Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 kwietnia 2019 r.
13:20

Jesteśmy za biedni, by walczyć ze smogiem. Projekt lubelskiej uchwały antysmogowej czeka na rozpatrzenie

0 14 A A

Projekt lubelskiej uchwały antysmogowej wciąż czeka na rozpatrzenie przez zarząd województwa. Zanim w sprawie jego przyjęcia zagłosują radni sejmiku, dokument zostanie poddany szerokim konsultacjom. A to potrwa

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pod koniec lutego opracowywanie projektu uchwały zakończył 20-osobowy zespół złożony z radnych wojewódzkich, ekspertów i urzędników. Dokument został przekazany zarządowi województwa, do którego należy ostateczna akceptacja jego treści. Na ostatniej sesji sejmiku przewodnicząca zespołu, radna Koalicji Obywatelskiej, Bożena Lisowska ponowiła prośbę o rozpoczęcie prac nad wdrożeniem uchwały.

W odpowiedzi na jej interpelację członek zarządu województwa Sebastian Trojak wyraża troskę o ochronę zdrowia mieszkańców i ograniczenie negatywnego oddziaływania na środowisko. Zaznacza jednak, że przedstawiony dokument wprowadza jedynie ograniczenia i zakazy związane, przede wszystkim, z obowiązkiem wymiany pieców węglowych na nowsze i droższe oraz zakazaniem używania taniego opału pod rygorem wysokich kar.

– W związku z powyższym (projekt uchwały – przyp. aut.) musi być opracowany z najwyższą rozwagą, uwzględniając trudną sytuację ekonomiczną wielu mieszkańców Lubelszczyzny – wyjaśnia Trojak. I dodaje, że dokument będzie teraz analizowany w zakresie prawno-technicznym oraz oceniony pod względem skutków społeczno-gospodarczych. Po przyjęciu przez zarząd zostanie natomiast przekazany do zaopiniowania wójtom, burmistrzom lub prezydentom miast oraz starostom, a następnie trafi do konsultacji z Radą Działalności Pożytku Publicznego Województwa Lubelskiego. Będzie też wyłożony do wglądu w Urzędzie Marszałkowskim.

Marszałek Trojak nie precyzuje jednak, kiedy zarząd zajmie się projektem, nie podaje także terminów, w jakich będą odbywały się poszczególne konsultacje.

– Powiem szczerze, że nie widzę żadnego entuzjazmu i chęci działania, a ostrożność i strach przed podejmowaniem wyzwań. Zasłanianie się tym, że są to zakazy i nakazy świadczy o tym, że nie ma woli politycznej, by podejmować takie decyzje w szybkim tempie – komentuje radna Lisowska. – Moim zdaniem jest to porażka tego zarządu. Startując w wyborach koledzy radni z Prawa i Sprawiedliwości budowali narrację, że wszystko się zmieni, że będą wspierać ubogich mieszkańców województwa w pozyskiwaniu funduszy w ramach programu Czyste Powietrze. Był to przedmiot kampanii. A w momencie, kiedy jest gotowy dokument, może się okazać, że pół roku społecznej pracy różnych środowisk może pójść na marne.

– Zupełnie nie lekceważymy tego problemu – odpowiada radny PiS Tomasz Solis, przewodniczący sejmikowej Komisji Rozwoju Wsi i Środowiska. Na najbliższym, czwartkowym posiedzeniu, jej członkowie mają dyskutować o przygotowanym przez zespół projekcie uchwały. – Spotkanie zostało zwołane specjalnie w tym celu, bo już wcześniej uznaliśmy, że nie możemy do tego tematu podejść pobieżnie. Ale nie jestem odosobniony w opinii, że istotne są tu kwestie ekonomiczne. W dokumencie zaproponowano drastycznie wyższy poziom kar w stosunku do tego, o czym mówi ustawa i prawo miejscowe. Nie do końca jesteśmy przekonani o tym, że najmocniejszym argumentem powinny być kary finansowe. Chcemy usiąść, porozmawiać i dopracować pewne elementy – komentuje Solis.

Jeśli uchwała zostałaby przyjęta w obecnej formie, już od 1 maja tego roku w naszym regionie w piecach nie można by palić węglem brunatnym, czy odpadami węglowymi (m.in. mułami węglowymi). W przypadku obowiązku wymiany instalacji grzewczych na te o lepszej jakości, jest mowa o okresach przejściowych. Wskazane terminy to początek 2024 lub 2028 roku w zależności od rodzaju pieca.

e-Wydanie

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
aa / 11 kwietnia 2019 o 13:43
+19
Roczne koszty zewnętrzne z samej tylko ekspozycji mieszkańców regionu na pyły zawieszone PM2,5 szacowane są na  są na poziomie 471 041 tysięcy pracowniczych dni chorobowych, 1 304 przedwczesnych zgonów i 12 miliardów złotych kosztów zewnętrznych rocznie.  Jesteśmy za biedni, by zaoszczędzić rocznie 471 041 tysięcy pracowniczych dni chorobowych, 1 304 przedwczesnych zgonów i 12 miliardów złotych kosztów zewnętrznych. Kto głosował na tych, którzy zasiadają w sejmiku województwa lubelskiego?
 Ale wygląda na to że jesteśmy na tyle bogaci aby sprezentować TBV zarobek na poziomie 300 mln zł poprzez zgodę na betonowanie górek czechowskich i na tyle bogaci aby lekką ręką wydać 500 tys. zł na referendum, którego wyniki się jeszcze podważa mówiąc że nie było qforum.
 Ale wygląda na to że jesteśmy na tyle bogaci aby sprezentować TBV zarobek na poziomie 300 mln zł poprzez zgodę na betonowanie górek czechowskich i na tyle bogaci aby lekką ręką wydać 500 tys. zł na referendum, którego wyniki się jeszcze podważa mówiąc że nie było qforum. rozwiń
Avatar
robson / 11 kwietnia 2019 o 13:40
+19
Oczkuję że radna która walczy ze smogiem będzie przeciwko zmianie planu zagospodarowania pzrestrzennego na górkach czechowskich. Mam zatem konkretne pytanie do Pani radnej Lisowskiej: czy jest za betonowaniem górek czechowskich (i tak będzie Pani wkrótce głosować szanując dodatkowo wolę mieszkańców,którzy powiedzieli w referendum głośne NIE), co spowoduje większy smog poprzez zablokowanie dopływu wiatrów z kierunków zachodnich.  Prosze o konkretną i szybką odpowiedź. Dziekuję.
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2019 o 16:40
+14
Radykalnie zwiększyć ilość drzew w mieście.Wykorzystać wreszcie transport szynowy dla zmniejszenia natężenia ruchu na razie po istniejących szlakach.Powrócić do do okresowego zmywania nawierzchni polewaczkami, jak było przed laty. Oczywiście stopniowo wymieniać piece i sprawdzać jakość węgla w punktach sprzedaży. Akurat w Lublinie trolejbusy są 0 emisyjne a więc działania były podejmowane od lat. 60 tych.
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2019 o 17:35
+11
Ustawa antysmogowa, popatrzcie na Program Czyste Powietrze. Chcą zwalczać smog a od października 2018 r, nie wiedza jak wypłacić dotację, a to korekta, a to nie mają pieniędzy, a to znowu nie wiedzą jak przyznać pożyczkę w ramach programu. Mimo złożonych i zaakceptowanych dokumentów nie wiedzą kiedy będzie możliwość uruchomienia dotacji. Podobno w całym kraju jest podobnie, ale lubelskie jest najgorsze.
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2019 o 16:17
+11
Proponuję zabudować Górki, smog na pewno się zmniejszy...
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2019 o 13:38
+8
Radnej Lisowskiej z PO proPOnuję odświeżenie pamięci i poszperanie PO nieodległej historii: za rządów PO i PSL Polska POwinna wdrożyć unijne wytyczne dotyczące odnawialnych źródeł energii. Odpytywany wielokrotnie o przyczyny opóźnień, skutki ekonomiczne spowodowane karami oraz planami ówczesnego rządu, lider PO Donald Tusk obiecywał POchylenie się na problemem i odPOwiedź w możliwie krótkim terminie. Czyli: nic nie zrobił, naraził Polskę na straty finansowe, spowodował opóźnienie i wypiął się na Polskę i Polaków zwiewając do Brukseli.
Avatar
robson / 11 kwietnia 2019 o 16:16
+7
Oczkuję że radna która walczy ze smogiem będzie przeciwko zmianie planu zagospodarowania pzrestrzennego na górkach czechowskich. Mam zatem konkretne pytanie do Pani radnej Lisowskiej: czy jest za betonowaniem górek czechowskich (i tak będzie Pani wkrótce głosować szanując dodatkowo wolę mieszkańców,którzy powiedzieli w referendum głośne NIE), co spowoduje większy smog poprzez zablokowanie dopływu wiatrów z kierunków zachodnich.  Prosze o konkretną i szybką odpowiedź. Dziekuję.
 Odpowiedzi sie tutaj pewnie nie doczekam. Może jednak któryś z redaktorów DW zada Pani Radnej to pytanie , w moim imieniu oraz 67 % mieszkańców Lublina, którzy głosowali przeciw betonowaniu górek czechowskich.
 Odpowiedzi sie tutaj pewnie nie doczekam. Może jednak któryś z redaktorów DW zada Pani Radnej to pytanie , w moim imieniu oraz 67 % mieszkańców Lublina, którzy głosowali przeciw betonowaniu górek czechowskich. rozwiń
Avatar
ania / 11 kwietnia 2019 o 19:00
+5
nie rozumie jednego w krasniku tez ten program dziala A wieksza czesc blokow opalana jest weglem z cieplowni Czyli tam smogu nie ma tylko w moim domu Z checia przejde na gaz tylko zagwarantujcie mi dostawe tego surowca i pradu Przeciez majac domek wlasny nie mozna byc uzalezniony od jednego zrodla energii 
Avatar
77 sn / 11 kwietnia 2019 o 14:03
+5
Czy pani Lisowska wie od czego jest ten smog. Raczej nie bo inaczej nie pisała by takich bzdur że piece powodują smog. 30 lat temu kominów było zatrzesienie w okolicy i nie było smogu. A ta pani niech spojrzy w niebo i zobaczy skąd jest ten smog. Tu trzeba ze dwie baterie armat przeciwlotniczych aby zestrzeliwać samoloty które nas ciągle opryskują tzw. chemitrails w ramach tzw. geoinżynierii. Ale aby to zrozumieć trzeba przestać oglądać TVN, inaczej się nie da.
 Smog był od dawna tylko nie było świadomości że jest, i jest to mieszanina mgły i spalin, miedzy innymi ze spalania śmieci. Przestań czytać rydzykowego szmatławca i nie pisz bzdur o jakiś opryskach
 Smog był od dawna tylko nie było świadomości że jest, i jest to mieszanina mgły i spalin, miedzy innymi ze spalania śmieci. Przestań czytać rydzykowego szmatławca i nie pisz bzdur o jakiś opryskach rozwiń
Avatar
kurski / 12 kwietnia 2019 o 11:37
+2
Czy pani Lisowska wie od czego jest ten smog. Raczej nie bo inaczej nie pisała by takich bzdur że piece powodują smog. 30 lat temu kominów było zatrzesienie w okolicy i nie było smogu. A ta pani niech spojrzy w niebo i zobaczy skąd jest ten smog. Tu trzeba ze dwie baterie armat przeciwlotniczych aby zestrzeliwać samoloty które nas ciągle opryskują tzw. chemitrails w ramach tzw. geoinżynierii. Ale aby to zrozumieć trzeba przestać oglądać TVN, inaczej się nie da.
 Racja towarzyszu a poza tym, że masz niezle zryta banie to należy ogladać tylko tvp pis.
 Racja towarzyszu a poza tym, że masz niezle zryta banie to należy ogladać tylko tvp pis. rozwiń
Avatar
ekolog / 12 kwietnia 2019 o 12:39
+1
Radnej Lisowskiej z PO proPOnuję odświeżenie pamięci i poszperanie PO nieodległej historii: za rządów PO i PSL Polska POwinna wdrożyć unijne wytyczne dotyczące odnawialnych źródeł energii. Odpytywany wielokrotnie o przyczyny opóźnień, skutki ekonomiczne spowodowane karami oraz planami ówczesnego rządu, lider PO Donald Tusk obiecywał POchylenie się na problemem i odPOwiedź w możliwie krótkim terminie. Czyli: nic nie zrobił, naraził Polskę na straty finansowe,  spowodował opóźnienie i wypiął się na Polskę i Polaków zwiewając do Brukseli.
 Znowu leki przestały działać i ci sie dwie literski skleiły pisowski podnóżku? Zamiast swojego populistycznego bełkotu lepiej powiedz czemu obecny (nie)rzad tak skutecznie zwalcza wszelkie inwestycje zwiazane z oze?
 Znowu leki przestały działać i ci sie dwie literski skleiły pisowski podnóżku? Zamiast swojego populistycznego bełkotu lepiej powiedz czemu obecny (nie)rzad tak skutecznie zwalcza wszelkie inwestycje zwiazane z oze? rozwiń
Avatar
Rychu / 12 kwietnia 2019 o 12:05
0
Oczkuję że radna która walczy ze smogiem będzie przeciwko zmianie planu zagospodarowania pzrestrzennego na górkach czechowskich. Mam zatem konkretne pytanie do Pani radnej Lisowskiej: czy jest za betonowaniem górek czechowskich (i tak będzie Pani wkrótce głosować szanując dodatkowo wolę mieszkańców,którzy powiedzieli w referendum głośne NIE), co spowoduje większy smog poprzez zablokowanie dopływu wiatrów z kierunków zachodnich.  Prosze o konkretną i szybką odpowiedź. Dziekuję.
Odpowiedzi sie tutaj pewnie nie doczekam. Może jednak któryś z redaktorów DW zada Pani Radnej to pytanie , w moim imieniu oraz 67 % mieszkańców Lublina, którzy głosowali przeciw betonowaniu górek czechowskich.
 W imieniu 67% mieszkańcow?  A to bardzo ciekawe bo 90% nie wzieło udziału w referendum.
 W imieniu 67% mieszkańcow?  A to bardzo ciekawe bo 90% nie wzieło udziału w referendum. rozwiń
Avatar
kurski / 12 kwietnia 2019 o 11:37
+2
Czy pani Lisowska wie od czego jest ten smog. Raczej nie bo inaczej nie pisała by takich bzdur że piece powodują smog. 30 lat temu kominów było zatrzesienie w okolicy i nie było smogu. A ta pani niech spojrzy w niebo i zobaczy skąd jest ten smog. Tu trzeba ze dwie baterie armat przeciwlotniczych aby zestrzeliwać samoloty które nas ciągle opryskują tzw. chemitrails w ramach tzw. geoinżynierii. Ale aby to zrozumieć trzeba przestać oglądać TVN, inaczej się nie da.
 Racja towarzyszu a poza tym, że masz niezle zryta banie to należy ogladać tylko tvp pis.
 Racja towarzyszu a poza tym, że masz niezle zryta banie to należy ogladać tylko tvp pis. rozwiń
Avatar
ania / 11 kwietnia 2019 o 19:00
+5
nie rozumie jednego w krasniku tez ten program dziala A wieksza czesc blokow opalana jest weglem z cieplowni Czyli tam smogu nie ma tylko w moim domu Z checia przejde na gaz tylko zagwarantujcie mi dostawe tego surowca i pradu Przeciez majac domek wlasny nie mozna byc uzalezniony od jednego zrodla energii 
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2019 o 17:35
+11
Ustawa antysmogowa, popatrzcie na Program Czyste Powietrze. Chcą zwalczać smog a od października 2018 r, nie wiedza jak wypłacić dotację, a to korekta, a to nie mają pieniędzy, a to znowu nie wiedzą jak przyznać pożyczkę w ramach programu. Mimo złożonych i zaakceptowanych dokumentów nie wiedzą kiedy będzie możliwość uruchomienia dotacji. Podobno w całym kraju jest podobnie, ale lubelskie jest najgorsze.
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2019 o 16:40
+14
Radykalnie zwiększyć ilość drzew w mieście.Wykorzystać wreszcie transport szynowy dla zmniejszenia natężenia ruchu na razie po istniejących szlakach.Powrócić do do okresowego zmywania nawierzchni polewaczkami, jak było przed laty. Oczywiście stopniowo wymieniać piece i sprawdzać jakość węgla w punktach sprzedaży. Akurat w Lublinie trolejbusy są 0 emisyjne a więc działania były podejmowane od lat. 60 tych.
Avatar
Gość / 11 kwietnia 2019 o 16:17
+11
Proponuję zabudować Górki, smog na pewno się zmniejszy...
Avatar
robson / 11 kwietnia 2019 o 16:16
+7
Oczkuję że radna która walczy ze smogiem będzie przeciwko zmianie planu zagospodarowania pzrestrzennego na górkach czechowskich. Mam zatem konkretne pytanie do Pani radnej Lisowskiej: czy jest za betonowaniem górek czechowskich (i tak będzie Pani wkrótce głosować szanując dodatkowo wolę mieszkańców,którzy powiedzieli w referendum głośne NIE), co spowoduje większy smog poprzez zablokowanie dopływu wiatrów z kierunków zachodnich.  Prosze o konkretną i szybką odpowiedź. Dziekuję.
 Odpowiedzi sie tutaj pewnie nie doczekam. Może jednak któryś z redaktorów DW zada Pani Radnej to pytanie , w moim imieniu oraz 67 % mieszkańców Lublina, którzy głosowali przeciw betonowaniu górek czechowskich.
 Odpowiedzi sie tutaj pewnie nie doczekam. Może jednak któryś z redaktorów DW zada Pani Radnej to pytanie , w moim imieniu oraz 67 % mieszkańców Lublina, którzy głosowali przeciw betonowaniu górek czechowskich. rozwiń
Avatar
77 sn / 11 kwietnia 2019 o 14:03
+5
Czy pani Lisowska wie od czego jest ten smog. Raczej nie bo inaczej nie pisała by takich bzdur że piece powodują smog. 30 lat temu kominów było zatrzesienie w okolicy i nie było smogu. A ta pani niech spojrzy w niebo i zobaczy skąd jest ten smog. Tu trzeba ze dwie baterie armat przeciwlotniczych aby zestrzeliwać samoloty które nas ciągle opryskują tzw. chemitrails w ramach tzw. geoinżynierii. Ale aby to zrozumieć trzeba przestać oglądać TVN, inaczej się nie da.
 Smog był od dawna tylko nie było świadomości że jest, i jest to mieszanina mgły i spalin, miedzy innymi ze spalania śmieci. Przestań czytać rydzykowego szmatławca i nie pisz bzdur o jakiś opryskach
 Smog był od dawna tylko nie było świadomości że jest, i jest to mieszanina mgły i spalin, miedzy innymi ze spalania śmieci. Przestań czytać rydzykowego szmatławca i nie pisz bzdur o jakiś opryskach rozwiń
Avatar
aa / 11 kwietnia 2019 o 13:43
+19
Roczne koszty zewnętrzne z samej tylko ekspozycji mieszkańców regionu na pyły zawieszone PM2,5 szacowane są na  są na poziomie 471 041 tysięcy pracowniczych dni chorobowych, 1 304 przedwczesnych zgonów i 12 miliardów złotych kosztów zewnętrznych rocznie.  Jesteśmy za biedni, by zaoszczędzić rocznie 471 041 tysięcy pracowniczych dni chorobowych, 1 304 przedwczesnych zgonów i 12 miliardów złotych kosztów zewnętrznych. Kto głosował na tych, którzy zasiadają w sejmiku województwa lubelskiego?
 Ale wygląda na to że jesteśmy na tyle bogaci aby sprezentować TBV zarobek na poziomie 300 mln zł poprzez zgodę na betonowanie górek czechowskich i na tyle bogaci aby lekką ręką wydać 500 tys. zł na referendum, którego wyniki się jeszcze podważa mówiąc że nie było qforum.
 Ale wygląda na to że jesteśmy na tyle bogaci aby sprezentować TBV zarobek na poziomie 300 mln zł poprzez zgodę na betonowanie górek czechowskich i na tyle bogaci aby lekką ręką wydać 500 tys. zł na referendum, którego wyniki się jeszcze podważa mówiąc że nie było qforum. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Chmielaki 2019. Jakiego piwa można spróbować? [zdjęcia i program]
galeria

Chmielaki 2019. Jakiego piwa można spróbować? [zdjęcia i program] 1 1

Do niedzieli w Krasnymstawie odbywa się 49. Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów "Chmielaki 2019". W tegorocznej edycji bierze udział ponad 50 browarów z całej Polski.

"To wielki bzdet i gniot polityczny". Co tak oburzyło przewodniczącego rady z PSL?

"To wielki bzdet i gniot polityczny". Co tak oburzyło przewodniczącego rady z PSL? 1 3

"Gniot polityczny i PRL bis" – tak o rządowej ustawie o funduszu rozwoju przewozów autobusowych mówi Mariusz Kiczyński (PSL) przewodniczący rady powiatu bialskiego. Jako jedyny zagłosował przeciw uchwale na piątkowej sesji rady.

Pierwsza edycja modowych targów ARTMODES [zdjęcia]
galeria

Pierwsza edycja modowych targów ARTMODES [zdjęcia] 0 0

W Centrum Kultury w Lublinie odbyła się pierwsza edycja targów Artmodes.

Brakuje dużych przedsiębiorstw. Gminy z Lubelszczyzny w końcówce rankingu

Brakuje dużych przedsiębiorstw. Gminy z Lubelszczyzny w końcówce rankingu 7 4

Gmina Aleksandrów znalazła się na szarym końcu w rankingu samodzielności finansowej za rok 2018 opublikowanym przez Krajową Radę Regionalnych Izb Obrachunkowych. Najwyższe, 130. miejsce zajęły Puławy.

Górnik II Łęczna – Victoria Żmudź 2:3. Za dużo piłki juniorskiej

Górnik II Łęczna – Victoria Żmudź 2:3. Za dużo piłki juniorskiej 0 0

Victoria Żmudź wygrała w sobotę z rezerwami Górnika Łęczna 3:2. Po końcowym wyniku można przypuszczać, że zawody były zacięte i wyrównane. To jednak nie do końca prawda

Dziecko spadło z wysokości. Policjanci pomogli w eskorcie

Dziecko spadło z wysokości. Policjanci pomogli w eskorcie 2 0

Policjanci z lubelskiej drogówki pomogli w piątek dotrzeć poszkodowanemu chłopcu do szpitala.

Martwe dusze przy klatkach schodowych. "Część nazwisk należy do osób, które od dawna nie żyją"

Martwe dusze przy klatkach schodowych. "Część nazwisk należy do osób, które od dawna nie żyją" 5 6

Jedna z mieszkanek os. Leśna w Puławach, zwraca uwagę na nietypowy problem. Chodzi o nieaktualne dane widniejące na wielu domofonach przy klatkach schodowych. Część nazwisk należy do osób, które od dawna nie żyją. PSM zapewnia, że zajmie się tą sprawą.

Wjechał do rowu. Miał cztery promile

Wjechał do rowu. Miał cztery promile 0 1

Kierowca forda wjechał do rowu, okazało się że miał 4 promile alkoholu w organizmie.

Rolnik wiózł belę słomy. Przygniótł go ciągnik

Rolnik wiózł belę słomy. Przygniótł go ciągnik 0 1

Rolnik ucierpiał podczas prac polowych. Przygniótł go ciągnik.

Setki motocykli na ulicach Świdnika. XII Zlot Motocykli WSK i Innych [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Setki motocykli na ulicach Świdnika. XII Zlot Motocykli WSK i Innych [zdjęcia, wideo] 0 5

Prawdopodobnie nikt nie był dziś tak często filmowany i fotografowany jak motocykliści, którzy przed południem wzięli udział w paradzie w Świdniku. Przejazd motocykli ulicami miasta zainaugurował XII Zlot Motocykli WSK i Innych.

Likwidacja onkologii w szpitalu przy Kraśnickiej. Pracownicy reagują: "To nieporozumienie"

Likwidacja onkologii w szpitalu przy Kraśnickiej. Pracownicy reagują: "To nieporozumienie" 8 6

- Rośnie liczba pacjentów potrzebujących pomocy, pododdział przynosi dochody, a jego likwidacja jest nieporozumieniem i działaniem na niekorzyść szpitala - uważają pracownicy Pododdziału Onkologii w szpitalu przy al. Kraśnickiej. Są zaniepokojeni wdrażanym planem naprawczym.

Casting w Zwierzyńcu. Willa pani Róży czeka na aktorów

Casting w Zwierzyńcu. Willa pani Róży czeka na aktorów 0 0

Twórcy spektaklu szukają młodych aktorów. Zagrają w historii związanej z miasteczkiem i sięgającej czasów II wojny światowej. Casting 28 sierpnia. Premiera „Willi Rózin" 8 września, przed willą Rózin

Lubelskie: Bociany sejmikują przed odlotem

Lubelskie: Bociany sejmikują przed odlotem 0 0

Jeszcze niedawno gniazda były pełne, a na łąkach i polach widać było sporo bocianów polujących, by wykarmić swoje potomstwo. Ale dni są coraz krótsze, co ptaki wyczuwają. Zbliża się więc czas do odlotu do Afryki

Największy na świecie kontenerowiec wpłynął do Gdańska. Wielka wymiana [wideo]
film

Największy na świecie kontenerowiec wpłynął do Gdańska. Wielka wymiana [wideo] 0 0

Największy na świecie kontenerowiec MSC Gulsun, który ma prawie 400 metrów długości i ponad 60 metrów szerokości, wpłynął do gdańskiego terminala kontenerowego DCT Gdańsk. Podczas jego postoju zostanie przeładowanych 11 tysięcy kontenerów, co oznacza, że będzie to największa wymiana takiego ładunku w Europie.

Zakończyły się poszukiwania w rejonie Giewontu. Nikogo nie znaleziono
film

Zakończyły się poszukiwania w rejonie Giewontu. Nikogo nie znaleziono 0 1

Służby zakończyły poszukiwania w rejonie Giewontu. Nie natrafiły na żadne osoby, które mogłyby potrzebować pomocy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.