Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 kwietnia 2019 r.
13:20

Jesteśmy za biedni, by walczyć ze smogiem. Projekt lubelskiej uchwały antysmogowej czeka na rozpatrzenie

0 14 A A

Projekt lubelskiej uchwały antysmogowej wciąż czeka na rozpatrzenie przez zarząd województwa. Zanim w sprawie jego przyjęcia zagłosują radni sejmiku, dokument zostanie poddany szerokim konsultacjom. A to potrwa

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pod koniec lutego opracowywanie projektu uchwały zakończył 20-osobowy zespół złożony z radnych wojewódzkich, ekspertów i urzędników. Dokument został przekazany zarządowi województwa, do którego należy ostateczna akceptacja jego treści. Na ostatniej sesji sejmiku przewodnicząca zespołu, radna Koalicji Obywatelskiej, Bożena Lisowska ponowiła prośbę o rozpoczęcie prac nad wdrożeniem uchwały.

W odpowiedzi na jej interpelację członek zarządu województwa Sebastian Trojak wyraża troskę o ochronę zdrowia mieszkańców i ograniczenie negatywnego oddziaływania na środowisko. Zaznacza jednak, że przedstawiony dokument wprowadza jedynie ograniczenia i zakazy związane, przede wszystkim, z obowiązkiem wymiany pieców węglowych na nowsze i droższe oraz zakazaniem używania taniego opału pod rygorem wysokich kar.

– W związku z powyższym (projekt uchwały – przyp. aut.) musi być opracowany z najwyższą rozwagą, uwzględniając trudną sytuację ekonomiczną wielu mieszkańców Lubelszczyzny – wyjaśnia Trojak. I dodaje, że dokument będzie teraz analizowany w zakresie prawno-technicznym oraz oceniony pod względem skutków społeczno-gospodarczych. Po przyjęciu przez zarząd zostanie natomiast przekazany do zaopiniowania wójtom, burmistrzom lub prezydentom miast oraz starostom, a następnie trafi do konsultacji z Radą Działalności Pożytku Publicznego Województwa Lubelskiego. Będzie też wyłożony do wglądu w Urzędzie Marszałkowskim.

Marszałek Trojak nie precyzuje jednak, kiedy zarząd zajmie się projektem, nie podaje także terminów, w jakich będą odbywały się poszczególne konsultacje.

– Powiem szczerze, że nie widzę żadnego entuzjazmu i chęci działania, a ostrożność i strach przed podejmowaniem wyzwań. Zasłanianie się tym, że są to zakazy i nakazy świadczy o tym, że nie ma woli politycznej, by podejmować takie decyzje w szybkim tempie – komentuje radna Lisowska. – Moim zdaniem jest to porażka tego zarządu. Startując w wyborach koledzy radni z Prawa i Sprawiedliwości budowali narrację, że wszystko się zmieni, że będą wspierać ubogich mieszkańców województwa w pozyskiwaniu funduszy w ramach programu Czyste Powietrze. Był to przedmiot kampanii. A w momencie, kiedy jest gotowy dokument, może się okazać, że pół roku społecznej pracy różnych środowisk może pójść na marne.

– Zupełnie nie lekceważymy tego problemu – odpowiada radny PiS Tomasz Solis, przewodniczący sejmikowej Komisji Rozwoju Wsi i Środowiska. Na najbliższym, czwartkowym posiedzeniu, jej członkowie mają dyskutować o przygotowanym przez zespół projekcie uchwały. – Spotkanie zostało zwołane specjalnie w tym celu, bo już wcześniej uznaliśmy, że nie możemy do tego tematu podejść pobieżnie. Ale nie jestem odosobniony w opinii, że istotne są tu kwestie ekonomiczne. W dokumencie zaproponowano drastycznie wyższy poziom kar w stosunku do tego, o czym mówi ustawa i prawo miejscowe. Nie do końca jesteśmy przekonani o tym, że najmocniejszym argumentem powinny być kary finansowe. Chcemy usiąść, porozmawiać i dopracować pewne elementy – komentuje Solis.

Jeśli uchwała zostałaby przyjęta w obecnej formie, już od 1 maja tego roku w naszym regionie w piecach nie można by palić węglem brunatnym, czy odpadami węglowymi (m.in. mułami węglowymi). W przypadku obowiązku wymiany instalacji grzewczych na te o lepszej jakości, jest mowa o okresach przejściowych. Wskazane terminy to początek 2024 lub 2028 roku w zależności od rodzaju pieca.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Matura 2024 wystartowała. Dzisiaj język polski
foto
galeria
film

Matura 2024 wystartowała. Dzisiaj język polski

Równo o 9 tegoroczni maturzyści usiedli w ławkach i rozpoczęli egzamin z języka ojczystego. Zajrzeliśmy do kilku szkół w Lublinie.

Wybory nic nie zmieniły. PiS nadal ma w tym powiecie pełnię władzy

Wybory nic nie zmieniły. PiS nadal ma w tym powiecie pełnię władzy

To było do przewidzenia. Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie wygrało wybory w powiecie tomaszowskim i władzą z nikim dzielić się nie musi. Poniedziałkowa, inauguracyjna sesja tylko to potwierdziła.

Pow. hrubieszowski. Nikt nie miał większości. Musieli się dogadać
Wybory 2024

Pow. hrubieszowski. Nikt nie miał większości. Musieli się dogadać

Wyraźnego zwycięzcy nie było. Do 17-osobowej Rady Powiatu Hrubieszowskiego weszli przedstawiciele aż pięciu komitetów wyborczych. Musieli się więc dogadać w kwestii sprawowania władzy i podziału stanowisk. Jak wyszło? Pokazały głosowania podczas poniedziałkowej sesji.

Big bag, czyli wszechstronne i wytrzymałe rozwiązanie dla przemysłu

Big bag, czyli wszechstronne i wytrzymałe rozwiązanie dla przemysłu

Worki Big Bag, znane również jako FIBC, stanowią nieodłączny element w przemyśle, zapewniając wszechstronne i wytrzymałe rozwiązanie dla transportu i przechowywania różnych materiałów sypkich. Ich popularność w różnych gałęziach przemysłu wynika z prostoty obsługi, wytrzymałej konstrukcji i możliwości wielokrotnego użytkowania. Dowiedz się więcej o tym niezwykle przydatnym produkcie z poniższego artykułu.

Na burmistrza próbował, ale nie wyszło. Nadal będzie starostą

Na burmistrza próbował, ale nie wyszło. Nadal będzie starostą

Chociaż nie kandydował do rady, to i tak został starostą. W powiecie parczewskim władzę utrzymał Janusz Hordejuk z PSL.

Nowoczesne mieszkania w okolicach Szczecina

Nowoczesne mieszkania w okolicach Szczecina

Mieszkania na sprzedaż w zachodniopomorskim. Poznaj ofertę godną XXI wieku!

Podsłuch na posiedzeniu Rady Ministrów
Z KRAJU

Podsłuch na posiedzeniu Rady Ministrów

W Katowicach, gdzie ma odbyć się dzisiaj wyjazdowe posiedzenie Rady Ministrów wykryto podsłuch. Poinformował o tym Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

6 zasad, jak zadbać o baterię w iPhone?

6 zasad, jak zadbać o baterię w iPhone?

Każdy użytkownik iPhone'a pragnie, aby jego urządzenie służyło mu jak najdłużej. Jednak jak każdy element elektroniczny, bateria w iPhone'ie ma ograniczoną żywotność. Okazuje się jednak, że w dużej mierze to od użytkownika zależy, jak długo będzie nam służyła..

Matury czas start. Jakie nastroje przed egzaminem?
NA ŻYWO
film

Matury czas start. Jakie nastroje przed egzaminem?

Punktualnie o godzinie 9, blisko 19 tys. osób w województwie lubelskim zasiądzie do egzaminu maturalnego z języka polskiego.

Cztery miejsca i siedmiu chętnych, czyli Motor i Górnik Łęczna walczą o baraże

Cztery miejsca i siedmiu chętnych, czyli Motor i Górnik Łęczna walczą o baraże

Do końca sezonu 23/24 na zapleczu ekstraklasy pozostały jeszcze trzy kolejki. Na 99 procent nikt nie odbierze już awansu przede wszystkim Lechii Gdańsk, ale i Arce Gdynia. Na górze tabeli trwa jeszcze walka o strefę barażową. A uczestniczy w niej siedem ekip, w tym: Motor Lublin i Górnik Łęczna. Nasze kluby obecnie zajmują jednak miejsca poza czołową szóstką.

Hrubieszów. Komitet pani burmistrz władzą się nie dzieli
Wybory 2024

Hrubieszów. Komitet pani burmistrz władzą się nie dzieli

Wygrała w pierwszej turze, deklasując dwójkę rywali i właśnie rozpoczęła kolejną kadencję. Rządzić powinno się płynnie, bo Marta Majewska ma za sobą w nowej radzie zdecydowaną większość. Jej radni tworzą całe prezydium.

Wojsko przeszkoli uczniów z naszego regionu

Wojsko przeszkoli uczniów z naszego regionu

266 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu województwa lubelskiego weźmie udział w nowym programie edukacyjno-obronnym pn. „Edukacja z wojskiem”. To odpowiedź na współczesne potrzeby

„Muzeum na kółkach” odwiedzi Końskowolę
10 maja 2024, 9:00

„Muzeum na kółkach” odwiedzi Końskowolę

Niezwykłe muzeum po raz ósmy wyruszy w trasę po Polsce. W maju i czerwcu – odwiedzi 10 miejscowości z województw: świętokrzyskiego, małopolskiego oraz lubelskiego. Początek w niedzielę (10 maja) w Końskowoli.

Budowanie wież mają w małym palcu - studenci z Lublina najlepsi w kraju

Budowanie wież mają w małym palcu - studenci z Lublina najlepsi w kraju

Kreatywność, precyzja i lekkość to drugie imię ich konstrukcji. Studenci Politechniki Lubelskiej osiągnęli sukces w architektonicznym konkursie

Grzegorz Turnau w CSK
10 maja 2024, 19:00

Grzegorz Turnau w CSK

Piosenki takie jak: „Bracka”, „Cichosza”, „Naprawdę nie dzieje się nic” sprawiły, że Grzegorz Turnau skradł serca słuchaczy. W tym roku artysta obchodzi jubileusz 40-lecia twórczości. Jubileuszowy koncert już w najbliższy piątek w lubelskim CSK.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Domy

Dom wolnostojacy

Zamosc

670 000,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Domy

Dom wolnostojacy

Zamosc

670 000,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Domy

Dom wolnostojacy

Zamosc

670 000,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

stojak

Zamość

249,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

Zamość

399,00 zł

Komunikaty