Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 października 2021 r.
14:38

Transparenty, syreny i piosenka. Wielki protest mieszkańców gminy Chełm w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora ask
95 5 A A

„Przepraszamy za utrudnienia mamy Banaszka do obalenia!”, „Młodego zaradnego prezydenta oddamy w dobre ręce!” – takie hasła na transparentach nieśli mieszkańcy gminy Chełm, którzy przyjechali do Lublina, żeby wyrazić swój sprzeciw przeciwko przyłączeniu ich terenów do miasta Chełm.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mieszkańcy gminy Chełm od ponad trzech tygodni protestują przeciwko przyłączeniu ośmiu sołectw do miasta. O taką zmianę już pod koniec wakacji wystąpił prezydent Chełma, Jakub Banaszek. Mieszkańcy o sprawie dowiedzieli się jednak dopiero wtedy, gdy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji o rozpoczęciu procedury poinformowało samorządowców.

Wtedy się zbuntowali. Na ogrodzeniach swoich domów wieszają hasła, w których wyrażają swój zdecydowany sprzeciw. Wielokrotnie protestowali też m.in. w Urzędzie Miasta Chełm. Sprzeciw wyrażają także samorządowcy popierani przez opozycyjnych posłów i eurodeputowanych. Wójt Gminy Chełm Wiesław Kociuba wystosował do premiera Morawieckiego wniosek o stwierdzenie nieważności postępowania, a w Prokuraturze Rejonowej w Lublinie złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Polegać ma ono na tym, że prezydent, składając wniosek działał bez upoważnienia Rady Miasta Chełm „przez co przekroczył swoje uprawnienia i działał na szkodę interesu publicznego”.

Byłoby nas więcej

W poniedziałek ponad 100 mieszkańców gminy Chełm przyjechało do Lublina, żeby pod urzędem wojewódzkim wyrazić swój negatywny stosunek do zmian.

- Gdyby nie to, że jest to normalny dzień pracy, byłoby nas znacznie więcej – zapewnia jedna z protestujących. – Ludzie mają pracę, dzieci w szkole. Wielu bardzo chciało, ale nie mogło przyjechać.

- Nie znam nikogo, kto chciałby do miasta. W gminie jest nam dobrze. Dbają o nas – mówi pan Wiesław. – Nie chcemy żadnego przyłączenia. Nasz głos musi być usłyszany.

Nie udało się do nie usłyszeć, bo protestujący przeszli przez całe miasto skandując, że gminy opuścić nie chcą. Śpiewali też specjalnie napisaną na ten dzień pieśń:

W Jakuba mieście źle działo się

Więc wpadł na pomysł - "Dołączę wsie"

Na Naszą Gminę wzięła go chęć

Bo tu jest pięknie, wszystko na pięć

Szczęka mu spadła aż po sam stół

Gdy do urzędu wtargnął mu tłum

Bo wszyscy razem spotkali się

I wykrzyknęli - "DO MIASTA NIE!!!"

Ra pa pa ra ra pa pa ra ty od Naszej Gminy WARA!!!

Ra pa pa ra ra pa pa ra ty od Naszej Gminy WARA!!! – to tylko jej fragment.

Chodzi o podatki 

Protestujący, z którymi rozmawiam, podkreślają, że według nich przyłączenie do miasta nie ma sensu. Zbijają kolejne argumenty. Tereny inwestycyjne? Nie, ziemia rolna, bagna lub obszar Natura 2000. Naturalny ruch ze względu na „miejską zabudowę”? Zdecydowanie nie. Domy rolników i osób mocno związanych ze swoją gminą.

- To chodzi o podatki, nie oszukujmy się – mówiła pod urzędem wojewódzkim jedna z protestujących Katarzyna Lewandowska, która wspólnie z europosłem Krzysztofem Hetmanem złożyła na ręce wojewody lubelskiego petycję o zatrzymanie procedury poszerzania granic miasta.

- Próba zagarnięcia naszych miejscowości najbardziej zaludnionych, w najlepszej infrastrukturze, atrakcyjnych przyrodniczo, doskonale uzbrojonych i doinwestowanych, nowych dróg, oświetlenia ulicznego, wodociągów, sieci gazowej, kanalizacji, szkół i świetlic godzi w podstawowe wartości życia zbiorowego – czytamy w petycji. – Pomysłodawcy tej idei nie zwracają uwagi na czynienie mieszkańcom krzywdę i pozostawienie szczątkowej części gminy długami inwestycyjnymi zaciągniętymi na jej potrzeby. (…) Te szkodliwe społeczne działania nie mają nic wspólnego z demokracją i dobrem społecznym.

Wojewoda tłumaczy

Z przedstawicielami protestujących spotkał się wojewoda lubelski. W rozmowie z dziennikarzami podkreślał potem, że inicjatorem przyłączenia sołectw do Chełma był prezydent Banaszek. Wojewoda zobowiązany był jedynie do przekazania jego pisma dalej. Zrobił to, nie wyrażając swojej opinii. Prosił jedynie o „rozważenie” argumentów przytaczanych przez prezydenta miasta.

- Nie jestem do tego uprawniony – odpowiada pytany o to, czy przed przekazaniem pisma nie powinien wystąpić o opinię do rad gminy i miasta Chełm. – To byłoby narażeniem niezależności zasad samorządności.

Teraz obie rady mają czas do połowy grudnia na wyrażenie swojej opinii w sprawie przyłączenia, a zanim to zrobią, muszą zorganizować konsultacje społeczne.

- Ich wynik nie będzie opinią wiążącą, natomiast sądzę, że będzie brany pod uwagę – podkreśla Lech Sprawka.

Jeśli zapadnie decyzja o przyłączeniu sołectw do miasta może się to stać już 1 stycznia 2022 roku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?
Zdjęcia
galeria

Jak kiedyś obchodzono Święto Pracy w Lublinie?

W PRL każdy musiał wziąć udział w pochodzie 1-majowym. Nie było wymówek. Jeśli ktoś nie poszedł musiał się z tego grubo tłumaczyć. Uroczystości pierwszomajowe były obowiązkowe. Święto 1 Maja było jednym z najważniejszych w PRL. Kanon zachowań wymagał aby nieść tzw. szturmówkę, albo transparent z napisem swojej firmy. Zobaczmy, jak w Lublinie obchodzono 1 Maja.

Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”
foto
7 maja 2024, 18:00

Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”

Festiwal po raz ósmy odbędzie się w CSK w Lublinie, w dniach 7-18 maja. Kantor, Mądzik, Szajna – to nazwiska, które będą osią przewodnią wydarzenia. Spektaklom towarzyszyć będą wystawy i specjalne pokazy filmowe. Festiwal zwieńczy Gala Finałowa „Złota Kieszeń”.

Tragedia w Smólsku Dużym. Nie żyje 65-letnia rowerzystka

Tragedia w Smólsku Dużym. Nie żyje 65-letnia rowerzystka

Do śmiertelnego wypadku z udziałem rowerzystki doszło dzisiaj na drodze wojewódzkiej nr 853 w Smólsku Dużym w powiecie biłgorajskim, w gminie Biłgoraj. Kierujący renault potrącił 65-letnią kobietę.

Grupa Azoty Puławy podsumowała niezwykle trudny rok. 2023 zakończył się historyczną stratą

Grupa Azoty Puławy podsumowała niezwykle trudny rok. 2023 zakończył się historyczną stratą

Ponad 600 milionów złotych na minusie – tyle wyniosła strata netto Grupy Azoty Puławy za cały 2023 rok. Tak źle jeszcze dotąd nie było. – Raportowane wyniki, potwierdzają, że poprzednie władze spółki nie potrafiły znaleźć efektywnej odpowiedzi na kluczowe problemy Grupy Azoty Puławy. Zabrakło przede wszystkim kompleksowych działań naprawczych i restrukturyzacyjnych – mówi pełniący obowiązki prezesa Zarządu Grupy Azoty Puławy, wiceprezes Zarządu Grupy Azoty S.A. Hubert Kamola.

Wracają pokazy na fontannie multimedialnej. Jutro pierwszy spektakl

Wracają pokazy na fontannie multimedialnej. Jutro pierwszy spektakl

To już jutro! Z początkiem maja, po zimowej przerwie, wracają pokazy na fontannie multimedialnej na placu Litewskim w Lublinie. Na inaugurację sezonu będzie można obejrzeć spektakle „Wieniawski IMPRO” i „Symfonia Nauki”.

42-letni kierowca nie żyje. Dwie osoby trafiły do szpitala

42-letni kierowca nie żyje. Dwie osoby trafiły do szpitala

Do tragicznego wypadku doszło we wtorkowe popołudnie na drodze powiatowej pomiędzy Białą Podlaską a Rokitnem. W zderzeniu trzech aut osobowych śmierć na miejscu poniósł 42-letni kierowca volkswagena. Do szpitala trafiły dwie osoby.

MKS FunFloor Lublin w środę zagra z Młynami Stoisław Koszalin

MKS FunFloor Lublin w środę zagra z Młynami Stoisław Koszalin

To będzie przygotowanie do rywalizacji w Orlen Pucharze Polski

Pacjencie, tu możesz się poskarżyć!

Pacjencie, tu możesz się poskarżyć!

Całodobowo i 7 dni w tygodniu działa bezpłatna infolinia Rzecznika Praw Pacjenta. Można otrzymać wsparcie i pomoc zwłaszcza w nagłych przypadkach, które zagrażają zdrowiu lub życiu.

Katarzyna Nosowska wystąpi na Świdnik Air Festival

Katarzyna Nosowska wystąpi na Świdnik Air Festival

Kolejna gwiazda Świdnik Air Festival ogłoszona. 15 czerwca na scenie wystąpi Katarzyna Nosowska.

Trudne wyzwanie KUL. Uczelnia będzie kształciła specjalistów psychoterapii uzależnień

Trudne wyzwanie KUL. Uczelnia będzie kształciła specjalistów psychoterapii uzależnień

Media społecznościowe, gry, alkohol to najczęstsze powody uzależnień, zwłaszcza wśród młodzieży. KUL będzie kształcił specjalistów pomagających osobom zmagającym się z tego typu problemami.

Sławomir Ćwik liderem lubelskiej listy Trzeciej Drogi w wyborach do Europarlamentu. Kto jeszcze kandyduje?
WYBORY 2024

Sławomir Ćwik liderem lubelskiej listy Trzeciej Drogi w wyborach do Europarlamentu. Kto jeszcze kandyduje?

Posłowie Sławomir Ćwik z Polska 2050 Szymona Hołowni oraz Wiesław Różyński z Polskiego Stronnictwa Ludowego otwierają lubelską listę koalicyjnej Trzeciej Drogi. W gronie 10 kandydatów znaleźli się także były marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski oraz Henryk Smolarz, były poseł, a obecnie szef Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Tutaj w czasie majówki wystąpią utrudnienia w ruchu

Tutaj w czasie majówki wystąpią utrudnienia w ruchu

W związku z organizacją w Lublinie obchodów świąt majowych, a także wielkanocnych z kalendarza juliańskiego i Dni Kultury Studenckiej w czasie majówki mieszkańców stolicy regionu czeka sporo utrudnień na drogach.

Pierwszy raz na jachcie. Jak przygotować się do żeglarskiej przygody na Mazurach?

Pierwszy raz na jachcie. Jak przygotować się do żeglarskiej przygody na Mazurach?

Marzysz o przecięciu błękitnych fal, czując wiatr we włosach, ale nigdy nie miałeś okazji stanąć za sterem? Mazury, znane jako Kraina Tysiąca Jezior, oferują idealne warunki dla tych, którzy chcą rozpocząć swoją żeglarską przygodę. Zapierające dech w piersiach krajobrazy, krystalicznie czyste wody i przyjazna atmosfera sprawiają, że jest to doskonałe miejsce zarówno dla doświadczonych żeglarzy, jak i dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę na wodzie.

Górski chillout. Jak spędzić leniwy weekend w Bukowinie Tatrzańskiej?

Górski chillout. Jak spędzić leniwy weekend w Bukowinie Tatrzańskiej?

Zapomnij o zgiełku codzienności i otwórz się na spokój, jaki oferują góry. Bukowina Tatrzańska, zakątek pełen malowniczych pejzaży i górskiej ciszy, jest jak balsam dla duszy szukającej odpoczynku. Odkryj z nami, jak cieszyć się każdą chwilą, delektując się pięknem i spokojem, jakie niesie ze sobą Bukowina Tatrzańska.

Za nami spotkania trzeciej kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Za nami spotkania trzeciej kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Kopacze FC dostali solidne lanie 3:17 od Kelnerów MTS Akapelka, Franciszkanie FC okazali się gorsi od Piekarzy Adampol Team (3:6), a Bukmacherzy FC Wahadłowi, po emocjonującym meczu, ulegli Ekologom Eco-World 7:9

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty