Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

14 września 2018 r.
20:52

"Codziennie kilka osób dzwoni na 112". Manekin/ Uchodźca/Ziomek. Słitfocia z samobójcą

356 49 A A

Zdjęcie robi co drugi, opis czyta co dziesiąty, co piąty zna historię piątkowej akcji ratunkowej. To pobieżne wyliczenia z kwadransa spędzonego pod „Uchodźcą” w środowy wieczór. Rano, gdy ludzie chodzą szybciej, mniej osób zwraca na niego uwagę. W nocy, gdy ludziom bardziej wesoło, krzyczą do niego więcej i głośniej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Samobójca

Poniedziałek rano, Pl. Litewski.

– Samobójca. Jak żywy.

– Trzeba mieć wyobraźnię. I pieniądze.

Południe, redakcja Dziennika Wschodniego.

– To wasz wymysł? Nie? A czy ktoś się zastanawiał nad konsekwencjami? To sztuka? To nie żadna sztuka. W chorą stronę to idzie.

Noc z czwartku na piątek, 6/7 września. Postać mężczyzny stojącego na gzymsie drugiego piętra kamienicy stawia na nogi wszystkie służby ratunkowe w mieście. Na sygnale podjeżdżają karetki, strażacy w pośpiechu pompują skokochron, policja próbuje negocjować, a zbierający się na ulicy tłum nie może się zdecydować. „Skacz!”- krzyczą jedni. „Nie skacz!” – wydzierają się inni.

Anna Kamola, Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie: – Wszelkie próby nawiązania kontaktu z tym człowiekiem okazały się bezskuteczne. Nie reagował na żadne wezwania. Gdy strażacy podjechali zwyżką okazało się, że to nie człowiek, ale postać łudząco przypominająca człowieka. Została ściągnięta na dół i zabezpieczona przez funkcjonariuszy komisariatu I.

Andrzej Szacoń, rzecznik PSP Lublin: – Rozstawiliśmy skokochron. Dopiero po oświetleniu postaci okazało się, że to jednak nie jest człowiek. Na prośbę policji wjechaliśmy i odkręciliśmy figurę. Jeden z doświadczonych strażaków, który brał udział w tej akcji, stwierdził, że wiele rzeczy już w straży przeżył, ale czegoś takiego to jeszcze nigdy.

„Człowiek” spędza noc na komisariacie. W nocy zeznania składają też artyści, którzy go powołali do życia, i pracownicy Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych „Rozdroża”, którzy odpowiadają m.in. za logistykę artystycznego przedsięwzięcia.

– Zawiadomiliśmy Komendanta Miejskiego Policji, straż pożarną i pogotowie – zapewnia Anna Horyńska z „Rozdroży”. – Maile zostały wysłane ok. godz. 15.30, instalację powiesiliśmy ok. godz. 22.

Manekin

Wtorek rano, redakcja Dziennika Wschodniego.

– „Proszę pana, co pan robi?” To była starsza osoba, wyraźnie przerażona. Usłyszałam ją przez okno – opowiada nasza redakcyjna koleżanka, która ma biurko w pokoju z oknem wychodzącym na plac Litewski (okna newsroomu wychodzą na ul. Kołłątaja). Chwilę później w sekretariacie poruszenie.

– Dlaczego ten manekin tam stoi? Jak będzie trzeba, to przygotuje się jakiś pozew! Sytuacja w kraju jest jaka jest. Nie wszystkim się to podoba, niektórzy chcą wyjechać. Ale żeby namawiać do samobójstwa?

„Synek” opuszcza komisariat wczesnym popołudniem w piątek. Ma połamane palce lewej dłoni, choć ci, którzy go tam zostawiali na noc są pewni, że wtedy był „cały i zdrowy”. – Napisałam protokół odbioru i uwolniliśmy go. Palce policjanci włożyli mu do kieszeni – opowiada Horyńska.

Zapada decyzja, że na gzyms wróci, ale stanie niżej i od strony Placu Litewskiego.

– By było bardziej oczywiste, że to rzeźba – tłumaczy Mirosław Haponiuk, dyrektor „Rozdroży” i zarazem jeden z kuratorów tegorocznej edycji festiwal Open City. I dodaje: – Naszym celem nie jest ozdabianie miasta, ale zadawanie trudnych pytań. Sztuka współczesna nie jest po to, by zmuszać do myślenia, zastanowienia. Tu chodzi o dialog.

Uchodźca

Środa, popołudnie, Pl. Litewski.

Pijany mężczyzna: Chłop się zadłużył, hehehe, ale jeszcze się waha, hehehe

Pijana kobieta: Chodź do mnie przystojniaku!

Nastolatka: To człowiek? Nie? To można zrobić zdjęcie!

Tomasz i Monika Bielakowie w drugim montażu swojej pracy uczestniczyć już nie chcą. Na wieczornym wernisażu, gdy tłum ludzi idzie szlakiem wszystkich dwunastu artystycznych realizacji, tłumaczą: To nie samobójca, jak już przyjęło się mówić. To uchodźca.

– Spodziewałem się silnych reakcji. Że zaintryguje, że ktoś się zatrzyma. Ale nie aż tak. Nie wiem czemu ludzie aż tak się nakręcają – mówi Tomek Bielak.

W podpisie do pracy, który w formie kamiennego kubiku stoi na chodniku, czytamy, że instalacja „Balans”... „Odnosi się do próby utrzymania równowagi, do nieustannego wahania się, bycia pomiędzy, na krawędzi. Artyści (…) chcą wytrącić przechodniów z codziennej rutyny. Pytają o (…) zależność od innych ludzi, o próbę budowania więzi międzyludzkich. (…) Jest ekspresją samotności, a zarazem wołaniem o dialog.”

Rzeźba z silikonu i żywicy powstała w pracowni artystów na lubelskim Sławinku. W matrycy pt. „Uchodźca”. – Taki był nasz pierwszy pomysł na tę pracę: odniesienie się do emigracji. Symboliczny uchodźca, choć w szerszym kontekście: osób na różny sposób wykluczonych – tłumaczy Bielak.

Samobójca, figura, manekin, rzeźba. Popularne InstaMiejsce wśród lubelskiej młodzieży. Ale nikt nie mówi o nim „uchodźca” - jak chcieli artyści.

– Dlaczego słowo „uchodźca” nie pada w opisie pracy? Bo taka była sugestia organizatorów festiwalu. Opisy wszystkich instalacji szły do Urzędu Miasta i właściciela kamienicy. Żeby niepotrzebnie nie drażnić - tłumaczy Bielak.

Ziomek

Czwartek, popołudnie, Pl. Litewski.

Dziewczyna (do słuchawki): A wiesz co jest najśmieszniejsze? Ktoś zadzwonił i przyjechała straż z policją.

Elegancka kobieta (do koleżanki): Jak byś mi nie powiedziała, to już bym krzyczała.

Kierowca vana firmy cateringowej (do rzeźby): Się ma ziomek!

Zdjęcie robi co drugi, opis czyta co dziesiąty, co piąty zna historię piątkowej akcji ratunkowej. To pobieżne wyliczenia z kwadransu spędzonego pod „Uchodźcą” w środowy wieczór. Rano, gdy ludzie chodzą szybciej, mniej osób zwraca na niego uwagę. W nocy, gdy z różnych powodów ludziom bardziej wesoło, krzyczą do niego więcej i głośniej.

Jarosław Szymczyk, kierownik Centrum Powiadania Ratunkowego w Lublinie, się martwi. – Mamy z tym duży problem. Codziennie po kilka osób dzwoni na 112, że ktoś skacze z okna na Krakowskim. My wiemy, że to praca artystów i już nie reagujemy. Zamykamy zgłoszenie jako fałszywe. Ale jak to się skończy i ktoś na Krakowskim naprawdę będzie chciał się zabić, to ludzie nas nie powiadomią. Przyzwyczają się i pomyślą, że to znowu artysta wystawił jakąś kukłę. Samobójstwa to nasz chleb powszedni, zwłaszcza o tej porze roku.

Postać na gzymsie, podobnie jak pozostałe instalacje Open City, zostanie w miejskiej przestrzeni do 5 października. Budżet tegorocznej edycji festiwalu Open City/ Otwarte Miasto to 380 tys. zł (dofinansowanie z Ministerstwa Kultury to 78 tys. zł).

Komentarze 49

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 14 września 2018 o 21:04
+44
Kiedyś żeby tworzyć sztukę trzeba było mieć talent, a dzisiaj...?
Avatar
Mamba poranna / 14 września 2018 o 22:10
+38
Dziś by zostać artystą wystarczy być debilem
Avatar
A. / 14 września 2018 o 21:54
+32
Artysci powinni zaplacić za akcje strazakow i nieuzasadniony przyjazd karetki. Byc moze w tym czasie ktos naprawde potrzebowal pomocy. Faktycznie wywoluje ta instalacja pytania o granice i krawedź ale  "sztuki"
Avatar
tak czy nie / 14 września 2018 o 22:39
+31
"Sztuka współczesna nie jest po to, by zmuszać do myślenia, zastanowienia." - właśnie widać, że autorzy tego "dzieła" nie myślą.     "– Spodziewałem się silnych reakcji. Że zaintryguje, że ktoś się zatrzyma. Ale nie aż tak. Nie wiem czemu ludzie aż tak się nakręcają – mówi Tomek Bielak." - może po prostu ludzie nie są obojętni i chcą pomagać? Nie przyszło to "artyście" do głowy? Niestety kiedy ktoś na prawdę będzie chciał skoczyć, ludzie mogą pomyśleć, że to kolejna "sztuka". I wtedy podniesie się wrzawa, że w społeczeństwie panuje znieczulica. "– Mamy z tym duży problem. Codziennie po kilka osób dzwoni na 112, że ktoś skacze z okna na Krakowskim." - właśnie z tego powodu ta "instalacja" powinna zostać usunięta. A autor powinien zostać obciążony kosztami akcji ratunkowej manekina. Może wtedy zastanowiłby się dwa razy nad szkodliwością społeczną jego dzieła.
"Sztuka współczesna nie jest po to, by zmuszać do myślenia, zastanowienia." - właśnie widać, że autorzy tego "dzieła" nie myślą.     "– Spodziewałem się silnych reakcji. Że zaintryguje, że ktoś się zatrzyma. Ale nie aż tak. Nie wiem czemu ludzie aż tak się nakręcają – mówi Tomek Bielak." - może po prostu ludzie nie są obojętni i chcą pomagać? Nie przyszło to "artyście" do głowy? Niestety kiedy ktoś na prawdę będzie chciał skoczyć, ludzie mogą pomyśleć, że to kolejna "sztuka". I wtedy podn... rozwiń
Avatar
Stefek / 14 września 2018 o 21:17
+28
Żarty sobie ktoś robi? Zdjąć i zakazać wystawiać tą kukłę i po sprawie. Wielka mi sztuka od siedmiu boleści.
Avatar
Gość / 14 września 2018 o 21:54
+24
głupie to, szkoda pieniędzy
Avatar
Gość / 14 września 2018 o 22:08
+23
chory pomysł, będziecie kogoś kiedyś mieć na sumieniu!!!
Avatar
Jan Kupsztal / 14 września 2018 o 21:24
+23
"Artysta" niech stanie tam i stoi, a potem ludziom tłumaczy swoją chora wizję. Głupota nie sztuka wielka kupa.
Avatar
sm / 14 września 2018 o 21:27
+17
Miasto zgodziło się na taką lewacką sztukę. Zapłacimy wszyscy, tak jak za koncert Bajmu. Artyści wzięli pieniądze, reszta i wszyscy nieważni.
Avatar
/ 14 września 2018 o 21:16
+16
400 tys. zł zmarnowane. Na manekina. Zamiast dać jeść 5 tys. uchodźców to postawili kukłę. POwywalać wszystkich urzędasów co się zgodzili na bruk. Zakłamanych POpaprańców.
Avatar
Artysta / 18 września 2018 o 17:57
+1
Czyli trenowanie totalnej znieczulicy trwa. Później nikt nie zadzwoni gdy będzie potrzebna pomoc bo będzie myślał że to kolejny debil artysta za zgodą debilnych władz miasta robi "sztukę".
Avatar
Zdegustowany / 16 września 2018 o 20:19
+1
A w Rybniku była instalacja Dziecko w płonącym samochodzie. Lubie robiki sobie fotki. I w gazetach pyszczyli, że znieczulica. A co mieli robić? Psuć instalację artustyczną, gasić samochód aby popsuć wizję artysty?
Avatar
Gość / 16 września 2018 o 19:14
0
to jakis desperat, pewnie chce skakac z powodu nieprzestrzegania Konstytucji
Avatar
K. / 16 września 2018 o 16:58
0
Sprawdź choćby w wikipedii,że pojecie instalacja odnosi sie rownież do sztuki. Nie jest przypisane tylko tej elektrycznej czy hydraulicznej. Pozdrawiam Hydrauliku Instalatorze
Nie chcę być w towarzystwie takich "instalatorów", bo to obciach. Czy oni są normalni?. Pozostanę hydraulikiem "zwykłym". Instalator to już artyst'
 O widzisz i fajnie, pozdrawiam;)
Avatar
Gość / 15 września 2018 o 21:35
+2
Nie rozumiem zdania o zgłoszeniu które jest traktowane jako fałszywe. Przepis jest przepis dowalić za każde fałszywe zgłoszenie artystów. 5 tysięcy od telefonu powinno ich wszystkiego nauczyć. Tą akcję kto sfinansował? Podatnik? Nic z tych rzeczy. Z Lublina ma ktoś przygotować wnioch do sądu o pokrycie kosztów akcji przez tych artystów.
Avatar
. / 15 września 2018 o 20:59
+2
Organizatorzy powinni zgłosić służbom swoją instalację wcześniej niż o godz. 15.30, aby miec komunikat zwrotny i pewność, że w razie zgłoszenia na nr 112 nie przyjadą trzy rodzaje służb, generując poważne koszty. A gdzie jest rozliczenie festiwalu - wszelkich kosztów, w tym honorariów?
Avatar
laikpewnie / 15 września 2018 o 20:56
+2
Jak zobaczę jakiegoś kodowca z kitką to od razu kojarzę go z zawodem artysty. No a jak ma jeszcze jakieś kolczyki no to już myślę, że to najwyższe wtajemniczenie w sztukach (instalacjach).
Avatar
Lub. / 15 września 2018 o 20:52
+2
Skoro operatorzy numeru alarmowego otrzymują codziennie wezwanie do "samobójcy" to należałoby sie zastanowić nad kontynuacją tej instalacji (przynajmniej w obecnej formie), aby nie było tak, że zamiast pobudzać do refleksji nad balansem w życiu, intalacja oswaja z widokiem samobójcy i prowadzi do znieczulicy na wypadek widoku prawdziwego człowieka, któremu potrzebna jest pomoc.
Avatar
Lub. / 15 września 2018 o 20:46
+2
Osoby, które nie śledzą mediów (zwłaszcza starsze), mogą się naprawdę przestraszyć, że ktoś chce popełnić samobójstwo. Angażując się w ratowanie "samobójcy" zapłacą własnym zdrowiem za mimowolne uczestnictwo w tej "sztuce". Nie chodzi mi o wzruszające refleksje, ale o prawdziwy silny stres. Autorzy i kuratorzy tej instalacji nie wykazali się empatią, którą chcą ćwiczyć u odbiorców swojej "sztuki".
Avatar
hydraulik "zwykły" / 15 września 2018 o 20:45
+1
Sprawdź choćby w wikipedii,że pojecie instalacja odnosi sie rownież do sztuki. Nie jest przypisane tylko tej elektrycznej czy hydraulicznej. Pozdrawiam Hydrauliku Instalatorze
 Nie chcę być w towarzystwie takich "instalatorów", bo to obciach. Czy oni są normalni?. Pozostanę hydraulikiem "zwykłym". Instalator to już artyst'
Zobacz wszystkie komentarze 49

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Na ul. Narutowicza w Lublinie zobaczył zataczającą się kobietę z wózkiem

Na ul. Narutowicza w Lublinie zobaczył zataczającą się kobietę z wózkiem 0 0

Zataczającą się z wózkiem kobietę, zauważył w centrum Lublina przechodzień i poinformował o tym policjantów.

Samochód kierowcy Taxify odjechał na lawecie. Jeśli nie zapłaci kary, zostanie zlicytowany

Samochód kierowcy Taxify odjechał na lawecie. Jeśli nie zapłaci kary, zostanie zlicytowany 10 1

Piątkowo-sobotnia noc zaowocowała kolejnymi kontrolami kierowców wykonujących przewozy za pośrednictwem aplikacji Taxify. Jedno z aut odjechało na lawecie.

Pasja, jaką jest wędkarstwo

Pasja, jaką jest wędkarstwo 0 0

Wędkowanie nie powinno nikogo dziwić, jeśli znajdzie stałe miejsce wśród zainteresowań współczesnych facetów. Niemniej jednak, w obecnych czasach wiele kobiet, odkrywa w nim swoją naturę. Pasjonaci to naprawdę pełne życia i zawziętości osoby, które poświęcić dla wędkarstwa są w stanie wiele. Co kieruje hobbystami, że pomimo niesprzyjających warunków i licznych obowiązków, znajdują czas na wodne przygody i łowiska?

Ślisko na drogach. Straciła panowanie nad oplem, uderzyła w volkswagena

Ślisko na drogach. Straciła panowanie nad oplem, uderzyła w volkswagena 0 1

Do wypadku doszło w niedzielę około godz. 23:30 w miejscowości Bogdanka.

Zmiana warty w gminach powiatu puławskiego. Terminy pierwszych sesji

Zmiana warty w gminach powiatu puławskiego. Terminy pierwszych sesji 0 4

W tym tygodniu dojdzie do zaprzysiężenia wybranych w ostatnich wyborach radnych nowej kadencji oraz wójtów, burmistrzów i prezydenta. Pierwsze uroczyste sesje w gminach powiatu puławskiego odbędą się w Kurowie, Janowcu i Kazimierzu Dolnym. Jako ostatni zaprzysiężenie złoży nowy samorząd w Baranowie.

Kombucha - dlaczego warto ją pić?

Kombucha - dlaczego warto ją pić? 0 0

Kombucha, inaczej grzyb herbaciany. Na jego bazie przygotowuje się napój z kombuchy. Jego właściwości lecznicze są od wieków wykorzystywane w medycynie naturalnej. Napój z kombuchy jest polecany na prawie wszystkie schorzenia, jako eliksir życia i uniwersalny środek leczniczy.

Po awarii wodociągu mieszkańcy zostali odcięci od wody. "Sklepy pozamykane, nie podstawili nawet beczkowozu"
Alarm 24

Po awarii wodociągu mieszkańcy zostali odcięci od wody. "Sklepy pozamykane, nie podstawili nawet beczkowozu" 1 3

W Siedliszczu (pow. chełmski) już w sobotę doszło do awarii głównej magistrali tamtejszego wodociągu. Nasz Czytelnik z tej miejscowości ma żal do władz gminy, że przez całą niedzielę niczego w tej sprawie nie zrobiły.

Paweł Oponowicz (trener Granicy Terespol): Jest lekki niedosyt

Paweł Oponowicz (trener Granicy Terespol): Jest lekki niedosyt 1 0

Rozmowa z Pawłem Oponowiczem, trenerem Granicy Terespol, beniaminka zajmującego na półmetku rozgrywek czwartą pozycję w bialskiej klasie okręgowej

Jeśli nie widzisz, nie tak łatwo zrozumieć co to jest komiks. Lubelska inicjatywa to jedyna taka w Polsce
Magazyn

Jeśli nie widzisz, nie tak łatwo zrozumieć co to jest komiks. Lubelska inicjatywa to jedyna taka w Polsce 0 0

Dziesięciolecie działalności świętuje w tym roku lubelska Wypożyczalnia Książek Dotykowych. To jedyna taka inicjatywa w Polsce, dzięki której na buziach niewidomych i niedowidzących dzieci ukazuje się najpiękniejszy uśmiech wywołany kontaktem z ilustrowaną książką.

Koncert Yellow Horse w Rider's Pub
22 lutego 2019, 20:00

Koncert Yellow Horse w Rider's Pub 0 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 22 lutego o godz. 20 na scenie Rider's Pub (3 Maja 9) odbędzie się koncert grupy Yellow Horse.

Mniej kierowców w woj. lubelskim traci prawo jazdy za przekroczenie liczby punktów karnych

Mniej kierowców w woj. lubelskim traci prawo jazdy za przekroczenie liczby punktów karnych 5 8

Wyraźnie spadła liczba kierowców przekraczających 24 punkty karne. Nie wiadomo tylko, czy bardziej trzymamy się przepisów, czy drogówka jest bardziej pobłażliwa.

Jarosław Kaczoruk (trener Olimpii Miączyn): Wiosną będziemy bronić naszej twierdzy

Jarosław Kaczoruk (trener Olimpii Miączyn): Wiosną będziemy bronić naszej twierdzy 0 1

Rozmowa z Jarosławem Kaczorukiem, trenerem Olimpii Miączyn

Lubartów: Po raz trzeci szukają chętnych na termomodernizację szkół

Lubartów: Po raz trzeci szukają chętnych na termomodernizację szkół 0 0

Ponownie ruszyły dwa przetargi na termomodernizację szkół w Lubartowie. Chodzi o budynek II Liceum Ogólnokształcącego oraz o Szkołę Podstawową nr 3. W pierwszych przetargach nie udało się wyłonić wykonawców.

Nowy burmistrz Annopola o priorytetach na najbliższych 5 lat

Nowy burmistrz Annopola o priorytetach na najbliższych 5 lat 1 4

Rozmowa z Mirosławem Gazdą, burmistrzem-elektem Annopola.

Puławy: Nowy parking na osiedlu Niwa
galeria

Puławy: Nowy parking na osiedlu Niwa 17 5

Dobra wiadomość dla mieszkańców os. Niwa w Puławach. Jeszcze w tym roku będą mogli korzystać z kilku dodatkowych miejsc postojowych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.