Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 grudnia 2022 r.
16:35

Policja wyniosła rolników z AGROunii z urzędu lubelskiego wojewody. Kilkanaście osób zatrzymanych

0 21 A A

Michała Kołodziejczaka policja wyniosła trzymając go za nogi i ręce. AGROunia chciała okupować urząd wojewódzki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Niektórzy wychodzili sami z podniesionymi rękami i okrzykami „hańba”. Innych policja musiała wynieść. Tak zrobiono z liderem AGROunii, Michałem Kołodziejczakiem. W ręku trzymał jeszcze flagę swojej partii.

- Co robicie? Za jakie pieniądze? – mówił jeden z protestujących, kiedy leżał przed policyjną „paką”.

W czwartek po godzinie 15 gmach urzędu wojewódzkiego w Lublinie był już otoczony policyjnym kordonem. Na miejscu stawiały się kolejne oddziały i podjeżdżały radiowozy. Niedługo potem policja weszła do urzędu i zaczęła usuwać rolników.

AGROunia zagroziła, że nie opuści gmachu, jeżeli nie zostaną spełnione jej oczekiwania. Kilka godzin wcześniej rolnicy zebrali się przed gmachem przy ul. Spokojnej. To miał być niemy protest, a jego uczestnicy zakleili sobie usta taśmą. Ale przemawiał Michał Kołodziejczak, lider AGROunii.

Narzekał, że Polskę zalewa pszenica, kukurydza, rzepak, które przyjeżdżają z zagranicy, bez ograniczeń i badań, a nawet jako zboże techniczne, które nie powinno być nigdy dopuszczone do spożycia. Kołodziejczak wyliczał, że cena kukurydzy, w ciągu dwóch tygodni spadła ponad 40 procent.

– Tydzień temu na Lubelszczyźnie  kosztowała 1000 zł, dziś cena spadła do 600 zł za tonę, dlatego że rynek Polski zalewa produkt z zagranicy produkowany przez koncerny, które prowadzą działalność na Ukrainie – argumentował rolnik.

Protestujący spotkali się z wojewodą lubelskim, Lechem Sprawką i nie chcą opuścić urzędu do momentu, aż otrzymają zapewnienie rozwiązania problemu w trybie natychmiastowym.

Ceny zbóż 2022

Na ceny rolnicy narzekali już latem. I już wtedy minister rolnictwa przekonywał, że nie jest to efekt importu z Ukrainy. Jak wtedy mówił wicepremier Henryk Kowalczyk, to miał być problem przejściowy. Ale nie jest. Teraz Izba Zbożowo-Paszowa przyznaje, że ceny np. kukurydzy są niskie i spadają z tygodnia na tydzień. Firma Infograin analizuje, że to wynik przecen na rynkach światowych. I nie jest winne tylko zboże z Ukrainy, ale także z Brazylii.

Wojewoda przyjął protestujących i obiecał ich postulaty przekazać premierowi. Dodał, że wstrzymanie importu nie jest sprawą łatwą. To nawet nie decyzje rządowe, ale wręcz unijne.

Podejrzane zboże

Okazuje się, że problem jest poważny. W poniedziałek wojewoda Lech Sprawka otrzymał informację, od Lubelskiej Izby Rolniczej, że nie ma komu sprzedać zebranego z pola ziarna. Silosy są pełne. Zgodnie z tą informacją jest tam zboże z Ukrainy, ale niekoniecznie dobrej jakości. – Zaczęły docierać informacje, że zboże – jako techniczne – które nie podlega ostrej kontroli granicznej kierowane jest np. do młyna i przerabiane na mąkę. Co jest przestępstwem – mówił Lech Sprawka.

Nie ma pewności, że tak się dzieje na pewno, a jeżeli tak, to jaka jest tego skala. Sprawka już zaangażował w sprawę służby skarbowe, a w poniedziałek zaczną się realne kontrole w firmach

Agnieszka Strzępka, rzecznik wojewody tłumaczy, że o akcji policji zdecydował dyrektor generalny urzędu w porozumieniu z wojewodą.

Nadkom. Andrzej Fijołek w czwartek ok. godz. 16.30  poinformował, że zatrzymano kilkanaście osób. – Zostali przewiezieni na komendę, gdzie są z nimi prowadzone czynności. Dotyczą naruszenia miru i niewykonywania poleceń policjantów. To jest wykroczenie – powiedział i dodał: - Po zakończeniu czynności zapewne zostaną zwolnieni.

Zobacz: Protest Agrounii przed Lubelskim Urzędem Wojewódzkim

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
poker / 2 grudnia 2022 r. o 10:03
Taka w Polsce bieda, że Polacy kupują coraz więcej mieszkań w Hiszpanii.
No tak. Słyszałem. Żona Mateusza kupiła 3 - lokuje kasę ze sprzedaży tej kościelnej działeczki opylonej koleżkom bankierom. A i Daniel kupił 2. Remont robi. Termin oddania po wyborach jak trzeba będzie ewakuować się od cyca.
 Eeeetam, to mały pikuś: Kropiwnicki z PO ma w Warszawie tyle, że doliczyć się nie może. U Adamowiczow w Gdańsku był z tym jeszcze większy problem. Palikot w Lublinie zapomniał że jest właścicielem samolotu. A teraz zejdź jeszcze niżej i sprawdź stan POsiadania radnych z PO... Tu też biedy nie ma, a tak krzyczą. Za darmo?
 Eeeetam, to mały pikuś: Kropiwnicki z PO ma w Warszawie tyle, że doliczyć się nie może. U Adamowiczow w Gdańsku był z tym jeszcze większy problem. Palikot w Lublinie zapomniał że jest właścicielem samolotu. A teraz zejdź jeszcze niżej i sprawdź stan POsiadania radnych z PO... Tu też biedy nie ma, a tak krzyczą. Za darmo? rozwiń
Avatar
Pats / 2 grudnia 2022 r. o 08:09
A my boczkiem, boczkiem po cichu dofinansowujemy UA i nie tylko... Nie lepiej się coraz bardziej uniezależniać od obcych rynków...??? Przecież mamy wspaniałe przykłady jak zostawiani jesteśmy na pastwę losu... Czy nie jest to zboże z Przewodowa przypadkiem? ;) Ale pany jedzą sobie chlebek wypiekany z polskiego zboża podziwiając hiszpańskie wybrzeża. Tam chleb taniej niż w Polsce...!!!! POLSKA w ruinie.....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Kroll / 1 grudnia 2022 r. o 22:27
Taka w Polsce bieda, że Polacy kupują coraz więcej mieszkań w Hiszpanii.
 No tak. Słyszałem. Żona Mateusza kupiła 3 - lokuje kasę ze sprzedaży tej kościelnej działeczki opylonej koleżkom bankierom. A i Daniel kupił 2. Remont robi. Termin oddania po wyborach jak trzeba będzie ewakuować się od cyca. 
Avatar
Palec_jenej_posel / 1 grudnia 2022 r. o 21:37
Taka w Polsce bieda, że Polacy kupują coraz więcej mieszkań w Hiszpanii.
 Daniel orleone już  tam grasuje ?
Avatar
Palec_jenej_posel / 1 grudnia 2022 r. o 21:29
Ten człowiek wleczony po bruku /na pierwszym zdjęciu/ już na pis nie zagłosuje bo "one dajo" . Może też przekona sąsiada że jedynie co rolnikowi może dać pis to pałką po plecach gdy głowę podniesie
Avatar
poker / 1 grudnia 2022 r. o 21:26
Taka w Polsce bieda, że Polacy kupują coraz więcej mieszkań w Hiszpanii.
Avatar
Janusz_Paliwas / 1 grudnia 2022 r. o 21:18
Wolska marzeń...
Avatar
poker / 1 grudnia 2022 r. o 21:15
Wielka bieda: przyjechali rolnicy do Lublina i nie mogą znaleźć miejsca na zaparkowanie swoich Lexusów...
Avatar
Witek1 / 1 grudnia 2022 r. o 20:53
widzę że ci w kominach na twarzach anonimowi stróże prawa jak zwykle najbardziej się udzielają wynoszeniu Rolników
Avatar
Gutek / 1 grudnia 2022 r. o 20:17
szczura odesłać do ruskich
Ja wiem , że to stary safanduła z łupieżem na ramionach ,porwanych butach i dość często wymiętą koszulą na dużym brzuchu, ale żeby tak od szczurów wyzywać? Miej umiar .
twój tatuś tak się przedstawia?
 Na więcej cię nie stać? Zawiodłem się.
Avatar
poker / 2 grudnia 2022 r. o 10:03
Taka w Polsce bieda, że Polacy kupują coraz więcej mieszkań w Hiszpanii.
No tak. Słyszałem. Żona Mateusza kupiła 3 - lokuje kasę ze sprzedaży tej kościelnej działeczki opylonej koleżkom bankierom. A i Daniel kupił 2. Remont robi. Termin oddania po wyborach jak trzeba będzie ewakuować się od cyca.
 Eeeetam, to mały pikuś: Kropiwnicki z PO ma w Warszawie tyle, że doliczyć się nie może. U Adamowiczow w Gdańsku był z tym jeszcze większy problem. Palikot w Lublinie zapomniał że jest właścicielem samolotu. A teraz zejdź jeszcze niżej i sprawdź stan POsiadania radnych z PO... Tu też biedy nie ma, a tak krzyczą. Za darmo?
 Eeeetam, to mały pikuś: Kropiwnicki z PO ma w Warszawie tyle, że doliczyć się nie może. U Adamowiczow w Gdańsku był z tym jeszcze większy problem. Palikot w Lublinie zapomniał że jest właścicielem samolotu. A teraz zejdź jeszcze niżej i sprawdź stan POsiadania radnych z PO... Tu też biedy nie ma, a tak krzyczą. Za darmo? rozwiń
Avatar
Pats / 2 grudnia 2022 r. o 08:09
A my boczkiem, boczkiem po cichu dofinansowujemy UA i nie tylko... Nie lepiej się coraz bardziej uniezależniać od obcych rynków...??? Przecież mamy wspaniałe przykłady jak zostawiani jesteśmy na pastwę losu... Czy nie jest to zboże z Przewodowa przypadkiem? ;) Ale pany jedzą sobie chlebek wypiekany z polskiego zboża podziwiając hiszpańskie wybrzeża. Tam chleb taniej niż w Polsce...!!!! POLSKA w ruinie.....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Kroll / 1 grudnia 2022 r. o 22:27
Taka w Polsce bieda, że Polacy kupują coraz więcej mieszkań w Hiszpanii.
 No tak. Słyszałem. Żona Mateusza kupiła 3 - lokuje kasę ze sprzedaży tej kościelnej działeczki opylonej koleżkom bankierom. A i Daniel kupił 2. Remont robi. Termin oddania po wyborach jak trzeba będzie ewakuować się od cyca. 
Avatar
Palec_jenej_posel / 1 grudnia 2022 r. o 21:37
Taka w Polsce bieda, że Polacy kupują coraz więcej mieszkań w Hiszpanii.
 Daniel orleone już  tam grasuje ?
Avatar
Palec_jenej_posel / 1 grudnia 2022 r. o 21:29
Ten człowiek wleczony po bruku /na pierwszym zdjęciu/ już na pis nie zagłosuje bo "one dajo" . Może też przekona sąsiada że jedynie co rolnikowi może dać pis to pałką po plecach gdy głowę podniesie
Avatar
poker / 1 grudnia 2022 r. o 21:26
Taka w Polsce bieda, że Polacy kupują coraz więcej mieszkań w Hiszpanii.
Avatar
Janusz_Paliwas / 1 grudnia 2022 r. o 21:18
Wolska marzeń...
Avatar
poker / 1 grudnia 2022 r. o 21:15
Wielka bieda: przyjechali rolnicy do Lublina i nie mogą znaleźć miejsca na zaparkowanie swoich Lexusów...
Avatar
Witek1 / 1 grudnia 2022 r. o 20:53
widzę że ci w kominach na twarzach anonimowi stróże prawa jak zwykle najbardziej się udzielają wynoszeniu Rolników
Avatar
Gutek / 1 grudnia 2022 r. o 20:17
szczura odesłać do ruskich
Ja wiem , że to stary safanduła z łupieżem na ramionach ,porwanych butach i dość często wymiętą koszulą na dużym brzuchu, ale żeby tak od szczurów wyzywać? Miej umiar .
twój tatuś tak się przedstawia?
 Na więcej cię nie stać? Zawiodłem się.
Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Miejska spółka poszła drogą lex deweloper. Radni stają twardo przeciw nowym blokom

Miejska spółka poszła drogą lex deweloper. Radni stają twardo przeciw nowym blokom

Towarzystwo Budownictwa Społecznego nie dostało zgody Rady Miasta Zamość na to, by przy ul. Wyszyńskiego zbudować dwa pięciokondygnacyjne bloki z podziemnymi garażami.

Górnik Zabrze – Azoty Puławy 26:30. Witamy w ćwierćfinale PGNiG Pucharu Polski

Górnik Zabrze – Azoty Puławy 26:30. Witamy w ćwierćfinale PGNiG Pucharu Polski

Udane wejście w nowy rok zanotowali piłkarze ręczni Azotów. We wtorek wywalczyli awans do ćwierćfinału PGNiG Pucharu Polski. A wcale nie było o to łatwo, bo drużyna Roberta Lisa musiała zagrać w Zabrzu z tamtejszym Górnikiem. Tak, jak w lidze znalazła jednak sposób na rywala i wygrała 30:26.

Tauron Puchar Polski: Arka Chełm robiła co mogła, ale dalej gra Jastrzębski Węgiel

Tauron Puchar Polski: Arka Chełm robiła co mogła, ale dalej gra Jastrzębski Węgiel

Świetny mecz w Chełmie. Tamtejsza CHKS Arka napsuła mnóstwo krwi faworytowi z PlusLigi. Około 1,5 tysiąca kibiców oglądało bardzo wyrównane zawody, ale spotkanie ćwierćfinałowe zakończyło się tak, jak wszyscy się spodziewali – wygraną Jastrzębskiego Węgla 3:0.

Ktoś się nie bał i... Radny gminy nadal bez swojego poroża

Ktoś się nie bał i... Radny gminy nadal bez swojego poroża

Wciąż nie udało się odnaleźć myśliwskich trofeów, które zaginęły podczas dożynek powiatowych. Apel Gminnego Ośrodka Kultury nie pomógł.

Polski Cukier AZS UMCS Lublin kontra Casademont Saragossa, czyli jedno z najważniejszych starć w tym sezonie

Polski Cukier AZS UMCS Lublin kontra Casademont Saragossa, czyli jedno z najważniejszych starć w tym sezonie

W środę Polski Cukier AZS UMCS Lublin rozegra jedno z najważniejszych spotkań w tym sezonie – zmierzy się z Casademont Saragossa. Wicemistrzynie Polski po meczu rozegranym w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli mają trzypunktową zaliczkę. Stawką jest awans do ćwierćfinału

Setki rąk do pracy. Mieszkańcy Hrubieszowa sami przeprowadzili swoją bibliotekę. Zdjęcia
zdjęcia
galeria

Setki rąk do pracy. Mieszkańcy Hrubieszowa sami przeprowadzili swoją bibliotekę. Zdjęcia

„Podaj książkę, podaj książkę. Niech przechodzi z rąk do rąk. Niechaj biegnie, by odnaleźć nowy dom” – pod takim hasłem i ze śpiewem na ustach mali, więksi i całkiem duzi mieszkańcy Hrubieszowa przeprowadzali we wtorek swoją bibliotekę ze starej do zupełnie nowej, większej siedziby.

Sportowiec 2022 roku: Koszulka Roberta Lewandowskiego znalazła właściciela, inne aukcje trwają

Sportowiec 2022 roku: Koszulka Roberta Lewandowskiego znalazła właściciela, inne aukcje trwają

Już po raz 19 wybieramy najlepszego sportowca roku. Tym razem nasz plebiscyt jest jednak wyjątkowy, bo przy okazji zapraszamy do licytacji ciekawych pamiątek. A pieniądze, które uda się w ten sposób zebrać zostaną przekazane na cele charytatywne.

Górnik Łęczna na ostatniej prostej przed startem Fortuna I Ligi

Górnik Łęczna na ostatniej prostej przed startem Fortuna I Ligi

Piłkarze Górnika Łęczna wrócili z obozu w Opalenicy i powoli zaczynają myśleć o pierwszym meczu rundy rewanżowej. Zanim jednak zagrają o punkty w lidze czekają ich jeszcze dwie gry kontrolne

Puławy. Chętnych na siłownię w hali nadal brak. Tak miasto traci pieniądze

Puławy. Chętnych na siłownię w hali nadal brak. Tak miasto traci pieniądze

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Puławach od dwóch lat bezskutecznie próbuje znaleźć najemcę dla 556-metrowego lokalu w nowej hali sportowej przy Lubelskiej. Niewykorzystywana przestrzeń nie zarabia i generuje koszty.

 Biała Podlaska: Tyszkiewicz i Bury o samorządzie. Może być bezpartyjny?

Biała Podlaska: Tyszkiewicz i Bury o samorządzie. Może być bezpartyjny?

Czy samorząd może być bezpartyjny? To pytanie z pewnością padnie w poniedziałek podczas spotkania otwartego z senatorami Jackiem Burym (Polska 2050) i Wadimem Tyszkiewiczem (niezależny).

"Beksiński w Lublinie". Wiemy, ile osób obejrzało wystawę w CSK
galeria

"Beksiński w Lublinie". Wiemy, ile osób obejrzało wystawę w CSK

Prace Zdzisława Beksińskiego, w Centrum Spotkania Kultur, można było oglądać przez niespełna trzy miesiące, od 9 listopada do 29 stycznia.

Sukces KS Lublin na mistrzostwach Polski w Zawierciu

Sukces KS Lublin na mistrzostwach Polski w Zawierciu

KS Lublin najlepszą drużyną XXXII Mistrzostw Polski Oldbojów w Piłce Halowej. W wielkim finale lubelska ekipa pokonała Pogoń Szczecin, a najlepszym piłkarzem imprezy został uznany Grzegorz Bonin

O książce "Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło" w Bramie Grodzkiej
7 lutego 2023, 18:00

O książce "Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło" w Bramie Grodzkiej

We wtorek, 7 lutego o godz. 18 w siedzibie Bramy Grodzkiej - Teatru NN (ul. Grodzka 21) odbędzie się spotkanie wokół książki Konstantego Geberta "Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło".

Burmistrz chce nad zalewem Zimna Woda hotelu ze SPA. Radni wolą domki letniskowe

Burmistrz chce nad zalewem Zimna Woda hotelu ze SPA. Radni wolą domki letniskowe

Latem 2021 roku w Łukowie otwarto zmodernizowany zalew Zimna Woda. Urzędnicy uważają, że brakuje tam bazy hotelowej. Jednak taki plan nie dojdzie do skutku.

Lublin będzie gospodarzem finałowych zmagań Lotto 3x3 Liga

Lublin będzie gospodarzem finałowych zmagań Lotto 3x3 Liga

Impreza odbędzie się 25 lutego w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli. Wystąpi w niej 8 drużyn, które zdobyły kwalifikacje w dwóch turniejach eliminacyjnych

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!