Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 listopada 2019 r.
13:11

Budżet Lublina 2020: Na co są pieniądze, na co zabraknie?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
37 59 A A
Al. Racławickie
Al. Racławickie (fot. Maciej Kaczanowski)

W czwartek prezydent Lublina ogłosił projekt przyszłorocznego budżetu miasta. Na liście wydatków nie zmieściła się m.in. przebudowa al. Unii Lubelskiej, ul. Głębokiej i Kunickiego. Ratusz nie rezygnuje z budowy dworca i przebudowy Al. Racławickich, obiecuje też podwyżki wszystkim pracownikom miejskich jednostek

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tegoroczne wpływy do kasy miasta były planowane na 6 494 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W przyszłym roku mają wynieść 7 298 zł, ale prezydent nie jest zadowolony.

– Koszty funkcjonowania miasta wzrosły bardziej niż dochody – wyjaśnia Krzysztof Żuk. Przypomina, że przez budżet przepływają też „znaczone” pieniądze, a Ratusz nie decyduje o tym, na co je wyda. Wśród nich są choćby fundusze na „500 plus”, które będą większe, bo świadczenie przysługuje także na pierwsze dziecko.

Pieniędzy, które miasto mogłoby wydać według własnego uznania, byłoby więcej, gdyby nie zmiany w systemie podatkowym wprowadzone przez państwo. Ratusz szacuje, że byłoby to o ok. 200 zł więcej w przeliczeniu na mieszkańca.

Te inwestycje są w planie

W przyszłym roku ma się zacząć przebudowa Al. Racławickich i ul. Lipowej, a poszukiwania wykonawcy powinny się zacząć już wkrótce. – Przetarg będziemy chcieli ogłosić, jeśli się uda, w grudniu – zapowiada prezydent. Podkreśla, że projekt przebudowy jest właśnie zmieniany, aby oszczędzić część drzew. – Otrzymamy niedługo korektę dokumentacji z firmy, która przygotowuje ją w celu zmniejszenia liczby drzew do przesadzenia czy wycinki w związku z przebudową skrzyżowań – dodaje Żuk, obiecując publiczną prezentację zmodyfikowanego projektu.

Na rok 2020 planowane jest też rozpoczęcie największej od lat miejskiej inwestycji, czyli budowy nowego dworca autobusowego. Ma on powstać naprzeciw Dworca Głównego PKP między ul. Gazową a Młyńską.

Na liście inwestycji jest też budowa nowych węzłów komunikacji miejskiej wraz z parkingami, rozpoczęcie budowy ul. Wiejskiej, Leszka, Ziemowita i Biskupińskiej oraz odcinka ul. Głowackiego. Od początku do końca wykonana ma być droga dojazdowa do szkoły powstającej przy ul. Berylowej, a miasto planuje też dokupić grunt pod boisko dla tej szkoły (budowa w 2021 r.). Na przyszły rok prezydent planuje rozpoczęcie (na kredyt) rozbudowy szkół na Felinie i Sławinie.

W ogłoszonym wykazie jest także odbudowa spalonego domu pomocy przy Głowackiego, rozpoczęcie budowy nowego biurowca przy ul. Leszczyńskiego (w miejscu istniejącego budynku) mającego się stać siedzibą Urzędu Miasta oraz rozbudowa alejek cmentarza na Majdanku. A także dokończenie odnowy parku Ludowego i kilku innych trwających już inwestycji, spodziewane są też dostawy zamówionych już pojazdów komunikacji miejskiej.

W budżecie zarezerwowane będą też pieniądze na powstającą już wstępną dokumentację nowego stadionu żużlowego. Czy wciąż mowa jest o budowie przy Al. Zygmuntowskich? – Na razie tak – odpowiada Żuk. – Jak pojawi się możliwość alternatywnej lokalizacji, co powinno być rozstrzygnięte do końca roku, albo na przełomie tego i obecnego, to projekt zostanie przystosowany do nowej lokalizacji. Kluczowa będzie decyzja środowiskowa.

Ratusz nie zdradza jednak, jaka „alternatywna lokalizacja” wchodzi w grę, choć wiele wskazuje na to, że mowa jest o gruntach będących we władaniu spółek podległych rządowi.

Te plany do zamrażarki

Część inwestycji stanęła pod znakiem zapytania. Prezydent wpisuje je tylko na „listę rezerwową”. – Będziemy je realizować, jeśli w trakcie roku uda nam się pozyskać rezerwowe środki, lub jeśli pojawią nam się oszczędności, co będzie dotyczyć budowy tzw. starej Nałkowskich, czy przedłużenia ul. Węglarza – informuje Żuk. Na liście rezerwowej wylądowała także budowa ul. Zorza. Wszystkie te inwestycje kosztowałyby łącznie 100 mln zł.

Dopiero w trakcie roku okaże się, czy przebudowana zostanie ul. Raszyńska, bo miasto zamierza się starać o rządowe dofinansowanie do jej gruntownej odnowy.

Z tego miasto rezygnuje

Prezydent ogłosił także listę inwestycji, które w przyszłym roku się nie zaczną.

– Rezygnujemy z przebudowy al. Unii Lubelskiej wraz z mostem. Zrealizujemy jedynie dokumentację – zapowiada Żuk. Na półkę odkłada też przebudowę ul. Kunickiego, to samo ma spotkać Głęboką. – Musi poczekać na lepsze czasy.

Wiadomo już, że nie dojdzie także do rozpoczęcia prac przy przedłużaniu ul. Lubelskiego Lipca ’80, która urywa się dziś za stadionem Arena Lublin, a miałaby być dociągnięta do skrzyżowania Diamentowej z Krochmalną.

Nie zacznie się także, mimo gotowej dokumentacji i kompletu pozwoleń, budowa przedłużenia ul. Dekutowskiego od Drogi Męczenników Majdanka do Głuskiej. Taka inwestycja kosztowałaby ponad 60 mln zł. Miasto uznało, że nie wygospodaruje teraz takich pieniędzy.

Na później odłożona została ponadto przebudowa ul. Turystycznej. – To ostatni z dużych wylotów z miasta, który powinien być poddany przebudowie, ale poczekamy na ustabilizowanie finansów jednostek samorządu – wyjaśnia prezydent.

Wydatki nieuniknione

Z niektórych wydatków nie można zrezygnować, tak jak w domowych budżetach nie można zrezygnować z czynszu, jedzenia, czy środków czystości. A w mieście? Latarnie muszą świecić, autobusy kursować, śmieci należy wywozić. – Sama gospodarka odpadami to 70 mln zł w skali roku – mówi Żuk. Działać muszą też miejskie szkoły, a nauczycielom trzeba płacić.

Ze szkołami jest największy problem. Nawet nie dlatego, że oświata to główny wydatek, pochłaniający jedną trzecią budżetu. – To kwota przekraczająca 824 mln zł – podkreśla Irena Szumlak, skarbnik miasta. Problem polega na tym, że na utrzymanie szkół (od wypłat, przez ogrzewanie po pomoce naukowe) powinny wystarczać pieniądze przekazywane przez państwo, ale nie wystarczają i od lat miasto dokłada z własnej kasy. – Subwencja z ledwością pokryje wynagrodzenia – dodaje skarbniczka. W przyszłym roku spodziewa się dołożyć 306 mln zł.

Wszyscy dostaną podwyżki

W przyszłym roku pracownicy opłacani przez miasto (około 13 tys. osób) dostaną wyższe pensje. W przypadku 2 700 osób będzie to skutkiem wzrostu płacy minimalnej, która od 1 stycznia ma wynosić 2600 zł, czyli więcej, niż dostają w umowie. Zrównanie ich pensji z płacą minimalną ma kosztować 13,7 mln zł.

Ale większe pensje trafią też do innych osób na miejskim garnuszku. – Prezydent podjął decyzję o wprowadzenie podwyżki dla pozostałych pracowników – mówi Szumlak. – Mówimy o wszystkich jednostkach organizacyjnych, nie tylko Urzędzie Miasta – zastrzega Żuk.

Chodzi o 10 tys. osób: od urzędników, przez strażników miejskich, po woźne, personel domów pomocy, czy instytucji kultury i wielu innych. Od stycznia mają dostać średnio 300 zł podwyżki, co będzie kosztować miasto 18 mln zł. Prezydent tłumaczy, że zdecydował się na taki gest, bo doświadczeni pracownicy mogliby się czuć pokrzywdzeni, gdyby pensje wzrosły tylko najsłabiej zarabiającym.

Rozkręci się karuzela życzeń

Przedstawienie przez prezydenta projektu budżetu Lublina nie oznacza jeszcze końca prac nad listą dochodów i wydatków. Teraz miejscy radni będą mieć czas na zgłaszanie swoich poprawek, które będą poddawane pod głosowania w komisjach. W taki sposób stworzona zostanie lista proponowanych poprawek, a prezydent będzie musiał się do niej odnieść i – jeśli uzna to za zasadne – zmienić projekt budżetu. Ostateczne głosowanie nad tym dokumentem jest planowane na 19 grudnia.

Dzisiejsza prezentacja założeń budżetu na 2020 rok (fot. Dominik Smaga)

Budżet Lublina w liczbach

Planowane dochody miasta: 2 478 848 511,00 zł

Planowane wydatki miasta: 2 536 034 191,91 zł

Planowany dług na koniec 2020 r.: 1 628 043 120,00 zł

Planowane wydatki inwestycyjne: 404 640 243,91 zł

 

Dochody na głowę mieszkańca: 7 298 zł

Wydatki na głowę mieszkańca: 7 466 zł (w tym 1191 zł to inwestycje)

 

Planowane na 2020 r. wydatki (wybrane pozycje):

98 612 421 zł – budowa dworca i dróg dojazdowych

38 254 582 zł – budowa węzłów przesiadkowych i przystanków

22 401 146 zł – dokończenie prac w parku Ludowym

20 000 000 zł – objęcie akcji w spółce Port Lotniczy Lublin

19 700 000 zł – przebudowa Al. Racławickich i Lipowej

9 440 000 zł – odbudowa spalonego DPS przy Głowackiego

5 638 400 zł – rozbudowa alejek cmentarza na Majdanku

5 487 831 zł – objęcie akcji w spółce MOSiR „Bystrzyca”

3 000 000 zł – rozpoczęcie budowy biurowca przy Leszczyńskiego

2 000 000 zł – rozpoczęcie rozbudowy szkoły na Felinie

2 000 000 zł – rozpoczęcie rozbudowy szkoły na Sławinie

1 450 000 zł – doga dojazdowa do szkoły przy Berylowej

1 000 000 zł – dopłaty do likwidacji pieców węglowych

 

Roczny koszt utrzymania w 2020 r.

– miejsca w placówce opiekuńczo-wychowawczej: 65 496 zł

– miejsca domu pomocy społecznej: 54 579 zł

– miejsca w żłobku: 17 367 zł

 

Średnie wydatki miasta w 2020 r.

– na jednego ucznia podstawówki: 12 701 zł

– na jednego przedszkolaka: 11 267 zł

– na jednego ucznia szkoły średniej: 8 891 zł

 

Wydatki miasta w przeliczeniu na osobę

2 427 zł – na edukację publiczną

1 901 zł – zasiłki, pomoc i opieka społeczna

1 318 zł – na drogi i transport publiczny

447 zł – gospodarka komunalna i ochrona środowiska

175 zł – kultura i ochrona zabytków

137 zł – sport, turystyka i rekreacja

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jak oszczędzać podczas podróży i być bardziej “eko”?

Jak oszczędzać podczas podróży i być bardziej “eko”?

Podróże i ochrona środowiska, czy to idzie w parze? Tak, i wcale nie jest trudne. Ekoturystyka to trend, który w najbliższych latach ma szansę realnie zmienić nastawienie do zagranicznych wakacji. Komercja będzie musiała ustąpić ekologii. Na czym to polega?

Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa rusza w majówkę

Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa rusza w majówkę

Nadwiślańska Kolejka Wąskotorowa wjedzie na tory jeszcze sprawniej. Kolejowa spółka przekazała materiały do remontu tej jedynej zabytkowej kolejki na Lubelszczyźnie. Wiadomo też, kiedy rusza z sezonem.

Co oglądamy w telewizji? Popularne formaty programów i dlaczego nadal nas przyciągają

Co oglądamy w telewizji? Popularne formaty programów i dlaczego nadal nas przyciągają

Co sprawia, że niektóre programy telewizyjne zdobywają ogromną popularność, a inne szybko znikają z anteny? Telewizja mimo rosnącej konkurencji ze strony mediów cyfrowych, wciąż pozostaje ważnym elementem codziennego życia. Przyjrzyjmy się, jakie formaty programów cieszą się obecnie największą popularnością i dlaczego niezmiennie przyciągają przed ekrany szerokie grono widzów.

Szukasz akcesoriów na rower?

Szukasz akcesoriów na rower?

Istnieje wiele akcesoriów rowerowych, które mogą poprawić zarówno wygodę, jak i bezpieczeństwo podczas jazdy. Poniżej prezentujemy wybrane z nich.

Nowoczesne oraz piękne panele podłogowe - warto postawić na solidne podłogi

Nowoczesne oraz piękne panele podłogowe - warto postawić na solidne podłogi

Wyposażając własne mieszkanie albo remontując stary dom, warto inwestować w nowoczesne rozwiązania, które sprawdzą się w różnych pomieszczeniach. Kluczową rolę w pokoju dziennym, kuchni czy też łazience i in., odgrywać będzie podłoga, którą z powodzeniem można pokryć panelami. Tego typu panele podłogowe np. panele laminowane z łatwością nabędziemy za pośrednictwem Internetu - wystarczy tylko nieco ich poszukać. Dobrze dobrane panele podłogowe laminowane sprawią, że będzie można po nich stąpać przez wiele lat. Z powodzeniem można pod nimi zamontować ogrzewanie podłogowe, dzięki któremu ciepło będzie równomiernie rozchodzić się po wszystkich pomieszczeniach. W przypadku paneli podłogowych winylowych z powodzeniem możemy postawić na rodzime produkty - co do tego nie ma żadnych wątpliwości.

Kwiaty na przeprosiny z automatu. Nie kupił, tylko ukradł

Kwiaty na przeprosiny z automatu. Nie kupił, tylko ukradł

Po kłótni z partnerką, 33-latek chciał jej wręczyć bukiet. Ale nie poszedł do kwiaciarni, tylko ukradł kwiaty z automatu.

Myjka ciśnieniowa, Karcher – postaw na sprawdzoną jakość

Myjka ciśnieniowa, Karcher – postaw na sprawdzoną jakość

Marka Kärcher jest kojarzona z najwyższą wydajnością, innowacyjnością oraz jakością. Jest znana dzięki urządzeniom czyszczącym do domu i ogrodu. Świetne jakościowo produkty Kärcher są połączeniem funkcjonalności i ciekawego designu. Produkty firmy zostały już nagrodzone ponad 100 odznaczeniami za wzorowy design. W jaki sposób może nam pomóc myjka wysokociśnieniowa? Co możesz umyć myjką ciśnieniową? Co cechuje myjkę ciśnieniową? Wyjaśniamy!

Karol Kręt rozpoczął starty w Porsche Sixt Carrera Cup od rywalizacji na torze Imola

Karol Kręt rozpoczął starty w Porsche Sixt Carrera Cup od rywalizacji na torze Imola

Pochodzący z Biłgoraja 19-latek to wchodząca gwiazda sportów motorowych. Juz w poprzednim sezonie zwyciężył w Sports Cup. Teraz zaliczył sportowy awans i przeszedł do prestiżowej serii Porsche Sixt Carrera Cup.

HI DESIGN

HI DESIGN

Cześć i czołem, drodzy czytelnicy! Dziś mam dla was gorący temat, który może wprawić w ruch serca każdego przedsiębiorcy: rebranding. A dokładniej, dlaczego warto zmienić logo i kiedy jest ten moment.

11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy wiedzą jakiej są produkcji

11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy wiedzą jakiej są produkcji

Niewybuchy odnalezione w Białej Podlaskiej są radzieckie. Potwierdza to dowódca patrolu saperskiego.

Artykuły do rehabilitacji - poznaj sklep e-Orteza!

Artykuły do rehabilitacji - poznaj sklep e-Orteza!

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w procesie powrotu do zdrowia po kontuzji lub operacji. Wsparcie w postaci odpowiednich artykułów do rehabilitacji może znacznie przyspieszyć ten proces, umożliwiając pacjentom skuteczną i bezpieczną rekonwalescencję. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się sklepowi e-Orteza, specjalizującemu się w dostarczaniu wysokiej jakości artykułów rehabilitacyjnych.

Szyna CPM: klucz do skutecznej rehabilitacji pooperacyjnej

Szyna CPM: klucz do skutecznej rehabilitacji pooperacyjnej

Szyna CPM to kluczowy element wspierający proces rekonwalescencji po operacjach ortopedycznych (np. po endoprotezie stawu biodrowego lub kolanowego) oraz urazach stawów. Dzięki innowacyjnej technologii ciągłego ruchu biernego (CPM), pacjenci mają możliwość szybkiego powrotu do pełnej sprawności, minimalizując ryzyko powikłań i ograniczeń ruchowych.

Kultowe cacka z PRL zjadą do Zamościa. Będzie na co patrzeć
1 maja 2024, 10:00
galeria

Kultowe cacka z PRL zjadą do Zamościa. Będzie na co patrzeć

W środę 1 maja, w Święto Pracy zamojskie Roztoczańskie Muzeum PRL zainauguruje swój piąty sezon turystyczny wyjątkowym wydarzeniem. W zlocie starych, klasycznych pojazdów udział może wziąć ok. 200 załóg.

"Nyje, drzuźni, tornieje". Szef oddziału rehabilitacji o tym, co robi z nami ból
Dzień Wschodzi
film

"Nyje, drzuźni, tornieje". Szef oddziału rehabilitacji o tym, co robi z nami ból

O bólu i zdrowym starzeniu się w dzisiejszej porannej rozmowie Dzień Wschodzi, Krzysztof Kot rozmawia z prof. Tomaszem Blicharskim — szefem Kliniki Rehabilitacji i Ortopedii Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.

W Parczewie odbędzie się kolejna edycja maratonu kolarskiego Piękny Wschód

W Parczewie odbędzie się kolejna edycja maratonu kolarskiego Piękny Wschód

Piękny Wschód to prawdziwy symbol parczewskiego kolarstwa i jedna z najważniejszych imprez dla miłośników rowerów. Od poprzedniego roku ma jednak  dodatkowe znaczenie. Ten ultramaraton jest połączony z Dniem Sportu i Zdrowego Trybu Życia w Wojsku Polskim, stąd jednym z partnerów jest Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Polskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

Sprzedam pole gm. Niemce

Pryszczowa Góra

83 000,00 zł

Różne -> Sprzedam

sprzedam ubrania

Lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

linat

Zamość

199,00 zł

Hobby -> Sport i rekreacja -> Sprzedam

rower

Zamość

335,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

hydrau

Zamość

99,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam
Domek drewniany letniskowy całoroczny 4m/5m 20mm

Domek drewniany letniskowy całoroczny 4m/5m 20mm

cała Polska

32 000,00 zł

Komunikaty