Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

19 kwietnia 2021 r.
13:44

Lublin bez dotacji na budowę Dworca Metropolitalnego. To była decyzja wojewody

162 117 A A
Marta Wcisło i Lech Sprawka
Marta Wcisło i Lech Sprawka (fot. Maciej Kaczanowski, Piotr Michalski)

To w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim zapadła decyzja o braku dotacji na budowę Dworca Metropolitalnego w Lublinie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wojewoda tłumaczy, że kwota, o jaką wnioskowała stolica regionu, była za wysoka

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi o rządowy program, mający wesprzeć samorządy w czasie wyniszczającej gospodarkę pandemii. Do tej pory rozstrzygnięto jego trzy edycje. Szczególnie gorącą dyskusję wywołały wyniki drugiej z nich, gdy politycy opozycji zarzucali, że pieniądze otrzymały gminy, miasta i powiaty, w których władzę ma Prawo i Sprawiedliwość. Kontrowersje wywołało także ostatnie rozdanie, rozstrzygnięte pod koniec marca.

Wielu samorządowców znów skarżyło się na zastosowanie klucza partyjnego. Uwagi miał m.in. prezydent Lublina Krzysztof Żuk, który o wyjaśnienia prosił premiera Mateusza Morawieckiego, dopytując, dlaczego miasto nie otrzymało 30 mln zł dofinansowania do budowy Dworca Metropolitalnego. Pytania zadawała także m.in. posłanka Koalicji Obywatelskiej Marta Wcisło, która w tym tygodniu ma przeprowadzić w tym zakresie kontrolę poselską w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Parlamentarzystka w ostatni piątek otrzymała odpowiedź z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, która rzuciła na sprawę nowe światło. – Do tej pory wszyscy myśleliśmy, że to premier zdecydował o tym, że tak ważna dla regionu inwestycja nie otrzymała wsparcia. Tymczasem to była decyzja władz regionalnych. To pan wojewoda zdecydował, że Dworzec Metropolitarny nie dostanie ani złotówki. To wojewoda przez te tygodnie nie chciał udzielić informacji o tym, jak podzielił te środki. I myślę, że gdyby nie zapowiedziana kontrola w KPRM, do dziś nie wyszłoby to na jaw – przekonuje Marta Wcisło

I dodaje, nie kryjąc wzburzenia: – Powołana przez pana wojewodę komisja dokonała wyboru, ale jeżeli ta komisja nie widzi, jakie znaczenie dla mieszkańców całego województwa ma ten dworzec, to jaka jest bardziej ponadpartyjna i bardziej służąca regionowi inwestycja? Nie wiem, ale to pytanie stawiam panu wojewodzie, który zachowuje się jak namiestnik Cezara i ze swoimi pretorianami dzieli i rządzi, nagradza i karze. Tylko w tym wypadku ukarał mieszkańców całego województwa.

Wszystkie wnioski złożone przez lubelskie samorządy w ramach trzeciej edycji programu opiewały na ok. 1,7 mld zł. W ramach procedury konkursowej LUW wskazał KPRM 279 rekomendowanych wniosków o łącznej wartości 834 mln zł. Gdy okazało się, że województwo lubelskie otrzyma w sumie tylko 162 mln zł, listę skrócono do 106 pozycji. Lublina nie było w żadnym z wysyłanych do Warszawy wykazów.

– Popierałem wszystkie wnioski, ale musiałem dokonać wyboru, uwzględniając różne kryteria, w tym zasadę zrównoważonego rozwoju. Można sobie wyobrazić, że Lublin dostałby wnioskowaną kwotę, ale wtedy z listy trzeba byłoby wykreślić 20 innych gmin – tłumaczy wojewoda Lech Sprawka (PiS) i wyjaśnia, dlaczego lubelski wniosek nie otrzymał rekomendacji. – Po pierwsze, był za drogi, bo opiewał na prawie 20 proc. wszystkich środków dla regionu. Drugim wziętym pod uwagę czynnikiem było porównanie sytuacji finansowej Lublina i pozostałych samorządów z regionu.

Wątpliwości wywołały także dotacje przyznane w ramach programu miastu Chełm. Jak zauważyła Fundacja Wolności, według pierwszej listy miasto rządzone przez Jakuba Banaszka z Porozumienia miało otrzymać 3 mln zł. Na skróconej liście, gdy większości samorządów obcięto dotacje, kwota dla Chełma wzrosła niemal sześciokrotnie, do 17.8 mln zł.

– W tym przypadku, po dodatkowej analizie, wzięto pod uwagę, że to miasto w perspektywie kilku lat czekają duże nakłady inwestycyjne związane z potrzebą powiązania jego układu drogowego z budowaną drogą ekspresową S12 – wyjaśnia Sprawka. I dodaje, że podobna decyzja zapadła w przypadku gminy Nałęczów. – Tu uwzględniono fakt, że utrzymanie statusu uzdrowiska wymaga inwestycji, a sam Nałęczów ucierpiał w wyniku pandemii, bo zamknięcie sanatoriów uszczupliło gminne dochody – przekonuje wojewoda.

– W ramach naboru nie było ograniczenia co do maksymalnej kwoty, o którą można było się ubiegać – podkreśla tymczasem Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina. – Wnioskowana kwota była odzwierciedleniem potrzeb w zakresie tej inwestycji. Braliśmy pod uwagę, że możemy otrzymać mniejszą kwotę, natomiast nie spodziewaliśmy się, że nie otrzymamy żadnych środków.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 117

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
___K___ / 19 kwietnia 2021 r. o 13:59
+85
Czy wojewoda mógłby przekazać do redakcji DW, a ten by opublikował, listę wszystkich beneficjentow programu z województwa lubelskiego? Wraz z kwotami. I do tego dorzucić - to robota dla DW - kto gdzie rządzi. Wtedy wszystko będzie jasne. Okaże się, czy to polityczne rozdanie, czy merytoryczne.
Avatar
Janusz_Paliwas / 19 kwietnia 2021 r. o 13:51
+75
Typowa zajadłość pissowska. Ale w sumie potwierdza moje zdanie o tym człowieku.
Avatar
adamczuk / 19 kwietnia 2021 r. o 14:36
+66
Ktoś może wytłumaczyć dlaczego Lublin miałby dostać dofinansowanie od PiS-u skoro prezydent tego miasta zieje nienawiścią do PiS-u i nakręcił lokalną wojenkę PO-PiS?
 A czy te pieniądze są własnościa PiSu czy wszystkich Polaków? Jakby Jarek sprzedał sobie Nowogrodzką to mógłby zrobić z kasą co chce, a tam mówimy o pieniądzach z podatków zarówno osób popierających PiS jak i inne ugrupowania
Avatar
erniberni / 19 kwietnia 2021 r. o 14:50
+60
Od wszelkiej maści polityków i ich gierek robi się niedobrze.
Zgadza się. Na tych infantylnych walkach PO-PiS tracą tylko mieszkancy Lublina. Samorząd powinien być apolityczny. To jest patologiczna sytuacja, że prezydentem miasta jest jednocześnie szef regionalnej PO.
 Żuk dobrze rządzi i akurat od wojenek politycznych stroni, choć radni z PiSu robią co mogą żeby go w nie wciągać. Większą patologią jest to że np w sejmie reprezentuje nasze miasto bezrobotny ministrant, który na niczym się nie zna i nic nie potrafi załatwić a jego jedynymi narzędziami pracy są: smartfon z zainstalowaną aplikacją twittera oraz nożyce do przecinania wstęgi. Tacy ludzie wchodzą do sejmu i to oni są prawdziwym dramatem Lublina i problemem dla mieszkańców.
 Żuk dobrze rządzi i akurat od wojenek politycznych stroni, choć radni z PiSu robią co mogą żeby go w nie wciągać. Większą patologią jest to że np w sejmie reprezentuje nasze miasto bezrobotny ministrant, który na niczym się nie zna i nic nie potrafi załatwić a jego jedynymi narzędziami pracy są: smartfon z zainstalowaną aplikacją twittera oraz nożyce do przecinania wstęgi. Tacy ludzie wchodzą do sejmu i to oni są prawdziwym dramatem Lublina i problemem dla mieszkańców. rozwiń
Avatar
uwaga_na_trole_z_pis / 19 kwietnia 2021 r. o 14:51
+50
Taka mała podpowiedź dla niewtajemniczonych. _DX_ = kronikidewelorozwoju = Monisia = opłacona pisowska szczekaczka warująca pod artykułami 24h/doba.
Avatar
ploter / 19 kwietnia 2021 r. o 14:59
+46
PO donosi na Polskę aby zabrała dotacje, a teraz pierwsi wyciągają rączki po pieniążki.
 Dopytam z czystej ciekawości, naprawdę nic nowego albo chociaż ciekawego centrala z Nowogrodzkiej nie podsyła swoim terenowym trollom, że w kółko wklejają te same bzdurne formułki żywcem wyjęte z paryjnych przekazów dnia? Byście się chociaż czasem wysilili.
Avatar
___K___ / 19 kwietnia 2021 r. o 15:02
+41
Od wszelkiej maści polityków i ich gierek robi się niedobrze.
Zgadza się. Na tych infantylnych walkach PO-PiS tracą tylko mieszkancy Lublina. Samorząd powinien być apolityczny. To jest patologiczna sytuacja, że prezydentem miasta jest jednocześnie szef regionalnej PO.
I nic nie napiszesz o samorządach, w których władze ma PiS? To właśnie świadczy o tobie - jesteś zwykłym najemnym trollem.
Avatar
___K___ / 19 kwietnia 2021 r. o 15:01
+41
Ktoś może wytłumaczyć dlaczego Lublin miałby dostać dofinansowanie od PiS-u skoro prezydent tego miasta zieje nienawiścią do PiS-u i nakręcił lokalną wojenkę PO-PiS?
A czy te pieniądze są własnościa PiSu czy wszystkich Polaków? Jakby Jarek sprzedał sobie Nowogrodzką to mógłby zrobić z kasą co chce, a tam mówimy o pieniądzach z podatków zarówno osób popierających PiS jak i inne ugrupowania
Są własnościa wszystkich Polaków i takie samo prawo do nich mają mieszkańcy np. Chełma jak i Lublina.
Jak widać na załączonym przykładzie - Lublina nie.
Jak widać na załączonym przykładzie - Lublina nie. rozwiń
Avatar
BillyWhite / 19 kwietnia 2021 r. o 15:05
+39
ruski troll jak sie rzucil do komentowania hahaha a jak sie szybciutko przelogowuje z Monisii na kroniki z kroniki na DX z DX na Monisie i tak w kolko, zaraz sie normalnie zapluje albo w gacie narobi z wysilku ale przynajmniej wpadnie niezla dniowka jak mu centrala zliczy wszystkie wpisy
Avatar
adamczuk / 19 kwietnia 2021 r. o 15:27
+37
Ktoś może wytłumaczyć dlaczego Lublin miałby dostać dofinansowanie od PiS-u skoro prezydent tego miasta zieje nienawiścią do PiS-u i nakręcił lokalną wojenkę PO-PiS?
A czy te pieniądze są własnościa PiSu czy wszystkich Polaków? Jakby Jarek sprzedał sobie Nowogrodzką to mógłby zrobić z kasą co chce, a tam mówimy o pieniądzach z podatków zarówno osób popierających PiS jak i inne ugrupowania
Są własnościa wszystkich Polaków i takie samo prawo do nich mają mieszkańcy np. Chełma jak i Lublina.
 Dzięki że ze mną się zgadzasz. Najnowszy raport Fundacji Batorego dotyczący podziału środków z Funduszu Inwestycji Lokalnych zwraca uwagę na średniej wielkości Chełm. Miasto jest interesującym studium polityki nowego centralizmu. Na łączną kwotę 357 mln zł, którą przekazano miastom na prawach powiatu, to właśnie tu trafiło aż 25 mln zł. Łatwo obliczyć, że na jednego mieszkańca Chełma przypadło ponad 416 zł, podczas gdy średnia z pozostałych miejscowości (z wyłączeniem Zamościa, który również został potraktowany wyjątkowo) wyniosła niespełna 47 zł. Czyli jeżeli mieszkańcy Lublina mają takie samo prawo do środków jak mieszkańcy Chełma to Lublin powinien otrzymać 342 039 * 416zł =142 288 224zł. Zaorałem Cię? [table] [/table]
 Dzięki że ze mną się zgadzasz. Najnowszy raport Fundacji Batorego dotyczący podziału środków z Funduszu Inwestycji Lokalnych zwraca uwagę na średniej wielkości Chełm. Miasto jest interesującym studium polityki nowego centralizmu. Na łączną kwotę 357 mln zł, którą przekazano miastom na prawach powiatu, to właśnie tu trafiło aż 25 mln zł. Łatwo obliczyć, że na jednego mieszkańca Chełma przypadło ponad 416 zł, podczas gdy średnia z pozostałych miejscowości (z wyłączeniem Zamościa, który również został potraktowa... rozwiń
Avatar
___K___ / 6 maja 2021 r. o 09:06
+1
Przecież na ten dworzec poszła solidna dotacja z UE. Dlaczego władze Lublina wyciągają łapy po kolejne pieniądze? Czy mniejsze miasta nie mają prawa dostać tych pieniędzy?
Mają prawo. A Lublinowi dlaczego tego prawa odmawiasz, _DebilX_ie?
Avatar
___K___ / 6 maja 2021 r. o 09:05
+1
Ktoś może wytłumaczyć dlaczego Lublin miałby dostać dofinansowanie od PiS-u skoro prezydent tego miasta zieje nienawiścią do PiS-u i nakręcił lokalną wojenkę PO-PiS?
Czytaj odpowiedzi, to się wreszcie dowiesz. Powtarzam po raz kolejny: bo mieszkańcy miasta - również ci głosujący nie na PiS - zasilają budżet państwa podatkami.
Avatar
___K___ / 6 maja 2021 r. o 09:04
0
I słusznie, że wojewoda nie dał dotacji na ten dworzec. Ten dworzec skończy tak samo jak lotnisko czyli będzie to niefunkcjonalny bubel przynoszący tylko straty.
Masz na myśli CPK?
Avatar
_DX_ / 5 maja 2021 r. o 10:29
0
Przecież na ten dworzec poszła solidna dotacja z UE. Dlaczego władze Lublina wyciągają łapy po kolejne pieniądze? Czy mniejsze miasta nie mają prawa dostać tych pieniędzy?
Avatar
_DX_ / 5 maja 2021 r. o 10:29
0
I słusznie, że wojewoda nie dał dotacji na ten dworzec. Ten dworzec skończy tak samo jak lotnisko czyli będzie to niefunkcjonalny bubel przynoszący tylko straty.
Avatar
_DX_ / 5 maja 2021 r. o 10:28
-1
I wyszło szydło z worka. Urzędnik schrzanił sprawę, bo chciał zbyt dużą dotację a teraz wszystko zwala się na PIS. Jednak dobrze, że poseł Wcisło przeprowadziła tę kontrolę.
Avatar
_DX_ / 5 maja 2021 r. o 10:27
+2
Ktoś może wytłumaczyć dlaczego Lublin miałby dostać dofinansowanie od PiS-u skoro prezydent tego miasta zieje nienawiścią do PiS-u i nakręcił lokalną wojenkę PO-PiS?
Avatar
_XD_ / 26 kwietnia 2021 r. o 17:07
+5
26.04.1943 Rotmistrz PILECKI ucieka z KL Auschwitz z E.Ciesielskim i Janem Redzejem W nocy podczas pracy w piekarni obezwładniają strażników, wyłączają alarm i łączność, rozbijają kłódkę Trwa pościg! Uciekinierzy mają przy sobie cyjanek potasu... Filmy z bondem to tandetny pikuś przy akcjach AKowców.
To jeszcze wyjaśnij, z łąski swojej, jaki to ma związek z komentowanym artykułem? Pilecki będzie budował dworzec metropolitalny? Pozbawił inwestycję dotacji? Jest kierowcą autobusu? Bo pewnie nawet autobusy do Oświęcimia stąd odjeżdżac nie będą.
  Raczej bym się nie spodziewał sensownej odpowiedzi. Nie za to mu płacą. XD
  Raczej bym się nie spodziewał sensownej odpowiedzi. Nie za to mu płacą. XD rozwiń
Avatar
_XD_ / 26 kwietnia 2021 r. o 17:02
+6
26.04.1943 Rotmistrz PILECKI ucieka z KL Auschwitz z E.Ciesielskim i Janem Redzejem W nocy podczas pracy w piekarni obezwładniają strażników, wyłączają alarm i łączność, rozbijają kłódkę Trwa pościg! Uciekinierzy mają przy sobie cyjanek potasu... Filmy z bondem to tandetny pikuś przy akcjach AKowców.
Kolejny komentarz z dudy wyjęty. Co z tego, że bez sensu i o niczym. Ważne, żeby dniówkę wyrobić.
Avatar
___K___ / 26 kwietnia 2021 r. o 12:40
+8
26.04.1943 Rotmistrz PILECKI ucieka z KL Auschwitz z E.Ciesielskim i Janem Redzejem W nocy podczas pracy w piekarni obezwładniają strażników, wyłączają alarm i łączność, rozbijają kłódkę Trwa pościg! Uciekinierzy mają przy sobie cyjanek potasu... Filmy z bondem to tandetny pikuś przy akcjach AKowców.
To jeszcze wyjaśnij, z łąski swojej, jaki to ma związek z komentowanym artykułem? Pilecki będzie budował dworzec metropolitalny? Pozbawił inwestycję dotacji? Jest kierowcą autobusu? Bo pewnie nawet autobusy do Oświęcimia stąd odjeżdżac nie będą.
To jeszcze wyjaśnij, z łąski swojej, jaki to ma związek z komentowanym artykułem? Pilecki będzie budował dworzec metropolitalny? Pozbawił inwestycję dotacji? Jest kierowcą autobusu? Bo pewnie nawet autobusy do Oświęcimia stąd odjeżdżac nie będą. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 117

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Majątki najważniejszych podwładnych prezydenta Lublina
galeria

Majątki najważniejszych podwładnych prezydenta Lublina

Publikujemy oświadczenia majątkowe złożone za rok 2020 przez kierownictwo Urzędu Miasta Lublin: zastępców prezydenta miasta, skarbniczkę i sekretarza miasta. Ich zasoby wyglądają dość skromnie w porównaniu z najbogatszymi z miejskich radnych.

Food trucki w Łęcznej

Food trucki w Łęcznej

W weekend do Łęcznej zjadą furgonetki z ulicznym jedzeniem.

Spory o lokalizację nowego stadionu żużlowego w Lublinie

Spory o lokalizację nowego stadionu żużlowego w Lublinie

Do końca miesiąca można zgłaszać uwagi do wskazanej przez władze miasta lokalizacji nowego stadionu żużlowego. Urzędnicy proponują, by powstał on w dolinie Bystrzycy, na części terenów zajmowanych do niedawna przez Lubelski Klub Jeździecki.

Finał turnieju "Witaj Majowa Jutrzenko" w Puławach
16 maja 2021, 8:00

Finał turnieju "Witaj Majowa Jutrzenko" w Puławach

Już 16 maja odbędzie się prezentacja laureatów turnieju "Witaj Majowa Jutrzenko" w Puławach. W tym roku to prestiżowe wydarzenie realizowane jest w charakterze online.

Czterech lubelskich fotoreporterów z nagrodami Grand Press Photo 2021
galeria

Czterech lubelskich fotoreporterów z nagrodami Grand Press Photo 2021

Lubelscy fotoreporterzy Jakub Orzechowski, Wojciech Jargiło, Maks Skrzeczkowski i Michał Patroń zostali laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej Grand Press Photo 2021.

Długi czerwcowy weekend 2021. Już teraz brakuje miejsc noclegowych

Długi czerwcowy weekend 2021. Już teraz brakuje miejsc noclegowych

– Niestety, mamy już komplet – można usłyszeć podczas poszukiwań kwater na długi, czerwcowy weekend. To pierwsze dni od dawna, w których większość z nas zdecyduje się wyjechać na wypoczynek.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 14 maja 2021 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 14 maja 2021 roku

XI Lubelskie Forum Bibliotekarzy online
14 maja 2021, 11:00

XI Lubelskie Forum Bibliotekarzy online

W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, zaprasza na XI Lubelskie Forum Bibliotekarzy online. 14 maja o godz. 11 zostanie wręczona nagroda Lubelski Bibliotekarz Roku 2020.

W Puławach Lewica mówiła o pieniądzach dla szpitali powiatowych

W Puławach Lewica mówiła o pieniądzach dla szpitali powiatowych

W czwartek przed szpitalem specjalistycznym w Puławach poseł Jacek Czerniak oraz inni działacze Lewicy wzięli udział w konferencji prasowej poświęconej ochronie zdrowia. Jak podkreślali, ta od lat wymaga pomocy finansowej, zwłaszcza na szczeblu szpitali powiatowych.

Zobaczymy dawny Lublin. Przy deptaku stanie makieta

Zobaczymy dawny Lublin. Przy deptaku stanie makieta

Nie później niż w październiku mamy ujrzeć przy deptaku makietę Lublina z przełomu XVI i XVII wieku. Wczoraj Urząd Miasta ogłosił przetarg na jej wykonanie.

Sztukmistrze prawie jak przed epidemią. Carnaval w Lublinie z co najmniej pięcioma scenami

Sztukmistrze prawie jak przed epidemią. Carnaval w Lublinie z co najmniej pięcioma scenami

Na co najmniej pięciu scenach będzie rozgrywany Carnaval Sztukmistrzów, najbardziej barwny i najbardziej oblegany z letnich festiwali organizowanych w Lublinie. Jego tegoroczna edycja jest planowana na weekend 22-25 lipca.

Parczew: Konkurs na dyrektora szpitala przedłużony

Parczew: Konkurs na dyrektora szpitala przedłużony

Konkurs na dyrektora szpitala w Parczewie przedłużony. Kandydaci mogą aplikować do 20 maja.

Sobota w Domu Kuncewiczów
15 maja 2021, 10:00

Sobota w Domu Kuncewiczów

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zaprasza do udziału w akcji "Sobota w Muzeum", w ramach której za symboliczną złotówkę będzie można zwiedzić Dom Marii i Jerzego Kuncewiczów. Wydarzenie odbędzie się 15 maja.

Mężczyzna nie chciał wypuścić swojej partnerki do pracy. Policjanci wyważyli drzwi do mieszkania

Mężczyzna nie chciał wypuścić swojej partnerki do pracy. Policjanci wyważyli drzwi do mieszkania

Wyważeniem drzwi i zatrzymaniem 31-latka zakończyła się czwartkowa interwencja policji w jednej z kamienic przy ul. 3 Maja w Lublinie. Mężczyzna nie chciał pozwolić swojej młodszej partnerce na wyjście do pracy.

Hangary dla prywatnych samolotów mogą powstać na lubelskim lotnisku

Hangary dla prywatnych samolotów mogą powstać na lubelskim lotnisku

Hangary do obsługi prywatnych samolotów mają powstać na terenie lotniska w Świdniku. Port Lotniczy Lublin szuka już firmy zainteresowanej taką inwestycją i powołuje się na „rosnące zainteresowanie posiadaniem samolotu”

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.