Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

15 grudnia 2018 r.
15:22

Dlaczego plastikowe śmieci już nie jadą do Chin, a kontenery z kadridżami spadają do oceanów

0 7 A A

Nasze ministerstwo stwierdziło, że nie stać nas na to, by postawić maszyny na butelki PET i płacić za nie 10 eurocentów jak to ma miejsce np. we Włoszech czy Skandynawii. Pytanie czy nas stać na to, by tego nie robić?

Rozmowa z Witoldem Chemperkiem, wiceprezesem Polskiej Korporacji Recyklingu w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Rzeczywiście co roku produkujemy o 20 proc. śmieci więcej?

– Tak. Po pierwsze: mamy coraz więcej opakowań. Wracamy z zakupów i pierwsze co robimy, to się ich pozbywamy. A jak tylko odpady opuszczą naszą najbliższą przestrzeń to przestajemy się nimi interesować. Przez wiele lat gospodarka odpadami była niedoinwestowania, bo śmieci nic nas nie kosztowały. Wywoziło się je na składowisko i tyle.

• Pamiętam jak nasze kosze na śmieci były co najmniej dwa razy mniejsze…

– Dziś żyjemy w dobie konsumpcjonizmu. Kupujemy oczami, wiec producenci prześcigają się w pomysłach, by nas do swojego towaru przekonać. I coraz częściej są to opakowania wielomateriałowe. Nie wszystkie z nich nadają się do recyklingu, zwłaszcza jak są ze sobą pomieszane. Jako społeczeństwo nie chcielibyśmy, by temat śmieci w ogóle nas dotyczył. Ale dotyczy, bo je wytwarzamy i to coraz więcej.

Pacyficzną plamą śmieci tak bardzo się nie przejmujemy, bo jest daleko, ale smog? A smog to też śmieci: pyły, zanieczyszczenia.

Jakiś kontener z kadridżami spadł ze statku. Ktoś powie, że wypadek. Ja powiem: być może zrobiono to specjalnie. Bo z kadridżami jest na świecie wielki problem.

• Dlatego spadają do oceanów?

– Tak sądzę.

• Nie można ich recyklingować?

– Nigdzie na świecie nie ma odpowiedzialności producenta za ten produkt.

• A jak wygląda recykling sprzętu AGD i elektronicznego w Lublinie?

– Nasz Zakład Przetwarzania to jedna z najnowocześniejszych instalacji do przetwarzania i segregacji odpadów tego typu w Polsce. Na początku przyszłego roku zostanie uruchomione też super nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe w zakresie technik recyklingu surowcowego. Aktualnie jeszcze czekamy na część urządzeń.

Odpady to różne rodzaje plastików i inne frakcje, które są ze sobą pomieszane. Najpierw więc musimy oddzielić to, co niepotrzebne, potem zmielić, a następnie skutecznie posortować surowce przydatne do recyklingu. Cały proces polega na tym, by - mówiąc kolokwialnie - „psa oddzielić od budy”. Wyselekcjonować jak najbardziej jednorodne i czyste frakcje, bo tylko takie nadają się do recyklingu.

• Zmielone łatwiej pooddzielać?

– Trudniej, ale ręcznie nikt tego robić nie będzie. Podajemy rozdrobniony materiał z punktów zasypowych na podajnik wibracyjny i na taśmę. Tam - za pomocą specjalistycznych czujników - skanujemy cały materiał.

Dalej są zespoły 140 dysz, które dmuchają w tych miejscach, które komputer rozpoznał, i wyrzucają to co trzeba w odpowiednią przegródkę. Instalacje te wydzielają frakcje po kształcie, kolorze, masie atomowej, gęstości. Czyli wszystkie rodzaje kabli, metali, magnetycznych i nieżelaznych, plastiki według rodzajów: ABS, PP, PC, PS, PMMA; materiały organiczne (kamień, szkło, drewno) od nieorganicznych.

Szczególnie istotne, że możemy już rozpoznać i wyeliminować stosowane dotychczas w polimerach użytkowych, a aktualnie zabronione mutagenne substancje, tzw. „spowalniacze palności”.

• A jak to się robiło do tej pory?

– Wyłącznie ręcznie, więc tego nie robiliśmy. Nasz materiał wyjeżdżał za granicę do innych instalacji.

• Kiedy ludzie się zorientowali, że materiał, który chroni telewizor przed samozapłonem, jest rakotwórczy?

– Pod koniec lat 90. W kolejnych latach systematycznie podwyższano normy w zakresie ich stosowania. Ale w dalszym ciągu są obecne w wielu mieszankach polimerowych. Tzw. uniepalniaczy nie widać.

• Co się dalej z nimi dzieje?

– Po precyzyjnym wydzieleniu musimy je unieszkodliwić. Plastik dodany w odpowiedniej proporcji do paliwa alternatywnego ma wysoką wartość opałową. Dlatego tak chętnie niektórzy palą nim w piecach. Ale to bardzo źle, jeśli robimy to w domowym piecu. W stosunkowo niskiej temperaturze (poniżej 700 stopni Celsjusza) wytwarzają się rakotwórcze dioksyny i furany. Trafiając do środowiska po prostu nas trują.

Natomiast w specjalistycznym procesie spalania przemysłowego np. w cementowni, w piecu jest powyżej 1350 stopni, zanieczyszczenia wyłapywane są przez zespoły filtrujące pracujące w ciągłym monitoringu kontrolnym. Najgorsze jest deponowanie śmieci na składowisku bez jakiejkolwiek segregacji.

• Taka Szwecja pali wszystko. A nawet kupuje odpady od Norwegii.

– Spalając wytwarzamy energię. To najprostsza formuła zagospodarowania odpadów, które do niczego innego się nie nadają. Wytyczne Unii Europejskiej to po pierwsze: wytwarzaj mniej odpadów (reduce); po drugie odpady wykorzystaj powtórnie (reuse), po trzecie: co się nadaje poddaj pełnemu recyklingowi. Po czwarte: co się nie nadaje do recyklingu - spal odzyskując energię. Tylko niewielką pozostałość po tych procesach należy unieszkodliwić poprzez składowanie.

• A czy tak się robi?

– Przepisy przepisami, z życie życiem. Potrzebne jest ustawodawstwo, które skłoni nas do tego byśmy tych odpadów produkowali mniej. Ten, kto wprowadza produkt na rynek, powinien faktycznie odpowiadać za jego bezpieczeństwo, energochłonność, takie projektowanie, by jego produkt nie powodował strat w środowisku i był zdolny do recyklingu.

• Czy gdzieś w ogóle tak to działa?

– Nasze państwo do tej pory często uchylało się od odpowiedzialności. Założono, że wprowadzi się unijne dyrektywy i UE nam tu zorganizuje przemysł odpadowy. Próbowaliśmy oczywiście podglądać systemy, które funkcjonują na zachodzie. Wszędzie implementacja tych dyrektyw jest jednak nieco inna. Wynika z zaawansowania kraju, ilości odpadów, zasad, które obowiązywały do tej pory. Każdy próbuje sobie poradzić nieco inaczej, ale odpady wszędzie są i wszędzie ich przybywa.

Staramy się coś robić, bo UE od nas wymaga osiągania niezwykle wysokich i wymagających szeregu zmian oraz inwestycji celów recyklingu. Ale co z naszą odpowiedzialnością?

• Polska nie chce się nawet zgodzić na recykling plastikowych butelek. 

– Nasze ministerstwo stwierdziło, że nie stać nas na to, by postawić maszyny na butelki PET i płacić za nie 10 eurocentów jak to ma miejsce np. we Włoszech czy Skandynawii. Pytanie czy nas stać na to, by tego nie robić? Przemysł zawsze powie: jeśli wzrosną wymagania wobec nas, to będziemy produkować drożej i nasza gospodarka nie będzie konkurencyjna w stosunku do zachodu. Tylko, czy nas stać na to, by wchodzić na rynki zewnętrzne kosztem naszego środowiska? Bo wcześniej czy później to my - polscy konsumenci za to zapłacimy.

Jeśli polscy producenci potrafią produkować na rynek niemiecki czy francuski według tamtych zasad i adekwatnie finansować procesy selektywnego zbierania, przetwarzania oraz odzysku i recyklingu na rynkach europejskich, to dlaczego na naszym rynku i de facto naszym środowisku ciągle chcą oszczędzać?

• Bo my chcemy kupować jak najtaniej.

– W Polsce praktycznie nie ma organizacji konsumenckich. W Europie zachodniej to właśnie one wymogły wiele zmian. Choć nigdzie nie jest wspaniale, każdy ma problem z odpadami. Europa przyzwyczaiła się do tego, że odpady plastikowe belujemy, pakujemy w kontenery morskie i wywozimy do krajów, w których mają być przetwarzane.

• Od kiedy tak się dzieje?

– Od kiedy zaczął rosnąć rynek odpadowy. Robiła tak nie tylko Europa, ale też USA czy Kanada. Oczywiście były wynaturzenia tego systemu, ileś kontenerów spadało po drodze do oceanu. To wody międzynarodowe, nikt tego nie nadzoruje.

• Od 1 stycznia 2018 r. Chiny już plastiku nie przyjmują.

– Pod koniec 2017 roku Chiny poinformowały światową organizację handlu, że przestaną przyjmować odpady, które nie są przeznaczone do recyklingu. A przez lata cały świat wysyłał do nich praktycznie wszystko. Wiele chińskich zakładów recyklingu funkcjonowało nie do końca legalnie, więc pojawił się problem z zanieczyszczeniem gleb, rzek, powietrza. Odpowiedzią Europy na decyzję Chin jest gospodarka w obiegu zamkniętym. A tu kluczowa jest cena ropy. Jeśli kosztowała 130 dol. za baryłkę, to polimer z recyklingu kosztował odpowiednio drogo. Natomiast gdy spadła do 50 dol. to okazało się, że bardziej opłaca się wykorzystać produkt nowy, a nie z recyklingu. Rozwiązanie tego rebusa? Po pierwsze ekoprojektowanie i związane z tym stawki opłat produktowych. Do tej pory unijne ekoprojektowanie skupiało się tylko na energooszczędności danego nowego urządzenia, a powinna obowiązywać zasada, że jeśli twój produkt się nie nadaje do w recyklingu lub jest on kosztowny (np. opakowania wielomateriałowe), to musisz zapłacić więcej.

• Tajlandia też już nie chce naszych śmieci.

– Chińscy przedsiębiorcy postanowili przenieść działalność poza granice Chin. Pojawiły się fabryki recyklingu w Wietnamie, Kambodży, Tajlandii. Bardzo szybko się jednak okazało, że wszystkie porty azjatyckie to zaledwie 20 proc. portów chińskich, wiec nie ma zdolności rozładowywania takiej ilości materiałów. Do drugie fracht nie był już tak tani, bo z Chin, „fabryki świata”, w drugą stronę też płynęły towary.

W tej chwili na świecie trwa wielka budowa gospodarki recyklingowej. Wiele krajów zamawia właśnie nowoczesne instalacje, jak ta w naszym zakładzie. W Polsce środki unijne wykorzystaliśmy do tego, by w każdym województwie stanęła co najmniej jedna nowoczesna instalacja do sortowania odpadów i do biologicznego ich przetwarzania. Tu, na Metalurgiczną w Lublinie, trafiają zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne z gospodarstw domowych i przedsiębiorstw z Lubelskiego, Podkarpacia, Podlasia czy Mazowsza.
Kiedyś do Afryki jechały jako darowizny stare mercedesy wypełnione zużytym sprzętem. Dziś się już tego nie wysyła. Wcale nie dlatego, że nie chcemy zaśmiecać Afryki, ale dlatego, że mamy dziś odpowiednie instalacje do recyklingu i jest to ekonomicznie opłacalne.

Odpady elektryczne i elektroniczne to zaledwie kawałeczek rynku odpadowego, ale istotny, bo taki sprzęt bardzo je degraduje, a pozostawiony w środowisku jest często niezwykle niebezpieczny. Pytanie, kiedy zdamy sobie z tego sprawę. By skutecznie i w sposób odpowiedzialny rozwiązywać ten problem, gospodarka odpadami musi być traktowana jako perspektywiczny segment gospodarki, nie tylko w kontekście ochrony przyrody.

• Odpady to pieniądze. Czy już tak myślimy?

– Tak, ale tylko o tych z potencjałem recyklingowym. Weźmy taki złom. Sprzedajemy i mamy pieniądze. Ale taka pralka? Oprócz złomu ma ona coraz więcej takich materiałów jak plastik, beton, guma, płyta paździeżowa, uniepalniacze. Kiedyś wszystko z materiałów jednorodnych, czystych, dziś to mieszaniny. Dawniej samochód w 70 proc. składał się z metalu, dziś to mniej niż 50 proc.

Zagospodarowanie odpadów mogłoby być tańsze gdybyśmy je dokładnie segregowali. I gdyby przemysł wziął na siebie część odpowiedzialności za to, co produkuje. Np. jeśli chcesz mieć opakowanie wielomateriałowe to musisz zapłacić dużo więcej. Takich standardów recyklingowych dziś nie ma.

• A jakie dziś są opłaty?

– Opłaty produktowe zastały poddane grze rynkowej. Powstały organizacje odzysku, które konkurują ze sobą o to, kto zaproponuje producentowi załatwienie tego problemu taniej. Producent podpisuje umowę z taką organizacją i pozbywa się problemu. To ona ma zorganizować system zbiórki, przetwarzania, recyklingu. I generalnie to robi, system nadzoruje to minister środowiska. Nie znam jednak przypadku, by problem np. samorządu z niedostatecznym finansowaniem zagospodarowania odpadów wrócił do ich producenta, bo np. wyprodukowane przez niego świetlówki zostały porzucone w lesie czy rowie. Dziś jest tak, że od kilku lat świetlówek się nie produkuje, ale je zdejmujemy i się ich pozbywamy, bo wprowadzamy ledy.

• I co dzieje się z taką świetlówką?

– Jest z nią zasadniczy problem, brak jest adekwatnych środków na jej właściwe zagospodarowanie. Teoretycznie pieniądze powinny zostać zarezerwowane na przyszłe koszty unieszkodliwienia, ale niestety ich brak. Państwo reaguje postfactum, powoli, kiedy problem narasta. Obecnie powstaje baza gospodarki odpadami, która zacznie działać w 2020 r. A odpadów przybywa szybko.
Jeśli mówimy A, to powiedzmy B. Czy my konsumenci jesteśmy na to gotowi, by usłyszeć, że np. przez trzy miesiące mamy zapłacić po 20 euro za każdy worek odpadów, bo zdarzyło nam się raz nie wypłukać dobrze kubeczka po jogurcie, tak jak to ma miejsce w niektórych landach Niemiec? Ktoś powie: zwariowaliście. Ale jaka jest inna metoda, by nas skłonić do dokładnej segregacji? Czy powiemy sąsiadowi, który śmieciami pali w piecu, by tego nie robił? Czy „doniesiemy” na niego? Dadzą mu mandat i on się na mnie obrazi? Czy jako społeczność jesteśmy na to wszystko gotowi? Czy smog i odpady nas dotyczą, czy też dotyczą kogoś innego?

• W Lublinie biura czy sklepy nie muszą śmieci segregować...

– Lublin był w tej dobrej sytuacji, że miał w miarę nowoczesną instalację (Kom Eko), więc nie musiał, jak Białystok czy Rzeszów budować dużego nowego zakładu. W ubiegłym roku powstała również nowoczesna instalacja (RIPOK) w Rokitnie. Miasto ma jednak przed sobą zadanie stworzenie punktów selektywnej zbiórki odpadów, tzw. PSZOK-ów.

• Jest jeden.

– Tak, w Głusku. Dość daleko, trzeba się tam wybrać specjalnie. A nie można od ludzi oczekiwać niestety staranności ponad miarę. Odpady są jednym z elementów życia miasta. Nie ma co się wstydzić, a raczej potraktować jako jeden tematów do rozwiązania.

• W kampanii wyborczej temat śmieci nie pojawił się u żadnego z kandydatów.

– Nikt nie o tym nie mówił, bo system w miarę działa, ale z pewnością dla wysokiego poziomu czystości naszego miasta jest jeszcze wiele do zrobienia.

Śmieci w liczbach

• Na polski rynek trafia rocznie 78 mln ton opakowań z tworzyw sztucznych. Jedynie 10 proc. zostaje poddanych recyklingowi, aż 40 proc. ląduje na składowiskach, a 32 proc. wydostaje się do środowiska.

• Bruksela oczekuje, że do 2025 roku osiągniemy 55 proc. odzysku i recyklingu odpadów komunalnych, a do 2035 r. 65 proc. Składowanie odpadów będzie zakazane.

• By zachęcić Polaków do segregacji śmieci Ministerstwo Środowiska planuje wprowadzenie czterokrotnie niższej stawki za odpady segregowane dla gospodarstw domowych.

• W pilotażu ministerstwa, który ma na celu wypracowanie dobrych praktyk w zakresie Gospodarki Obiegu Zamkniętego, biorą udział też gminy. To Wieluń, Tuczno i Łukowica.

• Coca-cola zapowiada, że do 2030 r. wszystkie opakowania, które wypuszcza na rynek, zostaną zebrane i trafią do recyklingu. Do 2025 r. z materiału z recyklingu lub surowca odnawialnego ma produkować 35 proc. swoich opakowań.

• Na szczycie klimatycznym ONZ w Katowicach Żywiec Zdrój zobowiązał się, że do 2020 r. Podda recyklingowi tyle samo plastiku, ile wprowadzi na rynek.

Źródło: Rzeczpospolita

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
jabymich / 15 grudnia 2018 r. o 16:50
+16
A u nas płoną składowiska z odpadami sprowadzonymi z zagranicy. Jak długo jeszcze ci fałszywi biznesmeni będą nas truli?????.
Avatar
Gość / 15 grudnia 2018 r. o 16:43
+13
Ciekawy wywiad. Przydałaby się większa popularyzacja wiedzy w przystępnej formie na temat tego jak prawidłowo sortować odpady, czego nie robić, a co robić. Ważna chyba też jest edukacja dzieci. A starszy człowiek powinien nauczyć się myśleć w perspektywie dłuższej niż swoje życie. My już nie zobaczymy stanu środowiska za kilkadziesiąt lat, ale nasze dzieci, wnuki, prawnuki będą musiały w nim żyć. Dlaczego nie tworzyć im lepszych warunków tak małym kosztem jakim jest pokonanie własnego lenistwa i niechlujstwa?
Avatar
Gość / 16 grudnia 2018 r. o 12:51
+8
Pomysł super, szkoda tylko że pracownicy są zatrudniani na 1/16 etatu.
Avatar
Gość / 15 grudnia 2018 r. o 19:11
+7
Tak myj każdy kubeczek i płać za wodę. Oczywiście takie firmy będą liczyć zysk.....
Avatar
oiuj / 16 grudnia 2018 r. o 14:00
+5
Ta firma to jeden "mały" kołchoz pisze mały bo nie ma tam wogóle miejsca na nic żeby się ruszyć, pracownicy gnieżdżą się jak karaluchy, w środku mróz panuje, brak ogrzewania, zarobki najniższa krajowa a i tak często przytną te 50zł jednego studenta który robił przez okres wakacji chcieli wydymać na 500zł ale się upomniał i oni stwierdzili że się pomylili złodzieje, rotacje są cały czas teraz przyjmują ukraińców a i tak ukraińcy z tamtąd uciekają po dniu czy tygodniu, brakuje tam wszystkiego, robią tam po prostu ludzie z przymusu, dobrze ze mnie tam juz nie ma
Ta firma to jeden "mały" kołchoz pisze mały bo nie ma tam wogóle miejsca na nic żeby się ruszyć, pracownicy gnieżdżą się jak karaluchy, w środku mróz panuje, brak ogrzewania, zarobki najniższa krajowa a i tak często przytną te 50zł jednego studenta który robił przez okres wakacji chcieli wydymać na 500zł ale się upomniał i oni stwierdzili że się pomylili złodzieje, rotacje są cały czas teraz przyjmują ukraińców a i tak ukraińcy z tamtąd uciekają po dniu czy tygodniu, brakuje tam wszystkiego, robią tam po prostu ludzie z przymusu, d... rozwiń
Avatar
Gość / 15 grudnia 2018 r. o 21:32
+4
Gadu gadu Gadu gadu Najpierw żeby był recykling trzeba rozliczyć wszystkich którzy przez ostatnie lata kradli mln zł z doplat za nic ....... Proceder nadal kwitnie w najlepsze. Dopóki dopłaty nie pójdą na recykling nie będzie po prostu recyklingu
Avatar
scherif / 16 grudnia 2018 r. o 02:36
+3
Ale ja pamiętam jak po ulicach jeździły polewaczki które spłukiwały pyły i kurz z ulic i chodników. I mimo że a każdym mieszkaniu było wiele pieców, nie było smogu. A teraz trąbi się o smogu na potęgę. Ale gdzie podziały się te polewaczki???? Czy ktoś mi powie???? Może chodzi o cenę wody???? A ja wiem gdzie można skorzystać z darmowej wody do polewaczek. Jak chcecie sie dowiedzieć (decydenci) to odezwijcie się do mnie na maila scherif@tlen.pl. Ale osoby chcące tylko zasięgnąć info proszone są o zaniechanie pytań. Bo je zignoruję.
Avatar
oiuj / 16 grudnia 2018 r. o 14:00
+5
Ta firma to jeden "mały" kołchoz pisze mały bo nie ma tam wogóle miejsca na nic żeby się ruszyć, pracownicy gnieżdżą się jak karaluchy, w środku mróz panuje, brak ogrzewania, zarobki najniższa krajowa a i tak często przytną te 50zł jednego studenta który robił przez okres wakacji chcieli wydymać na 500zł ale się upomniał i oni stwierdzili że się pomylili złodzieje, rotacje są cały czas teraz przyjmują ukraińców a i tak ukraińcy z tamtąd uciekają po dniu czy tygodniu, brakuje tam wszystkiego, robią tam po prostu ludzie z przymusu, dobrze ze mnie tam juz nie ma
Ta firma to jeden "mały" kołchoz pisze mały bo nie ma tam wogóle miejsca na nic żeby się ruszyć, pracownicy gnieżdżą się jak karaluchy, w środku mróz panuje, brak ogrzewania, zarobki najniższa krajowa a i tak często przytną te 50zł jednego studenta który robił przez okres wakacji chcieli wydymać na 500zł ale się upomniał i oni stwierdzili że się pomylili złodzieje, rotacje są cały czas teraz przyjmują ukraińców a i tak ukraińcy z tamtąd uciekają po dniu czy tygodniu, brakuje tam wszystkiego, robią tam po prostu ludzie z przymusu, d... rozwiń
Avatar
Gość / 16 grudnia 2018 r. o 12:51
+8
Pomysł super, szkoda tylko że pracownicy są zatrudniani na 1/16 etatu.
Avatar
scherif / 16 grudnia 2018 r. o 02:36
+3
Ale ja pamiętam jak po ulicach jeździły polewaczki które spłukiwały pyły i kurz z ulic i chodników. I mimo że a każdym mieszkaniu było wiele pieców, nie było smogu. A teraz trąbi się o smogu na potęgę. Ale gdzie podziały się te polewaczki???? Czy ktoś mi powie???? Może chodzi o cenę wody???? A ja wiem gdzie można skorzystać z darmowej wody do polewaczek. Jak chcecie sie dowiedzieć (decydenci) to odezwijcie się do mnie na maila scherif@tlen.pl. Ale osoby chcące tylko zasięgnąć info proszone są o zaniechanie pytań. Bo je zignoruję.
Avatar
Gość / 15 grudnia 2018 r. o 21:32
+4
Gadu gadu Gadu gadu Najpierw żeby był recykling trzeba rozliczyć wszystkich którzy przez ostatnie lata kradli mln zł z doplat za nic ....... Proceder nadal kwitnie w najlepsze. Dopóki dopłaty nie pójdą na recykling nie będzie po prostu recyklingu
Avatar
Gość / 15 grudnia 2018 r. o 19:11
+7
Tak myj każdy kubeczek i płać za wodę. Oczywiście takie firmy będą liczyć zysk.....
Avatar
jabymich / 15 grudnia 2018 r. o 16:50
+16
A u nas płoną składowiska z odpadami sprowadzonymi z zagranicy. Jak długo jeszcze ci fałszywi biznesmeni będą nas truli?????.
Avatar
Gość / 15 grudnia 2018 r. o 16:43
+13
Ciekawy wywiad. Przydałaby się większa popularyzacja wiedzy w przystępnej formie na temat tego jak prawidłowo sortować odpady, czego nie robić, a co robić. Ważna chyba też jest edukacja dzieci. A starszy człowiek powinien nauczyć się myśleć w perspektywie dłuższej niż swoje życie. My już nie zobaczymy stanu środowiska za kilkadziesiąt lat, ale nasze dzieci, wnuki, prawnuki będą musiały w nim żyć. Dlaczego nie tworzyć im lepszych warunków tak małym kosztem jakim jest pokonanie własnego lenistwa i niechlujstwa?
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Legia Warszawa – Pszczółka Start Lublin 74:72. Zmarnowana szansa

Legia Warszawa – Pszczółka Start Lublin 74:72. Zmarnowana szansa

Energa Basket Liga wróciła do gry po dłuższej przerwie. Nie był to jednak udany powrót dla koszykarzy z Lublina. Pszczółka Start miała szansę powalczyć o zwycięstwo w Warszawie, ale w końcówce zepsuła dwie akcje i ostatecznie górą była Legia (74:72).

Lubelska uchwała antysmogowa. Dołączyliśmy do pozostałych regionów Polski
Magazyn

Lubelska uchwała antysmogowa. Dołączyliśmy do pozostałych regionów Polski

Radni sejmiku województwa przyjęli lubelską uchwałę antysmogową. Nasz region pozostawał jednym z trzech, które do tej pory takiego dokumentu nie miały.

Od piątku do niedzieli zamkną część ul. Metalowej w Chełmie

Od piątku do niedzieli zamkną część ul. Metalowej w Chełmie

Uwaga kierowcy! W piątek wieczorem drogowcy wyłączą z ruchu ulicę Metalową na odcinku od skrzyżowania z ulicą Ogrodową do przejazdu kolejowego, a także krótki odcinek ulicy Złotej. Będą łatać dziury w jezdni. W trakcie prowadzenia robót możliwy będzie jedynie dojazd do posesji.

Nagłe ciepło-zimno to sygnał zmian w klimacie

Nagłe ciepło-zimno to sygnał zmian w klimacie

W lutym na terenie Polski zanotowano różnice temperatur sięgające nawet 30 st. C. Według klimatologów z Uniwersytetu Wrocławskiego wskazuje to na zmiany w klimacie. Przewidują oni negatywne skutki tych zmian, np. dla rozwoju roślin i rolnictwa.

Lubelskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca 2021, 10:30

Lubelskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W dniach 1-27 marca w Lublinie odbywać się będą obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku w różnych przestrzeniach miasta oraz w internecie realizowane będą ciekawe wydarzenia kierowane do odbiorców w różnym wieku.

Lublin: Megafony na przystanku kolejowym przemówią za miesiąc. Chodnik będzie jeszcze później

Lublin: Megafony na przystanku kolejowym przemówią za miesiąc. Chodnik będzie jeszcze później

Dopiero w wakacje gotowy ma być zamówiony przez miasto chodnik do kolejowego przystanku Lublin Zachodni. Podróżni skarżą się też na megafony, które wiszą od kilku miesięcy, ale wciąż milczą. Kolej zapewnia, że przemówią w przyszłym miesiącu.

KPR Gminy Kobierzyce – MKS Perła Lublin 31:30. Debiut bez zdobyczy punktowej

KPR Gminy Kobierzyce – MKS Perła Lublin 31:30. Debiut bez zdobyczy punktowej

Po bardzo wyrównanym i emocjonującym meczu MKS Perła przegrał na wyjeździe z KPR Gminy Kobierzyce różnicą zaledwie jednej bramki. Tym samym trener Monika Marzec w swoim debiucie w roli trenerki lublinianek zanotowała porażkę

Nowe ronda w Białej Podlaskiej już z nazwami. Prawa Kobiet przegrały z Unią Europejską

Nowe ronda w Białej Podlaskiej już z nazwami. Prawa Kobiet przegrały z Unią Europejską

Już wiadomo, po jakich rondach będą jeździć mieszkańcy Białej Podlaskiej. Spośród sześciu propozycji radni wybrali nazwy Unii Europejskiej oraz Stanisława Różyczki de Rosenwertha.

Chatka Żaka rozdaje plakaty
2 lutego 2021, 10:00

Chatka Żaka rozdaje plakaty

Chatka Żaka (ul. Radziszewskiego 16) zaprasza 2 marca do swojej siedziby na rozdanie plakatów. Można przyjść i wybrać sobie coś z kolekcji Misi Goś.

Lubelskie: Wybuch gazu w domu jednorodzinnym. Trzy osoby ranne [zdjęcia]
galeria

Lubelskie: Wybuch gazu w domu jednorodzinnym. Trzy osoby ranne [zdjęcia]

Trzy osoby zostały ranne w wyniku wybuchu gazu w domu jednorodzinnym, do którego doszło dzisiaj w miejscowości Podedwórze (pow. parczewski). Na miejscu pracują służby, trwa dogaszanie pożaru

Przedwojenni lublinianie. Szukamy bohaterów ze zdjęć Stanisława Magierskiego
galeria
film

Przedwojenni lublinianie. Szukamy bohaterów ze zdjęć Stanisława Magierskiego

Może rozpoznacie kogoś bliskiego? Albo znacie te zdjęcia z rodzinnych albumów? Narodowe Archiwum Cyfrowe prosi o pomoc w zidentyfikowaniu osób sfotografowanych przez Stanisława Magierskiego. Kilka tysięcy negatywów tego znanego w Lublinie fotografa i farmaceuty trafiło do stołecznego archiwum. Trwa ich opracowywanie

Zamiast marnować, zostaw jedzenie w społecznej lodówce

Zamiast marnować, zostaw jedzenie w społecznej lodówce

Mieszkańcy Międzyrzeca Podlaskiego nie będą marnować żywności. W mieście stanęła społeczna lodówka.

Studenci będą uczyć się zdalnie do 30 września

Studenci będą uczyć się zdalnie do 30 września

Zajęcia na uczelniach od 27 lutego do 30 września 2021 r. będą prowadzone w formie zdalnej - wynika z rozporządzenia ministra edukacji i nauki, które opublikowano w piątek w Dzienniku Ustaw.

Górnik Łęczna wraca do walki o ligowe punkty. W sobotę mecz z GKS Bełchatów
film

Górnik Łęczna wraca do walki o ligowe punkty. W sobotę mecz z GKS Bełchatów

W pierwszej kolejce rundy wiosennej zielono-czarni zagrają na wyjeździe z GKS Bełchatów. Ten mecz będzie wyjątkowy dla trenera Kamila Kieresia, który w przeszłości przez wiele lat pracował w Bełchatowie

W sobotę zmiana obostrzeń. Przyłbice i szaliki, zamiast maseczek, zakazane

W sobotę zmiana obostrzeń. Przyłbice i szaliki, zamiast maseczek, zakazane

Już od soboty nie będzie można zasłaniać twarzy chustami, szalikami lub wyłącznie przyłbicami. Tylko maseczki wchodzą w grę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.