Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 stycznia 2022 r.
18:10

Pegasus zamiast SB-ka. Senator z Lublina w komisji, która ma wyjaśnić aferę

37 10 A A
Jacek Bury
Jacek Bury (fot. Maciej Kaczanowski)

Dziś nie trzeba już nigdzie wysyłać agentów - wystarczy wejść w czyjś telefon. Czasy się zmieniły, metody się zmieniły, ale cele pozostają te same – mówi senator Polski 2050 Jacek Bury, który został członkiem komisji mającej wyjaśnić sprawę inwigilowania osób nieprzychylnych obecnej władzy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Senat powołał nadzwyczajną komisję do wyjaśnienia afery Pegasusa. The Citizen Lab z Uniwersytetu Toronto ustalił, że za pomocą izraelskiego systemu szpiegowskiego byli inwigilowani; Roman Giertych, prokurator Ewa Wrzosek i senator KO Krzysztof Brejza. Pegasusa używa polskie CBA, choć długo rząd nie chciał tego przyznać. W końcu potwierdził to wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

W Senacie za powstaniem komisji zagłosowało 52 senatorów, 45 było przeciwko. Komisję tworzą: Marcin Bosacki (KO), Jacek Bury (klub KO, należy do Polski 2050), Gabriela Morawska-Stanecka (PPS), Michał Kamiński (PSL), Magdalena Kochan (KO), Sławomir Rybicki (KO), Wadim Tyszkiewicz (niezrzeszony). PiS swoich kandydatów nie zgłosił.

Czy powołanie komisji senackiej oznacza, że opozycja nie wierzy w powstanie sejmowej komisji śledczej do sprawy wyjaśnienia afery Pegasusa?

– Są niewielkie szanse na komisję sejmową, a nawet jeżeli zostanie powołana, to będzie zarządzana przez PiS. Politycy tej partii mogą ustalić, że mają zajmować się nie kwestią inwigilacji Pegasusem, ale znacznie rozszerzą jej działanie i wskażą ramy czasowe np. od roku 2007. Sprawi to, że komisja będzie badała kolejne lata i być może na koniec obecnej kadencji parlamentu dobrnie do 2014 roku. Wtedy zakończy prace i niczego nie wyjaśni. Nie dotknie nawet afery Pegasusa.

Komisja senacka chce się zająć wyłącznie tą kwestią?

– Tak, zajmiemy się Pegasusem, a także sprawdzimy działanie służb specjalnych oraz to czy ostatnie wybory parlamentarne zostały przeprowadzone zgodnie z prawem. Czy Pegasus nie był używany w kampanii wyborczej do inwigilowania przeciwników politycznych. Nie ukrywajmy, że każdej władzy zależy na wiedzy o planach swoich przeciwników politycznych.

Czy w ogóle Polska powinna mieć takie narzędzie jak Pegasus?

– Służby specjalne muszą być wyposażane w odpowiednie narzędzia, ale nie mogą ich używać przeciwko swoim obywatelom. Izraelski system powstał do walki z terroryzmem. Tymczasem w Polsce był – jak wiele na to wskazuje – używany w zupełnie innym celu. Pegasus to nic innego jak wysłanie rzeszy SB-ków do kościołów, kin i restauracji, żeby podsłuchiwali rozmowy. Tak robili komuniści. Dziś nie trzeba już nigdzie wysyłać agentów - wystarczy wejść w czyjś telefon. Czasy się zmieniły, metody się zmieniły, ale cele pozostają te same.

Myśli pan, że komisja cokolwiek wyjaśni, skoro osoby przed nią wezwane nie muszą się stawić?

– Nie muszą, bo komisja senacka ma znacznie mniejsze uprawnienia od śledczej komisji sejmowej. Jeżeli jednak ktoś odmówi stawienia się przed naszą komisją, to będzie to znamienne. Kiedy zaczynała działać „komisja Rywina” (2003-2004) w celu wyjaśnienia afery związanej z tworzeniem ustawy o radiofonii i telewizji, Jarosław Kaczyński mówił, że jeżeli ktoś nie chce komisji, to znaczy, że ma coś do ukrycia.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Yogi-bu / 13 stycznia 2022 r. o 18:44
+15
Z całym szacunkiem ale ta komisja niczego nie wyjaśni , poza lansowaniem się przed przyszłymi wyborami.
Avatar
Janusz_Paliwas / 13 stycznia 2022 r. o 19:05
+14
Z całym szacunkiem, ale jak można komuś wierzyć kto po wyborach zmienia partię i poglądy? Może za chwilę zastąpi Pan kukize?
Avatar
Kroll / 13 stycznia 2022 r. o 19:16
+6
Czy ktoś myślący zakładał że po informacji o zakupie pegazusa PIS powstrzyma się od szpiegowania oponentów politycznych? Bicie na ulicach to za mało. Jak za komuny. Trzeba wiedzieć co się w domach dzieje. A że ubecy to spora inwestycja i za dużo gadają zwłaszcza po pijaku to lepiej takiego ubeka wypuścić który nie rzuca się w oczy. Ubeka który nie pije i nie zeznaje w sądzie. Ubeka który posłuch co ludzie mówią, jak uprawiają sex, modlą się i oddają gazy. PiS z wami i waszymi ubolami w telefonach. Miłego życia w Wolsce Ubeckiej.
Avatar
poker / 13 stycznia 2022 r. o 18:23
+6
1/ Ale przecież na tą zabawkę zgodziła się KO, więc.... 2/ Czy "prace" tej "komisji" będą dodatkowo płatne? 3/ Co z immunitetem marszałka Grodzkiego?
Avatar
Wielejebny / 14 stycznia 2022 r. o 13:45
+5
Niech pier-dolnie kielicha z Sienkiewiczem i zluzuje gumę w gaciach bo jeszcze mu włosy wyrosną na lewej półkuli
Avatar
Janusz_Paliwas / 14 stycznia 2022 r. o 07:52
+5
A on chociaż trzeźwy ? Bo widzę opozycja to nie tylko złodzieje ale też alkoholicy.
 Albo jak ten z psl pałys anżej co tak pijany chodził że wsiadł nie do swojego smaochodu?
Avatar
TECZOWY_ZSL / 14 stycznia 2022 r. o 09:54
+2
... co on w tej milicyjnej suce oglądał?
Avatar
Janusz_Paliwas / 14 stycznia 2022 r. o 07:50
-1
A on chociaż trzeźwy ? Bo widzę opozycja to nie tylko złodzieje ale też alkoholicy.
 A co nie jest dobrym posłem bo coś tam coś potrafi tak jak elżbieta k. z piss ?
Avatar
LAS / 13 stycznia 2022 r. o 22:47
-1
Proszę nie zapominać o Syborgu, którego za czasów PO używano również przeciwko zwykłym obywatelom, a nie tylko politykom opozycji.
Avatar
Lubliniak / 13 stycznia 2022 r. o 21:38
-4
A on chociaż trzeźwy ? Bo widzę opozycja to nie tylko złodzieje ale też alkoholicy.
Avatar
Wielejebny / 14 stycznia 2022 r. o 13:45
+5
Niech pier-dolnie kielicha z Sienkiewiczem i zluzuje gumę w gaciach bo jeszcze mu włosy wyrosną na lewej półkuli
Avatar
TECZOWY_ZSL / 14 stycznia 2022 r. o 09:54
+2
... co on w tej milicyjnej suce oglądał?
Avatar
Janusz_Paliwas / 14 stycznia 2022 r. o 07:52
+5
A on chociaż trzeźwy ? Bo widzę opozycja to nie tylko złodzieje ale też alkoholicy.
 Albo jak ten z psl pałys anżej co tak pijany chodził że wsiadł nie do swojego smaochodu?
Avatar
Janusz_Paliwas / 14 stycznia 2022 r. o 07:50
-1
A on chociaż trzeźwy ? Bo widzę opozycja to nie tylko złodzieje ale też alkoholicy.
 A co nie jest dobrym posłem bo coś tam coś potrafi tak jak elżbieta k. z piss ?
Avatar
LAS / 13 stycznia 2022 r. o 22:47
-1
Proszę nie zapominać o Syborgu, którego za czasów PO używano również przeciwko zwykłym obywatelom, a nie tylko politykom opozycji.
Avatar
Lubliniak / 13 stycznia 2022 r. o 21:38
-4
A on chociaż trzeźwy ? Bo widzę opozycja to nie tylko złodzieje ale też alkoholicy.
Avatar
Kroll / 13 stycznia 2022 r. o 19:16
+6
Czy ktoś myślący zakładał że po informacji o zakupie pegazusa PIS powstrzyma się od szpiegowania oponentów politycznych? Bicie na ulicach to za mało. Jak za komuny. Trzeba wiedzieć co się w domach dzieje. A że ubecy to spora inwestycja i za dużo gadają zwłaszcza po pijaku to lepiej takiego ubeka wypuścić który nie rzuca się w oczy. Ubeka który nie pije i nie zeznaje w sądzie. Ubeka który posłuch co ludzie mówią, jak uprawiają sex, modlą się i oddają gazy. PiS z wami i waszymi ubolami w telefonach. Miłego życia w Wolsce Ubeckiej.
Avatar
Janusz_Paliwas / 13 stycznia 2022 r. o 19:05
+14
Z całym szacunkiem, ale jak można komuś wierzyć kto po wyborach zmienia partię i poglądy? Może za chwilę zastąpi Pan kukize?
Avatar
Yogi-bu / 13 stycznia 2022 r. o 18:44
+15
Z całym szacunkiem ale ta komisja niczego nie wyjaśni , poza lansowaniem się przed przyszłymi wyborami.
Avatar
poker / 13 stycznia 2022 r. o 18:23
+6
1/ Ale przecież na tą zabawkę zgodziła się KO, więc.... 2/ Czy "prace" tej "komisji" będą dodatkowo płatne? 3/ Co z immunitetem marszałka Grodzkiego?
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Rekordowa obsada 21. Turnieju Juniorów w futsalu o Puchar Starosty Świdnickiego

Rekordowa obsada 21. Turnieju Juniorów w futsalu o Puchar Starosty Świdnickiego

W sobotę 29 stycznia, w hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego w Świdniku, zostanie rozegrana 21. edycja Międzypowiatowego Turnieju Juniorów w futsalu o Puchar Starosty Świdnickiego

Największa ubojnia w regionie już działa, spłaca i chce zatrudniać

Największa ubojnia w regionie już działa, spłaca i chce zatrudniać

Na gospodarczą mapę gminy po dłuższej przerwie spowodowanej upadłością Pini Beef, wraca jego następca: Końskowola Meat. Największa ubojnia w regionie w zeszłym tygodniu uruchomiła działalność. W planach jest wzrost zatrudnienia i produkcji oraz częściowa spłata wierzytelności

Lublin: Miasto jednak nie sprzeda działek nad brzegiem Czerniejówki

Lublin: Miasto jednak nie sprzeda działek nad brzegiem Czerniejówki

Jednak nie dojdzie do sprzedaży miejskich gruntów na brzegu Czerniejówki koło dawnej drożdżowni. Prezydent wycofał ten pomysł z Rady Miasta. Teren, który chciał sprzedać deweloperowi, jest częścią Ekologicznego Systemu Obszarów Chronionych.

Jak buduję zespół MNP Super Team?

Jak buduję zespół MNP Super Team?

Prowadzenie agencji nieruchomości nie stanowi prostego przedsięwzięcia. Najważniejsze jest zadbanie o to, aby posiadać odpowiednich pracowników. Zespół MNP Super Team został stworzony ze świetnie wyszkolonych profesjonalistów, potrafiących odpowiedzieć na potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów. Jak udało mi się go skompletować?

Wideorejestratory w samochodach flotowych – jakie są zalety takiego rozwiązania? Jaki system wybrać?

Wideorejestratory w samochodach flotowych – jakie są zalety takiego rozwiązania? Jaki system wybrać?

Transport dalekobieżny zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem i wystąpieniem nieoczekiwanych zdarzeń na drodze. Większość nowoczesnych flot inwestuje w wideorejestratory, które pozwalają utrwalić niebezpieczne wydarzenia na drodze. Czym charakteryzują się takie urządzenia i dlaczego doskonale zabezpieczają interesy przewoźników?

Ministerstwo Edukacji i Nauki podaje termin powrotu uczniów do szkół. Najmłodsi też zdalnie?

Ministerstwo Edukacji i Nauki podaje termin powrotu uczniów do szkół. Najmłodsi też zdalnie?

Ostatniego dnia lutego jest powrót do nauki stacjonarnej we wszystkich typach szkół; nie zakładamy innego wariantu - powiedział w czwartek wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski. Nie przewidujemy możliwości zamknięcia przedszkoli ani klas od 1 do 4 - dodał.

Kiedy Dentysta Przyjmie Bez Kolejki

Kiedy Dentysta Przyjmie Bez Kolejki

W jakich sytuacjach wejdziemy do stomatologa poza kolejnością. Co zrobić w przypadku bólu zęba. Sprawdź, kiedy masz prawo do natychmiastowej wizyty!

Sportowiec 2021 roku: Cztery piłkarki MKS FunFloor Perła w grze o tytuł

Sportowiec 2021 roku: Cztery piłkarki MKS FunFloor Perła w grze o tytuł

Joanna Szarawaga, Weronika Gawlik, Kinga Achruk i Romana Roszak są nominowane w plebiscycie na Sportowca Roku 2021.

Puławy: Do urzędników pojedziemy windą

Puławy: Do urzędników pojedziemy windą

Budynek Urzędu Miasta w Puławach, mimo ostatnich inwestycji w poprawę jego dostępności przez osoby niepełnosprawne, wciąż nie jest łatwo dostępny dla osób mających problemy z poruszaniem się. Urzędnicy chcą dobudować zewnętrzną windę. Jej projekt ma kosztować ok. 50 tys. zł.

Zamykają sklep z tanią odzieżą, bo dobiły ich rachunki za prąd i ogrzewanie
Rozmowa

Zamykają sklep z tanią odzieżą, bo dobiły ich rachunki za prąd i ogrzewanie

– Nie jesteśmy już w stanie płacić rachunków, nie sięgając do własnych oszczędności. Rachunki za prąd i ogrzewanie – już za grudzień – są wyższe o około 50 proc. od tych w listopadzie, a to przecież nie koniec podwyżek – Rozmowa z Sylwestrem Iżowskim, współwłaścicielem sklepu z używaną odzieżą „Różana szafa” w Lublinie.

Od niemal roku walczą z plagą pluskiew. Czy problem uda się rozwiązać?
Reportaż Uwagi! TVN
film

Od niemal roku walczą z plagą pluskiew. Czy problem uda się rozwiązać?

- Wszystkie ubrania i pościel muszę dzień w dzień gotować w 90 stopniach, by zabić ich jaja, bądź żywego intruza – skarży się pani Małgorzata. Kobieta od blisko roku walczy z plagą pluskiew w jednej z łódzkich kamienic. Bezskutecznie. Od blisko roku sen z powiek kobiety i kilku jej sąsiadów spędza walka z plagą pluskiew.

"Anna & Anna" - koncert w puławskim Domu Chemika
18 lutego 2022, 19:00

"Anna & Anna" - koncert w puławskim Domu Chemika

W piątek, 18 lutego o godz. 19 w Domu Chemika w Puławach (ul. Wojska Polskiego 4) odbędzie się fabularyzowany koncert "Anna & Anna" poświęcony twórczości Anny German i Anny Jantar.

Lublin wyludnia się w galopującym tempie. Zaskakujące prognozy Ratusza
Pierwsza strona Dziennika

Lublin wyludnia się w galopującym tempie. Zaskakujące prognozy Ratusza

W zeszłym roku ubyło ponad 3200 zameldowanych mieszkańców. Chociaż miasto się kurczy, to jego władze bronią optymistycznego założenia, że mieszkańców będzie przybywać. Właśnie tym argumentem tłumaczyły przeznaczanie nowych terenów pod budownictwo.

Od dziś znowu lekcje z domu

Od dziś znowu lekcje z domu

Od dziś uczniowie starszych klas podstawówek oraz szkół ponadpodstawowych uczą się zdalnie. Do szkolnych ławek wrócą dopiero po feriach.

Muzeum wypożyczyło eksponat. Został zezłomowany

Muzeum wypożyczyło eksponat. Został zezłomowany

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie straciło jeden ze swoich eksponatów – ciężarówkę Star 660, która w przeszłości pracowała przy obsłudze lotniska. Pojazd po wypożyczeniu miał wrócić na miejsce, ale tak się nie stało. Człowiek, który przed laty zawarł umowę z muzeum twierdzi, że samochód został już zezłomowany.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!