Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 listopada 2021 r.
19:31

Lublin. Nie znaleźli szczątków ofiar na górkach czechowskich

Autor: Zdjęcie autora drs
31 56 A A
(fot. Dawid Florczak / IPN Lublin)

Żadnych konkretnych rezultatów nie przyniosły poszukiwania prowadzone przez Instytut Pamięci Narodowej w wąwozie w pobliżu ul. Arnsztajnowej. Do dalszych badań pobrano kilka próbek, których nie można „jednoznacznie interpretować”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przy użyciu ręcznych świdrów pobierano tu próbki ziemi, aby sprawdzić, czy nie zawiera ona szczątków ofiar zbrodni, do których dochodziło w tym obszarze w czasie II wojny światowej, gdy Niemcy prowadzili na górkach masowe egzekucje. Wiele szczątków wydobyto zaraz po wojnie, ale do dzisiaj nie ma pewności, czy wszystkie. Właśnie dlatego prowadzono poszukiwania w miejscach wytypowanych m.in. na podstawie map i relacji świadków.

W środę IPN poinformował oficjalnie o wynikach badań prowadzonych w zeszłym tygodniu na terenie górek. Przebadano tu dwa obszary. Pierwszy z nich leżał w jednej z południowych odnóg wschodniego odgałęzienia głównego wąwozu. – W ramach poszukiwań wykonano tu 154 odwierty na głębokość od 0,9 do 1,8 m – podsumowuje IPN. Twierdzi, że nie wykryto tu niczego, co „można by powiązać z poszukiwanymi obiektami”.

W drugim obszarze we wschodniej odnodze wąwozu wykonano 119 odwiertów, z których najpłytszy miał 70 cm, zaś najgłębszy miał 3,1 m. Z oficjalnego komunikatu wydanego przez IPN wynika, że wykryto tam w ziemi „kilka zakłóceń” w układzie osadów.

– Ich pochodzenia, ze względu na brak innych przesłanek, nie można jednoznacznie zinterpretować. Zebrane tu informacje będą jeszcze analizowane i korelowane z innymi źródłami – zapowiada Instytut, którego zdaniem wykryte „anomalie” mogły mieć związek z budową przebiegającego w tym rejonie kanału burzowego.

IPN zapowiada kolejne badania.

 

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 56

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Kroll / 24 listopada 2021 r. o 20:10
+71
Teraz czas na paleontologów nasłanych przez aktywistów z sąsiednich działek.
Avatar
Ewa_Ewela1 / 24 listopada 2021 r. o 20:14
+67
i aktywiści nic nie podrzucili?
Avatar
piotrekzlublina / 24 listopada 2021 r. o 20:27
+63
co na to "aktywiści"? Tak silnie wykorzystywali ten argument a tu proszę... niesłusznie...
Avatar
Janusz_Paliwas / 24 listopada 2021 r. o 20:34
+61
jejku jejku, jak żyć, co dalej zrobić ze swoim życiem... ja nie chcę sąsiadów za miedzą !!
Avatar
adamk / 24 listopada 2021 r. o 20:45
+55
Czy aktywiście przeproszą teraz wszystkich, którzy korzystają ze ścieżki? Obrażali ludzi, pomawiali, a teraz? Od samego początku było wiadomo, że niczego IPN nie znajdzie... widać, że niektórzy za wszelka cenę będą blokować z czego korzystają tłumy mieszkańców.
Avatar
adamk / 24 listopada 2021 r. o 20:46
+53
i aktywiści nic nie podrzucili?
Też pijesz do LLGM?
 Lubelska liga została obrzucona błotem przez aktywistów! Czy teraz przeproszą za słowa które padły? 
Avatar
kwasna / 24 listopada 2021 r. o 20:50
+51
no i po sprawie, kończą się argumenty aktywistom, muszą wrócić do chomika
Avatar
Janusz_Paliwas / 25 listopada 2021 r. o 07:48
+40
Czemu jeśli jest o udowodnionej głupocie samozwańczych obrońców prywatnej działki należącej do inwestora, tekst tak szybko znikł z głównej strony ?
Avatar
stop_ekoterrorystom_ / 25 listopada 2021 r. o 08:13
+37
A co na to koncesjonowani przez Dziennik Wschodni aktywiści z Lubelskiego Ruchu Miejskiego? Chyba nie są zadowoleni, bo artykuł w dziwny sposób zniknął z głównej strony.
Avatar
6yhn / 25 listopada 2021 r. o 08:21
+35
no i po sprawie, kończą się argumenty aktywistom, muszą wrócić do chomika
  Kończy się co najwyżej cierpliwość świadków, którzy wskazywali inne miejsca, niż przeszukuje IPN. Wracać do chomika nie trzeba, bo pomimo licznych niszczycielskich     działań         TBV         Investment    , ten ściśle chroniony gryzoń nadal jeszcze zamieszkuje obszar Górek Czechowskich.
 Inne miejsca? Macie przygotowane wymówki na każdą okazję? To naprawdę zaczyna wyglądać niepoważnie a wręcz komicznie.
Avatar
stop_propagandzie / 26 listopada 2021 r. o 11:00
-8
A ty Monisia jaki podstawiony troll nie możesz wyrażać się troszkę grzeczniej, czy szef nie nauczył Cię żadnej kultury osobistej? Masz za zadanie bronić górek to broń, ale zwracaj się jak człowiek, a nie bydło.
Ścierko tebewałowa, powiedz proszę, kto niby mnie "podstawił"? Drzewa, chomiki, czy ci, którzy zostali wykończeni na GCz? PS. Cfelkowe teksty, które piszą tu za mamonę od dewelo-bydła, sprawiają, że zwracam.
 To urojenia Sułtana lub/i kłamstwa dewelopera.
Avatar
stop_propagandzie / 26 listopada 2021 r. o 11:00
-7
A skąd, ścierko tebewałowa, "wiedziałaś od początku" że "ipn nic nie znajdzie"? Macki twoich Panów dewelo-buraczków sięgają do tej instytucji?
  Może deweloper przekopał teren wcześniej i usunął wszystkie kości żeby później nie mieć problemów?
Avatar
KusKus / 26 listopada 2021 r. o 08:32
+6
Miejmy nadzieję, że teraz aktywiści odczepią się już od placu zabaw i nie będą protestować przy budowie kolejnych.
Avatar
rafko9 / 25 listopada 2021 r. o 22:54
+9
to było do przewidzenia, park w końcu dojdzie do skutku
Avatar
LAS / 25 listopada 2021 r. o 16:02
-10
No cóż, skoro nie możecie udowodnić swoich racji drodzy aktywiści to pozostało Wam tylko życzyć powodzenia w dalszym wymyślaniu teorii spiskowych. Osobiście podziwiam Was, że macie na to czas i chęci. :)
Jakie to niby swoje racje mieli udowadniać aktywiści? To, że w Górkach Czechowskich przeprowadzano masowe egzekucje i grzebanie ofiar potwierdzał wielokrotnie IPN na podstawie akt państwowych i zeznań świadków. To, że kolejny raz niczego nie znaleziono w miejscach odległych od robót inwestycyjnych  TBV   Investment , o niczym nie świadczy, bo tak samo było na  " Łączce " , Reducie Ordona, czy dziesiątkach innych miejsc. Znamienne, że odwierty prowadzono niemal 700 metrów od miejsca, w  którym  rok wcześniej znaleziono szczątki ludzkie i niewiele bliżej od jednej ze zbiorowych mogił w okolicach  " placu zabaw".  Podziwiać trzeba tych, którzy milczą, a innym płacą za pisanie i mówienie tego, co kiedyś będzie objęte infamią.
Jakie to niby swoje racje mieli udowadniać aktywiści? To, że w Górkach Czechowskich przeprowadzano masowe egzekucje i grzebanie ofiar potwierdzał wielokrotnie IPN na podstawie akt państwowych i zeznań świadków. To, że kolejny raz niczego nie znaleziono w miejscach odległych od robót inwestycyjnych  TBV   Investment , o niczym nie świadczy, bo tak samo było na  " Łączce " , Reducie Ordona, czy dziesiątkach innych miejsc. Znamienne, że odwierty prowadzono niemal 700 metrów od miejsca, w  kt... rozwiń
Avatar
Marko19 / 25 listopada 2021 r. o 15:57
+11
Teren został zbadany i dobrze, mam nadzieję, że teraz nikt już nie będzie się sprzeciwiał budowie tam parku i placów zabaw dla dzieci.
Avatar
KubMar / 25 listopada 2021 r. o 15:13
+13
Ciekawe czy to trochę uspokoi "aktywistów" czy dalej będą forsować burzenie placów zabaw i ścieżki.
Avatar
_XD_ / 25 listopada 2021 r. o 14:50
+18
Czyli jednak monisiowi wyrośnie konkurencja w postaci mieszkań pod wynajem? Ojoj. Smuteczek. XD
Avatar
annamazurek99 / 25 listopada 2021 r. o 14:35
+16
No cóż, skoro nie możecie udowodnić swoich racji drodzy aktywiści to pozostało Wam tylko życzyć powodzenia w dalszym wymyślaniu teorii spiskowych. Osobiście podziwiam Was, że macie na to czas i chęci. :)
Avatar
stop_propagandzie / 25 listopada 2021 r. o 14:29
-21
A ty Monisia jaki podstawiony troll nie możesz wyrażać się troszkę grzeczniej, czy szef nie nauczył Cię żadnej kultury osobistej? Masz za zadanie bronić górek to broń, ale zwracaj się jak człowiek, a nie bydło.
Ścierko tebewałowa, powiedz proszę, kto niby mnie "podstawił"? Drzewa, chomiki, czy ci, którzy zostali wykończeni na GCz? PS. Cfelkowe teksty, które piszą tu za mamonę od dewelo-bydła, sprawiają, że zwracam.
 To urojenia Sułtana lub/i kłamstwa dewelopera.
Zobacz wszystkie komentarze 56

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Międzyrzec Podlaski. Rzucił się z nożem na byłą żonę. „Usiłowanie zabójstwa”

Międzyrzec Podlaski. Rzucił się z nożem na byłą żonę. „Usiłowanie zabójstwa”

Sąd aresztował mężczyznę, który zaatakował byłą żonę i syna. Bliscy uciekli przed nim z domu.

Puławscy wolontariusze mają dobre serca. Otrzymali nagrody [zdjęcia]
galeria

Puławscy wolontariusze mają dobre serca. Otrzymali nagrody [zdjęcia]

Na co dzień pomagają innym. Organizują charytatywne akcje, robią świąteczne paczki, opiekują się chorymi i niepełnosprawnymi, walczą o dobrostan zwierząt. Dzisiaj, za swoją aktywności i zaangażowanie otrzymali nagrody "Wolontariusz Roku Powiatu Puławskiego".

W Puławach Mikołaj przyjdzie dwa razy

W Puławach Mikołaj przyjdzie dwa razy

Tegoroczne Mikołajki w Puławach dzielą się na dwie części. Pierwsza - dla najmłodszych – odbędzie się w niedzielę w Domu Chemika. Drugą część atrakcji zaplanowano na poniedziałek (6 grudnia) na miejskim lodowisku. Tego samego dnia rozbłyśnie świąteczna iluminacja.

Lubelskie. Kolejna śmierć na pasach. Teraz starsza pani

Lubelskie. Kolejna śmierć na pasach. Teraz starsza pani

Nie żyje starsza kobieta potrącona na przejściu dla pieszych w Międzyrzecu Podlaskim.

Górnik Łęczna jedzie na mecz z Jagiellonią Białystok powalczyć o wygraną w Barbórkę

Górnik Łęczna jedzie na mecz z Jagiellonią Białystok powalczyć o wygraną w Barbórkę

Piłkarze Górnika Łęczna w sobotnie późne popołudnie zagrają drugi mecz o stawkę w tym tygodniu. Po awansie do ćwierćfinału Fortuna Pucharu Polski zespół trenera Kamila Kieresia pojedzie do Białegostoku powalczyć o punkty w lidze

Lublin. Wybił szybę w autobusie i uciekł. Nie na długo

Lublin. Wybił szybę w autobusie i uciekł. Nie na długo

Zaczepiał pasażerów, wybił szybę w autobusie i uciekł. 25-latek z Lublina został już zatrzymany. Okazało się, że to znany policjantom recydywista.

Spotkania ze św. Mikołajem w Portofino
4 grudnia 2021, 12:00

Spotkania ze św. Mikołajem w Portofino

Weekendy w Restauracji Portofino nad Zalewem Zemborzyckim przebiegają pod znakiem świątecznej atmosfery. W te dni wszystkie dzieci mogą tam spotkać św. Mikołaja i jego przyjaciół.

Spotkanie w Kartoflisku i akcja "Chryzantema". Co kryją akta najgłośniejszej afery w Lublinie

Spotkanie w Kartoflisku i akcja "Chryzantema". Co kryją akta najgłośniejszej afery w Lublinie

Gdzie lubelscy przedsiębiorcy z branży architektoniczno-deweloperskiej spotykali się z agentem CBA udającym biznesmena zainteresowanego wybudowaniem pierwszego w mieście drapacza chmur? Kto mógł wejść „z ulicy” do prezydenta Lublina? Jak wyglądało spotkanie biznesmenów i agenta z Krzysztofem Żukiem w jego gabinecie? Kto do kogo dzwonił i jak często? Tego wszystkiego można dowiedzieć się z materiałów zgromadzonych przez CBA i śledczych Prokuratury Okręgowej w Zamościu w aktach sprawy Piotra Kowalczyka, byłego przewodniczącego Rady Miasta Lublin.

Lubelskie. Żart o drogowcach zaskoczonych przez zimę ma być nieaktualny

Lubelskie. Żart o drogowcach zaskoczonych przez zimę ma być nieaktualny

104 opłużone solarki i 14 pługów wirnikowych. To ułamek sprzętu, jakim dysponują drogowcy szykujący się nadejścia zimy. Przygotowano już ok. 20 tys. ton soli.

Program TV 3-5 grudnia 2021. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?
3 grudnia 2021, 20:00

Program TV 3-5 grudnia 2021. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?

W ten weekend w telewizji będzie można zobaczyć sporo filmów rozrywkowych, m.in. drugą część "Czarownicy", "Miami Vice" czy kontynuację "Pacific Rim". Poniżej prezentuje kilka wybranych opcji filmowych na weekend.

Lublin. Mikołaj poprosi o bilet

Lublin. Mikołaj poprosi o bilet

Od poniedziałku po lubelskich ulicach będzie kursował trolejbus przystrojony wewnątrz świątecznymi ozdobami z włóczki Przez miesiąc będzie można go spotkać na różnych trasach, w poniedziałek zacznie kursy na linii 151. Za jego wystrój jak co rok odpowiadają panie z ekipy „Bombardowanie włóczką”.

Piłkarki Górnika Łęczna grają ostatni mecz o stawkę w tym roku

Piłkarki Górnika Łęczna grają ostatni mecz o stawkę w tym roku

W sobotę odbędzie się ostatni ważny mecz w kobiecym futbolu w Polsce w tym roku

Michał Fidziukiewicz (Motor): Jeżeli chcemy atmosfery, jak na meczu z Legią, to musimy wygrywać

Michał Fidziukiewicz (Motor): Jeżeli chcemy atmosfery, jak na meczu z Legią, to musimy wygrywać

Rozmowa z Michałem Fidziukiewiczem, piłkarzem Motoru Lublin

Znowu Legia. Górnik Łęczna w ćwierćfinale Fortuna Pucharu Polski zagra z mistrzem!

Znowu Legia. Górnik Łęczna w ćwierćfinale Fortuna Pucharu Polski zagra z mistrzem!

W siedzibie Polskiego Związku Piłki Nożnej rozlosowano dzisiaj pary ćwierćfinałów Fortuna Pucharu Polski. Na ten szczebel dotarł jeden zespół z naszego regionu. Górnik Łęczna zmierzy się z Legią Warszawa. Spotkanie zostanie jednak rozegrane na boisku rywali.

Lublin. Protest rodziców. Miasto chce zlikwidować szkołę podstawową

Lublin. Protest rodziców. Miasto chce zlikwidować szkołę podstawową

Nie przenoście naszych dzieci – apelują do Ratusza rodzice uczniów z podstawówki nr 19 (ul. Szkolna). Władze miasta chcą zlikwidować placówkę, a uczniów przenieść do podstawówki nr 25 przy Sierocej. Miasto tłumaczy ten plan m.in. oszczędnościami.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!