEZPIECZEŃSTWO w tym miejscu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
DoTacja / 14 listopada 2019 r. o 22:56
-4
"5 487 831 zł – objęcie akcji w spółce MOSiR „Bystrzyca”" - a czy to konieczne? To kolejna strzykawka na wysokie wynagrodzenia zarządu MOSiR???
Ta budżetowa dotacja celowa to nic innego jak kolejna próba oddalenia bankructwa spółki, która powstała z inicjatywy obecnego prezydenta naszego miasta. Straty skumulowane przekraczają już 32 miliony złotych, co oznacza, że bez podwyższenia kapitału byłoby bardzo cienko. Warto wrócić do uzasadnienia wniosku dr Krzysztofa Żuka o przekształcenie MOSiR "Bystrzyca" w sp. z o.o.
Avatar
Hallo / 14 listopada 2019 r. o 21:59
+1
Ja swojej starej też kupię jakiegoś rzęcha. Do tej pory radziliśmy sobie z jednym samochodem w rodzinie, ale jeżeli miasto prowadzi akcję zniechęcania ludzi do poruszania się pieszo (zastawione chodniki) czy komunikacją miejską (brak buspasów) - trzeba się dostosować do większości.
 Dobrze prawicie, gadania na temat powstawania buspasów mamy już dość czas ostateczny aby powstał NATYCHMIAST bo sie zdenerwuję i tez wyciągnę auto z garażu. Wolę chodzić i czuć wolnośc ale ta dwupasmówka tj AL Racławickie z rykiem osobówek mnie już jako pieszemu zaczyna przeszkadzać. Buspas i jeden pas dla osobówek da należny przywilej mpk i uspokoi ruch osobówek i ich zdziczałych kierowców.
 Dobrze prawicie, gadania na temat powstawania buspasów mamy już dość czas ostateczny aby powstał NATYCHMIAST bo sie zdenerwuję i tez wyciągnę auto z garażu. Wolę chodzić i czuć wolnośc ale ta dwupasmówka tj AL Racławickie z rykiem osobówek mnie już jako pieszemu zaczyna przeszkadzać. Buspas i jeden pas dla osobówek da należny przywilej mpk i uspokoi ruch osobówek i ich zdziczałych kierowców. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 59

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 stycznia 2021

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 26 stycznia 2021

Polska – Niemcy 23:23. Piłkarze ręczni zakończyli mistrzostwa świata w drugiej dziesiątce

Polska – Niemcy 23:23. Piłkarze ręczni zakończyli mistrzostwa świata w drugiej dziesiątce

W ostatnim meczu fazy grupowej Polska zremisowała z Niemcami 23:23 i zakończyła mundial w grupie drużyn z miejsc 13-16. Z naszej grupy do ćwierćfinałów awansowały: Hiszpania i Węgry.

W Lublinie ruszyły szczepienia seniorów. Nie wszyscy zaszczepią się od razu
galeria

W Lublinie ruszyły szczepienia seniorów. Nie wszyscy zaszczepią się od razu

W poniedziałek ruszyły szczepienia przeciwko Covid-19 w grupie seniorów, którzy skończyli 70 lat. Nie wszyscy będą z nich jednak mogli skorzystać od ręki.

Śnieżne szaleństwo w wąwozie na Kalinie
Zdjęcia
galeria

Śnieżne szaleństwo w wąwozie na Kalinie

Z obfitych opadów śniegu skorzystali miłośnicy jazdy na sankach. Tradycyjnie wiele osób wybrało się na stoki wąwozu na Kalinie.

Lubartów: Wymień stary piec, weź dotację

Lubartów: Wymień stary piec, weź dotację

We wtorek w Lubartowie zaczyna się nabór wniosków na dofinansowanie na wymianę starych pieców na ogrzewanie proekologiczne. Na ten cel można otrzymać nawet 5 tysięcy złotych. Chodzi o podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewanie elektryczne, ogrzewanie gazowe, pompy ciepła.

Terespol: W wagonie były nie tylko płyty pilśniowe
film

Terespol: W wagonie były nie tylko płyty pilśniowe

Przemycane papierosy za ponad 120 tys. złotych przechwycili podczas wspólnej kontroli pociągu towarowego wjeżdżającego z Białorusi do Polski funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej i Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Terespola.

2,5 tysiąca osób zgłosiło się na świadków. Chcą pomóc właścicielowi ośrodka narciarskiego
galeria

2,5 tysiąca osób zgłosiło się na świadków. Chcą pomóc właścicielowi ośrodka narciarskiego

Ponad dwa tysiące osób zadeklarowało wsparcie dla właściciela ośrodka narciarskiego w Chrzanowie. Piotr Rzetelski zaapelował o pomoc w obliczu grożących mu sankcji za otwarcie stoku w czasie epidemii.

VideoNews w Galerii Labirynt. Przegląd prac studentów i studentek uczelni artystycznych
26 stycznia 2021, 18:00

VideoNews w Galerii Labirynt. Przegląd prac studentów i studentek uczelni artystycznych

Już po raz siódmy Galeria Labirynt w Lublinie zaprosi na ogólnopolski przegląd wideo studentów i studentek uczelni artystycznych - VideoNews. W tym roku wydarzenie wystartuje online w dniach 26-27 stycznia.

Borsuk Stanisław z Kraśnika dostał pomoc. "Mam nadzieję, że się wyliże"

Borsuk Stanisław z Kraśnika dostał pomoc. "Mam nadzieję, że się wyliże"

Nie ma żadnych złamań, a takie były podejrzenia. Jest nawadniany. Chory borsuk o imieniu Stanisław, który w niedzielę leżał na jednej z posesji w Kraśniku jest pod fachową opieką. – Mam nadzieję, że się wyliże – liczy Lena Grusiecka ze Stowarzyszenia Leśne Pogotowie - Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt, działającego koło Lublina.

Będą nowe zasady wynajmowania miejskich mieszkań w Lublinie

Będą nowe zasady wynajmowania miejskich mieszkań w Lublinie

Już w czwartek lubelscy radni mają zatwierdzić nowe zasady wynajmowania miejskich mieszkań.

Biała Podlaska: Policjanci wyprowadzili kobietę z zadymionego mieszkania

Biała Podlaska: Policjanci wyprowadzili kobietę z zadymionego mieszkania

Dzięki szybkiej reakcji bialskich policjantów nie doszło do tragedii. Sierżant sztabowy Adam Strychalski oraz starszy sierżant Arkadiusz Marcinkowski wyprowadzili z zadymionego mieszkania 52-letnią kobietę.

Chełm. Ulice i chodniki w śniegu. Gdzie dzwonić po pomoc?
galeria

Chełm. Ulice i chodniki w śniegu. Gdzie dzwonić po pomoc?

W niespełna trzy godziny całkowicie zmieniły się warunki jazdy w Chełmie i okolicach. Wszystko za sprawą intensywnych opadów śniegu, którego spadło od 10 do 20 centymetrów. Na kierowcach zmiana pogody wymusiła natychmiastowe zmiany nawyków jazdy, drogowcy zaś ruszyli do odśnieżania.

Lubelskie ma dostać 1,7 miliarda euro z Unii Europejskiej. PO chce więcej

Lubelskie ma dostać 1,7 miliarda euro z Unii Europejskiej. PO chce więcej

Lubelskie ma otrzymać ponad 1,7 mld euro z funduszy unijnych. Samorządowcy z PO mówią, że to za mało i chcą zwiększenia puli na województwo.

Puławy: Będzie więcej bezpiecznych przejść dla pieszych

Puławy: Będzie więcej bezpiecznych przejść dla pieszych

W tym roku miasto Puławy zainwestuje w budowę trzech „inteligentnych” przejść dla pieszych w ul. Wróblewskiego, Skłodowskiej i Czartoryskich.

Zamość pod śniegiem
Zdjęcia
galeria

Zamość pod śniegiem

Stare Miasto i Park Miejski w Zamościu po obfitych opadach śniegu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.