Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 lipca 2020 r.
12:20

Lublin: Wsiądź, obejrzyj, dowiedz się, jak było. Zabytkowy "ogórek" dostępny do oglądania

Autor: Zdjęcie autora drs
6 6 A A
(fot. Dominik Smaga)

Zabytkowy autobus jelcz „ogórek” udostępniony przez MPK Lublin jeszcze do 25 lipca będzie częścią wystawy otwartej przed Ratuszem z okazji rocznicy strajków określanych mianem „lubelskiego lipca”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dokładnie dzisiaj mija 40 lat od pierwszego z tych protestów, który wybuchł w świdnickiej Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego, niemal natychmiast po nim podobne akcje rozpoczęły załogi wielu innych zakładów.

– Tej solidarności nam dzisiaj trochę szkoda – wzdycha Marian Król, przewodniczący Regionu Środkowowschodniego NSZZ „Solidarność” i podkreśla skalę spontanicznych protestów kolejnych zakładów pracy. – Dziś wiemy, że na Lubelszczyźnie było to co najmniej 160 zakładów. Kulminacja nastąpiła 18 lipca.

Właśnie 18 lipca 1980 r. do protestu przystąpiło Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. – Wtedy wszyscy na własnej skórze poczuli jak zatrzymuje się miasto – mówi Tomasz Fulara, obecny prezes MPK Lublin. – Całe MPK stanęło. Wyjechał ówczesny dyrektor, ale niebawem zawrócił do zajezdni. Były jeszcze podejmowane próby wyjazdu jednego trolejbusu i dwóch autobusów, ale one również zostały zatrzymane.

– Od momentu przystąpienia MPK do strajku, natychmiast władze przystąpiły do rozmów – podkreśla Fulara. – Na pewno przemiany po roku 1989 albo by nie nastąpiły, albo nie nastąpiły tak szybko, gdyby nie było lubelskiego lipca. Często ludzie o nim zapominają, a on był naprawdę bardzo istotny.

– Mieliśmy w tym okresie wiele aktów rzeczywistego bohaterstwa – przypomina prezydent Lublina Krzysztof Żuk. – Trzeba pamiętać, że to nie były czasy łatwe. Wyjść w zakładzie pracy i protestować przeciw władzy nie było łatwo.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kronikidewelorozwoju / 8 lipca 2020 r. o 14:11
+5
A! Zapomniałem jeszcze wśród zagrożeń wymienić utratę zleceń publicznych czy nawet utratę roboty za publiczne wyrażanie sceptycyzmu wobec dewelorozwoju. Przez 40 lat zatoczyliśmy koło, czy raczej można mówić już o przebiciu dna standardów waadzy sprzed 40 lat? Przypomnę, że ówcześni "włodarze" osiągali przy urnach wyniki znacznie lepsze niż wystawiony przez Polską Zjednoczoną Partię Deweloperską dewelosułtan osiągał ostatnimi laty.
Avatar
Janusz_Paliwas / 8 lipca 2020 r. o 16:17
+2
A czemu nie spotkali się w tych swoich zakładach w których tak dumnie strajkowali ?
Avatar
kronikidewelorozwoju / 8 lipca 2020 r. o 13:53
+2
"protestować przeciw władzy nie było łatwo." Protestowanie przeciwko dewelo-władzy również nie należy do aktywności bezpiecznych - zagrożenia obejmują mandaty nakładane przez czarną sotnię, szczucie prokuraturą i pozwy od dewelosułtana i od jego oligarchicznych cwaniackich POdopiecznych, aż do prób mobbingu w sieci w wykonaniu pracownika (albo dwóch) tajnego, prywatnego Wydziału dewelo-prawdy (agencji pana artura z wypchanym portfelem i manierami cinkiarza). PS. A jaką aktywnością 40 lat temu wykazywał się przyszły dewelo-sułtan?
Avatar
zosia_lsm / 8 lipca 2020 r. o 18:13
-1
Jestem przekonana, że gdyby tamten bieg historii się nie zmienił, "nasz" zuczek tak samo by wypłynął na wierzch, ale już nie jako promotor dzikiej deweloperki, ale jako Pierwszy Sekretarz Komitetu Miejskiego Partii - budowniczy sojuszu robotniczo-chłopskiego. Niektórzy ludzie nie spoczną, dopóki nie wdrapią się na szczyt, żeby realizować swoje rozbujałe konformistyczne ego.
Avatar
dyzio / 8 lipca 2020 r. o 14:24
-2
Czy w tym, zabytkowym " ogorku" wciąż tak smierdzi ropą i spalinami jak było wtedy jak w PKS ie jezdzil?! Zygac się chciało, i nie raz wysiadalem przed moim przystankiem!!!
Avatar
dyzio / 8 lipca 2020 r. o 14:34
-5
"protestować przeciw władzy nie było łatwo." Protestowanie przeciwko dewelo-władzy również nie należy do aktywności bezpiecznych - zagrożenia obejmują mandaty nakładane przez czarną sotnię, szczucie prokuraturą i pozwy od dewelosułtana i od jego oligarchicznych cwaniackich POdopiecznych, aż do prób mobbingu w sieci w wykonaniu pracownika (albo dwóch) tajnego, prywatnego Wydziału dewelo-prawdy (agencji pana artura z wypchanym portfelem i manierami cinkiarza). PS. A jaką aktywnością 40 lat temu wykazywał się przyszły dewelo-sułtan?
 Czy Panu, panie Filipowicz jeszcze nie znudzilo sie tak komentowac? Juz szesc lat temu wiescil pan rychly upadek branzy deweloperskiej, i tych co kupuja mieszkania, realia sa odwrotne, przez szesc lat cena m2 wzrosla o 40 procent i co pan na to!? Lublin ma jednak potencjal i nie wszystko jest to zasługą Ratusza, Zuka, ale jak bysmy sie sluchali pana " prognos, to bysmy wyladowali z palcem w ***, jak za Pruszkowskiego bylo!!!
 Czy Panu, panie Filipowicz jeszcze nie znudzilo sie tak komentowac? Juz szesc lat temu wiescil pan rychly upadek branzy deweloperskiej, i tych co kupuja mieszkania, realia sa odwrotne, przez szesc lat cena m2 wzrosla o 40 procent i co pan na to!? Lublin ma jednak potencjal i nie wszystko jest to zasługą Ratusza, Zuka, ale jak bysmy sie sluchali pana " prognos, to bysmy wyladowali z palcem w ***, jak za Pruszkowskiego bylo!!! rozwiń
Avatar
zosia_lsm / 8 lipca 2020 r. o 18:13
-1
Jestem przekonana, że gdyby tamten bieg historii się nie zmienił, "nasz" zuczek tak samo by wypłynął na wierzch, ale już nie jako promotor dzikiej deweloperki, ale jako Pierwszy Sekretarz Komitetu Miejskiego Partii - budowniczy sojuszu robotniczo-chłopskiego. Niektórzy ludzie nie spoczną, dopóki nie wdrapią się na szczyt, żeby realizować swoje rozbujałe konformistyczne ego.
Avatar
Janusz_Paliwas / 8 lipca 2020 r. o 16:17
+2
A czemu nie spotkali się w tych swoich zakładach w których tak dumnie strajkowali ?
Avatar
dyzio / 8 lipca 2020 r. o 14:34
-5
"protestować przeciw władzy nie było łatwo." Protestowanie przeciwko dewelo-władzy również nie należy do aktywności bezpiecznych - zagrożenia obejmują mandaty nakładane przez czarną sotnię, szczucie prokuraturą i pozwy od dewelosułtana i od jego oligarchicznych cwaniackich POdopiecznych, aż do prób mobbingu w sieci w wykonaniu pracownika (albo dwóch) tajnego, prywatnego Wydziału dewelo-prawdy (agencji pana artura z wypchanym portfelem i manierami cinkiarza). PS. A jaką aktywnością 40 lat temu wykazywał się przyszły dewelo-sułtan?
 Czy Panu, panie Filipowicz jeszcze nie znudzilo sie tak komentowac? Juz szesc lat temu wiescil pan rychly upadek branzy deweloperskiej, i tych co kupuja mieszkania, realia sa odwrotne, przez szesc lat cena m2 wzrosla o 40 procent i co pan na to!? Lublin ma jednak potencjal i nie wszystko jest to zasługą Ratusza, Zuka, ale jak bysmy sie sluchali pana " prognos, to bysmy wyladowali z palcem w ***, jak za Pruszkowskiego bylo!!!
 Czy Panu, panie Filipowicz jeszcze nie znudzilo sie tak komentowac? Juz szesc lat temu wiescil pan rychly upadek branzy deweloperskiej, i tych co kupuja mieszkania, realia sa odwrotne, przez szesc lat cena m2 wzrosla o 40 procent i co pan na to!? Lublin ma jednak potencjal i nie wszystko jest to zasługą Ratusza, Zuka, ale jak bysmy sie sluchali pana " prognos, to bysmy wyladowali z palcem w ***, jak za Pruszkowskiego bylo!!! rozwiń
Avatar
dyzio / 8 lipca 2020 r. o 14:24
-2
Czy w tym, zabytkowym " ogorku" wciąż tak smierdzi ropą i spalinami jak było wtedy jak w PKS ie jezdzil?! Zygac się chciało, i nie raz wysiadalem przed moim przystankiem!!!
Avatar
kronikidewelorozwoju / 8 lipca 2020 r. o 14:11
+5
A! Zapomniałem jeszcze wśród zagrożeń wymienić utratę zleceń publicznych czy nawet utratę roboty za publiczne wyrażanie sceptycyzmu wobec dewelorozwoju. Przez 40 lat zatoczyliśmy koło, czy raczej można mówić już o przebiciu dna standardów waadzy sprzed 40 lat? Przypomnę, że ówcześni "włodarze" osiągali przy urnach wyniki znacznie lepsze niż wystawiony przez Polską Zjednoczoną Partię Deweloperską dewelosułtan osiągał ostatnimi laty.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 8 lipca 2020 r. o 13:53
+2
"protestować przeciw władzy nie było łatwo." Protestowanie przeciwko dewelo-władzy również nie należy do aktywności bezpiecznych - zagrożenia obejmują mandaty nakładane przez czarną sotnię, szczucie prokuraturą i pozwy od dewelosułtana i od jego oligarchicznych cwaniackich POdopiecznych, aż do prób mobbingu w sieci w wykonaniu pracownika (albo dwóch) tajnego, prywatnego Wydziału dewelo-prawdy (agencji pana artura z wypchanym portfelem i manierami cinkiarza). PS. A jaką aktywnością 40 lat temu wykazywał się przyszły dewelo-sułtan?
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Podhale Nowy Targ – Avia 2:0. Tracą tylko z karnych

Podhale Nowy Targ – Avia 2:0. Tracą tylko z karnych

Po pierwszej połowie meczu w nowym Targu Avia powinna mieć na koncie przynajmniej jednego gola. Niestety, żółto-niebiescy zmarnowali kilka dobrych okazji. Po przerwie gospodarze wykorzystali dwa rzuty karne i wygrali 2:0.

Chełmianka – KS Wiązownica 1:2. Nadal bez punktu

Chełmianka – KS Wiązownica 1:2. Nadal bez punktu

Niespodzianka w Chełmie. Drużyna Jana Konojackiego doznała drugiej porażki z rzędu. W sobotę biało-zieloni przegrali na swoim stadionie z KS Wiązownica 1:2.

Orlęta Spomlek gorsze od KSZO

Orlęta Spomlek gorsze od KSZO

Zasłużona porażka Orląt Spomlek w Ostrowcu Świętokrzyskim. Drużyna z Radzynia Podlaskiego nie potrafiła na poważnie zagrozić bramce rywali i przegrała z tamtejszym KSZO 0:2.

Hetman Zamość – Stal Kraśnik 0:1. Przerwali złą passę

Hetman Zamość – Stal Kraśnik 0:1. Przerwali złą passę

Piłkarze Bohdana Bławackiego po serii porażek wreszcie mogli cieszyć się ze zwycięstwa. I to w pełni zasłużonego. W sobotę Stal pokonała w Zamościu Hetmana 1:0, ale mogła strzelić więcej goli.

Zamość napełnia miski! Potrzebne wsparcie dla opiekunów bezdomnych zwierząt
10 sierpnia 2020, 7:30

Zamość napełnia miski! Potrzebne wsparcie dla opiekunów bezdomnych zwierząt

Potrafią zabiedzonego podrzutka zmienić w ukochanego członka rodziny. Już wiele psów i kotów dzięki nim znalazło domy. Ale bywa, że mają do wykarmienia i zaopiekowania kogoś na dłużej. Od poniedziałku można wspierać grupę Adopcje-Zamość, która pomaga zwierzętom

Lewart – Siarka 0:0. Nie wykorzystali gry w przewadze

Lewart – Siarka 0:0. Nie wykorzystali gry w przewadze

Tuż przed startem nowego sezonu piłkarze Tomasza Bednaruka zremisowali w Tarnobrzegu z Siarką 0:0. W sobotę te same drużyny walczyły już o punkty, ale w Lubartowie. Ponownie żadnemu z klubów nie udało się zdobyć gola. To Lewart był jednak bliżej zwycięstwa.

Najpiękniejsze ogródki Lubelszczyzny? W tym roku w Łęcznej!
Plebiscyt Dziennika Wschodniego
galeria

Najpiękniejsze ogródki Lubelszczyzny? W tym roku w Łęcznej!

Najpiękniejszy Rodzinny Ogród Działkowy to ROD „Relaks” Łęczna. Na jego terenie znajduje się też najpiękniejsza działka uprawiana przez Danutę i Jana Radko - to wyniki naszego konkursu Działkowiec Roku 2020

Podlasie – Cracovia II 1:0. Liczą, że to początek serii zwycięstw

Podlasie – Cracovia II 1:0. Liczą, że to początek serii zwycięstw

Podopieczni Władimira Geworkjana pokonali w sobotę rezerwy Cracovii 1:0. „Pasy” dobrze zaczęły mecz, ale później skuteczniejsi byli biało-zieloni.

42. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi. Tym razem 142 wierzchowce
galeria

42. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi. Tym razem 142 wierzchowce

Trwa 42. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi zorganizowany w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim. Zgłoszono do niego aż 142 wierzchowce. Imprezę podsumuje 51. aukcja Pride of Poland.

Tęczowy pochód w centrum Lublina. "To jest wasza rewolucja!"

Tęczowy pochód w centrum Lublina. "To jest wasza rewolucja!"

Kilkaset osób, w tym przedstawiciele mniejszości seksualnych oraz ich sympatycy, protestowało w centrum Lublina przeciw piątkowym działaniom policji wobec osób LGBT w Warszawie.

Nowy samochód lubelskich strażaków. W całym kraju jest tylko kilka takich
galeria

Nowy samochód lubelskich strażaków. W całym kraju jest tylko kilka takich

Kosztuje 3 miliony złotych i jest jednym z kilku takich w kraju. Samochód dowodzenia łączności to najnowszy sprzęt Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Lublinie.

Wielki Dzień Pszczół. Co nam dają i co by się stało, gdyby ich zabrakło
film

Wielki Dzień Pszczół. Co nam dają i co by się stało, gdyby ich zabrakło

8 sierpnia przypada Wielki Dzień Pszczół. Na świecie istnieje ich około 20 000 gatunków. Owady te ceniono już w starożytności, a ich profesjonalną hodowlą zajmowali się między innymi Egipcjanie, Sumerowie czy Babilończycy. Pszczoły dostarczają nam zdrowych i naturalnych produktów, takich jak: miód, pyłek, propolis, pierzga, czy mleczko pszczele. Z pszczelego wosku wyrabia się pachnące świece, ale też produkuje się z niego kosmetyki czy leki. Pszczoła to jedyny owad, który wytwarza pokarm nie tylko dla siebie, ale i dla człowieka. Co jeszcze nam dają i co by się stało, gdyby ich zabrakło?