Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 stycznia 2020 r.
19:18

Lublin: Jest pomysł na zagospodarowanie terenu wzdłuż ul. Jana Pawła II. Wyrosną tu nowe bloki?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
35 65 A A
Przygotowywany w Ratuszu plan zagospodarowania na nowo określi przeznaczenie gruntów pomiędzy ul. Jana Pawła II a parkiem. Ten dąb ma ocaleć
Przygotowywany w Ratuszu plan zagospodarowania na nowo określi przeznaczenie gruntów pomiędzy ul. Jana Pawła II a parkiem. Ten dąb ma ocaleć (fot. Dominik Smaga)

Dzisiaj ogłoszony został kolejny projekt planu zagospodarowania terenów wzdłuż ul. Jana Pawła II niedaleko skrzyżowania z ul. Armii Krajowej. Miejscy planiści chcą tu dopuścić nową zabudowę, już nie tylko usługową, ale również wielorodzinną

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przygotowywany w Ratuszu plan zagospodarowania na nowo określi przeznaczenie gruntów pomiędzy ul. Jana Pawła II a parkiem, zarezerwowanych dotąd pod nową szkołę, której miasto nie zamierza już budować. Chodzi o teren, który zaczyna się naprzeciw skrzyżowania z Tymiankową i ciągnie aż do ronda. Dzisiaj rosną tutaj krzewy i drzewa, część gruntu jest zajęta pod parking, często stoi tutaj drogówka z radarem.

Co może tutaj wyrosnąć

Urząd Miasta pokazał dzisiaj już drugi projekt planu zagospodarowania tego terenu. Poprzednia wersja, ogłoszona wiosną ubiegłego roku, nie przewidywała budowy mieszkań. Teraz, na wniosek właścicieli nieruchomości, planiści z Ratusza uwzględnili w projekcie także mieszkania, ale zastrzegli, że nie mogą one zająć więcej niż 49 proc. powierzchni użytkowej nowej zabudowy.
Podstawowym przeznaczeniem terenu mają być usługi. Zgodnie z ogłoszonym wczoraj projektem mogłyby tu powstać biura, restauracje, sklepy o powierzchni sprzedaży nie większej niż 2 tys. mkw., ale też np. akademiki.

Jak wysoko, jak daleko

Maksymalna wysokość budynków została ustalona na 20 m wzdłuż ul. Jana Pawła II, zaś bliżej wąwozu byłaby ograniczona do 16 m. Projekt dopuszcza wybudowanie pomieszczeń technicznych wystających nawet 2,5 m ponad wspomnianą wysokość, ale mogłyby one zająć najwyżej 15 proc. dachu.

Planiści zastrzegli również, że w budynku musi być stworzony prześwit umożliwiający przejście z parku na przystanek komunikacji miejskiej. Dodajmy, że przyszłe budynki nie mogłyby ingerować w urządzoną część parku.

Dojazd do nowej zabudowy ma być poprowadzony równolegle do ul. Jana Pawła II i ma się zaczynać od skrzyżowania naprzeciw ul. Tymiankowej.

Ile ma być parkingów

Inwestor zabudowujący ten teren ma być zobowiązany do zapewnienia określonej liczby miejsc parkingowych. W przypadku mieszkań musi to być minimum jedno miejsce postojowe na każdy lokal o powierzchni do 50 mkw. Na średnie mieszkania (do 70 mkw.) musiałoby przypadać przynajmniej 1,2 miejsca parkingowego, zaś na większe lokale 1,5 miejsca. Jeżeli jednak deweloper zechce tu zbudować dom studencki, to zdaniem planistów wystarczające będzie zapewnienie 0,9 miejsca parkingowego na 10 pokoi.
W planie wskazane zostały też miejsca pod parkingi: jeden bliżej ronda, drugi naprzeciw Tymiankowej. Miejscom postojowym mają towarzyszyć drzewa: jedno na 10 samochodów.

A co będzie z zielenią?

Nowy plan ma zapewnić ochronę tylko jednemu z rosnących tu drzew. Wskazany przez Ratusz dąb nie mógłby zostać wycięty.
Pozostała roślinność, w tym drzewa, może być usunięta. W zamian miasto wyznacza pas „zieleni towarzyszącej” pomiędzy drogą dojazdową a nowym budynkiem (lub budynkami). Planiści wymagają posadzenia w tej strefie roślinności wysokiej, średniej i niskiej, ale zarazem dopuszczają wyznaczenie tu miejsc parkingowych.

W wyznaczonym tak obszarze zieleni „powierzchnia biologicznie czynna” musiałaby zajmować minimum 55 proc., ale za „biologicznie czynny” uważany bywa nawet parking z nawierzchnią z plastikowej kratki z ziemią, w której teoretycznie może rosnąć trawa.

Można zgłaszać uwagi

Wszyscy zainteresowani przyszłością tego terenu już w najbliższy czwartek będą mogli porozmawiać z miejskimi planistami podczas publicznej dyskusji w siedzibie Wydziału Planowania Urzędu Miasta Lublin (ul. Wieniawska 14, sala 1206, godz. 16.00).
Każdy może też zgłosić swoje uwagi do projektu planu. Można to zrobić wysyłając pismo do prezydenta miasta (pl. Łokietka 1, 20-109 Lublin). Można też skorzystać z korespondencji elektronicznej (mail: planowanie@lublin.eu, system ePUAP: /UMLublin/SkrytkaESP), ale wtedy trzeba się koniecznie posłużyć kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym.
Uwagi będą przyjmowane do 10 lutego. Zgłaszając swoje zastrzeżenia, trzeba podać swoje imię, nazwisko i dokładnie wskazać nieruchomość, której dotyczy pismo.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 65

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 2 stycznia 2020 r. o 20:23
Co za różnica szkoła czy bloki oraz lokale usługowe? Zabudowa to zabudowa.
Avatar
Gość / 2 stycznia 2020 r. o 19:38
A gdzie budować te bloki? W miejscach gdzie nie ma zabudowy zawsze coś rośnie. A twoje dzieci tak jak ty gdzie będą mieszkać, w ziemiance pod ziemią. 
Avatar
Gość / 2 stycznia 2020 r. o 20:59
Przesiądź się na rower to nie będzie żadnych korków
Avatar
Gość / 2 stycznia 2020 r. o 20:27
Budować, budować. Mieszkania wciąż sprzedają się na pniu, więc widać, że popyt jest większy niż podaż.
Avatar
Gość / 2 stycznia 2020 r. o 19:25
Jeżeli to teren planowany pod szkołę, to nie pod zieleń. Nie mieszajmy pojęć. I tak miał zostać zabudowany.
Avatar
wycie trolli / 2 stycznia 2020 r. o 21:08
deweloper to wróg publiczny numer 1 dla pisowców hehehe
Avatar
Mieszkaniec / 3 stycznia 2020 r. o 10:27
Zamiast pozwalać na budowę nowych blokowisk, niech miejscy planiści zaprojektują park i nowe nasadzenia w tym miejscu Ciągle tylko deweloperka i blokowiska.
Avatar
Japolan / 3 stycznia 2020 r. o 20:41
Czyżby szykowała się kolejna "transakcja życia" ze słowackim inwestorem?
Avatar
Janusz Nosacz z Czubów / 3 stycznia 2020 r. o 00:50
Kurła, u mnie lepiej niech nie budujom bo bendom korki i w ogóle ale u somsiada w dzielnicy mogom jusz budować bo somsiad jakoś da rade no i przeciesz gdzieś muszom te bloki budować a skoro nie w u mnie to chyba jasne że tylko u somsiada, a tak w ogóle to te dewelopery siem strasznie panoszom kurła, ciongle coś budujom w tym Lublinie a ludzie głupie kupujom te mieszkania, ja od 50 lat mieszkam z Grażynom w tym samym bloku kurła i jakoś dajem rade, lepiej by jakiś kościół nowy postawili a nie tam jakieś bloki kurła, ksiondz ostatnio na kazaniu powiedział że lepiej dać na tacę zamiast wspierać deweloperów, no chyba że chodzi o dewelopera Kaczyńskiego to wtedy można u niego kupować mieszkania jak już zbudujom te dwie wierze bo ksiondz mówił że to jedyny słuszny deweloper którego nie opentał szatan
Kurła, u mnie lepiej niech nie budujom bo bendom korki i w ogóle ale u somsiada w dzielnicy mogom jusz budować bo somsiad jakoś da rade no i przeciesz gdzieś muszom te bloki budować a skoro nie w u mnie to chyba jasne że tylko u somsiada, a tak w ogóle to te dewelopery siem strasznie panoszom kurła, ciongle coś budujom w tym Lublinie a ludzie głupie kupujom te mieszkania, ja od 50 lat mieszkam z Grażynom w tym samym bloku kurła i jakoś dajem rade, lepiej by jakiś kościół nowy postawili a nie tam jakieś bloki kurła, ksiondz ostatnio na kazani... rozwiń
Avatar
Gość / 2 stycznia 2020 r. o 20:59
łohooooo, już do komentowania się rzuciły pisowskie wywłoki które mają obsesję na punkcie deweloperów
Avatar
Gość / 7 stycznia 2020 r. o 22:05
Tak, akademiki... później już tylko wniosek do UM o zmianę przrznaczenia
Avatar
Turkus / 5 stycznia 2020 r. o 12:18
To jest już przegięcie, jest to jedno z niewielu miejsc gdzie można wypocząć bez opuszczania granic miasta, kryć nie będę że mieszkam w okolicy, decydując się nie zakup mieszkania był fakt że jest tu krótko mówiąc "przyjemnie", mieszkając kilka lat zauważyłem że przyjeżdżają tu mieszkańcy z różnych części miasta, a dlaczego? Miejsce ma wszystko do rekreacji, spędzenia czasu z rodziną i nie tylko. Niestety nikt nie szanuje mieszkańców, budujcie dalej pod lasem, zostawcie to miejsce w spokoju, jak można zabezpieczyć tylko jedno drzewo przed wycinką a resztę usunąć. Jednym słowem "masakra"
To jest już przegięcie, jest to jedno z niewielu miejsc gdzie można wypocząć bez opuszczania granic miasta, kryć nie będę że mieszkam w okolicy, decydując się nie zakup mieszkania był fakt że jest tu krótko mówiąc "przyjemnie", mieszkając kilka lat zauważyłem że przyjeżdżają tu mieszkańcy z różnych części miasta, a dlaczego? Miejsce ma wszystko do rekreacji, spędzenia czasu z rodziną i nie tylko. Niestety nikt nie szanuje mieszkańców, budujcie dalej pod lasem, zostawcie to miejsce w spokoju, jak można zabezpieczyć tylko jedno drzew... rozwiń
Avatar
nauczycielka / 4 stycznia 2020 r. o 15:51
Deweloperzy, serio? Nie macie innego pomysłu na biznes niż kupić trawnik, zdobyć od polityków zmianę planu zagospodarowania czy tzw wuzetkę, wyciąć drzewa i zalać wszystko betonem? A może by tak kupić teren przeznaczony pod zabudowę, zapłacić za niego uczciwą cenę, uszanować potrzeby mieszkańców miasta? Uniknęlibyście wtedy płaszczenia się przed politykami i całowania ich w mankiet. Ale khm do tego trzeba mieć Rozum i Godność Człowieka. Wy jej najwyraźniej nie posiadacie. Ilość zer na wszych kontach bankowych pokazuje jakimi wy jesteście zerami.
Umiejętność czytania ze zrozumieniem upadła na pysk. Zrób parę oddechów i przesylabizuj tekst powoli, to może doczytasz, że chodzi o teren przeznaczony dotychczas pod budowę szkoły, czyli właśnie "zalanie betonem", a nie żaden "trawnik".
Umiejętność czytania ze zrozumieniem upadła na pysk. Zrób parę oddechów i przesylabizuj tekst powoli, to może doczytasz, że chodzi o teren przeznaczony dotychczas pod budowę szkoły, czyli właśnie "zalanie betonem", a nie żaden "trawnik". rozwiń
Avatar
serio? / 4 stycznia 2020 r. o 11:06
Deweloperzy, serio? Nie macie innego pomysłu na biznes niż kupić trawnik, zdobyć od polityków zmianę planu zagospodarowania czy tzw wuzetkę, wyciąć drzewa i zalać wszystko betonem? A może by tak kupić teren przeznaczony pod zabudowę, zapłacić za niego uczciwą cenę, uszanować potrzeby mieszkańców miasta? Uniknęlibyście wtedy płaszczenia się przed politykami i całowania ich w mankiet. Ale khm do tego trzeba mieć Rozum i Godność Człowieka. Wy jej najwyraźniej nie posiadacie. Ilość zer na wszych kontach bankowych pokazuje jakimi wy jesteście zerami. 
Avatar
żuk betoniarz / 4 stycznia 2020 r. o 11:01
gatunek żuka betoniarza należy do wyjątkowo groźnych szkodników niszczących zieleń. owady te ze szczególną zaciekłością atakują drzewa doprowadzajac do pustynnienia wielkich obszarów miejskich. nie bądźmy jak żuki betoniarze. nie pozwólmy im na betonowanie miasta. 
Avatar
Folkatka / 4 stycznia 2020 r. o 08:39
Panie Prezydencie, Ogród Saski czeka na zabudowe. Wielki, pusty, w samym centrum miasta. 
Avatar
Japolan / 3 stycznia 2020 r. o 20:41
Czyżby szykowała się kolejna "transakcja życia" ze słowackim inwestorem?
Avatar
widzę to inaczej / 3 stycznia 2020 r. o 12:26
A ktoś wystawi za tę usługę fakturę vat? I kto jest zamawiającym?
 słyszałem że samozwańczy obrońcy górek.
Avatar
. / 3 stycznia 2020 r. o 12:26
Już i tak się korkuje przy dojeździe do ronda Kowcza a jak będą kolejne bloki to korki będę gigantyczne. Oczywiście byłoby trochę inaczej gdyby nie genialne buspasy na tym rondzie ale z tym nic nie zrobią. W ratuszu to tylko myślą, gdzie jeszcze pójść na rękę developerowi ale o zieleni, przestrzeni czy konsekwencjach w postaci korków po budowie nowych bloków to nikt nie myśli
 Jak się nie podoba, to zawsze można przeprowadzić się spowrotem np. do kraśnika.
Avatar
Mieszkaniec / 3 stycznia 2020 r. o 10:27
Zamiast pozwalać na budowę nowych blokowisk, niech miejscy planiści zaprojektują park i nowe nasadzenia w tym miejscu Ciągle tylko deweloperka i blokowiska.
Zobacz wszystkie komentarze 65

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nowa strzelnica w Puławach. Pierwsza taka w województwie lubelskim

Nowa strzelnica w Puławach. Pierwsza taka w województwie lubelskim

W Zespole Szkół nr 3 im. M. Dąbrowskiej we wtorek otwarta została pierwsza w regionie wirtualna strzelnica. Do wyboru jest imitacja broni krótkiej i długiej, która pozwala celować w ekran wiązką lasera niszcząc cele wyświetlane na ekranie.

Ograni piłkarze pilnie poszukiwani w Lubliniance

Ograni piłkarze pilnie poszukiwani w Lubliniance

Aż 41 zawodników na pierwszym, poniedziałkowym treningu. Na drugim 37. Nowy trener Lublinianki na razie nie może narzekać na frekwencję, ale na jakość kadry już tak. – Jest tutaj wielu fajnych chłopaków, ale to przede wszystkim młodzież. My potrzebujemy więcej doświadczenia – przyznaje Mirosław Kosowski.

Hrubieszów. Gol za golem, grosz do grosza. Piłkarze grali dla Iwony

Hrubieszów. Gol za golem, grosz do grosza. Piłkarze grali dla Iwony

8 tys. 670 złotych sprawy nie załatwia, bo na leczenie 33-latki z Werbkowic w klinice w Barcelonie potrzeba ok. 2 mln zł. Ale ta kwota, zebrana podczas niedzielnego turnieju piłkarskiego w Hrubieszowie, to jednak spora cegiełka w zbiórce, która wciąż trwa

Lublin. Senator Bury chce rozmawiać o spalarniach

Lublin. Senator Bury chce rozmawiać o spalarniach

Plany związane z budową w Lublinie i regionie kilku spalarni śmieci będą głównym tematem kolejnej edycji Kongresu Rad Dzielnic. Spotkanie po raz drugi organizuje senator Polski 2050 Jacek Bury

Wystawa fotografii Grzegorza Jankowskiego
6 lutego 2023, 17:00

Wystawa fotografii Grzegorza Jankowskiego

W poniedziałek, 6 lutego o godz. 17 w Galerii 31 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie (ul. Braci Wieniawskich 5) zostanie zorganizowany wernisaż wystawy fotografii Grzegorza Jankowskiego "Cztery pory roku w dolinie".

„Straciłam pieniądze i mam kredyt, którego nie zaciągnęłam”. Uwaga na oszustów internetowych
wideo
film

„Straciłam pieniądze i mam kredyt, którego nie zaciągnęłam”. Uwaga na oszustów internetowych

Rekordziści stracili z kont dziesiątki tysięcy złotych, niektórzy muszą spłacać kredyty, których nigdy nie zaciągali. Jak ustrzec się przed oszustami działającymi na platformach sprzedażowych? Sprzedaż używanych rzeczy przez internet cieszy się rosnącą popularnością. Coraz częściej pojawiają się też informacje o osobach, które nie tylko nie otrzymały zapłaty za sprzedane przedmioty, ale straciły duże pieniądze.

PKP. Pociągi Lublin – Warszawa przyśpieszą. Podróż będzie krótsza

PKP. Pociągi Lublin – Warszawa przyśpieszą. Podróż będzie krótsza

Nie ponad dwie godziny, ale mniej będzie trwała podróż pociągiem pośpiesznym z Lublina do Warszawy. Wiemy od kiedy.

Nie żyje Edward Jankowski, były trener piłkarek ręcznych z Lublina

Nie żyje Edward Jankowski, były trener piłkarek ręcznych z Lublina

W wieku 72 lat zmarł Edward Jankowski, były trener piłkarek ręcznych Montexu, SPR i MKS, który w klubie z Lublina przepracował ponad 25 lat.

Casademont Saragossa – Polski Cukier AZS UMCS 58:50. Koniec europejskiego snu

Casademont Saragossa – Polski Cukier AZS UMCS 58:50. Koniec europejskiego snu

Polski Cukier AZS UMCS przegrał w Saragossie i odpadł z rozgrywek EuroCup. Lublinianki jeszcze na 10 minut przed końcem spotkania były w kolejnej rundzie. Niestety, ostatnią kwartę przegrały 12:22 i cały mecz 50:58.

Lublin. Startuje loteria podatkowa. Za rozliczenie PIT jest do wygrania samochód

Lublin. Startuje loteria podatkowa. Za rozliczenie PIT jest do wygrania samochód

Już po raz piąty startuje akcja „Rozlicz PIT w Lublinie”. Na tych, którzy wezmą w niej udział czekają nagrody pieniężne, a główną nagrodą jest Suzuki Swift Hybrid

Lubelskie. Jutro rolnicy zablokują drogi
galeria

Lubelskie. Jutro rolnicy zablokują drogi

Kierowcy ciężarówek w czwartek i piątek nie przejadą przez przejścia w Hrebennem i Dorohusku. Rolnicy organizują protest w sprawie niekontrolowanego importu złej jakości zboża z Ukrainy.

Do Lublina już nie przyjeżdżają romantycy. Rekordowa liczba turystów

Do Lublina już nie przyjeżdżają romantycy. Rekordowa liczba turystów

Koniec z romantycznymi weekendami, teraz turyści przyjeżdżają na dzień lub dwa i chcą pójść do filharmonii albo na festiwalowe wydarzenia. Już rezerwują noclegi na Inne Brzmienia. Miasto podsumowało ruch turystyczny w 2022 roku: nigdy nie było tak dobrze.

Zbiórka dla WOŚP w Puławach. Rekord pobity
galeria

Zbiórka dla WOŚP w Puławach. Rekord pobity

Takiego odzewu ze strony mieszkańców Puław i całego powiatu nie spodziewali się nawet sami wolontariusze. W tym roku puławski sztab zebrał ponad 33 tysiące więcej od ostatniego rekordu. Najlepsze w historii wyniki zanotowano także w Kazimierzu Dolnym i Nałęczowie.

Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. Symbit najlepszym zespołem sezonu zasadniczego.

Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. Symbit najlepszym zespołem sezonu zasadniczego.

W grze o mistrzostwo pozostało tylko sześć drużyn

Czarnek "PiS-owskim deweloperem". Katolicka fundacja dostała 1 mln zł na lokal w apartamentowcu

Czarnek "PiS-owskim deweloperem". Katolicka fundacja dostała 1 mln zł na lokal w apartamentowcu

Milion złotych na zakup lokalu w luksusowym apartamentowcu otrzymała od Ministerstwa Edukacji i Nauki jedna z lubelskich fundacji. Zdaniem posła PO Michała Krawczyka, minister Przemysław Czarnek szykuje w ten sposób „miękkie lądowanie” dla organizacji bliskich obozowi rządzącemu po ewentualnej przegranej w wyborach. – Nie jesteśmy związani z żadną opcją polityczną – odpowiada przedstawicielka fundacji, która na konferencji prasowej wystąpiła w towarzystwie polityków PiS.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty