Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 listopada 2022 r.
6:36

Lublin. Znana piekarnia się zamyka. Działa ponad 70 lat, 60 osób do zwolnienia. "Stanęliśmy pod ścianą"

Gdyby pięć lat temu ktoś mi powiedział i, że taka będzie sytuacja w gospodarce i w polityce, to bym nie uwierzył – mówi Jan Flisiak, do niedawna prezes, a teraz likwidator Przedsiębiorstwa Piekarskiego w Lublinie
Gdyby pięć lat temu ktoś mi powiedział i, że taka będzie sytuacja w gospodarce i w polityce, to bym nie uwierzył – mówi Jan Flisiak, do niedawna prezes, a teraz likwidator Przedsiębiorstwa Piekarskiego w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Gdyby pięć lat temu ktoś powiedział mi, że będzie taka sytuacja, to bym nie uwierzył – przyznaje Jan Flisiak, prezes Przedsiębiorstwa Piekarskiego w Lublinie. Po ponad 70. latach działalności firma zostanie zamknięta. Podobny los spotyka coraz więcej działalności. Ale o swoje miejsce na rynku walczą też nowi gracze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z Janem Flisiakiem rozmawialiśmy pod koniec stycznia tego roku. – Trudno powiedzieć, jak się to wszystko potoczy, bo wpływa na to szereg zjawisk: inflacja, podwyżki mediów, czy zmiany podatkowe – mówił wtedy pytany, o to jaki będzie to rok dla kierowanego przez niego PP. 

Dziś już wątpliwości nie ma. Flisiak został likwidatorem spółki.

– Jestem tym, który zgasi tu światło. Działamy tylko do końca roku. 60. pracowników dostało już wypowiedzenia. Odprawy dla nich to 500 tys. zł. – mówi. – Potem sprzedamy majątek firmy, żeby uregulować należności. Bo zaległości płatnicze mamy. Na szczęście mamy też wyrozumiałych dostawców, którzy cierpliwie czekają. Dlatego najważniejsze jest, żeby z tej sytuacji wyjść z twarzą.

Skąd wzięły się długi firmy, która może poszczycić się historią sięgającą 1949 roku? Sprzedaż zaczęła spadać wraz z nadejściem pandemii koronawirusa i nigdy się nie podniosła. Rosnąc zaczęły za to koszty produkcji.

– Była to wręcz galopada, która sprawiła, że cenniki dezaktualizowały się praktycznie z tygodnia na tydzień. Z rynku zniknęli drobni handlowcy, a współpraca z sieciówkami nas dobiła. Musieliśmy im dostarczać towar poniżej kosztów produkcji, bo nie przyjmowali kalkulacji wynikających ze zmieniających się cen. Przez tą „współpracę” generowaliśmy wiec długi, a nie mogliśmy przerwać dostaw, bo umowy skonstruowane są tak, że wiązałoby się to z gigantycznymi karami – wyjaśnia Flisiak.

Kiedy pojawiła się informacja, że od nowego roku Przedsiębiorstwo musiałoby płacić 5-, a nawet 6-krotnie więcej za media, uznano, że dalsza działalność nie ma sensu.

– Stanęliśmy pod ścianą i uznaliśmy, że nie warto kopać się z koniem. Żal jednak jest. To w końcu tyle lat – przyznaje likwidator. – Gdyby pięć lat temu ktoś mi powiedział, że taka będzie sytuacja w gospodarce i w polityce, to bym nie uwierzył.

Rynek nie lubi próżni

W podobnej sytuacji jest coraz więcej przedsiębiorców. Stale wzrasta liczba tych, którzy decydują się zawiesić prowadzoną działalność. W województwie lubelskim w sierpniu taką decyzję podjęło 27466 osób. Miesiąc później już 27666. Mniej trudnych decyzji zapadało natomiast rok temu. Dla porównania we wrześniu 2021 zawieszeń było niewiele ponad 23 tys., a w październiku niespełna 24 tys.

Rośnie też liczba zamykanych firm. W sierpniu w lubelskim wyrejestrowano ich 668, a we wrześniu 741, w tym najwięcej z podregionu lubelskiego (277) i chełmsko-zamojskiego (207). Wśród miast dominuje Lublin (172) oraz w Chełm (34). Niewiele mniej wyrejestrowań odnotowywano rok temu (we wrześniu 2021 – 628, a w październiku – 636).

Ale duże różnice widać też w liczbie zakładanych firm. Podczas gdy w sierpniu tego roku przedsiębiorcy w woj. lubelskim założyli ich 2600, to we wrześniu już 1458. To jednak i tak zdecydowanie więcej niż rok temu. We wrześniu 2021 r. w woj. lubelskim powstały 1330 firmy, a w październiku – 1192.

Czy to oznacza, że mimo wszystko optymizm wśród przedsiębiorców rośnie? – Mówi się, że powinno się inwestować, gdy inni sprzedają, bo kryzys może być dobrym czasem na inwestycję – mówi Piotr Rejner, który wspólnie z żoną Anną niespełna miesiąc temu otworzył przy ul. Diamentowej w Lublinie restaurację Grano Verde.

Małżeństwo plan na własną restaurację miało już od dłuższego czasu. Ona z gastronomią związana jest przez całe swoje zawodowe życie. On od 12 lat prowadzi firmę w innej branży. Postanowili zaryzykować.

– To nie była decyzja podjęta w jedną chwilę. Przemyśleliśmy sprawę, stworzyliśmy biznes plan. Postanowiliśmy zawalczyć o gości stawiając na wyjątkową kuchnię europejską, w której są i smaki śródziemnomorskie, ale pojawiają się też burgery. Do tego lokal, w którym chce się spędzać czas. To nasz przepis na sukces – mówi pan Piotr.

– W ciągu pierwszego miesiąca zdobyliście już stałych klientów? – dopytuję.

– Tak, pierwsi już są, ale wciąż bardzo dużo pracy przed nami żeby ten biznes stał się dochodowy. Nie poddajemy się. Walczymy. I wciąż jesteśmy optymistami.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Najlepsi uczniowie z regionu przez najbliższe dziesięć miesięcy będzie otrzymywać dodatkowy zastrzyk gotówki. Pieniądze mogą przeznaczyć m.in. na rozwój swoich pasji, czy zakup sprzętu.

Emmanuel Lecomte to jeden z liderów PGE Start Lublin

Czas na energetyczne derby. PGE Start kontra PGE Spójnia

Sponsorem Startu i Spójni jest PGE, dlatego w środowisku mówi się o „energetycznych” derbach. I właśnie energia będzie słowem kluczowym tej rywalizacji, która rozpocznie się o godz. 17.30.

Zdjęcie ilustracyjne

Wypadek na drodze wojewódzkiej. Trzy osoby poszkodowane

Na ten moment wiadomo, że jedna z osób poszkodowanych trafiła do szpitala. Nie miejscu trwają utrudnienia w ruchu.

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja
UTRUDNIENIA W RUCHU

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja

W sobotę 3 maja w Lublinie odbędzie się barwny korowód tańczący poloneza. Na kierowców w czasie obchodów święta czekają utrudnienia.

Zdjęcie ilustracyjne

Cień Sahrynia nad Tomaszowem. Pamięć kpt. Jachymka na celowniku

W lokalnej społeczności jest uważany za bohatera, który bronił polskiej ludności przed atakami UPA. Jednak jego działalność budzi kontrowersje wśród mniejszości ukraińskiej. Sprawą zajęli się radni Tomaszowa Lubelskiego.

Już w półfinale play-off Bogdanka LUK Lublin sprawiła niespodziankę eliminując mistrza Polski JSW Jastrzębski Węgiel. W finale zagra z wicemistrzem z Zawiercia

Bogdanka LUK Lublin zaczyna walkę o złoto z Aluron CMC Wartą Zawiercie

W pierwszym meczu finałowym play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na wyjeździe z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Pierwszy gwizdek środowego spotkania o godzinie 18.

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty