Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 czerwca 2024 r.
18:44

Dziadkowie i wnuki razem. Rusza projekt „Lublin. Zawodowcy”

Autor: Zdjęcie autora IC
0 A A
Pilotażowy projekt "Lublin. Zawodowcy" skierowany jest do najmłodszych i najstarszych mieszkańców Lublina. Udział jest bezpłatny, zapisy ruszają już niedługo.
Pilotażowy projekt "Lublin. Zawodowcy" skierowany jest do najmłodszych i najstarszych mieszkańców Lublina. Udział jest bezpłatny, zapisy ruszają już niedługo. (fot. IC)

Ponad 30 spotkań w 14 lubelskich instytucjach. Miasto łączy pokolenia i zaprasza najmłodszych i najstarszych mieszkańców Lublina do wspólnej zabawy i spędzania czasu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Czy wiecie jak wygląda praca w sortowni poczty? A może wnuczek zdiagnozuje u babci lub dziadka jakieś choroby? To wszystko będzie możliwe dzięki nowemu projektowi „Lublin. Zawodowcy” organizowanego przez miasto zainicjowanego w ramach programu „Rodzina Trzy Plus”.

Projekt potrwa przez dwa miesiące – od 25 czerwca do 29 sierpnia. W tym czasie zaplanowano 33 spotkania w których udział wziąć może aż 700 osób.

– „Lublin.Zawodowcy” to ciekawy pomysł na spędzenie wolnego czasu dla seniorów i ich wnucząt. W trakcie trwania całego projektu będziemy wspólnie wprowadzać dzieci w tematykę różnorodności i złożoności zawodów, pomagając im zrozumieć funkcjonowanie społeczeństwa oraz podkreślać znaczenie pracy w życiu codziennym. Pokażemy, że niezależnie od profesji, każda praca jest ważna i wartościowa – mówi zastępczyni prezydenta Lublina ds. Społecznych Anna Augustyniak. – Spotkania będą podzielone na trzy tury. Podczas pierwszej zapoznajemy się z miejscem, zwiedzimy przedsiębiorstwo poznamy je od środka. Później przejdziemy do historii tego miejsca, zakresu jej działalności. Trzecia część to już część praktyczna, gdzie uczestnicy sami wcielą się w pracowników instytucji.

Pilotażowy projekt skierowany jest do dzieci w wieku od 6 do 13 lat oraz babć i dziadków. Wśród instytucji które biorą udział w programie jest Politechnika Lubelska, Uniwersytet Medyczny, straż pożarna czy policja.

– Jest to wspaniały projekt, ponieważ nie ma nic bardziej fascynującego niż dzielenie się miłością z drugą osobą. A dzięki takiej inicjatywie możemy dać impuls wnuczkowi do opieki nad starszą osobą – mówi Tomasz Blicharski, prodziekan Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Na początku uczestnicy zwiedzą Klinikę Ortopedii i Rehabilitacji, dowiedzą się jak pracują lekarze, rehabilitanci, ratownicy i fizjoterapeuci. A na końcu młodzi uczestnicy będą mogli zdiagnozować dziadków i pomóc w leczeniu.

Politechnika Lubelska przygotuje warsztaty z druku 3D, wystawę modeli samochodów wykonanych przez studentów uczelni oraz skupi się na wodzie – będzie można dowiedzieć się o metodzie cięcia wodą, a także paliwach wodorowych.

To jednak nie wszystko. Wśród instytucji, które zgłosiły się do projektu są:

  • Uniwersytet Medyczny w Lublinie we współpracy z Uniwersyteckim Szpitalem Kliniczny Nr 4,
  • Uniwersytet Przyrodniczy (Wydział Medycyny Weterynaryjnej – Kliniki Weterynaryjne),
  • Politechnika Lubelska,
  • Komenda Miejska Policji,
  • Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie,
  • Straż Miejska Miasta Lublin,
  • Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie,
  • Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie,          
  • Poczta Polska S.A.,
  • Herbapol – Lublin S.A.,
  • Arche Hotel Lublin,
  • Aliplast,
  • Polskie Radio Lublin,
  • TVP3 Lublin.

Udział w projekcie jest bezpłatny, obowiązują jednak wcześniejsze zapisy. Na pierwszą turę wydarzenia ruszają już w najbliższy czwartek (20 czerwca), a sukcesywnie w kolejnych tygodniach rozpocznie się rejestracja na kolejne. Dokument do zapisów zostanie udostępniony na stronie internetowej PROGRAMU „RODZINA TRZY PLUS”. Zajęcia odbywać się będą w grupach liczących od 4 do 10 par, więc kto pierwszy ten lepszy.

Harmonogram spotkań i zapisów:

  • spotkania w dniach 25-29 czerwca – start rejestracji 20 czerwca o godz. 10.00,
  • spotkania w dniach 1-12 lipca – start rejestracji 27 czerwca o godz. 10.00,
  • spotkania w dniach 15-26 lipca – start rejestracji 11 lipca o godz. 10.00,
  • spotkania w dniach 29 lipca-10 sierpnia – start rejestracji 25 lipca o godz. 10.00,
  • spotkania w dniach 14 sierpnia-29 sierpnia – start rejestracji 8 sierpnia o godz. 10.00.

Projekt „Lublin. Zawodowcy” realizowany jest w ramach programu „Rodzina Trzy Plus. Miasto prowadzi go od 2012 roku i było pierwszym miastem w województwie lubelskim, które przystąpiło do programu. Jego ideą jest stworzenie platformy współpracy pomiędzy miastem i sektorem prywatnym w zakresie wsparcia mieszkających w Lublinie rodzin z co najmniej trojgiem dzieci.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Lubelskie się zazieleni
galeria

Lubelskie się zazieleni

Pięć organizacji pozarządowych zajmie się posadzeniem blisko 700 drzew na terenie województwa lubelskiego. Projekt został stworzony z okazji jubileuszu województwa.

Co jest ważniejsze – serce czy mózg? Tego dowiemy się podczas Lubelskiego Festiwalu Nauki
PROGRAM WYDARZEŃ

Co jest ważniejsze – serce czy mózg? Tego dowiemy się podczas Lubelskiego Festiwalu Nauki

Prawie 2 tys. wydarzeń dla dużych i małych, wszystkie uczelnie w Lublinie i wielki naukowy piknik. To wszystko co czeka nas podczas jubileuszowej edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki.

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Magiczny Lublin Jagiellonów
patronat
15 września 2024, 18:45

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Magiczny Lublin Jagiellonów

Utwory z czasów panowania dynastii Jagiellonów, czyli: muzyka średniowiecza i renesansu, instrumentalna, wokalna i wokalno – instrumentalna ze zbiorów polskich i zagranicznych w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej Capella All’Antico już w najbliższą niedzielę w Kościele Pobrygidkowskim.

Dodatkowe środki na remont trzech ulic w Chełmie

Dodatkowe środki na remont trzech ulic w Chełmie

Ulice Kilińskiego, Grunwaldzka i Krańcowe przejdą gruntowny remont, o czym poinformował prezydent miasta Chełm. Kiedy ruszą prace?

Patriotyczna niedziela w Turobinie
patronat
15 września 2024, 10:00

Patriotyczna niedziela w Turobinie

Festiwal piosenki patriotycznej w Turobinie jest organizowany od 8 lat i cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem. Każdego roku Turobin gości wykonawców z odległych miejscowości. W tym roku na turobińskiej scenie wystąpi Zespół Pieśni Tańca „Powiśle” im. Kazimiery Walczak „Mamci” z Puław.

Był poszukiwany. Wpadł, bo jechał bez światła
Biała Podlaska

Był poszukiwany. Wpadł, bo jechał bez światła

42-letni obywatel Ukrainy był poszukiwany listem gończym. Wpadł w ręce policjantów, którzy zwrócili uwagę na niedziałające światło w jego aucie.

Marcin Wójcik w programie (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Marcin Wójcik w programie (Nie)Wyparzona Gęba

W programie (Nie)Wyparzona Gęba Marcin Wójcik z kabaretu Ani Mru-Mru zmierzy się z naszymi ostrymi przekąskami i odpowie na pytania czy w szkole był zgrywusem, jak to się stało, że zajął się kabaretem i czy stand-up wypiera kabaret. Opowie nam też o nowym programie "Mniej Więcej".

Gadająca papuga zatrzymana na granicy

Gadająca papuga zatrzymana na granicy

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej uniemożliwili wjazd gadającej papugi żako na teren Polski. Zwierzę nie posiadało dokumentów CITES.

park Radziwiłłowski

Wypłoszyć ptaki z parku. Przyrodnicy miażdżą pomysł, który uzyskał pozytywną ocenę urzędników

Wypłoszyć ptaki z parku i usunąć ich gniazda. Ten zgłoszony w ramach budżetu obywatelskiego pomysł wywołuje sporo kontrowersji, zwłaszcza wśród przyrodników. – Sokół płoszy nie tylko gawrony, ale tak naprawdę wszystkie ptaki przebywające w parku, a nawet w okolicy- alarmuje Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Ratusz problemu nie widzi.

Zakłady Azotowe w Puławach to największa firma przemysłowa w regionie. Pod względem finansowym ostatnie lata należą do najtrudniejszych w jej historii

Puławskie Azoty daleko od rentowności. Tracą setki milionów

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych w Puławach nadal dokłada do interesu. Największy producent nawozów w Polsce pierwsze półrocze zamknął stratą 336 mln zł. Powód tak złych danych to jak czytamy w komunikacie spółki "wymagająca sytuacja rynkowa" w Europie.

Chełm ma nowego dyrektora największego departamentu w urzędzie- jest nim Bogdan Drygasiewicz, były prezes CHTBS.

Zmiany ciąg dalszy. Chełm ma nowego dyrektora

Niedawno prezydent Chełma ogłosił nowego dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego. Teraz nadszedł czas na przedstawienie kolejnej zmiany w urzędzie – nowego dyrektora Departamentu Architektury, Inwestycji i Funduszy Europejskich.

Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał się z generałami odpowiedzialnymi za szkolenie pilotów, by omówić z nimi oczekiwane zmiany. Ich celem jest uproszczenie i przyspieszenie nauki pilotażu śmigłowców, którzy w przyszłości zasiądą za sterami AH-64
Wideo
film

Minister w Dęblinie. Chce skrócić czas szkolenia pilotów

Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony, w poniedziałek odwiedził Lotniczą Akademię Wojskową. Mówił o zmianach w procesie kształcenia załóg śmigłowców. Ich celem jest uproszczenie i skrócenie tego procesu na wzór amerykański.

Koszmar na pastwisku. Wataha wilków zaatakowała cielaki

Koszmar na pastwisku. Wataha wilków zaatakowała cielaki

Wilki zaatakowały bydło w gminie Stoczek Łukowski. Jeden cielak nie przeżył.

Surowe kary w Hetmanie Zamość po walkowerze z Tomasovią

Surowe kary w Hetmanie Zamość po walkowerze z Tomasovią

Są konsekwencje walkowera w meczu pomiędzy Hetmanem Zamość, a Tomasovią. Przypomnijmy, że w derbach na boisku padł remis 2:2, ale ze względu na to, że w barwach beniaminka rozgrywek przez kilka minut brakowało na boisku zawodnika o statusie młodzieżowca trzy punkty zgarnął zespół z Tomaszowa

Chciał zainwestować, ale stracił swoje oszczędności

Chciał zainwestować, ale stracił swoje oszczędności

200 tys. złotych stracił mieszkaniec powiatu łęczyńskiego. Przekonał go wizerunek znanego polityka umieszczony w ogłoszeniu dotyczącym inwestowania pieniędzy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty