Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 lipca 2020 r.
12:20

Lublin: Wsiądź, obejrzyj, dowiedz się, jak było. Zabytkowy "ogórek" dostępny do oglądania

Autor: Zdjęcie autora drs
6 6 A A
(fot. Dominik Smaga)

Zabytkowy autobus jelcz „ogórek” udostępniony przez MPK Lublin jeszcze do 25 lipca będzie częścią wystawy otwartej przed Ratuszem z okazji rocznicy strajków określanych mianem „lubelskiego lipca”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dokładnie dzisiaj mija 40 lat od pierwszego z tych protestów, który wybuchł w świdnickiej Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego, niemal natychmiast po nim podobne akcje rozpoczęły załogi wielu innych zakładów.

– Tej solidarności nam dzisiaj trochę szkoda – wzdycha Marian Król, przewodniczący Regionu Środkowowschodniego NSZZ „Solidarność” i podkreśla skalę spontanicznych protestów kolejnych zakładów pracy. – Dziś wiemy, że na Lubelszczyźnie było to co najmniej 160 zakładów. Kulminacja nastąpiła 18 lipca.

Właśnie 18 lipca 1980 r. do protestu przystąpiło Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. – Wtedy wszyscy na własnej skórze poczuli jak zatrzymuje się miasto – mówi Tomasz Fulara, obecny prezes MPK Lublin. – Całe MPK stanęło. Wyjechał ówczesny dyrektor, ale niebawem zawrócił do zajezdni. Były jeszcze podejmowane próby wyjazdu jednego trolejbusu i dwóch autobusów, ale one również zostały zatrzymane.

– Od momentu przystąpienia MPK do strajku, natychmiast władze przystąpiły do rozmów – podkreśla Fulara. – Na pewno przemiany po roku 1989 albo by nie nastąpiły, albo nie nastąpiły tak szybko, gdyby nie było lubelskiego lipca. Często ludzie o nim zapominają, a on był naprawdę bardzo istotny.

– Mieliśmy w tym okresie wiele aktów rzeczywistego bohaterstwa – przypomina prezydent Lublina Krzysztof Żuk. – Trzeba pamiętać, że to nie były czasy łatwe. Wyjść w zakładzie pracy i protestować przeciw władzy nie było łatwo.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kronikidewelorozwoju / 8 lipca 2020 r. o 14:11
+5
A! Zapomniałem jeszcze wśród zagrożeń wymienić utratę zleceń publicznych czy nawet utratę roboty za publiczne wyrażanie sceptycyzmu wobec dewelorozwoju. Przez 40 lat zatoczyliśmy koło, czy raczej można mówić już o przebiciu dna standardów waadzy sprzed 40 lat? Przypomnę, że ówcześni "włodarze" osiągali przy urnach wyniki znacznie lepsze niż wystawiony przez Polską Zjednoczoną Partię Deweloperską dewelosułtan osiągał ostatnimi laty.
Avatar
Janusz_Paliwas / 8 lipca 2020 r. o 16:17
+2
A czemu nie spotkali się w tych swoich zakładach w których tak dumnie strajkowali ?
Avatar
kronikidewelorozwoju / 8 lipca 2020 r. o 13:53
+2
"protestować przeciw władzy nie było łatwo." Protestowanie przeciwko dewelo-władzy również nie należy do aktywności bezpiecznych - zagrożenia obejmują mandaty nakładane przez czarną sotnię, szczucie prokuraturą i pozwy od dewelosułtana i od jego oligarchicznych cwaniackich POdopiecznych, aż do prób mobbingu w sieci w wykonaniu pracownika (albo dwóch) tajnego, prywatnego Wydziału dewelo-prawdy (agencji pana artura z wypchanym portfelem i manierami cinkiarza). PS. A jaką aktywnością 40 lat temu wykazywał się przyszły dewelo-sułtan?
Avatar
zosia_lsm / 8 lipca 2020 r. o 18:13
-1
Jestem przekonana, że gdyby tamten bieg historii się nie zmienił, "nasz" zuczek tak samo by wypłynął na wierzch, ale już nie jako promotor dzikiej deweloperki, ale jako Pierwszy Sekretarz Komitetu Miejskiego Partii - budowniczy sojuszu robotniczo-chłopskiego. Niektórzy ludzie nie spoczną, dopóki nie wdrapią się na szczyt, żeby realizować swoje rozbujałe konformistyczne ego.
Avatar
dyzio / 8 lipca 2020 r. o 14:24
-2
Czy w tym, zabytkowym " ogorku" wciąż tak smierdzi ropą i spalinami jak było wtedy jak w PKS ie jezdzil?! Zygac się chciało, i nie raz wysiadalem przed moim przystankiem!!!
Avatar
dyzio / 8 lipca 2020 r. o 14:34
-5
"protestować przeciw władzy nie było łatwo." Protestowanie przeciwko dewelo-władzy również nie należy do aktywności bezpiecznych - zagrożenia obejmują mandaty nakładane przez czarną sotnię, szczucie prokuraturą i pozwy od dewelosułtana i od jego oligarchicznych cwaniackich POdopiecznych, aż do prób mobbingu w sieci w wykonaniu pracownika (albo dwóch) tajnego, prywatnego Wydziału dewelo-prawdy (agencji pana artura z wypchanym portfelem i manierami cinkiarza). PS. A jaką aktywnością 40 lat temu wykazywał się przyszły dewelo-sułtan?
 Czy Panu, panie Filipowicz jeszcze nie znudzilo sie tak komentowac? Juz szesc lat temu wiescil pan rychly upadek branzy deweloperskiej, i tych co kupuja mieszkania, realia sa odwrotne, przez szesc lat cena m2 wzrosla o 40 procent i co pan na to!? Lublin ma jednak potencjal i nie wszystko jest to zasługą Ratusza, Zuka, ale jak bysmy sie sluchali pana " prognos, to bysmy wyladowali z palcem w ***, jak za Pruszkowskiego bylo!!!
 Czy Panu, panie Filipowicz jeszcze nie znudzilo sie tak komentowac? Juz szesc lat temu wiescil pan rychly upadek branzy deweloperskiej, i tych co kupuja mieszkania, realia sa odwrotne, przez szesc lat cena m2 wzrosla o 40 procent i co pan na to!? Lublin ma jednak potencjal i nie wszystko jest to zasługą Ratusza, Zuka, ale jak bysmy sie sluchali pana " prognos, to bysmy wyladowali z palcem w ***, jak za Pruszkowskiego bylo!!! rozwiń
Avatar
zosia_lsm / 8 lipca 2020 r. o 18:13
-1
Jestem przekonana, że gdyby tamten bieg historii się nie zmienił, "nasz" zuczek tak samo by wypłynął na wierzch, ale już nie jako promotor dzikiej deweloperki, ale jako Pierwszy Sekretarz Komitetu Miejskiego Partii - budowniczy sojuszu robotniczo-chłopskiego. Niektórzy ludzie nie spoczną, dopóki nie wdrapią się na szczyt, żeby realizować swoje rozbujałe konformistyczne ego.
Avatar
Janusz_Paliwas / 8 lipca 2020 r. o 16:17
+2
A czemu nie spotkali się w tych swoich zakładach w których tak dumnie strajkowali ?
Avatar
dyzio / 8 lipca 2020 r. o 14:34
-5
"protestować przeciw władzy nie było łatwo." Protestowanie przeciwko dewelo-władzy również nie należy do aktywności bezpiecznych - zagrożenia obejmują mandaty nakładane przez czarną sotnię, szczucie prokuraturą i pozwy od dewelosułtana i od jego oligarchicznych cwaniackich POdopiecznych, aż do prób mobbingu w sieci w wykonaniu pracownika (albo dwóch) tajnego, prywatnego Wydziału dewelo-prawdy (agencji pana artura z wypchanym portfelem i manierami cinkiarza). PS. A jaką aktywnością 40 lat temu wykazywał się przyszły dewelo-sułtan?
 Czy Panu, panie Filipowicz jeszcze nie znudzilo sie tak komentowac? Juz szesc lat temu wiescil pan rychly upadek branzy deweloperskiej, i tych co kupuja mieszkania, realia sa odwrotne, przez szesc lat cena m2 wzrosla o 40 procent i co pan na to!? Lublin ma jednak potencjal i nie wszystko jest to zasługą Ratusza, Zuka, ale jak bysmy sie sluchali pana " prognos, to bysmy wyladowali z palcem w ***, jak za Pruszkowskiego bylo!!!
 Czy Panu, panie Filipowicz jeszcze nie znudzilo sie tak komentowac? Juz szesc lat temu wiescil pan rychly upadek branzy deweloperskiej, i tych co kupuja mieszkania, realia sa odwrotne, przez szesc lat cena m2 wzrosla o 40 procent i co pan na to!? Lublin ma jednak potencjal i nie wszystko jest to zasługą Ratusza, Zuka, ale jak bysmy sie sluchali pana " prognos, to bysmy wyladowali z palcem w ***, jak za Pruszkowskiego bylo!!! rozwiń
Avatar
dyzio / 8 lipca 2020 r. o 14:24
-2
Czy w tym, zabytkowym " ogorku" wciąż tak smierdzi ropą i spalinami jak było wtedy jak w PKS ie jezdzil?! Zygac się chciało, i nie raz wysiadalem przed moim przystankiem!!!
Avatar
kronikidewelorozwoju / 8 lipca 2020 r. o 14:11
+5
A! Zapomniałem jeszcze wśród zagrożeń wymienić utratę zleceń publicznych czy nawet utratę roboty za publiczne wyrażanie sceptycyzmu wobec dewelorozwoju. Przez 40 lat zatoczyliśmy koło, czy raczej można mówić już o przebiciu dna standardów waadzy sprzed 40 lat? Przypomnę, że ówcześni "włodarze" osiągali przy urnach wyniki znacznie lepsze niż wystawiony przez Polską Zjednoczoną Partię Deweloperską dewelosułtan osiągał ostatnimi laty.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 8 lipca 2020 r. o 13:53
+2
"protestować przeciw władzy nie było łatwo." Protestowanie przeciwko dewelo-władzy również nie należy do aktywności bezpiecznych - zagrożenia obejmują mandaty nakładane przez czarną sotnię, szczucie prokuraturą i pozwy od dewelosułtana i od jego oligarchicznych cwaniackich POdopiecznych, aż do prób mobbingu w sieci w wykonaniu pracownika (albo dwóch) tajnego, prywatnego Wydziału dewelo-prawdy (agencji pana artura z wypchanym portfelem i manierami cinkiarza). PS. A jaką aktywnością 40 lat temu wykazywał się przyszły dewelo-sułtan?
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubelskie: Mimo zakazów, na tym cmentarzu będzie możliwość złożenia wieńców na grobach bliskich

Lubelskie: Mimo zakazów, na tym cmentarzu będzie możliwość złożenia wieńców na grobach bliskich

W sobotę, niedzielę i poniedziałek cmentarze w całej Polsce będą zamknięte. W Chełmie, mającym groby bliskich na cmentarzu komunalnym pomogą miejscy pracownicy. Z kolei w Świdniku znicz na każdym grobie, na którym nie będzie światełka, zapalą pracownicy miejskiej spółki.

Rada powiatu bialskiego przeciwko „piątce dla zwierząt”. Nawet radni PiS

Rada powiatu bialskiego przeciwko „piątce dla zwierząt”. Nawet radni PiS

– To widmo bankructwa wielu gospodarstw indywidulanych – ostrzega Marek Sulima (PSL), radny powiatu bialskiego i rolnik. Radni jednomyślnie poparli apel do rządu w sprawie odrzucenia w całości projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.

Większy ruch przy cmentarzach w Lublinie i regionie. Ludzie chcą zdążyć przed zamknięciem

Większy ruch przy cmentarzach w Lublinie i regionie. Ludzie chcą zdążyć przed zamknięciem

Dzisiejszego wieczoru policjanci zauważają wzmożony ruch w okolicach największych lubelskich nekropolii – informuje kom. Kamil Gołębiowski, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Lublinie.

Lublin ma nowy mural, powstał przy Mełgiewskiej. Żuki, honkery, lubliny, lubimy [zdjęcia]
galeria

Lublin ma nowy mural, powstał przy Mełgiewskiej. Żuki, honkery, lubliny, lubimy [zdjęcia]

– Efekt jest dokładnie taki jaki chciałem – mówi autor muralu, który powstał przy ul. Mełgiewskiej w Lublinie. W piątek został namalowany ostatni element. Mająca około 80 metrów długości historia nieistniejącej fabryki samochodów, jest gotowa

Autostrada A2 do Białej Podlaskiej. Jest pierwszy przetarg

Autostrada A2 do Białej Podlaskiej. Jest pierwszy przetarg

Autostrada A2 wydłuży się o kolejne 63 kilometry. Drogowcy właśnie ogłosili przetarg na pierwszy odcinek pomiędzy Siedlcami a Białą Podlaską.

Sezon na plus. Rozmowa z Szymonem Ładniakiem, kierowcą wyścigowym z Lublina
Magazyn

Sezon na plus. Rozmowa z Szymonem Ładniakiem, kierowcą wyścigowym z Lublina

Zacząłem jeździć bardziej agresywnie oraz lepiej zapoznałem się z ustawianiem samochodu. – Rozmowa z Szymonem Ładniakiem, kierowcą wyścigowym z Lublina.

Andrzej Zaucha Songbook - koncert w CSK
5 listopada 2020, 20:00

Andrzej Zaucha Songbook - koncert w CSK

W czwartek, 5 listopada o godz. 20 w Klubie Muzycznym Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) odbędzie się koncert Andrzej Zaucha Songbook w wykonaniu zespołu Janusza Szroma.

Ministerstwo Zdrowia przekaże niemal 30 mln zł na powstanie tymczasowego szpitala w Targach Lublin

Ministerstwo Zdrowia przekaże niemal 30 mln zł na powstanie tymczasowego szpitala w Targach Lublin

Ponad 27 mln zł przekaże Ministerstwo Zdrowia na prace związane z powstaniem tymczasowego szpitala w Targach Lublin. Miejsce do leczenia pacjentów z koronawirusem z nawet 480 łóżkami może być gotowe w ciągu trzech tygodni.

Protest kobiet w Lublinie: "Propozycja Andrzeja Dudy to nie kompromis tylko kompromitacja"
Zdjęcia
galeria
film

Protest kobiet w Lublinie: "Propozycja Andrzeja Dudy to nie kompromis tylko kompromitacja"

Na pl. Litewskim w centrum Lublina zbierają się uczestnicy kolejnego protestu po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji

Samochodowy protest kobiet w Lublinie. Trasa przejazdu
Zapis relacji na żywo
galeria
film

Samochodowy protest kobiet w Lublinie. Trasa przejazdu

Dziś kolejny dzień protestów kobiet w Lublinie. Jeden z nich organizują kierowcy.

Studenci KUL będą mieli problemy za udział w protestach kobiet? Uczelnia: Nic im nie grozi

Studenci KUL będą mieli problemy za udział w protestach kobiet? Uczelnia: Nic im nie grozi

Fundacja pro-life chce wyrzucać ze studiów uczestniczących w protestach studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Uczelnia zapewnia, nie bierze pod uwagę takiego rozwiązania.

Lublin odwołał zmiany przy cmentarzach, nie będzie też specjalnych linii autobusowych
galeria

Lublin odwołał zmiany przy cmentarzach, nie będzie też specjalnych linii autobusowych

Urząd Miasta odwołuje wszystkie zmiany w komunikacji związane z okresem Wszystkich Świętych. Tylko dzisiaj po ulicach Lublina kursować będzie specjalna linia autobusowa nr 200

Nowe obostrzenia i decyzje. Rząd zamyka cmentarze na Wszystkich Świętych
PILNE
galeria

Nowe obostrzenia i decyzje. Rząd zamyka cmentarze na Wszystkich Świętych

31 października oraz 1 i 2 listopada cmentarze w całym kraju będą zamknięte. Podczas piątkowej konferencji prasowej ogłosił to premier Mateusz Morawiecki.

Lublin: Dyrektor liceum ostrzega co grozi uczniom za udział w protestach kobiet

Lublin: Dyrektor liceum ostrzega co grozi uczniom za udział w protestach kobiet

O możliwych konsekwencjach związanych z udziałem uczniów w strajkach kobiet ostrzega rodziców dyrektor katolickiego liceum w Lublinie.