Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 stycznia 2020 r.
6:38

Drzewa przy Alejach Racławickich w Lublinie czekają na wyrok. Zdecyduje sąd

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
34 38 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Na 6 lutego wyznaczony został termin sądowej rozprawy dotyczącej przebudowy Al. Racławickich. W Warszawie rozstrzygnięty ma być spór o prawidłowość decyzji środowiskowej umożliwiającej dużą wycinkę drzew wzdłuż jezdni. Decyzję podważają – na razie bezskutecznie – działacze organizacji ekologicznej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie rozpatrzy skargę złożoną przez Towarzystwo dla Natury i Człowieka. Noszące tę nazwę stowarzyszenie lubelskich ekologów sprzeciwia się dużej wycince drzew, która miałaby towarzyszyć planowanej przez władze miasta przebudowie Al. Racławickich, ul. Lipowej i ul. Poniatowskiego.

Co planuje Ratusz

Projekt mówi o wytyczeniu na Al. Racławickich buspasów (w obu kierunkach jazdy) i poszerzeniu jezdni na skrzyżowaniach o lewoskręty. Z obu stron jezdni mają biec drogi rowerowe. Na Lipowej też przewidziano buspasy, na drogi rowerowe zabrakło już miejsca. Ul. Poniatowskiego miała być przesunięta bliżej szkoły.

Przebudowa będzie się wiązać z wycinką drzew. Dziś Ratusz zapewnia (szczegóły poniżej), że cięcia nie będą tak duże, jak zakładała decyzja środowiskowa wydana przez prezydenta 3 lata temu. Decyzja mówi o 89 drzewach do usunięcia wzdłuż Racławickich, 259 przy ul. Poniatowskiego i 29 przy Lipowej.

Czego chcą ekolodzy

Decyzja środowiskowa, bez której nie ma mowy o rozpoczęciu inwestycji, niemal od razu została zaskarżona przez ekologów domagających się jej unieważnienia. W spornym dokumencie urzędnicy rzeczywiście przewidują dużą wycinkę przydrożnych drzew, jednak równocześnie utrzymują, że przebudowa nie zaszkodzi przyrodzie. Przeciwnego zdania jest Towarzystwo dla Natury i Człowieka, które oczekuje, że Ratusz wybierze inny wariant odnowy wspomnianych ulic. Taki wariant, który nie będzie się wiązał z wycinką.

Działacze mają więcej zastrzeżeń. Ich zdaniem decyzja została oparta o wadliwy raport o oddziaływaniu przebudowy na środowisko. Chcą, by ocenił go biegły.

2:0 dla prezydenta

Ekolodzy już dwukrotnie przegrali ten spór. Najpierw w Samorządowym Kolegium Odwoławczym, później w sądzie pierwszej instancji. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie nie znalazł podstaw do podważenia raportu środowiskowego. – Został sporządzony przez 6 specjalistów, jest jasny i zrozumiały – czytamy w uzasadnieniu wyroku z  2017 r. Sąd stwierdził, że nie trzeba tu powoływać biegłego.

Sąd doszedł do przekonania, że przebudowa Alej przysłuży się przyrodzie. – Nie tylko nie będzie powodować znaczącego negatywnego oddziaływania na środowisko, ale poprawi klimat akustyczny i spowoduje zmniejszenie zanieczyszczeń – stwierdził sąd opierając się na raporcie.

Towarzystwo dla Natury i Człowieka nie dało za wygraną i zaskarżyło wyrok.

 

Kolejna rozprawa

Na 6 lutego wyznaczony został termin rozprawy przed NAS w Warszawie. Sąd ma ocenić słuszność wyroku pierwszej instancji. – Liczymy na to, że sąd przychyli się do naszych zarzutów, że przedstawione w raporcie rozwiązania nie spowodują zakładanego obniżenia poziomu hałasu – mówi Krzysztof Kowalik, jeden z działaczy Towarzystwa. – Ponadto naszym zdaniem przedstawione w raporcie i wymagane prawem alternatywne warianty tej inwestycji były tak naprawdę pozorne. Mamy nadzieję, że sąd się z nami zgodzi.

Prezydent: mniej cięć

Miasto nie rezygnuje z przebudowy i w połowie grudnia ogłosiło kolejny przetarg na wykonanie prac. – Ostateczna wersja dokumentacji uwzględnia zmiany – ogłosił w przeddzień przetargu prezydent Krzysztof Żuk. – Chcemy zachować lub przesadzić możliwie największą liczbę drzew.

W ślad za tą deklaracją Ratusz ogłosił nowe liczby. Al. Racławickie: 26 drzew do wycięcia, 37 do przesadzenia. Ul. Lipowa: 11 drzew do wycinki, 19 do przesadzenia. Ul. Poniatowskiego: 73 drzewa do wycinki, 46 do przesadzenia.

Ekolodzy: to za dużo

Żyjemy w państwie z kartonu. Prezydent zgodził się na większe cięcia, później okazało się, że wystarczą mniejsze. Jak to się ma do zapisanej w Konstytucji zasady, że władze publiczne zobowiązane są chronić środowisko? – pyta Kowalik, który wciąż ma zastrzeżenia do planów przebudowy Alej. – Dwie trzecie spośród drzew planowanych do usunięcia idzie pod poszerzenie jezdni o dodatkowe pasy na skrzyżowaniach, które naszym zdaniem są niepotrzebne. Buspasy można wyznaczyć bez dobudowy lewoskrętów.

* 396 drzew rośnie wzdłuż Al. Racławickich

* 173 drzewa rosną wzdłuż ul. Poniatowskiego

* 69 drzew rośnie wzdłuż ul. Lipowej

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 38

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
. / 10 stycznia 2020 r. o 10:16
+20
Bo te buspasy potrzebne tam są jak kur... majtki. Autobusy jeżdżą co 20 minut, a oni chcą zmniejszyć przepustowość ulicy o połowę.
 Pisz za siebie. Buspasy są potrzebne. A tak na marginesie, buspasy zmniejszają korki a nie je zwiększają.
Avatar
Itys / 10 stycznia 2020 r. o 10:21
+18
Środowiska rowerowe nie popierają wycinki drzew i uważają, że ścieżki mozna budować bez wycinek. Ratusz chce wycinki zwalić na rowerzystów, tymczasem najwięcej drzew wytna przy Poniatowskiego pod przesuniecie ulicy. Po co przesuwac tę ulicę????
 Stanowiska środowisk rowerowych są zazwyczaj bardzo sprzeczne ze sobą. Dla przykładu chcą ścieżek, ale nie kosztem drzew. No to pytanie gdzie te ścieżki budować, skoro nie ma na nie fizycznie miejsca? Ulice nie są z gumy, że można je dowolnie zwęzić i wcisnąć w wolne miejsce ścieżkę rowerową!
Avatar
paranoja / 10 stycznia 2020 r. o 10:13
+18
ci "ekolodzy" jednego dnia nie zgadzają się na wycinkę drzew a drugiego jak gdyby nigdy nic żądają nowych ścieżek rowerowych które często gęsto bez wycinki drzew nie są w ogóle możliwe do wybudowania.
Avatar
Gość / 10 stycznia 2020 r. o 10:04
+16
W Lublinie rozpanoszyła się niestety grupka lewackich pseudo-aktywistów próbujących zatrzymać dosłownie każdą miejską inwestycją.
Avatar
Gość / 10 stycznia 2020 r. o 12:26
+15
Tylko zauważcie to że Drzewa dają tlen dzięki któremu żyjecie. Mniej drzew mniej tlenu , więcej pasów więcej spalin , smogu xd skoro chcecie wiecznie oddychać trucizną proszę bardzo ale niektórzy nie chcą się truć !!!
Avatar
Gość / 10 stycznia 2020 r. o 07:56
+15
Szkoda, że takie sprawy rozwiązuje sąd nie zdrowy rozsądek.
Avatar
Gość / 10 stycznia 2020 r. o 10:17
+14
Może już ogłośmy Lublin skansenem, bo jedno lub kilka drzew ma uniemożliwiać jakiegokolwiek inwestycję lub remont. Na Al. Racławickich pozostawmy te stare, łamiące się przy każdej większej burzy, zazwyczaj bezwartościowe topole. A nadto proponuję nie ruszać zdegradowanego asfaltu. Za kilka lat pokażą się spod niego "kocie Łby". I wtedy to będzie wschodni skansen- metropolia.
Avatar
Lubkam / 10 stycznia 2020 r. o 08:35
+11
Po posadzeniu trzeba dbać A nie zostawić na lata samopas. 
Avatar
popis / 10 stycznia 2020 r. o 07:49
+11
To w koncu ile drzew rosnie przy Poniatowskiego???? I po co po obu stronach sciezka rowerowa?
 Dla Lewaków i Prawaków
Avatar
max / 10 stycznia 2020 r. o 11:51
+9
W Lublinie powiela się stare błędy zachodu Europy które od dawna są już eliminowanie i ruch samochodowy jest ograniczany. U nas odwrotnie, na ślę wpycha się pojazdy do centrum.
 nie wydaje mnie się żeby tworzenie buspasów to było wpychanie pojazdów do centrum, wręcz odwrotnie ...
Avatar
KK / 16 stycznia 2020 r. o 21:19
-2
Zostawić drzewa w spokoju dość już wycinania i niszczenia przyrody w Lublinie. Wyprowadzić ruch aut z centrum Lublina, tam powinny dojeżdżać tylko autobusy MPK, a nie budować autostradę do centrum.
 Wystarczy wprowadzić zakaz jazdy osobówkami doscisłego centrum (tylko taksówki i MPK) i lewoskrety na al Racłwickich beda zbedne i dałoby się ograniczyć wycinkę drzew. DDR po obu stronach konieczna bo ruch rowerowy bedzie coraz wiekszy (plus rolkarze i hulajnogi)
Avatar
Gość / 10 stycznia 2020 r. o 20:09
+3
Porzućcie wszelką nadzieję, którzy sądzicie, że przydrożne drzewa na ul. Lipowej, Poniatowskiego i al. Racławickich ocaleją - wszystko pójdzie pod topór, i nawet nie tyle winne temu będą buspasy ile te cholerne ścieżki pieszo-rowerowe, one zajmą dużo miejsca(a przecież trzeba je jakoś wytyczyć, tyle, że miejsca nie ma - to co zostaje - demolowanie okolicznej roślinności - a ta zabawa w przesadzanie to ściema - to nie zawsze jest tak, że przesadzane drzewo zaadoptuje się do nowych warunków - bywa, że podeschnie i obumrze). Poza tym miasto powinno wpierw wziąć się za ul. Sowińskiego, jakby właśnie nią wpierw zrobili( i nawet z wycinką - tutaj nie byłoby takiego problemu, gdyż jest ciemno na tej ulicy jak w dzikiej puszczy - zbyt potężne i dające zbyt dużo cienia drzewa są tu zbędne, i tak w pobliżu jest park akademicki, a przynajmniej byłoby widniej a nie tak mrocznie) to udrożniłby się tutaj ruch, bo korki to tutaj częsty widok. Dziwię się, że tym razem Unia nie wpada na pomysł by al. Racławickie( aż do rogatki warszawskiej) i Lipową w deptaki zamienić oraz pozostałą cześć Krakowskiego Przedmieścia( tak jak upośledziła fragment koło Poczty Polskiej, że nie ma tam jak dojechać chociażby taksówką czy autobusem mpk - a te przystanki zlokalizowane na pl. Litewskim cieszyły się dużą popularnością jak pamiętam - nikt ich nie krytykował - linie 3,4,7,13,55 i nocne łapały tam spore ilości pasażerów), może jeszcze w deptak ul. Królewską i Wyszyńskiego zamienią? - jak szaleć to szaleć. Przecież na tle ekologii mają takiego bzika, żeby ludzi do pracy czy szkoły na piechotę zmuszać albo durnymi rowerami miejskimi czy hulajnogami uszczęśliwiać - oni to wszystko tak na poważnie biorą pod uwagę i to jest właśnie nieporozumienie wielkie, żałosne i zarazem przerażające. Zabetonować możliwie jak największe połacie terenu w centrum miasta i co? i może olbrzymie parady równości jak w Berlinie w latach 90-tych organizować? Taa na pewno, nic z tych rzeczy. A wracając do tematu - uważam następująco - w pierwszej kolejności w tym roku skupiać się na Dworcu Metropolitalnym oraz właśnie na Sowińskiego, potem wziąć się za Lipową i al. Racławickie( najpierw przekonując się jak po przebudowie wyglądałaby Sowińskiego) - ja oczami wyobraźni widzę ul. Lipową i al. Racławickie bez drzew i to będzie pustynia - beton, kamień, asfaltowe autostrady i futurystyczne lampy LED-owe( pewnie jeszcze tego bladego białego koloru światła, jakby nie mógł to być właśnie ten bardziej słoneczny wariant). Ale za smog winę będą ponosić obywatele, którzy sobie drewienkiem czy węglem palą w piecykach w kamienicach okolicznych i że to niby oni są trucicielami bo emitują CO2 - oni nie są winni, tak samo nie byłyby winne nawet samochody, a czemu? bo gdyby nie było zbyt intensywnej i gęstej zabudowy w centrum miasta a byłoby więcej zieleni( porównajcie sobie zdjęcia Lublina z poprzednich lat/dekad to zauważycie ile obszarów zielonych płuc mieliśmy w mieście więcej) to i większe odfiltrowanie spalin poprzez drzewa byłoby, a tak to mamy czapę gryzącej w gardło zawiesiny, m.in w porach wczesno-porannych - narażenie na wdychanie spalin w mieście podobno jest równowartością wypalanych 3 papierosów dziennie - palisz i tak, choć jesteś niepalący. Nie poznacie al. Racławickich i ul. Lipowej - te ulice nie będą mieć tego uroku co obecnie - beton, kamień, asfalt wszędzie, lampy LED-owe i to jest ta cała "nowoczesność" proeuropejska, bryłowatość, futuryzm, byle jak najmniej zieleni( zresztą zobaczcie sobie CSK i CK jak "pięknie" wyglądają - nikt tam dłużej jak 5 minut nie chce przebywać - bo widok dookoła jest przygnębiający - zero fantazji, zero zieleni).
Porzućcie wszelką nadzieję, którzy sądzicie, że przydrożne drzewa na ul. Lipowej, Poniatowskiego i al. Racławickich ocaleją - wszystko pójdzie pod topór, i nawet nie tyle winne temu będą buspasy ile te cholerne ścieżki pieszo-rowerowe, one zajmą dużo miejsca(a przecież trzeba je jakoś wytyczyć, tyle, że miejsca nie ma - to co zostaje - demolowanie okolicznej roślinności - a ta zabawa w przesadzanie to ściema - to nie zawsze jest tak, że przesadzane drzewo zaadoptuje się do nowych warunków - bywa, że podeschnie i obumrze). Poza tym miasto pow... rozwiń
Avatar
BLIZNIAK / 10 stycznia 2020 r. o 18:36
+4
Przez ostatnie lata w miescie wycieto setki jesli nie tysiace drzew ,poszerzano jedne ulice zwerzano drugie i zamiast zwiekszyc przepustowosc ,bo tylko wtedy bedziemy mieli czym oddychac ,raczej ja ograniczono.Przyklad rondo pod Zamkiem ,juz chyba bardziej nie mogli skopsac tych rozwiazan ,korki jak byly tak teraz przez ten bus pas sa jeszcze wieksze ,dalej ul.Kunickiego bylo jako tako tera korek caly dzien.Kazdy w swojej dzielnicy widzi to na okraglo.Trzeba zwiekszac przepustowosc ,moze wiecej jedno kierunkowych ,moze sladem innych miast stopery na sygnalizacjach by ci spiacy mieli czas wlożyc bieg i plynnie ruszali ,bo tak jak wielu jezdzi to na jednej zmianie trzy pojazdy przejeżdżają przez skrzyzowanie.NIE DLA WYCINKI DRZEW ,TO NASZE PLUCA !
Przez ostatnie lata w miescie wycieto setki jesli nie tysiace drzew ,poszerzano jedne ulice zwerzano drugie i zamiast zwiekszyc przepustowosc ,bo tylko wtedy bedziemy mieli czym oddychac ,raczej ja ograniczono.Przyklad rondo pod Zamkiem ,juz chyba bardziej nie mogli skopsac tych rozwiazan ,korki jak byly tak teraz przez ten bus pas sa jeszcze wieksze ,dalej ul.Kunickiego bylo jako tako tera korek caly dzien.Kazdy w swojej dzielnicy widzi to na okraglo.Trzeba zwiekszac przepustowosc ,moze wiecej jedno kierunkowych ,moze sladem innych miast st... rozwiń
Avatar
Gość / 10 stycznia 2020 r. o 12:26
+15
Tylko zauważcie to że Drzewa dają tlen dzięki któremu żyjecie. Mniej drzew mniej tlenu , więcej pasów więcej spalin , smogu xd skoro chcecie wiecznie oddychać trucizną proszę bardzo ale niektórzy nie chcą się truć !!!
Avatar
siwy / 10 stycznia 2020 r. o 12:19
+6
Do "lublinianin od 70-ciu lat" - wzxdłuż Al. Racławickich rosna głównie klony, lipy i odmiana dębów. Dzis, spacerując tamtędy stwierdziłem tylko dwie topole przy posesji Al. Racławickie 33
Avatar
Grazyna / 10 stycznia 2020 r. o 12:08
-18
Precz z tymi zaklamanymi ekologami. To ludzie wynajmowani za "kasę" do zalatwienia spraw po mysli "wynajmujacego". Życie się zmienia, miasto się zmienia a przede wszystkim natężenie ruchu wzrasta, taboru MPK przybyło. Cale zycie mieszkam przy tej ulicy wiec wiem co piszę. Pod drzewko do wyremontowanego Ogrodu Saskiego, al. Raclawickie należy poszerzyć i przystosowac do dzisiejszego natezenia ruchu. Inaczej Krak. Przedm., Lipowa, 3 Maja bedą zakorkowane. Samochody będą stać na wlączonych silnikach i smrodzić spalinami. O to chodzi ekologom???
Avatar
Obs / 10 stycznia 2020 r. o 12:00
+8
Mam wrażenie, że architekci są tak z 2 epoki do tyłu. Wszędzie (np. Holandia, Norwegia) dba się o drzewa, bo ona gwarantują wyższy poziom komfortu życia. A w Lublinie, betonujemy i wycinamy. A prezydent Lublina przyklaskuje. Na pewno jest pan dalej prezydentem mieszkańców?
Słuszna racja, ale widzę że muszą być chyba jednak ratuszowe trolle gdyż nie przychylne komentarze dla decyzji UM są ninusowane. Widoczny jest zmasowana akcja, gdyż nikt rozsądny nie będzie przeciwko zieleni drzewo.
 Sorry, oczywiście słuszna racja.... 
 Sorry, oczywiście słuszna racja....  rozwiń
Avatar
Obs / 10 stycznia 2020 r. o 11:59
+6
Mam wrażenie, że architekci są tak z 2 epoki do tyłu. Wszędzie (np. Holandia, Norwegia) dba się o drzewa, bo ona gwarantują wyższy poziom komfortu życia. A w Lublinie, betonujemy i wycinamy. A prezydent Lublina przyklaskuje. Na pewno jest pan dalej prezydentem mieszkańców?
 Słuszna racja, ale widzę że muszą być chyba jednak ratuszowe trolle gdyż nie przychylne komentarze dla decyzji UM są ninusowane. Widoczny jest zmasowana akcja, gdyż nikt rozsądny nie będzie przeciwko zieleni drzewo. 
Avatar
Gość / 10 stycznia 2020 r. o 11:57
-7
Ta konkretna 'organizacja ekologiczna' robi więcej szkody niż pożytku
Avatar
max / 10 stycznia 2020 r. o 11:51
+9
W Lublinie powiela się stare błędy zachodu Europy które od dawna są już eliminowanie i ruch samochodowy jest ograniczany. U nas odwrotnie, na ślę wpycha się pojazdy do centrum.
 nie wydaje mnie się żeby tworzenie buspasów to było wpychanie pojazdów do centrum, wręcz odwrotnie ...
Zobacz wszystkie komentarze 38

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dzikie cmentarzysko zwierząt pod Lublinem
zdjęcia
galeria

Dzikie cmentarzysko zwierząt pod Lublinem

Odór nie do zniesienia, a pod wiatą wywieszonych kilkaset martwych zwierząt bez głów i skór. – Widok rodem z filmów Hitchcocka – obrońcy zwierząt tak opisują wizytę na terenie jednego z pól w Stasinie pod Lublinem.

Euro 2020. Polska - Słowacja 1:2. Fatalne otwarcie Biało-Czerwonych
Zdjęcia ze Strefy Kibica w Lublinie
galeria

Euro 2020. Polska - Słowacja 1:2. Fatalne otwarcie Biało-Czerwonych

Reprezentacja Polski w swoim pierwszym meczu na Euro 2020 przegrała ze Słowacją i mocno skomplikowała sobie szansę na wyjście z grupy

Studenci interweniują na osiedlu Błonie w Lublinie. Znajdź ich prace
galeria

Studenci interweniują na osiedlu Błonie w Lublinie. Znajdź ich prace

To jedne z najbardziej ulotnych działań w miejskiej przestrzeni. Tym razem studentów Architektury Krajobrazu KUL można spotkać na lubelskim osiedlu Błonie. Część prac już jest, kolejne w środę

Umowa na obwodnicę Chełma podpisana, a lada dzień otwarcie nowej części S19

Umowa na obwodnicę Chełma podpisana, a lada dzień otwarcie nowej części S19

Za cztery lata kierowcy ominą Chełm nową obwodnicą. Podpisano umowę na realizację inwestycji. W ciągu kilku najbliższych dni kierowcy powinni też pojechać nowym odcinkiem S19 od Janowa Lubelskiego do Lasów Janowskich. Ta droga zostanie przekazana kierowcom na zasadzie tymczasowej organizacji ruchu.

Świdnik. Baseny pod chmurką czynne od wtorku. Są nowe atrakcje
zdjęcia
galeria

Świdnik. Baseny pod chmurką czynne od wtorku. Są nowe atrakcje

We wtorek ruszają baseny na świeżym powietrzu. Park Avia w Świdniku szykuje też kolejną atrakcję – park linowy. Prawdopodobnie ruszy z początkiem lata. – Zaczyny drugi sezon i serdecznie wszystkich zapraszamy – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika.

Euro 2020. Szkocja – Czechy 0:2
film

Euro 2020. Szkocja – Czechy 0:2

Reprezentacja Czech niczym wytrawny bokser pokonała w Glasgow Szkotów po dwóch golach swojego snajpera Patricka Shicka. A drugą bramkę z tego spotkania czescy kibice będą wspominać latami

Gigant z Zalewu Zemborzyckiego. Wyłowili go i wrócił do wody
wideo
film

Gigant z Zalewu Zemborzyckiego. Wyłowili go i wrócił do wody

Ponad 2-metrowy sum w lubelskim zalewie? Tak, wędkarze udowodnili, że takie połowy są możliwe.

Lubelski sąd skazał syna za zabójstwo ojca. Prokurator chce surowszej kary

Lubelski sąd skazał syna za zabójstwo ojca. Prokurator chce surowszej kary

Prokuratura zapowiada apelację w sprawie Artura P. Mężczyzna zamordował swojego ojca, zadając mu serię ciosów nożem. Sąd skazał go za to na 18 lat więzienia.

W Chełmie mogą już myśleć na co wydać 2,5 miliona złotych

W Chełmie mogą już myśleć na co wydać 2,5 miliona złotych

Do 9 lipca mieszkańcy mogą zgłaszać swoje projekty do Budżetu Obywatelskiego Miasta Chełm. Po ich zweryfikowaniu i zaopiniowaniu zostaną poddane głosowaniu w dniach 6-10 września.

Piotr Roszkowski: W pumptracku ciężko określić, co to jest profesjonalizm

Piotr Roszkowski: W pumptracku ciężko określić, co to jest profesjonalizm

Rozmowa z Piotrem Roszkowskim, zwycięzcą Pucharu Polski w pumptracku

Mężczyzna wypchnięty z okna wieżowca w Lublinie. Chciał spać, a oni szli do pracy

Mężczyzna wypchnięty z okna wieżowca w Lublinie. Chciał spać, a oni szli do pracy

Jest wyrok w sprawie zabójstwa młodego mężczyzny na lubelskim Czechowie. Piotr B. został pobity i wypchnięty z okna na 10 piętrze przez kolegów, z którymi pił alkohol. Chciał spać, a oni spieszyli się do pracy.

Weekend w Kinie Perła: Greenland, Sługi Boże, Ambassada
18 czerwca 2021, 21:00

Weekend w Kinie Perła: Greenland, Sługi Boże, Ambassada

W miniony weekend została zainaugurowana tegoroczna odsłona plenerowego Kina Berła (ul. Bernardyńska 15). Przed nami kolejne czerwcowe projekcje. 18 czerwca ok. godz. 21 zobaczymy film "Greenland".

Assassin's Creed: Valhalla. Era wikingów i oblężenie Paryża (wideo)
film

Assassin's Creed: Valhalla. Era wikingów i oblężenie Paryża (wideo)

Nowa wyprawa i lekcja historii o IX-wiecznej Norwegii i Anglii, czyli najbliższe dodatki do gry Assassin's Creed: Valhalla.

Lublin bez miejskiej strefy kibica. Dwa inne miasta w regionie przygotowały się na Euro 2020

Lublin bez miejskiej strefy kibica. Dwa inne miasta w regionie przygotowały się na Euro 2020

Wuwuzele, flagi oraz wspólne kibicowanie reprezentacji Polski – za taką atmosferą kibice tęsknili długich kilka lat. Niestety w niewielu miejscach w regionie będzie można poczuć choć trochę atmosferę mistrzostw Europy.

Jak pójdzie biało-czerwonym na Euro? Pytamy puławian
film

Jak pójdzie biało-czerwonym na Euro? Pytamy puławian

Polscy piłkarze rozpoczynają dzisiaj walkę w Mistrzostwach Europy. W pierwszym meczu zmierzą się ze Słowacją. W grupie mamy także Hiszpanów i Szwedów. Sprawdziliśmy jakie oczekiwania, co do gry biało-czerwonych mają puławianie i osoby związane z miastem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.