Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 stycznia 2022 r.
6:34

Jakby zniknęło kilka miast. "Szczyt" na cmentarzach w Lubelskiem

73 16 A A
W ostatnim czasie znacznie zwiększyła się liczba pochówków
W ostatnim czasie znacznie zwiększyła się liczba pochówków (fot. Piotr Michalski / archiwum)

Do rekordowego poziomu wzrosła liczba zgonów w Lubelskiem. W tym roku w naszym województwie zmarło prawie 30,5 tys. osób. To tak jakby wyludniły się cztery miejscowości jak Lubartów, Nałęczów, Kazimierz Dolny i Piaski.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Liczby jednoznacznie pokazują, że zeszły rok był znacznie gorszy od 2020. O ile wówczas zarejestrowano śmierć 27 082 osób, o tyle w minionym roku w woj. lubelskim zmarło 30 466 osób.

Niechlubna czołówka

Pod względem przyrostu zgonów Lubelskie jest w ścisłej krajowej czołówce. Jeśli chodzi o procentowy przyrost w stosunku do 2020 roku, jesteśmy na drugim miejscu w Polsce – wzrost o 12,5 procent; w przypadku liczbowego – na trzecim po Śląsku i Mazowszu – wzrost o 3384 (tylu mieszkańców ma chociażby Tarnogród na Zamojszczyźnie). W samym Lublinie zmarło w zeszłym roku 6 726 osób. Liczba zgonów w stolicy regionu była wyższa o ponad 1000 od tej z roku 2020.

Zgonów „czysto” covidowych lub powiązanych z covidem było 5009, podczas gdy rok wcześniej – 1793.

– W naszym regionie do wzrostu nadmiarowych zgonów przyczynił się przede wszystkim Covid-19. Szczególnie czwarta fala, która była dla naszego województwa wyjątkowo dotkliwa i rekordowa w skali kraju jeśli chodzi o hospitalizacje oraz śmiertelne przypadki – przyznaje Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

Ale nie tylko wirus

Lekarze wskazują też na inny powód. – Przyczyna takiego wzrostu zgonów jest prosta – pandemia. Nie chodzi jednak tylko o zgony covidowe, ale też o pacjentów niezakażonych, którzy nie doczekali planowego zabiegu albo nawet diagnostyki. Niestety przez taką, a nie inną organizację pracy ochrony zdrowia w pandemii większość szpitali specjalistycznych, a także powiatowych, była dosłownie zapchana przez zakażonych – podkreśla Leszek Buk, prezes Lubelskiej Izby Lekarskiej. – To niestety odebrało szansę pacjentom, którzy mimo poważnych schorzeń mogliby przeżyć, ale nie było dla nich miejsca.

Do tak alarmujących statystyk przyczyniła się także nasza nieufność do szczepień, a także unikanie fachowej pomocy medycznej i zbyt późne zgłaszanie się do lekarza. – Pacjenci z Covid-19 trafili do szpitala już w bardzo zaawansowanym stanie, a często ich pierwszy kontakt ze służbą zdrowia był dopiero w momencie, kiedy z domu zabrała ich karetka – zwraca uwagę prof. Mirosław Czuczwar, kierownik II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii SPSK1 w Lublinie. – To jest niestety związane z bardzo sceptycznym podejściem do pandemii, charakterystycznym dla wschodnich województw. Skutkiem było zajmowanie miejsc w szpitalach głównie przez pacjentów covidowych, w większości przeciwników szczepień, i tym samym ograniczenie dostępu do leczenia pacjentom niezakażonym, którzy też potrzebowali pilnej pomocy.

Zjawisko nadmiarowych zgonów dotyczy praktycznie wszystkich dziedzin, w tym onkologii czy kardiologii. – Odwoływanie zabiegów i przesuwanie ich na odległe terminy z powodu lawinowo rosnącej liczby pacjentów covidowych, musiało przynieść takie skutki – dodaje prezes Buk.

„Szczyt” na cmentarzach

– W ostatnim czasie widać zwiększoną liczbę pochówków o kilkanaście procent – przyznaje Klaudia Malec z Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu, która nadzoruje działalność cmentarza komunalnego. Zapewnia, że mimo to pogrzeby odbywają się na bieżąco.

Zarządca zamojskiego cmentarza przyznaje, że dodatkowych 90 miejsc, które udało się wygospodarować w ostatnim czasie przy zmianie ogrodzenia, sprzedano błyskawicznie.

– Cmentarz komunalny był powiększany jeszcze przed pandemią, nie mamy żadnych kłopotów z organizacją uroczystości pogrzebowych. Wszystkie odbywają się na bieżąco – mówi z kolei Tadeusz Wagner, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Tomaszowie Lubelskim. Przedsiębiorstwo zarządza komunalną nekropolią. – Jedyna zmiana, jaka zaszła w czasie pandemii, to zasady sprzedaży miejsc pochówków. Można je kupić jedynie na aktualne potrzeby, nie ma możliwości zakupu grobu z myślą o przyszłości – podkreśla dyrektor.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Fantom / 5 dni temu o 10:28
+22
I cyk, kolejna teoria spiskowa "foliarzy" o depopulacji stała się faktem.... efekt teleporady i braku dostępu do specjalistów jak tsunami zmiata "zbędny" balast dla ZUSu... i nie pier...cie o wirusie bo są kraje gdzie nie wprowadzono twardych lock downów, nie sparaliżowano służby zdrowia i mają niższe wskaźnik zgonów niż w krajach z pełnymi lock downami i wysoko wyszczepionych a nawet niższe niż we wcześniejszych latach...!
Avatar
Askier / 5 dni temu o 09:54
+19
Komentator masz rację tyle że to jedna z przesłanek. Niestety PIS nic nie zrobił w zakresie kształcenia lekarzy i teraz skutek jest taki że w części szpitali na ścianie wschodniej nie ma kto leczyć. Nie ma lekarza to i nie ma właściwej diagnozy plus jesteśmy coraz starszym społeczeństwem.
Avatar
mycki_globalistow / 5 dni temu o 11:39
+12
Zdrowym wciska się chorobę, chorych się nie leczy, nierobom na zdalnym płaci się pensje, a chcącym pracować odbiera się tą możliwość, albo nakłada kosmiczny haracz podatkowy i energetyczny. Nowa Normalność komunistów korporacji NWO.
Avatar
Komentator / 5 dni temu o 07:52
+8
TYLKO DLA MYŚLĄCYCH:..... Zgony w Polsce poza szpitalami: 2020 - 272 806 2019 - 195 547 *********Zgony w Polsce na SOR: ---2020 - 15 213 -- 2019 - 9 767 Hospitalizacje w Polsce: --2020 - 4 997 257 ---2019 - 7 023 526
 Czego nie rozumiesz, że orasz się sam danymi które wklejasz? Tłumaczę: dzięki sposobowi jaki wybrał pis na "walkę" z pandemią, mniej osób jest przymowane na SORach i na łóżka szpitalne, przez co umierają nie tylko covidowcy, ale też ci, którzy mogliby żyć gdyby dostali się do szpitali.
 Czego nie rozumiesz, że orasz się sam danymi które wklejasz? Tłumaczę: dzięki sposobowi jaki wybrał pis na "walkę" z pandemią, mniej osób jest przymowane na SORach i na łóżka szpitalne, przez co umierają nie tylko covidowcy, ale też ci, którzy mogliby żyć gdyby dostali się do szpitali. rozwiń
Avatar
Fantom / 5 dni temu o 13:45
+6
Do poker: czy określenie "liczba hospitalizacji" i "zgony pozaszpitalne"... coś ci mówi? Widać nic...! Ludzie z wyżu demograficznego powojennego to silne wyselekcjonowane przez trudne czasy organizmy i żyli by jeszcze długo z odpowiednim "serwisem" medycznym ale umierają przedwcześnie bo nie mogą się dostać do specjalisty i szpitala..!!! Pytanie czy to nieudolność rządów czy celowe działanie (tzw. zalecenia odgórne...) ? Odpowiedzcie sobie sami...
Avatar
LAS / 5 dni temu o 07:52
+4
Agendy rządowe i samorządowe niech nadal pozwalają na wycinkę drzew, zastępowanie zieleni betonem i grodzenie korytarzy napowietrzających, a będzie jeszcze „lepiej". Znaczy się, że gorzej statystycznie być już nie może, bo przy nie najmniejszej wyszczepialności mamy największą w kraju liczbę zgonów w relacji do ilości mieszkańców. Na zdrowie specom od wydawania WZ na budowę bloków w zabudowie jednorodzinnej i stawiania blaszanych płotów wokół otwartych terenów zielonych!
Avatar
TECZOWY_ZSL / 5 dni temu o 07:56
+3
Zgony w Polsce na SOR: 2020 - 15 213 2019 - 9 767
Avatar
TECZOWY_ZSL / 5 dni temu o 11:13
+2
TYLKO DLA MYŚLĄCYCH...... Hospitalizacje w Polsce:  2020 - 4 997 257 _____ 2019 - 7 023 526______ w 2021 - ile OBSTAWIAMY????? 
Avatar
_XD_ / 4 dni temu o 00:17
0
... zgony w Indianie (USA) ludzi w wieku 18-64 lata wzrosły w 2021 o 40%.... co poszło Fauciemu  nie tak?
 Zaskakujące, że zawsze wybierasz stany o najniższym poziomie wyszczepienia i podajesz je jako przykład niedziałających szczepionek. Może podaj jaki jest odsetek zgonów w Vermoncie, Maine, Massachusetts, czy Connecticut i wtedy tłumacz, że szczepienia nie działają.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 5 dni temu o 07:53
0
MZ nakazało stosować "procedury" zamiast pozwolić lekarzom leczyć sprawdzonymi już wczesniej  lekami... efekt - 200 000 nadmiarowych zgonów.
Avatar
_XD_ / 4 dni temu o 00:17
0
... zgony w Indianie (USA) ludzi w wieku 18-64 lata wzrosły w 2021 o 40%.... co poszło Fauciemu  nie tak?
 Zaskakujące, że zawsze wybierasz stany o najniższym poziomie wyszczepienia i podajesz je jako przykład niedziałających szczepionek. Może podaj jaki jest odsetek zgonów w Vermoncie, Maine, Massachusetts, czy Connecticut i wtedy tłumacz, że szczepienia nie działają.
Avatar
Fantom / 5 dni temu o 13:45
+6
Do poker: czy określenie "liczba hospitalizacji" i "zgony pozaszpitalne"... coś ci mówi? Widać nic...! Ludzie z wyżu demograficznego powojennego to silne wyselekcjonowane przez trudne czasy organizmy i żyli by jeszcze długo z odpowiednim "serwisem" medycznym ale umierają przedwcześnie bo nie mogą się dostać do specjalisty i szpitala..!!! Pytanie czy to nieudolność rządów czy celowe działanie (tzw. zalecenia odgórne...) ? Odpowiedzcie sobie sami...
Avatar
poker / 5 dni temu o 13:02
-4
Myślącym pod rozwagę: czy określenie "wyż demograficzny" mówi wam coś? Kiedyś budowano tysiąc szkół na Tysiąclecie. A potem te szkoły zamykano. Likwidowano podstawówki, zawodówki, technika, szkoły pomaturalne i wyganiało za granicę lekarzy i pielęgniarki. Nawet kobita premierka, lekarz z zawodu, twierdziła, że lepiej i taniej będzie, jak nasi wyjadą uczyć się na Zachodzie, a do nas przyjadą ci ze Wschodu. Powojenny wyż demograficzny, to już niestety, starsi, schorowani ludzie, którzy urodzili się i wychowali przy dymiących kominach przemysłowej rewolucji. Więc teraz umierają. I może covid wielu pomógł przenieść się na tamten świat, ale i bez niego (tyle, że wolniej), mielibyśmy duży wzrost śmiertelności.
Myślącym pod rozwagę: czy określenie "wyż demograficzny" mówi wam coś? Kiedyś budowano tysiąc szkół na Tysiąclecie. A potem te szkoły zamykano. Likwidowano podstawówki, zawodówki, technika, szkoły pomaturalne i wyganiało za granicę lekarzy i pielęgniarki. Nawet kobita premierka, lekarz z zawodu, twierdziła, że lepiej i taniej będzie, jak nasi wyjadą uczyć się na Zachodzie, a do nas przyjadą ci ze Wschodu. Powojenny wyż demograficzny, to już niestety, starsi, schorowani ludzie, którzy urodzili się i wychowali przy dymiących kominach... rozwiń
Avatar
mycki_globalistow / 5 dni temu o 11:39
+12
Zdrowym wciska się chorobę, chorych się nie leczy, nierobom na zdalnym płaci się pensje, a chcącym pracować odbiera się tą możliwość, albo nakłada kosmiczny haracz podatkowy i energetyczny. Nowa Normalność komunistów korporacji NWO.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 5 dni temu o 11:13
+2
TYLKO DLA MYŚLĄCYCH...... Hospitalizacje w Polsce:  2020 - 4 997 257 _____ 2019 - 7 023 526______ w 2021 - ile OBSTAWIAMY????? 
Avatar
Fantom / 5 dni temu o 10:28
+22
I cyk, kolejna teoria spiskowa "foliarzy" o depopulacji stała się faktem.... efekt teleporady i braku dostępu do specjalistów jak tsunami zmiata "zbędny" balast dla ZUSu... i nie pier...cie o wirusie bo są kraje gdzie nie wprowadzono twardych lock downów, nie sparaliżowano służby zdrowia i mają niższe wskaźnik zgonów niż w krajach z pełnymi lock downami i wysoko wyszczepionych a nawet niższe niż we wcześniejszych latach...!
Avatar
Askier / 5 dni temu o 09:54
+19
Komentator masz rację tyle że to jedna z przesłanek. Niestety PIS nic nie zrobił w zakresie kształcenia lekarzy i teraz skutek jest taki że w części szpitali na ścianie wschodniej nie ma kto leczyć. Nie ma lekarza to i nie ma właściwej diagnozy plus jesteśmy coraz starszym społeczeństwem.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 5 dni temu o 08:39
-2
Płacisz rebe niedzielbaum za testy/szczepionki covid? To masz Pan covid! ---  Niemcy w 2021 83 mln populacji i ponad 1 mln zgonów ogółem.  Polska 38 mln populacji i 0,5 mln zgonów. Na 1000 osób w Polsce zmarło 13, a w Niemczech około 12. A różnica w zgonach covidowych? Prawie identycznie po około 100 000.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 5 dni temu o 08:33
-3
... zgony w Indianie (USA) ludzi w wieku 18-64 lata wzrosły w 2021 o 40%.... co poszło Fauciemu nie tak?
Avatar
TECZOWY_ZSL / 5 dni temu o 08:12
-2
Zgony w Polsce poza szpitalami: jak przewidujecie? 2020 - 272 806 2019 - 195 547
Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Policja szuka Marcina Króla z Bochotnicy. Ostatnio widziano go w Niemczech

Policja szuka Marcina Króla z Bochotnicy. Ostatnio widziano go w Niemczech

W sobotę 15 stycznia zaginął 31-letni mieszkaniec Bochotnicy koło Kazimierza Dolnego, Łukasz Król. Mężczyzna przebywał na terenie Niemiec. Ostatni raz był widziany w okolicach miejscowości Mittenwalde w Brandenburgii.

Tłumaczenie roku. 2 kg marihuany znalazł na wycieczce rowerowej

Tłumaczenie roku. 2 kg marihuany znalazł na wycieczce rowerowej

28-letni mieszkaniec Lublina starał się przekonać policjantów, że wszedł w posiadanie narkotyków przypadkowo. Nie uwierzyli.

Były dyrektor zarządu dróg winny jazdy po alkoholu, ale jest sprzeciw

Były dyrektor zarządu dróg winny jazdy po alkoholu, ale jest sprzeciw

Sprawa Marka W., byłego dyrektora Zarządu Dróg Miejskich w Łukowie trafi na wokandę. Prokuratura postawiła mu zarzut jazdy pod wpływem alkoholu.

Będzie można popływać w Stawie Echo. Znamy termin pierwszej kąpieli

Będzie można popływać w Stawie Echo. Znamy termin pierwszej kąpieli

Przygotowanie miejskiego kąpieliska zaczyna się w środku zimy. Do 3 lutego mieszkańcy mają czas na wyrażenie opinii na temat jego organizacji. Z danych naukowców z Roztoczańskiego Parku Narodowego wynika, że o kąpiel w Stawach Echo raczej możemy być spokojni. Ubiegły rok był najobfitszy w opady i najchłodniejszy w historii ich pomiarów.

Anna Berezecka wystąpiła w  FIS Cup w niemieckim Reit im Winkl

Anna Berezecka wystąpiła w FIS Cup w niemieckim Reit im Winkl

Kiedy najmocniejsi zawodnicy powoli szykują się już do Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, możliwość częstej rywalizacji mają biegacze z drugiego szeregu

Puławy: Poprawią dojazd do nowej hali. Na dwa sposoby

Puławy: Poprawią dojazd do nowej hali. Na dwa sposoby

Jest zielone światło na zmianę organizacji ruchu przed nową halą sportową. Na wniosek MOSiR-u na Lubelskiej powstanie osobny pas ruchu do skrętu w lewo - w kierunku parkingu. W miejskich planach jest także dodatkowy łącznik.

Lublin. UMCS, KUL, UP. Miasto podzieliło pieniądze na uczelniane projekty

Lublin. UMCS, KUL, UP. Miasto podzieliło pieniądze na uczelniane projekty

57 tys. zł rozdzieliło miasto w drugiej edycji konkursu „Lublin Akademicki”. Dofinansowanie dostanie 7 spośród 38 zgłoszonych projektów.

Bez tego niemal nie mogła funkcjonować. To 15-latek ukradł jej sprzęt sprzed kościoła

Bez tego niemal nie mogła funkcjonować. To 15-latek ukradł jej sprzęt sprzed kościoła

Policja namierzyła osobę, która sprzed jednego z kościołów w Lublinie skradła specjalną przystawkę do wózka inwalidzkiemu. Tylko dzięki niemu 25-letnia kobieta mogła, a miarę normalnie, korzystać z życia.

Jak się rozwieść szybko i bez komplikacji?

Jak się rozwieść szybko i bez komplikacji?

Decyzja o rozwodzie nie jest łatwa, jednak podejmując ją, warto postarać się, aby wszystko odbyło się szybko i sprawnie. Dlatego należy wziąć pod uwagę kilka kwestii, które pozwolą przygotować się do sprawy rozwodowej i uzyskać orzeczenie rozwodu jak najszybciej. Jak się rozwieść bez komplikacji?

Sposoby Na Zbudowanie Biura Domowego

Sposoby Na Zbudowanie Biura Domowego

Czy Twoje biuro domowe "przerosło" już Twój dom? Czy chcesz, aby część biurowa była trochę dalej?

Jakie są zalety projektowania wnętrz biurowych?

Jakie są zalety projektowania wnętrz biurowych?

W nowoczesnym świecie ważnym jest, aby firma utrzymywała nowoczesne biuro. Nie jest to jednak proste. Wymaga bowiem skutecznego planowania i istotnych zmian strukturalnych. Nadanie biuru stylu to sztuka. Krótko mówiąc, projektowanie i zarządzanie wnętrzami powinno być naszym priorytetem.

5 Prostych Zmian W Diecie, Które Powstrzymają Złe Zachowanie Twojego Dziecka

5 Prostych Zmian W Diecie, Które Powstrzymają Złe Zachowanie Twojego Dziecka

Wszyscy wiemy, że istnieją produkty spożywcze, które mają na nas świetny wpływ. Przez większość czasu ludzie ograniczają spożywanie słodkich pokarmów zawierających duże ilości węglowodanów. Głównie wtedy, gdy próbują schudnąć. A co z twoim mózgiem? Pokarmy pełne cukru i węglowodanów mogą uszkadzać komórki mózgowe i wyczerpywać funkcjonowanie neuroprzekaźników. Zdrowe neuroprzekaźniki są niezbędne w ludzkim zachowaniu i nastroju. Ubytek neuroprzekaźników może być przyczyną "patalogicznego" zachowania Twojego dziecka i może mieć wpływ na to, czy będzie one miało „dobry” czy „zły” dzień.

Aktywna zima tylko w Sportano

Aktywna zima tylko w Sportano

Darmowa dostawa oraz szeroki wybór produktów dla każdej dyscypliny. W tym najlepsze artykuły dla sportów zimowych. A do tego profesjonalna pomoc przy zakupie. Warto poznać kompleksową ofertę nowego sklepu sportowego Sportano.

Weź udział w polskim programie kosmicznym

Weź udział w polskim programie kosmicznym

Nagrodą jest wyjazd szóstki osób do obserwatorium astronomicznego Pic du Midi we Francji

Wejdź na największy rynek świata – FOREX

Wejdź na największy rynek świata – FOREX

Dzienne obroty w styczniu 2020 roku wyniosły około 6,6 bilionów dolarów amerykańskich. Rynek pod względem płynności jest bezkonkurencyjny.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty