Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

20 kwietnia 2019 r.
9:14

Cisza po referendum w sprawie górek czechowskich. Co zrobią radni?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 113 A A

Chociaż od referendum w sprawie górek czechowskich mijają dwa tygodnie, do dziś większościowa koalicja Krzysztofa Żuka w Radzie Miasta nie ustaliła, co zrobi z jego wynikiem. Dla części radnych oznacza to wybór, komu się narazić. Prezydent, faktyczny pomysłodawca plebiscytu, wciąż nie skomentował wyniku, a jego rzeczniczka mówi już o „wypracowaniu kompromisu”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W wynikach referendum przeprowadzonego 7 kwietnia każdy może dostrzec to, co wygodniej mu zauważyć.
Właściciel górek (spółka TBV) uwypukla to, że 91 proc. mieszkańców nie głosowało wcale lub głosowało za forsowanym przez nią scenariuszem, choć bez wątpienia spółka poniosła porażkę, bo mimo wszechobecnej kampanii reklamowej nie przekonała mieszkańców do pójścia na referendum i zagłosowania po jej myśli.

Przeciwnicy zabudowy górek eksponują to, że dwie trzecie głosów (prawie 23 tys.) oddano przeciw blokom. Aktywiści, którzy prowadzili chałupniczą wręcz kampanię bezspornie wygrali, ale niewiele im to daje, bo do ważności referendum potrzeba 30-procentowej frekwencji, tymczasem głosowało niecałe 13 proc. uprawnionych.

W tej sytuacji kluczowe będzie to, jak wyniki referendum odczyta prezydent. To od niego zależy, czy Rada Miasta dostanie do zatwierdzenia studium przestrzenne (dokument określający przeznaczenie poszczególnych obszarów miasta) w wersji przewidującej bloki na górkach, a właśnie taka wersja była pokazana w zeszłym roku, czy też projekt zostanie zmieniony i radni dostaną go w wersji bez bloków.

Prezydent milczy

Od chwili referendum Krzysztof Żuk w żaden sposób nie zabrał głosu w sprawie górek czechowskich. Na portalu Facebook zdążył opublikować trzy zdjęcia (z meczu żużlowego, na tle pomnika Unii Lubelskiej, na żelaznym tronie) i pochwalić się udziałem w kongresie samorządowym w Krakowie. Choć w komentarzach powtarzają się pytania o referendum, prezydent w tej sprawie konsekwentnie milczy.

Długo milczał o górkach nawet oficjalny profil miasta na Facebooku, gdzie pierwszym wpisem zamieszczonym po historycznym, bo pierwszym w Lublinie referendum lokalnym, było … zdjęcie stojaków rowerowych na pl. Wolności. Internauci mocno dopytywali o to, czy w mieście naprawdę nie wydarzyło się nic ważnego. W końcu pojawił się suchy komunikat z wynikami głosowania.

Ratusz znów o parku

– Analizujemy obecną sytuację – stwierdza Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina pytana o to, jak wynik referendum wpłynie na losy górek czechowskich. – Sytuacja prawna tego terenu jest bardzo skomplikowana. Mamy do czynienia z własnością prywatną podlegającą pod przepisy tzw. lex deweloper, na tym terenie właściciel już dziś może realizować zabudowę usługową i sportowo-rekreacyjną.

Mimo wyniku referendum Ratusz znowu zaczyna mówić o „kompromisie” i urządzaniu przez TBV parku w zamian za zmianę przeznaczenia górek.

– Mamy deklarację właściciela, że w przypadku zmiany studium urządzi tam park naturalistyczny i przekaże go miastu. Dałoby to gwarancję, że teren po wielu latach wróci do miasta – przekonuje rzeczniczka. – Wypracowanie rozwiązania kompromisowego jest szansą dla Lublina i jego mieszkańców na to, że w procesie zagospodarowania tego terenu ocalimy jego walory przyrodnicze. Umożliwi to także podjęcie negocjacji dotyczących lokalizacji tak potrzebnej w tej części miasta szkoły, czy niezbędnej infrastruktury drogowej na tym terenie.

Polityczne ryzyko

Jednak dalsze decyzje w sprawie górek czechowskich prezydent będzie musiał uzgodnić ze swoimi stronnikami w Radzie Miasta, żeby nie wkładać pracy w dokument, który zdobędzie poparcia większości. Nie będą to łatwe rozmowy.

Zazwyczaj Krzysztof Żuk może liczyć na poparcie 19 spośród 31 radnych, ale niekoniecznie tym razem. Dlaczego? Wyniki referendum mogą mieć dla radnych konsekwencje o wiele poważniejsze niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. Dotyczy to szczególnie radnych, którzy reprezentują w Ratuszu dzielnice położone niedaleko górek czechowskich, bo tutaj frekwencja była wysoka (na Sławinie przekroczyła 30 proc.), a głos sprzeciwu wyraźny.

Zignorowanie tego głosu może być dla radnych z tych dzielnic politycznym samobójstwem i odebrać im szansę na ponowny wybór do Rady Miasta. Bardzo wyraźnie widać to choćby w wynikach głosowania w lokalu, do którego przyszło najwięcej mieszkańców (Sławin, ul. Bogdanówka). W referendum uczestniczyły tu 1103 osoby, co oznacza, że frekwencja wyniosła 44 proc. W jesiennych wyborach samorządowych była co prawda większa, wyniosła 64 proc., ale uwagę w tych wynikach zwracają dwie inne liczby.

W lokalu przy Bogdanówce dokładnie 879 osób zagłosowało w referendum na „nie”, czyli przeciw scenariuszowi, który przedstawiany był przez prezydenta jako korzystny kompromis. Niemal identyczna była liczba osób (888), które jesienią zagłosowały na kandydatów Krzysztofa Żuka do Rady Miasta. – Nawet zwolennicy prezydenta głosowali w referendum wbrew niemu – zauważają, nie bez satysfakcji, opozycyjni radni PiS.

Co dalej? Myślą

Zbudowana przez prezydenta koalicja nie mówi jednym głosem w sprawie górek. Z jej wnętrza docierają sygnały, że dokument dopuszczający budowę bloków na górkach czechowskich może nie zyskać poparcia całego klubu. Na razie stronnicy prezydenta myślą, jak skonsumować wyniki referendum.

– Jesteśmy po spotkaniu klubu z udziałem prezydenta. Rozmawialiśmy o możliwych scenariuszach, analizowaliśmy wyniki referendum, planujemy po świętach spotkać się z panią dyrektor odpowiedzialną w Urzędzie Miasta za przygotowanie projektu studium – mówi Michał Krawczyk, przewodniczący klubu radnych Krzysztofa Żuka.

Krawczyk, podobnie jak prezydent, unika jednoznacznej deklaracji w sprawie górek, chociaż w Radzie Miasta reprezentuje okręg obejmujący Sławin (33 proc. frekwencji w referendum, 76 proc. głosów na „nie”), Czechów Północny (28 proc. frekwencji, 70 proc. na „nie”) i Czechów Południowy (27 proc. frekwencji, 64 proc. za opcją „nie”). Czy radny z tej dzielnicy nie jest winien mieszkańcom przedstawienia swojego zdania w tej sprawie? – Ja jestem przewodniczącym klubu i zależy mi na tym, żeby klub wypracował wspólne zdanie – odpowiada Krawczyk. – To nie jest decyzja, którą można podjąć w kilka dni.

Opozycja nie ma żadnych wątpliwości. – Należy wprowadzić zmiany do projektu studium – twierdzi Tomasz Pitucha z klubu radnych PiS. Według niego, mimo za niskiej frekwencji, prezydent powinien pójść za głosem tych, którzy sprzeciwili się budowie bloków. – Byliśmy przeciwni ogłaszaniu referendum w tej sprawie, bo referenda lokalne nie gromadzą publiczności wymaganej do ich ważności. Wydano 500 tys. zł na przedsięwzięcie, które nie przyniosło rozwiązania. Żeby nie narażać się na zarzut zmarnowania pieniędzy, prezydent powinien uwzględnić wolę mieszkańców wyrażoną w tym referendum.

Snują scenariusze

– Teoretyczne, podkreślam, teoretyczne scenariusze są takie, że prezydent przedkłada Radzie Miasta ten projekt studium, który obecnie jest na stole, albo w tym projekcie naniesione zostaną zmiany – wylicza Michał Krawczyk. – Trzeci scenariusz jest taki, że w ogóle odstępujemy od uchwalenia studium, co byłoby rozwiązaniem złym, bo nie można odwlekać tej sprawy w nieskończoność. Studium jest potrzebne całemu miastu i wielu mieszkańców od lat się upomina o ten dokument, bo uwolni on nowe tereny pod nową zabudowę, m.in. w Głusku.

– Trzeba pamiętać, że górki czechowskie są tylko jednym z elementów studium, stanowią 0,7 proc. całego obszaru objętego zapisami studium. Od wielu lat tysiące mieszkańców dzielnic, takich jak Głusk, Lipniak, Szerokie, Zemborzyce proszą o zmianę studium, by móc inaczej dysponować swoimi gruntami, które dziś są przeznaczone pod uprawy rolnicze – przekonuje Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina. Nie przesądza, czy do Rady Miasta trafi studium w wersji dopuszczającej budowę bloków na górkach, czy też bez zgody na taką zabudowę.

Jeszcze jeden scenariusz wskazują aktywiści, którzy przed referendum namawiali do głosowania na „nie”. Proponują, by Rada Miasta uchwaliła studium dla całego miasta z wyłączeniem spornego obszaru. – Z mojej wiedzy wynika, że prawo nie przewiduje takiej możliwości – odpowiada Krawczyk.

e-Wydanie

Komentarze 113

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 20 kwietnia 2019 o 09:35
+39
Wśród ratuszowych dewelo-kamerdynerów trwa ostra burza mózgów, jak dopchnąć geszeft ubogacający dewelo-cwaniaka wbrew głosowi mieszkańców, ekspertów i wbrew zdrowemu rozsądkowi i wbrew prawu. PS. Studium NIE MUSI być uchwalane dla całej gminy, panie dewelo-krawczyk.
Avatar
Gość / 20 kwietnia 2019 o 10:02
+34
Sytuacja wcale nie jest "skomplikowana". Sytuacja jest bardzo prosta. Miasto może po prostu nie zgadzać się na zmianę studium i MPZP pod oczekiwania cwaniaczków a w przypadku gdyby byli na tyle bezczelni, żeby sięgnąć po Lex Deweloper to rada miasta może po prostu odmówić ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej. I w razie potrzeby bronić swojej decyzji przed WSA. Od czego jest zatrudniony w ratuszu ten cały sztab radców prawnych w sile kilkunastu osób? Urzędnicy, nie łżyjcie nam bezczelnie w żywe oczy!!! To naprawdę widać!!!
Avatar
L. / 20 kwietnia 2019 o 09:57
+33
Powiem tak - to bezczelność, że po przeprowadzonym referendum - które przecież pochłonęło mnóstwo pieniędzy- Miasto śmie mówić, że wracają do poprzedniej propozycji dewelopera!!! Czas chyba przyjąć do widomości, że na NIE głosowało 23 000 tysiące (słownie: (bo może prezes zararaz wygłosi orędzie, że 2300), więc słownie: dwadzieścia trzy tysiące osób!!!). A jestem przekonana, że gdyby zarówno Miasto, jak też deweloper (haha) UCZCIWIE przekazali ludziom informację, że to nie o park naturalistyczny chodzi, a o bloki i to nie mało ich i to nie niskie, to do urn poszłoby znacznie więcej osób i znacznie więcej głosowałoby na NIE ! Bądźcie uczciwi Państwo Radni, bo zapewniam, że decyzja zmiany planu zagospodarowania na zabudowę, zemści się na Was w następnych wyborach.... Ludzie są pamiętliwi. Ja jestem...
Powiem tak - to bezczelność, że po przeprowadzonym referendum - które przecież pochłonęło mnóstwo pieniędzy- Miasto śmie mówić, że wracają do poprzedniej propozycji dewelopera!!! Czas chyba przyjąć do widomości, że na NIE głosowało 23 000 tysiące (słownie: (bo może prezes zararaz wygłosi orędzie, że 2300), więc słownie: dwadzieścia trzy tysiące osób!!!). A jestem przekonana, że gdyby zarówno Miasto, jak też deweloper (haha) UCZCIWIE przekazali ludziom informację, że to nie o park naturalistyczny chodzi, a o bloki i to nie mało ich i to nie n... rozwiń
Avatar
anna / 20 kwietnia 2019 o 10:12
+31
Krawczyk znowu kręci. Ten człowiek nie ma własnego zdania , własnej opinii. W moich oczach jest bierny, mierny ale wierny i tyle. Kto jeszcze będzie chciał na niego głosować????
Avatar
mieszkaniec botanika / 20 kwietnia 2019 o 10:24
+29
Krawczyk znowu kręci. Ten człowiek nie ma własnego zdania , własnej opinii. W moich oczach jest bierny, mierny ale wierny i tyle. Kto jeszcze będzie chciał na niego głosować????
 Pracuje w miejskiej kieszeni Żuka pt MOSiR !!!!!! To jak może być niezależny....
Avatar
kończ waść / 20 kwietnia 2019 o 09:52
+29
Z jaką propozycją "kompromisu" wyskoczy tym razem nasz dzielny dewelo-podręczny? 29 ha pod bloczyska zamiast 30-tu? Wypas kóz zamiast owiec na terenie pseudo-parku? 2x więcej 2x większych drewnianych chomików?
Avatar
Gość / 20 kwietnia 2019 o 09:43
+29
Jak można w ogóle można robić referendum w interesie prywatnej firmy? Ale cóż, kasa już pewnie przeszła z rąk do rąk, a teraz nie wiadomo co zrobić.
Avatar
ashimmer / 20 kwietnia 2019 o 11:18
+26
Niech radni wybierają: obecny syf czy zagospodarowanie tego terenu.
 za obecny 'syf' odpowiada wyłącznie tbv. i należy z tego wyciągnąć wnioski oraz konsekwencje. zaniedbania tbv skutkują nie tylko degradacją terenu, ale także pożarami- bo tbv ANI RAZU nie skosiło terenu mimo tego że prawo zobowiązuje ich do tego dwa razy w roku. tbv łamie prawo, stwarza zagrożenia, oni po prosty chcą zniszczyć ten teren, obojętnie czy za pomocą betonu czy celowych zaniedbań. dlatego należy jak najszybciej ich wywłaszczyć.  zanim zdążą narobić wiecej szkód. 
 za obecny 'syf' odpowiada wyłącznie tbv. i należy z tego wyciągnąć wnioski oraz konsekwencje. zaniedbania tbv skutkują nie tylko degradacją terenu, ale także pożarami- bo tbv ANI RAZU nie skosiło terenu mimo tego że prawo zobowiązuje ich do tego dwa razy w roku. tbv łamie prawo, stwarza zagrożenia, oni po prosty chcą zniszczyć ten teren, obojętnie czy za pomocą betonu czy celowych zaniedbań. dlatego należy jak najszybciej ich wywłaszczyć.  zanim zdążą narobić wiecej szkód.  rozwiń
Avatar
Leon / 20 kwietnia 2019 o 17:23
+25
Żuk umywa ręce jak Piłat.
Avatar
ksawyer / 20 kwietnia 2019 o 10:22
+25
Kompromis prezydenta Żuka, to koniec z ideą naturalistycznych Górek Czechowskich. Czego można się spodziewać po prezydencie miasta, technokracie pozbawionym wrażliwość dla urody natury, która w Lublinie, często, jest uzupełniana dziełami człowieka. 
Avatar
Młoda0444 / 22 kwietnia 2019 o 23:12
+14
Jakimś cudem Górki Czechowskie przestały płonąć... Mam nadzieję, że sprawiedliwość choć kulawa, dopadnie tych którzy za tym stoją i życie odpłaci im bardzo sprawiedliwe za spalenie zwierząt żywcem. A ludzie nie poszli głosować, bo zmęczeni są ciągłymi kłamstwami i zastanawianiem się kto mówi prawdę, a tu szykuje się kolejne przedstawienie na jesieni.
Avatar
profesor ciekawie o górkach: / 22 kwietnia 2019 o 17:55
-12
***lublin.wyborcza.pl/lublin/7,48724,24604958,prof-harasimiuk-w-ciagu-25-lat-obserwuje-postepujaca-degradacje.html
Avatar
Xyz / 22 kwietnia 2019 o 16:28
+13
Hahaha. No to teraz piszą już nie co minutę, tylko w równych odstępach co 10 minut... cóż za inteligencja... cóż za przebieglość...
Avatar
Gość / 22 kwietnia 2019 o 13:12
-14
Oby zwyciężył zdrowy rozsądek. Wtedy na Czechowie powstanie park naturalistyczny dla wszystkich którym brakuje terenów zielonych spełniających funkcje rekreacyjne i sportowe. Obecne Górki Czechowskie niestety takich funkcji w ogóle nie spełniają. Powstaną też nowe mieszkania, dla wszystkich tych którzy za takowym się rozglądają. Wiadomo, jeśli Lublin ma się dalej rozwijać, nieuniknione jest budowanie nowych bloków.
Avatar
Gość / 22 kwietnia 2019 o 13:03
-14
Problem jest taki, że pieniacze i pseudo-ekolodzy z Czechowa nie chcą, żeby na górkach cokolwiek się zmieniło. Nie chcą parku i tego, żeby tam przychodzili ludzie. Liczą się dla nich wyłącznie widoki z okien i to, żeby nie było sąsiadów.
Avatar
Con / 22 kwietnia 2019 o 12:53
-15
Miasto potrzebuje mieszkań. Gdzieś trzeba je budować a tutaj jest propozycja, aby były i mieszkania i stworzone tereny zielone. Tak jak pisałem egoistyczni mieszkańcy czechowa i botnika nie chcą sąsiadów i samochodów na "swoich" drogach i wymyślają teorie pseudoekologiczne.
Avatar
Gość / 22 kwietnia 2019 o 12:02
+12
Warto poświecić 2,5 minuty i posłuchać po co Lublinowi Górki Czechowskie. Z dedykacją zwłaszcza dla pracowników dewelopera, którzy udqją, że ziemia jest płaska. ***s://youtu.be/ufJ5TAklcwA
Avatar
Xyz / 22 kwietnia 2019 o 10:39
+17
No i nastał poniedzialek- godzina 8:26, 8:27, 8:28, 8:29, 8:30... komentarze podobnej treści... i ktoś ma uwierzyć, że to 5 różnych osób zerwało się z rana i pisze? Trochę polotu, inteligencji i myślenia polecam...
Avatar
Gość / 22 kwietnia 2019 o 10:31
-13
"Park naturalistyczny na całej powierzchni Górek Czechowskich" - To nierealne, biorąc pod uwagę, że ok. 30 hektarów Górek to teren inwestycyjny wg obecnego planu zagospodarowania
Avatar
Gość / 22 kwietnia 2019 o 10:26
-14
Ok. 30% górek można zabudować już teraz według obecnie obowiązującego planu z roku 2005 z tą różnicą że zamiast mieszkaniówki można tam upchnąć galerię handlową, lokale usługowe, trochę mieszkań oraz kubatury sportowej. Obszar ten jest przeznaczony pod inwestycje czy to się protestującym przeciwko utworzeniu parku podoba czy nie. Po co więc mieszać ludziom w głowach, bredzić o jakimś studium z 2000r. i powtarzać bzdury o 100 hektarach terenów zielonych? Zupełnie tego nie pojmuję.
Zobacz wszystkie komentarze 113

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Trąba powietrzna w woj. lubelskim. Pozrywane dachy, zniszczone domy [zdjęcia]
Alarm24@dziennikwschodni.pl
galeria

Trąba powietrzna w woj. lubelskim. Pozrywane dachy, zniszczone domy [zdjęcia] 72 3

Trąba powietrzna przeszła przez gminę Wojciechów i pozrywała dachy w domach i budynkach gospodarczych. Na razie nie wiadomo jednak, jak duże są straty.

Zawsze klasyka: "Kameralnie" w DDK Węglin
23 maja 2019, 19:00

Zawsze klasyka: "Kameralnie" w DDK Węglin 0 0

Przed nami kolejna odsłona cyklu "Zawsze klasyka" w DDK Węglin (ul. Judyma 2a). 23 maja o godz. 19 odbędzie się koncert "Kameralnie" ukazujący twórczość Stanisława Moniuszki.

LUK Politechnika Lublin ma nowego zawodnika

LUK Politechnika Lublin ma nowego zawodnika 0 0

Lubelski beniaminek kompletuje skład na sezon 2019/2020. Nowym zawodnikiem będzie przyjmujący Lechii Tomaszów Mazowiecki 27-leni Paweł Rusin

Furiat z siekierą rzucił się na policjantów. Wcześniej rozbił szyby w aucie, zniszczył mieszkanie
galeria

Furiat z siekierą rzucił się na policjantów. Wcześniej rozbił szyby w aucie, zniszczył mieszkanie 8 3

Pijany mężczyzna rzucił się z siekierą na mundurowych. Wcześniej jeździł samochodem i uszkodził ciężarówkę sąsiada.

Wybory 2019: Kto trafi do Parlamentu Europejskiego? Prognoza wyników
Prognoza

Wybory 2019: Kto trafi do Parlamentu Europejskiego? Prognoza wyników 1 9

Najwięcej mandatów otrzyma Koalicja Europejska, drugie w kolejności będzie Prawo i Sprawiedliwość, a podium zamknie Wiosna Roberta Biedronia – wynika z prognozy wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego przygotowanej przez portal stanpolityki.pl.

Czy dzisiaj znowu będzie padać? Aktualny stan pogodowy na Lubelszczyźnie

Czy dzisiaj znowu będzie padać? Aktualny stan pogodowy na Lubelszczyźnie 6 1

Od godz. 11 ponownie możemy się spodziewać burz z opadami deszczu - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Miejscami może także sypać grad.

Lubelskie inwestuje w najmłodszych

Lubelskie inwestuje w najmłodszych 0 0

Nowoczesne sale, pomoce naukowe i program dostosowany do potrzeb najmłodszych to przyszłość lubelskich przedszkoli. Edukacja dzieci jest jednym z priorytetów władz województwa, dlatego inwestycje zakrojono na szeroką skalę. W ramach działania 12.1 Edukacja przedszkolna Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego ogłoszono dotychczas 3 konkursy, w których na realizację projektów przeznaczono ponad 100 milionów złotych. Blisko 2040 placówek a w nich przeszło 4,2 tys. dzieci zostało objętych wsparciem. W kwietniu podpisano 25 umów na dofinansowania, dzięki którym w kolejnych miejscowościach przedszkola zmienią się na lepsze.

Nagi 18-latek biegał po rynku, a potem jeździł rowerem. Założył się o...

Nagi 18-latek biegał po rynku, a potem jeździł rowerem. Założył się o... 8 15

Nagi i pijany 18-latek biegał po zamojskim rynku. Wsiadł również na rower i jeździł nim po płycie. Okazało się, że zrobił to by wygrać skrzynkę piwa.

Zderzenie trzech samochodów. Pięć osób trafiło do szpitala

Zderzenie trzech samochodów. Pięć osób trafiło do szpitala 5 0

Pięć osób trafiło do szpitala po zderzeniu trzech aut w miejscowości Tuligłowy (pow. krasnostawski).

Rewolucja w TBV Starcie Lublin?

Rewolucja w TBV Starcie Lublin? 0 3

W TBV Starcie Lublin może dojść do sporych zmian. Zagrożona jest m.in. posada trenera Davida Dedka na miejsce którego przymierzany jest Artur Gronek

Lublin: Ten lokal nie miał szczęścia do wynajmujących. Teraz będzie tu "Spiżarnia smaku"

Lublin: Ten lokal nie miał szczęścia do wynajmujących. Teraz będzie tu "Spiżarnia smaku" 57 1

Lokal przy ul. Dominikańskiej 5 nie miał szczęścia do wynajmujących. Restauratorzy zmieniali się regularnie. Teraz adres upodobały sobie dwie przedsiębiorcze kobiety, które chcą zadbać o wyborny smak tego miejsca

Odszkodowania od Kościoła dla ofiar pedofilii wśród duchownych? Sondaż IBRiS

Odszkodowania od Kościoła dla ofiar pedofilii wśród duchownych? Sondaż IBRiS 0 16

Aż 70% Polaków jest za wypłacaniem przez Kościół odszkodowań dla ofiar księży-pedofilii – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie RMF FM i Dziennika Gazeta Prawna.

Janusz Radwański i Maciej Melecki w Dosłownej
23 maja 2019, 19:00

Janusz Radwański i Maciej Melecki w Dosłownej 0 0

Księgarnia Dosłowna (ul. Peowiaków 12) zaprasza na spotkanie autorskie z poetami Januszem Radwańskim i Maciejem Meleckim. Wydarzenie będzie miało miejsce 23 maja o godz. 19.

To pierwszy taki przypadek w Polsce. Zdarza się raz na 4,7 mld ciąż na świecie
film

To pierwszy taki przypadek w Polsce. Zdarza się raz na 4,7 mld ciąż na świecie 15 4

Kraków. W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie na świat przyszły sześcioraczki. Niemowlęta urodziły się przez cesarskie cięcie. To pierwszy taki przypadek w Polsce.

Piaskownica gnije, drabinki pleśnieją, a dzieci się bawią
alarm24

Piaskownica gnije, drabinki pleśnieją, a dzieci się bawią 0 7

W ciągu miesiąca 15 placów zabaw w gminie Lubycza Królewska zostanie wyremontowanych. Burmistrz obiecuje, że natychmiast zajmie się sprawą, chociaż gminna kasa świeci pustkami

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.