Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 listopada 2019 r.
13:11

Budżet Lublina 2020: Na co są pieniądze, na co zabraknie?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
37 59 A A
Al. Racławickie
Al. Racławickie (fot. Maciej Kaczanowski)

W czwartek prezydent Lublina ogłosił projekt przyszłorocznego budżetu miasta. Na liście wydatków nie zmieściła się m.in. przebudowa al. Unii Lubelskiej, ul. Głębokiej i Kunickiego. Ratusz nie rezygnuje z budowy dworca i przebudowy Al. Racławickich, obiecuje też podwyżki wszystkim pracownikom miejskich jednostek

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tegoroczne wpływy do kasy miasta były planowane na 6 494 zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W przyszłym roku mają wynieść 7 298 zł, ale prezydent nie jest zadowolony.

– Koszty funkcjonowania miasta wzrosły bardziej niż dochody – wyjaśnia Krzysztof Żuk. Przypomina, że przez budżet przepływają też „znaczone” pieniądze, a Ratusz nie decyduje o tym, na co je wyda. Wśród nich są choćby fundusze na „500 plus”, które będą większe, bo świadczenie przysługuje także na pierwsze dziecko.

Pieniędzy, które miasto mogłoby wydać według własnego uznania, byłoby więcej, gdyby nie zmiany w systemie podatkowym wprowadzone przez państwo. Ratusz szacuje, że byłoby to o ok. 200 zł więcej w przeliczeniu na mieszkańca.

Te inwestycje są w planie

W przyszłym roku ma się zacząć przebudowa Al. Racławickich i ul. Lipowej, a poszukiwania wykonawcy powinny się zacząć już wkrótce. – Przetarg będziemy chcieli ogłosić, jeśli się uda, w grudniu – zapowiada prezydent. Podkreśla, że projekt przebudowy jest właśnie zmieniany, aby oszczędzić część drzew. – Otrzymamy niedługo korektę dokumentacji z firmy, która przygotowuje ją w celu zmniejszenia liczby drzew do przesadzenia czy wycinki w związku z przebudową skrzyżowań – dodaje Żuk, obiecując publiczną prezentację zmodyfikowanego projektu.

Na rok 2020 planowane jest też rozpoczęcie największej od lat miejskiej inwestycji, czyli budowy nowego dworca autobusowego. Ma on powstać naprzeciw Dworca Głównego PKP między ul. Gazową a Młyńską.

Na liście inwestycji jest też budowa nowych węzłów komunikacji miejskiej wraz z parkingami, rozpoczęcie budowy ul. Wiejskiej, Leszka, Ziemowita i Biskupińskiej oraz odcinka ul. Głowackiego. Od początku do końca wykonana ma być droga dojazdowa do szkoły powstającej przy ul. Berylowej, a miasto planuje też dokupić grunt pod boisko dla tej szkoły (budowa w 2021 r.). Na przyszły rok prezydent planuje rozpoczęcie (na kredyt) rozbudowy szkół na Felinie i Sławinie.

W ogłoszonym wykazie jest także odbudowa spalonego domu pomocy przy Głowackiego, rozpoczęcie budowy nowego biurowca przy ul. Leszczyńskiego (w miejscu istniejącego budynku) mającego się stać siedzibą Urzędu Miasta oraz rozbudowa alejek cmentarza na Majdanku. A także dokończenie odnowy parku Ludowego i kilku innych trwających już inwestycji, spodziewane są też dostawy zamówionych już pojazdów komunikacji miejskiej.

W budżecie zarezerwowane będą też pieniądze na powstającą już wstępną dokumentację nowego stadionu żużlowego. Czy wciąż mowa jest o budowie przy Al. Zygmuntowskich? – Na razie tak – odpowiada Żuk. – Jak pojawi się możliwość alternatywnej lokalizacji, co powinno być rozstrzygnięte do końca roku, albo na przełomie tego i obecnego, to projekt zostanie przystosowany do nowej lokalizacji. Kluczowa będzie decyzja środowiskowa.

Ratusz nie zdradza jednak, jaka „alternatywna lokalizacja” wchodzi w grę, choć wiele wskazuje na to, że mowa jest o gruntach będących we władaniu spółek podległych rządowi.

Te plany do zamrażarki

Część inwestycji stanęła pod znakiem zapytania. Prezydent wpisuje je tylko na „listę rezerwową”. – Będziemy je realizować, jeśli w trakcie roku uda nam się pozyskać rezerwowe środki, lub jeśli pojawią nam się oszczędności, co będzie dotyczyć budowy tzw. starej Nałkowskich, czy przedłużenia ul. Węglarza – informuje Żuk. Na liście rezerwowej wylądowała także budowa ul. Zorza. Wszystkie te inwestycje kosztowałyby łącznie 100 mln zł.

Dopiero w trakcie roku okaże się, czy przebudowana zostanie ul. Raszyńska, bo miasto zamierza się starać o rządowe dofinansowanie do jej gruntownej odnowy.

Z tego miasto rezygnuje

Prezydent ogłosił także listę inwestycji, które w przyszłym roku się nie zaczną.

– Rezygnujemy z przebudowy al. Unii Lubelskiej wraz z mostem. Zrealizujemy jedynie dokumentację – zapowiada Żuk. Na półkę odkłada też przebudowę ul. Kunickiego, to samo ma spotkać Głęboką. – Musi poczekać na lepsze czasy.

Wiadomo już, że nie dojdzie także do rozpoczęcia prac przy przedłużaniu ul. Lubelskiego Lipca ’80, która urywa się dziś za stadionem Arena Lublin, a miałaby być dociągnięta do skrzyżowania Diamentowej z Krochmalną.

Nie zacznie się także, mimo gotowej dokumentacji i kompletu pozwoleń, budowa przedłużenia ul. Dekutowskiego od Drogi Męczenników Majdanka do Głuskiej. Taka inwestycja kosztowałaby ponad 60 mln zł. Miasto uznało, że nie wygospodaruje teraz takich pieniędzy.

Na później odłożona została ponadto przebudowa ul. Turystycznej. – To ostatni z dużych wylotów z miasta, który powinien być poddany przebudowie, ale poczekamy na ustabilizowanie finansów jednostek samorządu – wyjaśnia prezydent.

Wydatki nieuniknione

Z niektórych wydatków nie można zrezygnować, tak jak w domowych budżetach nie można zrezygnować z czynszu, jedzenia, czy środków czystości. A w mieście? Latarnie muszą świecić, autobusy kursować, śmieci należy wywozić. – Sama gospodarka odpadami to 70 mln zł w skali roku – mówi Żuk. Działać muszą też miejskie szkoły, a nauczycielom trzeba płacić.

Ze szkołami jest największy problem. Nawet nie dlatego, że oświata to główny wydatek, pochłaniający jedną trzecią budżetu. – To kwota przekraczająca 824 mln zł – podkreśla Irena Szumlak, skarbnik miasta. Problem polega na tym, że na utrzymanie szkół (od wypłat, przez ogrzewanie po pomoce naukowe) powinny wystarczać pieniądze przekazywane przez państwo, ale nie wystarczają i od lat miasto dokłada z własnej kasy. – Subwencja z ledwością pokryje wynagrodzenia – dodaje skarbniczka. W przyszłym roku spodziewa się dołożyć 306 mln zł.

Wszyscy dostaną podwyżki

W przyszłym roku pracownicy opłacani przez miasto (około 13 tys. osób) dostaną wyższe pensje. W przypadku 2 700 osób będzie to skutkiem wzrostu płacy minimalnej, która od 1 stycznia ma wynosić 2600 zł, czyli więcej, niż dostają w umowie. Zrównanie ich pensji z płacą minimalną ma kosztować 13,7 mln zł.

Ale większe pensje trafią też do innych osób na miejskim garnuszku. – Prezydent podjął decyzję o wprowadzenie podwyżki dla pozostałych pracowników – mówi Szumlak. – Mówimy o wszystkich jednostkach organizacyjnych, nie tylko Urzędzie Miasta – zastrzega Żuk.

Chodzi o 10 tys. osób: od urzędników, przez strażników miejskich, po woźne, personel domów pomocy, czy instytucji kultury i wielu innych. Od stycznia mają dostać średnio 300 zł podwyżki, co będzie kosztować miasto 18 mln zł. Prezydent tłumaczy, że zdecydował się na taki gest, bo doświadczeni pracownicy mogliby się czuć pokrzywdzeni, gdyby pensje wzrosły tylko najsłabiej zarabiającym.

Rozkręci się karuzela życzeń

Przedstawienie przez prezydenta projektu budżetu Lublina nie oznacza jeszcze końca prac nad listą dochodów i wydatków. Teraz miejscy radni będą mieć czas na zgłaszanie swoich poprawek, które będą poddawane pod głosowania w komisjach. W taki sposób stworzona zostanie lista proponowanych poprawek, a prezydent będzie musiał się do niej odnieść i – jeśli uzna to za zasadne – zmienić projekt budżetu. Ostateczne głosowanie nad tym dokumentem jest planowane na 19 grudnia.

Dzisiejsza prezentacja założeń budżetu na 2020 rok (fot. Dominik Smaga)

Budżet Lublina w liczbach

Planowane dochody miasta: 2 478 848 511,00 zł

Planowane wydatki miasta: 2 536 034 191,91 zł

Planowany dług na koniec 2020 r.: 1 628 043 120,00 zł

Planowane wydatki inwestycyjne: 404 640 243,91 zł

 

Dochody na głowę mieszkańca: 7 298 zł

Wydatki na głowę mieszkańca: 7 466 zł (w tym 1191 zł to inwestycje)

 

Planowane na 2020 r. wydatki (wybrane pozycje):

98 612 421 zł – budowa dworca i dróg dojazdowych

38 254 582 zł – budowa węzłów przesiadkowych i przystanków

22 401 146 zł – dokończenie prac w parku Ludowym

20 000 000 zł – objęcie akcji w spółce Port Lotniczy Lublin

19 700 000 zł – przebudowa Al. Racławickich i Lipowej

9 440 000 zł – odbudowa spalonego DPS przy Głowackiego

5 638 400 zł – rozbudowa alejek cmentarza na Majdanku

5 487 831 zł – objęcie akcji w spółce MOSiR „Bystrzyca”

3 000 000 zł – rozpoczęcie budowy biurowca przy Leszczyńskiego

2 000 000 zł – rozpoczęcie rozbudowy szkoły na Felinie

2 000 000 zł – rozpoczęcie rozbudowy szkoły na Sławinie

1 450 000 zł – doga dojazdowa do szkoły przy Berylowej

1 000 000 zł – dopłaty do likwidacji pieców węglowych

 

Roczny koszt utrzymania w 2020 r.

– miejsca w placówce opiekuńczo-wychowawczej: 65 496 zł

– miejsca domu pomocy społecznej: 54 579 zł

– miejsca w żłobku: 17 367 zł

 

Średnie wydatki miasta w 2020 r.

– na jednego ucznia podstawówki: 12 701 zł

– na jednego przedszkolaka: 11 267 zł

– na jednego ucznia szkoły średniej: 8 891 zł

 

Wydatki miasta w przeliczeniu na osobę

2 427 zł – na edukację publiczną

1 901 zł – zasiłki, pomoc i opieka społeczna

1 318 zł – na drogi i transport publiczny

447 zł – gospodarka komunalna i ochrona środowiska

175 zł – kultura i ochrona zabytków

137 zł – sport, turystyka i rekreacja

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 59

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 r. o 14:06
"Jeżeli do końca 2020 nie będzie remontu Racławickiej to kupię każdemu swojemu wnuczkowi po samochodzie." - jeżeli dziadu kupisz tych samochodów i jeszcze powiększysz korki, to ja swoim też dokupię. Nie będą się ludzie z moich dzieci śmieli, że stoją w korkach w zatłoczonych autobusach. Każdego stać na auto, więc po co się ograniczać. W Lublinie jest tylko 270.000 samochodów i jeszcze dużo się zmieści.
Avatar
Jot / 14 listopada 2019 r. o 14:12
Przebudowa ul. Jana Samsonowicza (z gotowym projektem przebudowy) znowu olana - pan dr Krzysztof Żuk po raz kolejny złamał dane słowo (wyćwiczony w dawaniu obietnic, patrząc ludziom prosto w oczy).
 Miałby sporą szansę nie złamać, gdyby nie ubytki w kasie miejskiej spowodowane zmianami podatkowymi zaserwowanymi przez władzę centralną.
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 r. o 14:26
Ceny szybują tak w górę, że niewykluczone, iż dworzec metropolitalny pożre kasę przeznaczoną na rozpoczęcie inwestycji pt. Racławickie i jeszcze trzeba będzie dołożyć
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 r. o 14:14
Japolan na prezydenta! On wyremontuje całe miasto za jednym zamachem!
Avatar
gość / 14 listopada 2019 r. o 13:46
przecież ta inwestycja bedzie realizowana 2 lata, większość robót będzie płacona w 2021 roku
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 r. o 15:03
oho, zaczynają się pojawiać wpisy o tbv, dewelocwaniakach oraz inne bzdety - to znak, że zleciały się pisowskie trolle i rozpoczynają propagandowe przedstawienie
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 r. o 14:17
Ja wciąż liczę że rząd pójdzie po rozum do głowy i wypłaci samorządom rekompensaty z tytułu utraconych wpływów do budżetu i wtedy będzie szansa na realizację dodatkowych inwestycji. Jeśli tego nie zrobi, to niestety nastąpi duże spowolnienie w Lublinie oraz innych polskich miastach.
Avatar
Tadam / 14 listopada 2019 r. o 14:28
Koniecznie zróbcie te Racławickie bo normalnie gorszej drogi w Lublinie nie znam a jest to jedna z głównych dróg....Dworzec jakby powstał bez żadnych zmian też byłoby super !!! 3 mam kciuki
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 r. o 15:22
tak tak, jak już za stery złapie bezrobotny ministrant z PiS to do Lublina wreszcie wróci wsamraśność i wszyscy fani Pruszkowskiego oraz jego rządów znowu zatriumfują
Avatar
pytanie / 14 listopada 2019 r. o 14:23
Przypominam, że wydatki na oświatę są prawnie obowiązkiem SAMORZĄDU, a nie państwa, zatem pisanie, że miasto "dokłada" do utrzymania szkół to znana w całej Polsce strategia samorządów na kreowanie się jako ofiary krwiożerczego rządu. Otóż ratusz nic nie "dokłada" do oświaty bo to JEGO obowiązkiem jest utrzymanie oświaty!
 Skoro tak to czemu istnieje coś takiego jak subwencja oświatowa?
Avatar
WE / 22 listopada 2019 r. o 17:52
Czyli dalej my bedziemy mieli glodowe pensje - najniźszą krajową a prezydent swoim urzędnikom pensje podnosi? Po 30 latach pracy mam najniźszą krajową moim platnikiem jest właśnie Urzad Miasta i tłumaczą nam że kasy nie ma dla nas na podwyźki.
Avatar
Zirytowany / 22 listopada 2019 r. o 15:14
Ul. Wallenroda lada moment stanie się nieprzejezdna z racji nie tylko obłożenia parkującymi samochodami urzedników i klientów z ul.. Zana, ale także z powodu całkowitej utraty asfaltowej nawierzchni.
Avatar
WYBORCA1 / 20 listopada 2019 r. o 13:24
BLISKA KIEDY????????????????
Avatar
Bartu / 17 listopada 2019 r. o 10:54
Oprócz ul. Turystycznej została jeszcze jedna duża ulica wylotowa z miasta, być może to droga krajowa, ale możecie mi wierzyć też jest oblegana. Mówię oczywiście o ul. Nałęczowskiej, która jest w tragicznym stanie, a przy rosnącej populacji Szerokiego i Sławinka, przebić się przez nią aż do węzła w Płouszowicach jest coraz trudniej, co chwila trzeba się zatrzymać bo ktoś skręca w uliczkę albo w podwórze :/ A skrzyżowanie z Gnieźnieńską jest dosyć niebezpieczne zarówno dla kierowców jak i pieszych.
Avatar
Japolan / 16 listopada 2019 r. o 00:55
Grunt, że wystarczy na utrzymanie pana doktora Krzysztofa Żuka oraz limuzyny dla niego; dworzanie także "się pożywią".
Avatar
gość / 15 listopada 2019 r. o 12:36
Niech więcej przeznacza na podwyżki płac dla kumpli oraz zaprzyjażnionych spółek to deficyt będzie jeszcze większy !! ha,ha,ha
Avatar
Gość / 15 listopada 2019 r. o 09:44
przy tak dużych uszczupleniach budżetu to i tak dobrze, że udało się zaplanować aż 400 mln na inwestycje
Avatar
Gość / 15 listopada 2019 r. o 08:36
'' Na półkę odkłada też przebudowę ul. Kunickiego, to samo ma spotkać Głęboką. – Musi poczekać na lepsze czasy. '' QŹWA, to przynajmniej niech w końcu zrobią frezowanie Głębokiej i Sowińskiego w obrębie ich skrzyżowania tak po 100 metrów - to są minimalne wydatki a o ile poprawiłyby komfort i BEZPIECZEŃSTWO w tym miejscu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
DoTacja / 14 listopada 2019 r. o 22:56
"5 487 831 zł – objęcie akcji w spółce MOSiR „Bystrzyca”" - a czy to konieczne? To kolejna strzykawka na wysokie wynagrodzenia zarządu MOSiR???
Ta budżetowa dotacja celowa to nic innego jak kolejna próba oddalenia bankructwa spółki, która powstała z inicjatywy obecnego prezydenta naszego miasta. Straty skumulowane przekraczają już 32 miliony złotych, co oznacza, że bez podwyższenia kapitału byłoby bardzo cienko. Warto wrócić do uzasadnienia wniosku dr Krzysztofa Żuka o przekształcenie MOSiR "Bystrzyca" w sp. z o.o.
Avatar
Hallo / 14 listopada 2019 r. o 21:59
Ja swojej starej też kupię jakiegoś rzęcha. Do tej pory radziliśmy sobie z jednym samochodem w rodzinie, ale jeżeli miasto prowadzi akcję zniechęcania ludzi do poruszania się pieszo (zastawione chodniki) czy komunikacją miejską (brak buspasów) - trzeba się dostosować do większości.
 Dobrze prawicie, gadania na temat powstawania buspasów mamy już dość czas ostateczny aby powstał NATYCHMIAST bo sie zdenerwuję i tez wyciągnę auto z garażu. Wolę chodzić i czuć wolnośc ale ta dwupasmówka tj AL Racławickie z rykiem osobówek mnie już jako pieszemu zaczyna przeszkadzać. Buspas i jeden pas dla osobówek da należny przywilej mpk i uspokoi ruch osobówek i ich zdziczałych kierowców.
 Dobrze prawicie, gadania na temat powstawania buspasów mamy już dość czas ostateczny aby powstał NATYCHMIAST bo sie zdenerwuję i tez wyciągnę auto z garażu. Wolę chodzić i czuć wolnośc ale ta dwupasmówka tj AL Racławickie z rykiem osobówek mnie już jako pieszemu zaczyna przeszkadzać. Buspas i jeden pas dla osobówek da należny przywilej mpk i uspokoi ruch osobówek i ich zdziczałych kierowców. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 59

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ciepło, coraz cieplej i drożej

Ciepło, coraz cieplej i drożej

OGRZEWANIE Z drżeniem serca sprawdzasz, ile wynosi kolejny rachunek za ciepło? Boisz się, że za jakiś czas będzie jeszcze drożej? Pewnych rzeczy nie uda się uniknąć, ale są sposoby by zaoszczędzić

Tragiczny powrót z oglądania meczu. Kibic utopił się w rowie melioracyjnym

Tragiczny powrót z oglądania meczu. Kibic utopił się w rowie melioracyjnym

Obaj byli pijani. Ile alkoholu w organizmie miał 34-latek, który wracając z oglądania meczu ze znajomymi utopił się w rowie melioracyjnym w Zamościu, wykaże sekcja zwłok. Badanie jego 39-letniego kompana wykazało przeszło 2 promile.

Drogo?  To jasne jak słońce!
oszczędzanie

Drogo? To jasne jak słońce!

PRĄD Koszty energii rosną z roku na rok i nikt nie jest w stanie temu przeciwdziałać. Są jednak sposoby na to, żeby rachunek za prąd nie był aż tak bardzo bolesny. Co więcej rady na oszczędzanie nie są wcale trudne do zastosowania. Wystarczy zmienić tylko kilka naszych codziennych przyzwyczajeń

Nie żyje dwóch 19-latków. Znaleziono ich w samochodzie, w zamkniętym garażu

Nie żyje dwóch 19-latków. Znaleziono ich w samochodzie, w zamkniętym garażu

Tragedia w jednej z miejscowości w gminie Drelów (powiat bialski).

Suchą stopą przez jesień. Podsumowanie rundy w lubelskiej klasy okręgowej

Suchą stopą przez jesień. Podsumowanie rundy w lubelskiej klasy okręgowej

KS Cisowianka Drzewce i Janowianka Janów Lubelski po rundzie jesiennej są na miejscach premiowanych awansem do IV ligi

Jak leczyć depresję? Skuteczne sposoby

Jak leczyć depresję? Skuteczne sposoby

Depresja jest chorobą psychiczną, która dotyka dzieci, młodzież i dorosłych. Zaburzenie psychiczne znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, odbiera radość z życia. Niejednokrotnie prowadzi do prób samobójczych. Depresja wymaga leczenia.

W tym mieście bilety komunikacji miejskiej wciąż bezpłatne. Będą zmiany w kursowaniu autobusów

W tym mieście bilety komunikacji miejskiej wciąż bezpłatne. Będą zmiany w kursowaniu autobusów

Mieszkańcy osiedla Kochanowskiego w Chełmie zyskają dostęp do komunikacji miejskiej. Kursy kilku linii zostaną dostosowane do potrzeb uczniów. Od 1 grudnia Chełmskie Linie Autobusowe wprowadzą zmiany w rozkładach jazdy.

Mundial 2022: Kto dziś gra i gdzie obejrzeć mecze? (28 listopada)

Mundial 2022: Kto dziś gra i gdzie obejrzeć mecze? (28 listopada)

W poniedziałek drugie swoje drugie mecze na mistrzostwach świata w Katarze rozegrają zespoły z grup G i H. Hitem dnia będzie wieczorne starcie Urugwaju z Portugalią

"Kochane pieniążki" w Centrum Spotkania Kultur
4 grudnia 2022, 16:00

"Kochane pieniążki" w Centrum Spotkania Kultur

Sceniczną komedię "Kochane pieniążki" będzie można zobaczyć w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1). Pokazy zaplanowano na 4 grudnia o godz. 16 i 19.

Właścicielka krów trafiła do więzienia. Idzie zima, wilki w okolicy, a zwierząt nie ma komu przygarnąć
Pierwsza strona
galeria

Właścicielka krów trafiła do więzienia. Idzie zima, wilki w okolicy, a zwierząt nie ma komu przygarnąć

Mieszkała z krowami i traktowała je bardziej jak towarzyszy, niż zwierzęta hodowlane. Ale krowy były w złym stanie, dlatego kobieta za znęcanie się nad nimi trafiła do więzienia. Teraz karmią je urzędnicy, a żaden gospodarz nie chce ich przygarnąć, bo nie można ich sprzedać do ubojni. Tymczasem robi się coraz zimniej, a w okolicy grasują wilki.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 28 listopada 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 28 listopada 2022 r.

Mundial 2022: Hiszpania – Niemcy 1:1. Podział punktów w starciu gigantów

Mundial 2022: Hiszpania – Niemcy 1:1. Podział punktów w starciu gigantów

Reprezentacja Niemiec wciąż pozostaje w grze o awans do fazy pucharowej. W niedzielny wieczór ekipa Hansiego Flicka zremisowała z Hiszpanią 1:1 ratując cenny punkt w końcówce spotkania

Tomaszów Lubelski. Wyrzuć elektrograty blisko domu

Tomaszów Lubelski. Wyrzuć elektrograty blisko domu

Nie trzeba już jechać do PSZOK, który na dodatek jest otwarty tylko w konkretnych porach, ale przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu zużytego sprzętu można się pozbyć wrzucając go do specjalnych pojemników. Taka możliwość właśnie pojawiła się w Tomaszowie Lubelskim.

Radny PiS wpadł z marihuaną w urzędzie, będą poważne konsekwencje. "Bardzo przykra historia"

Radny PiS wpadł z marihuaną w urzędzie, będą poważne konsekwencje. "Bardzo przykra historia"

Krzysztof Ż. radny miejski klubu Prawa i Sprawiedliwości oraz urzędnik powiatowego starostwa przyznał się do zarzutu posiadania znacznej ilości środków odurzających. Sąd zastosował wobec niego środki zapobiegawcze, w tym zakaz opuszczania kraju.

Najstarsi mieszkańcy powiatu opolskiego będą decydować

Najstarsi mieszkańcy powiatu opolskiego będą decydować

Na początku grudnia po raz pierwszy spotkają się członkowie nowego gremium Powiatowej Rady Seniorów. Tworzy ją osiemnaście osób z różnych środowisk. – Współcześni emeryci chcą wychodzić z domu, chcą działać – mówią przedstawiciele systematycznie powiększającej się grupy mieszkańców.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty