Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 października 2024 r.
19:58

Akademicki Lublin znowu zagrał razem. Wspólna inauguracja za nami

Autor: Zdjęcie autora KN

Po raz drugi w historii uczelnie wyższe w Lublinie tworzące Związek Uczelni Lubelskich: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnika Lubelska i Uniwersytet Medyczny, a także Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II wspólnie rozpoczęły nowy rok akademicki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uroczysta inauguracja odbyła się we wtorek, 1 października. Uroczystości rozpoczęła msza święta w Archikatedrze Lubelskiej. Po niej z Placu Katedralnego wyruszył orszak, w którym wzięły udział władze lubelskich uczelni, studenci, kadra naukowa a także zaproszeni goście. Główne uroczystości rozpoczynające rok akademicki 2024/ 2025 odbyły się w gmachu Filharmonii Lubelskiej

- Zgodnie z tradycją otwieramy uroczystość inauguracji roku akademickiego 2024/2025, Związku Uczelni Lubelskich. Pierwszy października jest niezwykle ważnym dniem dla społeczności akademickiej Lublina. Dziś po raz drugi, razem bierzemy udział w tej uroczystości. Bardzo się cieszę, że kontynuujemy tradycję zapoczątkowaną w ubiegłym roku. Od lat działamy pod hasłem: "akademicki Lublin" i gramy razem. Efekty tej współpracy są widoczne, pożyteczne i pożądane,  o czym świadczy m.in. wola dołączenia do Związku Uczelni Lubelskich Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II - witał zgromadzonych prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, rektor Uniwersytetu Marii Curie- Skłodowskiej.

Rektor UMCS zwrócił sie również do studentek i studentów pierwszego roku wszystkich uczelni:- Cieszę sie, że wybraliście kształcenie właśnie w Lublinie. Mieście w którym takie wartości jak wolność i współpraca odgrywają istotne znaczenie. Jestem przekonany, że to właśnie na naszych uczelniach, zrealizujecie swoje marzenia zawodowe. Będziecie się rozwijać, myśleć twórczo i w sposób niezależny- pogratulował studentom prof. Dobrowolski.
Dobrowolski podczas swojego przemówienia mówił o partnerstwie i współdziałaniu. Podkreślił, że słowo współpraca ma bardzo dużo możliwości. To siła która łączy wysiłki i przekonania a także marzenia w jeden cel. Przypomniał, że idea Związku Uczelni Lubelskich opiera się na relacjach, integracji a także chęcią współpracy.

- Wybrałam UMCS i studia na wydziale pedagogicznym, gdyż od zawsze miała styczność z osobami niepełnosprawnymi, to tak naprawde było główną przyczyną wyboru kierunku. Dlaczego Lublin? odpowiedź jest prosta lubię to miasto -mówiła Asia, studentka pierwszego roku pedagogiki specjalnej na UMCS.
- Lublin jest pro studenckim miastem, jest dużo rzeczy i miejsc dla studentów. Uznałam, że właśnie tu będę dobrze się czuła jako student. Kierunek pedagogika, dlatego że zawsze chciałam pracować z dziećmi. Mam niepełnosprawnego kuzyna, uznałam że właśnie takim osobom jest potrzebna pomoc i będzie to moja droga w życiu- dodała Marysia, również studentka pedagogiki UMCS.
O tym, że warto studiować w Lublinie opowiedział student piątego roku weterynarii na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Krzysztof Skalski od dziecka marzył by studiować na weterynarii, by później zostać lekarzem weterynarii. - Zawsze byłem blisko zwierząt. Miejsce czyli Lublin zdeterminowało mój wybór, gdyż kładzie nacisk na dobre wykształcenie studentów.
Paulina Wiertel jest studentka pierwszego roku, od października studiuje dziennikarstwo i komunikację społeczną na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie .
- Bardzo lubię świat mediów i marketing, chciałabym podążać w tym kierunku. Lublin wydaje mi się bardzo fajnym miastem do studiowania, jest tu dużo studentów i możliwości. UMCS wybrałam bo jest bardzo fajną uczelnią- mówiła Paulina.
- Wybrałam Katolicki Uniwersytet Lubelski a na nim biotechnologię , gdyż ma nowy Wydział Medyczny, nowe możliwości, laboratoria, wysoko rozwinięty dział chemii a moja droga zmierza właśnie w tym kierunku- mówiła Anna Chęckiewicz, studentka pierwszego roku biotechnologii na KUL.
Podczas uroczystości został wygłoszony przez  prof. dr hab. Jerzego Bralczyka wykład inauguracyjny pt. „Współpraca w języku. O pojęciu i działaniu”
W roku akademickim 2024/25 w Lublinie studia na publicznych uczelniach rozpocznie około 60 tysięcy studentów z całej Polski i świata.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty