Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 stycznia 2022 r.
6:34

Jakby zniknęło kilka miast. "Szczyt" na cmentarzach w Lubelskiem

73 16 A A
W ostatnim czasie znacznie zwiększyła się liczba pochówków
W ostatnim czasie znacznie zwiększyła się liczba pochówków (fot. Piotr Michalski / archiwum)

Do rekordowego poziomu wzrosła liczba zgonów w Lubelskiem. W tym roku w naszym województwie zmarło prawie 30,5 tys. osób. To tak jakby wyludniły się cztery miejscowości jak Lubartów, Nałęczów, Kazimierz Dolny i Piaski.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Liczby jednoznacznie pokazują, że zeszły rok był znacznie gorszy od 2020. O ile wówczas zarejestrowano śmierć 27 082 osób, o tyle w minionym roku w woj. lubelskim zmarło 30 466 osób.

Niechlubna czołówka

Pod względem przyrostu zgonów Lubelskie jest w ścisłej krajowej czołówce. Jeśli chodzi o procentowy przyrost w stosunku do 2020 roku, jesteśmy na drugim miejscu w Polsce – wzrost o 12,5 procent; w przypadku liczbowego – na trzecim po Śląsku i Mazowszu – wzrost o 3384 (tylu mieszkańców ma chociażby Tarnogród na Zamojszczyźnie). W samym Lublinie zmarło w zeszłym roku 6 726 osób. Liczba zgonów w stolicy regionu była wyższa o ponad 1000 od tej z roku 2020.

Zgonów „czysto” covidowych lub powiązanych z covidem było 5009, podczas gdy rok wcześniej – 1793.

– W naszym regionie do wzrostu nadmiarowych zgonów przyczynił się przede wszystkim Covid-19. Szczególnie czwarta fala, która była dla naszego województwa wyjątkowo dotkliwa i rekordowa w skali kraju jeśli chodzi o hospitalizacje oraz śmiertelne przypadki – przyznaje Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

Ale nie tylko wirus

Lekarze wskazują też na inny powód. – Przyczyna takiego wzrostu zgonów jest prosta – pandemia. Nie chodzi jednak tylko o zgony covidowe, ale też o pacjentów niezakażonych, którzy nie doczekali planowego zabiegu albo nawet diagnostyki. Niestety przez taką, a nie inną organizację pracy ochrony zdrowia w pandemii większość szpitali specjalistycznych, a także powiatowych, była dosłownie zapchana przez zakażonych – podkreśla Leszek Buk, prezes Lubelskiej Izby Lekarskiej. – To niestety odebrało szansę pacjentom, którzy mimo poważnych schorzeń mogliby przeżyć, ale nie było dla nich miejsca.

Do tak alarmujących statystyk przyczyniła się także nasza nieufność do szczepień, a także unikanie fachowej pomocy medycznej i zbyt późne zgłaszanie się do lekarza. – Pacjenci z Covid-19 trafili do szpitala już w bardzo zaawansowanym stanie, a często ich pierwszy kontakt ze służbą zdrowia był dopiero w momencie, kiedy z domu zabrała ich karetka – zwraca uwagę prof. Mirosław Czuczwar, kierownik II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii SPSK1 w Lublinie. – To jest niestety związane z bardzo sceptycznym podejściem do pandemii, charakterystycznym dla wschodnich województw. Skutkiem było zajmowanie miejsc w szpitalach głównie przez pacjentów covidowych, w większości przeciwników szczepień, i tym samym ograniczenie dostępu do leczenia pacjentom niezakażonym, którzy też potrzebowali pilnej pomocy.

Zjawisko nadmiarowych zgonów dotyczy praktycznie wszystkich dziedzin, w tym onkologii czy kardiologii. – Odwoływanie zabiegów i przesuwanie ich na odległe terminy z powodu lawinowo rosnącej liczby pacjentów covidowych, musiało przynieść takie skutki – dodaje prezes Buk.

„Szczyt” na cmentarzach

– W ostatnim czasie widać zwiększoną liczbę pochówków o kilkanaście procent – przyznaje Klaudia Malec z Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu, która nadzoruje działalność cmentarza komunalnego. Zapewnia, że mimo to pogrzeby odbywają się na bieżąco.

Zarządca zamojskiego cmentarza przyznaje, że dodatkowych 90 miejsc, które udało się wygospodarować w ostatnim czasie przy zmianie ogrodzenia, sprzedano błyskawicznie.

– Cmentarz komunalny był powiększany jeszcze przed pandemią, nie mamy żadnych kłopotów z organizacją uroczystości pogrzebowych. Wszystkie odbywają się na bieżąco – mówi z kolei Tadeusz Wagner, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Tomaszowie Lubelskim. Przedsiębiorstwo zarządza komunalną nekropolią. – Jedyna zmiana, jaka zaszła w czasie pandemii, to zasady sprzedaży miejsc pochówków. Można je kupić jedynie na aktualne potrzeby, nie ma możliwości zakupu grobu z myślą o przyszłości – podkreśla dyrektor.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Fantom / 13 stycznia 2022 r. o 10:28
+22
I cyk, kolejna teoria spiskowa "foliarzy" o depopulacji stała się faktem.... efekt teleporady i braku dostępu do specjalistów jak tsunami zmiata "zbędny" balast dla ZUSu... i nie pier...cie o wirusie bo są kraje gdzie nie wprowadzono twardych lock downów, nie sparaliżowano służby zdrowia i mają niższe wskaźnik zgonów niż w krajach z pełnymi lock downami i wysoko wyszczepionych a nawet niższe niż we wcześniejszych latach...!
Avatar
Askier / 13 stycznia 2022 r. o 09:54
+18
Komentator masz rację tyle że to jedna z przesłanek. Niestety PIS nic nie zrobił w zakresie kształcenia lekarzy i teraz skutek jest taki że w części szpitali na ścianie wschodniej nie ma kto leczyć. Nie ma lekarza to i nie ma właściwej diagnozy plus jesteśmy coraz starszym społeczeństwem.
Avatar
mycki_globalistow / 13 stycznia 2022 r. o 11:39
+12
Zdrowym wciska się chorobę, chorych się nie leczy, nierobom na zdalnym płaci się pensje, a chcącym pracować odbiera się tą możliwość, albo nakłada kosmiczny haracz podatkowy i energetyczny. Nowa Normalność komunistów korporacji NWO.
Avatar
Komentator / 13 stycznia 2022 r. o 07:52
+8
TYLKO DLA MYŚLĄCYCH:..... Zgony w Polsce poza szpitalami: 2020 - 272 806 2019 - 195 547 *********Zgony w Polsce na SOR: ---2020 - 15 213 -- 2019 - 9 767 Hospitalizacje w Polsce: --2020 - 4 997 257 ---2019 - 7 023 526
 Czego nie rozumiesz, że orasz się sam danymi które wklejasz? Tłumaczę: dzięki sposobowi jaki wybrał pis na "walkę" z pandemią, mniej osób jest przymowane na SORach i na łóżka szpitalne, przez co umierają nie tylko covidowcy, ale też ci, którzy mogliby żyć gdyby dostali się do szpitali.
 Czego nie rozumiesz, że orasz się sam danymi które wklejasz? Tłumaczę: dzięki sposobowi jaki wybrał pis na "walkę" z pandemią, mniej osób jest przymowane na SORach i na łóżka szpitalne, przez co umierają nie tylko covidowcy, ale też ci, którzy mogliby żyć gdyby dostali się do szpitali. rozwiń
Avatar
Fantom / 13 stycznia 2022 r. o 13:45
+6
Do poker: czy określenie "liczba hospitalizacji" i "zgony pozaszpitalne"... coś ci mówi? Widać nic...! Ludzie z wyżu demograficznego powojennego to silne wyselekcjonowane przez trudne czasy organizmy i żyli by jeszcze długo z odpowiednim "serwisem" medycznym ale umierają przedwcześnie bo nie mogą się dostać do specjalisty i szpitala..!!! Pytanie czy to nieudolność rządów czy celowe działanie (tzw. zalecenia odgórne...) ? Odpowiedzcie sobie sami...
Avatar
LAS / 13 stycznia 2022 r. o 07:52
+4
Agendy rządowe i samorządowe niech nadal pozwalają na wycinkę drzew, zastępowanie zieleni betonem i grodzenie korytarzy napowietrzających, a będzie jeszcze „lepiej". Znaczy się, że gorzej statystycznie być już nie może, bo przy nie najmniejszej wyszczepialności mamy największą w kraju liczbę zgonów w relacji do ilości mieszkańców. Na zdrowie specom od wydawania WZ na budowę bloków w zabudowie jednorodzinnej i stawiania blaszanych płotów wokół otwartych terenów zielonych!
Avatar
TECZOWY_ZSL / 13 stycznia 2022 r. o 07:56
+3
Zgony w Polsce na SOR: 2020 - 15 213 2019 - 9 767
Avatar
TECZOWY_ZSL / 13 stycznia 2022 r. o 11:13
+2
TYLKO DLA MYŚLĄCYCH...... Hospitalizacje w Polsce:  2020 - 4 997 257 _____ 2019 - 7 023 526______ w 2021 - ile OBSTAWIAMY????? 
Avatar
_XD_ / 14 stycznia 2022 r. o 00:17
0
... zgony w Indianie (USA) ludzi w wieku 18-64 lata wzrosły w 2021 o 40%.... co poszło Fauciemu  nie tak?
 Zaskakujące, że zawsze wybierasz stany o najniższym poziomie wyszczepienia i podajesz je jako przykład niedziałających szczepionek. Może podaj jaki jest odsetek zgonów w Vermoncie, Maine, Massachusetts, czy Connecticut i wtedy tłumacz, że szczepienia nie działają.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 13 stycznia 2022 r. o 07:53
0
MZ nakazało stosować "procedury" zamiast pozwolić lekarzom leczyć sprawdzonymi już wczesniej  lekami... efekt - 200 000 nadmiarowych zgonów.
Avatar
_XD_ / 14 stycznia 2022 r. o 00:17
0
... zgony w Indianie (USA) ludzi w wieku 18-64 lata wzrosły w 2021 o 40%.... co poszło Fauciemu  nie tak?
 Zaskakujące, że zawsze wybierasz stany o najniższym poziomie wyszczepienia i podajesz je jako przykład niedziałających szczepionek. Może podaj jaki jest odsetek zgonów w Vermoncie, Maine, Massachusetts, czy Connecticut i wtedy tłumacz, że szczepienia nie działają.
Avatar
Fantom / 13 stycznia 2022 r. o 13:45
+6
Do poker: czy określenie "liczba hospitalizacji" i "zgony pozaszpitalne"... coś ci mówi? Widać nic...! Ludzie z wyżu demograficznego powojennego to silne wyselekcjonowane przez trudne czasy organizmy i żyli by jeszcze długo z odpowiednim "serwisem" medycznym ale umierają przedwcześnie bo nie mogą się dostać do specjalisty i szpitala..!!! Pytanie czy to nieudolność rządów czy celowe działanie (tzw. zalecenia odgórne...) ? Odpowiedzcie sobie sami...
Avatar
poker / 13 stycznia 2022 r. o 13:02
-4
Myślącym pod rozwagę: czy określenie "wyż demograficzny" mówi wam coś? Kiedyś budowano tysiąc szkół na Tysiąclecie. A potem te szkoły zamykano. Likwidowano podstawówki, zawodówki, technika, szkoły pomaturalne i wyganiało za granicę lekarzy i pielęgniarki. Nawet kobita premierka, lekarz z zawodu, twierdziła, że lepiej i taniej będzie, jak nasi wyjadą uczyć się na Zachodzie, a do nas przyjadą ci ze Wschodu. Powojenny wyż demograficzny, to już niestety, starsi, schorowani ludzie, którzy urodzili się i wychowali przy dymiących kominach przemysłowej rewolucji. Więc teraz umierają. I może covid wielu pomógł przenieść się na tamten świat, ale i bez niego (tyle, że wolniej), mielibyśmy duży wzrost śmiertelności.
Myślącym pod rozwagę: czy określenie "wyż demograficzny" mówi wam coś? Kiedyś budowano tysiąc szkół na Tysiąclecie. A potem te szkoły zamykano. Likwidowano podstawówki, zawodówki, technika, szkoły pomaturalne i wyganiało za granicę lekarzy i pielęgniarki. Nawet kobita premierka, lekarz z zawodu, twierdziła, że lepiej i taniej będzie, jak nasi wyjadą uczyć się na Zachodzie, a do nas przyjadą ci ze Wschodu. Powojenny wyż demograficzny, to już niestety, starsi, schorowani ludzie, którzy urodzili się i wychowali przy dymiących kominach... rozwiń
Avatar
mycki_globalistow / 13 stycznia 2022 r. o 11:39
+12
Zdrowym wciska się chorobę, chorych się nie leczy, nierobom na zdalnym płaci się pensje, a chcącym pracować odbiera się tą możliwość, albo nakłada kosmiczny haracz podatkowy i energetyczny. Nowa Normalność komunistów korporacji NWO.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 13 stycznia 2022 r. o 11:13
+2
TYLKO DLA MYŚLĄCYCH...... Hospitalizacje w Polsce:  2020 - 4 997 257 _____ 2019 - 7 023 526______ w 2021 - ile OBSTAWIAMY????? 
Avatar
Fantom / 13 stycznia 2022 r. o 10:28
+22
I cyk, kolejna teoria spiskowa "foliarzy" o depopulacji stała się faktem.... efekt teleporady i braku dostępu do specjalistów jak tsunami zmiata "zbędny" balast dla ZUSu... i nie pier...cie o wirusie bo są kraje gdzie nie wprowadzono twardych lock downów, nie sparaliżowano służby zdrowia i mają niższe wskaźnik zgonów niż w krajach z pełnymi lock downami i wysoko wyszczepionych a nawet niższe niż we wcześniejszych latach...!
Avatar
Askier / 13 stycznia 2022 r. o 09:54
+18
Komentator masz rację tyle że to jedna z przesłanek. Niestety PIS nic nie zrobił w zakresie kształcenia lekarzy i teraz skutek jest taki że w części szpitali na ścianie wschodniej nie ma kto leczyć. Nie ma lekarza to i nie ma właściwej diagnozy plus jesteśmy coraz starszym społeczeństwem.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 13 stycznia 2022 r. o 08:39
-2
Płacisz rebe niedzielbaum za testy/szczepionki covid? To masz Pan covid! ---  Niemcy w 2021 83 mln populacji i ponad 1 mln zgonów ogółem.  Polska 38 mln populacji i 0,5 mln zgonów. Na 1000 osób w Polsce zmarło 13, a w Niemczech około 12. A różnica w zgonach covidowych? Prawie identycznie po około 100 000.
Avatar
TECZOWY_ZSL / 13 stycznia 2022 r. o 08:33
-3
... zgony w Indianie (USA) ludzi w wieku 18-64 lata wzrosły w 2021 o 40%.... co poszło Fauciemu nie tak?
Avatar
TECZOWY_ZSL / 13 stycznia 2022 r. o 08:12
-2
Zgony w Polsce poza szpitalami: jak przewidujecie? 2020 - 272 806 2019 - 195 547
Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Koronawirus 24 stycznia. Niemal 30 tys. zakażeń w Polsce. Ile w woj. lubelskim?

Koronawirus 24 stycznia. Niemal 30 tys. zakażeń w Polsce. Ile w woj. lubelskim?

29 100 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 2 ofiary śmiertelne - Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj o godz. 10.30 najnowszy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce. W woj. lubelskim 1 147 zakażeń

Koncert promocyjny płyty "AZANCA" w Filharmonii
29 stycznia 2022, 18:00

Koncert promocyjny płyty "AZANCA" w Filharmonii

W sobotę, 29 stycznia o godz. 18 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) odbędzie się koncert muzyki inspirowanej tangiem argentyńskim.

Jak czyścić zlewozmywak granitowy?

Jak czyścić zlewozmywak granitowy?

Zlewy granitowe stały się bardzo popularne za sprawą ich eleganckiego wyglądu oraz trwałości. Powstają dzięki zmieszaniu drobnego piasku granitowego ze środkiem wiążącym z żywicą akrylową. W efekcie powstaje materiał bardzo przypominający tradycyjny granit. Zlewozmywaki granitowe wykazują odporność na wysoką temperaturę oraz zużycie, które można zaobserwować na zwykłych zlewach kuchennych wykonanych ze stali. Dodatkową zaletą jest możliwość doboru atrakcyjnego koloru do aranżacji kuchni. Nie jesteśmy skazani na zwykły, srebrny kolor, możemy wybrać taki, który będzie komponował się z blatem lub innymi elementami wystroju. W jaki sposób dbać o zlew granitowy?

Szalony tydzień Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Najpierw EuroCup, a potem Puchar Polski

Szalony tydzień Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Najpierw EuroCup, a potem Puchar Polski

Wiele wydarzyło się w ostatnich dniach w obozie Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Nie oglądaliśmy koszykarek na parkiecie, a najwięcej pracy mieli działacze. Ten tydzień będzie niezwykle intensywny dla zielono-białych – w najbardziej optymistycznym wariancie mogą rozegrać nawet pięć spotkań w sześć dni

Dyrektor szpitala przy al. Kraśnickiej dziękuje pielęgniarkom. Pyta czy związek nie popełnił błędu

Dyrektor szpitala przy al. Kraśnickiej dziękuje pielęgniarkom. Pyta czy związek nie popełnił błędu

Dyrektor szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie dziękuje pielęgniarkom i pielęgniarzom, którzy w ostatniej chwili zrezygnowali z zaplanowanego na dziś strajku.

Przez rok lubelska policja dostała aż 415 takich filmów

Przez rok lubelska policja dostała aż 415 takich filmów

Rekordową liczbę nagrań piratów drogowych dostała w ubiegłym roku policja. Filmy z kamer w prywatnych samochodach pomagają też ustalić przebieg wypadków drogowych czy pomóc w poszukiwaniach osób zaginionych.

Lublin: Ponikwoda z szansą na plac zabaw

Lublin: Ponikwoda z szansą na plac zabaw

Dziewięć firm rywalizuje o miejski kontrakt na budowę placu zabaw przy Bluszczowej. Tylko jedna z nich złożyła ofertę z ceną mieszczącą się w kwocie zarezerwowanej na te prace przez Urząd Miasta, który w piątek poznał oferty chętnych wykonawców

Bus zderzył się z ciężarówką między Lublinem a Łęczną. Wiele osób rannych, kierowca tira uciekł

Bus zderzył się z ciężarówką między Lublinem a Łęczną. Wiele osób rannych, kierowca tira uciekł

Osiem osób pojechało do szpitali w Lublinie, Lubartowie i Łęcznej po wypadku w miejscowości Zofiówka (pow. łęczyński). Ciężarówka zderzyła się z busem. Kierowca tira nie zatrzymał się po zderzeniu, tylko odejchał

XXXIII Ogólnopolski Bieg Hetmański. Faworyci nie zawiedli

XXXIII Ogólnopolski Bieg Hetmański. Faworyci nie zawiedli

W Tomaszowie Lubelskim rozegrano XXXIII Ogólnopolski Bieg Hetmański. Najlepsi okazali się miejscowi zawodnicy – Anna Berezecka i Bartosz Cielniak

WHO: Prawdopodobnym jest zbliżanie się do końca pandemii koronawirusa w Europie

WHO: Prawdopodobnym jest zbliżanie się do końca pandemii koronawirusa w Europie

Hans Kluge, dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę, przyznał w niedzielę, że "prawdopodobnym" jest zbliżanie się do końca pandemii koronawirusa na kontynencie - poinformowała agencja AFP.

Biała Podlaska: Wyburzą pustostan w ścisłym centrum

Biała Podlaska: Wyburzą pustostan w ścisłym centrum

Pustostan w ścisłym centrum miasta, w sąsiedztwie bialskiego magistratu, zostanie zburzony, a w jego miejscu wyłoni się nowy budynek. Ma służyć przede wszystkim Bialskiemu Centrum Kultury. Samorząd właśnie rozstrzygnął przetarg na to zadanie.

Drożyzna w sklepach. „Ludzie pytają ile coś kosztuje, ale tego nie biorą”
Pierwsza strona dziennika

Drożyzna w sklepach. „Ludzie pytają ile coś kosztuje, ale tego nie biorą”

Znam swoich klientów od lat, widujemy się praktycznie codziennie. Dlatego trudno mi patrzeć, jak rezygnują z wieloletnich przyzwyczajeń zakupowych – mówi właścicielka niewielkiego sklepu spożywczego w jednej z północnych dzielnic Lublina.

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 24 stycznia 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 24 stycznia 2022 r.

Lublin. Uczniowie protestują, a radni zagłosują nad szkolnymi przeprowadzkami
galeria

Lublin. Uczniowie protestują, a radni zagłosują nad szkolnymi przeprowadzkami

Już w czwartek Rada Miasta ma głosować nad prezydenckim planem przeniesienia dwóch przedszkoli na parter budynku VII LO przy ul. Farbiarskiej.

Ile można zarobić we Francji.

Ile można zarobić we Francji.

Zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych we Francji jest bardzo duże. Niezmiennie od wielu lat, francuskie firmy poszukują wykwalifikowanych pracowników.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty